...
Search
Close this search box.
ویزای تحصیلی ایتالیا
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

Conditions for obtaining an Italian student visa

شرایط و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به خاطر مزایای متعدد تحصیل در ایتالیا در سال های اخیر مورد سوال بسیاری از علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. سوال هایی مانند مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟ یا چگونه ویزای تحصیلی ایتالیا بگیریم؟ این موضوع و دسته از پرسش ها زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانیم به خاطر اینکه کشور ایتالیا جزو کشورهای حوزه شینگن می باشد، شرایط و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا مانند شرایط و نحوه دریافت ویزای تحصیلی شینگن خواهد بود. از آنجایی که متاسفانه نرخ عدم بازگشت ایرانیانی که ویزای شنگن دریافت کرده بودن افزایش یافته، سخت گیری ها نیز در مورد اعطای ویزای شینگن به ایرانی ها بیشتر شده است. از سوی دیگر قوانین مهاجرتی هر ساله توسط کشورهای مختلف بازبینی شده و گاها به روز می شود. در نتیجه آگاهی کامل و درست از شرایط و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا برای اقدام جهت تحصیل در این کشور بسیار حائز اهمیت می باشد.

ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به واسطه داشتن مزایای متعدد امروزه توجه علاقه مندان بسیاری را در سراسر جهان از جمله ایران به خود جلب کرده است. اگر از اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور ایتالیا و ایران بگذریم، شرایط تحصیل رایگان بودن این کشور در کنار بورسیه های متعددی از جمله بورسیه معروف استانی یا DSU که در ایتالیا ارائه می شود، موجب شده خیل علاقه مندان به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا هر ساله رو به رشد باشد.

از مزایای دیگر تحصیل در ایتالیا می توان به نوع ویزای این کشور که ویزای شینگن می باشد اشاره کرد که دانشجویان می توانند در طول تحصیل خود از آن بهره مند شوند. همچنین داشتن دانشگاه های معتبر بین المللی متعدد و امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر و رشته های پزشکی به زبان انگلیسی از سایر جنبه های پر طرفدار بودن تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در ایتالیا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : تحصیل در ایتالیا 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بسیار حائز اهمیت بوده و همه متقاضیان تحصیل در ایتالیا باید آن ها را مد نظر قرار دهند. البته ویزای تحصیلی ایتالیا در میان کشورهای اروپایی جزو آسان ترین ویزاهای تحصیلی بوده و در صورتی که متقاضی مدارک و شرایط لازم را با دقت آماده نموده و مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را به درستی پشت سر گذارد، به احتمال فراوان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا دور از دسترس نخواهد بود.

به طور کلی می توان گفت اولین مرحله از مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ثبت نام و تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی خواهد بود. بدین منظور لازم است ابتدا متقاضی پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه ها و یا موسسات آموزش عالی معتبر ایتالیا را دریافت نماید. این مرحله مهم ترین و اساسی ترین گام دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا خواهد بود. در نتیجه مدارک فرد برای اخذ پذیرش تحصیلی که احتمالا برای ارائه به سفارت ایتالیا نیز لازم خواهد بود، باید تکمیل بوده و به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شود.

ویزای تحصیلی ایتالیا-مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

در صورتی که متقاضی موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های ایتالیا شود، می بایست ابتدا وقت سفارت رزرو کرده، با مراجعه به سفارت در زمان تعیین شده نامه پذیرش خود به همراه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا و سایر مدارک مورد نیاز را ارائه نماید. معمولا در صورتی که مدارک فرد کامل بوده و شرایط لازم را داشته باشد، می تواند برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا از شانس خوبی برخوردار باشد. اما مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟ در ادامه به صورت کامل آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا از جمله مواردی است که باید بسیار با دقت و کامل تهیه شده تا شانس متقاضی تحصیل در ایتالیا را برای حضور در این کشور افزایش دهد. از جمله مهمترین مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و یا هر کشور معتبر دیگر مورد نیاز بوده، می توان به تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا یا آن کشور اشاره کرد. تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا عبارت است از مجموع هزینه های زندگی و تحصیل یک سال فرد متقاضی برای یک سال در این کشور. از آنجا که کشور ایتالیا جزو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان می باشد، تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا در حدود 8 تا 12 هزار یورو خواهد بود.

البته واضح است که مانند همه کشورهای دنیا تحصیل در رشته های پزشکی با هزینه بالاتری همراه می باشد. مدرک مورد نیاز دیگر برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا بوده که کاملا به مقطع تحصیلی متقاضی و رشته مورد نظر وابسته می باشد. مانند اغلب کشورهای دنیا برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی و رشته های پزشکی در ایتالیا نیز به زبان همین کشور یعنی زبان ایتالیایی برگزار می شود. البته در برخی دانشگاه و در رشته های پزشکی برنامه های آموزشی به ظرفیت محدود به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد. در هر صورت داشتن دانش و یا مدرک زبان ایتالیایی در حد B1 و یا مدرک زبان معتبر انگلیسی مانند آیلتس با نمره 5/5 و بالاتر و یا معادل آن برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا لازم خواهد بود.

ویزای تحصیلی ایتالیا - مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا

علاوه بر این ها سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا عبارت اند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا
 • مدارک تحصیلی مقطع قبلی با ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی
 • ریز نمرات مقاطع قبلی با ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی
 • گذرنامه دارای اعتبار و کپی
 • چند قطعه عکس گذرنامه ای
 • مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی با ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی
 • نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ایتالیا
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی معتبر در صورت نیاز
 • بیمه دانشجویی برای مدت اقامت
 • مدارک رزرو محل اقمت یا اسکان دانشجویی
 • بلیط رزرو شده هواپیمایی
 • گواهی تمکن مالی لازم برای یک سال اول با گردش 3 ماهه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تاییدیه سلامت و بیومتریک

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا تا حدی با مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا متفاوت می باشد. همان طور که اشاره شد یکی از مهمترین مراحل و مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، مرحله اخذ پذیرش تحصیلی و دریافت نامه رسمی پذیرش تحصیلی به عنوان اصلی ترین مدرک مورد نیاز می باشد. مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا کاملا به دانشگاه مورد نظر، مقطع تحصیلی و رشته انتخابی متقاضی تحصیل در ایتالیا مرتبط خواهد بود.

بنابراین توصیه می شود پیش از هر گونه اقدامی متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده و از شرایط و مدارک لازم آگاهی کامل و به روز به دست آورند. به عنوان نمونه برای تحصیل در مقطع کارشناسی به مدرک زبان ایتالیایی نیاز بوده حال آن که تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی و رزومه علمی قوی می باشد.

ویزای تحصیلی ایتالیا-مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

همچنین برخی از دانشگاه ها ممکن است پذیرش مشروط به اخذ مدرک زبان در این کشور در ترم های ابتدایی اعطا کنند که به واسطه ریسک بالای این روش و از دست دادن زمان و هزینه توصیه می شود متقاضیان تحصیل در ایتالیا مدرک زبان لازم را در کشور خود اخذ نمایند. یا مثلا در رشته های هنری ممکن است اخذ پذیرش تحصیلی مشروط به مصاحبه علمی و عملی و ارائه نمونه کار در رشته مورد نظر باشد. یا مثلا در رشته های پزشکی برای اخذ پذیرش تحصیلی ثبت نام و شرکت و اخذ نمره قابل قبول در آزمون IMAT الزامی خواهد بود. بنابراین همان طور که مشاهده می شود شرایط شخصی متقاضی و دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی وی تاثیر بسزایی در مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی خواهد داشت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره پزشکی ایتالیا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : پزشکی  ایتالیا

اما به طور کلی می توان از مدارک زیر به عنوان مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا نام برد :

 • مدارک تحصیلی مقطع قبلی با ترجمه رسمی
 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی با ترجمه رسمی
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی معتبر در صورت نیاز
 • رزومه علمی قوی به ویژه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و متقاضیان بورسیه تحصیلی
 • داشتن مقالات معتبر بین المللی مانند ISI به خصوص برای دکتری
 • توصیه نامه از اساتید برجسته برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • انگیزنامه و شرح وضعیت برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری
 • نمره قبولی در آزمون IMAT برای متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا
 • رسید واریز وجه بخش یا کل هزینه تحصیلی ترم اول
 • کپی از گذرنامه دارای اعتبار متقاضی
 • ارائه پروپوزال و یا طرح پیشنهادی برای مقاطع کارشناسی ارشد و به ویژه دکتری
 • ارائه خلاصه ای موضوع پان نامه مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل در دوره دکتری

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آزمون IMAT، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : آزمون IMAT

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان یکی از سوال هایی بوده که همواره در ذهن دانش آموزان و دانشجویان متقاضی اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا شکل گرفته و برای آن ها جای سوال می باشد. به طور کلی یکی از دغدغه ها و چالش های تحصیل در دانشگاه های بین المللی موضوع سطح دانش زبانی افراد می باشد. نکته دیگر آنکه تسلط به زبان رسمی کشورها و یا داشتن مدرک معتبر زبان آن ها به خصوص در کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان که ایتالیا نیز یکی از آن هاست، باعث می شود تحصیل متقاضی به صورت کاملا رایگان باشد.

ویزای تحصیلی ایتالیا- تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

همان طور که اشاره شد تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی و دوره های پزشکی به زبان ایتالیایی بوده و فقط چند دانشگاه محدود در رشته های پزشکی برنامه هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند. در نتیجه داشتن سطح قابل قبولی از دانش زبان ایتالیایی و یا زبان انگلیسی و ارائه مدرک مورد نظر برای تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور لازم خواهد بود.

البته ممکن است بتوان پذیرش تحصیلی را بدون در اختیار داشتن مدرک زبان و اصطلاحا مشروط اخذ نمود، لیکن این شرایط شانس متقاضی را برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا پایین می آورد. علاوه بر آنکه پذیرش مشروط تحصیلی ریسک بالایی داشته و بیشتر مناسب افرادی است که از اخذ مدرک زبان مربوطه خود در کوتاه ترین زمان ممکن اطمینان داشند. در غیر این صورت زمان و هزینه اضافی در یک کشور خارجی را به متقاضی مهاجرت تحصیلی، تحمیل خواهد نمود.

همچنین از آنجایی که ورود به بازار کار هر کشوری مستلزم داشتن سطح خوبی از زبان رسمی کشور مربوطه می باشد و بیشتر افراد برای تامین هزینه های خود به دنبال یافتن شغل هستند، داشتن دانش و مدرک زبان مربوطه از این منظر نیز بسیار موثر خواهد بود. در نتیجه توصیه می شود متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای بالا رفتن شانس اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و از دست ندادن زمان و هزینه گرانبهای خود، در کشور خویش اقدام به اخذ مدرک زبان مربوطه نمایند.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی به عوامل متعددی بستگی دارد. از شلوغی سفارت برای رزرو وقت مصاحبه و تحویل مدارک تا مسائل پیش بینی نشده ای که گاها جامعه جهانی و بین المللی با آن مواجه می شود. به طور مثال هنگام نگاشته شدن این مطلب، با شیوع همه گیری بیماری کرونا می توان گفت همه سفارت خانه های کشورهای مختلف و به خصوص توسعه یافته دنیا، برای جلوگیری از ترددهای بیشتر و انتقال این بیماری علاوه بر بستن مرزها، سفارت های خود را در کشورهای مختلف تعطیل کردند.

ویزای تحصیلی ایتالیا - مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا

نه تنها مدت باز شدن بسیاری از سفارت خانه بعد از گذشت 4 ماه هنوز مشخص نشده، بلکه قطعا افزایش پرونده های در صف انتظار در این مدت مدت زمان نامعلومی را پیش روی متقاضیان مهاجرت تحصیلی گذارده است. اما در شرایط عادی پروسه بررسی مدارک اشخاص در ویزای دانشجویی حدود حداقل 3 هفته زمان نیاز داشت. در نتیجه مشاهده می شود که عوامل متعددی در مدت زمان گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا تاثیر گذار خواهند بود.

از آنجایی که فرآیند صدور ویزا با دریافت تقاضا و اخذ و بررسی مدارک متقاضیان آغاز شده و در کنار آن اموری چون مصاحبه و فرآیند بیومتریک و انگشت نگاری نیز صورت می گیرد، بهتر است متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا برنامه ریزی صحیحی برای این موضوع داتشه باشند. به ویژه که ویزاهای ایتالیا از نوع شینگن بوده و معمولا تقاضاهای فراوانی نیز برای سفارت این کشورها ارئه می شود، بهتر متقاضیان تحصیل در ایتالیا مدت زمان گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا را از قبل پیش بینی نموده و حداقل 3 ماه قبل از موعد حضور در این کشور وقت سفارت را رزرو نموده باشند.

بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا در شرایط عادی از 3 تا 6 ماه به طول خواهد انجامید. البته راه هایی مانند پرداخت هزینه بیشتر و یا اقدام از سفارت ایتالیا در کشورهای همسایه در صورت داشتن وقت کافی می تواند جهت تسریع در این پروسه مد نظر قرار گیرد.

مصاحبه ویزای تحصیلی ایتالیا

مصاحبه ویزای تحصیلی ایتالیا و پرسش هایی که در این مصاحبه مطرح می شود همواره موجب نگرانی و دغدغه بسیاری از متقاضیان تحصیل در ایتالیا بوده است. به خصوص اینکه ویزای تحصیلی ایتالیا از نوع شینگن بوده و حساسیت های بالایی در این زمینه وجود دارد. از سوی دیگر معمولا آفیسر سفارت که تنها شخصی است که می تواند نظر قطعی در مورد پذیرش یا رد درخواست ویزا نظر بدهد، بسیار فرد با تجربه و روانشناسی بوده و کاملا می تواند شرایط شخص را تشخیص دهد.

در نتیجه رعایت صداقت و حفظ خونسردی و پاسخ صحیح به همه سوالات از نکات مهم مصاحبه ویزای تحصیلی ایتالیا و سایر انواع ویزای شینگن می باشد. معمولا برای اخذ ویزا و مصاحبه سفارت 2 دسته دلایل مورد نیاز بوده تا توسط متقاضی درخواست ویزا ارائه شود. البته این دلایل بایستی با مدارک و مستندات همراه بوده و هرچه مدارک بیشتر باشد، اصطلاحا شانس پذیرش درخواست ویزا بالاتر خواهد رفت.

ویزای تحصیلی ایتالیا

به طور کلی از این 2 دسته دلایل با عناوین دلایل ورود به کشور مورد نظر و دلایل بازگشت از کشور مورد نظر نام برده می شود. به عنوان مثال دلیل ورود در ویزای تحصیلی می تواند شامل تحصیل در یک دانشگاه معتبر بین المللی و کسب دانش و مهارت باشد. اما مهمتر از دلایل ورود که تاثیر بیشتری در پذیرش ویزا داشته، دلایل بازگشت خواهد بود. چرا که متاسفانه به خاطر بالا رفتن نرخ عدم بازگشت ایرانی ها از کشورهای توسعه یافته این موضوع شامل سخت گیری های بیشتری نیز شده است.

از جمله دلایل بازگشت برای عنوان در مصاحبه سفارت متقاضیان تحصیل در ایتالیا می توان به وابستگی های مادی و معنوی، شرایط خانوادگی و…مواردی از این دست اشاره نمود. برای آشنایی بیشتر برخی از مهمترین دسته سوالاتی که معمولا در مصاحبه ویزای تحصیلی ایتالیا مطرح شده، در ادامه آورده می شود.

 • علت انتخاب کشور ایتالیا برای ادامه تحصیل
 • علت انتخاب دانشگاه مورد نظر در ایتالیا برای ادامه تحصیل
 • علت انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر برای تحصیل در ایتالیا
 • پرسش در مورد دانشگاه مقطع قبلی
 • پرسش در مورد تجربه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور متقاضی
 • اطلاعات خانوادگی مانند شغل والدین و…
 • بررسی سوابق سفر خارجی به ویژه در حوزه شینگن
 • برنامه متقاضی برای پس از فارغ التحصیلی در ایتالیا
 • سوال در مورد وضعیت تمکن مالی متقاضی و چگونگی تامین هزینه های تحصیل و زندگی
 • داشتن همراه در هنگام تحصیل مانند همسر و فرزند و شرایط هر کدام
 • داشتن بیمه دانشجویی
 • پرسش در مورد داشتن فامیا و یا بستگان در ایتالیا یا سایر کشورهای شینگن
 • پرسش در مورد رزرو محل اسکان
 • پرسش در مورد رزرو بلیط هواپیما
 • پرسش اطلاعاتی در مورد کشور ایتالیا

سفارت ایتالیا در تهران 

سفارت ایتالیا در تهران در کجا قرار داشته و متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای انجام مصاحبه و ارائه مدارک به کجا باید مراجعه نمایند؟ سفارت ایتالیا در کشور ایران دارای 2 ساختمان قدیمی بوده که در قرن نوزدهم در داخل باغ هایی بنا شده اند. این ساختمان های اشرافی به خانواده ای از خویشاوندان سلسله قاجار تعلق داشته است.

در حال حاضر سفارت ایتالیا در تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 79/68 قرار داشته و مشخصات آن در ادامه آورده خواهد شد. متقاضیان تحصیل در ایتالیا جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در تهران می توانند با سفارت این کشور ارتباط برقرار نمایند. فرآیند رزرو وقت سفارت ایتالیا جهت تقاضای انواع ویزای این کشور به شکل مجازی و آنلاین بوده و متقاضیان انواع ویزای ایتالیا می بایست برای رزرو وقت سفارت به آدرس اینترنتی که در سایت سفارت ایتالیا قابل مشاهده بوده، مراجعه نمایند.

ویزای تحصیلی ایتالیا

در اولین مرحله افراد باید حساب کاربری مختص خود ایجاد نموده و سایر مراحل تقاضای ویزای خود را طبق دستورالعمل از پیش تعیین شده انجام دهند. برای رزرو وقت مصاحبه سفارت به منظور ارائه تقاضای ویزای مورد نظر متقاضیان می توانند به این آدرس مراجعه نمایند. کشور ایتالیا دارای اداره کنسولی سفارت نیز در تهران بوده که در تهران، خیابان جردن، خیابان نلسون ماندلا، بن بست فرزان شرقی، پلاک 15 واقع شده است. در ادامه آدرس و شماره تماس سفارت ایتالیا و بخش کنسولی آن آورده می شود.

مشخصات سفارت ایتالیا در تهران :

 •  آدرس: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 79/68
 • شماره صندوق پستی: ۷۸۶۳-۱۱۳۶۵
 • شماره تلفن: ۶۶۷۲۶۹۵۵-۰۲۱ و ۶۶۷۲۶۹۵۶-۰۲۱
 • شماره فاکس: ۶۶۷۲۶۹۶۱
 • آدرس سایت سفارت ایتالیا: https://ambteheran.esteri.it/ambasciata_teheran/fa

مشخصات بخش کنسولی سفارت ایتالیا در تهران :

 • آدرس : تهران، خیابان جردن، خیابان نلسون ماندلا، بن بست فرزان شرقی، پلاک 15
 • دفتر ویزا : ۸۸۱۹۰۱۶۰-۰۲۱
 • دفتر امور کنسولی : ۸۸۷۸۳۴۹۸-۰۲۱
 • دفتر امور دانشجویی : ۸۸۷۹۹۸۸۵-۰۲۱
 • ساعات کاری : یکشنبه‌ها از ساعت ۸ الی ۱۳ و دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸ الی ۱۴
 • ساعات کاری دفتر تایید مدارک : روزهای دوشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ ظهر

متقاضیان محترم دریافت انواع ویزای ایتالیا می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق آدرس‌ ایمیل های زیر اقدام نمایند :

 • امور کنسولی : consolato.teheran@esteri.it
 • امور دانشجویی : studi.teheran@esteri.it
 • ویزا : visti.teheran@esteri.it

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به ایتالیا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : مهاجرت به ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا تضمینی ؟؟

ویزای تحصیلی ایتالیا تضمینی از جمله شعارهایی است که برخی از موسسات و افراد جاه طلب برای تشویش اذهان عمومی و جلب مشتری از آن استفاده می کنند. اما آیا واقعا اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا تضمینی امری شدنی است؟ آیا فرد یا موسسه ای می توانند به صورت قطعی و 100 درصدی دریافت ویزای را برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا ضمانت نمایند؟

ویزای تحصیلی ایتالیا

در پاسخ به این سوال باید به این نکته اشاره نمود که هیچ فردی جز آفیسر سفارت که مسئول رسیدگی به تقاضا و پرونده متقاضی درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا می باشد، نمی تواند در مورد پذیرش و یا رد درخواست ویزای مورد نظر اظهار نظر نماید. به خصوص همان طور که شاره شد ویزاهای ایتالیا از نوع ویزای شینگن بوده و به واسطه بالارفتن عدم نرخ بازگشت ایرانی ها از برخی کشورها، دقت و سخت گیری بسیاری از سفارت خانه های کشورهای حوزه شینگن، به ویژه در مورد ایرانیان بیشتر هم شده است.

البته می توان گفت در صورتی که متقاضی دلایل ورود و بازگشت محکمی داشته، مدارک لازم برای اثبات آن ها را ارئه نموده و در مصاحبه از صداقت و آرامش کافی برخوردار بوده تا بتواند آفیسر را متقاعد کند، از شانس بالایی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بهره مند خواهد شد. همچنین سابقه پذیرش و یا رد دریافت ویزای شینگن در گذرنامه متقاضی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. به ویژه اگر درخواست ویزای فرد به دلایلی رد شده و وی برای بر طرف نمودن آن موضوع و بهبود شرایط خویش اقدامی انجام نداده باشد. اما موسسه “آریانا اپلای” در پرونده های تحصیلی خود به صورت تضمینی عمل می نماید. به طوری که اگر به هر دلیلی پذیرش تحصیلی و یا حتی ویزای تحصیلی فرد انجام نشد، با کسر مبلغ ناچیزی از قرارداد، مابقی مبلغ به موکلان گرامی برگردانده خواهد شد.

انواع ویزای تحصیلی ایتالیا

انواع ویزای تحصیلی ایتالیا کاملا به دوره آموزشی مورد نظر متقاضی و طول مدت زمان این دوره بستگی خواهد داشت. اتفاقا اولین قدم برای درخواست و اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، تعیین نوع ویزای مورد نظر خواهد بود. برای این منظور متقاضیان تحصیل در ایتالیا بایستی ابتدا نوع دوره تحصیلی مورد نظر خود، مدت زمان دوره ذکر شده، تاریخ شروع و تاریخ پایان آن را انتخاب نموده و تعیین کنند. پس از آن باید با اخذ پذیرش تحصیلی در دوره مورد نظر و جمع آوری مدارک مورد نیاز، برای یکی از انواع ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایند. در نهایت باید متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا این نکته را بدانند که بر اساس مدت اقامت آن ها در این کشور و طول دوره تحصیلی در نظر گرفته شده، انواع مختلفی از ویزای تحصیلی ایتالیا وجود داشته که عبارت اند از:

 • ویزای کوتاه مدت تحصیلی یا ویزای Type C : این نوع ویزای تحصیلی ایتالیا برای شرایطی در نظر گرفته شده که دوره تحصیلی در نظر گرفته شده و در نتیجه مدت اقامت فرد، حداکثر 90 روز می باشد (مانند دوره های تحصیلی کالج های زبان). می توان گفت این نوع ویزا از نظر زمانی مشابه ویزای توریستی شینگن خواهد بود.
 • ویزای بلند مدت تحصیلی یا ویزای ملی اقامت تحصیلی در ایتالیا Type D : این نوع ویزای تحصیلی ایتالیا برای دوره های تحصیلی بلند مدت در نظر گرفته شده و دارای شرایط خاص خود می باشد. در این نوع ویزای تحصیلی دوره تحصیلی مورد نظر متقاضی طولانی مدت بوده (یک سال و بیشتر) و فرد باید حداقل 20 ساعت در هفته معادل 80 ساعت در ماه بدون توجه به مقطع تحصیلی، نیازمند حضور در کشور ایتالیا و دانشگاه یا موسسه آموزشی مربوطه باشد.
ویزای تحصیلی ایتالیا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی لطفا کلیک نمایید .

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا جزو اصلی ترین دلایلی قلمداد شده که دانشجویان بسیاری را از کشورهای مختلف دنیا روانه این کشور نموده است. یکی از مهمترین فاکتورهای لازم برای تحصیل در دانشگاه های معتبر بین المللی و کشورهای توسعه یافته دنیا، که اتفاقا هزینه های زندگی هم در آن ها بالاست، موضوع داشتن تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی و اخذ ویزا می باشد. در نتیجه این موضوع به یکی از مهمترین دغدغه های متقاضیان تحصیل در ایتالیا و سایر کشورهای خوب دنیا تبدیل شده و این افراد همواره به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا هستند.

بنابراین توفیق در دریافت بورسیه تحصیلی موضوعی بسیار مهم تلقی شده و این موضوع ارتباط مستقیمی با سوابق و رزومه علمی و تحصیلی متقاضی خواهد داشت. بورسیه تحصیلی ایتالیا با عنوان ها و شرایط گوناگونی وجود داشته و بیشتر بورسیه های در این کشور نیز مانند اغلب کشورهای دنیا، به دوره های تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و به خصوص دکتری تعلق دارد.

در سال های اخیر شرایط دریافت و تعداد انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی راحت تر و مناسب تر بوده و همین نکته موجب شده بسیاری از افراد خواهان مهاجرت تحصیلی ایتالیا باشند. اما چرا دولت و یا دانشگاه های ایتالیا بورسیه های تحصیلی متعددی برای افراد مختلف در نظر گرفته اند؟ در ادامه این موضوع را با هم مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

ویزای تحصیلی ایتالیا

دلایل وجود انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

دلایل وجود انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا به طرف اعطا کننده بورسیه بستگی دارد. به طور کلی معمولا بورسیه های تحصیلی از جانب دولت ها، موسسات علمی پژوهشی، صنایع مختلف، دانشگاه ها و موسسات آموزشی در نظر گرفته می شود. هر کدام از این موارد اهداف خاص خود را در مورد اعطای بورسیه تحصیلی دنبال می کنند.

به عنوان نمونه می توان گفت هدف دولت ایتالیا از اعطای بورسیه تحصیلی مانند بسیاری از دولت های پیشرو دنیا، جذب استعدادها و نیروهای نخبه کشورهای دیگر، حمایت مالی و تحصیلی و پرورش آن ها برای افزایش و بهبود نیروهای کاری مورد نیاز جوان و تحصیل کرده در بازار کسب و کار ایتالیا می باشد. از آنجایی که بیشتر افراد فارغ التحصیل در کشورهای درجه یک دنیا به دنبال یافتن شغل و اخذ اقامت همان کشور هستند، این موضوع به رشد و توسعه این کشورها کمک قابل توجهی نموده و یک نوع سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می شود.

البته برخی اوقات ممکن است اهداف صرفا انسان دوستانه بوده و دلیل اصلی کمک و تسهیل در تحصیل و زندگی دانشجویی برای متقاضیانی است که درآمد مالی کافی نداشته و یا از کشورهای جهان سوم و درگیر مشکلات مختلف، قصد تحصیل در این کشورها را دارند. در مورد دانشگاه ها هم می توان گفت وجود بورسیه تحصیلی یکی از فاکتورهای تعیین کننده در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان بوده و می توان اعتبار دانشگاه را در مجامع علمی بین المللی افزایش دهد.

ویزای تحصیلی ایتالیا

در مورد صنایع یا کارخانه های مختلف نیز معمولا هدف از اعطای بورسیه تحصیلی انجام برخی پروژه های مشترک با دانشگاه ها جهت بهبود صنعت و یا بالابردن کیفیت محصولات خود می باشد. اما چه نوع بورسیه های تحصیلی در ایتالیا وجود دارد؟

در جدول زیر انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا و شرایط آن قابل مشاهده می باشد.

نوع بورسیه تحصیلی ایتالیامزایای دریافت بورسیهشرایط دریافت بورسیه
بورسیه استانی یا DSU ایتالیااز اسکان و تغذیه رایگان تا اعطای 5 هزار یورو در سالدانشجویانی که خانواده و یا کشور آن ها دارای مشکلات اقتصادی هستند.
بورسیه دولتی ایتالیابیمه سلامت، پرداخت شهریه دانشگاه، پرداخت مخارج زندگیرشته ها و مقاطع خاص مانند کارشناسی ارشد و دکتری با محدودیت سنی در رشته هایی نظیر هنر، موسیقی، رقص، زبان و فرهنگ ایتالیایی
بورسیه دانشگاهی ایتالیااز کاملا رایگان شدن تحصیل دانشجو تا پرداخت هزینه های زندگیهر دانشگاه در رشته های مطرح خود بر اساس رزومه علمی و سوابق آموزشی دانشجویان به افراد برتر اعطا می کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بورسیه ایتالیا لطفا کلیک نمایید .

زمان اقدام و مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا

زمان اقدام و مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا بر اساس نوع بورسیه مورد نظر متفاوت خواهد بود. نکته ای که متقاضیان دریافت انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا باید مد نظر قرار داده، این است که حتما بایستی در مدت زمان تعیین شده اقدام به ثبت نام نمایند. به عنوان مثال زمان ثبت نام برای بورسیه استانی ایتالیا (DSU) که معمول ترین نوع بورسیه تحصیلی ایتالیا شمرده می شود، از اوایل مرداد ماه تا اواخر شهریور ماه می باشد. در مورد بورسیه های دیگر نیز معمولا مدت زمان مورد نظر با توجه به ددلاین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش تحصیلی و در سایت دانشگاه مربوطه اعلام می گردد.

اما مدارک لازم برای دریافت انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا نیز با توجه به نوع بورسیه درخواستی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای دریافت بورسیه های به اصطلاح رقابتی مانند بورسیه های دولتی و یا بورسیه های دانشگاهی فاکتور های موثر همان رزومه علمی و سوابق آموزشی متقاضی خواهد بود. اما در بورسیه استانی ایتالیا که جنبه عمومی تری داشته، مدارک شخصی فرد مبنی بر شرایط نامساعد مالی و اقتصادی بسیار تاثیرگذار می باشد. زمان و مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.

نوع بورسیه تحصیلی ایتالیازمان اقدام برای ثبت ناممدارک مورد نیاز
بورسیه های رقابتی ایتالیا

(دولتی و دانشگاهی)

بر اساس دد لاین دانشگاه مورد نظر

با مراجعه به سایت دانشگاه

مدرک تحصیلی مقاطع قبلی

ریز نمرات مقاطع قبلی

مدرک زبان معتبر ایتالیایی یا آیلتس

رزومه تحصیلی مانند مقالات معتبر ISI

انگیزه نامه

توصیه نامه اساتید مطرح

پروپوزال یا موضوع پیشنهادی

بورسیه استانی ایتالیا (DSU)

از اواخر ماه جولای تا اواخر

ماه سپتامبر

(اوایل مرداد ماه تا اواخر شهریورماه)

شناسنامه سرپرست خانواده دانشجو

فیش حقوقی سرپرست دانشجو

مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی

اجاره نامه سرپرست خانواده

اقرار نامه (سندی که نشان دهنده افراد تحت تکفل سرپرست خانواده باشد)

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا از جمله موضوعاتی است که متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و علاقه مندان تحصیل در ایتالیا باید آن را مد نظر قرار دهند. چرا که این حوزه نیز مانند همه امور موجود در دنیا نسبی بوده و دارای مزایا و معایب مخصوص به خود خواهد بود. در نتیجه متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید از همه این موارد آگاهی کامل و به روزی داشته و بر اساس شرایط و ویژگی های شخصی و خانوادگی خود، بهترین تصمیم ممکن را اخذ نمایند. از جمله اولین مزایای تحصیل در ایتالیا می توان به تحصیل در یک نظام آموزشی پیشرفته و استاندارد و دانشگاه های معتبر بین المللی نام برد. در آخرین رده بندی برترین دانشگاه های دنیا، منتشر شده در سایت معتبر QS تعداد 12 دانشگاه و موسسه آموزشی کشور ایتالیا رتبه های معتبر زیر 500 را در میان دانشگاه های مختلف جهان به خود اختصاص داده اند.

ویزای تحصیلی ایتالیا - مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

در نتیجه تحصیل در ایتالیا و اخذ مدرک معتبر این دانشگاه ها، می تواند راه را برای یافتن شغل و مهاجرت به این کشور و یا سایر کشورهای توسعه یافته دنیا هموار سازد. به عنوان مثال می توان از دانشگاه معتبر بولونیا ایتالیا نام برد که به عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان شناخته شده و همواره برنامه ریزی های بسیار مناسب جهت پیشرفت روزافزون و بهبود شرایط و امکانات آموزشی و تحصیلی خود دارد. مزیت مهم دیگر تحصیل در ایتالیا همان طور که اشاره شد وجود بورسیه های تحصیلی مختلف در این کشور بوده که می تواند دغدغه بسیاری از علاقه مندان تحصیل در کشورهای پیشرو را برطرف نماید. ممکن است مانند بورسیه های رقابتی ایتالیا (بورسیه های دولتی و بورسیه های دانشگاهی) در سایر کشورهای مطرح دنیا نیز وجود داشته باشد، اما بورسیه استانی DSU مختص این کشور بوده و کمک بسیار مناسبی برای دانشجویان کشورهای جهان سومی و یا دارای مشکل اقتصادی خواهد بود.

از سایر مزایای تحصیل در ایتالیا می توان به موراد زیر اشاره نمود :

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته های پزشکی در دانشگاه های مربوطه و مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • امکان اخذ اقامت ایتالیا و یا سایر کشورها با یافتن شغل در این کشور و یا سایر کشورهای پیشرفته دنیا
 • بهره مندی از مزایای ویزای شینگن و بازدید از کشورهای حوزه شینگن
 • بهره مندی از آب و هوای معتدل مدیترانه ای
 • وجود جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی بین المللی فراوان
 • بهره مندی از سیستم حمل و نقل بسیار خوب
 • مردم خونگرم و اجتماعی
 • لذت بردن از مواد غذایی با کیفیت و غذاهای بسیار منحصر به فرد
 • بالا بودن کیفیت و استانداردهای زندگی
 • وجود مشترکات فرهنگی و تاریخی فراوان با کشور ایران
 • شهرت بین المللی در سطح دنیا در برخی رشته های هنری، معماری، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی
 • عدم وجود شرایط معدل و شرایط سنی در بسیاری از رشته ها و مقاطع تحصیلی
ویزای تحصیلی ایتالیا-مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شهرهای ایتالیا لطفا کلیک نمایید.

معایب تحصیل در ایتالیا

معایب تحصیل در ایتالیا را نیز بایستی در کنار مزایای تحصیل در این کشور مد نظر قرار داده و با آگاهی از شرایط مختلف تحصیل در ایتالیا اقدام به تصمیم گیری نمود. چرا که مانند هر موضوع دیگری تحصیل در ایتالیا نیز دارای جنبه های مثبت و منفی خواهد بود. پس چنان چه متقاضیان چالش های پیش روی خود در این مسیر را در نظر نگیرند، قطعا موجبات صدمات ذهنی و روحی آن ها در این کشور خواهد شد. یکی از مهمترین این مسائل عدم اجازه وجود همراه از ابتدا در طول تحصیل بوده که به خصوص این مشکل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان متاهل مشکل ساز خواهد شد. البته معمولا اجازه داشتن همراه در مقطع دکتری با چالش کمتری همراه بوده و در مقطع کارشناسی ارشد نیز ممکن است با یک ترم یا یک سال تاخیر این مجوز صادر شود.

دانشجویان بین المللی بعد از پایان تحصیلات خود در این کشور تنها اجازه 1 سال حضور برای یافتن شغل و کسب اقامت ایتالیا را خواهند داشت. اگر این افراد نتوانند در این مدت شغل مورد نظر خود را بیابند، باید از این کشور خارج شده و به وطن خود بازگردند. از آن جا که در سال های اخیر و پس از بحران اقتصادی اروپا، ایتالیا جزو کشورهایی است که بیشترین آسیب را دیده و بالاترین نرخ بیکاری را داشته، یافتن کار این کشور پیچیده و مشکل خواهد بود. همچنین از آنجا که این کشور جزو اتحادیه اروپا می باشد، دریافت پیشنهاد شغلی (Job Offer) در آن با توجه به قوانین سفت وسخت اروپا دور از دسترس خواهد بود. مشکل دیگر برای ورود به بازار کار و اقامت در این کشور داشتن سطح خوبی از دانش زبان ایتالیایی بوده که خود می تواند جزو چالش های بعد از تحصیل در ایتالیا محسوب شود. از دیگر معایب تحصیل در ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دوری از خانواده، دوستان و آشنایی
 • تطابق پذیری با فرهنگ و آداب رسوم جدید
 • آلودگی هوا و وجود زباله دربرخی از شهرهای این کشور
ویزای تحصیلی ایتالیا-معایب تحصیل در ایتالیا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ویزای توریستی ایتالیا لطفا کلیک نمایید.

نتیجه گیری

ویزای تحصیلی ایتالیا، شرایط و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا و جنبه های مختلف انواع ویزای تحصیلی ایتالیا در این مطلب مورد بررسی جامع و کامل قرار گرفت. متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا در سال های اخیر به دلایل متعددی رو به افزایش بوده است. از جمله این دلایل می توان به وجود دانشگاه های معتبر، داشتن شهرت جهانی در برخی رشته های هنری و مهندسی، بالابودن سطح کیفیت و استانداردهای زندگی، تحصیل با هزینه های بسیار پایین، وجود بورسیه های تحصیلی متعدد، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه در رشته های پزشکی و مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و بهره بردن از مزایای ویزای شینگن اشاره کرد. چرا که این کشور جزو کشورهای حوزه شینگن بوده و این موضوع می تواند باب میل بسیاری از دانشجویانی باشد که اهل توریسم و گردشگری هستند.

در مورد مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نیز می توان از نامه رسمی پذیرش تحصیلی به عنوان مهمترین مدرک لازم نام برد. داشتن تمکن مالی مورد نیاز به همراه مدارک شخصی و مدارک تحصیلی مقاطع قبلی از عمده مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می باشد. در نهایت باید گفت از آنجایی قوانین پذیرش دانشگاه های مختلف و قوانین مهاجرتی کشورهای مختلف در حال تغییر است، بهتر متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا پیش از هرگونه اقدامی با افراد با تجربه و آگاه مشورت نمایند. موسسه “آریانا اپلای” دارای 2 مجوز همزمان کاریابی بین المللی جهت اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو به خارج از کشور از وزارت علوم، با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرتی با کمال افتخار آمادگی خود را برای همراهی متقاضیان عزیز اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و سایر امور مهاجرتی اعلام می دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا