...
خانه » مهاجرت تحصیلی » تحصیل در کانادا
Study-in-Canada-arianaapply

تحصیل در کانادا اگرچه همیشه یک مسیر مهاجرتی مطمئن برای متقاضیان مهاجرت از ایران محسوب می‌شود. ولیکن شاید اگر در چند سال گذشته مهاجرت به آمریکا انقدر برای دانشجوهای ایرانی سخت‌تر نشده بود،می‌توانست با استقبال کمتری روبرو شود. ولی علی ایحال،تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی کانادا در حال حاضر جز پرسش‌ترین کلمات کلیدی مربوط به حوزه مهاجرت توسط متقاضیان مهاجرت ایرانی محسوب می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به بررسی مهمترین چالش‌های متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا بپردازیم. روش‌های اقدام برای تحصیل در کانادا را بررسی نماییم. و البته راهکارهای عملی برای افزایش شانس مهاجرت تحصیلی به کانادا ارائه نماییم.

چرا تحصیل در کانادا برای متقاضیان ایرانی جذاب است؟

به صورت کلی دلایل زیادی که ممکن است بعضی از آنها دلایل شخصی باشد، فاکتور مهم و تاثیرگذار در مهاجرت یک فرد محسوب شود. ولیکن با بررسی طیف بیشتر دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا می‌توان چند دلیل را به صورت مشترک بین دلایل انتخاب کانادا به عنوان مقصد تحصیلی یافت.

دلیل شماره ۱ :

امکان اقامت دائم بعد از دوره تحصیل

شاید کانادا ( و البته استرالیا) را بتوان تنها کشوری در جهان دانست. که حتی پیش از اتمام دوره تحصیلی دانشجو در دانشگاه‌های این کشور،برنامه مشخصی برای ادامه مسیر زندگی وی پیش روی دانشجوی خارجی می‌گذارد. یعنی به صورت مشخص امتیاز افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه‌های کانادا می‌شوند. در سیستم امتیازبندی نیروی متخصص کانادا به این افراد اجازه می‌دهد. تا به راحتی بتوانند پس از اتمام دوره تحصیل خود اقدام به اخذ اقامت دائم این کشور نمایند.

این یک مزیت بزرگ برای کانادا به عنوان مقصد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی است. چرا که اساساً نیت عموم دانشجویان از انتخاب یک کشور خارجی برای تحصیل اقدام برای اقامت دائم پس از دوره تحصیلی محسوب می‌شود. و چه چیزی بهتر از اینکه کشور مقصد، یعنی کانادا، به صورت مشخص نوید اقامت دائم را از همان ابتدا به دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا می‌دهد.

دلیل شماره ۲:

شانس بالای ویزای تحصیلی

اشتباه نکنید،درست است که میزان ریجکتی‌های ویزای تحصیلی کانادا در چند سال گذشته بسیار بیشتر از گذشته است،ولی کماکان دولت کانادا به دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی این امکان را می‌دهد تا در صورتی که یک پرونده قوی به اداره مهاجرت کانادا ارسال نمودند بتوانند در دادگاه فدرال کشور کانادا از پرونده خود دفاع کنند. به زبان ساده‌تر اگرچه ممکن است در همان ابتدای اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا متقاضی این ویزا موفق نشود ویزای تحصیلی خود را دریافت کند ولیکن با طی یک مسیر درست و مشخص متقاضی ویزای تحصیلی کانادا تقریباً می‌تواند، برنامه‌ریزی درستی برای ادامه تحصیلات خود در کشور کانادا را صورت دهد.

مثلاً فرض کنید که دانشجویی بیش از ۱۰ سال از آخرین دوره تحصیلی خود فاصله دارد و اصطلاحا یک گپ تحصیلی ۱۰ ساله دارد و می‌خواهد به زبان انگلیسی تحصیل کند و علاوه بر آن روش مهاجرت تحصیلی را پلی برای گرفتن اقامت دائم آن کشور قرار دهد. در اینجا شاید تنها کشوری که بتوان آن را مقصدی دانست که متقاضی فوق الذکر می‌تواند با شانس قابل توجهی اقدام مهاجرت تحصیلی خود را به سرانجام برساند ،کشور کاناداست. چون در سایر کشورها یا شرایط صدور ویزا با ۱۰ سالگرد تحصیلی بسیار سخت است (کشورهای نظیر آمریکا و استرالیا)، یا کشور شرایط اخذ اقامت دائم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد (کشورهایی نظیر انگلستان و کشورهای اروپایی پیشرفته) و مهمتر از کشور بایذ ارزش اقدام تحصیلی و سپس اقامت دائم گرفتن داشته باشد (کشورهایی نظیر ترکیه، روسیه و کشورهای ضعیف‌تر اروپایی).

دلیل شماره ۳:

امکان اقدام به صورت خانوادگی

علاوه بر دلایل فوق بسیاری از خانواده‌ها به دلیل امکان صدور ویزای همزمان برای کل اعضای خانواده (برخلاف کشورهای اروپایی)،کشور کانادا را به عنوان مقصد برای مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می‌نماید. در کشور کانادا همسر متقاضی به صورت قانونی مجوز کار تمام وقت را در هر شغلی و بدون هیچ محدودیتی خواهد داشت. و چه بهتر از اینکه هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور کانادا،از کاری که در همین کشور انجام می‌شود پرداخت شود و نیازی به تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی از ایران برای خانواده‌ها وجود نداشته باشد.

این خود یک مزیت بزرگ برای بسیاری از خانواده‌ها محسوب می‌شود چرا که در بسیاری از کشورها همراه متقاضی امکان کار فول تایم را نخواهد داشت (کشورهایی نظیر آمریکا).

تحصیل در کانادا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به کانادا لطفا کلیک نمایید.

مراحل اقدام برای تحصیل در کانادا چه مراحلی هستند؟

متقاضی تحصیل در کانادا می‌بایست با طی چند قدم ،بر اساس یک برنامه‌ریزی درست و مهمتر از آن در زمان درست شانس پذیرش تحصیلی خود و در نهایت اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا را افزایش دهند. البته این مراحل در حالتی که خود شخص کارهای مربوط به فرایند مهاجرت تحصیلی را انجام می‌دهد کاملاً متفاوت از زمانی است که یک مشاور وکیل و یا موسسه مهاجرتی مسئول انجام امور مربوطه مهاجرت تحصیل در کاناداست.

اما مراحل اقدام برای تحصیل در کانادا را می‌توان به شکل و ترتیب زیر مشخص کرد.

انتخاب دانشگاه و پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

با فرض کامل بودن مدارک متقاضی تحصیل در کانادا در قدم اول متقاضی باید طی بررسی‌های همه جانبه و در نظر گرفتن همه فاکتورهای موثر در فرایند زندگی پس از تحصیل نظیر رتبه دانشگاهی،رشته دانشگاه،هزینه‌های مربوط به تحصیل و همچنین شرایط اقلیمی شهر محل تحصیل خود،دانشگاه یا دانشگاه‌های هدف را انتخاب نماید.

از آنجایی که بسیاری از دانشگاه‌های کانادا حتی برای بررسی مدارک دانشجوی متقاضی،هزینه موسوم به اپلیکیشن فی را دریافت می‌نماید،توصیه می‌شود پیش از اقدام برای هر یک از دانشگاه‌های مورد نظر،متقاضیان تحصیل در کانادا به آمار و ارقام مربوط به شانس پذیرش دانشجویان خارجی در این دانشگاه‌ها دقت ویژه نماید تا از اتلاف هزینه و وقت جلوگیری کنند.

به طور مثال فردی را تصور کنید که تورونتورا به عنوان شهر ایده آل مهاجرت تحصیلی خود و و دانشگاه تورنتو را به عنوان دانشگاه هدف انتخاب کرده است ولی معدل این دانشجو در دوره لیسانس کمتر از ۱۵ بوده است. اساساً اقدام برای این دانشگاه ممکن است اقدام منطقی نباشد چرا که با توجه به رتبه دانشگاه تورنتو و معدل فرد متقاضی احتمالاً پروسه اخذ پذیرش تحصیلی در این دانشگاه ناموفق است.

پس توصیه می‌کنیم پیش از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه کانادا با افراد با تجربه در این حوزه مشورت لازم را صورت دهید.

علاوه بر این میتوانید برای بررسی جوانب موضوع پذیرش تحصیلی در کانادا مقاله‌ای با همین عنوان را در وب سایت آریانا پارس مطالعه نمایید.

اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا

با فرض اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کانادا مرحله مهم اقدام شما یعنی اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا قدم بعدی خواهد بود.

در اینجا باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر دانشگاهی که در آن پذیرش گرفته‌اید دانشگاه بهتری باشد شانس ویزای تحصیلی شما نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت.

به صورت کلی در این مرحله تمام تلاش شما باید معطوف به این موضوع باشد. که آفیسر ویزای اداره مهاجرت کانادا را قانع کنید که قصد شما برای اقدام برای ویزای تحصیلی صرفاً جهت تحصیل در کشور کانادا خواهد بود. و هیچگونه قصدی برای اقدامی نظیر پناهندگی پس از ورود به کانادا را ندارید. به زبان دیگر باید آفیسر ویزای کانادا را قانع کنید که قصد دارید در پایان دوره تحصیل خود به ایران برگردید.

معمولا داشتن مدارک کافی برای اثبات ادعای خود،فقط بخشی از این تصمیم گیری است. و ممکن است حتی با ارائه مدارک کافی نیز درخواست ویزای تحصیلی شما در کشور کانادا با موافقت این کشور روبرو نگردد. ولی نگران نباشید. اینجا پایان دنیا نیست و دولت کانادا به شما اجازه می‌دهد تا در صورتی که از پرونده‌ای که در اداره مهاجرت ثبت نموده‌اید مطمئن هستید،از اداره مهاجرت در دادگاه فدرال کانادا شکایت کنید.

درست است ممکن است در نگاه اول کلمات دادگاه شکایت و امثالهم کلمات دلهره آوری باشند ولی باید این موضوع را بدانید که در حال حاضر تعداد زیادی از پرونده‌های موفق ویزای کانادا از همین مسیر موفق به دریافت ویزای تحصیلی خود شده اند، پس این راه یک راه کارآمد و منطقی است.

ولی پیش از هرگونه اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا شما را دعوت می‌کنیم تا مقاله ای با همین عنوان را در وب سایت ما مطالعه نمایید چرا که در این مقاله به صورت کامل راجع به جوانب اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا به گفتگو پرداخته ایم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در انگلستان لطفا کلیک نمایید.

پاسخ به چند سوال مهم در رابطه با تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

وقتی صحبت از هزینه تحصیل در کانادا می‌کنیم باید بدانیم که ما سه دسته هزینه در فرایند مهاجرت تحصیلی به کانادا داریم:

هزینه‌های اولیه: هزینه‌های پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کانادا که شامل هزینه‌های وکالت ،هزینه‌های ترجمه مدارک،هزینه‌های آزادسازی مدارک تحصیلی، اپلیکیشن فی دانشگاه‌ها و هزینه‌های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌شود.

این ردیف هزینه‌ها ممکن است در کل هزینه‌های مهاجرتی شما بخش کوچک را به خود اختصاص بدهند. ولی در نظر نگرفتن آنها ممکن است شما با چالش‌های جدی روبرو کند.

هزینه‌های دانشگاه‌های کانادا:

بین ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا که شهریه‌ای حدود ۵ دلار کانادا در سال دارند. وگرانترین‌ دانشگاه‌های کانادا که شهریه‌ای حدود ۳۵ هزار دلار کانادا در سال از متقاضیان تحصیل در بعضی از رشته‌ها دریافت می‌کنند، دانشگاه‌های دیگری هستند. که شهریه‌ای مابین این دو عدد را به عنوان شهریه یک سال تحصیلی خود معین کردند. به صورت میانگین می‌توانید شهریه‌ای بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار را متوسط شهریه دانشگاهی در بیشتر رشته‌های کانادا بدانید.

هزینه‌های مربوط به زندگی در کانادا:

هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا بسیار متفاوت است. اگر هزینه زندگی در ونکوور و تورنتو را مبلغی در حدود ۲ تا ۳ هزار دلار بدانیم. می توانیم همین مبلغ را در سایر شهرهای کانادا عددی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار تخمین بزنیم.

آنچه در این بخش گفته شد بخش کوچکی است تخمین هزینه‌های مربوط به تحصیل در کانادا بود. به متقاضیان تحصیل در کانادا توصیه می‌نماییم ، مطلبی با عنوان هزینه‌های تحصیل در کانادا به صورت کامل با تمام جوانب مرتبط با هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا بیشتر آشنا شوید.

برای تحصیل در کانادا چه نمره زبانی لازم است؟

به غیر از مقطع دبیرستان و مقاطع پیش از آن متقاضیان ورود به مقاطع دانشگاهی و حتی کالج‌های کشور کانادا ملزم به ارائه مدرک زبان با نمره کافی برای گرفتن پذیرش از این مکان‌های آموزشی می‌باشند.

سختگیرترین دانشگاه‌های کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نمره بیشتر از نمره ۷ امتحان آیلتس و مشابه‌های آن و سایر دانشگاه‌ها نمره ای بین ۶ تا ۶.۵ را در آزمون آیلتس به عنوان پیش نیاز ورود به کورس‌های تحصیلی خود مد نظر قرار می‌دهند. البته بسیاری از دانشگاه‌ها دوره‌های پیش نیاز زبان را نیز برگزار می‌کنند. که فارغ از تاثیر آن در شانس ویزای تحصیلی می‌تواند برای متقاضیان تحصیل در کانادا به عنوان یک گزینه مطرح باشد.

آیا برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا باید به کشور دیگری سفر کنیم؟

از آنجایی که سفارت کانادا در ایران فعالیتی ندارد. لیت‌های مربوط به انگشت نگاری و درخواست ویزا نیز در ایران صورت نمی‌پذیرد. متقاضیان تحصیل در کانادا که از کشور ایران اقدام می‌نماید می‌بایست مدارک خود را به صورت آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت کانادا بارگذاری نمایند. پس از بارگذاری مدارک و ثبت نهایی می بایست در یکی از دفاتری که اداره مهاجرت کانادا تعیین کرده ، در سایر کشورها حضور پیدا نمایند. و فرایند مربوط به انگشت نگاری را صورت دهند.

پیمایش به بالا
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.