مهاجرت کاری یکی از روش های مهاجرت است که در سالیان اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. هزینه های مورد نیاز روش های مهاجرت سرمایه گذاری و روش مهاجرت تحصیلی از یک سو و یافتن شغل مناسب با درآمد بالا و رسیدن به کیفیت زندگی مطلوب در کشورهای توسعه یافته از سوی دیگر، مهاجرت کاری را در بین پر مخاطب ترین روش های مهاجرت قرار داده است.

مهاجرت کاری به روش های مختلفی امکان پذیر است که هر کدام شرایط و ضوابط مخصوص به خود را دارند. در نتیجه متقاضیان روش مهاجرت کاری باید بر مبنای کشور مورد نظر و ملزومات در نظر گرفته شده و همچنین توانمندی ها و ویژگی های خودشان اقدام به مهاجرت از این طریق نمایند. در این مطلب از جنبه های مختلف روش مهاجرت کاری را مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط مهاجرت کاری

شرایط مهاجرت کاری

Work migration conditions

ویزای کاری به 3 زیر دسته کلی تقسیم بندی می شود که شرایط و نتایج هر کدام با دیگری متفاوت است. این 3 دسته عبارتند از داشتن دعوت نامه کاری یا Job Offer، ویزای نیروی متخصص یا Skilled Worker و ویزای نیروی جستجوی کار یا Job Seeker.

به صورت کلی برای یافتن شغل مناسب در هر کجای دنیا و به خصوص کشورهای توسعه یافته و پیشرفته، فرد باید دارای توانمندی های بسیار خوبی بوده، از نظر سنی و جسمی در شرایط مناسبی قرار داشته و از سوابق علمی، کاری و سطح دانش زبان های خارجی بالایی برخوردار باشد. در هر سه روش ذکر شده ابتدا به فرد اقامت موقت داده می شود و معمولا پس از 3 تا 5 سال کار کردن در کشور مورد نظر و پرداخت مالیات اقامت دائم و پس از آن در صورت احراز شرایط شهروندی، تابعیت آن کشور اعطا می گردد.

مهندسی کشاورزی در استرالیا

مهندسی کشاورزی در استرالیا، چرا؟ Study Agricultural Engineering in Australia مهندسی کشاورزی در استرالیا یکی از رشته هایی است که در این کشور بسیار مورد توجه قرار داشته و بازار کار بسیار مناسبی در استرالیا برای آن وجود دارد. البته متقاضیان تحصیل در استرالیا باید به این موضوع توجه داشته باشند که تحصیل و کار […]

هوافضا در آمریکا

شرایط کار و تحصیل رشته هوافضا در آمریکا Study aerospace in the United States شرایط کار و تحصیل رشته هوافضا در آمریکا همواره مورد سوال بسیاری از دانش آموزان و دانشجویانی است که علاقه مند به تحصیل و شاغل شدن در این رشته می باشند. از فاکتورهای موثری که باعث شده بسیاری از این افراد […]

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی Conditions for Immigrating to Canada through Entrepreneurship کشور کانادا در آمریکای شمالی متشکل از ده استان می باشد. کانادا رتبه دوم بزرگ ترین کشور پس از روسیه را دارد اما جمعیت روسیه 5 برابر کانادا می باشد. به همین علت کانادا به عنوان مقصد نهایی عده زیادی از […]

ویزای استرالیا

انواع ویزای استرالیا Australian visa کشور استرالیا یکی از محبوب ترین و مهاجرپذیرین کشورهای جهان است که هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا برای ورود به این کشور درخواست ویزا می دهند. روشهای مختلفی برای سفر و یا اقامت در این کشور وجود دارد که ویزای مربوط به هر روش با توجه به هدف […]

اسکیل ورکر کبک

شرایط اسکیل ورکر کبک کانادا ( اسکیلد ورکر کبک کانادا ) Quebec skilled workers کشور کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا می باشد. ویژگی های خاص و منحصر به فرد کانادا این کشور را در زمره بهترین کشورهای دنیا در زمینه جذب مهاجرین قرار داده است و یکی از مقاصد جذاب متقاضیان مهاجرت در سرتاسر […]

ویزای 190 استرالیا

شرایط ویزای 190 استرالیا Visa requirements for 190 Australia ویزای 190 استرالیا یکی از ویزاهای کاری استرالیا با اسپانسر ایالتی است و برای افراد ماهر و متخصص در نظر گرفته شده است. دریافت این ویزا بر اساس سیستم امتیازبندی است و به دارندگان ویزای 190 استرالیا، اقامت موقت 5 ساله اعطاء می گردد که بعد […]

1-داشتن دعوت نامه کاری (Job Offer)

در این روش متقاضی در صورت داشتن دعوت نامه کاری رسمی از یک کارفرما در کشور مورد نظر می تواند برای دریافت ویزای کار اقدام نماید. در حالی که یافتن و داشتن دعوت نامه کاری بزرگترین مشکل این روش محسوب می شود. اغلب کارفرماها در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته موظف اند نیروهای کاری مورد نیاز خود را از فارغ التحصیلان و بیکاران کشور خود تامین نمایند و برای این موضوع می بایست به دولت و کشور خود پاسخگو باشند. در مورد کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا شرایط سخت تر نیز می شود.

بدین صورت که کارفرما ابتدا باید تقاضای خود را به مدت 3 هفته تا 3 ماه آگهی نموده، در صورتی که ابتدا از خود کشور مورد نظر و سپس کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیروی کار مورد نظر وجود نداشته باشد، پرونده متقاضیان سایر کشورها بررسی می شود. در نتیجه فرد باید از توانمندی های بسیار بالا و سطح دانش زبانی خوبی برخوردار باشد تا بتواند کارفرما را برای اخذ دعوت نامه کاری متقاعد کند.

نیروی متخصص

2-نیروی متخصص کاری (Skilled Worker)

در این روش در صورتی که کشورهای پیشرو تشخیص دهند فردی در زمینه مورد نظر آن ها واقعا متخصص است از ابتدا به وی اقامت دائم داده و از توانایی وی استفاده می کنند. اعطای این نوع ویزا یک سیستم امتیاز بندی دارد که در حال حاضر در کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند موجود بوده و شرایط هر کشور با دیگری متفاوت است.

در این سیستم امتیاز بندی بر اساس فاکتورهای مختلفی از قبیل سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک زبان و شرایط خانوادگی متقاضیان به کسانی که حد نصاب امتیاز مورد نظر هر کشور را اخذ کنند، ویزای کار داده می شود. با توجه به اینکه هر ساله متقاضیان بسیار زیادی برای این روش از سراسر دنیا اقدام می کنند و یک سیستم رقابت گونه می باشد حد نصاب امتیاز برای پذیرش مدام در حال افزایش است.

جهت اطلاع از شرایط نیروی متخصص استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: نیروی متخصص استرالیا

ویزای جستجوی کار

3-ویزای جستجوی کار (Job Seeker)

سومین روش دریافت ویزای کار با نام نیروی جستجوی کار شناخته می شود. اخیرا این روش در کشورهای آلمان و افریقای جنوبی ارائه می گردد. در این روش نیز بر اساس فاکتورهای سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و سابقه کاری به افراد متقاضی ویزای جستجوی کار اعطا می کنند و فرد متقاضی باید در مدت زمان معینی که در هر کشور متفاوت است شغل مورد نظر خود را پیدا کند.

مدت زمان در نظر گرفته شده در کشور آلمان 6 ماه و در کشور افریقای جنوبی از یک تا سه سال می باشد. در صورتی که متقاضی نتواند در مدت زمان تعیین شده کار مورد نظر خود را پیدا نکنند به کشور مبدا بازگردانده خواهند شد. در این روش نیز رقابت بسیار شدیدی بین متقاضیان وجود دارد و داشتن شرایط مناسب تر در دریافت این نوع ویزا تاثیر گذار است. نکته قابل ذکر اینکه در این روش برای کشور آلمان متقاضی باید حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح B1 را داشته باشد اما برای کشور افریقای جنوبی نیازی به مدرک زبان انگلیسی نیست و دانش زبان انگلیسی کفایت می کند.

نتیجه گیری

با توجه به بالا بودن هزینه های روش های سرمایه گذاری و تحصیلی در کشورهای توسعه یافته، یکی از بهترین روش های مهاجرت روش مهاجرت کاری می باشد که علاوه بر هزینه های پایین منجر به دریافت اقامت و زندگی در این کشورها و کسب درآمد خوب نیز می گردد. روش های متعددی برای اقدام به روش مهاجرت کاری وجود دارد که در کشور های مختلف متفاوت بوده و معمولا براساس نیازمندی های بازار کار این کشور ها ارائه می گردد.

در صورت داشتن دعوت نامه کاری و یا شرایط مورد نظر هر یک از روش های مختلف ذکر شده افراد می توانند برای اخذ ویزای کاری اقدام نمایند. با توجه به گسترده بودن این روش ها توصیه می شود متقاضیان قبل از هر گونه اقدامی با افراد با تجربه و مشاورین متخصص مشورت نمایند.