پزشکی در انگلستان

پزشکی در انگلستان

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان

Medicine in the UK

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان نسبت به تحصیل در رشته های غیر پزشکی کاملا متفاوت بوده در نتیجه توصیه می شود متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان از آن آگاهی کامل و به روزی داشته باشند. رشته پزشکی در انگلستان جزو رشته هایی است که در سال های اخیر متقاضیان بسیار زیادی داشته و به واسطه جمعیت زیاد و سبک زندگی شهروندان این کشور، از بازار کار بسیار خوبی نیز برخوردار است. از جمله شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان مانند اغلب کشورهای دنیا شرکت در دوره های پیش پزشکی و ثبت نام در آزمون های مربوطه (UKCAT یا BMAT) و اخذ نمره قبولی می باشد. متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان که در سال های اخیر تعداد آن ها با نرخ بالایی رو به افزایش است، باید ابتدا در دوره های در نظر گرفته شده مانند A-Level و یا Foundation شرکت نموده و با نمره عالی آن ها را بگذرانند.

پزشکی در انگلستان

به ویژه لازم است داوطلبان تحصیل دندانپزشکی در انگلستان مانند رشته پزشکی علاوه بر شرکت در این دوره ها، نمره های بسیار خوبی در دروس شیمی و زیست شناسی کسب نمایند. از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان می توان به داشتن سطح خوبی از دانش زبان انگلیسی اشاره نمود که با توجه به رقابت بسیار شدیدی که برای اخذ پذیرش این رشته ها وجود دارد، داشتن مدرک زبان انگلیس معتبر مانند آیلتس 5/6 به بالا و یا معادل آن مورد نیاز خواهد بود. از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان که باید مد نظر قرار گیرد، داشتن تمکن مالی لازم بوده چرا که هزینه های تحصیل در انگلستان مانند دیگر کشورهای انگلیسی زبان بالا بوده و این موضوع در رشته های حوزه پزشکی مانند همه کشورهای دنیا، نمود بیشتری پیدا می کند. در ادامه جنبه های مختلف تحصیل پزشکی در انگلستان مورد بررسی کامل و جامع قرار گرفته، بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه تحصیل در انگلستان مقاله تنظیم شده در زمینه را مطالعه بفرمایید.

پزشکی در انگلستان چند سال است؟

دوره های تحصیلی پزشکی در انگلستان چند سال است؟ این سوال برای علاقه مندان به تحصیل پزشکی در انگلستان همواره مورد سوال بوده چرا که طول دوره تحصیلی بر جنبه های مختلف تاثیر گذارده که مهمترین آن ها را می توان هزینه های تحصیل دانست. اتفاقا طول دوره پزشکی در انگلستان نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا و کانادا کوتاه تر بوده و یکی از مزیت های آن محسوب می شود. به طور کلی تحصیل پزشکی در انگلستان حدود 4 تا 6 سال به طول می انجامد. البته در صورتی که داوطلب کمتر از 17 سال سن داشته باشد باید در دوره GCSE شرکت نموده و داوطلبان بالاتر از این سن (17 تا 21 سال) لازم است در دوره های A-Level و یا Foundation شرکت کرده و آن ها را با موفقیت پشت سر بگذارند. طول دوره A-Level حدود 2 سال و طول دوره Foundation حدود 1 سال (سه ترم) خواهد بود.

پزشکی در انگلستان

پذیرش پزشکی در انگلستان

پذیرش پزشکی در انگلستان برای تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور امری رقابتی و نسبتا سخت بوده چرا که ظرفیت پذیرش پزشکی در این کشور برای دانشجویان بین المللی محدود می باشد. در نتیجه متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان می بایست از رزومه علمی بسیار خوبی برخوردار بوده و بتوانند انگیزه نامه (SOP) مناسبی با دلایل قوی و منطقی برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های این کشور ارائه نمایند. در کنار این فاکتور سطح دانش زبان انگلیسی افراد و تمکن مالی آن ها نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود. به منظور حضور در کشور انگلیس جهت تحصیل، متقاضیان باید ویزای تحصیلی انگلستان دریافت نموده و یکی از مهمترین مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور داشتن نامه رسمی پذیرش پزشکی در انگلستان از دانشگاه مورد نظر می باشد. در نتیجه لازم است متقاضیان همه مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی پزشکی در انگلستان را فراهم نموده تا شانس خود را برای این منظور افزایش دهند.

همان طور که اشاره شد متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان ابتدا بایستی یکی از دوره های A-Level و یا Foundation را با موفقیت گذرانده تا بتوانند پذیرش پزشکی در انگلستان را اخذ نمایند. دانش آموزانی که سال دهم متوسطه را گذرانده باشند، امکان حضور در دوره های فوق را خواهند داشت. هر کدام از این دوره ها شرایط مخصوص به خود را دارند که متقاضی باید آن ها را در نظر داشته باشد. به عنوان مثال هزینه های این دوره ها تقریبا مشابه هم بوده اما طول دوره Foundation از دوره A-Level کوتاه تر بوده و همچنین راحت تر از آن می باشد. ولی در عوض بسیاری از دانشگاه های معتبر پزشکی در انگلستان، مدرک A-Level را به عنوان مجوز ورود معتبر دانسته، در نتیجه داوطلب انتخاب های بهتر و بیشتری برای گزینش دانشگاه خواهد داشت. سایر مدارکی که برای دریافت پذیرش پزشکی در انگلستان مورد نیاز خواهد بود شامل موارد زیر می شوند:

 • مدارک شخصی شامل شناسنامه، کارت ملی و… با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • گذرنامه دارای اعتبار
 • اصل مدرک 12 ساله دیپلم (علوم تجربی یا ریاضی) با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی یا سوابق تحصیلی تا کلاس دهم متوسطه
 • ریز نمرات مقطع دیپلم یا سوابق تحصیلی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس با نمره حداقل 5/5 و بالاتر یا معادل آن
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی تاییدیه سلامت

پزشکی در انگلستان

اگر قصد آشنایی با تمامی روش های مهاجرت به انگلستان را دارید مقاله نگارش شده در این زمینه را مطالعه بفرمایید.

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان مانند اغلب کشورهای دنیا بیشتر از رشته های غیر پزشکی می باشد. علاوه بر اینکه به طور کلی هزینه های تحصیل در انگلستان مانند اغلب کشورهای انگلیسی زبان نسبتا قابل ملاحظه تر بوده، بالا بودن نرخ تبدیل ارز این کشور (پوند انگلیس) معمولا چالش های سنگینی را برای افراد به وجود می آورد. هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان شامل هزینه های شهریه دانشگاه و هزینه زندگی متقاضی خواهد شد. هزینه زندگی یک فرد در کشور انگلستان به طور متوسط از 600 تا 1200 پوند در ماه متفاوت بوده که این موضوع وابستگی مستقیمی با سبک و شیوه زندگی متقاضی و شهر محل سکونت وی خواهد داشت. از آنجایی که یکی از مهمترین مزیت های تحصیل در انگلستان اجازه بردن همراه از ابتدا می باشد، در صورتی که متقاضی اصلی چند همراه (همسر و فرزندان زیر 18 سال) داشته باشد به طور حتم هزینه های زندگی برای آن ها چند برابر نخواهد شد.

زیرا مهمترین هزینه که مانند اغلب کشورها هزینه مسکن بوده بین افراد تقسیم شده و نهایتا 30 الی 40 درصد به ازای هر نفر به هزینه های زندگی فوق اضافه خواهد شد. هزینه لازم برای موسسات آموزشی به منظور تحصیل پزشکی در انگلستان شامل 2 بخش می باشد. اول بایستی به هزینه دوره های A-Level و Foundation اشاره نمود که حدودا 10 تا 15 هزار پوند را در بر خواهد گرفت. هزینه های شهریه دانشگاه برای تحصیل در دوره های پزشکی در انگلستان معمولا از 20 هزار پوند در سال شروع شده و بر اساس رشته مورد نظر و دانشگاه انتخاب شده متفاوت خواهد بود. به منظور دریافت ویزای تحصیلی انگلستان یکی از مهمترین مدارکی که افراد باید ارائه دهند گواهی تمکن مالی از بانک خواهد بود که تمکن ارائه شده باید تامین کننده هزینه های زندگی و تحصیل فرد متقاضی و همراهیان وی باشد.

بورسیه پزشکی در انگلستان

بورسیه پزشکی در انگلستان برای تحصیل رایگان پزشکی در این کشور از جمله مواردی است که افراد همواره به دنبال آن هستند. دلیل این امر همان طور که پیش تر نیز اشاره گردید، بالا بودن هزینه های تحصیل در انگلستان به طور کلی و به خصوص هزینه های تحصیل پزشکی در انگلستان می باشد. از سوی دیگر نرخ تبدیل ارز به واسطه عدم ثبات و افزایش چشمگیر در سال های اخیر، به یک معضل جدی برای دانشجویان بین المللی و به ویژه ایرانیان تبدیل شده است. در نتیجه بسیاری از متقاضیان به فکر تحصیل رایگان پزشکی در انگلستان هستند. اما باید این نکته را در نظر داشت که کشور انگلستان مانند سایر کشورهای انگلیسی زبان (آمریکا، کانادا و استرالیا) در مقوله مهاجرت تحصیلی، جزو کشورهای مستلزم پرداخت هزینه بوده که معمولا نیز تمکن بالایی برای این منظور مورد نیاز می باشد.

 

پزشکی در انگلستان

در نتیجه موردی با عنوان تحصیل رایگان در این کشورها موضوعیت نداشته و تنها راه تحصیل با هزینه های بسیار کم و در برخی موراد رایگان، استفاده از بورسیه های تحصیلی مختلفی است که در این کشورها وجود دارد. برای این مقصود فرد بایستی از رزومه علمی قوی، مدرک زبان خوب و مقالات معتبر بین المللی برخوردار بوده که بیشتر مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد. در مورد تحصیل پزشکی در انگلستان در برخی از دانشگاه ها در صورتی که فرد در 2 تا 3 سال اول تحصیل از نظر معدل و رتبه شرایط مناسبی داشته باشد، امکان بهره مندی از کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه را خواهد داشت. علاوه بر این دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی بر اساس مقطع تحصیلی، برنامه درسی و شرایط موسسه آموزشی اجازه کار دانشجویی و پاره وقت از 10 تا 30 ساعت در هفته با حقوق حداقل 8 تا 12 پوند در هر ساعت را دارند. قطعا داشتن تخصص و مهارت و به ویژه دانش زبان انگلیسی موجب خواهد شد، متقاضیان تحصیل در انگلستان بتوانند از این طریق بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند.

شرایط ادامه تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان

ادامه تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان معمولا مورد توجه افرادی است که دوره تحصیلی پزشکی عمومی را در این کشور یا سایر کشورهای دنیا به اتمام رسانده اند. از آنجایی که تعداد پزشکان عمومی در هر جامعه ای معمولا فراوان بوده و اصطلاحا بازار کار آن ها اشباع شده، فارغ التحصیلان این رشته معمولا به دنبال این هستند تا در زمینه مورد علاقه خود ادامه تحصیل داده و با دریافت تخصص در یکی از رشته های پزشکی، فرصت های شغلی و درآمد خود را افزایش دهند. انگلستان از دانشگاه های بسیار معتبری در این حوزه برخوردار بوده به طوری که می توان انگلستان را به عنوان معتبرترین قطب تحصیل رشته های پزشکی در قاره اروپا به شمار آورد. با توجه به همین موضوع بسیاری از افراد به دنبال گذراندن دوره تخصص پزشکی در انگلستان هستند تا مدرک آن ها در سرتاسر دنیا دارای اعتبار بوده و بتوانند با آن مشغول به کار شوند.

پزشکی در انگلستان

طول دوره تخصص پزشکی در انگلستان کاملا به زمینه مورد علاقه فرد بستگی داشته و از 3 تا 8 سال متغیر می باشد. این زمان در بر گیرنده دوره عملی آموزشی عمومی (GP) به مدت 2 سال و دوره آموزش تخصصی و پیشرفته 3 تا 4 ساله خواهد بود. این دوره ها که با عنوان رزیدنتی پزشکی در انگلستان نیز شناخته می شود، متقاضیان بسیار زیادی داشته و با توجه به ظرفیت محدود برای دانشجویان بین المللی، افراد بایستی از رزومه علمی قوی و سطح دانش زبان انگلیسی بسیار عالی برای دریافت پذیرش تحصیلی آن ها برخوردار باشند. داوطلبان تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان در صورت سپری کردن این دوره ها با موفقیت، می توانند گواهینامه (GMC) را دریافت نموده و عضو شورای متخصصان پزشکی انگلستان (CCT) شوند. پس از این مرحله متقاضیان امکان حضور در دوره های فوق تخصص پزشکی در انگلستان را نیز خواهند داشت. هم اکنون طول دوره زمانی برخی دوره های تخصصی به شرح ذیل می باشد:

 • تخصص پزشکی (قلب، مغز و اعصاب، گوارش و…): دوره 5 تا 6 ساله
 • تخصص دندانپزشکی: دوره 5 تا 6 ساله
 • تخصص داروسازی: دوره 5 تا 6 ساله
 • تخصص فیزیوتراپی: دوره 3 تا 4 ساله
 • تخصص پرستاری: دوره 3 تا 4 ساله
 • دامپزشکی: دوره 6 ساله

مهاجرت پزشکان به انگلستان

مهاجرت پزشکان به انگلستان مانند سایر داوطلبان می تواند از راه های متفاوتی امکان پذیر باشد. به عنوان نمونه روش هایی مانند سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری و ازدواج مسیرهایی هستند که پزشکان می توانند از طریق آن ها اقدام به مهاجرت نمایند. در نتیجه هر یک از متقاضیان گرامی امکان انتخاب یک روش بر اساس شرایط شخصی، علاقه مندی ها و فاکتورهای مربوط به هر کدام را خواهند داشت. همانند بسیاری از کشورهای دنیا پزشکی در انگلستان نیز جزو بهترین رشته ها و مشاغل به شمار آمده و فرد می تواند حقوق و دستمزد بسیار خوبی در این حوزه برای خود متصور باشد. اتفاقا به دلایلی همچون سبک ناسالم زندگی شهروندان انگلیسی و همچنین تراکم جمعیتی نسبتا بالا در این کشور در مقایسه با مساحت آن، شرایط کسب و کار رشته های پزشکی در این کشور بسیار خوب بوده و از پتانسیل بالایی برخوردار است.

پزشکی در انگلستان - مهاجرت پزشکان به انگلستان

راه دیگر مهاجرت پزشکان به انگلستان در صورت داشتن تمکن مالی خوب، روش سرمایه گذاری در این کشور می باشد. پزشکان محترم متقاضی مهاجرت به انگلستان می توانند از طریق سرمایه گذاری مستقیم که البته سرمایه بسیار بالایی را می طلبد و یا ثبت شرکت مجوز اقامت در این کشور را دریافت نمایند. روش دیگر یافتن گزینه مناسب ازدواج از شهروندان انگلیسی و یا افراد دارای اقامت دائم این کشور می باشد که شرایط خاص خود را داشته و علاقه مندان می توانند با مطالعه مطلب مهاجرت به انگلستان با جزئیات آن آشنا شوند. در نهایت آسان ترین، شدنی ترین و سریعترین راه مهاجرت پزشکان به انگلستان اخذ ویزای تحصیلی این کشور و گذراندن دوره های مختلف پزشکی در انگلستان می باشد. البته به منظور مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی پزشکان به انگلستان، متقاضیان بایستی مراحل مختلفی را طی نموده و شرایط و ویژگی های خاصی داشته باشند که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

مهاجرت تحصیلی پزشکان به انگلستان

مهاجرت تحصیلی پزشکان به انگلستان از آن جهت بسیار حائز اهمیت است که این روش جزو بهترین مسیرهای مهاجرت به انگلستان بوده و می تواند مزایای فراوانی برای پزشکان محترم به همراه داشته باشد. البته به منظور صدور مجوز فعالیت و یا تحصیل پزشکان عزیز در انگلستان مانند اغلب کشورهای دنیا، در مرحله اول بایستی شرایط داوطلبان مورد ارزیابی قرار گرفته و آن ها بتوانند شایستگی ها، علم، تخصص و توانمندی های خود را اثبات نمایند. برای انجام این کار در کشورهای مختلف راه های متفاوتی وجود داشته که برای متقاضیان فعالیت و تحصیل پزشکی در انگلستان مسیر آن شرکت و قبولی در آزمون های تخصصی این حوزه با عنوان PLAB (Professional and Linguistic Assessments Board) می باشد.

پزشکی در انگلستان

این آزمون دارای 2 مرحله با عنوان های PLAB1 و PLAB2 بوده که آن دسته از پزشکان متقاضی که آزمون اول را با موفقیت پشت سر گذراده اند، امکان ثبت نام و حضور در آزمون مرحله دوم را خواهند داشت. از شروط لازم برای شرکت در این آزمون ها داشتن مدرک پزشکی از یک دانشگاه مورد تایید و ارائه مدرک زبان معتبر مبنی بر سطح دانش زبان انگلیسی متقاضی مانند آیلتس با نمره 7 و بالاتر یا معادل آن می باشد. داوطلبانی که موفق شوند آزمون PLAB را با کسب حد نصاب لازم برای قبولی طی کنند، اجازه ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پزشکی در انگلستان مانند دوره های تخصص، فلوشیپ و فوق تخصص را خواهند داشت.

مهاجرت کاری پزشکان به انگلستان

مهاجرت کاری پزشکان به انگلستان تفاوت هایی با روش مهاجرت تحصیلی خواهد داشت. آن دسته از متقاضیان محترمی که آزمون PLAB را با موفقیت پشت سر گذارده و موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های کشور انگلستان شده اند؛ امکان انجام اقدامات لازم برای دریافت مجوز فعالیت طبابت در انگلیس در حین تحصیل را به منظور مهاجرت به انگلستان از طریق کاری خواهند داشت، تا بتوانند در این کشور فعالیت نمایند. چرا که صرف موفقیت در آزمون PLAB مجوزی برای فعالیت پزشکان در انگلیس نبوده و داوطلبان می بایست جهت انجام امور پزشکی مانند طبابت، نوشتن نسخه های دارویی، معاینه بیماران، صدور گواهی های پزشکی و سایر موارد، مجوزهای لازم را کسب کنند.

برای نائل شدن به این هدف لازم است متقاضیان درخواست های خود را به همراه مدارک تحصیلی، مدرک زبان ذکر شده و گواهی قبولی در آزمون PLAB را به شورای عمومی پزشکی در انگلستان (GMC) ارائه دهند. در صورت تایید مدارک افراد که گاها ممکن است با مصاحبه های تئوری، عملی و یا گذراندن دوره کارآموزی نیز همراه باشد، مجوز کار به آن ها اعطا شده و پزشکان می توانند با دریافت ویزای کاری این کشور به هدف خود که همان مهاجرت به انگلستان بوده، دست پیدا کنند.

پزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی در انگلستان برای پناهندگان

تحصیل پزشکی در انگلستان برای پناهندگان جزو آن دسته از مواردی است که بسیار دور از دسترس خواهد بود. به طور کلی پناهندگی انگلستان جزو راه های مهاجرتی بوده که به هیچ عنوان توصیه نشده و معمولا با ریسک ها و مخاطرات فراوان روحی و جسمی برای افراد همراه خواهد بود. لازم به ذکر است که موسسه “آریانا اپلای” هیچ گونه فعالیتی در این زمینه نداشته و راه های جایگزین قانونی و بدون ریسک را به متقاضیان مهاجرت به انگلستان پیشنهاد می دهد. همان طور که اشاره شد ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته های پزشکی بسیار محدود بوده و افراد بایستی از شرایط و رزومه علمی بسیار خوبی برخوردار باشند تا امکان تحصیل پزشکی در انگلستان برای آن ها فراهم شود. همچنین داشتن مدرک زبان و تمکن مالی لازم نیز جزو الزامات تحصیل پزشکی در انگلستان می باشد.

در نتیجه اگر مقصود از تحصیل پزشکی در انگلستان برای پناهندگان، تحصیل خود فردی باشد که از این راه پرخطر اقدام نموده، توصیه می شود از ابتدا از راه مهاجرت تحصیلی به انگلستان اقدام نماید. اما اگر منظور اجازه تحصیل پزشکی در انگلستان برای فرزندان پناهندگان باشد، در صورتی که درخواست پناهندگی فرد تایید شود، وی می تواند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به همراه داشته و فرزندانش اجازه تحصیل در این کشور را خواهند داشت. هر چند پروسه و فرآیند تایید تقاضای پناهندگی انگلستان در سال های اخیر و با خروج این کشور از اتحادیه اروپا بسیار سخت تر و پیچیده تر شده و پناهجویان ممکن است شرایط نامساعدی را تجربه نمایند. در نتیجه توصیه می شود با توجه به وجود راه های متعدد برای مهاجرت به انگلستان، هر کدام از اشخاص با توجه به ویژگی های شخصی و خانوادگی خود راه مناسب را یافته و از آن طریق اقدام نمایند.

پزشکی در انگلستان

برترین دانشگاه های پزشکی در انگلستان

برترین دانشگاه های پزشکی در انگلستان را می توان معتبرترین و بهترین آن ها در قاره اروپا و یا حتی در سطح دنیا دانست. چرا که نظام آموزشی انگلستان جزو قدیمی ترین و بهترین نظام های آموزشی دنیا بوده که قدمت آن به حدود یک قرن می رسد. اخذ مدارک معتبر این دانشگاه ها کار افراد را برای یافتن شغل در این کشور و سایر کشورهای دنیا بسیار راحت می نماید. همواره در رده بندی برترین دانشگاه های دنیا که توسط سایت های مراکز معتبری همچون QS، TIMES، US News و Shanghai منتشر می شود، کشور انگلستان در کنار آمریکا بیشترین تعداد دانشگاه های برتر را به خود اختصاص می دهند.

این رتبه بندی ها از سوی هر مرکزی بر اساس فاکتورها و پارامترهای خاصی آنجام شده که برخی از آن ها شامل شناخته شده بودن دانشگاه، ارزیابی و نظرات دانشجویان، تعداد عضو هیئت علمی در مقایسه با آمار دانشجویان، تعداد استناد ها به انتشارات دانشگاه، وجود بورسیه های تحصیلی، تعداد دانشجویان بین المللی و تعداد اعضای هیئت علمی بین المللی می باشند. یکی از معتبرترین لیست های اعلام شده در مورد برترین دانشگاه های دنیا هر ساله توسط سایت QS منتشر شده و به منظور رفاه حال متقاضیان عزیز، تعدادی از برترین دانشگاه های پزشکی انگلستان در جدول زیر قابل مشاهده می باشند.

QS World University ranking/ 2021 University No
5 University of Oxford 1
7 University of Cambridge 2
8 Imperial College London 3
10 UCL 4
20 The University of Edinburgh 5
27 The University of Manchester 6
31 Kings College London 7
58 University of Bristol 8
62 The University of Warwick 9
77 University of Glasgow 10
86 Durham University 11
87 University of Birmingham 12
90 University of Southampton 13
91 University of Leeds 14
93 The University of Sheffield 15
96 University of St Andrews 16
99 University of Nottingham 17
114 Queen Mary University of London 18
135 Lancaster University 19
152 Newcastle University 20
159 Cardiff University 21
164 The University of Exeter 22
173 University of Bath 23
181 University of Liverpool 24
205 University of Reading 25
207 University of Aberdeen 26
209 Queens University Belfast 27
226 Loughborough University 28
242 University of Leicester 29
246 University of Sussex 30
267 University of Surrey 31
300 University of Strathclyde 32
308 Royal Holloway University of London 33
319 University of Dundee 34
333 University of East Anglia (UEA) 35
344 Birkbeck, University of London 36
350 City, University of London 37
368 Brunel University London 38
383 Oxford Brookes University 39
411 University of Essex 40
474 Swansea University 41

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید