چگونگی تحصیل در رشته معماری ایتالیا

معماری در ایتالیا

تحصیل رشته معماری در ایتالیا

Architecture in Italy

تحصیل رشته معماری در کشور ایتالیا که به عنوان یکی از کشورهای مهمه معماری در دنیا شناخته می شود بسیار جذاب و پرطرفدار است.
کشور ایتالیا یکی از کشورهای جنوب اروپا است که از لحاظ آب و هوا و جذب توریست جزء کشورهای پیش گام بین کشورهای اروپایی است و همچنین در مقوله تحصیل و دانشگاه جزء کشورهای پر رشته ی دنیا محسوب می گردد، این کشور حتی از لحاط دادن تحقیقات دانشجویی و بورسیه های تحصیلی شرایط بسیار مناسبی دارد.

نظام آموزشی کشور ایتالیا

در ابتدا قدری از نظام آموزشی کشور ایتالیا توضیح می دهیم و بعد رشته معماری را بررسی می کنیم تحصیلات در ایتالیا به این نحو است که در مقاطع ابتدایی 5 ساله و از 5 سالگی آغاز می گردد بعد از دوره متوسطه اغاز می گردد که به صورت ویژه بر روی علوم پایه و ریاضیات تأکید می شود.

بعد از پایان دورۀ 3 سال متوسط آزمون جامع گرفته می شود و دانش آموزان وارد دوره 5 ساله ی دبیرستان می شوند. بعد از پایان دوره ی دبیرستان آزمون جامع سراسری گرفته شده و مدرک Diploma di Maturita به دانش آموزان داده می شود.

پس از کش و قوس های فراوان در نظام آموزشی کشور ایتالیا بلاخره مقرر شد تا تحصیلات دانشگاهی به چند بخش زیر تقسیم بندی گردد.

تحصیلات دانشگاهی، تحصیلات عالی هنر، موسیقی، رشته معماری و …  تحصیلات عالی فنی IFTS و گروه های تحصیلات تکمیلی سیستم تحصیلات دانشگاهی ایتالیا مبتنی بر 82 مرکز می باشند که در رشته های دولتی، غیر دولتی و مجازی می باشند (دوره های مجازی مستقل هستند و توسط شوراها مدیریت می گردند). اکثر دانشگاه های خوب و هم چنین دانشگاه های رشته معماری دارای امتحان ورودی می باشند و افراد پس از گذراندن آزمون امکان ورود به دانشگاه در رشته معماری و سایر رشته ها را دارند.

دوره های تحصیلی رشته معماری و سایر رشته ها

Diploma di universitario، مبتنی بر نظام قدیم و به مدت 2 تا 3 سال است افراد با شرکت در این دوره ها و گذارندن دورۀ کارآموزی می توانند وارد بازار کار شوند و در حرفه های مورد نظر مشغول شوند.

Diploma di Laurea، مبتنی بر نظام قدیم و به مدت 4 تا 6 سال است و در این دوره نیز علاوه بر گذارندن دروس دوره های کارآموزی نیز گذرانده شده و به صورت تخصصی وارد حرفۀ خاص می شوند.

رشته معماری در ایتالیا

PL Laurea، مبتنی بر نظام جدید است و شرط ورود به ان داشتن مدرک دیپلم از دبیرستان است.

این دوره به 4 بخش نیز تقسیم می شود که برای تحصیل در رشته معماری باید آن ها را گذراند.

Diploma di Laurea

این دوره نیز مبتنی بر نظام قدیم است و فرد پس از پایان دوره باید بر روی موضوع پژوهشی کار کرده و در پایان دوره از آن دفاع نماید.

Laurea Specialistica  LS

مبتنی بر نظام جدید است و 2 سال طول مدت دوره می باشد و شرط ورود به آن داشتن مدرک دیپلم می باشد.

Laurea Magistrale a ciclo unica

این دوره هم نیز مبتنی بر نظام جدید می باشد و تعداد واحدهای درسی آن 300 تا 360 عدد بوده که زمانی حدود 5 تا 6 سال به طول می انجامد و از شروط ورود آن داشتن مدرک دیپلم مدرسه است.

Master universitario di primo livello

دورۀ یکساله (یا همان ارشد) است و شرط ورود به ان گذراندن Laurea می باشد و تعداد واحدهای آن 60واحد است.

مربوطه به دانشجویان دکتری است که دورۀ تحصیلی 3 تا 4 سال را باید بگذرانند و شرط ورود به آن گذراندن دورۀ Master می باشد. این دورۀ معمولاً به صورت پژوهشی است و دانشجو بر روی موضوع خاصی که از جانب خودش یا استاد تعیین می گردد اقدام نماید.

در مجموع دانشگاه های رشته معماری در ایتالیا دارای رنکنیگ خوب جهانی هستند به طوری که در سال 2013، 34 دانشگاه آن جزء 900 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت. اکثر دانشگاه ها به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می کنند.
به طور مثال دانشگاه رشته معماری پلی تکنیک میلان در رشته معماری با اکثر دانشگاه های برتر دنیا همکاری می کند این دانشگاه دارای 3 دانشکده معماری در سطح ایتالیا می باشد.

دانشگاه های ایتالیا در همۀ رشته ها خصوصا رشته معماری تحقیقات و بورسیه های مختلفی از جمله بورسیه DSU را قرار داده که براساس شایسته سالاری به دانشجویان خصوصا دانشجویان کشورهای جهان سوم تعلق می گیرد.

رشته معماری در ایتالیا

رشته معماری و عمران در این دانشگاه ها 2 ساله می باشد و عموم دانشگاه ها به زبان انگلیسی امکان تحصیل را به دانشجو می دهند.
نکتۀ قابل توجه در رشته معماری به دلیل اینکه این رشته در زیر شاخه های رشته هنر محسوب می گردد، باید امتحان عملی برای ورود به دانشگاه های رشته معماری را پشت سر بگذارید این امتحان مانند امتحان دانشجویان ورودی به مقطع ارشد برای دانشجویان لیسانس است به طوری که یک نمونه کار را باید به دانشگاه ارائه داده و از نمونه خود دفاع نموده و حد نصاب نمره را بگیرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد رشته معماری ایتالیا و مهاجرت تحصیلی با مشاوران برتر موسسه آریانااپلای در ارتباط باشید.

.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید