مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

Immigrating to Canada through Entrepreneurship

کشور کانادا در آمریکای شمالی متشکل از ده استان می باشد. کانادا رتبه دوم بزرگ ترین کشور پس از روسیه را دارد اما جمعیت روسیه 5 برابر کانادا می باشد. به همین علت کانادا به عنوان مقصد نهایی عده زیادی از افراد برای کار، زندگی و تحصیل می باشد. فرصت های اقامتی بسیار مناسبی برای مهاجرین به کانادا در نظر گرفته شده است.
در میان روش های مهاجرت به کانادا، مهاجرت تحصیلی، امتیاز بندی و نیروی متخصص و روش کارآفرینی به عنوان برجسته ترین روش ها به حساب می آیند. هر کدام از این روش های مهاجرتی کانادا شرایط مختص خود را داشته و به همین علت مخاطبین خاص خود را نیز دارند.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

برنامه کارآفرینی کانادا در استان های مختلف وجود دارد. با توجه به جزئیاتی که برای روش کارآفرینی در هر استان کانادا وجود دارد، این برنامه می تواند به اخذ اقامت دائم کانادا منجر شود.
اگر شما به عنوان یک متقاضی ورود به کانادا از طریق کارآفرینی ، سابقه راه اندازی یک کسب و کار و مدیریت آن را در ایران داشته باشید، می توانید به این روش مهاجرتی امیدوار باشید. به عبارت دیگر برنامه های کارآفرینی در استان های کانادا برای افرادی که سوابق کاری مرتبط با مدیریت و یا مالکیت کسب و کار در سطوح مختلف را داشته باشند ، مناسب تر می باشند.

یکی از نکات اصلی در هر کدام از برنامه های کارآفرینی کانادا وجود دانش زبان می باشد. با توجه به استان مد نظر جهت کارآفرینی، ارائه مدرکی برای دانش زبان انگلیسی یا زبان فرانسه الزامی می باشد. البته این نکته نیز با توجه به شرایط هر استان کانادا متفاوت است. در میان مناسب ترین استان های کانادا برای برنامه کارآفرینی می توان به انتاریو، منیتوبا، ساسکاچوان، پرنس ادوارد و بریتیش کلمبیا اشاره نمود.

کارآفرینی استانی کانادا

استان های مختلف کانادا با توجه به شرایط و نیاز های خود برنامه کارآفرینی را در شرایط و مراحل مختلفی ارائه نموده اند. البته همه استان های کانادا از قوانین فدرال این کشور نیز پیروی می نمایند. قانون فدرال کانادا دست استان های مختلف را در جذب نیروی کار متخصص با توجه به مشاغل و حرفه های مود نیاز همان استان، کار آفرینان و سرمایه گذاران خارجی برای ایجاد شغل و کمک به اقتصاد پویا در کانادا و همچنین شرایط اقامتی خود باز گذاشته است.

سفر به توریستی ترین کشورهای جهان

این بدان معناست که اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی را دارید، بایستی روند پرونده خود را از طریق اداره مهاجرت در استان مربوطه به جریان بیاندازید. به عبارت ساده تر، می توان بیان کرد که در روش کارآفرینی کانادا برای همه استان ها بایستی تعهدی نسبت به تهیه سرمایه برای تاسیس کسب و کار را به دولت فدرال ارائه دهند.

برای آشنائی بیشتر با استان های کانادا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ایالت های کانادا

اخذ اقامت از طریق سیستم کارافرینی انتاریو 

استان انتایریو کانادا برنامه های جالبی برای جذب متقاضیان سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار فراهم نموده است. برنامه کارآفرینی انتاریو یا OINP Entrepreneur Stream به دنبال پذیرفتن متقاضیانی است که قادر به پیاده سازی کسب و کاری جدید و یا خرید یکی از بیزینس های موجود در انتاریو باشند. طبیعتا، مفید بودن کسب و کار برای استان انتاریو کانادا از جمله موارد برجسته برای برنامه کارآفرینی این استان می باشد.

برای متقاضیان کارآفرینی انتاریو، پس از توافق برای تاسیس بیزینس در انتاریو مجوز کار موقت دریافت می شود. اگر مباحث مرتبط با سرمایه گذاری و ایجاد شغل در این توافق نامه درج شود، متقاضیان کارآفرینی می توانند برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. بدین ترتیب بایستی با توجه به سیستم EOI یا علاقه مندی برای اقامت دائم اقدام نمایند. برای ابراز علاقه مندی یا سیستم EOI بایستی شرایط زیر توسط متقاضیان رعایت شود.

• سابقه کاری به عنوان مدیر ارشد یا صاحب کسب و کار طی مدت 2 سال از 5 سال گذشته
• در صورت وجود سابقه کار در هر دو مورد عنوان شده، هنگام ثبت EOI بایستی یک مورد را انتخاب نمایید.
• وجود میزان حداقل دارایی خالص با توجه به منطقه کسب و کار با توجه به جدول زیر

کسب و کار واقعی در تورنتو بزرگ یا GTA 800  هزار دلار
کسب و کار های خارج از GTA 400 هزار دلار
کسب و کار حوزه ICT فناوری اطلاعات 400 هزار دلار

 

سرمایه گذاری شخصی برای َبیزینس در GTA 600 هزار دلار
سرمایه گذاری شخصی برای َ بیزینس های خارج از GTA 200 هزار دلار
سرمایه گذاری شخصی برای َحوزه فناوری اطلاعات ICT 200 هزار دلار

 

• وجود مالکیت یک سوم از سهام شرکت
• ایجاد دو شغل دائم برای شهروندان یا افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند.
• اگر یکی از کسب و کار های موجود در انتاریو را خریداری می کنید، بایستی علاوه بر مشاغل موجود، دو شغل جدید نیز ایجاد نمایید.
• در صورت خرید بیزینس های موجود در انتاریو بایستی قبل از خرید و ارائه درخواست EOI یک سفر برای تحقیقات بازار به انتاریو  داشته باشید.
• وجود برنامه برای رسیدن به سود دهی از طریق فروختن کالا و یا ارائه خدمات
• تطبیق بیزینس پیشنهادی با قوانین کانادا برای راه اندازی کسب و کار
• رعایت قوانین بازار انتاریو نظیر قوانین اشتغال و سلامت کارکنان و بیمه
• وجود کسب و کار به شکل دائم و عدم وابستگی به محدوده زمانی مشخص مانند کسب و کار های فصلی
• فعالیت کسب و کار موجود در انتاریو به عنوان یک بیزینس اکتیو طی 5 سال گذشته
• اثبات مالکیت و همچنین نامه استعلام ارزش برای خرید کسب و کار در انتاریو
• عدم مالکیت کسب و کار توسط فردی که از طریق همین برنامه کسب و کار را خریده و یا راه اندازی نموده است.
• علاوه بر حفظ مشاغل موجود بایستی دو شغل تمام وقت به مجموعه کسب وکار اضافه شود. البته این تعداد بسته به موقعیت مکانی داخل یا خارج از منطقه تورونتو بزرگ یا GTA (کلان شهر تورنتو) دارد.
• رعایت میزان دستمزد های فعلی و حداقل دستمزد با توجه به قوانین انتاریو
• صرف یک دهم سرمایه گذاری برای توسعه یا R&D

سفر به توریستی ترین کشورهای جهان

مدارک لازم

مدارک لازم برای ارائه در برنامه های کار آفرینی و سرمایه گذاری در مراحل مختلف اقدام در راستای رسیدن به اقامت دائم کانادا از این طریق متفاوت می باشند. به عنوان مثال در مرحله ارسال و ثبت EOI یا درخواست علاقه مندی بایستی شرح وضعیت خود را به طور دقیق و مفصل توضیح داده و در صورت وجود مدارک پشتیبان خود را به این نامه ضمیمه نمایید. به طور کلی هشت مرحله اصلی برای موفقیت در برنامه کارآفرینی استان انتاریو کانادا وجود دارند.

متقاضیان برنامه کارآفرینی انتاریو بایستی مدارک لازم را بر اساس این مراحل تنظیم و ارائه نمایند. طبیعتا برای رسیدن به اقامت دائم و شهروندی کشور کانادا بایستی این مراحل را با موفقیت هر چه بیشتر پشت سر گذاشته و مدارک مناسبی را به شکل صحیح و صادقانه ارسال نمایید. بدین ترتیب می توان به اخذ اقامت دائم کانادا و شهروندی این کشور امیدوار بود.

• ارسال EOI
• دعوت به اقدام
• ارائه درخواست در قالب اپلیکیشن فرم
• انجام مصاحبه
• قرارداد
• اخذ ویزای کاری موقت
• تاسیس کسب و کار
• درخواست برای روند اقامت دائم

سفر به توریستی ترین کشورهای جهان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت شرکت در کانادا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ثبت شرکت در کانادا

مزایای کارآفرینی در انتاریو

با توجه به نرخ تعداد نیروی کار و نرخ بیکاری و پراکندگی آن ها در استان انتاریو کانادا، متقاضیان راه اندازی کسب و کار در کانادا می توانند به راحتی و بدون زحمت خاصی تنها با تخصیص سرمایه مناسب برای توسعه کسب و کار و به کار گیری افراد مختلف در کانادا به میزان قابل توجهی سود کسب نمایند. وجود نیروی کار در زمینه های مختلف نیز راه را برای کارآفرینان از لحاظ ایجاد اشتغال و استخدام افراد مختلف هموار ساخته است.

به عبارت دیگر، این روش نه تنها منجر به دریافت اقامت دائم کانادا می گردد، بلکه برای صاحبان مشاغل و سرمایه سود قابل توجهی را به همراه دارد. از سوی دیگر، کارآفرینی در انتاریو به مثابه کمک به اقتصاد این استان و کشور کانادا نیز تلقی می شود.
انتاریو به عنوان یکی از 4 استان برجسته در کانادا مطرح شده و از لحاظ اقتصادی قدرت این استان بسیار بارز می باشد. شرکت های تولیدی و خدماتی مختلفی نیز در تورنتو واقع شده اند. سطح اشتغال نیز در تورنتو مناسب بوده و از روند رو به رشدی برخوردار است.

اخذ اقامت از طریق سیستم کارافرینی منیتویا

استان منیتوبا در قسمت مرکزی کانادا واقع شده است. برنامه کارآفرینی منیتوبا نیز با توجه به شرایط ویژه خود مورد توجه کارآفرینان واقع شده است. برنامه کارآفرینی منیتوبا در گذشته با عنوان MPNP-B شناخته می شد اما اکنون این برنامه استانی با نام Entrepreneur Pathway شناخته می شود.

منیتوبا در مرکز کانادا واقع شده و با انتاریو، ساسکاچوان و ایالات متحده همسایه است. وینیپگ به عنوان مرکز این استان هشتمین شهر بزرگ کانادا است. کشاورزی، حمل و نقل، معادن، جنگل و توریست از جمله مهمترین پیشرانه های اقتصادی منیتوبا به حساب می آیند.
منیتوبا نیز مانند سایر استان ها برنامه کارآفرینی را با شراط خاص خود ارائه می کند. کارآفرینی منیتوبا معمولا برای صاحبان مشاغل و افرادی که پروانه کسب دارند مناسب تر می باشد.

سفر به توریستی ترین کشورهای جهان

شرایط برنامه کارآفرینی منیتوبا به شرح زیر بوده و در دو قسمت ارائه می شود :

• وجود سابقه کاری مرتبط به مدت 3 سال طی 5 سال گذشته به شکل صاحب یا مدیر ارشد کسب و کار
• مدرک زبان انگلسی معادل آیلتس جنرال 5.5 و یا فرانسوی معادل آن
• وجود دارایی به ارزش 500 هزار دلار مورد تایید کانادا
• مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر
• سن قانونی برای مدیریت
• سرمایه گذاری خرید کسب و کار در ویپینگ به ارزش 250 هزار دلار و یا 150 هزار دلار در اطراف مرکز منیتوبا
• استخدام یک نفر شهروند یا مقیم کانادا که جزو بستگان مالک نباشد.
• ارائه طرح توجیهی یا بیزینس پلن موجه و شدنی
• ورود به منیتوبا برای انجام تحقیقات و ارزیابی بازار
• کسب امتیاز انطباق طبق موارد جدول زیر

متقاضیان کارآفرینی در استان منیتوبا کانادا با توجه به فاکتور های مختلفی امتیاز بندی می شوند. کسب 60 امتیاز برای کارآفرینی منیتوبا برای متقاضیان مطلوب می باشد. در ادامه به بیان امتیازات موجود برای کارآفرینی منیتوبا طی چند جدول خواهیم پرداخت.

آیلتس 5 توسط همسر فرد متقاضی
وجود اقوام درجه 1 در منیتوبا که حداقل یک سال اقامت داشته باشند
وجود فرزند مشغول به تحصیل در منیتوبا
تحصیل متقاضی یا همسر در منیتوبا
وجود سابقه کاری در منیتوبا حداقل 6 ماه

 

شرط سنی یکی از نکات بسیار مهم برای جذب کارآفرین و یا سرمایه گذار در استان منیتوبا کانادا می باشد. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، سنین کمتر از بیست و یک سال و بیشتر از 54 سال دارای امتیاز و ارزشی در این سیستم نمی باشند. علت این امر هزینه هایی است که دولت استانی منیتوبا بایستی برای مواردی نظیر کسب تجربه و یا نگهداری و هزینه های درمانی این دو قشر متحمل شود.

اما در سنین دیگر به شرح جدول زیر می توان امتیازات مختلفی را کسب نمود. البته رد یا قبول شدن در سیستم امتیازات کارآفرینی منیتوبا کانادا تنها وابسته به شرط سنی نبوده و جدول زیر یکی از معیار های کسب امتیاز می باشد. با مطالعه این جدول می توانید به اطلاعات مفیدی راجع به تاثیر سن در امتیاز کارآفرینان استان منیتوبا کانادا دست پیدا نمایید.

سن امتیاز
کمتر از 21 سال 0
21 – 24 سال 5
25 – 29 سال 10
30 – 44 سال 15
45 – 49 سال 10
50 – 54 سال 5
بیشتر از 54 سال 0

یکی دیگر از موارد مهم در کسب امتیاز سیستم کارآفرینی منیتوبا تملک بیزینس یا کسب و کاری است که در سابقه فرد متقاضی ذکر می گردد. برای اطلاع از جزئیات نحوه امتیاز بندی این آیتم جدول زیر را مطالعه نمایید.

میزان سهم از کسب و کار امتیاز
مالک بیش از 50 درصد 15
مالک 20 – 50 دصد 12
مدیر (بدون درصد) 10

 

علاوه بر میزان مالکیت کسب و کار، میزان تجربه کاری در حوزه مدیریت نیز طبق رزومه اعلام شده مورد محاسبه قرار می گیرد. دقت نمایید که سوابق غیر مدیریتی برای مهاجرت کارآفرینی منیتوبا تاثیر چندانی نخواهد داشت. جدول زیر اطلاعات امتیاز بندی بر اساس سوابق مدیریتی را بیان می کند.

تجربه کاری (مدیریت) امتیاز
بیشتر از 10 سال 15
6 – 10 سال 10
3 – 6 سال 5

 

سفر به توریستی ترین کشورهای جهان

هنگامی که صحبت از کارآفرینی در استان منیتوبا و یا سایر استان های کانادا به میان بیاید، سرمایه در دسترس و میزان دارایی نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. با توجه به حدول زیر می توانید از اطلاعات امتیاز بندی بر اساس میزان دارایی آگاه شوید.

میزان دارایی (دلار کانادا) امتیاز
500 هزار – 1 ملیون 8
500 هزار 10
1 – 1.5 میلیون 12
1.5 – 2 میلیون 13
2 تا 2.5 میلیون 14
بیشتر از 2.5 میلیون 15

 

دانش زبان انگلیسی بر اساس معیار CLB نیز یکی از فاکتور های تعیین کننده در امتیاز بندی کارآفرینی منیتوبا می باشد. این فاکتور نه تنها برای منیتوبا بلکه برای بسیاری از دیگر استان های کانادا در برنامه کارآفرینی شان موثر می باشد. معیار CLB نیز برای زبان فرانسوی و زبان انگلیسی وجود دارد.

دانش زبان فرانسه یا انگلیسی بر اساس CLB امتیاز
کمتر از 4 0
4 – 6 15
بیشتر از 6 20

 

موارد موجود در جدول زیر به عنوان فاکتورهای انطباق پذیری برای کارآفرینی منیتوبا تلقی می شوند. منظور از انطباق پذیری وجود عواملی است که فرآیند زندگی و کار در این استان را تسهیل نماید.

موارد انطباق پذیری امتیاز
بازدید 5 روزه و تحقیق در منیتوبا 15
اقوام درجه یک با اقمت بیش از یک سال در منیتوبا 5
فرزند در حال تحصیل در منیتوبا 5
مدرک زبان همسر متقاضی با معیار CLB 5 به بالا 10
سابقه کار متقاضی یا همسر وی به مدت یک سال در منیتوبا 5
مزایا سیستم کارافرینی منیتویا

منیتوبا با توجه به شرایط اقتصادی و جمعیت از بازار کاری خوبی برای کارآفرینان برخوردار است. طی سالهای اخیر این استان منیتوبا مهاجران زیادی را جذب کرده و در تلاش بوده که نرخ پذیرش مهاجران را به میزان سالیانه تا 10 هزار مهاجر افزایش دهد. در کنار چشم انداز جذب مهاجر در استان منیتوبا که با بسیاری از استان های کانادایی هم سو بوده، بایستی به وجود زیر ساخت ها و ظرفیت های شغلی، اجتماعی و سرمایه گذاری منیتوبا نیز اشاره نمود.

بسیاری از سرمایه گذاران علی الخصوص افراد ایرانی با توجه به شرایط بازار مناسب در منیوتبا اقدام به مهاجرت به این استان نموده اند. زیر ساخت های کاری مناسبی نیز برای کارآفرینان در منیتوبا وجود داشته و مواردی نظیر صنایع غذایی و تولیدی، هوافضا و حمل و نقل از جمله صنایع برجسته در این استان کانادا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید