...
Search
Close this search box.
تحصیل در ایتالیا
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

Study conditions in Italy

تحصیل در ایتالیا و شرایط تحصیل در ایتالیا در سال های اخیر موضوعات پر طرفداری بوده که به ویژه بسیاری از ایرانیان را بر آن داشته تا برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل اقدام نمایند. نظام آموزشی بسیار خوب به همراه دانشگاه های معتبر در سطح دنیا در کنار زندگی استاندارد و با کیفیت از جمله دلایلی است که علاقه مندان بسیاری را از سراسر دنیا، جذب تحصیل در ایتالیا نموده است.

در آخرین رتبه بندی سایت معتبر QS در مورد برترین دانشگاه های دنیا، 12 دانشگاه ایتالیا دارای رنکینگ زیر 500 بوده و این موضوع اعتبار مدارک آن ها را در نظام بین المللی بالا برده و مورد توجه متقاضیان تحصیل در ایتالیا قرار گرفته است. یکی دیگر از موارد جالب توجه برای ایرانیان متقاضی تحصیل در ایتالیا نیز وجود اشتراکات فرهنگی و تاریخی مشابه با این کشور اروپایی بوده است.

تحصیل در ایتالیا-شرایط تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا بدین صورت است که اکثر برنامه های آموزشی در این کشور از ابتدایی تا مقطع کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی ارائه می شود. در نتیجه می توان گفت دانستن سطح کافی از زبان ایتالیایی و یا داشتن مدرک آن یکی از مهمترین فاکتورها برای تحصیل در ایتالیا بوده و تحصیل در این کشور نیز مانند اغلب کشورهای اروپایی به زبان رسمی این کشور کاملا رایگان می باشد. از سوی دیگر ایتالیا عضو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان بوده و با توجه به وجود بورسیه های مختلف، افراد در صورت داشتن شرایط، امکان تجربه تحصیل کاملا رایگان در این کشور را خواهند داشت.

تحصیل در ایتالیا از منظری دیگر یکی از بهترین و سهل الوصول ترین راه های مهاجرت به ایتالیا بوده و افراد می توانند با گذراندن یک دوره تحصیلی، شانس خود را برای یافتن شغل و اخذ اقامت ایتالیا افزایش دهند. در ادامه به بررسی دقیق تر شرایط تحصیل در ایتالیا از جنبه های گوناگون می پردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

نحوه اقدام برای تحصیل در ایتالیا

نحوه اقدام برای تحصیل در ایتالیا مانند سایر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا خواهد بود. البته این فرآیند قطعا در مقاطع و رشته های مختلف متفاوت می باشد. اما به صورت کلی اولین قدم برای تحصیل در ایتالیا را باید اخذ پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد تایید در این کشور دانست. بدین منظور متقاضی مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل می بایست شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود، مقطعی که در آن قصد تحصیل داشته و رشته انتخابی جهت تحصیل را فراهم نماید.

به عنوان نمونه تحصیل دوره های آموزشی در مقطع کارشناسی عموما به زبان ایتالیایی برگزار شده و لازم است متقاضی مدرکی دال بر تسلط نسبی به زبان ایتالیایی برای اخذ پذیرش به دانشگاه ارائه نماید. اما تعداد موسسات معتبری که امکان اخذ مدرک زبان ایتالیایی از آن ها وجود داشته در ایران انگشت شمار بوده و معتبرترین آن ها مدرسه ایتالیایی هاست که تحت نظر سفارت ایتالیا در ایران فعالیت می نماید.

تحصیل در ایتالیا - نحوه اقدام برای تحصیل در ایتالیا

نکته قابل توجه اینکه در صورتی که فردی در این مرکز موفق به اخذ نمره مورد نظر برای دریافت مدرک زبان ایتالیایی شود، خود سفارت برای پذیرش تحصیلی و اعزام وی اقدام می نماید. برای مقاطع بالاتر ممکن است دوره هایی به زبان انگلیسی نیز وجود داشته باشد. در این صورت ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر بین المللی حداقل آیلتس 5/6 برای مقطع ارشد و آیلتس 7 برای مقطع دکتری و معادل آن الزامی خواهد بود.

پس از فراهم نمودن مدارک لازم، فرد می تواند از طریق سفارت و یا سایت دانشگاه نحوه اقدام برای تحصیل در ایتالیا را مطالعه نموده و آغاز نماید. علاوه بر مدرک زبان، معمولا برای مقطع کارشناسی دیپلم 12 ساله متوسطه و برای مقاطع بالاتر، مدارک و ریز نمرات تحصیلی مقاطع پیشین مورد نیاز خواهد بود. البته شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا مانند اغلب کشورهای درجه یک دنیا متفاوت بوده که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به ایتالیا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : مهاجرت به ایتالیا 

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان از جمله پرسش هایی است که همواره در ذهن متقاضیان تحصیل در ایتالیا شکل می گیرد. در این مورد باید به این نکته اشاره نمود که تحصیل در ایتالیا نیازمند داشتن دانش زبان ایتالیایی در حد مطلوب برای مقطع کارشناسی و یا داشتن مدرک زبان معتبر بین المللی زبان انگلیسی آیلتس یا تافل برای مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری خواهد بود. همان طور که اشاره شد تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی کاملا رایگان بوده و یکی از مزایای دانستن زبان ایتالیایی و یا داشتن مدرک آن می باشد.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

دوره های آموزشی مختلفی نیز برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه شده که اغلب مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی خواهد بود. به گونه ای که تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد دارای برنامه های محدود و در مقطع دکتری دارای برنامه های متعددی می باشد. البته برخی از دانشگاه ها ممکن است پذیرش تحصیلی مشروط به اخذ مدرک زبان نیز ارائه دهند. اما از آنجایی که این پروسه معمولا همراه با ریسک از دست دادن زمان و هزینه همراه خواهد بود، توصیه می شود متقاضیان امر مهاجرت تحصیلی در صورت الزام به داشتن مدرک زبان، آن را در کشور خود تهیه نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط مهاجرت تحصیلی، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : مهاجرت تحصیلی

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا یکی از مهمترین و اصلی ترین موضوعاتی است که دغدغه متقاضیان امر تحصیل در ایتالیا و سایر کشورهای دنیا می باشد. همان طور که اشاره شد کشور ایتالیا جزو کشورهای به اصطلاح رایگان بوده و این موضوع یکی از مواردی است که تعداد علاقه مندان برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را بیشتر می نماید.

کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان کشورهایی هستند که برآیند یا مجموع هزینه تحصیل و زندگی در آن ها هزینه ای در حدود 8 تا 12 هزار یورو خواهد داشت که بیشتر این مبلغ نیز مربوط به هزینه های زندگی می باشد. البته این مبلغ مربوط به رشته های غیر پزشکی بوده و قطعا در این رشته ها مانند اکثر کشورهای دنیا، هزینه های تحصیل بیشتر خواهد بود. البته تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی همان طور که قبلا اشاره شده کاملا رایگان می باشد.

ویژگی بسیار مثبت دیگری که تحصیل در ایتالیا را از سایر کشورهای اروپایی متمایز کرده و بر محبوبیت این کشور بین علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور خود افزوده، وجود بورسیه های تحصیلی متعدد می باشد. به عنوان نمونه از مهمترین بورسیه های تحصیلی در ایتالیا که به واسطه حمایت این کشور از پیشرفت علم وجود دارد، می توان به بورسیه تحصیلی استانی یا DSU اشاره نموده که مختص دانشجویان کشورهای در حال توسعه و درگیر مشکلات اقتصادی مانند ایران می باشد.

تحصیل در ایتالیا

دانشجویانی که واجد شرایط شناخته شوند می توانند از مزایای مختلف این نوع بورسیه مانند اسکان و تغذیه رایگان تا دریافت 5 هزار یورو کمک هزینه تحصیلی در سال بهره مند شوند. معمولا این نوع بورسیه به دانشجویان کشورهایی چون ایران، عراق و سوریه به واسطه شرایط خاص اقتصادی و اجتماعی تعلق می گیرد. در ادامه مطلب درمورد هزینه های تحصیلی هر مقطع به طور جداگانه، توضیحات کافی ارائه خواهد شد.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

بورسیه تحصیل در ایتالیا مورد تقاضای بسیاری از دانشجویانی بوده که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند. همان گونه که اشاره شد یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا وجود بورسیه های متعددی است که دولت و سایر سازمان های مربوطه برای حمایت از گسترش علم و دانش و بهره مندی از پیشرفت های علمی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی می پردازند.

دلیل دیگر وجود تعداد زیادی بورسیه تحصیل در ایتالیا، داشتن قرارداد همکاری میان صنایع مختلف و دانشگاه های ایتالیا به خصوص دانشکده های فنی و مهندسی برای انجام پروژه های تحقیقاتی می باشد. مانند اغلب کشورها تعداد این بورسیه های تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و به ویژه دکتری بیشتر خواهد بود. از آنجایی که کشور ایتالیا جزو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان بوده، در صورت دریافت بورسیه تحصیلی مناسب، تحصیل در ایتالیا رایگان می باشد.

تحصیل در ایتالیا

معروف ترین و شناخته ترین بورسیه تحصیل در ایتالیا همان طور که اشاره شد بورسیه تحصیلی با عنوان استانی یا DSU بوده که در اغلب دانشگاه های این کشور ارائه می شود. این نوع بورسیه معمولا پس از ثبت نام و درخواست دانشجویانی که از منظرهای گوناگون در کشورشان با مشکلات اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم کرده، با بررسی مدارک و مستندات آن ها به داوطلبان واجد شرایط تعلق می گیرد.

مواردی از قبیل اجاره نامه منزل خانواده دانشجو در کشور مبدا، شرایط خاص کشور دانشجو مانند جنگ و تحریم، عدم توانایی خانواده در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی می تواند به عنوان دلایل موجه مورد نظر قرار گیرد. میزان این نوع بورسیه متفاوت بوده و از اسکان و تغذیه رایگان شروع شده و تا 5 هزار یورو کمک هزینه تحصیلی سالیانه را در بر می گیرد. می توان گفت این نوع بورسیه معمولا به دانشجویان ایرانی و کشورهای همسایه ایران تعلق می گیرد.

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی که با عنوان دوره Laureaشناخته می شود، علاوه بر مدارک تحصیلی دیپلم 12 ساله متوسطه و ریز نمرات آن، نیازمند داشتن سطح خوبی از دانش زبان ایتالیایی و یا ارائه مدرک زبان ایتالیایی خواهد بود. در این صورت معمولا دانشگاه ها هزینه ای برای تحصیل دریافت نکرده و تنها هزینه های زندگی و جاری دانشجو می بایست تامین گردد.

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی معمولا 3 تا 4 سال به طول انجامیده و دانشجویان می توانند مدرک لیسانس را در صورت موفقیت در گذراندن واحدهای مورد نظر، اخذ نمایند. برنامه های آموزش در این مقطع برای رشته های متعددی ارائه شده اما در ایتالیا تمرکز خاصی روی رشته های هنری، طراحی و مد، معماری و علوم کاربردی وجود دارد. بنابراین در صورتی که متقاضی تحصیل در ایتالیا قصد اخذ اقامت این کشور و مهاجرت به ایتالیا را داشته، برای یافتن شغل می تواند روی این رشته ها سرمایه گذاری کند.

تحصیل در ایتالیا - تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

متقاضیان از سن 18 تا 30 سالگی اجازه اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا را داشته و معمولا محدودیت سنی مانند برخی از کشورها در سفارت این کشور مشکل ساز نخواهد شد. البته این امر در صورتی محقق خواهد شد که متقاضی علاوه بر مدارک لازم گفته شده برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی جهت تحصیل در ایتالیا، مدارک کافی برای توجیه سال هایی که مشغول به تحصیل نبوده را نیز، ارائه نماید.

هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی به دانشگاه و رشته انتخابی دانشجو وابسته بوده و در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت خواهد بود. به طور میانگین می توان گفت هزینه های تحصیلی مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی از 800 تا 4000 یورو در سال و در دانشگاه های خصوصی از 6 تا 20 هزار یورو در سال متغیر می باشند.

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد که با عنوان Laurea Magistrale شناخته می شود. را می توان به عنوان طلایی ترین مقطع برای تحصیل در این کشور در نظر گرفت. چرا که به خاطر هزینه های تحصیل و زندگی بسیار مناسب، متقاضیان می توانند در دانشگاه های معتبر بین المللی تحصیل نموده و سوابق رزومه علمی خود را برای دریافت بورسیه در مقطع دکتری در کشورهای انگلیسی زبان و یا به منظور یافتن شغل در ایتالیا و یا سایر کشورهای درجه یک دنیا پربار نمایند. نکته مثبت دیگر وجود دوره های آموزشی مختلف به زبان انگلیسی در برخی رشته ها بوده که نیاز به مدرک زبان ایتالیایی را بر طرف می کند. تحصیل ارشد در ایتالیا معمولا 2 ساله بوده و دانشجویان با گذرندان 120 واحد درسی موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس خواهند شد.

البته مدت زمان 2 سال الزام نبوده و دانشجویان می توانند در صورت نیاز طول این دوره را تا 4 سال افزایش داده که قطعا بالا رفتن هزینه ها را در پی خواهد داشت. همچنین یک دوره تحصیلی ویژه کارشناسی ارشد به صورت 5 یا 6 ساله برای برخی رشته ها مانند حقوق، فارموکولوژی، معماری و پزشکی با عنوان (Lauree Magistrali a Ciclo Unico) نیز در این کشور وجود دارد.

هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد تقریبا مشابه مقطع کارشناسی بوده و کاملا به دانشگاه مورد نظر و رشته تحصیلی انتخاب شده بستگی خواهد داشت. برای دانشگاه های دولتی ایتالیا هزینه تحصیل سالیانه به طور متوسط حدود 700 تا 4000 یورو بوده و برای دانشگاه های خصوصی این مبلغ در محدوده 6 تا 20 هزار یورو متغیر خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ویزای تحصیلی ایتالیا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

جهت تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد اولین گام دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر خواهد بود. بیش از 300 رشته تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی ارائه شده که هر کدام شرایط و ضوابط خاص خود را برای اخذ پذیرش خواهند داشت. به عنوان نمونه ممکن است در برخی از رشته های مانند رشته های هنری از متقاضی آزمون های مختلف گرفته و یا تقاضای نمونه کار شود. یا در برخی رشته های مهندسی و حوزه مدیریت لازم است برای برخی دانشگاه ها متقاضی در آزمون های GRE و GMAT شرکت کرده و حد نصاب لازم را کسب نماید.

تحصیل در ایتالیا -تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

بنابراین پیش از هرگونه اقدامی توصیه می شود دانشجویان عزیز به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نموده و یا با مشاورین مجرب مشورت نمایند. چرا که هر دانشگاه ممکن است شرایط و مدارک خاصی را جهت اعطای پذیرش تحصیلی طلب نماید. اما به طور کلی برای دریافت پذیرش تحصیلی در ایتالیا و مقطع کارشناسی ارشد، متقاضی می بایست مدارکی را به دانشگاه مربوطه ارائه نماید که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های مورد تایید با ترجمه رسمی
• ریز نمرات مقطع قبلی با ترجمه رسمی
• مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی معتبر بین المللی در حد آیلتس 6 و بالاتر یا معادل آن در صورت لزوم
• انگیزه نامه (SOP)
• توصیه نامه از اساتید مطرح ترجیحا 2 مورد
• گواهی تمکن مالی از بانک برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی به میزان لازم

تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری

تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری معمولا بین 3 تا 5 سال طول کشیده و برنامه های آموزشی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شوند. دوره های دکتری در کشور ایتالیا با نام Dottorato di Ricerca شناخته شده و بورسیه های متعددی نیز در این دوره وجود دارد که شرایط اخذ آن نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی راحت تر می باشد.

از آنجا که عموما تحصیل در مقطع دکتری به صورت پروژه ای بوده، این بورسیه ها در دوره دکتری معمولا دارای حقوق ماهانه بوده و اگر استاد راهنما تایید کند به دانشجو پرداخت خواهد شد. معمولا متقاضیان تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری در بیشتر دانشگاه های این کشور می بایست مدرک معتبر زبان بین المللی در حد آیلتس 5/6 و یا معادل آن ارائه نمایند. از دیگر موارد تاثیر گذار برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های معتبر بین المللی مانند اغلب کشورهای درجه یک دنیا، لزوم داشتن ارتباط سازنده و پویا با انتخاب یک استاد راهنما (Supervisor) می باشد.

تحصیل در ایتالیا-تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری

چرا که بسیاری از موضوعات مانند اخذ بورسیه در این مقطع به نظر مستقیم استاد راهنما بستگی خواهد داشت. برای این امر دانشجویان متقاضی می توانند از طریق دانشگاه ها و یا ارتباط مستقیم با خود اساتید رزومه های علمی و مدارک مورد نظر را ارسال نموده و موضوع مورد نظر در حوزه کاری استاد مربوطه و تقاضای خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی مطرح نمایند. معمولا اساتید وقت مصاحبه علمی به صورت حضوری و یا مجازی را برای متقاضیان مورد تایید تعیین نموده و با آن ها مصاحبه علمی تخصصی برگزار می کنند.

این مصاحبه ها عموما توسط چند استاد برگزار شده و جلب نظر آن ها کاری سخت و تخصصی بوده که متقاضیان می بایست بدین منظور از آمادگی علمی بسیار خوب و سطح دانش زبان انگلیسی بالایی برخوردار باشند. علاوه بر این موارد شرایط و مدارک دیگری نیز برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در ایتالیا مورد نیاز بوده که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا مانند سایر مقاطع کاملا به دانشگاه و رشته مورد نظر در کنار تاییدیه استادراهنما بستگی خواهد داشت. اما همان طور که اشاره شد داشتن سابقه علمی پربار و سطح دانش زبانی بسیار خوب جهت مصاحبه با اساتید و جلب نظر آن ها به ویژه برای اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع را می توان جزو تفاوت های عمده و عوامل تاثیر گذار نسبت به سایر مقاطع بر شمرد.

تحصیل در ایتالیا - شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا

واضح است آن دسته از متقاضیانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه های ایتالیا و یا دانشگاه های معتبر بین المللی سایر کشورهای توسعه یافته گذرانده باشند از شانس بالاتری برای دریافت پذیرش تحصیلی همراه با بورسیه در مقطع دکتری در ایتالیا برخوردار خواهند بود. علاوه بر آن قطعا هرچه رزومه علمی متقاضی پربارتر باشد می تواند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی و به خصوص بورسیه برای خود متصور شود. در هر صورت متقاضی باید یک سری شرایط و مدارک اولیه برای اقدام جهت اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی در ایتالیا داشته باشد که مهمترین آن ها عبارت اند از:

• مدارک تحصیلی مقاطع قبلی با معدل الف (بالای 17) به صورت ترجمه شده
• مدرک زبان معتبر انگلیسی مانند آیلتس با نمره 5/6 و بالاتر یا معادل آن
• توصیه نامه از اساتید مهم در حوزه مورد نظر
• داشتن مقالات معتبر بین المللی مانند ISI
• سوابق علمی مرتبط مانند تالیف کتاب، ثبت اختراع و یا انجام طرح های پژوهشی در زمینه مورد نظر
• ارائه یک موضوع جذاب و به روز با پرپوزال علمی در حوزه مورد نظر

تحصیل در ایتالیا در رشته های پزشکی

تحصیل در ایتالیا در رشته های پزشکی از جهات گوناگون تفاوت های فراوانی با رشته های غیر پزشکی دارد. کشور ایتالیا با بهره مندی از دانشگاه های معتبر در حوزه پزشکی در سطح بین المللی و ارائه دوره های پزشکی با ظرفیت محدود در برخی از این دانشگاه ها، متقاضیان زیادی را در سال های اخیر برای تحصیل رشته های پزشکی در ایتالیا به خود جلب کرده است.

دوره های پزشکی در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه شده و متقاضیان تحصیل در این رشته ها باید سطح خوبی از دانش زبان خارجی مورد نظر را داشته باشند. از شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته های پزشکی مانند بسیاری از دیگر کشورهای توسعه یافته، شرکت در دوره پزشکی و یا حداقل در آزمون مورد نظر می باشد. می توان گفت اصلی ترین موضوع جهت تحصیل پزشکی در ایتالیا ثبت نام و قبولی در آزمون مورد نظر با عنوان International Medical Admissions Test (IMAT) خواهد بود.

تحصیل در ایتالیا - تحصیل در ایتالیا در رشته های پزشکی

ثبت نام این آزمون معمولا در تیرماه بوده اما ممکن است زمان ثبت نام و برگزاری آزمون هر سال تغییر کند. آزمون IMAT معمولا شامل 60 سوال تستی بوده که در 2 حوزه دانش عمومی و استدلال و دانش علمی (شامل دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی، زبان ایتالیایی و یا انگلیسی) طرح می شوند. متقاضیان می بایست در یک زمان 100 دقیقه ای (90 ثانیه به ازای هر سوال) به سوالات پاسخ داده و در صورت پاسخ صحیح برای هر سوال 5/1 نمره مثبت و در صورت پاسخ اشتباه برای هر سوال 4/0 نمره منفی دریافت خواهند نمود.

در نهایت افرادی که بالاترین نمره ها را اخذ کرده و مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 و یا مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس 6 و یا معادل آن ارائه دهند، اجازه تحصیل در رشته های پزشکی برای آن ها صادر خواهد شد. به طور کلی از مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• مدارک تحصیلی مقطع قبلی با ترجمه رسمی
• ریز نمرات مقطع قبلی با ترجمه رسمی
• مدارک شناسایی شامل پاسپورت و کارت ملی با ترجمه رسمی
• گذرنامه دارای اعتبار
• عکس گذرنامه ای
• مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 و یا مدرک زبان اتگلیسی معتبر آیلتس حداقل با نمره 6 و یا معادل آن

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تحصیل پزشکی در ایتالیا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم مورد سوال بسیاری از متقاضیان تحصیل در این کشور بوده که شرایط مشابه دارند. آگاهی داشتن و برخورداری از اطلاعات به روز در مورد شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم به متقاضیان واجد شرایط کمک کرده تا بتوانند بهترین تصمیم را برای ادامه تحصیل در ایتالیا اخذ نمایند. شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته و درجه یک دنیا می باشد.

کشور ایتالیا از نظام آموزشی بسیار قوی و معتبری برخوردار بوده که در سطح بین المللی جزو برترین نظام های آموزشی در نظر گرفته می شود. امکان تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم برای کسانی که دیپلم 12 ساله متوسطه را اخذ نموده و سایر شرایط را نیز داشته باشند، در مقطع کارشناسی و رشته های پزشکی فراهم خواهد بود.

تحصیل در ایتالیا - شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

همان طور که پیشتر نیز اشاره شد برنامه های آموزشی در مقطع تحصیلی کارشناسی و رشته های پزشکی اکثرا به زبان ایتالیایی می باشد. تنها برخی از دانشگاه های ایتالیا با ظرفیت محدود اقدام به پذیرش دانشجویان بین المللی برای برنامه های آموزشی دوره های پزشکی به زبان انگلیسی می کنند.

در نتیجه متقاضی تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم یا باید سطح دانش خوب و مدرک مربوطه در زبان ایتالیایی ارائه نموده و یا برای رشته های پزشکی مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس با نمره حداقل 6 و بالاتر یا معادل آن اخذ کند. شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا و رشته های پزشکی در این کشور که از جمله برنامه هایی هستند که دارندگان مدرک دیپلم می توانند از آن ها بهره مند شده، به تفصیل در مطلب قبلی مورد بررسی قرار گرفت.

اما به طور کلی مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم عبارت اند از:

• مدرک دیپلم 12 ساله متوسطه و یا پیش دانشگاهی با ترجمه رسمی
• ریز نمرات مقطع دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی با ترجمه رسمی
• مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی با ترجمه رسمی
• گذرنامه دارای اعتبار
• عکس گذرنامه ای
• گواهی سلامت پزشکی
• گواهی عدم سوء پیشینه
• بیمه تحصیلی
• گواهی تمکن مالی لازم برای تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت

تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت این کشور را می توان یکی از راحت ترین راه های مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل دانست. همان طور که اشاره شد برنامه های آموزشی در ایتالیا در مقطع کارشناسی و پزشکی به زبان ایتالیایی ارائه می شوند. البته برای رشته های پزشکی در چند دانشگاه برنامه هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

اما در هر صورت برای تحصیل در مقطع کارشناسی و ورود به بازار کار کشور ایتالیا داشتن دانش زبان ایتالیایی در حد B1 و بالاتر مورد نیاز خواهد بود. متاسفانه موسسات آموزشی معتبر کمی در کشور ایران جهت آموزش و اعطای مدارک زبان خارجی غیر انگلیسی وجود داشته و این موضوع یکی از چالش های بیشتر علاقه مندان به تحصیل در کشورهای غیر انگلیسی زبان می باشد.

تحصیل در ایتالیا- تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت

اما نکته مثبت در مورد زبان ایتالیایی این است که دوره های آموزش زبان ایتالیایی در مدرسه ایتالیایی و زیر نظر سفارت این کشور برگزار شده و در نتیجه قطعا از اعتبار بالایی برخوردار هستند. جنبه با ارزش دیگر این موضوع این است که معمولا سفارت ایتالیا برای افرادی که مدرک زبان ایتالیایی را به خصوص از مدرسه ایتالیایی اخذ نموده و به دنبال تحصیل در ایتالیا هستند، کلیه امور مشاوره و راهنمایی لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی و تحصیل در ایتالیا را انجام می دهد.

در نتیجه می توان گفت تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت این کشور یکی دیگر از مزایای دانستن زبان ایتالیایی و ادامه تحصیل در این کشور خواهد بود. سفارت ایتالیا در تهران خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 79/68 قرار داشته و متقاضیان عزیز تحصیل در ایتالیا از طریق تماس با این سفارت می توانند اطلاعات لازم را کسب نمایند.

تحصیل در ایتالیا از طریق مدرسه ایتالیایی

تحصیل در ایتالیا از طریق مدرسه ایتالیایی همان طور که اشاره شد بیشتر با تاکید بر آموزش زبان ایتالیایی استوار می باشد. متقاضیان ایرانی تحصیل در ایتالیا علاوه بر راه های معمول یعنی از طریق سایت دانشگاه ها و یا موسسات مهاجرتی، می توانند از راه آموزش زبان ایتالیایی به وسیله مدرسه ایتالیایی در تهران (Scuola italiana Pietro Della Valle) نیز که به سفارت این کشور وابسته است، برای اخذ پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند.

دوره های زبان این مرکز بر پایه دوره های ترمی QCER طراحی شده و ارزشیابی زبان آموزان توسط فرآیندی تشریحی که برای سنجش مهارت ها و توانایی های اشخاص مختلف در حوزه یک زبان خارجی به کار می رود، صورت می پذیرد. این سیستم با عنوان Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) در زبان انگلیسی شناخته می شود.

تحصیل در ایتالیا - تحصیل در ایتالیا از طریق مدرسه ایتالیایی

به صورت معمول سطوح شش گانه (A1-A2-B1-B2-C1-C2) در اغلب کشورهای دنیا اعم از اروپایی و امریکایی به عنوان مرجع سنجش و ارزیابی، آموزش و آماده سازی و تعیین سطح زبان های خارجی افراد مورد بهره برداری قرار می گیرند. هم اکنون در مدرسه ایتالیایی در تهران دوره های مکالمه زبان ایتالیایی و آموزش این زبان در 4 سطح A1,A2,B1,B2 برگزار شده و زبان آموزان پس از اتمام دوره ها و قبولی در آموزن پایان دوره، مجوز امکان درخواست پذیرش و ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را به دست می آورند.

ترم های آموزش زبان ایتالیایی به دو صورت عادی و فشرده برگزار شده و متقاضیان باید یا دانش آموز سال آخر تحصیل متوسطه بوده و یا 12 سال تحصیلی این مقطع را گذرانده باشند. زمان ثبت نام معمولا 2 مرتبه در طول سال و به صورت آنلاین از طریق سایت WWW.SITENROL.COM صورت می گیرد. آدرس مدرسه ایتالیایی : خیابان لواسانی (فرمانیه) – نبش خیابان سعیدی – پلاک 47 می باشد.

تحصیل در ایتالیا یا اسپانیا

تحصیل در ایتالیا یا اسپانیا از جمله سوالات و تردیدهایی است که معمولا ذهن متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی را به خود مشغول می سازد. ایتالیا و اسپانیا هر دو از جمله کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان بوده که به واسطه استانداردهای بسیار خوب زندگی و آموزش مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپایی، قرار می گیرند. در موضوع مقایسه تحصیل در ایتالیا یا اسپانیا فاکتورهای بسیاری تاثیر گذارند.

نظام آموزشی هر 2 کشور تقریبا مشابه بوده به گونه ای برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی و رشته های پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی و دراسپانیا به زبان اسپانیولی ارائه می شود. هرچند در هر 2 کشور برای رشته های پزشکی دانشگاه های محدودی با ظرفیت پذیرش خاص برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی نیز ارائه می کنند. نکته ای که برای اخذ پذیرش تحصیلی در این کشورها تفاوت ایجاد کرده لزوم پرداخت هزینه و شرکت در آزمون IMAT و اخذ نمره قابل قبول برای تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های ایتالیا می باشد. در حالی که برای تحصیل پزشکی در اسپانیا صرفا شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها و اخذ حد نصاب قبولی در آن کفایت می کند.

تحصیل در ایتالیا-تحصیل در ایتالیا یا اسپانیا

پارامتر موثر دیگر برای متقاضیان تحصیل در کشورهای درجه یک دنیا موضوع هزینه هاست. از نظر هزینه های تحصیل و زندگی می توان گفت هر 2 کشور در سطح تقریبا یکسانی قرار دارد. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی در هر 2 کشور وجود داشته و تنها تفاوت وجود بورسیه استانی DSU در ایتالیا برای دانشجویان کشورهای خاص می باشد.

در هر 2 مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برنامه های آموزشی در رشته های مختلف هم به زبان رسمی این کشورها و هم به زبان انگلیسی ارائه شده و متقاضیان تحصیل در ایتالیا یا اسپانیا می توانند با ارائه مدرک زبان معتبر بین المللی از آن ها بهره مند شوند. در نهایت شاید بتوان گفت تحصیل در اسپانیا بیشتر برای دانشجویان کشورهای آمریکای لاتین از آن جهت که زبان برخی از این کشورها اسپانیولی بوده، بسیار مناسب تر خواهد بود.

تحصیل در ایتالیا یا آلمان

تحصیل در ایتالیا یا آلمان از دیگر سوالات و تردیدهایی است که متقاضیان تحصیل در کشورهای پیشرفته با آن مواجه هستند. اگر بخواهیم مقایسه کاملی در این مورد داشته باشیم می بایست فاکتورهای تاثیر گذار در این موضوع را مقایسه کنیم. از نظر نظام آموزشی و استانداردهای آموزش هر 2 کشور در سطوح بالای بین المللی قرار دارند. هر 2 از دانشگاه های معتبری در رنکینگ برترین دانشگاه های جهان بهره مند بوده به طوری که ایتالیا همان طور که اشاره شد 12 دانشگاه و موسسه آموزشی در رتبه زیر 500 دنیا را به خود اختصاص داده حال آن که این تعداد برای کشور آلمان به 29 عدد در آخرین گزارش منتشر شده توسط سایت معتبر QS می رسد.

بنابراین در این حوزه شرایط آلمان بهتر بوده و دست متقاضیان تحصیل در آلمان برای انتخاب دانشگاه معتبر بازتر است. فاکتور بسیار مهم دیگر تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در این کشورها خواهد بود. هر 2 کشور جزو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان بوده و میزان تمکن مالی لازم تقریبا یکسان خواهد بود. عامل دیگر زبان ارائه شده برنامه های تحصیلی می باشد که از این منظر هم تحصیل در ایتالیا و آلمان تقریبا مشابه هستند.

تحصیل در ایتالیا- تحصیل در ایتالیا یا آلمان

در آلمان نیز دوره های تحصیلی در کارشناسی و پزشکی به زبان آلمانی ارائه شده و تنها در برخی دانشگاه ها ممکن است دوره های محدودی برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی ارائه شود. تنها نکته مهمی که در مورد اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان وجود داشته الزام به گذراندن دوره 2 ساله پیش پزشکی و سپس شرکت در آزمون جامع این دوره و آزمون سراسری پزشکی می باشد. موضوع مهم دیگر رشته هایی است که در این 2 کشور اهمیت بیشتری به آن ها داده می شود.

در آلمان رشته های مهندسی و فناوری بیشتر مورد توجه قرار گرفته در حالی که در ایتالیا رشته های هنر، طراحی و معماری جزو رشته های مهم محسوب می شود. در نهایت فرهنگ و آداب و رسوم مردم 2 کشور و آب و هوای آن ها تا حدودی متفاوت است. مردم آلمان افرادی بسیار خونسرد، منظم و دقیق بوده و آب و هوای این کشور معمولا سرد و با تعداد روزهای آفتابی کم می باشد. در حالی که مردم ایتالیا افرادی بسیار خونگرم و آرام بوده و آب و هوای این کشور نیز معتدل مدیترانه ای با تعداد روزهای آفتابی بسیار خواهد بود.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا چیست؟ آیا تحصیل در ایتالیا صرفا جنبه های مثبت داشته و یا ممکن است مشکلاتی را نیز ایجاد کند؟ متقاضیان تحصیل در خارج از کشور همواره باید همه نکات مختلف اعم از مثبت و منفی در امر مهاجرت تحصیلی را در نظر داشته، تا بتوانند با توجه به ویژگی های شخصی و خانوادگی خود بهترین تصمیم را برای آینده خویش اتخاذ نمایند.

تحصیل در ایتالیا دارای مزایای بسیاری است که مهمترین آن نظام آموزشی پیشرفته، استاندارد و به روز می باشد. از مزیت های تحصیل در ایتالیا می توان تحصیل در برترین دانشگاه دنیا را نام برد و همان گونه که اشاره شد 12 دانشگاه این کشور با دارا بودن رتبه زیر 500، در آخرین رده بندی برترین دانشگاه های جهان حضور دارند. به عنوان نمونه دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاه جهان بوده که همواره پیشرفت نموده و در حال حاضر امکانات بسیار خوبی را برای امر تحصیل و پژوهش فراهم نموده است.

تحصیل در ایتالیا

مزیت مهم دیگر تحصیل در این کشور میزان تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل و زندگی بوده چرا که این کشور جزو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان محسوب می شود. علاوه بر این مورد وجود بورسیه های متعدد تحصیلی به خصوص بورسیه استانی DSU از جمله نکات بسیار مثبت تحصیل در ایتالیا به حساب آمده که می تواند عملا تحصیل دانشجویان را کاملا رایگان کند. از جمله مزایای دیگر تحصیل در ایتالیا می توان به تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی، مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نام برد.

مزیت دیگر تحصیل در ایتالیا امکان یافتن کار در این کشور و یا سایر کشورهای درجه 1 دنیا با مدرک دانشگاه های ایتالیا بوده که این موضوع در نهایت می تواند منجر به مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت ایتالیا یا سایر کشورها شود. در کنار مزایای گفته شده و مانند هر موضوع دیگری تحصیل در ایتالیا دارای معایب و چالش هایی نیز می باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

معایب تحصیل در ایتالیا

معایب تحصیل در ایتالیا از جمله مواردی است که ممکن است باعث چالش های ذهنی و آسیب های روحی روانی به دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور شود. بنابراین بهتر است متقاضیان تحصیل در این کشور از این چالش ها آگاهی کامل داشته تا بتوانند بهترین انتخاب ممکن را برای تحصیل در خارج از کشور خود در نظر بگیرند. از مهمترین چالش ها و معایب تحصیل در ایتالیا می توان شرایط پس از تحصیل در این کشور و مجوز داشتن همراه در طول تحصیل را نام برد.

دانشجویان بین المللی در ایتالیا پس از اتمام دوره تحصیلی خود تنها 1 سال مجوز اقامت در این کشور و جستجوی کار را داشته و در صورتی که نتوانند در این مدت شغل مورد نظر خود را بیابند، می بایست از این کشور خارج شده و به کشور خود برگردند. نکته مهم در این مورد داشتن دانش بسیار خوبی از زبان ایتالیایی برای ورود به بازار کسب و کار این کشور بوده که خود می تواند چالش دیگری محسوب گردد.

مشکل دیگر برای یافتن کار در ایتالیا بالا بودن نرخ بیکاری در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و قوانین سفت و سخت جذب نیروی کار در این کشورها می باشد. از معایب بزرگ دیگر تحصیل در ایتالیا به ویژه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نداشتن مجوز همراهی همسر و فرزندان برای دانشجویان متاهل بوده و افراد باید به تنهایی برای تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند.

تحصیل در ایتالیا

البته امکان بردن همراه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ممکن است بعد از یک ترم و یا یک سال به افراد داده شود. موضوع غربت و تنهایی و حضور در یک کشور بیگانه با آداب و رسوم متفاوت و هماهنگی با آن نیز در ایتالیا مانند سایر کشورها وجود دارد. در نتیجه توصیه می شود متقاضیان تحصیل در ایتالیا همه موارد مثبت و منفی این موضوع را در نظر گرفته و با آگاهی کامل و چشمانی باز اقدام به انتخاب مسیر آینده زندگی خود نمایند.

نتیجه گیری

تحصیل در ایتالیا، شرایط تحصیل در ایتالیا و نحوه اقدام، هزینه های تحصیل در ایتالیا، تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف و مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا در این مطلب مورد بررسی جامع و کامل قرار گرفت. تحصیل در ایتالیا به دلایل متعدد یکی از گزینه های بسیار محبوب برای متقاضیان تحصیل در کشورهای خوب و دانشگاه های معتبر دنیا بوده که همواره علاقه مندان زیادی را به خود جلب کرده است. یکی از مهمترین این دلایل هزینه های تحصیل در ایتالیاست که علاوه بر آن که این کشور جزو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان در نظر گرفته شده و از دانشگاه های بسیار معتبری برخوردار بوده، وجود بورسیه های متعدد تحصیلی از جمله بورسیه تحصیلی استانی DSU جذابیت های تحصیل در ایتالیا را برای متقاضیان بیشتر کرده است. به طوری که در برخی موارد با کار دانشجویی و دریافت بورسیه عملا دانشجویان می توانند تحصیل کاملا رایگان را در یک کشور اروپایی تجربه نمایند.

موضوع دیگر امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و رشته های پزشکی می باشد. اما تحصیل در ایتالیا چالش ها و معایبی نیز دارد که به آن ها اشاره شد. در نهایت متقاضیان تحصیل در ایتالیا می بایست پیش از هر گونه اقدامی با در نظر گرفتن شرایط فردی و خانوادگی خود و آگاهی کامل از قوانین مختلف مرتبط با تحصیل در ایتالیا، اقدام به تصمیم گیری در این مورد نمایند. موسسه “آریانا اپلای” با داشتن همزمان دو مجوز کاریابی بین المللی جهت اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو به خارج از کشور از وزارت علوم، با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرتی و مشاورین متخصص و مجرب، آمادگی خود را برای هر گونه همکاری در انواع پروسه های مهاجرتی با متقاضیان عزیز، اعلام می نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا