Search
Close this search box.

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

چرا تحصیل در آمریکا ؟

Study conditions in the United States

تحصیل در آمریکا از دیرباز رویای بسیاری از افراد بوده و همواره نیز بر تعداد علاقه مندان و متقاضیان تحصیل در آمریکا افزوده می شود. اما به راستی چرا تحصیل در آمریکا؟ در نگاه اول می توان گفت یکی از دلایل می تواند گستردگی، میزان جمعیت و جایگاه این کشور در بین کشورهای دنیا از جنبه های گوناگون باشد.

آمریکا به عنوان سومین کشور وسیع و پرجمعیت دنیا در حال حاضر بزرگترین و قدرتمندترین اقتصاد دنیا را در اختیار داشته که طبعا از به روز ترین و برترین تکنولوژی های مختلف از جمله آموزشی نیز برخوردار خواهد بود. به همین علت دانشگاه و موسسات آموزشی فراوانی در این کشور وجود داشته که همواره در رتبه بندی های مختلف دانشگاه های دنیا، برترین و بیشترین تعداد دانشگاه با کیفیت را به خود اختصاص می دهند.

تحصیل در امریکا

از یک سو زبان تحصیل در این کشور زبان انگلیسی بوده که به عنوان یک زبان بین المللی در دنیا به رسمیت شناخته شده و در نظام آموزشی اکثر کشورهای دنیا تدریس می شود. از سوی دیگر با توجه به وجود دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فراوان گزینه های متنوع و فراوانی برای انتخاب رشته و دانشگاه پیش روی متقاضیان تحصیل در آمریکا قرار دارد. در نتیجه بعید نیست که این کشور نخستین گزینه دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف بوده به طوری که در حال حاضر حدود ۱ میلیون دانشجوی بین المللی در آن مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر این ها حمایت های بسیاری از توسعه علم و دانش در این کشور انجام شده و وجود بورسیه های تحصیلی فراوان، تحصیل در آمریکا را برای بسیاری از افراد توجیه پذیر نموده است.

مقاطع تحصیلی در آمریکا

مقاطع تحصیلی در آمریکا و نظام آموزشی این کشور شامل ۳ سطح کلی می شود: دوره اول یا مقطع دبستان (از ۵ تا ۱۱ یا ۱۲ سالگی)، دوره دوم یا مقطع دبیرستان (عموما از ۱۲ تا ۱۸ سالگی) و سپس دوره سوم یا بعد از دبیرستان (پس از ۱۸ سالگی). تحصیل در آمریکا برای شهروندان این کشور دست کم تا سن ۱۶ سالگی اجباری بوده و همین موضوع باعث شده در حال حاضر بیش از ۹۹ درصد جمعیت این کشور را افراد تحصیل کرده تشکیل دهند.

از این میزان حدود ۸۵ درصد دارای مدرک دیپلم دبیرستان و حدود ۲۷ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. همین آمار ارائه شده خود نشان دهنده اهمیت تحصیل در آمریکا و وجود امکانات متعدد آموزشی در همه سطوح و در تمام نقاط این کشور می باشد. در ادامه و به صورت کامل به بررسی شرایط تحصیل در آمریکا در مقاطع مختلف تحصیلی از زوایای مختلف می پردازیم. پس جهت آگاهی از آخرین ضوابط و قوانین مربوطه تا پایان این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان

تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان حتی به دلایل مختلف مورد درخواست بسیاری از دانش آموزان و والدین آن ها می باشد. نظام آموزشی آمریکا انتخاب های متعددی را با امکانات بی نظیر و منحصر به فرد برای تحصیل پیش روی علاقه مندان قرار داده تا دانش آموزان بین المللی نیز امکان اخذ بهترین تصمیم را داشته باشند.

همان طور که اشاره شد نظام آموزش و پرورش آمریکا از نکات مثبت فراوانی برخوردار بوده به طوری که امکان کشف پتانسیل واقعی هر دانش آموز و تعیین مسیر زندگی وی در مدارس این کشور فراهم می باشد. مجموع این عوامل باعث شده آمریکا به عنوان اولین گزینه حتی برای تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در دنیا مطرح شود.اما قطعا به منظور بهره مندی از این فرصت ها و امکانات، متقاضیان می بایست شرایطی داشته باشند که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

تحصیل در آمریکا- تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان

به منظور تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان دانش آموز بایستی ابتدا دوره ۶ ساله دبستان که در این کشور با عناوین Elementary School یا Primary School شناخته می شود را با موفقیت گذرانده باشد. پس از آن به فرد مجوز تحصیل در مقطع دبیرستان یا Secondary School داده شده که این ۲ دوره نیز حدود ۶ سال به طول می انجامد. بنابراین متقاضیان تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا بایستی دوره دبستان را در این کشور یا کشورهای دیگر به خوبی طی کرده باشند.

پس از اینکه دانش آموزان تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان را با موفقیت پشت سر گذارند قطعا از شانس بالاتری برای حضور و تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دنیا به منظور ادامه تحصیل برخوردار خواهند بود. در ادامه شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان را به تفصیل مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان

شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان همان گونه که اشاره شد بدین صورت است که دانش آموز در ابتدا بایستی مدارکی ارائه دهد که مقطع دبستان را با موفقیت سپری نموده است. مقطع دبیرستان در آمریکا معمولا از سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی شروع و تا ۱۸ سالگی ادامه داشته که از دو دوره راهنمایی (Middle School) و متوسطه (High School) تشکیل می شود.

اغلب سال های تحصیل در این مدارس شامل ۲ ترم بوده که در برخی مدارس ممکن است به صورت ۳ ترم هم برگزار شود. نکته دیگر ارائه برنامه های آموزشی در این کشور به زبان انگلیسی می باشد. در صورتی که دانش آموز از مدرکی بهره مند بوده که نشان دهنده تسلط وی به زبان انگلیسی باشد، از شانس بسیار خوبی برای پذیرش در مدارس مقطع دبیرستان در آمریکا برخوردار خواهد بود.

تحصیل در انگلیس-شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان

حداقل داشتن سطح نسبتا متوسطی از زبان انگلیسی برای این منظور کفایت کرده در غیر این صورت متقاضیان می توانند در دوره های زبان پیش از مدارس ثبت نام شوند. موضوع مهم دیگر درمورد شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان تامین هزینه های تحصیل خواهد بود. در آمریکا نیز مانند اغلب کشورهای دنیا مدارس دولتی و مدارس خصوصی وجود داشته که برخی از آن ها امکانات شبانه روزی را نیز در خود دارند. به طور معمول ظرفیت پذیرش دانش آموزان بین المللی در مدارس دولتی محدود بوده (۱۰ تا ۳۰ درصد) و اصطلاحا شانس افراد برای تحصیل در این مدارس که هزینه های کمتری دارند، نسبتا پایین می باشد.

در جدول زیر حدود هزینه شهریه تحصیلی در مقطع دبیرستان در آمریکا قابل مشاهده می باشد.

ردیف نوع مدرسه شهریه سالیانه (دلار آمریکا)
۱  مدارس دولتی از ۱۳۰۰۰ دلار به بالا
۲ مدارس خصوصی از ۲۰۰۰۰ دلار به بالا
۳  مدارس شبانه روزی  از ۳۰۰۰۰ دلار به بالا
 مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا از جمله مواردی است که متقاضیان بایستی از آن آگاهی کامل و به روزی داشته و نسبت به فراهم نمودن آن اقدام نمایند. آن دسته از دانش آموزانی می توانند برای تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان اقدام نمایند که دارای سن حداقل ۱۴ سال تمام بوده و دوره راهنمایی را با موفقیت با معدل ۱۲ به بالا و ترجیحا نمرات خوب گذرانده باشند.

واضح است هرچه نمرات دوره راهنمایی دانش آموز و سطح دانش زبان انگلیسی وی بهتر باشد از شانس بالاتری برای تحصیل در مدارس دولتی و کم هزینه تر برخوردار خواهد بود. چرا که بورسیه های تحصیلی دبیرستان های آمریکا برای دانش آموزان شهروند این کشور در نظر گرفته شده و دانش آموز برای بهره مندی از برخی کمک هزینه های تحصیلی در این مدارس بایستی در سال اول سابقه علمی بسیار خوبی ایجاد نماید.

تحصیل در آمریکا-  مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا

از مزایای تحصیل در این مقطع تا سن ۱۸ سالگی امکان همراهی یکی از والدین دانش آموز وجود داشته که البته علاوه بر در نظر گرفتن شهریه تحصیلی مدارس، نیازمند ارائه تمکن مالی لازم برای هزینه های زندگی ۲ نفر خواهد بود. به طور کلی مدارک زیر برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا مورد نیاز بوده و بایستی ارائه گردد :

 • مدارک شخصی شامل شناسنامه و کارت ملی با حداقل ۱۴ سال سن با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • گذرنامه
 • مدارک تحصیلی ۳ سال قبل دانش آموز (دوره راهنمایی یا متوسطه اول) با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • ریز نمرات ۳ سال تحصیلی قبل دانش آموز با معدل حداقل ۱۲ با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • آشنایی و یا ارئه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی
 • شرکت در تست های استاندارد ورودی برخی مدارس
 • پرداخت شهریه ترم اول
 • ارائه تمکن مالی لازم برای دریافت ویزا
 • مدارک پدر یا مادر به عنوان همراه و یا تعیین قیم در کشور آمریکا
 • انگیزه نامه تحصیل در آمریکا

جهت کسب اطلاعات کامل درباره مهاجرت به آمریکا کلیک نمایید.

تحصیل در آمریکا درمقطع لیسانس

تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس مانند اغلب کشورهای دنیا و ایران یک دوره ۴ ساله را در بر می گیرد. البته تحصیل کارشناسی در آمریکا نیز به ۲ صورت پیوسته و ناپیوسته امکان پذیر بوده، بدین صورت که دانش آموز می تواند ابتدا دوره ۲ ساله کاردانی یا فوق دیپلم را پشت سر گذراده و سپس با گذراندن یک دوره ۲ ساله مدرک کارشناسی ناپیوسته دریافت نماید.

تحصیل در آمریکا

روش دیگر نیز تحصیل به صورت پیوسته در یک دوره ۴ ساله بوده که متقاضیان پس از گذراندن دروس مربوطه مدرک کارشناسی خود را در رشته مورد نظر اخذ می نمایند. از شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس داشتن گواهی پایان دوره تحصیلات ۱۲ ساله دیپلم دبیرستان (پیش دانشگاهی در ایران) بوده که این افراد می توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی آمریکا برای رشته مورد نظر خود اقدام نمایند.

نکته دیگر برای تحصیل کارشناسی در آمریکا داشتن سطح خوبی از دانش زبان انگلیسی بوده که توصیه می شود متقاضیان مدرک زبان انگلیسی معتبر داشته باشند. معمولا در کشورهای آمریکایی مدرک زبان انگلیسی تافل (TOEFL) Test of English as a Foreign Language شناخته شده تر بوده اما مدارک زبان انگلیسی بین المللی مانند آیلتس با نمرات معادل مد نظر دانشگاه مربوطه نیز قابل قبول خواهد بود.

بدین منظور توصیه می شود متقاضیان پیش از هر گونه اقدامی به سایت دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر مراجعه نموده و یا با مشورت با افراد مجرب آخرین اطلاعات و شرایط مربوطه را دریافت نمایند. معمولا در ابتدای دوره کارشناسی در آمریکا دانشجویان دروس پایه ای مانند ادبیات، علوم، علوم اجتماعی، تاریخ، هنر، ریاضی و… فرا می گیرند تا برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود آمادگی های لازم را کسب نمایند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس از آن جهت حائز اهمیت است که متقاضیان بدون توجه به آن ها تصمیم گیری و اقدام ننموده تا متحمل از دست رفتن زمان و سرمایه خود نشوند. از اولین شرایط و مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در آمریکا داشتن سن حداقل ۱۷ سال تمام و مدارک شناسایی شخصی متقاضی (شناسنامه و کارت ملی) با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی می باشد.

مدرک دیگر گواهی پایان دوره مبنی بر اتمام ۱۲ سال تحصیل پیش از دانشگاه با موفقیت و ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله و یا پیش دانشگاهی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی خواهد بود. به طور کلی معدل بالای ۱۴ برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس در اغلب کشورهای دنیا مد نظر قرار دارد. در نتیجه ارائه ریز نمرات دوره متوسطه متقاضی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی از مدارک دیگر مورد نیاز در نظر گرفته شده است.

تحصیل در آمریکا - شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس

همان گونه که اشاره شد برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا با توجه به ارائه شدن برنامه های آموزشی، ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی مورد نیاز خواهد بود. برای تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی اکثر دانشگاه های آمریکا مدرک آزمون آمریکایی زبان انگلیسی (تافل) با حداقل نمره ۶۰ معادل مدرک آیلتس با نمره ۶ را مورد نیاز خواهند داشت.

دیگر مدرک مورد نیاز برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس ارائه گواهی بانک برای تکمن مالی به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی حداقل در سال اول می باشد. معمولا برای اخذ پذیرش تحصیلی در برخی دانشگاه های هزینه کامل شهریه ترم اول تحصیلی و در برخی دانشگاه های مبلغی به عنوان علی الحساب از متقاضیان اخذ می گردد. البته در صورتی که فرد موفق به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا نشود، همه هزینه مربوطه برگشت داده می شود.

برای آشنائی با شرایط تحصیل در رشته هوافضا در آمریکا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید.

تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس را شاید بتوان به عنوان طلایی ترین دوران تحصیل به ویژه برای دانشجویان بین المللی در این کشور به حساب آورد.ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس از آن جهت بسیار فرصت ایده آلی است که نه مانند تحصیل در مقطع کارشناسی و دکتری طولانی است که هزینه های زندگی و تحصیل دانشجو زیاد شود. نه مانند مقطع دکتری نیاز به رزومه علمی بسیار قوی داشته و همچنین فرصت های شغلی بیشتری در مقطع کارشناسی ارشد برای ورود به بازار کار وجود دارد. تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس معمولا یک سال و نیم تا ۲ سال (برای رشته های پژوهش محور) به طول می انجامد. البته در برخی رشته های آموزش محور ممکن است دانشجو در ۲ ترم تحصیلی نیز فارغ التحصیل شود.

در پایان دوره دانشجو موظف است پایان نامه پژوهشی (رشته های پژوهش محور) و یا پایان نامه تحقیقی (رشته های آموزش محور) ارائه نموده و تا مدرک خود را اخذ نماید. مانند سایر مقاطع تحصیلی برنامه آموزشی در این مقطع نیز به زبان انگلیسی ارائه شده و داشتن مدرک زبان تافل یا آیلتس معادل آن جزو الزامات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا به شمار می رود. به خصوص اگر فرد خواهان تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور و یا اخذ بورسیه تحصیلی باشد. امکان اخذ پذیرش تحصیلی در برخی از دانشگاه به صورت مشروط نیز وجود داشته اما توصیه می شود متقاضیان ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس مدرک زبان مورد نظر را در کشور خود اخذ نمایند. چرا که هم زمان و هزینه های بیشتری را در این کشور متحمل نشوند و هم شانس اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را برای خود افزایش دهند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس بر اساس شرایط و ویژگی های شخص و خانوادگی فرد متقاضی متفاوت خواهد بود. به طور کلی داوطلبان ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس معمولا در ۲ گروه جای می گیرند. گروه اول که به واسطه هزینه های بالای تحصیل و زندگی در این کشور صرفا به دنبال بورسیه بوده و عموما از سوابق تحصیلی و رزومه علمی نسبتا خوبی برخوردارند. گروه دوم افرادی هستند که دارای سوابق تحصیلی و رزومه علمی قوی نبوده ولی از تمکن مالی لازم برای تحصیل در این کشور بهره مند هستند. واضح است اولین مدرک لازم برای هر ۲ گروه به منظور تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته مربوطه از یکی از دانشگاه های مورد تایید نظام آموزشی آمریکا خواهد بود.

تحصیل در آمریکا

از جمله مدارک دیگری که برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد برای هر ۲ گروه فوق مورد نیاز است، شرکت در آزمون ورودی مربوطه به هر کدام از رشته ها و اخذ نمره قابل قبول در آن ها می باشد. به عنوان مثال برای رشته های مهندسی آزمون GRE، برای رشته های مدیریت آزمون GMAT، برای رشته های حقوق و مانند آن آزمون LSAT و… برگزار می گردد. نکته دیگر داشتن سطح دانش نسبتا خوبی از زبان انگلیسی بوده و متقاضیان به خصوص آن ها که به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی هستند باید مدرکی دال بر تسلط خود به زبان انگلیسی ارائه نمایند. برای آن دسته از داوطلبانی که در گروه اول جای گرفته و به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی می باشند، داشتن رزومه علمی قوی به همراه ریزنمرات و معدل بسیار خوب در مقطع کارشناسی نیز مورد نیاز خواهد بود. به طور دقیق تر مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس را می توان این گونه بر شمرد:

 • مدارک شناسایی متقاضی مانند شناسنامه، کارت ملی و…با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • داشتن شرایط سنی تا ۲۸ سال (هر چه سن متقاضی بالاتر باشد شانس اخذ ویزای تحصیلی آمریکا کمتر خواهد شد)
 • گذرنامه دارای اعتبار
 • مدرک تحصیلی پایان دوره لیسانس با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • ریز نمرات مقطع کارشناسی با ترجمه رسمی به زبان انگلیس و تبدیل به سیستم نمره دهی آمریکا
 • گواهی شرکت در آزمون های ورودی مربوطه مانند GRE، GMAT، LSAT و… با نمره قابل قبول
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی تافل با نمره ۸۰ به بالا و مدرک آیلتس معادل آن (۵/۶ به بالا)
 • رزومه علمی قوی در برگیرنده مقالات بین المللی ISI، ثبت اختراع، چاپ کتاب و …
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه اساتید

تحصیل در آمریکا در مقطع دکتری

تحصیل در آمریکا در مقطع دکتری نیز به واسطه وجود دانشگاه های معتبر با بهترین رتبه ها در میان دانشگاه های برتر دنیا، برخورداری از به روزترین امکانات تحقیقاتی و پژوهشی در دنیا و وجود بورسیه های متعدد در این مقطع، مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در آمریکا قرار دارد. طول دوره دکتری در این کشور معمولا ۴ تا ۶ سال بوده اما دانشجویان بین المللی معمولا بایستی زمان حداکثری (حدود ۵ سال) را برای این موضوع در نظر بگیرند. در سال های اول و دوم این مقطع معمولا دانشجویان در کلاس های آموزشی، کارگاه ها و سمینارهای مرتبط شرکت نموده و پس از آن بایستی در یک موضوع خاص مورد تایید گروه آموزشی مربوطه، پژوهش ها و تحقیقات به روزی انجام داده و رساله معتبری ارائه نمایند.

تحصیل در آمریکا- تحصیل در آمریکا در مقطع دکتری

همچنین داشتن تمکن مالی لازم برای تحصیل در این مقطع نیز مورد نیاز خواهد بود اما از آنجایی که بیشترین تعداد بورسیه های تحصیلی در آمریکا نیز مانند اغلب کشورهای دنیا در دوره دکتری وجود دارد، متقاضیان می توانند با داشتن رزومه علمی قوی و شرایط مورد نظر برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود از آن ها بهره مند شوند. شرکت و اخذ نمره قابل قبول در آزمون های ورودی ذکر شده برای رشته های خاص به مانند آنچه برای مقطع کارشناسی ارشد ذکر گردید (GRE، GMAT، LSAT و…)، برای مقطع دکتری نیز ضروری خواهد بود. داشتن معدل خوب در مقاطع قبلی تحصیلی و به ویژه مقطع کارشناسی ارشد، داشتن مقالات بین المللی معتبر مانند ISI، مدرک زبان انگلیسی معتبر بین المللی با نمره عالی (تافل ۹۵ به بالا معادل آیلتس ۷ با بالا)، توصیه نامه از اساتید مطرح در سطح بین الملل و داشتن پرپوزال یا طرح پژوهشی بسیار خوب از جمله شرایطی است که می تواند جذب بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری را برای متقاضیان به ارمغان آورد.

جهت کسب اطلاعات کامل درباره ویزای تحصیلی آمریکا مقاله تنظیم شده در این زمینه را مطالعه فرمایید.

تحصیل پزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا از دیگر موضوعاتی است که به واسطه وجود دانشگاه های برتر دنیا در این حوزه در این کشور و همچنین بازار کسب و کار بسیار خوب پزشکی در آمریکا، همواره مورد توجه علاقه مندان قرار داشته است. اما مانند اغلب کشورهای دنیا در آمریکا نیز شرایط تحصیل در رشته های علوم پزشکی با رشته های غیر پزشکی کاملا متفاوت می باشد. دلیل این موضوع نیز به حساسیت رشته های پزشکی باز می گردد که در حوزه سلامت و بهداشت شهروندان یک کشور فعالیت نموده و مستقیما با جان آن ها سروکار دارند. در نتیجه طبیعی است که حساسیت های ویژه ای در این حوزه وجود داشته و متقاضیان تحصیل در آمریکا و سایر کشورهای دنیا در رشته های علوم پزشکی، اصطلاحا از فیلترهای مختلف و متعددی برای یافتن مجوز تحصیل و کار در این حوزه، بایستی عبور نمایند.

به عنوان نمونه معمولا داوطلبان تحصیل پزشکی در آمریکا و یا سایر کشورهای پیشرفته دنیا بایستی در دوره های پیش پزشکی و یا حداقل آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های آن کشور شرکت نموده و نمره قابل قبول را کسب کنند. پس از این مرحله متقاضیان امکان دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر پزشکی در آمریکا و سایر کشورهای توسعه یافته دنیا را خواهند داشت. نکته حائز اهمیت که باید توسط متقاضیان تحصیل در آمریکا و سایر کشورها در رشته های پزشکی مد نظر قرار گیرد این است معمولا شرایط، قوانین و مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در هر کشور متفاوت و مختص همان کشور بوده و هر ساله امکان تغییر آن ها وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا