مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

آشنایی با مهاجرت به استرالیا

Introduction to Immigrating to Australia

شرایط مهاجرت به استرالیا و راه های مختلف برای رسیدن به این مقصود، موضوعات پر مخاطبی است که در سال های اخیرمتقاضیان آن نیز بسیار افزایش یافته است. استرالیا در کنار کانادا به عنوان یکی از مهاجرپذیر ترین کشورهای دنیا شناخته شده و همه ساله افراد زیادی در تلاشند به واسطه شرایط بسیار خوب این کشورها، به آنجا مهاجرت نموده و زندگی در چنین کشورهای پیشرفته و بی نظیری را تجربه نمایند.

مهاجرت به استرالیا

انگلیسی زبان بودن استرالیا، کیفیت بالای زندگی، پیشرفت و توسعه صنعتی و اقتصاد رو به رشد این کشور، داشتن مدارس، دانشگاه ها و موسسات آموزشی بسیار خوب با امکانات فوق العاده و آب و هوا و طبیعت بی نظیر این کشور از جمله مواردی است که شور و شوق بیشتری در بین متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور خود، برای حضور در استرالیا ایجاد می نماید. اما پیش از آنکه به پرسش روش های متداول مهاجرت به استرالیا چیست؟ پاسخ دهیم، مروری بر تاریخچه مهاجرت به استرالیا به عنوان یکی از مهاجرپذیر ترین کشورهای توسعه یافته دنیا، خواهیم داشت. پس تا پایان با ما همراه باشید.

تاریخچه مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا (Immigration to Australia) قسمتی از تاریخ مهاجرت بشر بوده که از قاره آفریقا شروع شده بود. تاریخچه مهاجرت به استرالیا همزمان با اولین اقدام ها برای مهاجرت اولیه بشر به این قاره بوده که قریب به 50 هزار سال قبل آغاز گشته است. در آن هنگام اجداد بومیان استرالیا از راه دریای جنوب شرقی آسیا و گینه نو پا به خاک این قاره گذاشتند. حضور دائمی اروپاییان از سال 1788 با ایجاد مستعمره بریتانیا در ایالت نیو ساوت ولز استرالیا شروع شد.

استرالیا در سال 1901 از نخستین فدراسیون سیاست استرالیای سفید پوست پشتیبانی نموده و این نهاد را با وجود اینکه بعد از جنگ جهانی دوم لغو گشته بود، احیا و حفظ نمود. اما بیشترین سیاست های جذب مهاجران در استرالیا نیز بعد از جنگ جهانی دوم آغاز شد. از سال 1945 بیشتر از 7 میلیون نفر در این کشور ساکن گشته اند. در سال های پایانی دهه 1970 بالا رفتن بیش از پیش تعداد مهاجران از کشورهای آسیایی و برخی کشورهای اروپایی، استرالیا را به یک کشور چند فرهنگی مبدل نمود.

مهاجرت به استرالیا

فقط آماری که در مورد مهاجرت های خارج از این کشور گزارش شده، تعداد مهاجرین از حدود 30 هزار نفر در سال های ابتدایی دهه 1990 به 190 هزار نفر در سال 2016 افزایش یافته است. البته بخش اعظم این مهاجرت ها، سیاست هایی مبنی بر مهاجرت نیروی کار متخصص و ماهر و طرح های بازسازی دوباره خانواده ها بوده است. استرالیا به عنوان یکی از امضاکنندگان کنوانسیون وضعیت پناهندگان، در سال های متمادی تعداد زیادی از پناهجویان را پذیرفت. البته در سالیان اخیر به واسطه برخورد قاطع با افرادی که به وسیله قایق های غیر قانونی قصد مهاجرت به استرالیا را داشتند، سخت گیری های شدیدتری از سوی این کشور در زمینه مهاجرت اعمال می شود.

طبق پژوهشی در زمینه جامعه شناسی که در سال 2014 انجام پذیرفته، محققان به این نتیجه رسیدند که کشورهای استرالیا و کانادا در بین کشورهای غربی و پیشرفته دنیا، بیشترین میزان مهاجرت را به خود اختصاص داده اند. بر اساس آمار گزارش شده در سال 2016 نزدیک به 23 میلیون مهاجر در کشور استرالیا ساکن بوده که این تعداد نزدیک به 26 درصد از کل جمعیت این کشور را شامل می شود. در حال حاضر راه های مختلفی برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد که در ادامه هر یک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کشور استرالیا لطفا کلیک نمایید. 

مهاجرت به استرالیا از طریق کار

مهاجرت به استرالیا از طریق کار را شاید بتوان بهترین و کم هزینه ترین راه مهاجرت به این کشور دانست که منجر به کسب درآمد نیز می شود. همان طور که اشاره شد می توان گفت بالاترین تعداد راه های مهاجرتی به منظور تقاضاهای مختلف را کشورهای استرالیا و کانادا ارائه داده اند. البته در بیشتر این روش ها به واسطه ظرفیت محدود و تقاضاهای فراوانی که از سراسر دنیا وجود داشته، موضوع رقابتی شده و شخص باید امکان رقابت با سایر متقاضیان را داشته باشد.

سال 1958 اولین بار قانونی شکل گرفت که همه ملت ها و نه فقط اروپاییان این مجوز داده می شد که به استرالیا مهاجرت نمایند. البته در این قانون شرطی وجود داشته و آن این بود که متقاضیان مهاجرت می بایست تخصص و مهارت خاصی داشته تا بتوانند از این طریق به آبادانی و سازندگی استرالیای تازه شکل گرفته، کمک نمایند.

مهاجرت به استرالیا

می توان گفت پس از آن نیز همان قانون زیربنا و شالوده اصلی همه قوانین مختلف مهاجرت به استرالیا قرار گرفته است. در نتیجه هر ساله اداره مهاجرت استرالیا بر اساس شرایط اقتصادی و اجتماعی و نیازمندی های این کشور، تعداد افرادی را که برای مشغول به کار شدن در این کشور پذیرفته خواهند شد؛ اعلام می کند. مهاجرت کاری به استرالیا مخصوصا برای افرادی که از حمایت و دعوت یک کارفرما در این کشور برخوردار نیستند، دقیقا مبتنی بر سیستم امتیازبندی و بواسطه تخصص افراد می باشد.

پس 2 راه کلی برای مهاجرت به استرالیا برای کار وجود دارد که عبارتند از: داشتن پیشنهاد شغلی (Job Offer) و یا مهاجرت به استرالیا از طریق نیروی متخصص (Skilled Worker). هر کدام از این روش ها شرایط و ضوابط مربوط به خود را داشته که در ادامه به آن ها می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره  کار در استرالیا لطفا کلیک نمایید. 

مهاجرت کاری به استرالیا از طریق داشتن پیشنهاد شغلی

مهاجرت کاری به استرالیا از طریق داشتن پیشنهاد شغلی یکی از معمول ترین راه های مهاجرت کاری بوده که در اغلب کشورهای دنیا نیز وجود داشته و استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. همان طور که از نام این روش مشخص است شرط اصلی مهاجرت به استرالیا از این طریق داشتن پیشنهاد شغلی و یا دعوت نامه کاری از یک کارفرمای معتبر در استرالیا خواهد بود (ویزای 186 استرالیا). اما یافتن کارفرمای معتبر و پیشنهاد شغلی از طرف وی کار آسانی نخواهد بود.

البته در برخی از مناطق کمتر توسعه یافته و یا کم جمعیت، ممکن است شرایط بهتری برای دریافت دعوت نامه شغلی وجود داشته باشد (ویزای 187 استرالیا). البته معمولا شرط استفاده از این نوع دعوت نامه حضور و فعالیت به مدت حداقل 2 سال در این مناطق خواهد بود. در هر 2 مورد متقاضیان واجد امکان دریافت اقامت دائم و مهاجرت به استرالیا را خواهند داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقامت استرالیا لطفا کلیک نمایید. 

مهاجرت کاری به استرالیا از طریق نیروی متخصص

مهاجرت کاری به استرالیا از طریق تخصص که با نام مهاجرت به استرالیا از طریق سیستم امتیاز بندی نیز شناخته می شود، یکی از راه های مهاجرت کاری به استرالیاست که در آن فرد می تواند بر اساس امتیازات کسب شده خود و به صورت مستقل اقدام به دریافت ویزای کار استرالیا نماید. یعنی در این روش الزامی به داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرما وجود ندارد. این روش که متقاضیان بسیاری در سراسر جهان داشته بسیار رقابتی بوده و معمولا هر ساله دولت استرالیا بر اساس رشته های مورد نیاز خود و امتیاز افراد، به تعدادی از آن ها اقامت این کشور را اعطا نموده و از آن ها دعوت به کار به می نماید.

مهاجرت به استرالیا

در سیستم امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا از طریق نیروی متخصص نیز معمولا 3 نوع ویزا صادر می شود که در 2 نوع آن به افراد واجد شرایط اقامت دائم (ویزای 189 استرالیا و ویزای 190 استرالیا) و در نوع دیگر اقامت موقت به افراد واجد شرایط (ویزای 491 استرالیا) تعلق می گیرد.

در این روش برای محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا از طریق نیروی متخصص فاکتورهای مختلفی از طرف دولت استرالیا در نظر گرفته شده است. فاکتورهایی مانند سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان بین المللی، سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی و شرایط خانوادگی از مهمترین پارامترهای تاثیر گذار در مهاجرت استرالیا از طریق تخصص می باشند. در نهایت بر اساس ویژگی های متقاضیان به هر کدام از آن ها امتیازی اختصاص می یابد. افرادی که امتیاز بالاتر از60 را در ابتدا کسب نمایند می توانند برای انواع ویزای نیروی متخصص کانادا اقدام کنند. پس از این مرحله با بررسی های صورت گرفته و بر اساس تعداد متقاضیان، آن هایی که بیشترین امتیازها را کسب نموده باشند، دعوت به کار خواهند شد.

در صورتی که امتیاز افراد زیر 60 باشد می توانند از طریق داشتن اسپانسر ایالتی (ویزای 190 استرالیا) 5 امتیاز و یا از طریق اسپانسر مناطق کم جمعیت و یا اسپانسر فامیلی 10 امتیاز اضافه کسب نمایند. نکته ای که وجود دارد این است که اقامت دائم ویزای 189 استرالیا بدون شرط و اقامت دائم ویزای 190 استرالیا و ویزای 491 استرالیا مشروط خواهد بود. متقاضیان گرامی می توانند برای محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا از طریق نیروی متخصص به سایت https://arianaabroad.com/calculation/ مراجعه نموده و به صورت کاملا رایگان با وارد کردن مشخصات خود امتیاز مربوطه را مشاهده نمایند.

در جدول زیر نحوه چگونگی محاسبه امتیازات متقاضیان به صورت خلاصه آورده شده است :

سن (سال)

18 تا 24 25 تا 32 33 تا 39 40 تا 44 45 تا 54
25 امتیاز 30 امتیاز 25 امتیاز 20 امتیاز 15 امتیاز
مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر کارشناسی دیپلم با مدرک حرفه ای مرتبط
20 امتیاز 15 امتیاز 10 امتیاز
مدرک زبان آیلتس نمره 8 نمره 7
20 امتیاز 10 امتیاز
سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی 8 تا 10 سال 5 تا 7 سال 3 تا 4 سال کمتر از 3 سال
15 امتیاز 10 امتیاز 5 امتیاز 0 امتیاز
مدرک تحصیلی همسر کارشناسی و بالاتر
5 امتیاز

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اسکیلد ورکر استرالیا لطفا کلیک نمایید. 

سایر راه های مهاجرت کاری به استرالیا

سایر راه های مهاجرت کاری به استرالیا از نوع اقامت موقت بوده و شامل 3 نوع ویزای کاری استرالیا با نام های ویزای 400 استرالیا، ویزای 476 استرالیا و ویزای 485 استرالیا شناخته می شوند. ویزای 400 استرالیا یا همان ویزای کار موقت افراد متخصص، در بر گیرنده افرادی بوده که می خواهند به این کشور وارد شده و در آنجا در یک پروسه کاری تخصصی و کوتاه مدت مشغول شوند. برخی اوقات ممکن است صرفا هدف آن ها حضور در فعالیت های خاص یک سازمان یا شرکت استرالیایی باشد.

ویزای 476 استرالیا یا همان مجوز اقامت ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه های خاص کشور های مختلف، مخصوص افرادی است که در کشور خود از دانشگاه های خاص و مورد تایید کشور استرالیا فارغ التحصیل شده و می خواهند در این کشور در رشته تخصصی خود مشغول به فعالیت شوند. این موضوع برای کشور ایران در مورد دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه تهران صدق کرده و فارغ التحصیلان این دانشگاه های می توانند در صورت داشتن شرایط، اجازه اقامت 18 ماهه در این کشور برای کار به صورت موقت را اخذ نمایند. البته در صورتی که کار آن ها تداوم داشته و شرایط اقامت دائم را کسب نمایند، امکان دریافت اقامت دائم نیز برای آن ها وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای 476 استرالیا لطفا کلیک نمایید. 

مهاجرت به استرالیا

از جمله حداقل شرایط لازم برای این نوع ویزا عبارت است از:

• سن زیر 31 سال
• داشتن مدرک تحصیلی در رشته های مهندسی مورد نیاز استرالیا
• ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 در هر مهارت
• اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه های فوق در 2 سال گذشته

ویزای 485 استرالیا یا مجوز اقامت موقت مخصوص فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیا، جهت افرادی است که در مدت اخیر از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی استرالیایی فارغ التحصیل شده باشند. در این نوع ویزا برای این دسته افرادی که شرایط مورد نظر را داشته باشند؛ مجوز سکونت، تحصیل و کار در کشور استرالیا صادر شده و دانشجویان تنها برای یک مرتبه می توانند از مزایای این نوع ویزا بهره مند شوند. همان طور که مشاهده می شود راه های گوناگونی برای دریافت انواع ویزای کار و مهاجرت به استرالیا وجود داشته که هر کدام از متقاضیان مهاجرت کاری به استرالیا می توانند بر اساس شرایط و ویژگی های خود یکی از آن ها را انتخاب نموده و از آن طریق اقدام نمایند. در جدول زیر به طور خلاصه انواع ویزای کار استرالیا وتقسیم بندی آن ها آورده شده است.

نوع اقامت عنوان ویزا شماره ویزا
اقامت دائم ویزای اخذ اقامت دائم با داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرما ویزای 186 استرالیا
ویزای اخذ اقامت دائم با داشتن پیشنهاد شغلی مناطق کم جمعیت ویزای 187 استرالیا
ویزای اخذ اقامت دائم از طریق نیروی متخصص استرالیا ویزای 189 استرالیا
ویزای اخذ اقامت دائم از طریق نیروی متخصص و حامی ایالتی ویزای 190 استرالیا
اقامت موقت ویزای اخذ اقامت موقت ویژه افراد متخصص ویزای 400 استرالیا
ویزای اخذ اقامت موقت ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه های خاص ویزای 476 استرالیا
ویزای اخذ اقامت موقت ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیا ویزای 485 استرالیا
ویزای اخذ اقامت موقت ویژه نیروی متخصص با حامی مناطق کم جمعیت یا حامی خانوادگی ویزای 491 استرالیا

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید