ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلستان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان

UK student visa

شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان یکی از مسائلی بوده که به واسطه مزایای بسیار خوب تحصیل در انگلستان همواره مورد پرسش متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار داشته است. می توان گفت یکی از بهترین راه های مهاجرتی که شدنی تر، در بر گیرنده زمان کمتر و در نهایت منجر به نتایج بسیار خوبی برای متقاضیان امر مهاجرت گشته، راه مهاجرت تحصیلی می باشد. اما برای حضور در کشور انگلستان برای هر دوره تحصیلی افراد نیاز به اخذ ویزای تحصیلی انگلستان دارند.

در نتیجه کسب اطلاعات کافی در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان، مدارک مورد نیاز و قوانین وضع شده در این حوزه می تواند برای افراد متقاضی بسیار مثمر ثمر باشد. کشور انگلستان به خاطر داشتن نظام آموزشی یکپارچه و هوشمند، دانشگاه های با رنکینگ بسیار خوب و نیز امکانات آموزشی پژوهشی فراوان و زبان رسمی انگلیسی از ابتدا همیشه جزو محبوب ترین مقاصد دانش آموزان و دانشجویان بین المللی قرار داشته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در انگلستان، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : تحصیل در انگلستان 

ویزای تحصیلی انگلستان

چرا تحصیل در انگلستان؟

به جز موارد گفته شده در مورد قدمت و اعتبار نظام آموزشی این کشور، اخذ ویزای تحصیلی انگلستان و گذراندن یک دوره تحصیلی در این کشور مزایای بسیاری داشته و می تواند تضمین کننده آینده درخشان و موفقیت افراد باشد. چرا که انگلستان در کنار آلمان به عنوان برترین قدرت های اقتصادی ناحیه اروپا شناخته شده و همواره جزو 10 کشور اول بزرگ اقتصادی دنیا قرار داشته است.

از سوی دیگر بسیاری از شرکت های معتبر در این کشور نمایندگی داشته و سیاست های اشتغال زایی مناسب این کشور باعث شده نرخ بیکاری در انگلیس کاهش یافته و از اقتصاد پایداری برخوردار شود. بنابراین متقاضیان مهاجرت تحصیلی می توانند با اخذ ویزای تحصیلی انگلستان و گذراندن یک دوره تحصیلی در این کشور از شانس بالایی برای یافتن شغل و اقامت پس از تحصیل برخوردار شوند. حتی در سال های اخیر به واسطه خروج این کشور از اتحادیه اروپا نیروهای کاری اروپایی باید از این کشور خارج شده و با دریافت ویزای کاری وارد شوند.

در نتیجه کشور انگلستان با یک خلا نیروی کار مواجه شده و باید نیروهای کاری مورد نیاز خود را از بین فارغ التحصیلان خود و یا سایر کشورها تامین نماید. بنابراین قطعا افرادی که یک دوره تحصیلی را در انگلستان گذرانده باشند از شانس خوبی برای یافتن شغل و اقامت دائم این کشور برخوردار خواهند بود. به همین واسطه مصوب شده کسانی که از سال تحصیلی 2021-2020 با ویزای تحصیلی انگلستان وارد این کشور شده و یک دوره تحصیلی را بگذرانند، ویزای آن ها برای جستجوی کار از 2 ماه تا 2 سال قابل تمدید خواهد بود.

انواع ویزای تحصیلی انگلستان

انواع ویزای تحصیلی انگلستان به طور کلی بر اساس مدت زمان و نوع مقطع تحصیلی افراد دسته بندی می شود. ویزای تحصیلی انگلستان که خود با نام ویزای Tier 4 انگلیس شناخته می شود را می توان در 3 دسته کلی جای داد. اگر سن فرد متقاضی زیر 16 سال بوده (بین 4 تا 16 سال) و هدف گذراندن دوره تحصیلی در مدارس انگلیس باشد، ویزای دانش آموزی یا ویزای کودکان (Tier 4 Child study visa) به فرد تعلق می گیرد. از شرایط ویزای دانش آموزی انگلستان این است که متقاضی می تواند یکی از والدین را به همراه خود در این کشور داشته باشد. از دیگر ویژگی های این نوع ویزا این است که متقاضی برای دریافت آن نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نخواهد داشت اما برای ویزای تحصیلی عمومی ویژه مقطع دانشگاهی و بالاتر، افراد ملزم به ارئه مدرک زبان بر اساس مقطع تحصیلی خواهند بود.

ویزای تحصیلی انگلستان

در صورتی که سن فرد بالای 16 سال باشد و هدف گذراندن یک دوره تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی تحصیلات عالیه کشور انگلستان بوده، ویزای تحصیلی عمومی (Tier 4 General study visa) برای این متقاضی مورد نیاز خواهد بود. این نوع ویزای تحصیلی انگلستان برای دارندگان مدرک دیپلم وبالاتر و به منظور تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صادر شده و معمولا تا هنگام اتمام دوره تحصیلی مورد نظر دارای اعتبار می باشد.

دارندگان این نوع ویزای تحصیلی انگلستان این اجازه را دارند تا حدود 1 ماه پیش از شروع ترم تحصیلی مورد نظر در این کشور حضور داشته باشند. در نهایت ممکن است برخی افراد مایل به گذراندن یک دوره تحصیلی کوتاه مدت (کمتر از 6 ماه) مانند دوره های کالج زبان در این کشور باشند که در این صورت می توانند برای ویزای کوتاه مدت تحصیلی (Tier 4 Short term study visa) انگلستان اقدام نمایند. دارندگان این نوع ویزای تحصیلی انگلستان مجوز ورود به این کشور از 7 روز پیش از شروع دوره مورد نظر را خواهند داشت. در جدول زیر به صورت خلاصه انواع ویزای تحصیلی انگلستان آورده شده است :

ردیف انواع ویزای تحصیلی انگلستان (Tier 4) دوره تحصیلی مربوطه  مدت زمان اعتبار ویزا
1 ویزای تحصیلی دانش آموزی از پیش دبستانی تا دانشگاه  یک ساله و قابل تمدید
2 ویزای تحصیلی عمومی  مقاطع مختلف دانشگاهی بیشتر از 6 ماه تا پایان دوره تحصیلی
3 ویزای تحصیلی کوتاه مدت دوره های کوتاه مدت (آموزش زبان) کمتر از 6 ماه تا پایان دوره آموزشی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی انگلستان

مراحل اخذ ویزای تحصیلی انگلستان چیست؟ چگونه ویزای تحصیلی انگلیس بگیریم؟ معمولا این موراد جزو مهمترین سوالاتی است که ذهن متقاضیان تحصیل در انگلستان را به خود مشغول می سازد. می توان گفت به صورت کلی 2 مرحله اصلی برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان باید در نظر گرفته شود.

قدم اول گرفتن نامه رسمی پذیرش تحصیلی (Confirmation of Acceptance of Studies) معروف به CAS بوده که به عنوان مرحله اصلی دریافت ویزای تحصیلی انگلستان به شمار می آید. جهت اخذ نامه رسمی پذیرش تحصیلی متقاضیان باید بر اساس مقطع، رشته و پیش نیازهای مدرسه، دانشگاه یا موسسه آموزشی بهترین گزینه را انتخاب نموده و پس از واریز مبلغی به عنوان شهریه ترم اول و یا پیش پرداخت نامه پذیرش تحصیلی را دریافت نمایند. در نتیجه یکی از مهمترین نکاتی که در دریافت ویزای تحصیلی انگلستان حائز اهمیت خواهد بود، میزان تمکن مالی افراد است.

ویزای تحصیلی انگلستان

گام بعدی مراجعه به سفارت این کشور و دریافت ویزای تحصیلی انگلستان خواهد بود. بدین منظور شخص باید ابتدا درخواست خود را به صورت آنلاین در آدرس (https://visas-immigration.service.gov.uk/apply-visa-type/tier4) ثبت نماید. ابتدا متقاضی می بایست یکی از انواع ویزاهای تحصیلی را برگزیده و کشور مبدا را که از آن می خواهد برای دریافت ویزا اقدام نموده، تعیین کند. پس از آن برای هر متقاضی یک حساب کاربری شخصی ایجاد شده و افراد می توانند تا زمان حضور در سفارت و انجام امور مربوط به اخذ ویزا، مراحل کار خود را از آن طریق پیگیری نمایند.

در نهایت پس از در دست داشتن نامه پذیرش تحصیلی از یک مدرسه و دانشگاه معتبر، پس از جمع آوری مدارک مورد نیاز و تعیین وقت، به سفارت کشور انگلیس مراجعه کنند. می توان گفت دریافت ویزای تحصیلی انگلستان دارای یک سیستم امتیاز بندی است بدین صورت که متقاضیان باید حداقل 40 امتیاز را کسب نمایند. مهمترین موارد برای کسب امتیاز داشتن نامه پذیرش تحصیلی (30 امتیاز) و ارائه تمکن مالی مورد نظر (10 امتیاز) خواهد بود.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان یکی از مهمترین نکات اخذ این ویزاست. چرا که معمولا بیشتر ریجکتی مربوط به ویزای تحصیلی انگلستان به واسطه نقص در پرونده و عدم ارائه مدارک کافی می باشد. به این معنی که معمولا اگر فرد پذیرش تحصیلی را اخذ و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان بدون هیچ گونه نقصی ارائه نموده، مشکلی برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان نخواهد داشت. اما مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان را نیز می توان در 2 گروه کلی قرار داد.

در وهله اول مدارکی مورد نیاز است که فرد می بایست برای دریافت پذیرش تحصیلی ارائه دهد. این مدارک به صورت مستقیم وابسته به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه مورد تقاضای فرد خواهد بود. به عنوان مثال همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، معمولا برای مقاطع قبل از دانشگاه دانش زبان انگلیسی کفایت کرده و نیازی به ارائه مدرک زبان بین المللی نخواهد بود.
اما در صورتی که متقاضی بخواهد برای دوره های دانشگاهی و بالاتر به خصوص از دانشگاه های معتبر اقدام نماید، عموما ارائه مدرک زبان انگلیسی بین المللی مانند آیلتس (6 به بالا) و یا معادل آن ضروری است. البته برای مقطع کارشناسی در صورتی که افراد مدرک زبان آیلتس 5/5 و یا معادل آن را داشته باشند،

ویزای تحصیلی انگلستان

این امکان برای آن ها مهیاست تا با گذراندن یک دوره پیش نیاز زبان انگلیسی، دوره تحصیلی خود را شروع کنند. حتی ممکن است دانشگاه هایی باشند که بتوان برای متقاضیان پذیرش مشروط به اخذ مدرک زبان انگلیسی اخذ نمود. اما از آنجایی که جنس موسسه “آریانا اپلای” مشاوره ای بوده و همواره سعی ما بر این است که بهترین و کم هزینه ترین راه ها را برای رسیدن به مقصد به مراجعان محترم خود معرفی نماییم، توصیه اکید این است که افراد به واسطه عدم از دست دادن زمان و هزینه های گزاف در انگلستان ترجیحا مدرک زبان را از کشور خود دریافت نمایند.

مگر اینکه متقاضی نسبت به سطح دانش زبانی خود اطمینان داشته و بتواند با کمترین هزینه در طول مدت زمان کوتاه مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه مورد نظر را اخذ نماید. به طور کلی می توان گفت مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی شامل موارد زیر بوده که متقاضی باید بر اساس ویژگی های خود و مقطع مورد نظر نسبت به تهیه و ارائه آن ها به سفارت اقدام نماید:

• نامه پذیرش رسمی و معتبر بدون شرط از مدرسه، دانشگاه یا موسسات آموزش عالی (CAS)
• پرینت فرم تکمیل شده تقاضای ویزای تحصیلی انگلستان از سایت مربوطه
• گذرنامه جدید دارای حداقل 6 ماه اعتبار (بر اساس دوره تحصیلی) به همراه گذرنامه های قبلی در صورت وجود
• پرینت حساب بانکی از6 ماه گذشته
• گواهی تمکن مالی از بانک
• ارائه اصل سند ازدواج با ترجمه رسمی (اگر متقاضی متاهل باشد)
• رزرو هتل یا پانسیون دانشجویی در صورت نداشتن دعوتنامه از اقوام و دوستان
• رضایت نامه و اطلاعات شخصی یکی از والدین و یا قیم
• مدرک زبان انگلیسی در صورت نیاز
• دو قطعه عکس گذرنامه ای
• گواهی معاینات پزشکی و بیومتریک
• گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
• Study Plan در صورت نیاز (مخصوص مقاطع تحصیلات تکمیلی)
• تاییدیه یک استاد راهنما (برای دوره های دکتری و بالاتر)
• توصیه نامه اساتید در صورت نیاز (مخصوص مقاطع تحصیلات تکمیلی)

البته باید این نکته را در نظر داشت برای اخذ پذیرش تحصیلی مدارک تحصیلی مقطع قبلی مانند ریز نمرات و خود مدرک تحصیلی به همراه معدل با ترجمه رسمی مورد نیاز خواهد بود.

ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلیس تضمینی

ویزای تحصیلی انگلیس تضمینی معمولا شعاری است که برخی از موسسات و افراد فرصت طلب برای جلب مشتری آن را وسیله رسیدن به اهداف خود قرار می دهند. در صورتی که هیچ فردی به جز آفیسر سفارت در مورد پذیرش و یا رد ویزای تحصیلی انگلستان نمی تواند نظر داده و یا تصمیم گیری نماید. بنابراین توصیه ما این است که متقاضیان محترم پیش از هرگونه اقدامی از صلاحیت و مجوزهای موسسات اینچنینی اطمینان حاصل نموده و حتما ضمانت های مورد نظر را از راه های مطمئن در قرار داد خود قید نمایند.

موسسه “آریانا اپلای” دارای مجوز رسمی از وزارت علوم برای اعزام دانشجو به خارج از کشور، با بیش از یک دهه سابقه درخشان در امور مهاجرتی پکیج های تحصیلی خود شامل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی را به صورت تضمینی ارائه می نماید. این تضمین به معنای دریافت صد در صدی ویزا نبوده و به این صورت است که اگر چنانچه به هر دلیل هر کدام از مراحل در صورت قصور موسسه با عدم موفقیت همراه شود، به جز مبلغ ناچیزی از قرارداد (شامل هزینه های اجرایی) مابقی مبلغ به صورت کامل به متقاضی محترم برگشت داده خواهد شد.

ویزای تحصیلی انگلستان بدون مدرک زبان

ویزای تحصیلی انگلستان بدون مدرک زبان مورد سوال بسیاری از متقاضیان تحصیل در انگلستان می باشد. معمولا یکی از شرایط و مدارک لازم برای تحصیل به عنوان دانشجوی بین المللی به خصوص در کشورهای پیشرفته و دانشگاه های معتبر دنیا، داشتن مدرک زبان معتبر و بین المللی می باشد. این موضوع در کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، کانادا، استرالیا و به ویژه انگلستان از اهمیت بالاتری نیز برخوردار است. معروف ترین آزمون ها و مدارک زبان بین المللی که در سطح دنیا وجود داشته و برگزار می شوند، آزمون های آیلتس و تافل هستند.

مدرک زبان تافل عموما بیشتر در کشورهای آمریکایی مانند کانادا و به ویژه آمریکا مد نظر قرار داشته و مدرک زبان آیلتس در اغلب کشورهای دنیا به خصوص کشورهای اروپایی از اقبال بیشتری بهره مند خواهد بود. می توان گفت یکی از مهم ترین موانعی که بیشتر متقاضیان تحصیل در خارج از کشور با آن رو به رو هستند، داشتن مدرک زبان معتبر بوده است. به ویژه متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی انگلستان به واسطه نظام آموزشی برتر و پیشرفته این کشور معمولا نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس می باشند. به همین دلیل برخی متقاضیان تحصیل در انگلستان به دنبال شرایط دریافت ویزای تحصیلی انگلستان بدون مدرک زبان هستند. آیا این امر امکان پذیر است؟ برای یافتن پاسخ با ما همراه باشید.

ویزای تحصیلی انگلستان

از آنجایی که زبان رسمی کشور انگلستان زبان انگلیسی بوده، تقریبا همه برنامه ها و دوره های تحصیلی در این کشور به این زبان ارائه می شود. در نتیجه بر اساس مقطع تحصیلی و دانشگاه یا رشته مورد نظر، داشتن سطحی از دانش زبان انگلیسی و یا تسلط به زبان انگلیسی با ارائه مدرک معتبر زبان بین المللی مانند آیلتس در اغلب موارد لازم است. به عنوان نمونه متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی برای تحصیل در مدارس انگلستان نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نداشته و مثلا برای تحصیل در مقطع دبیرستان داشتن سطح خوبی از دانش زبان انگلیسی کفایت می کند.

اما عموما برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی ارائه مدرک زبان در بیشتر دانشگاه های انگلیس الزامی است. به این صورت که برای تحصیل در مقطع کارشناسی انگلستان آیلتس 6 به بالا یا معادل آن، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انگلستان 5/6 به بالا یا معادل آن و تحصیل در مقطع دکتری انگلستان و بالاتر آیلتس 7 به بالا و یا معادل آن مورد نیاز خواهد بود. اما در مقطع کارشناسی در صورتی که فرد آیلتس 5/5 اخذ نموده می تواند به شرکت در دوره پیش نیاز زبان انگلیسی و گذراندن آن در دانشگاه مربوطه دوره تحصیلی خود را آغاز کند.

ارزیابی تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان

برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی نیز در انگلستان وجود دارند که امکان ارائه پذیرش تحصیلی مشروط (Conditional) را برای متقاضیان تحصیل در انگلستان فراهم می کنند. البته از آنجایی که ماهیت موسسه “آریانا اپلای” مشاوره ای بوده و همواره قصد دارد بهترین و کم هزینه ترین راه ها به مراجعین محترم خود پیشنهاد داده، توصیه می کنیم متقاضیان تحصیل در انگلستان در صورت نیاز به ارائه مدرک زبان معتبر بین المللی برای اخذ پذیرش تحصیلی، آن را در کشور خود اخذ نمایند. چرا که پذیرش مشروط تحصیلی با ریسک از دست دادن زمان و هزینه های زندگی در انگلستان همراه بوده و ممکن است فرد نتواند در گرفتن مدرک زبان موفق عمل نماید.

مگر افرادی که از سطح بالایی از دانش زبان برخوردارند و اصطلاحا از قبولی در آزمون و گرفتن نمره مورد نیاز زبان توسط خود مطمئن هستند. همچنین تعداد محدودی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی انگلستان شرایط ادامه تحصیل بدون نیاز به ارائه مدرک زبان را فراهم کرده اند. البته سطح دانش زبان انگلیسی متقاضیان تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان بر اساس پارامترها و فاکتورهای دیگری مورد بررسی قرار خواهد گرفت که افراد باید میزان دانش و سطح تسلط خود به زبان انگلیسی را از این راه ها اثبات نمایند. مثلا ممکن است مصاحبه آنلاین یا بررسی سوابق تحصیلی فرد به زبان انگلیسی در مورد این دسته از متقاضیان صورت پذیرد.

ویزای تحصیلی انگلستان

برخی از دانشگاه ها در کشور انگلستان سطح دانش زبان انگلیسی متقاضی تحصیل در آن دانشگاه را به واسطه نمرات اخذ شده در مقطع متوسطه مورد بررسی قرار می دهند. به عنوان مثال دانش آموزانی که در سال های پایانی تحصیل مقطع متوسطه در درس زبان انگلیسی نمره 60 و بالاتر اخذ نموده باشند، می توانند مجوز تحصیل در برخی دانشگاه های انگلستان را دریافت نمایند. در این روش عموما نمره زبان آخرین سال تحصیلی پیش از ورود به دانشگاه مد نظر قرار می گیرد.

همچنین اگر فردی دوره های تحصیلی پیش از دانشگاه خود را در مدارسی گذرانده باشد که ارائه همه برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی بوده و وی در اغلب دروس موفق به اخذ نمرات عالی شده، می تواند با نظر مسئولان پذیرش بعضی از دانشگاه ها بدون ارائه مدرک زبان معتبر بین المللی در آن دانشگاه مشغول به تحصیل شود. برخی از دانشگاه های انگلستان که در رشته های خاص امکان تحصیل بدون مدرک زبان در آن ها فراهم بوده، شامل موارد زیر می باشند:

• دانشگاه شهر بیرمنگام
• دانشگاه بریستول
• دانشگاه هالام شفیلد
• دانشگاه نورثامبریا
• دانشگاه بولتون
• دانشگاه رابرت گوردون

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید