طراحی مد و لباس در ایتالیا

طراحی مد و لباس در ایتالیا

طراحی مد و لباس در ایتالیا، چرا؟

Study fashion and clothing design in Italy

طراحی مد و لباس در ایتالیا از جمله رشته هایی است که در این کشور بسیار مورد توجه بوده و تحصیل و یا کار در این رشته در کشور ایتالیا، جزو سوابق بسیار قوی در مجامع بین المللی شناخته می شود. چرا که رشته های هنری مانند طراحی مد و لباس در ایتالیا، از حمایت های بسیار خوبی در این کشور برخوردار بوده و همچنین یکی از پایه های اقتصادی این کشور به عنوان هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا می باشد. از سوی دیگر ایتالیا جزو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان بوده و با وجود بورسیه های متعدد در این کشور و همچنین اجازه کار دانشجویی، امکان تحصیل در رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا به صورت کاملا رایگان برای متقاضیان فراهم خواهد بود. به همین دلایل در سال های اخیر تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا به یکی از محبوب ترین و پرتقاضا ترین حوزه های تحصیلی مبدل گشته و افراد بسیاری از سراسر دنیا به دنبال تحصیل و کار در رشته طراحی و مد و لباس در ایتالیا هستند.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

در اهمیت این حوزه در این کشور همین بس که همواره شهر میلان ایتالیا در بین 5 شهر برتر مد و طراحی لباس دنیا قرار داشته و علاوه بر این شهر، شهرهای رم، فلورانس و ونیز هم در بین شهرهای مهم دنیا در زمینه طراحی مد و لباس در ایتالیا شناخته می شوند. در نتیجه در این کشور مدارس کاملا تخصصی علاوه بر دوره های دانشگاهی موجود، در زمینه طراحی مد و لباس در ایتالیا ایجاد شده و در بازار کار جهانی مدارک آن ها از اعتبار بسیار بالایی برخوردارند. در نتیجه می توان گفت علاقه مندان به هنر در زمینه طراحی و مد لباس می توانند ایتالیا را به عنوان یکی از اولین مقاصد تحصیلی خود انتخاب نموده و از مزایای فراوان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بهره مند شوند.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه تحصیل در ایتالیا، مقاله تنظیم شده در زمینه را مطالعه بفرمایید.

آشنایی با رشته طراحی مد و لباس

در مورد آشنایی با رشته طراحی مد و لباس در یک جمله می توان گفت به طور کلی طراحی مد و لباس همان هنر استفاده از خلاقیت، زیبایی شناسی و نوآوری در تولید پارچه، پوشاک، کیف، کفش، زیور آلات و مواردی از این دست می باشد. طراحی مد و لباس در ایتالیا یا هر کدام از کشورهای دنیا عموما تحت تاثیر فرهنگ، آداب و سنن، رسوم و ویژگی های هر جامعه قرار داشته و در نتیجه از تفاوت ها و گستردگی فراوانی برخوردار خواهد بود. تاریخچه این صنعت به اوایل قرن نوزدهم و زمانی بر می گردد که اشراف و شاهزادگان برای لباس های خود به دنبال طرح های جدید بوده و طراحانی را برای طراحی البسه خود استفاده می کردند. به آن دسته از هنرمندانی که به وسیله نوآوری، ابتکار و خلاقیت و هنر زیبای خود تاثیرات شگرفی در صنعت مد و پوشاک در دوران های مختلف داشته اند، طراح مد و لباس گفته می شود.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

طراحی مد و لباس در ایتالیا یا سایر کشورهای دنیا فرآیندی است که در آن طراحان مدل های جدیدی از لباس ها، کفش ها، کیف ها و… را طراحی نموده که این طرح ها معمولا یا جدید و کاملا نو بوده و یا از تغییرات خاص و منحصر به فرد بهبود دهنده در طرح های موجود در بازار ایجاد شده است. عموما افرادی که به صورت حرفه ای در زمینه طراحی مد و لباس در ایتالیا یا سایر نقاط دنیا مشغول به فعالیت هستند، هر یک در گروه خاصی از لباس ها یا پوشاک مانند لباس های زنانه، لباس های مردانه، لباس های بچه گانه، لباس های ورزشی، لباس های مجلسی و… تخصص داشته و در آن زمینه به فعالیت می پردازد. طراحی مد و لباس در ایران متاسفانه به خوبی تعریف نشده و مورد حمایت قرار نگرفته اما در کشورهای توسعه یافته دنیا، فعالیت در این حوزه یکی از مهمترین و پر درآمدترین مشاغل محسوب می شود.

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا و دانشگاه های این کشور مشابه با دیگر رشته های ارائه شده در آن و بیشتر کشورهای جهان در هر 3 دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهیا می باشد. اما یقینا شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در سطوح ذکر شده دارای مغایرت هایی بوده و حتی این امکان وجود داشته که دانشگاه ها و موسسات آموزشی گوناگون این کشور از قوانین و مقررات متفاوتی برای دادن پذیرش تحصیلی به داوطلبان برخوردار باشند. همان گونه که برنامه های آموزشی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در بیشتر کشورهای دنیا حدودا 4 سال و به زبان رسمی همان کشور ارائه می شود؛ تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی نیز مانند سایر رشته ها در مقطع کارشناسی بین 3 تا 4 سال به طول انجامیده و اغلب دوره ها نیز به زبان ایتالیایی ارائه می گردد.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

بنابراین متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بایستی دارای سطح خوبی از دانش زبان ایتالیایی بوده و در صورت لزوم بتوانند این مهارت را با ارائه مدرک معتبر اثبات نمایند. همچنین به این دلیل که یکی از مهمترین پارامتر های یافتن شغل و کسب در آمد در هر کشوری تسلط به زبان رسمی آن کشور بوده، و عموما دانشجویان نیز به خاطر تامین هزینه های زندگی خود در جستجوی یافتن کار پاره وقت و یا دانشجویی هستند، داشتن مهارت نسبتا خوبی از زبان ایتالیایی می تواند برای متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس بسیار موثر باشد. از سوی دیگر از آنجایی که برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا و حضور در این کشور، اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا جزو الزامات بوده، در نتیجه داشتن مدرک زبان ایتالیایی شانس متقاضیان را برای دریافت ویزای مورد نظر افزایش می دهد.

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی در برگیرنده نکاتی است که متقاضیان این رشته بایستی مد نظر قرار داده تا شانس خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی افزایش دهند. تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا و همچنین سایر رشته های موجود، در مقطع کارشناسی با نام دوره Laureaشناخته شده و علاوه بر مدارک تحصیلی دیپلم 12 ساله و ریز نمرات مربوطه، متقاضی بایستی از سطح خوبی از دانش زبان ایتالیایی برخوردار بوده و ترجیحا مدرک زبان ایتالیایی ارائه نماید.

این موضوع نه تنها به بالا رفتن شانس اخذ پذیرش تحصیلی و یافتن شغل در این کشور کمک نموده، بلکه موجب رایگان شدن تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا برای متقاضی می گردد. هر چند بورسیه های متعدد تحصیلی برای همه دانشجویان در این کشور موجود بوده که شناخته شده ترین بورسیه ایتالیا همان بورسیه استانی یا DSU می باشد.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

همچنین از دیگر شرایط تحصیل طراحی و مد در ایتالیا در مقطع کارشناسی، امکان انجام کار پاره وقت یا دانشجویی به میزان حداقل 10 ساعت در هفته با توجه به برنامه آموزشی فرد خواهد بود. در این حالت دانشجو تنها بایستی به فکر تامین هزینه های زندگی خود باشد. به طور کلی و ترجیحا متقاضی تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بایستی دارای مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 و یا حداقل B1 باشد. هر چند ممکن است در برخی دانشگاه ها و یا مدارس مد ایتالیا دوره هایی به زبان انگلیسی با ظرفیت محدود نیز ارائه شده که برای آن ها نیاز به مدرک زبان انگلیسی معتبر می باشد. اما شانس اخذ پذیرش در این دوره ها بسیار پایین بوده چرا که به واسطه کیفیت نظام آموزشی این کشور و هزینه های بسیار مناسب تحصیل در ایتالیا، متقاضیانی از کشورهای انگلیسی زبان نیز برای تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا اقدام می کنند.

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد شرایط متفاوتی نسبت به مقطع کارشناسی خواهد داشت. از جنبه های گوناگونی مانند شرایط سنی متقاضی، زبان برنامه های تحصیلی، شرایط بورسیه های تحصیلی در این مقطع، چگونگی اخذ پذیرش تحصیلی و همچنین مدت زمان مجاز کار دانشجویی یا پاروه وقت شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در مقطع کارشناسی ارشد، تفاوت هایی با مقطع کارشناسی وجود دارد.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دیگر رشته های این مقطع با نام Laurea Magistrale شناخته شده و معمولا 2 سال و یا بیشتر زمان می برند. در این مقطع برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی نیز ارائه شده و در نتیجه امکان تحصیل به زبان انگلیسی با داشتن سطح کافی از دانش زبان انگلیسی و ارائه مدرک زبان معتبر بین المللی مانند آیلتس با نمره دست کم 6 و بالاتر یا معادل آن، برای متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا وجود دارد.

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

از شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد این است که به طور کلی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد طراحی مد و لباس در ایتالیا یا سایر رشته ها برای فارغ التحصیل شدن و دریافت مدرک تحصیلی، بایستی حدود 120 واحد درسی را با موفقیت پشت سر بگذراند. همچنین آن ها بایستی یک پروژه علمی خوب که معمولا در رشته های هنری مانند طراحی مد و لباس در ایتالیا ممکن است یک نمونه کار باشد، ارائه نموده و از آن دفاع کنند. در هر حال همواره از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چه در رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا و یا هر رشته ای در هر کشوری، به عنوان بهترین و طلایی ترین دوران تحصیل به ویژه به عنوان دانشجوی بین المللی در کشورهای توسعه یافته دنیا نامبرده می شود.

طراحی مد و لباس در ایتالیاچرا که هم طول این دوره کوتاه تر است و هم فرصت های شغلی متعددی برای افراد مهیا می باشد. مدت زمان مجاز کار پاره وقت و یا دانشجویی در این مقطع برای متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا حدود 20 ساعت در هفته می باشد. همچنین از نکات مثبت این مقطع می توان به امکان اخذ بورسیه تحصیلی و همچنین کمتر بودن هزینه های تحصیل و زندگی به واسطه کوتاه بودن این دوره اشاره کرد. با توجه به اینکه قوانین آموزشی و پذیرش دانشگاه ها و همچنین قوانین مهاجرتی کشور ایتالیا هر ساله دستخوش تغییرات شده، توصیه می شود متقاضیان با در نظر گرفتن جدیدترین شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند. چرا که علایق، خصوصیات شخص و ویژگی های خانوادگی هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و ممکن است برخی مسائل در یک کشور جدید افراد را دچار مشکلات مختلفی نماید.

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع دکتری

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع دکتری دوره تحصیلی است که برنامه های آموزشی در آن هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی ارائه می شود. طول مدت زمان این دوره عموما بین 3 تا 5 سال بوده و معمولا دانشجویان در این دوره بیشتر زمان خود را مشغول به کار بر روی پروژه و یا رساله دکتری هستند. برنامه های آموزشی در رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا و یا سایر رشته ها در این کشور در مقطع دکتری با عنوان Dottorato di Ricerca شناخته می شود.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

همچنین اغلب بورسیه های تحصیلی در ایتالیا مانند سایر کشورهای دنیا در مقطع دکتری ارائه شده و متقاضیان واجد شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا امکان بهره مندی از آن ها را دارند. در واقع از آنجایی که اکثر پروژه های این دوره بر اساس نیاز واقعی و با همکاری صنعت و دانشگاه تعریف می شود، تحصیل در ایتالیا یا هر کشور دیگری در مقطع دکتری را می توان نوعی شغل محسوب کرد.

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع دکتری

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع دکتری با مقاطع دیگر تحصیلی تا حد زیادی متفاوت است. هر چند اخذ پذیرش تحصیلی همراه با بورسیه در مقطع دکتری رشته های مختلف از جمله طراحی مد و لباس در ایتالیا به راحتی امکان پذیر نبوده و متقاضیان بایستی از شرایط بسیار خوبی در این زمینه برخوردار باشند. نکاتی از قبیل داشتن رزومه علمی بسیار قوی، نگارش مقالات بین المللی سطح بالا مانند ISI، اخذ مدرک زبان انگلیسی معتبر آیلتس با نمره بالای 6.5 و بالاتر یا معادل آن، داشتن توصیه نامه از اساتید مطرح در سطح بین الملل و همچنین انگیزه نامه شخصی و پروپوزال خوب با موضوع به روز در دریافت بورسیه تحصیلی مقطع دکتری بسیار موثر هستند. البته در رشته های هنری همچون طراحی مد و لباس در ایتالیا علاوه بر این موارد، داشتن پرونده کاری قوی یا همان پورتفولیو نیز مد نظر قرار می گیرد.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

دانشجویان در مقطع دکتری طراحی مد و لباس در ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای دیگر اجازه کار پاره وقت و دانشجویی حدود 30 ساعت در هفته را داشته و با اخذ بورسیه های تحصیلی امکان تجربه لذت تحصیل در ایتالیا به صورت کاملا رایگان را خواهند داشت. در نتیجه توصیه می شود متقاضیان تحصیل دوره دکتری طراحی مد و لباس در ایتالیا یا سایر رشته ها در دانشگاه های معتبر دنیا، از ابتدای دوره کارشناسی ارشد به دنبال ساختن رزومه قوی به همراه اخذ مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس با نمره خوب باشند. همچنین ایجاد یک رابطه پویا و سازنده با یکی از اساتید مطرح در دانشگاه مورد نظر می تواند شناخت بسیار خوبی از متقاضی ایجاد نموده و اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری را آسان نماید. این موارد شانس آن ها را به منظور اخذ بورسیه های مختلف تحصیلی که به صورت رقابتی در اغلب دانشگاه های معتبر دنیا ارائه شده، افزایش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید