...
Search
Close this search box.
تحصیل در لهستان
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » تحصیل در لهستان

شرایط تحصیل در لهستان و نحوه اخذ پذیرش 

Study conditions in Poland

تحصیل در لهستان _ لهستان با نام رسمی جمهوری لهستان، کشوری واقع در اروپای مرکزی بوده و همچنین در شمال دریای بالتیک و با کشورهایی همچون آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، لیتوانی، روسیه، بلاروس و اوکراین همسایه است. شهر ورشو به عنوان بزرگترین شهر لهستان و پایتخت این کشور بوده و مردم این کشور به زبان لهستانی سخن می گویند. البته زبانهای روسی، انگلیسی و اسلاوی نیز در این کشور رواج دارند. لهستان از لحاظ کسب وکار و شغل شرایط خوبی داشته و جزو کشورهای با امکانات در حد متوسط و کم هزینه است.

تحصیل در لهستان از جمله روشهای مهاجرتی به این کشور اروپایی بوده که سالانه متقاضیان زیادی دارد. برای اغلب دانشجویان بین المللی تحصیل در کشوری با فرهنگ و تاریخ لهستان همچنین همجواری با مردم خونگرم این کشور سرشار از لذت خواهد بود. شاید این سئوالات برای خوانندگان به وجود آید که شرایط تحصیل در لهستان چگونه است؟ هزینه های تحصیل در لهستان در مقاطع مختلف دانشگاهی چقدر است ؟ آیا امکان اخذ بورس از دانشگاه های این کشور وجود دارد؟ شرایط تحصیل رایگان در لهستان چگونه است؟تحصیل در رشته های پزشکی و رشته های مرتبط در لهستان چگونه است؟ برای تحصیل در لهستان و اخذ پذیرش از دانشگاه های لهستان چه مدرک زبانی لازم است؟

تحصیل در لهستان- شرایط تحصیل در لهستان

مراکز آموزشی لهستان با استانداردهای بین المللی بالا و ارائه رشته ها ی تحصیلی متنوع در مقاطع عالی تحصیلی به زبان انگلیسی، طرفداران زیادی از سراسر جهان دارد. بر خلاف برخی کشورهای اروپایی، تحصیل در لهستان بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه خواهد بود. در دانشگاه های کشور لهستان تمام مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین رشته های پزشکی ارائه می گردد.

تحصیل در رشته پزشکی هم در کشور لهستان یکی از رشته های پرطرفدار است. برای تمامی دانشجویان بین المللی امکان گذراندن دوره های آموزش زبان در دانشگاه های این کشور وجود خواهد داشت. آموزش در لهستان با 6 قرن پیشینه محدود به آموزش محض نبوده و با تقویت خلاقیت و مهارت دانشجویان همراه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط مهاجرت به لهستان، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : مهاجرت تحصیلی

تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان

دانشگاه های لهستان از لحاظ سطح آموزشی هم تراز بقیه دانشگاه های اروپایی بوده و شرایط تحصیلی خوب همراه با بهترین کیفیت آموزشی را به دانشجویان خود ارائه می دهند. تحصیل در لهستان و در دانشگاه های این کشور به دلیل حسن شهرت و اعتبار موسسات آموزشی و همچنین هزینه های کم تحصیلی به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار پر طرفدار است. از دیگر دلایلی که خیلی از دانشجویان را به تحصیل در این کشور ترغیب نموده، ایجاد فرصت اشتغال تخصصی و حرفه ای افراد در اروپا بعد از فارغ التحصیلی است.

زبان رسمی کشور لهستان زبان لهستانی است ولی برای تحصیل در دانشگاه های لهستان به مدرک یا دانش زبان لهستانی نیاز نیست چون در بیشتر دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی تدریس می شود. حتی در مواردی که آموزشها در حد متوسط زبان انگلیسی باشد نیازی به ارائه مدارک زبان انگلیسی همچون آیلتس و تافل نیست. البته در این مورد سیاستهای دانشگاهها در اخذ مدارک متفاوت بوده و برخی از دانشگاهها مدرک زبان جزو مدارک ضروری پذیرش نیست ولی از دانشجو یک مصاحبه اسکایپی انجام گرفته و بعد آن برای پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی تصمیم گیری می شود.

تحصیل در لهستان-تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان 

در صورتیکه فرد فارغ التحصیل مدارس انگلیسی زبان باشد نیز نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نخواهد داشت. همچنین در صورت عدم ارائه مدرک زبان، دانشجویان قبل از تحصیل در لهستان بایستی یک دوره زبان انگلیسی یا لهستانی را بگذرانند و بعد از قبولی در آزمون پایان دوره، وارد دانشگاه شوند. هزینه مربوط به دوره زبان چون هنوز دانشجو نشده اند، توسط خود فرد پرداخت می شود.

تحصیل در لهستان رایگان 

بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان هستند که پرداخت هزینه های گزاف تحصیل در دانشگاه های کشورهایی همچون آمریکا ، کانادا یا انگلستان برایشان غیر ممکن است. شرایط مالی این افراد نبایستی مانعی برای تحصیل در مدارج عالی در دانشگاه های با سطح کیفی آموزشی برابر با کشورهای مذکور گردد. تحصیل در لهستان با سطح کیفی آموزشی خوب دانشگاهها و هزینه بسیار کم و مقرون به صرفه برای این نوع دانشجویان پیشنهاد می گردد.

در حال حاضر لهستان به یکی از مقاصد تحصیلی جهان با حدود 57000 دانشجوی بین المللی شده که هزینه های زندگی پایین این کشور نسبت به بقیه کشورهای اروپایی در انتخاب این کشور هم بسیار موثر است. موسسه ” آریانا اپلای ” با چندین سال سابقه درخشان در امر مهاجرت تحصیلی و با داشتن مجوز از وزارت علوم آماده ارائه خدمات مشاوره ای به همه علاقمندان به تحصیل در لهستان بوده و در صورت تمایل افراد و عقد قرارداد، به عنوان وکیل مهاجرتی همه تلاش خود را برای موفقیت موکلین خود به کار خواهد بست.

تحصیل در لهستان-تحصیل در لهستان رایگان 

هزینه های تحصیل در لهستان 

هزینه های تحصیل در لهستان همانطور که گفته شد نسبت به بقیه کشورهای هم تراز اروپایی بسیار کمتر است. هزینه های تحصیل که علاوه بر هزینه های مربوط به واحد آموزشی هزینه های زندگی خود دانشجو را نیز شامل شده ، در این کشور بسیار پایین است. دانشگاه های این کشور مقدار شهریه ای که از دانشجو بطور سالانه مطالبه می کنند حداکثر در حدود 5000 یورو خواهد بود که البته این مبلغ با توجه به نوع رشته و دانشگاه متغییر بوده و معمولا ازحداقل 1500 یورو در سال شروع و تا 5000 یورو در سال برای شهریه دانشجو در نظر گرفته می شود.

اگر بخواهیم خیلی جزئی تر هزینه های تحصیل در لهستان را بررسی کنیم، بایستی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، مبلغ 2000 تا 3000 یورو به طور سالانه و برای دوره های دکترا، مبلغ 3000 تا 4000 یورو به طور سالانه در نظر بگیریم. هزینه های یک زندگی دانشجویی هم در این کشور به طور ماهانه در حدود 300 تا 500 یورو خواهد بود که بسیار مقرون به صرفه تر از سایر کشورهای اروپائی بوده و شامل همه هزینه های مسکن، غذا، حمل و نقل، بیمه و سایر هزینه های یک در دانشجو در لهستان می گردد. تمامی دانشجویان بین المللی برای اقدام جهت تحصیل در لهستان بایستی تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی برای سال اول تحصیل در لهستان را به سفارت این کشورجهت اخذ ویزا نشان دهند.

بورسیه تحصیلی لهستان 

برای خیلی از دانشجویان بین المللی مساله بورس تحصیلی جزو اولویت های تحصیلی شان است. با اینکه هزینه های تحصیل در لهستان آنچنان رقم بالایی به نسبت سایر کشورها نیست ولی باز هم دولت لهستان بورس های تحصیلی را با عناوین خاص برای دانشجویان بین المللی در آژانس ملی لهستان برای تبادل دانشگاهی (NAWA – Polish National Agency for Academic Exchange) مشخص کرده است. بورسیه تحصیلی لهستان بخش عمده ای از هزینه های تحصیل در لهستان را شامل شده و یا حتی برای دارنده خود این امکان را فراهم می نماید که تحصیل به صورت کاملا رایگان در این کشور تجربه نماید.

تحصیل در لهستان-بورسیه تحصیلی لهستان 

از لحاظ اولویت در اعطا بورسیه تحصیل در لهستان، دانشجویانی که از لحاظ مالی شرایط خوبی نداشته یا کسانی که به طور همزمان قصد تحصیل در دو رشته را دارند در اولویت هستند. بورسیه های تحصیلی ویژه ای که بعضی از دانشگاهها ی لهستان به دانشجویان بین المللی اعطا می کنند بر حسب نمره معدل ، مدرک زبان و شرایط افراد است. از این رو اگر دریافت این بورسیه برایتان مهم است تمام تلاش خود را در اخذ نمرات بالاتر بایستی به کار گیرید تا در این رقابت بین المللی موفق گردید. همچنین در مورد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی لهستان از امور دانشجویی دانشگاه منتخب برای تحصیل خود نیز می توانید اطلاعات کامل تری دریافت نمائید.

گفتنی است که برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان اخذ بورسیه بسیار کم بوده و بیشترین شانس اخذ بورسیه تحصیلی لهستان به مقطع دکترا تعلق دارد. در صورت تحصیل در مقطع دکترا، امکان اخذ بورسیه تحصیلی لهستان به آسانی امکان پذیر بوده و حتی دانشگاه های لهستان به دانشجویان این مقطع در طول دوره تحصیلی مبلغی در حدود 2000 یورو را به عنوان حقوق پرداخت می نمایند. از این رو دانشجویان دکترا از لحاظ هزینه های تحصیلی و زندگی مشکلی نخواهند داشت. البته در این مقطع بورسیه ها بر اساس شرایط مدرک زبان(حداقل آیلتس 5/6)، معدل( بالای 17)، ارائه رزومه قوی در زمینه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط با رشته و همچنین سابقه چاپ مقالات isi و کسب موافقت یک استاد راهنما اعطا می گردد.

تحصیل ارزان در لهستان

مطمئنا کشورهای تحصیل رایگان را در بیشترمباحث مربوط به تحصیل در خارج از کشور دیده یا شنیده اید. کشورهای تحصیل رایگان به کشورهای اطلاق می گردد که کمترین هزینه تحصیل و زندگی را برای دانشجویان در بر داشته باشند. لهستان از جمله کشورهای تحصیل رایگان بوده و تحصیل ارزان در لهستان برای تمامی دانشجویان لهستانی و بین المللی در مرکز اروپا و با کیفیت عالی امکان پذیر است.

دانشگاه های لهستان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی شده و دانشگاه های دولتی که هزینه تحصیلی کمتری دارند همانند دانشگاه های خصوصی پذیرای دانشجویان خارجی در کنار دانشجویان لهستانی هستند. هزینه های تحصیل در لهستان با توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه متفاوت بوده و از 2300 یورو تا 5000 یورو در سال در دانشگاه های دولتی متغییر است.

تحصیل در لهستان-تحصیل ارزان در لهستان 

لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و MBA بالاتر از این مبالغ می باشد ولی تحصیل در دوره های پزشکی لهستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی مناسب تر بوده و مدارک اعطایی این دانشگاهها مورد قبول در تمامی کشورهای دنیا است. در هر دو نوع از دانشگاه ها ی لهستان، دوره های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می گردد.

همچنین هزینه های زندگی دانشجویی در لهستان در حدود 350 تا 500 یورو در ماه خواهد بود که برا ی دانشجویان بسیار مقرون به صرفه می باشد. در کل با توجه به هزینه های کم تحصیل و زندگی در لهستان این کشور به طور قطع شرایط تحصیل ارزان را به خوبی برای دانشجویان مهیا ساخته است.

تحصيل پزشكى در لهستان

پزشکی از جمله رشته های است که علاوه بر داشتن استعداد تحصیلی نیازمند عشق به این حرفه و کمک به هم نوع می باشد. اکثر افرادی که در این رشته مشغول به کار هستند، درمان و سلامتی مجدد بیماران در درجه اول اولویت های شان است. زحمات این قشر از جامعه بر هیچ کسی پوشیده نیست و معمولا هم به نسبت حساسیت حرفه خود از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردارند. تحصیل پزشکی در لهستان از رشته های پرطرفدار برای تحصیل در لهستان بین دانشجویان بوده و این دانشگاهها شرایط مناسبی برای علاقمندان تحصیل در رشته پزشکی مهیا می سازند.

از مزایای تحصیل پزشکی در لهستان، علاوه بر اقامت اتحادیه اروپا می توان به کیفیت عالی آموزشی، ارزان بودن هزینه های تحصیلی، بورسیه های تحصیلی، تحصیل به زبان انگلیسی اشاره داشت. دوره های تحصیلی مربوط به پزشکی در لهستان در رشته های پزشکی، فیزیوتراپی، دندان پزشک، پرستاری و دام پزشکی در طی 4 تا 6 سال قابل گذراندن است. البته دوره های تحصیلی مربوط به پزشکی عمومی در لهستان 6 ساله می باشد. برای ورود به دانشکده پزشکی، متقاضیان بایستی دوره Foundation را به مدت یکسال گذرانده و پس از آن شروع به تحصیل پزشکی نمایند.

تحصیل در لهستان-تحصيل پزشكى در لهستان 

دانشگاه های لهستان دوره Foundation را با توجه به تمایل متقاضی به گذراندان دوره به زبان انگلیسی یا لهستانی ارائه می نمایند یعنی این دوره به هر دو زبان انگلیسی و لهستانی برگزار می شود. شهریه سالانه برای دوره پزشکی عمومی حدود 11000 یورو در سال و برای دوره های پزشکی پیشرفته در حدود 13000 یورو در سال می باشد. لازم به ذکر است که امکان کار در حین تحصیل در لهستان و یا بعد از آن برای دانشجویان رشته پزشکی در لهستان وجود دارد. دوره های تحصیل در لهستان پزشکی و مدت زمان هر دوره به شرح جدول زیر بوده و زبان آموزشی همه ی این دوره ها به زبان انگلیسی است.

دوره تحصیلی پزشکی مدت دوره
پزشکی عمومی (M.D.) (پیش نیاز: مدرک دیپلم) 6 سال
 پزشکی پیشرفته M.D.) Advanced) (پیش نیاز: مدرک لیسانس علوم پایه) 4 سال
دندان پزشکی (.S.D.D) 5 سال
داروسازی (.Pharm.D) 6 سال
 کارشناسی ارشد فیزیوتراپی ( Sc. Physiotherapy.M) 5 سال
پرستاری  ( Nursing ) 3 سال
دوره پیش نیاز پزشکی (Pre-Med.) 8 ماه

تحصیل پزشکی در لهستان به زبان انگلیسی 

رشته پزشکی از رشته های جذاب و پر طرفدار برای تحصیل در لهستان به شمار میرود. درهمه دانشگاه های لهستان تحصیل در رشته پزشکی تنها به زبان انگلیسی امکان پذیر است. برخی از دانشگاه های پزشکی لهستان علاوه بر اخذ مدرک زبان انگلیسی حتی یک مصاحبه اسکایپی نیز با متقاضی تحصیل پزشکی در لهستان به عمل آورده تا از مهارت زبان انگلیسی داوطلب نیز اطمینان یابند.

تحصیل پزشکی در لهستان به زبان انگلیسی به دو صورت ارائه می گردد : برای فارغ التحصیلان دبیرستان یعنی دارندگان دیپلم ، یک دوره 6 ساله و برای فارغ التحصیلان دانشگاه، دوره 4 ساله را ارائه می نمایند و در پایان هر کدام از دو دوره ذکر شده به افراد مدرک پزشکی اعطا می گردد.

تحصیل در لهستان

مدرک پزشکی لهستان از اعتبار بالایی برخوردار بوده چون که برنامه های تحصیل پزشکی در لهستان به زبان انگلیسی بر طبق معیارهای آموزشی دوره های لهستانی، دانشگاه های اتحادیه اروپا و وزارت آموزش و پرورش و هیئت های پزشکی در ایالات متحده آمریکا اجرا می گردد. کسانی که تحصیل پزشکی در لهستان را با موفقیت به پایان رسانده می توانند در بیمارستانهای علوم پزشکی کشورهای همچون آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، ایرلند، سوئد، نروژ، نیجریه ، آفریقای جنوبی و لهستان دوره های رزیدنسی را بگذرانند.

تحصیل پزشکی در لهستان بدون مدرک زبان

تحصیل پزشکی در لهستان از رشته های پرتقاضا از میان رشته های تحصیل در لهستان بوده و هر ساله علاقمندان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی لهستان اقدام می نمایند اما آیا تحصیل پزشکی در لهستان بدون مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل امکان پذیر است ؟ باید این نوید را بدهیم که متقاضی نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل ندارد و داشتن مهارت زبان انگلیسی در حد متوسط برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی لهستان کافی است.

ولی این نکته باید در نظر گرفته شود که داشتن مدرک زبان انگلیسی ، امتیاز و شانس پذیرش داوطلب را بسیار بالا خواهد برد. البته همانطور که قبلا هم اشاره شد برخی از دانشگاهها مصاحبه اسکایپی هم برای ارزیابی سطح مهارت زبانی داوطلب به عمل می آورند که نتیجه این مصاحبه در تصمیم گیری دانشگاه تاثیر خواهد داشت. همچنین آن دسته از متقاضیان تحصیل پزشکی در لهستان که دوره دبیرستان یا لیساتنس علوم پایه خود را در مراکز انگلیسی زبان گذرانده باشند هیچ نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارند. توصیه ” موسسه آریانا اپلای “ به علاقمندان تحصیل در لهستان اخذ مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 جهت بالا بردن امکان پذیرش در دانشگاه های پزشکی لهستان بوده و حتی در صورت درخواست متقاضیان با کمال افتخار این عزیزان را در یادگیری زبان انگلیسی و اخذ آیلتس 6 یا 6.5 یاری خواهد نمود.

تحصیل در لهستان دندانپزشکی 

برای تحصیل دندانپزشکی در لهستان همانند دوره های پزشکی متقاضی بایستی دوره پیش نیاز پزشکی یا Pre-Med را بگذراند. در طی این دوره متقاضی آمادگی لازم برای شرکت در آزمون پزشکی و کسب پذیرش را بدست آورده و همچنین از لحاظ زبان انگلیسی تقویت می گردد. البته امکان گذراندن این دوره به زبان انگلیسی یا لهستانی برای شرکت کنندگان وجود داشته و معمولا به انتخاب خود داوطلبین در کلاسها حاضر می شوند. البته از جمله شرایط پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی لهستان دارا بودن مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی، معدل دیپلم بالای 16، سن زیر 30سال و نداشتن گپ تحصیلی است.(گپ تحصیلی به فاصله بین تاریخ اخذ آخرین مدرک تحصیلی و تاریخ مربوط به درخواست پذیرش از دانشگاه گفته می شود).

تحصیل در لهستان-تحصیل در لهستان دندانپزشکی 

طول دوره دندان پزشکی در دانشگاه های لهستان 5 ساله بوده و در بیشتر دانشگاهها به زبان انگلیسی ارائه می گردد. هزینه تحصیل در دوره دندان پزشکی به طور سالانه 13000 یورو خواهد بود. دانشجویان دندانپزشکی لهستان بعد از فارغ التحصیلی می توانند ویزای تحصیل در لهستان خود را به ویزای کاری تغییر داده و در این کشور مشغول به کار گردند. همانند تمامی کشورهای اروپایی بعد از چند سال کار در لهستان متقاضیان می توانند برای اقامت دائم لهستان درخواست نمایند.

دانشگاه های لهستان مورد تایید وزارت بهداشت 

دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی در لهستان از جمله بهترین دانشگاه های سطح جهان برای تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی است. بیشتر دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی در لهستان یک دوره یک ساله برای دانشجویان در نظر گرفته که برای ارتقا سطح تحصیلی و زبان انگلیسی افراد است .

اما دغدغه همه متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در خارج از ایران، تایید مدرک اخذ شده و دانشگاه محل تحصیل از طرف وزارت بهداشت ایران می باشد. به دلیل اهمیت این مساله خصوصا برای کسانی قصد برگشت به کشور و کار در ایران را دارند، توصیه می شود قبل از هرگونه تصمیم گیری و انتخاب دانشگاه، لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت را بررسی نمایند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس رای صادره در جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک فارغ التحصیلان خارج از کشور مبنی بر بازنگری در لیست برای ورودی های 2021-2020 ، با بررسی سه نظام رتبه بندی و رنکینگ جهانی QS، Times و Shanghai لیست دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در لهستان که مورد تایید این سازمان بوده را به قرار زیراعلام می نماید :

Jagiellonian University ( دانشگاه ژاگلونیان )
University of Medical Lodz ( دانشگاه علوم پزشکی لودز )
Medical University of Warsaw ( دانشگاه علوم پزشکی ورشو )
Wroclaw Medical University (دانشگاه علوم پزشکی وروسلاو)
Medical University Silesia ( دانشگاه علوم پزشکی سیلسیا )

ادامه تحصیل در لهستان 

مهاجرت تحصیلی به لهستان از جمله راه های مهاجرتی به این کشور اروپایی و خاص بوده که لازمه آن اخذ پذیرش از دانشگاه ها ی لهستان و همچنین ویزای تحصیلی این کشور است. شیوه آموزشی دانشگاه های لهستان در طی 650 سال تجربه آموزشی به سیستمی قدرتمند و حرفه ای تبدیل شده که از جمله آنها می توان به دانشگاه ورشو اشاره داشت که از سطح علمی بالا و بهترین درجات رنگینگ بین المللی برخوردار است. برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در لهستان دارند باید بدانند که فارغ التحصیلان دانشگاه های لهستان خصوصا در رشته های پزشکی، مهندسی،IT همواره در سراسر جهان مورد توجه بوده و از برترین متخصصان حرفه خود محسوب می گردند.

تحصیل در لهستان

هرساله دانشجویان بین المللی زیادی به دلیل کیفیت آموزش منطبق با استانداردهای بین المللی دانشگاه های این کشور برای ادامه تحصیل در لهستان درخواست می دهند. ادامه تحصیل برای متقاضیان در سه سطح کارشناسی، کارشناسی و دکترا امکان پذیر بوده و لازمه پذیرش در هر مقطع علاوه بر مدارکی همچون مدرک زبان، تمکن مالی و … داشتن مدرک تحصیلی ما قبل مقطع درخواستی می باشد. مثلا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد متقاضی بایستی مدرک کارشناسی اخذ شده از دانشگاه های معتبر را ارائه نماید.

شرایط ادامه تحصیل در لهستان 

اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشوردارید ولی در انتخاب مراکز دانشگاهی دچار تردید هستید باید بدانید که دانشگاه های لهستان بهترین گزینه هستند. همانطور که قبلا هم اشاره شد سیستم آموزشی غنی و معتبر این کشور شناخته شده و مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه های لهستان در همه کشورها معتبر و قابل توجه است.

بهترین دانشگاه ها و کالج ها در این کشور رشته های متنوعی را به متقاضیان ارائه می نمایند. مزیت اصلی مراکز آموزشی لهستان در ارائه دروس به زبان انگلیسی در کنار زبان لهستانی است و این مورد برای بیشتر ایرانیان نکته ای مثبت در نظر گرفته می شود. شرایط ادامه تحصیل در لهستان برای کلیه مقاطع به تشریح در این مقاله پرداخته شده ولی اگر بخواهیم به اختصار برشماریم، طبق جدول زیر خواهد بود.

تحصیل در مقطع   شرایط ادامه تحصیل
کارشناسی ارائه دیپلم 12 ساله و مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 6 یا مدرک زبان لهستانی

( در صورت نداشتن دیپلم 12 ساله، گذراندن دوره پیش دانشگاهی در مراکز آموزشی معتبر اروپایی یا لهستان یا اخذ فوق دیپلم از مراکز آموزشی معتبر ایران )

کارشناسی ارشد ارائه مدرک کارشناسی و مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 6.5
دکترا ارائه مدارک کارشناسی وکارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر -معدل بالای 17- مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 6.5- داشتن تالیفات همچون کتاب، مقالات isi  و … – جلب نظر استاد راهنما ( supervisor )

تحصیل در مدارس لهستان

تحصیل در لهستان برای تمامی کودکان از نام نویسی در مدارس آغاز می گردد. سال تحصیلی در لهستان از ماه سپتامبر تا ماه ژوئن می باشد. تحصیل در مدارس لهستان شامل سه دوره ابتدایی، دوره اولیه دبیرستان و دوره تکمیلی دبیرستان بوده و دانش آموزان در طی 12 تا 15 سال با گذراندن این سه دوره، آماده ورود به دانشگاه خواهند بود. دوره ابتدایی که اولین مرحله از تحصیل در مدارس لهستان است 6 ساله بوده و کودکان از شش سالگی وارد این مرحله می شوند. در پایان دوره ابتدایی، دانش آموزان در آزمون اجباری شرکت خواهند نمود و در صورت قبولی مجوز ورود به مرحله دوم تحصیلی را خواهند داشت. لازم به ذکر است که گذراندن دوره ابتدائی در لهستان برای همه کودکان، اجباری است.

تحصیل در لهستان - تحصیل در مدارس لهستان

پس از دوره ابتدائی دانش آموزان وارد دوره اولیه دبیرستان شده که مدت زمان آن 3 سال خواهد بود. در پایان این دوره آزمون از دانش آموزان اخذ شده و در صورت قبولی وارد مرحله تکمیلی دبیرستان خواهند شد. همچنین دوره تکمیلی دبیرستان در لهستان 4 ساله بوده که همانند مراحل تحصیلی قبلی در پایان دوره و با شرکت در آزمون آخر دوره و کسب قبولی در آزمون برای ورود به دانشگاه ها و سایر مراکز آموزش عالی یا بازار کار آمادگی خواهد داشت.

تحصیل در مدارس لهستان برای دانش آموزان لهستانی و همچنین برای دانش آموزان خارجی رایگان بوده و والدین فقط بایستی هزینه های جانبی تحصیل همچون کتاب، لوازم تحریر و … را پرداخت نمایند. البته مدارس بین المللی مانند مدرسه بین المللی کانادایی، مدرسه بین المللی چند ملیتی، مدرسه بین المللی اروپایی ورشو وغیره هم در لهستان فعالیت داشته که در صورت تمایل خانواده ها می توانند دانش آموزان خود را در این مدارس ثبت نام نمایند. البته این مدارس رایگان نبوده و با توجه به شرایط هرکدام این مدارس هزینه های متفاوتی بین 18000 تا 50000 زلوتی ( واحد پول لهستان ) در سال از والدین اخذ می نمایند.

تحصیل در لهستان با مدرک دیپلم 

ادامه تحصیل در لهستان با مدرک دیپلم، در مقطع کارشناسی رشته های مختلف و همچنین رشته های علوم پزشکی امکان پذیر است. در این مقاله در مورد شرایط و نحوه تحصیل در رشته پزشکی و رشته های زیر مجموعه به طور مفصل توضیح داده شد. در این قسمت به چگونگی تحصیل در مقطع کارشناسی خواهیم پرداخت.

از شروط پذیرش در دوره کارشناسی دارا بودن دیپلم 12 ساله بوده یعنی اینکه متقاضی بایستی مدرک دیپلم را اخذ و دوره یکساله پیش دانشگاهی را در یک موسسه معتبر گذرانده باشد. به فارغ التحصیلان کارشناسی در لهستان، مدرک لیسانس ( BA ) یا در صورت تحصیل در رشته های مهندسی، مدرک لیسانس مهندسی (BSc) اعطا می شود. مقطع کارشناسی در کشور لهستان در رشته های متنوع ارائه شده و مدارک کارشناسی دانشگاه های این کشور در کل اروپا حتی در اکثر کشورهای جهان دارای اعتباراست.

 

تحصیل در لهستان

تحصیل در دوره لیسانس بین 3 تا 5/3 سال زمان می برد و این دوره ها در کالج های فنی و حرفه ای برگزار می گردند. تحصیل در دوره لیسانس مهندسی بین 5/3 تا 4 سال و حتی در برخی رشته ها تا 5 سال به طول می انجامد و کلیه کالج ها در رشته های فنی مهندسی ، اقتصاد و کشاورزی این دوره ها را ارائه می دهند. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های لهستان به دو زبان انگلیسی و لهستانی میسر بوده که در صورت تحصیل به زبان انگلیسی ، هزینه ی بسیار کم و در حدود 2000 یورو در سال را باید پرداخت نمایند. دانش جویانی که مقطع کارشناسی را به زبان لهستانی تحصیل می کنند ملزم به پرداخت هیچ هزینه تحصیلی نیستند.

برای کسب اطلاعات درباره ثبت شرکت در لهستان ، لطفا کلیک نمایید. 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش مقطع کارشناسی در لهستان 

مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی در لهستان 3 تا 4 سال بوده و همانطور که گفته شد متقاضیان برای اخذ پذیرش در این مقطع باید مدرک دیپلم 12 ساله را ارائه نمایند. در صورتی که متقاضی دیپلم 12 ساله نداشته می تواند یک دوره یک ساله پیش دانشگاهی را در یکی از کالج های لهستان یا دیگر کشورهای اروپایی بگذراند. از آنجائی که برای ایرانیان اخذ ویزا از این روش تا اندازه ای مشکل بوده توصیه می گردد که از یکی از موسسات معتبر آموزشی ایران مدرک فوق دیپلم را اخذ نموده و سپس برای تحصیل در لهستان اقدام نمایند.

از آنجائیکه تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان مستلزم ارائه مدرک زبان انگلیسی بوده، کسانی که این مدرک را ارائه ننموده اند باید یک دوره زبان را در لهستان قبل از شروع به تحصیل بگذرانند. لازم به ذکر است که هزینه های دوره زبان بر عهده متقاضی است. مدارک مورد نیاز برای پذیرش مقطع کارشناسی را در ادامه بر می شماریم. در ضمن تمامی مدارک بایستی توسط دارالترجمه معتبر ترجمه و مهر گردد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش مقطع کارشناسی عبارتند از :

کپی پاسپورت
فرم درخواست پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی
مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس 6.5 ) یا لهستانی
مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
مدرک دوره پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
عکس پرسنلی
گواهی تمکن مالی برای هزینه های تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان کارشناسی ارشد 

متقاضی تحصیل در لهستان کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس را در رشته مورد تقاضا یا رشته های مرتبط دیگراخذ نموده باشد. در دانشگاه های لهستان تحصیل در مقطع فوق لیسانس به دو زبان انگلیسی و لهستانی امکان پذیر بوده و از این لحاظ دانشجویان بین المللی مشکلی نخواهند داشت چون تقریبا تمامی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می گردند. در صورتی که مدرک زبان انگلیسی نداشته باشند با شرکت در دوره زبان و اخذ مدرک زبان می توانند وارد دانشگاه شوند ولی دانشجویان ایرانی بهتر است که مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5 را اخذ نموده تا در زمان اخذ پذیرش از دانشگاه و اخذ ویزای لهستان مانعی وجود نداشته باشد همچنین اخذ مدرک زبان در ایران از لحاظ هزینه ها برای دانشجو مقرون به صرفه تر خواهد بود.

دوره تحصیل در مقطع فوق لیسانس بین 2 تا 3 سال بوده و حتی در برخی رشته ها امکان دارد که این دوره به صورت یکساله ارائه گردد. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به صورت سالیانه حدود 3000 یورو خواهد بود. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های لهستان باید توجه داشته باشند که دانشگاه منتخب در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران باشد تا در صورت برگشت به وطن و اقدام برای ادامه تحصیل یا اشتغال با مشکل عدم تایید از طرف وزارت علوم مواجه نگردند. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در تیتر بعدی به طور کامل درج گردیده است. برای پذیرش در دانشگاه های لهستان در مقطع فوق لیسانس مدارکی مورد نیاز است که حتما بایستی توجه دارالترجمه رسمی ترجمه و مهر شده باشند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از :

فرم درخواست پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد
کپی پاسپورت
مدرک زیان انگلیسی ( آیلتس 6.5 ) یا لهستانی
مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
عکس پرسنلی
گواهی تمکن مالی برای هزینه های تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در لهستان – 2021-2020 

سابقه آموزشی دانشگاه های لهستان در حدود 650 سال بوده و سیستم دانشگاهی لهستان در طی این سالها با کسب تجربه از دانشگاه های داخل و یا حتی خارج از لهستان بسیارغنی شده و در همه دنیا شناخته شده است. برای نمونه دانشگاه ژاگلونیان یا دانشگاه ورشو ازمعتبرترین و شناخته ترین دانشگاهها برای تحصیل در لهستان به شمار می آیند و رشته های مختلفی در این دانشگاهها به زبان انگلیسی و لهستانی ارائه می گردد.

ولی آندسته از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور داشته از مهمترین دغدغه های ایشان مورد تایید وزارت علوم بودن دانشگاه محل تحصیل وهمچنین مدرک تحصیلی اخذ شده از این مراکز آموزشی است. از این رو برای اینکه بتوانند تصمیم درست در این مورد داشته باشند لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را در ادامه ذکر خواهیم کرد.

وزارت علوم تحقیقات و فناوری، بر اساس رای صادره در جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک فارغ التحصیلان خارج از کشور مبنی بر بازنگری در لیست برای ورودی های 2021-2020، با بررسی سه نظام رتبه بندی و رنکینگ جهانی QS ،Times و Shanghai لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم درلهستان را به قرار زیراعلام می نماید :

دسته بندی وزارت علوم ایران نام دانشگاه
 

دانشگاه های گروه الف

( ممتاز)

University of Warsaw
Jagiellonian University
University of Wroclaw
 

 

 

 

 

دانشگاه های گروه ب

(خوب)

Adam Mickiewicz University, Poznan (UAM)
Cracow University of Technology
Gdansk University of Technology

Gdansk University of Technology

Lodz University of Technology
Nicolaus Copernicus University
Poznan University of Technology
Silesian University of Technology
University of Gdansk
University of  Lodz
University of Silesia in Katowice
Warsaw University of Technology
Warsaw University of Life Sciences
Wroclaw University of Science and Technology

دانشگاه های گروه ج (متوسط)

Maria Curie – Sklodowska University
University of Information Technology and Management in Rzeszow
State University of Applied Sciences in Nowy Sacz
The Marii Grzegorzewska Academy of Special Education

 

تحصیل پرستاری در لهستان 

تحصیل پرستاری در لهستان با هزینه تحصیلی مقرون به صرفه در سالهای گذشته بسیار مورد توجه علاقمندان رشته پرستاری بوده است. برای ورود به رشته پرستاری داشتن دیپلم دبیرستان و همچنین مدرک آیلتس زبان انگلیسی در حد 6.5 ضروری است. دانشگاه های لهستان بر اساس استاندارهای اروپایی فعالیت نموده و تمامی مدارک صادر شده از این دانشگاهها در دنیا معتبر و شناخته شده است.

دوره پرستاری در لهستان شامل دروس نظری و عملی بوده و دوره های هم برای مراقبت های پزشکی پیشگیرانه، ترویج سلامت، آموزش سلامت و توانبخشی گذرانده می شود. دانشجویان پرستاری در لهستان پس از اتمام تحصیل در مراکز درمانی و بیمارستانها و کلینیک های درمانی جهت اخذ مهارت مشغول به کارآموزی می شوند.

تحصیل در لهستان

هزینه های تحصیل در کارشناسی پرستاری در کشور لهستان در دانشگاه های دولتی در سال اول حدود 5700 یورو و در سالهای بعدی حدود 5500 یورو به صورت سالانه خواهد بود. هزینه تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه های خصوصی لهستان مطمئنا بیشتر و در حدود 15000 یورو در سال خواهد بود. هزینه های زندگی در این کشور در حدود 350 تا 500 یورو در ماه بوده که به نسبت سایر کشورهای اروپایی برا ی دانشجویان بسیار مناسب تر است.

دانشگاه های متعددی این رشته را در لهستان ارائه می نمایند که از میان آنها دانشگاه گدانسک، دانشگاه تکنولوژی گدانسک، دانشگاه ورشو، دانشگاه تکنولوژی ورشو، دانشگاه سیلسیا و دانشگاه یاگیلونیا مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران می باشند. فارغ التحصیلان رشته پرستاری با توجه به بازار کار مراقبت های پزشکی، موقعیت های شغلی خوبی در این کشور خواهند داشت. البته این شرایط برای سایر دانشجویانی که در رشته های مختلف مشغول به تحصیل در لهستان بوده نیز مهیاست و در آینده با مشکل اشتغال مواجه نخواهند بود. مدارک مورد نیاز برای پذیرش پرستاری در لهستان عبارتند از :

  • فرم درخواست پذیرش تحصیلی در پرستاری
  • کپی پاسپورت
  • مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس 6.5 )
  • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
  • مدرک دوره پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
  • عکس پرسنلی
  • گواهی تمکن مالی برای هزینه های تحصیل در لهستان
  • گواهی سلامت پزشکی

نتیجه گیری

تحصیل در لهستان از جمله روشهای مهاجرتی به این کشور اروپایی بوده که هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر دنیا را برای ادامه تحصیل راهی این کشور تاریخی می نماید. سیستم آموزشی لهستان قدمتی 650 ساله داشته و محدود به آموزش نظری نبوده وهمواره سعی در تقویت مهارت و خلاقیت دانشجویان خود داشته تا جائی که فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور در بین متخصصان هم رشته خود سرآمد و شهره هستند. در دانشگاه های لهستان امکان ادامه تحصیل در کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فراهم بوده و دانشجویان می توانند با صرف هزینه های تحصیلی به مراتب کمتر از سایر کشورهای اروپایی در لهستان تحصیل نمایند.

تحصیل در لهستان

تقاضا برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی که جزو رشته های پرطرفدار در لهستا‌ن بوده بسیار زیاد است. متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی بایستی یک دوره یک ساله Foundation را به زبان انگلیسی یا لهستا‌نی گذرانده و بعد از قبولی در آزمون پایان این دوره وارد دانشگاه های پزشکی شوند. تحصیل در تمامی رشته های دانشگاهی لهستان بدون ارائه مدرک زبان مهیا بوده ولی باید در نظر داشت که داشتن مدرک زبان انگلیسی، امتیاز و شانس پذیرش داوطلب را بسیار بالا خواهد برد و عموما توصیه می شود که حتما مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5 اخذ شده و سپس برای اخذ پذیرش از دانشگاهها اقدام گردد.

در صورتی که مدرک زبان ارائه نشود، متقاضی ملزم به گذراندن دوره زبان ما قبل دانشگاه بوده که هزینه های این دوره نیز بایستی توسط ایشان پرداخت گردد. لهستان دارای دانشگاه های معتبر و قدیمی است که ازمهمترین آنها می توان به دانشگاه ورشو (University of Warsaw)، دانشگاه ژاگلونیان(Jagiellonian University )و دانشگاه وروسلاو (University of Wroclaw ) اشاره داشت. لهستان جزو کشورهای تحصیل رایگان بوده و تحصیل در لهستان با سطح کیفی آموزشی هم تراز کشورهای درجه اول جهان ولی با کمترین هزینه خواهد بود. نکته مثبت تحصیل در لهستا‌ن این است که دانشجویان دانشگاه های لهستان بعد از اتمام تحصیلات با توجه به شرایط شغلی خوبی که در لهستا‌ن وجود دارد در این کشور اروپایی مشغول به کار می شوند. لازم به ذکر است در صورت تبدیل ویزای تحصیلی فارغ التحصیلان به ویزای کاری امکان اخذ اقامت این کشور بعد از چند سال فراهم خواهد گردید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا