اقامت انگلستان

اقامت انگلستان

شرایط اخذ اقامت انگلستان

Residence in the UK

اقامت انگلستان به واسطه داشتن اقتصاد پویا و قدرتمند، نرخ بیکاری پایین و زبان رسمی این کشور که انگلیسی بوده، همواره مورد توجه افراد زیادی از سراسر جهان قرار گرفته است. اما چه راه هایی برای اخذ اقامت انگلستان وجود دارد؟ آیا هر فردی می تواند اقامت انگلستان را دریافت کند؟ و یا تضمینی برای گرفتن اقامت انگلستان وجود دارد؟ این ها سوال هایی است که همواره در ذهن متقاضیان کسب اقامت انگلستان وجود داشته و به دنبال پاسخ آن می گردند. راه های متعددی برای اخذ اقامت انگلستان وجود دارد که بر هر کدام قوانین، شرایط و ویژگی های مخصوص به خود را دارد. این امکان برای افراد مختلف وجود دارد که بر اساس شرایط، ویژگی های شخصی و خانوادگی خود یکی از راه های اقامت انگلستان را انتخاب نماید. برای پاسخ به پرسش های فوق و کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

اقامت انگلستان - شرایط اخذ اقامت انگلستان

شرایط اخذ اقامت انگلستان بسته به نوع روش اقدام برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود. از راه های دریافت اقامت انگلستان می توان دریافت اقامت انگلستان از طریق تحصیل، اقامت انگلستان از طریق ازدواج، اقامت انگلستان از طریق سرمایه گذاری، اقامت انگلستان از طریق کار و اقامت انگلستان از طریق پناهندگی را نام برد. در ادامه هر کدام از راه های اخذ اقامت انگلستان به تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اما همان طور که از نام این روش ها مشخص است هر کدام شرایط و ویژگی های مخصوص به خود را دارا هستند. به عنوان مثال برای اخذ اقامت تحصیلی انگلستان داشتن شرایط لازم برای تحصیل که بر اساس رشته و دانشگاه انتخاب شده فرق می کند، مد نظر خواهد بود. یا شرایط گرفتن اقامت انگلیس از طریق سرمایه گذاری بیشتر مرتبط با میزان سرمایه فرد و شرایط اقتصادی و کاری وی می باشد. در نهایت متقاضیان اقامت در انگلستان پس از آگاهی از ویژگی های هر روش می توانند با در نظر گرفتن شرایط خود بهترین روش مناسب را اتخاذ نمایند.

اقامت انگلستان از طریق تحصیل

اقامت انگلستان از طریق تحصیل یکی از بهترین و شدنی ترین راه های مهاجرت به این کشور است. کشور انگلیس در کنار آمریکا دارای برترین نظام آموزشی دنیا بوده و دانشگاه های این کشور همواره در رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا بیشترین تعداد رتبه های زیر 100 را در کنار آمریکا به خود اختصاص می دهند. نکته مثبت دیگر زبان رسمی این کشور یعنی زبان انگلیسی بوده و ارائه برنامه های آموزشی در همه مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی کار متقاضیان تحصیل بین المللی را راحت تر می کند. چرا که در بیشتر کشورهای دنیا مانند ایران زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم و بین المللی شناخته شده و آموزش داده می شود.

اقامت انگلستان-اقامت انگلستان از طریق تحصیل

اقامت دائم انگلستان از طریق تحصیل صرفا با گذراندن یک دوره تحصیلی در این کشور حاصل نمی گردد بلکه شانس فرد را برای یافتن شغل در این کشور افزایش می دهد. به دلیل خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، نیروهای کاری اروپایی باید از این کشور خارج شده و با دریافت ویزای کار وارد انگلیس شوند. در نتیجه در سالیان پیش رو این کشور با یک خلا نیروی کاری مواجه خواهد شد. بنابراین انگلستان ناچار است نیروهای کاری خود را از شهروندان خود و یا سایر کشورها تامین نماید. واضح است پس از شهروندان انگلیسی افرادی که یک دوره تحصیلی را در این کشور بگذرانند از شانس خوبی برای یافتن شغل مرتبط برخوردار خواهند بود.

به همین واسطه اخیرا در این کشور طرحی مصوب شده مبنی بر تمدید ویزای افرادی که از سال 2021-2020 یک دوره تحصیلی را در این کشور بگذرانند، تا به مدت 2 ماه تا 2 سال امکان جستجوی کار داشته و بتوانند از اقامت انگلستان بعد از تحصیل بهره مند شوند. بدین صورت که در صورت یافتن شغل ابتدا به افراد اقامت موقت داده شده و بعد از 3 تا 5 سال در صورت دریافت حقوق، پرداخت مالیات و حق و بیمه این امکان برای آن ها وجود داشته تا اقامت دائم خود را دریافت نمایند.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه تحصیل در انگلستان مقاله تنظیم شده در زمینه را مطالعه بفرمایید.

اقامت انگلستان از طریق ازدواج

اقامت انگلستان از طریق ازدواج در صورت وجود شرایط مناسب یکی از راحت ترین راه های دریافت اقامت این کشور می باشد. اما این مسیر نیز پیچیدگی ها و شرایط خاص خود را دارد. به طور کلی در روش اخذ اقامت از این طریق، باید ازدواج رسمی افراد به تایید 2 کشور به خصوص کشور مقصد برسد. علاوه بر آن فردی که شهروند کشور مقصد (در اینجا انگلیس) بوده باید ثابت نموده از شغل و تمکن مالی لازم برای پوشش هزینه های 2 نفر برخوردار خواهد بود.

اقامت انگلستان

در صورت داشتن این شرایط می تواند درخواست الحاق همسر خود را به اداره مهاجرت کشور مربوطه ارائه نماید. برای اخذ اقامت انگلستان با ازدواج باید افراد اثبات کنند برای مدت زمان 18 ماه با هم در ارتباط بوده و هدف آن ها فقط کسب اقامت انگلیس نمی باشد. در انگلستان علاوه بر ویزای ازدواج، ویزای نامزدی نیز وجود داشته که ویزای ازدواج قابل اعتنا تر بوده و دارای اعتبار 33 ماهه خواهد بود. پس از این مدت زمان شرایط زوجیت و یا نامزدی افراد بررسی شده و در صورت تداوم رابطه امکان تمدید وجود خواهد داشت. در نهایت پس از 5 سال و برقراری ازدواج و رابطه نامزدی متقاضی می تواند درخواست اقامت دائم خود را ارئه نموده و آن را کسب کند.

اقامت انگلستان از طریق سرمایه گذاری

اقامت انگلستان از طریق سرمایه گذاری از دیگر راه های دریافت اقامت انگلستان بوده که عموما مخصوص افرادی است که از سرمایه بسیار بالایی برخوردار هستند. در این برنامه روش های متفاوتی برای اخذ اقامت انگلستان وجود داشته که هر کدام منجر به دریافت نوعی از اقامت (موقت یا دائم) خواهد شد. اگر فردی بخواهد از ابتدا ویزا و اقامت دائم انگلیس را دریافت کرده و به این کشور مهاجرت نماید، باید از روش سرمایه گذاری در حوزه های اوراق، سهام و… اقدام نماید. به این صورت که حداقل 2 میلیون پوند از سرمایه خود را در این کشور سرمایه گذاری نماید.

اقامت انگلستان-اقامت انگلستان از طریق سرمایه گذاری

متقاضی مجوز سرمایه گذاری در حوزه های سپرده بانکی و یا مسکن را نخواهد داشت. این روش با عنوان سرمایه گذاری مستقیم نیز شناخته شده و به ازای آن به فرد و خانواده درجه 1 وی اقامت دائم انگلستان داده می شود. البته مدت زمان دریافت اقامت دائم به میزان سرمایه گذاری متقاضی وابسته خواهد بود. به عنوان مثال با سرمایه گذاری 2 میلیون پوندی بعد از 5 سال، با سرمایه گذاری 5 میلیون پوندی بعد از 3 سال و با سرمایه گذاری 10 میلیون پوندی بعد از 2 سال متقاضی قادر خواهد بود اقامت دائم انگلستان را دریافت نماید.

برای آشنایی با بهترین کشورها برای سرمایه گذاری لطفا کلیک نمایید.

اقامت انگلستان از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری اخذ اقامت انگلستان از طریق ثبت شرکت و یا کارآفرینی بوده که تفاوت هایی با روش سرمایه گذاری مستقیم دارد. در این روش متقاضی می بایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس 5/4 و بالاتر و یا معادل آن داشته، یک طرح توجیهی اقتصادی (Business Plan) متناسب با شرایط و بازار کسب و کار این کشور ارائه نموده، پس از تایید طرح را اجرایی کرده و حداقل 2 نفر از شهروندان انگلیسی را مشغول به کار نماید. در این روش به متقاضی، همسر و فرزندان زیر 18 سال وی ابتدا اقامت موقت داده شده که معمولا مدت آن حدود 3 سال می باشد.

اقامت انگلستان - اقامت انگلستان از طریق ثبت شرکت

پس از این مدت سازمان های مربوطه طرح مورد نظر را بررسی نموده، در صورت پایداری بزینس و رسیدن طرح به سودآوری، اقامت افراد تمدید شده و پس از 5 سال امکان اخذ اقامت دائم انگلیس وجود خواهد داشت. میزان سرمایه گذاری در این روش 200 هزار پوند بوده و چنانچه فردی یک دوره تحصیلی را در انگلیس گذرانده، امکان سرمایه گذاری در این روش با 50 هزار پوند نیز برای وی مهیا خواهد بود. خرید ملک نیز یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در انگلستان می باشد. در این روش افراد خارجی اجازه حضور به صورت توریستی و سرمایه گذاری در کشور انگلستان در حوزه مسکن را دارند اما این راه منجر به اخذ اقامت و یا تابعیت این کشور نخواهد شد.

اقامت انگلستان از طریق کار

اقامت انگلستان از طریق کار را می توان بهترین و کم هزینه ترین راه دریافت اقامت انگلیس دانست. چرا که نه تنها این روش منجر به پرداخت هزینه نشده بلکه برای متقاضی دستمزد و دریافت حقوق هم به دنبال خواهد داشت. اما نکته ای که در این روش وجود دارد چگونگی ورود به کشور انگلیس از این راه خواهد بود. چرا که در حال حاضر در کشور انگلستان روش های خاصی برای اخذ نیروی کار بین المللی مانند روش نیروی متخصص (Skilled Worker) و یا ویزای جستجوی کار وجود نداشته و مهاجرت کاری به این کشور را دشوار نموده است.

در نتیجه متقاضیان برای دریافت ویزای کاری و اقامت انگلستان برای کار باید از یکی از کارفرماهای معتبر انگلیسی پیشنهاد شغلی (Job Offer) داشته باشند. این امر هم به واسطه وجود قوانین حمایتی کشورهای درجه یک از نیروهای کاری شهروند همان کشور، بسیار سخت و پیچیده است. چرا که کارفرماها برای جذب نیروهای کاری بین المللی باید به دولت و مردم کشور خود پاسخگو باشند. همچنین نوع رشته فرد و سوابق کاری و سطح دانش زبانی وی در یافتن شغل مورد نظر تاثیرگذار خواهد بود.

اقامت انگلستان از طریق پرستاری

اقامت انگلستان از طریق پرستاری از مواردی است که در سال های اخیر متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده است. اخذ اقامت انگلستان از طریق پرستاری نیز می تواند با وجود پروسه خاص و طولانی مدت برای کسانی که دارای مدرک پرستاری هستند، به عنوان یک راه مهاجرت به انگلستان در نظر گرفته شود. برای کار کردن به عنوان پرستار در انگلیس متقاضی می بایست در شورای پرستاری و مامایی (NMC) این کشور ثبت نام نموده در صورتی که استانداردها و ملزومات مورد نظر این شورا را داشته باشند. حتی ثبت نام در این شورا به منزله اجازه حق کار داشتن و فعالیت نمودن در این حوزه در انگلیس نخواهد بود.

اقامت انگلستان

معمولا در حوزه های پزشکی مدارک افراد در کشورهای مختلف ابتدا مورد ارزیابی قرار می گیرد. به خصوص در کشورهای درجه یک دنیا ممکن است آزمون های مختلف، معاینه بالینی منظم، دوره های آموزشی و حتی گذراندن دوره کارآموزی جزو مراحل ارزیابی مدارک تحصیلی در حوزه پزشکی باشد. همچنین لازم است متقاضیان مدرک زبان انگلیسی بین المللی آیلتس 7 و بالاتر یا معادل آن و یا سطح B1 آزمون انگلیسی تخصصی (OET) ارائه نمایند. می توان گفت این روش برای پرستاران یک راه پیچیده و سخت خواهد بود مگر اینکه افراد با گذراندن دوره تحصیلی پرستاری در انگلیس شانس خود را تا حد زیادی برای یافتن شغل در این کشور افزایش دهند.

اگر قصد تحصیل پزشکی در انگلستان را دارید، مقاله نگارش شده در این زمینه را مطالعه فرمایید.

اقامت انگلستان از طریق پناهندگی

اقامت انگلستان از طریق پناهندگی یکی دیگر از راه های اخذ اقامت این کشور بوده که برخی افراد در نهایت این راه برای مهاجرت و اخذ اقامت انگلیس بر می گزینند. در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که موسسه “آریانا اپلای” هیچ گونه فعالیتی در حوزه پناهندگی نداشته و ارائه این مطلب تنها برای آگاهی از شرایط و مسائل مربوط به اقامت انگلستان از طریق پناهندگی می باشد. چرا که مهاجرت از طریق پناهندگی از پرخطرترین راه ها بوده و معمولا همراه با شرایط سخت، آزار و اذیت و ریسک های غیر قابل پیش بینی است.

متقاضیان باید توجه داشته باشند که هر کسی نمی تواند برای اخذ اقامت انگلستان از طریق پناهندگی اقدام نموده و شرایط فرد باید در تعریف بین المللی پناهندگی قرار گیرد. بر اساس ماده یک کنوانسیون با نام پروتکل 1967، پناهنده شخصی است که از کشور خود خارج شده و به خاطر مسائلی همچون تبعیض نژادی، داشتن عقیده خاص، مسائل دینی و مذهبی، عضویت در گروه های سیاسی و یا جنسیت در کشور خود تحت تعقیب بوده و امکان بازگشت به وطن را ندارد. طبق قوانین بین المللی کشورهایی که عضو کنوانسیون ژنو بوده، می بایست برای افرادی که در تعریف پناهندگی جای می گیرند، شرایط مساعدی را برای اقامت و زندگی آن ها مهیا کنند.

اقامت انگلستان - اقامت انگلستان از طریق پناهندگی

شرایط اخذ پناهندگی انگلستان 

انگلستان یکی از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو بوده و مقصد دلخواهی برای پناهجویان قلمداد می شود. چرا در این کشور شرایط مناسبی برای پشتیبانی از پناهجویان در نظر گرفته شده که بر خی از آن ها شامل محل اقامت مناسب، دادن حقوق هفتگی، مجوز رفت و آمد در شهر و… می شوند. البته شرایط پناهندگی در انگلستان پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا و به خصوص از زمان جنگ های عراق و سوریه، به واسطه هجوم پناهجویان بی شمار سخت تر شده و بررسی کاملی در مورد پرونده افراد صورت می گیرد.

بدین منظور متقاضیان پناهندگی بلافاصله بعد از ورود به انگلیس می بایست خود را به عنوان پناهنده به پلیس مهاجرت این کشور معرفی نموده و سپس پرونده خود را به جریان انداخته و مدارک و شواهد موجود مبنی بر اثبات پناهندگی خود ارائه نمایند. در نتیجه در سال های اخیر و با افزایش متقاضیان پناهندگی درخواست بسیاری از افراد که دلایل محکمی ارائه ننموده اند، رد شده و در برخی موارد آن ها از این کشور اخراج شده اند. در صورتی که این گونه افراد امکان بازگشت به کشور خود را نداشته باشند، عموما باید در کمپ های مختلف مستقر شده و سرنوشت نامعلومی در انتظار آن ها خواهد بود.

مسائل بهداشتی، آزار و اذیت های مختلف و گاه جنسی، تغذیه نامناسب و برخورد بد ماموران اردوگاه از جمله شرایط نامناسب اردوگاه های مهاجران بوده است. در نتیجه پیشنهاد می شود متقاضیان راه های قانونی و بهتر را برای مهاجرت و اخذ اقامت انگلستان برگزینند که از بهترین آن ها می توان به اقامت انگلستان از طریق کار و اقامت انگلستان از طریق تحصیل اشاره نموده که قبلا توضیح داده شدند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره پناهندگی انگلستان لطفا کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید