...
Search
Close this search box.
آزمون IMAT

آزمون IMAT ایتالیا چیست؟

What is the Italian IMAT test?

آزمون IMAT ایتالیا چیست؟ قبولی در آزمون IMAT برای چه کسانی احتیاج هست؟ با دریافت چه نمره ای از آزمونIMAT برای دانشگاه مورد علاقه ام میتونم پذیرش بگیرم؟ اینها بخشی از سوالاتی است که به طور مکرر توسط دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی ایتالیا پرسیده شده و این افراد به دنبال کسب اطلاعات دقیقی در مورد این موضوع هستند. به واسطه حساسیتی که در مورد رشته های پزشکی در کشورهای توسعه یافته دنیا مانند اغلب کشورهای دنیا وجود دارد؛ معمولا اخذ پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی نیازمند گذراندن دوره پیش پزشکی و یا شرکت و قبولی در آزمون های ورودی مخصوص این رشته های خواهد بود. چرا که نظام بهداشت و سلامت هر کشور به طور مستقیم با زندگی شهروندان آن کشور در ارتباط بوده و از این جهت بسیار حائز اهمیت می باشد. پزشکی ایتالیا به دلایل متعددی در سالیان اخیر متقاضیان بسیاری داشته که نیاز همه روزه جهان به پیشرفت علم پزشکی، وجهه اجتماعی بسیار خوب این مشاغل و درآمد بالای آن ها موجب شده بسیاری از افراد خواهان تحصیل پزشکی ایتالیا باشند.

آزمون IMAT

وجود انواع بورسیه ایتالیا برای دانشجویان بین المللی و ارائه برخی از رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در کنار هزینه های بسیار مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در دانشگاه های معتبر این کشور موجب شده، سیل علاقه مندان به تحصیل در ایتالیا در سالیان اخیر همواره رو به افزایش باشد. آزمون IMAT(International Medical Admissions Test) سنجشی است مانند کنکور سراسری در ایران که هر سال توسط وزارت آموزش، دانشگاه و تحقیقات کشور ایتالیا (MIUR) با مساعدت سازمان Cambridge Assessment Admissions Testing Service برای داوطلبان تحصیل پزشکی ایتالیا به منظور اخذ مجوز ورود به دانشگاه های معتبر این کشور برگزار می شود. آن دسته از متقاضیان که موفق به کسب نمره حد نصاب در آزمون IMAT ایتالیا شوند، مجوز امکان اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی ایتالیا را خواهند داشت. در ادامه به بررسی و تشریح جنبه های مختلف آزمون IMAT خواهیم پرداخت. پس تا پایان با ما همراه باشید.

اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا را دارید مطالعه مقاله تنظیم شده در این زمینه به شما اطالاعات کاملی میدهد.

سطح آزمون IMAT

کارشناسان اغلب سطح آزمون IMAT ایتالیا را به طور کلی پایین تر از کنکور سراسری ایران دانسته اما به طور قطع میزان سطح دانش و تسلط متقاضی به زبان انگلیسی تاثیر بسیار زیادی بر قبولی آزمون IMAT و اخذ نمره حد نصاب لازم برای ورود به دانشگاه های پزشکی ایتالیا خواهد داشت. در ادامه این مقاله به مباحث آزمون، حد نصاب نمره قبولی و منابع آزمون IMAT ایتالیا پرداخته شده تا متقاضیان عزیز آشنایی لازم و کافی را در این خصوص کسب نمایند. همان طور که اشاره شد با اینکه سطح دشواری آزمون IMAT ایتالیا را شاید بتوان کمتر از کنکور سراسری علوم تجربی ایران در نظر گرفت، اما به واسطه شرایط بسیار خوب تحصیل پزشکی ایتالیا و وجود رقابت بسیار شدید در این آزمون، قبولی در آن نیاز به تلاش و پشتکار فراوان دارد.

آزمون IMAT

به دلیل اینکه ایتالیا جزو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان بوده و بورسیه های مختلفی نیز در این کشور ارائه می شود، و تحصیل در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی نیز در ایتالیا ممکن است، متقاضیان زیادی حتی از کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلیس، استرالیا، آمریکا و کانادا برای شرکت در آزمون IMAT ایتالیا و ورود به دانشگاه های پزشکی این کشور اقدام می نمایند. علاوه بر این سطح آزمون IMAT ایتالیا در مقایسه با برخی آزمون های ورودی رشته های پزشکی در دیگر کشورهای اصطلاحا تحصیل رایگان مانند جمهوری چک بالاتر می باشد. بنابراین متقاضیان عزیز مهاجرت تحصیلی به ویژه برای تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف، بایستی با در نظر گرفتن شرایط شخصی، خانوادگی و ویژگی های پذیرش هر کشور، اقدام به اخذ مناسب ترین تصمیم کنند.

نمره قبولی در آزمون IMAT

نمره قبولی در آزمون IMAT در سال های مختلف متفاوت بوده و این موضوع دلایل متعددی دارد. حداکثر نمره قابل کسب در این آزمون 90 بوده و حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT 20 در نظر گرفته شده است. البته در برخی سال ها بر اساس تعداد متقاضیان و ظرفیت دانشجویان بین المللی دانشگاه های پزشکی ایتالیا حتی اخذ حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT یعنی 20 در نظر گرفته نشود. این موضوع از یک سو می تواند خبری شادی بخش تلقی شده چرا که مفهوم آن این است که متقاضیان بدون پاسخ دادن حتی یک سوال به صورت صحیح در این آزمون پذیرفته شده تلقی شده و اجازه ارائه درخواست اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی ایتالیا را خواهند داشت.

آزمون IMAT

از سوی دیگر می توان این خبر را ناراحت کننده در نظر گرفت که معمولا باعث آسودگی خاطر متقاضیان شده و تلاش حداکثری خود را انجام نمی دهند. در حالی که با مرور حداقل نمره آزمون IMAT کسانی که موفق به اخذ پذیرش پزشکی در دانشگاه های ایتالیا شده اند، می توان دریافت که گرفتن پذیرش تحصیلی پزشکی به عنوان دانشجوی بین المللی در ایتالیا امری ساده نخواهد بود.

حداقل نمره آزمون IMAT برای دریافت پذیرش دانشگاه

به طور کلی می توان گفت محدوده حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که موفق به کسب پذیرش تحصیلی پزشکی ایتالیا شده اند، نمره حدود 50 و بالاتر بوده است. این محدوده برای دانشجویان کشورهای غیر اروپایی از نمره 20 تا 40 بر اساس دانشگاه های مختلف و ظرفیت آن ها متفاوت می باشد. البته این آمار مربوط به سال های گذشته بوده و هیچ پیش بینی نمی توان برای آزمون های بعدی ارائه داد. در نتیجه بهتر است متقاضیان عزیز حداکثر تلاش خود را برای قبولی در آزمون IMAT ایتالیا به کار گیرند. همان طور که در ادامه مشاهده خواهد شد در صورتی که متقاضی بخواهد در دانشگاه های معتبر ایتالیا که دارای رنکینگ بین المللی بهتری هستند برای اخذ پذیرش تحصیل پزشکی اقدام نماید، بایستی نمره آزمون IMAT بهتری کسب نموده تا شانس خود را افزایش دهد. برای نمونه حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT که برای دریافت پذیرش تحصیلی پزشکی در برخی دانشگاه های ایتالیا در سال های گذشته مد نظر قرار گرفته، به شرح زیر می باشد:

حداقل نمره آزمون IMAT برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشجویان کشورهای غیر اروپایی حداقل نمره آزمون IMAT برای اخذ پذیرش تحصیلی  دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دانشگاه
43 55.2 Università di Pavia
44.2 58.1 Università di Milano
43.1 53.4 Università di Roma (Sapienza)
23.7 52.4 Università di Roma (Tor Vergata)
20 51.1 Università di Bari

 

مباحث آزمون IMAT

مباحث آزمون IMAT در 2 گروه اصلی قرار گرفته که هر کدام شامل مباحث مختلفی با تعداد سوال مشخص می گردد. یکی از بخش ها استدلال منطقی و اطلاعات عمومی (Logical Reasoning and General Knowledge) بوده که در بر گیرنده 22 سوال می باشد. از این 22 سوال 12 تای آن ها به موضوعات اطلاعات عمومی و 10 تای آن ها به مباحث استدلال منطقی می پردازد (البته ممکن است تعداد دقیق سوالات در آزمون هر سال متفاوت باشد). این گونه سوالات توانایی متقاضیان را در مباحثی همچون فهم، استدلال و حل مسئله، تحلیل و ارزیابی داده ها و نتیجه گیری از آن ها در کنار اطلاعات عمومی افراد به ویژه در مورد شرایط، فرهنگ و تاریخ کشور ایتالیا مورد سنجش قرار خواهد داد. جواب های متقاضیان به پرسش های مبحث “استدلال منطقی” مبین این موضوع خواهد بود که هر یک از آن ها تا چه میزان در تمییز دلایل نادرست یک موضوع از دلایل درست، اطلاعات نامربوط از اطلاعات مرتبط و همچنین مهارت حل مسئله دارای مهارت و توانایی هستند.

آزمون IMAT

سوالات قسمت “دانش عمومی” نیز بیانگر اطلاعات کلی فرد در موضوعاتی مختلفی مانند ادبیات، فلسفه، تاریخ، فرهنگ و…مسائلی از این دست بوده و ارتباط خاصی به کتاب های درسی ندارند. داشتن مطالعه کتب غیر درسی، پیگیری اخبار و اطلاعات عمومی از رسانه های معتبر و آشنایی با کشور ایتالیا می تواند باعث موفقیت افراد در این بخش گردد. بخش اصلی دیگر مباحث آزمون IMAT در برگیرنده موضوع دانش علمی (Scientific Knowledge) متقاضیان بوده که 38 سوال از 60 سوال آزمون را تشکیل می دهند. در این بخش 18 سوال از درس زیست شناسی، 12 سوال از درس شیمی، 4 سوال از درس ریاضی و 4 سوال از درس فیزیک وجود دارد. در ادامه به طور خلاصه مباحث و سوالات تشکیل دهنده آزمون IMAT در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.

بخش اصلی آزمون IMAT مباحث مطرح شده در آزمون تعداد سوال هر مبحث
Logical Reasoning and General Knowledge استدلال منطقی 10
دانش و فرهنگ عمومی 12
 

Scientific Knowledge

زیست شناسی 18
شیمی 12
ریاضی 4
فیزیک 4

 

کتاب های آزمون IMAT

کتاب های آزمون IMAT که به نوعی همان منابع آزمون IMAT به شمار می روند، برای آشنایی با مباحث و بخش های مختلف آزمون های ورودی پزشکی در کشورهای توسعه یافته مانند آزمون IMAT ایتالیا طراحی شده اند. این منابع و کتاب ها که در شکل های مختلفی به صورت کتاب، سی دی و یا فایل پی دی اف در دسترس متقاضیان قرار گرفته تا آن ها بتوانند با مطالعه آن ها نمره بهتری در آزمون مورد نظر کسب نمایند. دانلود منابع آزمون IMAT ایتالیا معمولا توسط سایت های مختلفی امکان پذیر شده و داوطلبان می توانند با تامین هزینه های مربوطه اقدام به خرید منابع آزمون IMAT ایتالیا نمایند. کتاب های بسیار زیادی برای این آزمون طراحی، تالیف و منتشر شده که بیشتر حاوی مطالب آموزشی در بخش دانش علمی آزمون IMAT بوده و در برگیرنده موضوعات مختلف در دروس زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک به زبان انگلیسی می باشد.

آزمون IMAT

معمولا در این کتاب ها قسمت اول در برگیرنده درسنامه های این دروس و قسمت دوم در برگیرنده برخی نمونه سوالات آزمون های قبلی و یا طرح شده توسط مولف هستند. تقریبا می توان کتاب های آزمون IMAT را مشابه کتب تالیف شده برای کنکور سراسری ایران توسط موسسات مختلف قلمداد کرد. البته به خاطر مشکلاتی از قبیل تحریم های اقتصادی در ایران ممکن است کتاب ها یا منابع آزمون IMAT به صورت به روز و در بر گیرنده آخرین ویرایش ها و تغییرات در دسترس نباشد. اما به هر حال خرید منابع آزمون IMAT و یا دانلود منابع آزمون IMAT، حتی از نسخه های سال های گذشته می تواند برای متقاضیان تحصیل پزشکی ایتالیا بسیار مفید و موثر باشد. جهت رفاه حال متقاضیان عزیز در جدول زیر برخی از مهمترین منابع و کتاب های آزمون IMAT را معرفی می کنیم.

ردیف نام منبع نویسنده / ناشر / کشور توضیحات
1 کتاب IMAT  Alpha test Medicina in inglese استفانو برتوچی /آلفا تست / ایتالیا اصلی ترین و بهترین منبع در میان منابع پزشکی ایتالیا مورد تایید بسیاری از دانشگاه های معتبر این کشور
2 کتاب editest ESERCIZI commentate

 

انتشارات کمبریج / انگلستان از بهترین منابع آزمون IMAT
3 کتاب editest manuale di teoria

 

انتشارات کمبریج / انگلستان در برگیرنده مفاهیم اصلی نظری مورد نیاز و تنها کتاب به زیان انگلیسی در این حوزه، از بهترین منابع آزمون IMAT
4 کتاب thinking skills critical thinking and problem solving انتشارات و کشورهای مختلف مجموعه بسیار خوب برای بخش استدلال منطقی، حاوی نمونه سوال برای افزایش مهارت تفکر
5 کتاب How to master BMAT نمونه سوال های مشابه نمونه سوال های آزمون IMAT و کمک به داوطلبان برای شناخت بیشتر آزمون

 

6 کتاب  1200 سوال آلفا تست مجموعه نویسندگان / آلفا تست / ایتالیا حاوی سوالات متعدد همراه تمامی راه حل ها، طبقه بندی شده بر اساس موضوع (ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، منطق و فرهنگ عمومی)، یک آرشیو غنی برای  آماده سازی آزمون IMAT
7 کتاب 400 سوال BMAT نمونه سوال های مشابه نمونه سوال های آزمون IMAT
8 کتاب A Level Biology کمبریج / انگلستان آموزش درس زیست شناسی به صورت قابل فهم به زبان انگلیسی
9 کتاب A level chemistry کمبریج / انگلستان آموزش درس شیمی به صورت قابل فهم به زبان انگلیسی به همراه تقویت تفکر خلاق و مهارت های حل مسئله
10 کتاب Molecular biology of the cell کمبریج / انگلستان آموزش درس زیست شناسی به صورت قابل فهم به زبان انگلیسی
11 کتاب Human Molecular Genetics انتشارات GS آموزش درس زیست شناسی به صورت قابل فهم به زبان انگلیسی
12 کتاب Admissions Testing Service تشریح و توصیف کلی ساختار آزمون IMAT
13 مجموعه جزوات A LEVEL انگلستان آموزش دروس مختلف با کیفیت بالا به زبان انگلیسی

 

نمونه سوالات آزمون IMAT

نمونه سوالات آزمون IMAT که در سال های گذشته برگزار شده، به همراه پاسخ آن ها در سایت های مختلف قابل دانلود می باشند. مطالعه این نمونه سوال ها و حتی شبیه سازی آزمون IMAT برای داوطلبان تحصیل پزشکی ایتالیا قطعا بسیار مفید بوده و شانس قبولی آن ها را افزایش خواهد داد. آزمون ورودی پزشکی ایتالیا (IMAT) شامل 60 سوال چند گزینه ای (4 یا 5 گزینه ای) بوده که باید در مدت زمان 100 دقیقه بایستی به آن ها پاسخ داده شده و محاسبه نمره ها به صورت امتیاز مثبت و منفی می باشد. یعنی به ازای هر پاسخ درست 1.5 امتیاز و به ازای هر پاسخ غلط 0.4 امتیاز به داوطلب تعلق گرفته و بنابراین متقاضیان بایستی در پاسخ دهی به سوالات دقت کرده و هیچ گزینه ای را به صورت تصادفی انتخاب نکنند.

آزمون IMAT

به این دلیل که این امکان وجود دارد، امتیازات منفی موجب از بین رفتن امتیازات مثبت شده و در نهایت نمره نهایی داوطلب را کاهش دهد. در نتیجه توصیه می شود تنها گزینه هایی را انتخاب کنند که نسبت به درست بودن آن ها اطمینان کامل دارند. با مروری بر نمونه سوالات آزمون IMAT می توان دریافت سطح این آزمون واقعا نسبت به کنکور سراسری علوم تجربی ایران ساده تر می باشد. در نتیجه متقاضیان در صورت داشتن سطح بالایی از دانش زبان انگلیسی و کمی تلاش و پشتکار، به راحتی می توانند مجوز ورود به دانشگاه های معتبر ایتالیا برای تحصیل در رشته های پزشکی را اخذ کنند. در ادامه توضیحات مختصری در مورد سوالات هر بخش ارائه گردیده و به منظور آشنایی بیشتر متقاضیان گرامی 3 نمونه از سوالات آزمون IMAT ایتالیا آورده خواهد شد:

برای مشاهده و دانلود نمونه سوالات آزمون IMAT کافیست روی آن کلیک کنید

imat-past-paper-2015 نمونه سوالات سال 2015 آزمون imat

imat-past-paper-2016 نمونه سوالات سال 2016 آزمون imat

imat-past-paper-2017 نمونه سوالات سال 2017 آزمون imat

 

سوالات آزمون IMAT در بخش استدلال منطقی و اطلاعات عمومی

سوالات آزمون IMAT در بخش استدلال منطقی و اطلاعات عمومی، معمولا دانش کلی، تفکر انتقادی و خلاقانه، حل مساله و مهارت های استدلال منطقی متقاضیان مورد بررسی قرار می گیرد. توانایی هایی مانند مطالعات علمی غیر درسی، تحلیل و یافتن پاسخ سوالات جدید علمی و استدلال و نتیجه گیری در مورد مسائل مختلف، می تواند شانس متقاضیان را برای موفقیت در این بخش افزایش دهد. از طرف دیگر متقاضیان بایستی به منظور دفاع از پاسخ ها و یافته های علمی خویش، دارای توانایی حل مساله و تفکر انتقادی باشند. در قسمت اطلاعات عمومی موضوعات مختلف ادبیات، تاریخ، آثار باستانی کشورها، دانشمندان مختلف، رویداد های علمی، ورزش، فلسفه، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در سطح بین المللی مورد پرسش قرار می گیرند.

در این قسمت هدف این است که میزان درک و ارزیابی متقاضیان از مسائل مختلف چگونه خواهد بود. سوالاتی در این قسمت ها مطرح می شود که علاوه بر توانایی های حل مساله هر فرد، تشخیص نکات اصلی از نکات فرعی و تمرکز بر یافتن پاسخ مسئله اصلی نیز به چالش کشیده می شود. به عنوان نمونه سوالاتی در جهت یافتن مشابهت ها یا اختلافات موجود در شکل ها و یا جایگاه های مختلف در این دسته قرار می گیرند.

آزمون IMAT

سوالات آزمون IMAT در بخش دانش علمی درس زیست شناسی

سوالات آزمون IMAT در بخش دانش علمی درس زیست شناسی در برگیرنده پرسش هایی در حوزه های شیمی زیستی، بیولوژی، مولکول های موجودات زنده و نحوه عملکرد آن ها، تاثیر و نقش آنزیم ها، سلول ها و نظریات سلولی، سلول های پروکاریوتی، حیاوان و گیاهان، ویروس ها، غشای سلولی، ساختار و عملکرد آن و مباحث اینچنینی می باشد.

سایر مباحثی که در درس زیست شناسی احتمال آمدن سوال از آن ها بالا می باشد عبارت اند از: تولید مثل، ژنتیک مندلی، ژنتیک کلاسیک، ژنتیک مولکولی، چگونگی تکثیر و ساختار DNA، کدهای ژنتیکی و ترجمه آن ها، فرآیند سنتز پروتئین، DNA پروکاریوت ها، ساختارهای تشکیل دهنده کروموزومی، ژنتیک انسان، بیماری های وراثتی، بیوتکنولوژی، برنامه های بالقوه بیوتکنولوژی و DNA نوترکیب، نظریه های مختلف تکامل ژنتیک، آناتومی و فیزیولوژی انسان و حیوان، بافت های تشکیل دهنده و آناتومی اعضای بدن انسان و حیوان و…

آزمون IMAT

سوالات آزمون IMAT در بخش دانش علمی درس شیمی

سوالات آزمون IMAT در بخش دانش علمی درس شیمی در برگیرنده پرسش های مختلفی در حوزه های ترکیبات و ساختمان عناصر مختلف، ساختار تشکیل دهنده اتم، ذرات اولیه و ثانویه، ایزوتروپ های همگن و ناهمگن، شکل اتمی عناصر، جدول تناوبی مندلیف، فلزات و غیر فلزات، رابطه های موجود بین ساختارهای الکترونیکی، جایگاه عناصر مختلف در جدول تناوبی، خواص مختلف پیوندهای شیمیایی، انواع پیوند های یونی، انواع پیوند های کووالانسی، رسانایی عناصر، شیمی آلی و معدنی، نحوه نامگذاری و خواص عمده ترکیبات معدنی، چگونگی انجام واکنش های شیمیایی و روابط و استوکیومتری آن ها، وزن اتمی و مولکولی عناصر، انواع واکنش های شیمیایی مختلف، حلال ها، محلول ها و غیر حلال ها، مفاهیم و جنبه های مختلف اکسیداسیون – احیا، اسید ها، بازها و مواد خنثی و چگونگی تشخیص آن ها، مبانی شیمی آلی، انواع پیوند های شیمیایی شامل پیوند های کربنی، فرمول های مولکولی مختلف، الکل ها، اترها، آلدئید ها،کتون ها، انواع اسیدهای کربوکسیلیک، استرها، آمید ها و… می باشد.

سوالات آزمون IMAT در بخش دانش علمی درس فیزیک

سوالات آزمون IMAT در بخش دانش علمی درس فیزیک نیز بیشتر از مباحث موجود در کتب مقطع دبیرستان طرح می شوند. اغلب این سوالات در برگیرنده عناوینی مانند حرکت مستقیم الخط، حرکت دایره ای، شتاب اجسام متحرک، دینامیک، بردارها، انواع نیروها و کنش و واکنش بین آن ها، تعاریف و مفاهیم وزن، جرم و چگالی، قوانین جاذبه و گرانش، قوانین و معادلات نیوتن، انواع انرژی جنبشی و انرژی حالت سکون، قوانین کار، اصل پایستگی انرژی، مکانیک سیالات، ترمودینامیک، الکتریسیته ایستا، الکتریسیته متحرک، اصل پاسکال و قوانین مربوط به فشار، کالری، حرارت، انواع مکانیزم های گرما، قوانین ترمو دینامیک، خازن ها و روابط آن، انواع مفاهیم الکتریسیته مانند قانون اهم، مقاومت الکتریکی، قدرت، اثر ژول، ژنراتورها و القای الکترو مغناطیسی، جریان های سری و موازی، اثرات مختلف جریان های الکتریکی (حرارتی، شیمیایی و مغناطیسی) و… می باشند.

آزمون IMAT

سوالات آزمون IMAT در بخش دانش علمی درس ریاضی

سوالات آزمون IMAT در بخش دانش علمی درس ریاضی نیز در برگیرنده مباحث و عناوینی است که معمولا متقاضیان در دوران دبیرستان فرا می گیرند. اغلب سوالات در این قسمت از موضوعاتی همچون اعداد طبیعی، اعداد صحیح، جبر و احتمال، درصد، تناسب، لگاریتم، تعاریف جبری، معادلات، انواع توابع، توابع جبری، توابع معکوس، هندسه و مثلثات، چند ضلعی ها و ویژگی های آن ها، دایره و ویژگی های آن، معادلات مربوط به دایره، روابط و فرمول های مثلثاتی، سینوس، کسینوس، تانژانت، کتانژانت، مثلث دکارتی، رابطه فیثاغورث، معادلات خط، مفهوم خطوط موازی، پارابولا، هیبرالی، هذلولی، بیضی، آمار و احتمالات، انواع توزیع فراوانی، نمایش های گرافیکی و… طرح می شوند.

در نتیجه و به طور کلی همان گونه که مشاهده شد اغلب سوالات بخش دانش علمی از کتب درسی مقطه متوسطه طرح شده و متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ پذیرش تحصیلی رشته های پزشکی با تسلط کافی به زبان انگلیسی و کمی پشتکار و تلاش به راحتی می توانند به آرزو و هدف خود دست پیدا کنند.

تاریخ آزمون IMAT

تاریخ آزمون IMAT ایتالیا نیز از جمله موضوعات مهم دیگری است که متقاضیان تحصیل پزشکی ایتالیا بایستی آن را در نظر داشته باشند تا در بازه زمانی مناسب اقدام به ثبت نام نمایند. همان طور که اشاره شد آزمون ورودی پزشکی ایتالیا (IMAT) هر سال یک بار و معمولا در اواسط ماه سپتامبر (اواخر شهریور ماه) برگزار می شود. مهلت ثبت نام معمولا یک دوره 3 هفته ای بوده که از اوایل ماه جولای آغاز شده و به مدت حدود 21 روز ادامه دارد.

متقاضیان ابتدا می بایست در سایت مخصوص ثبت نام آزمون www.universitaly.it حساب کاربری ایجاد نموده و سپس برای آزمون IMAT درخواست نمایند. تاریخ آزمون IMAT 2020 برای سال تحصیلی 2021-2020 از 1 جولای 2020 (11 تیر ماه 1399) تا 23 جولای 2020 (2 مرداد ماه 1399) اعلام شده است. البته تاریخ آزمون IMAT و مهلت ثبت نام آن ممکن است در هر سال کمی تفاوت داشته باشد.

بدین منظور و برای جلوگیری از هر گونه اشتباه احتمالی توصیه می شود متقاضیان گرامی جهت آگاهی یافتن از شرایط آزمون در همان سال مورد نظر، چند هفته قبل از ماه جولای به نشانی www.admissionstesting.org/for-test-takers/imat/about-imat مراجعه نمایند. همچنین متقاضیان بایستی در مورد محل برگزاری آزمون IMAT دقت لازم را به عمل آورند چرا که این آزمون در حال حاضر تنها به صورت کاغذی برگزار شده و داوطلبان بایستی در مرکز برگزاری آزمون (ایتالیا و سایر کشورهای منتخب) حضور به هم رسانند.

آزمون IMAT

به طور مثال این آزمون در ایران برگزار نشده و متقاضیان می بایست به کشورهای همسایه که آزمون در آن ها برگزار می شود سفر کنند. یا برای آزمون IMAT 2020 در برخی از مراکز سال های قبل مانند کشورهای آذربایجان، عربستان و… برگزار نخواهد شد. در هر صورت توصیه می شود متقاضیان قبل از ثبت نام به نشانی www.admissionstesting.org/find-a-centre جهت آگاهی از کشورهای محل برگزاری آزمون مراجعه نمایند.

ثبت نام آزمون IMAT

ثبت نام آزمون IMAT همان طور که اشاره شد در یک فاصله زمانی از پیش تعیین شده صورت می پذیرد. معمولا ثبت نام آزمون در ماه تیر (جولای) صورت گرفته و خود آزمون در شهریور ماه (سپتامبر) برگزار می شود. بنابراین در مورد ثبت نام آزمون ورودی پزشکی ایتالیا (IMAT) باید این نکته را در نظر داشت که هم فرصت محدودی در اختیار داوطلب خواهد بود و هم سالی یک بار برگزار می شود. به طور کلی از قوانین ثبت نام آزمون IMAT این است برای هر دانشگاه مورد نظر متقاضی باید یک ثبت نام صورت پذیرد و نکته حائز اهمیت این است که متقاضیان می توانند با پرداخت هزینه و ثبت نام مجزا برای بیش از یک دانشگاه اقدام نمایند. چرا که عموما برنامه ریزی ها طوری صورت گرفته که زمان برگزاری آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های مختلف ایتالیا با هم تداخل و همپوشانی نداشته باشد.

هزینه آزمون IMAT در موسسات مختلف ممکن است متفاوت بوده که دلیل آن ارائه خدمات گوناگون و با کیفیت متغیر در موسسه مورد نظر می باشد. به عنوان نمونه برخورداری از سیستم تهویه بهتر، پذیرایی از داوطلبان و… می تواند شامل این موارد باشد. اما معمولا هزینه ثبت نام در آزمون ورودی پزشکی ایتالیا (IMAT) در محدوده 120 تا 140 یورو خواهد بود. در لینک زیر لیست دانشگاه های ایتالیا که برای تحصیل در رشته های پزشکی آن ها داشتن گواهی قبولی در آزمون IMAT نیاز است، قابل مشاهده می باشد:

473210-universities-requiring-imat

نتیجه گیری

آزمون IMAT یا همان آزمون ورودی پزشکی ایتالیا در این مقاله از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. در سال های اخیر به دلایلی همچون وجهه اجتماعی خوب پزشکان، بازار کار نسبتا مناسب و کسب درآمد بالا، بسیاری از متقاضیان به دنبال تحصیل در رشته پزشکی هستند. اما از آنجایی که رقابت در کنکور سراسری علوم تجربی ایران بسیار سخت بوده و در مقایسه با کیفیت و رتبه دانشگاه ها در برخی کشورها، هزینه های تحصیل پزشکی نسبتا مناسب است، بسیاری از افراد به دنبال تحصیل در کشورهای دیگر از جمله ایتالیا هستند. تحصیل پزشکی ایتالیا مزایای فراوانی داشته که از مهمترین آن ها می توان به امکان تحصیل به زبان انگلیسی، وجود بورسیه های متعدد و تحصیل در دانشگاه های معتبر بین المللی اشاره نمود. اما در این کشور نیز مانند اغلب کشورهای توسعه یافته دنیا برای اخذ مجوز ورود به رشته های پزشکی، متقاضی بایستی در دوره های پیش پزشکی و یا آزمون ورودی پزشکی شرکت نموده و نمره قابل قبولی کسب نماید.

آزمون IMAT

آزمون ورودی پزشکی ایتالیا یا همان آزمون IMAT از کنکور سراسری علوم تجربی ایران ساده تر بوده و حد نصاب کسب مجوز تحصیل در رشته های پزشکی نیز نمره مناسبی می باشد. این آزمون از 2 بخش استدلال منطقی و اطلاعات عمومی به همراه دانش علمی تشکیل شده که جزییات آن کاملا شرح داده شد. توصیه می شود متقاضیان پیش از هرگونه اقدامی از مراجع معتبر آخرین اطلاعات را در این زمینه کسب نموده و با تحقیق و آگاهی کامل اقدام نمایند. موسسه مهاجرتی “آریانا اپلای” این افتخار را دارد که با داشتن مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار در کنار مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرت و چندین سال سابقه درخشان در حوزه های مهاجرتی، همواره در خدمت متقاضیان عزیز باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا