...
Search
Close this search box.
آریانااپلای » بلاگ » بورسیه تحصیلی » بورسیه تحصیلی ایتالیا

شرایط و نحوه دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

Conditions for receiving an Italian scholarship

شرایط اخذ بورسیه ایتالیا و آگاهی یافتن در مورد آن مد نظر بسیاری از متقاضیان تحصیل در ایتالیا می باشد. اصلا می توان گفت بورسیه ایتالیا یکی از مهمترین دلایل افزایش روز افزون متقاضیان دریافت اقامت ایتالیا از طریق تحصیل بوده که موجب شده در سال های اخیر افراد بسیار زیادی حتی از کشورهای آمریکایی و اروپایی خواهان اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا و گذراندن حداقل یک دوره تحصیلی در این کشور باشند. هر ساله دولت ایتالیا، دانشگاه ها و موسسات آموزشی ایتالیا و مراکز صنعتی مختلف این کشور در ارتباط با این دانشگاه و موسسات آموزشی بورسیه های مختلفی را به افراد واجد شرایط اعطا می کنند. این بورسیه ها ممکن است شامل هزینه تغذیه، اسکان، لوازم آموزشی و شهریه دانشگاه شده و یا حتی مبالغی نیز به عنوان هزینه زندگی به متقاضیان دارای صلاحیت پرداخت شود.

بورسیه ایتالیا

از آنجا که به طور کلی ایتالیا خود در گروه کشورهای تحصیل رایگان قرار گرفته، در برخی موارد و با انجام کار دانشجویی در صورت بهره مندی از یکی از انواع بورسیه ایتالیا، این امکان وجود دارد تا تحصیل فرد به طور کامل رایگان شده و از نظر تامین هزینه ها مشکل چندانی نداشته باشد. شرایط اخذ بورسیه ایتالیا ارتباط مستقیمی با سازمان یا مرکز اعطا کننده بورسیه خواهد داشت. به طور کلی بورسیه دولت ایتالیا که معروفترین بورسیه این کشور بوده و با عناوین بورسیه استانی ایتالیا و یا DSU نیز شناخته می شود، ویژه آن دسته از دانشجویانی است که خانواده آن ها و یا کشورشان شرایط اقتصادی مناسبی نداشته باشد. اما بورسیه های دانشگاه ها و مراکز صنعتی ایتالیا به دانشجویانی اعطا شده که رزومه علمی بسیار خوبی داشته و بتوانند در اجرای برنامه های پژوهشی مرکز اعطا کننده بورسیه، ایفای نقش موثر نمایند. در ادامه به تفصیل در مورد شرایط هر کدام از انواع بورسیه ایتالیا توضیح داده خواهد شد. اما دلایل اعطای بورسیه ایتالیا چیست؟ برای پاسخ به این سوال و جنبه های مختلف بورسیه ایتالیا تا پایان با ما همراه باشید.

جهت آشنایی با شرایط تحصیل در ایتالیا مقاله تهیه شده در این زمینه را مطالعه بفرمایید.

دلایل ارائه بورسیه ایتالیا

دلایل ارائه بورسیه ایتالیا مسقیما به سازمان یا نهاد ارائه دهنده بورسیه مورد نظر بستگی خواهد داشت. هر کدام از ارگان ها یا نهادهای اهدا کننده بورسیه تحصیلی معمولا اهداف و برنامه های خود را از این موضوع دنبال می کنند. می توان گفت دولت ایتالیا که ارائه دهنده معروفترین نوع بورسیه تحصیلی این کشور بوده، مانند اغلب کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا به دنبال جذب استعداد ها و افراد نخبه کشورهای در حال توسعه می باشد. چرا که این افراد عموما بعد از فارغ التحصیلی به دنبال مهاجرت به ایتالیا و حضور در این کشور بوده و دولت ایتالیا مایل است آن ها در حوزه های مختلف از جمله صنایع و علوم مورد نظر خود وارد بازار کسب و کار نموده و از علم و تخصص آن ها بهره مند شود.

از جمله دلایل دیگر دولت ایتالیا و سایر کشورهای توسعه یافته رشد فردی هر کدام از افراد حاضر در جامعه بوده که در نهایت می تواند باعث رشد اجتماعی و بهبود شرایط مختلف کشور مورد نظر گردد. چه بسا بخش عظیمی از توسعه یافتگی و پیشرفت روز افزون کشورهای درجه یک دنیا در حال حاضر مبتنی بر کارهای علمی و انجام پروژه های تحقیقاتی می باشد.

بورسیه ایتالیا

در دانشگاه عموما هدف از اعطای بورسیه افزایش رنکینگ دانشگاه و جذب نیروهای علمی قوی برای پرورش اساتید و یا پیشبرد طرح های پژوهشی در نظر گرفته می شود. چرا که یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در رنکینگ دانشگاه تعداد و میزان بورسیه های تحصیلی ارائه شده خواهد بود. مراکز صنعتی و کارخانجات نیز که تعداد بسیاری از بورسیه های ایتالیا را تامین می کنند، به دنبال بهبود شرایط تولید، توسعه فعالیت ها و بازار خود با انجام تحقیقات و پروژه های علمی دقیق هستند. در نتیجه می توان گفت بورسیه ایتالیا مانند همه بورسیه های تحصیلی در جهان می بایست در نهایت منجر به یک رابطه برد- برد شده که هم برای دانشجو و تامین هزینه های وی مفید باشد و هم بتواند اهداف و مقاصد مراکز اعطا کنندگان بورسیه ایتالیا را تامین نماید.

چنانچه تمایل دارید تمامی روش های مهاجرت به ایتالیا را بدانید مقاله تهیه شده در این زمینه را مطالعه بفرمایید.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی ایتالیا برای هر کدام از انواع بورسیه ایتالیا متفاوت بوده و بر اساس شرایط، قوانین، گروه هدف و ویژگی های هر نوع بورسیه خواهد بود. به عنوان نمونه بورسیه استانی ایتالیا به منظور حمایت از دانشجویانی در نظر گرفته شده که دارای صلاحیت و شایستگی تحصیلی بوده اما خود، خانواده و یا کشورشان شرایط اقتصادی و مالی خوبی نداشته و ممکن است به این دلیل از تحصیل محروم شوند. بنابراین لازم است این دانشجویان متقاضی بورسیه مدارک و مستندات لازم مبنی بر عدم توانایی تامین هزینه های تحصیل و زندگی را ارائه نمایند. می توان گفت به جز این نوع بورسیه ایتالیا، مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی ایتالیا در انواع مختلف آن بیشتر باید اثبات کننده صلاحیت علمی، مهارت ها و شایستگی دانش تخصصی و زبان وی باشد.

چرا که در این نوع بورسیه که معمولا به تعداد محدود هم ارائه شده و متقاضی و رقابت در آن بسیار بالا خواهد بود، معمولا افراد برتر برای دریافت بورسیه انتخاب می شوند. در نتیجه داشتن مدارکی از قبیل معدل بالا، مقاله های معتبر بین المللی مانند ISI، مدرک زبان معتبر ایتالیایی و یا انگلیسی و یا توصیه نامه از اساتید مطرح می تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا داشته باشد. در نتیجه و همان طور که ملاحظه شد مدارک لازم برای بروسیه تحصیلی ایتالیا متفاوت بوده و متقاضیان گرامی می بایست قبل از هرگونه اقدام برای تحصیل در ایتالیا به پشتوانه اخذ یکی از بورسیه های متنوع این کشور، آگاهی لازم و کافی را در این مورد حاصل نموده و با چشم باز تصمیم گیری نمایند. در ادامه و به صورت مفصل در بخش “انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا” مدارک لازم برای هر نوع بورسیه مورد بررسی قرار گرفته است.

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا و یا هر کشور دیگر، یکی از اصلی ترین فاکتورهایی است که متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و یا سایر کشورها باید مد نظر قرار دهند. چرا که آگاه بودن از شرایط سنی مورد نظر برای مهاجرت به ایتالیا و یا سایر کشورها موجب می شود متقاضیان با فراهم نمودن مدارک لازم و انتخاب بهترین کشور برای این منظور، شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی کشور مربوطه و حضور در آن کشور افزایش دهند. به ویژه اگر کشور مورد نظر متقاضی عضو کشورهای حوزه شینگن بوده و دریافت مجوز اقامت آن کشور مانند اقامت ایتالیا دارای پیچیدگی ها و شرایط خاص خود باشد.

بورسیه ایتالیا

اتفاقا ایتالیا جزو کشورهایی است که محدودیت و سخت گیری های خاصی برای تحصیل در این کشور مانند برخی کشورهای پیشرفته دنیا در مورد شرایط سنی وجود ندارد. اما این نکته در صورتی که متقاضی شرایط سنی بسیار نامتعارفی را داشته باشد، به منظور دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ممکن است شانس فرد را کاهش داده و موجب هدر رفتن زمان و هزینه های متفاوتی گردد. همچنین برخی از بورسیه های تحصیلی ایتالیا شرایط سنی ویژه ای داشته که متقاضیان بورسیه می بایست از آن ها با خبر بوده و با چشم باز اقدام به انتخاب مسیر مهاجرتی خود نمایند. شرایط سنی برای تحصیل در این کشور به منظور دریافت بورسیه تحصیلی در هر کدام از انواع بورسیه ایتالیا متفاوت بوده و در ادامه به صورت کامل و مختص هر کدام از آن ها شرح داده خواهد شد.

با کلیک بر روی لینک مربوطه میتوانید با شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا به طور کامل آشنا شوید.

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا نیز معمولا بر اساس نهاد یا سازمان ارائه دهنده بورسیه تحصیلی تقسیم بندی شده و نام گذاری می شود. از مزایای انواع بورسیه ایتالیا این است که بیشتر این بورسیه ها متعلق به مقطع خاصی نبوده و دانشجویان واجد شرایط مخاطب هر بورسیه در هر مقطع تحصیلی می توانند برای آن اقدام نمایند. این مزیت در بسیاری از کشورهای دنیا کمتر یافت شده و معمولا بورسیه های تحصیلی ویژه مقاطع تحصیلات تکمیلی بوده و به خصوص در مقطع دکتری ارائه می شود. معروفترین نوع بورسیه ایتالیا به عنوان بورسیه استانی ایتالیا یا همان DSU شناخته شده و در همه مقاطع به افراد واجد شرایط توسط اداره بورسیه هر کدام از استان های ایتالیا اعطا می شود. این بورسیه ویژه آن دسته از دانشجویانی است که خود، خانواده و یا کشورشان درگیر مشکلات اقتصادی فراوان بوده و در تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود دچار مشکل هستند. هر کدام از انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا شرایط و مقررات مربوط به خود را دارد که در ادامه به تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پس تا پایان با ما همراه باشید.

بورسیه دولتی ایتالیا

بورسیه دولتی ایتالیا همان گونه که از نام آن مشخص است به وسیله دولت ایتالیا برای دانشجویان شهروند این کشور و همچنین دانشجویان بین المللی دانشگاه و موسسات آموزشی ایتالیا که در این کشور در حال تحصیل اند، در نظر گرفته شده است. این نوع بورسیه شامل موارد مختلفی شده که می تواند در برگیرنده شهریه دوره تحصیلی دانشگاه، بیمه درمانی و سلامت دانشجویی و حتی در بعضی موراد پوشش دهنده هزینه های زندگی متقاضی باشد. میزان بورسیه دولتی ایتالیا در هر سال تغییر نموده و به عنوان مثال برای سال 2018 مبلغ آن حدود 900 یورو در هر ماه بوده است. برای اخذ این نوع بورسیه ایتالیا دوره های زمانی مختلفی به منظور ثبت نام در نظر گرفته شده که شامل مقاطع زمانی 3 ماهه، 6 ماهه و 9 ماهه می شوند. متقاضیان این نوع بورسیه باید از سابقه علمی و رزومه قوی برخوردار بوده تا بتوانند در رقابت با سایر دانشجویان موفق به دریافت بورسیه دولتی ایتالیا گردند.

بورسیه ایتالیا

همچنین برای متقاضیان بورسیه دولتی ایتالیا شرایط سقف سنی در نظر گرفته شده که عموما در مقطع کارشناسی ارشد تا 28 سال، دکتری آموزش محور تا 30 سال و دکتری پژوهش محور تا 40 سال خواهد بود. در این نوع بورسیه محدودیت خاصی برای مقطع تحصیلی وجود نداشته و عموما شامل مقاطع مختلف تحصیلی می شود. اما از آنجایی که دولت ها اهداف خاص خود را از اعطای بورسیه تحصیلی دنبال کرده و بورسیه ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود، معمولا این نوع بورسیه در رشته های خاصی به دانشجویان تعلق می گیرد. این رشته ها در کشور ایتالیا از اعتبار بالایی برخوردار بوده به طوری که در سطح دنیا شهرت فراوانی کسب نموده است. برخی از رشته ها و مقاطع هدف بورسیه دولتی ایتالیا شامل موارد زیر می شوند:

 • مقطع کارشناسی ارشد
 • مقطع دکتری
 • پایان نامه و رساله با مشارکت و تحت نظر یکی از اساتید دانشگاه های ایتالیا (Progetti in co-tutela)
 • رشته های دانشگاهی در حوزه هنر، موسیقی و رقص (AFAM)
 • رشته های دانشگاهی در حوزه تاریخ، باستان شناسی، زبان و فرهنگ ایتالیایی

بورسیه تحصیلی ایتالیا برای کشورهای در حال توسعه

بورسیه تحصیلی ایتالیا برای کشورهای در حال توسعه یکی دیگر از انواع بورسیه ایتالیا بوده و همان طور که از نام آن پیداست برای دانشجویان بین المللی شایسته و مستعد در این کشور بوده تا بتوانند مهارت ها و استعدادهای خود را در ایتالیا پرورش داده و به عرصه ظهور برسانند. معمولا این نوع بورسیه به دانشجویان برتر و دارای سابقه علمی خوب در مقطع کارشناسی ارشد تعلق گرفته و برخی از دانشگاه های ایتالیا در آن مشارکت می کنند. در حال حاضر یکی از معتبرترین دانشگاه های ایتالیا یعنی دانشگاه پاویا (UNIPV) این نوع بورسیه تحصیلی را ارائه داده و هدف از آن را توسعه همکاری های تحقیقاتی بین دانشگاهی با دانشجویان کشورهای در حال توسعه و این دانشگاه اعلام نموده است. برای آگاهی از شرایط کامل تر و چگونگی ارائه درخواست دانشجویان متقاضی می بایست به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه نمایند.

بورسیه ایتالیا

از جمله کشورهای در حال توسعه ای که امکان استفاده از بورسیه های ایتالیا ویژه دانشجویان برتر آن ها فراهم است می توان آذربایجان، کلمبیا، مصر، اتیوپی، غنا، هند، اندونزی، ایران، قزاقستان، مکزیک، ترکیه، تونس و ویتنام را نام برد. همچنین رشته هایی که معمولا این نوع بورسیه ایتالیا به آن ها اختصاص می یابند عبارت اند از:

 • رشته های فنی مهندسی
 • رشته های فناوری های نوین
 • رشته معماری
 • رشته های هنر و طراحی
 • رشته های حوزه اقتصاد و کسب و کار
 • رشته های مدیریت
 • رشته تجارت بین الملل
 • رشته های زیست شناسی و ژنتیک
 • رشته های سیاست جهانی و روابط بین الملل

بورسیه های تحصیلی سازمان های خصوصی ایتالیا

بورسیه های تحصیلی سازمان های خصوصی ایتالیا بر اساس صلاحیت و شایستگی علمی بسیار قوی دانشجویان متقاضی و به واسطه شرایط ویژه به آن ها اعطا می شود. این افراد می توانند از برخی سازمان ها و مراکز علمی در حوزه رشته تحصیلی خود درخواست بورسیه نموده و در مقابل خواسته ها و انتظارات آن مجموعه را برآورده نمایند. به عنوان نمونه در هنگام تحصیل و یا پس از آن به مدت زمان معینی فرد مهارت ها، استعداد ها و دانش خود را در اختیار آن مرکز گذارده و پروژه های علمی تحقیقاتی آن ها را پیش می برد. حتی ممکن است در این مدت به فرد دستمزد پرداخت شده و یا به میزان بورسیه دریافت شده فعالیت نموده تا هزینه بورسیه برگشت داده شود. در مورد نحوه همکاری، جزئیات و شرایط این نوع بورسیه بایستی با همان سازمان یا مجموعه مورد نظر فعالیت نمود.

بورسیه ایتالیا-بورسیه های تحصیلی سازمان های خصوصی ایتالیا

برای آگاهی از سازمان ها و ارگان های فعال در این حوزه می توان به دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه ها مراجعه نمود. به عنوان نمونه از برخی مهمترین سازمان های کشور ایتالیا که در این برنامه فعال بوده و بورسیه های متعددی در سال های گذشته در نظر گرفته اند می توان موسسه ملی بهداشت ایتالیا، موسسه ملی فیزیک هسته ای ایتالیا، سازمان حفاظت از محیط زیست ایتالیا و شورای پژوهش دولت ایتالیا را نام برد.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

بورسیه دانشگاهی ایتالیا گونه دیگری از انواع بورسیه ایتالیا بوده که توسط دانشگاه ها و موسسات مختلف آموزشی این کشور به دانشجویان ایتالیایی و بین المللی اعطا می شود. این نوع بورسیه که از آن با نام بورسیه رقابتی دانشگاه های ایتالیا نیز یاد می شود، در هر دانشگاه و موسسات آموزش عالی شرایط خاص خود را داشته و متقاضیان بایستی با مراجعه به سایت دانشگاه مربوطه از آن آگاهی یابند. در سالیان اخیر بسیاری از دانشگاه های ایتالیا به دانشجویانی که شرایط مورد نظر آن ها را داشته باشند، بورسیه تحصیلی اختصاص می دهند. از شناخته شده ترین دانشگاه های ایتالیا که جزو معتبرترین آن ها در سطح دنیا نیز بوده و هم اکنون بورسیه های تحصیلی مختلفی به دانشجویان اعطا می کنند، می توان دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا، دانشگاه خصوصی بوکانی میلان، دانشگاه پلی تکنیک تورین، دانشگاه کاتولیکا و… را نام برد.

همان طور که اشاره رشد رقابت برای جذب این نوع از بورسیه ایتالیا بسیار بالا بوده و دانشگاه ها با توجه به ویژگی ها، سوابق آموزشی، رزومه علمی و سطح دانش زبان متقاضیان؛ برترین دانشجویان را جهت اعطای بورسیه انتخاب می کنند. شرایط، چگونگی و میزان بورسیه دانشگاهی ایتالیا در دانشگاه های مختلف متغیر بوده و از اسکان و تغذیه رایگان، کتب دانشگاهی و لوازم تحصیلی رایگان و واریز شهریه دانشگاه تا پرداخت هزینه زندگی دانشجویان را می تواند در بر داشته باشد. زمان ثبت نام و ارائه درخواست جهت بورسیه های دولتی و دانشگاهی ایتالیا متفاوت بوده و معمولا مطابق با ددلاین دانشگاه جهت ثبت نام خواهد بود.

بورسیه ایتالیا

بهتر است دانشجویان در این زمینه به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نموده و با آگاهی از زمان و مدارک مورد نیاز، در مدت تعیین شده اقدامات لازم را انجام دهند. همان طور که اشاره شد انواع بورسیه ایتالیا شامل بورسیه دولتی و دانشگاهی این کشور بر اساس صلاحیت و شایستگی دانشجویان به آن ها اعطا می شود. از جمله مدارکی که برای دریافت این نوع بورسیه لازم است باید به موارد زیر اشاره نمود:

 • مدرک تحصیلی مقاطع تحصیلی قبلی با ترجمه رسمی ایتالیایی و یا انگلیسی
 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی با ترجمه رسمی ایتالیایی و یا انگلیسی
 • رزومه تحصیلی متقاضی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • مدرک زبان معتبر ایتالیایی در سطح B2 و یا انگلیسی آیلتس 6 به بالا و یا معادل آن
 • انگیزه نامه شخصی
 • داشتن پرپوزال طرح پژوهشی در صورت وجود
 • توصیه نامه از اساتید مطرح و برجسته
 • مقالات معتبر علمی مانند ISI
انواع بورسیه دانشگاهی ایتالیا

انواع بورسیه دانشگاهی ایتالیا و شرایط آن ها همان طور که اشاره شد به دانشگاه ارائه دهنده بورسیه مرتبط می باشد. در برخی از دانشگاه ها ممکن است بورسیه تحصیلی برای رشته های خاص و یا حتی مقاطعی خاص در نظر گرفته شود. این موضوع بستگی به وجود طرح های پژوهشی مختلف و ارتباطات دانشگاه مورد نظر با صنعت خواهد داشت. مثلا رشته های فنی مهندسی از بیشترین تعداد در میان انواع بورسیه ایتالیا برخوردارند و دلیل آن موضوعی نیست جز اینکه این کشور یکی از 8 اقتصاد بزرگ دنیا و عضو گروه G8 بوده و کارخانجات صنعتی فراوانی در حوزه های مختلف به خصوص اتومبیل سازی، کشتی سازی، فلزکاری و ماشین آلات مختلف در این کشور وجود دارند.

بورسیه ایتالیا

از سوی دیگر ایتالیا به عنوان یک موزه زنده در بین کشورهای دنیا شناخته می شود و تاریخ این کشور جاذبه های هنری و معماری فراوانی برای ایتالیا به ارمغان آورده است. در نتیجه و به واسطه اهمیت و شناخت این رشته ها در دنیا با نام ایتالیا، بورسیه های متعددی نیز در دانشگاه های این کشور در رشته های هنری، معماری و موسیقی و رقص اعطا می شود. بورسیه های اعطا شده در رشته های فرهنگ، تاریخ و باستان شناسی ایتالیا نیز به جهت اهمیت دادن سیاست مداران این کشور به هویت ایتالیا و با هدف معرفی هر چه بهتر این کشور در سطح بین المللی می باشد. در نتیجه اینکه کدام دانشگاه در چه زمینه ای فعالیت نموده و یا به اصطلاح قطب آن رشته است، در اعطای بورسیه دانشگاهی تاثیر گذار خواهد بود.

به عنوان مثال دانشگاه پلی تکنیک میلان همان طور که از نام آن پیداست به واسطه ارتباط بسیار گسترده با صنایع این کشور بورسیه های متعددی را در رشته های فنی و مهندسی ارائه می کند. نکته مشترک بورسیه های دانشگاهی ایتالیا اما وجود بورسیه در همه مقاطع و رقابتی بودن آن است. همان طور که پیش تر اشاره شد، قطعا افرادی می توانند موفق به اخذ آن ها شده که دارای رزومه علمی قوی باشند. در جدول زیر برخی از بوریسه های دانشگاهی ایتالیا و شرایط آن ها قابل مشاهده می باشند.

دانشگاه ارائه دهنده بورسیهگروه هدف بورسیهمدارک لازم برای اخذ بورسیهشرایط بورسیه
دانشگاه بولونیا·        دانشجویان بین المللی به تعداد 48 عدد

·        8 عدد در مقطع کارشناسی

·        40 عدد در مقطع کارشناسی ارشد

·        ثبت نام کامل در دانشگاه

·        شرایط سنی کمتر از 22 سال برای مقطع کارشناسی و کمتر از 30 سال برای مقطع کارشناسی ارشد

·        ثبت نام و قبولی در آزمون SAT برای مقطع کارشناسی

·        ثبت نام و قبولی در آژمون GRE برای مقطع کارشناسی ارشد

·        به مدت یک سال

·        پرداخت هزینه به مبلغ 11 هزار یورو یا پوشش کامل شهریه دانشگاه (هر 2 با هم امکان پذیر نیست

·        جهت افراد مستعد، نخبه و دارای رزومه علمی قوی

·        قابل تمدید در صورت اخذ بالترین امتیاز ها در فرآیند پذیرش

دانشگاه خصوصی بوکانی میلان·        دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی و مقطع کارشناسی ارشد

·        تمدید خودکار تا 2 سال برای مقطع کارشناسی و یک سال در صورت تایید برای مقطع کارشناسی ارشد

·        رزومه علمی

·        سوابق تحصیلی

·        صرفا ثبت نام در دانشگاه

·        به مدت یک سال

·        تامین و پرداخت نصف یا کل شهریه دانشگاه تا سقف 12 هزار یورو در هر سال برای مقطع کارشناسی

·        تامین و پرداخت نصف یا کل هزینه شهریه دانشگاه تا سقف 13 هزار یورو در هر سال برای مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه کاتولیکا بورسیه (UCSC)·        همه دانشجویان غیر اروپایی در تمام مقاطع و همه رشته های این دانشگاه·        صرفا ثبت نام کامل در دانشگاه·        تسهیل نمودن دسترسی دانشجویان بین المللی به رشته های مورد نظر

·        اعمال 30 درصد تخفیف در شهریه سالیانه دانشگاه

دانشگاه پلی تکنیک تورینو·        دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دانشگاه

·        رشته های فنی مهندسی و رشته معماری

·        ثبت نام و ارائه درخواست

·        ارائه رزومه علمی خوب

·        پرداخت کمک هزینه تحصیلی

·        پرداخت هزینه کامل شهریه تحصیلی دانشگاه

دانشگاه پادوا·        دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دانشگاه مقطع دکتری·        ثبت نام و ارائه درخواست

·        ارائه رزومه علمی خوب

·        تامین هزینه کامل دانشجویان شامل تحصیل، زندگی و…
دانشگاه Piedmont·        دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دانشگاه مقطع دکتری دارای مدرک کارشناسی ارشد زیست شناسی سلولی مولکولی و یا فارماکولوژی·        رزومه علمی قوی

·        مدرک زبان انگلیس معتبر مانند آیلتس 6 و بالاتر یا معادل آن

·        پرداخت مبلغ سالیانه تا سقف 24 هزار یورو جهت تحقیقات در حوزه درمان بیماری سرطان
دانشگاه Gran Sasso·        دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دانشگاه مقطع دکتری در رشته های علوم ریاضی، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی، اقتصاد و مطالعات شهری·        داشتن رزومه علمی و سوابق تحقیقاتی بسیار خوب

·        مدرک زبان انگلیس معتبر مانند آیلتس 6 و بالاتر یا معادل آن

·        پرداخت کامل شهریه تحصیلی دانشگاه

·        پرداخت کمک هزینه زندگی سالیانه تا سقف 16 هزار یورو

بورسیه کارآموزی OWSD·        دانشجویان کشورهای در حال توسعه ثبت نام شده در دانشگاه مقطع دکتری در رشته های علوم ریاضی، علوم کامپیوتر و فناری اطلاعات ، شیمی، کشاورزی و فیزیک·        داشتن رزومه علمی و سوابق تحقیقاتی بسیار خوب

·        مدرک زبان انگلیس معتبر مانند آیلتس 6 و بالاتر یا معادل آن

·        پرداخت مبلغ 50 هزار دلار آمریکا برای 2 سال به عنوان کمک هزینه تحصیل و زندگی

بورسیه IYT ایتالیا

بورسیه IYT ایتالیا که حروف ابتدایی کلمات (Invest Your Talent in Italy) به معنی “در ایتالیا استعدادتان را سرمایه گذاری نمایید”، یکی دیگر از انواع بورسیه ایتالیا بوده که ویژه مقاطع تحصیلی خاص و رشته های مشخصی نیز می باشد. این نوع بورسیه تحصیلی به منظور دانشجویان کشورهای خاص از جمله کشور ایران در نظر گرفته شده و در رشته هایی مانند رشته های مهندسی، فناوری های پیشرفته و نوین، معماری، طراحی، اقتصاد و مدیریت به متقاضیان نخبه و مستعد اعطا می شود. معمولا بورسیه IYT ایتالیا بیشتر برای مقاطع تحصیلات تکمیلی (به ویژه فوق لیسانس) در نظر گرفته شده و برای افرادی که موفق به اخذ این نوع بورسیه ایتالیا شوند، امکان شرکت در دوره های زبان و فرهنگ ایتالیا به صورت رایگان نیز فراهم می شود.

بورسیه IYT ایتالیا در برگیرنده کل هزینه شهریه دانشگاه به همراه حدود 900 یورو به صورت ماهیانه جهت تامین هزینه زندگی دانشجو خواهد بود که معمولا هر 3 ماه یک بار پرداخت می شود. مرحله اول این نوع بورسیه ایتالیا پس از تکمیل تمام مراحل ثبت نام دانشگاه متقاضی و مرحله آخر پس از عمل نمودن به تعهدات و شرایطی که از طرف مرکز اعطا کننده بورس برای متقاضی تعیین کرده، پرداخت می شود. این نوع بورسیه ایتالیا امکان همزمانی و ادغام با بورسیه دیگری نداشته و همچنین نمی توان آن را به کشورهای دیگر نیز منتقل نمود. شایان ذکر است که همه برنامه های آموزشی رشته های تحت حمایت فرآیند بورسیه IYT ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می شوند. طول دوره زمانی این نوع بورسیه 2 ترم تحصیلی (معادل 9 ماه) بوده و تمدید آن با احراز شرایط ویژه متقاضی امکان پذیر خواهد بود. دانشجوی متقاضی این نوع از بورسیه تحصیلی ایتالیا در هنگام ثبت نام برای آن نباید بیشتر از 26 سال سن داشته باشد که البته این شرط شامل شرایط تمدید بورسیه IYT نمی شود.

بورسیه ایتالیا

از سایر مدارک لازم برای دریافت این نوع بورسیه موارد زیر را می توان نام برد :

 • مدرک کارشناسی در رشته های مورد نظر با ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • ریز نمرات مقطع کارشناسی با ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • ارسال فرم پیش ثبت نام تکمیل شده در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشارکت کننده در این نوع بورسیه (می توان گفت اغلب دانشگاه های معتبر ایتالیا در این بورسیه حضور دارند)
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس 6 و بالاتر یا معادل آن (داشتن مدرک زبان ایتالیایی جزو الزامات این نوع بورسیه نبوده اما در صورت وجود در فرآیند انتخاب دانشجویان تاثیر مثبت خواهد داشت)
 • رزومه علمی متقاضی در صورت وجود
 • انگیزه نامه دانشجو برای تحصیل در آن رشته و دانشگاه در کشور ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا چیست؟

بورسیه استانی ایتالیا چیست؟ این سوال به واسطه شهرت این نوع بورسیه در دنیا همواره توسط متقاضیان تحصیل در ایتالیا پرسیده می شود. شرایط بورسیه استانی ایتالیا (DSU)، قوانین و مقررات و مقدار و چگونگی کمک به دانشجو در این نوع بورسیه تقریبا در همه استان های ایتالیا شبیه به هم بوده و به طور کلی از اسکان و تغذیه رایگان تا پرداخت حدود 5000 یورو در سال را شامل می شود. اینکه به هر متقاضی چه نوع کمکی تعلق بگیرد بر اساس تعداد درخواست ها، مدارک و مستندات ارائه شده توسط دانشجو و سطح علمی متقاضی (در صورت بالا بودن متقاضیان) مشخص می شود.

از جمله مستندات لازم برای دریافت بورسیه استانی (DSU) مدارکی است که نشان دهنده و موید شرایط اقتصادی دانشجو و خانواده اش باشد. به عنوان مثال می توان از فیش حقوقی سرپرست خانواده و یا اجاره نامه منزل در کشور مقصد برای این منظور نام برد. دانشجویان باید این نکته را نیز در نظر داشته باشند در قبال دریافت این نوع بورسیه یکی از تعهداتی که باید متقبل شده و انجام دهند، گذرندان تعداد مشخصی واحد درسی (دست کم 20 واحد) در طول سال تحصیلی خواهد بود. حتی عموما بورسیه استانی در 2 قسط پرداخت شده که واریز هزینه قسط دوم زمانی انجام خواهد شد که دانشجو به تعهد خود عمل نموده و موفق به گذراندن تعداد واحدهای تعیین شده باشد. حتی اگر دانشجو نتواند تعهد خود را با موفقیت به انجام برساند، بایستی هزینه قسط اول را نیز عودت دهد.

بورسیه ایتالیا-بورسیه استانی ایتالیا چیست

زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا

زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا (DSU) تنها یک بار در سال و معمولا در ترم اول سال تحصیلی می باشد. عموما برای ثبت نام و شرکت در ارسال درخواست دریافت بورسیه استانی ایتالیا، دانشجویان متقاضی از اواخر ماه جولای (ابتدای مرداد ماه) تا اواخر ماه سپتامبر (انتهای شهریور ماه) می توانند اقدام نمایند. جهت آشنایی بیشتر با این نوع بورسیه، گروه هدف، مقدار، شرایط و جزئیات آن، متقاضیان گرامی می توانند به آدرس (https://www.polimi.it/en/current-students/tuition-fees-scholarships-and-financial-aid/university-financial-aid-diritto-allo-studio-universitario-dsu/) مراجعه نمایند.

به طور کلی مدارکی که اثبات نماید دانشجو و خانواده وی از شرایط مالی و اقتصادی خوبی برخوردار نیستند، احتمال دریافت این نوع بورسیه ایتالیا را افزایش می دهند. ازجمله مهمترین مدارکی که برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا مورد نیاز است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسنامه سرپرست دانشجو
 • فیش حقوقی سرپرست دانشجو
 • مدرک معتبر زبان ایتالیایی در سطح B2 و یا زبان انگلیسی آیلتس 6 به بالا و یا معادل آن
 • اجاره نامه منزل به نام سرپرست دانشجو
 • قولنامه (گواهی که نشان دهنده افراد تحت سرپرستی ولی دانشجو باشد)

بورسیه پزشکی ایتالیا

بورسیه تحصیلی پزشکی ایتالیا و یا بورسیه دندانپزشکی ایتالیا برای همه دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در این کشور هستند، در نظر گرفته شده و متقاضیان می توانند با ارائه سوابق علمی خوب از امتیازاتی همچون تحصیل کاملا رایگان، دریافت بورسیه تحصیلی، دریافت کمک هزینه زندگی و اسکان و تغذیه رایگان دانشگاه ها بهره مند شوند. به منظور دریافت این نوع از بورسیه ایتالیا در رشته های پزشکی متقاضی می بایست رزومه علمی بسیار خوبی ارائه نموده، همچنین در آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های ایتالیا (IMAT) ثبت نام کرده، نمره لازم را کسب و پذیرش دانشگاه مورد نظر را دریافت کرده باشد.

بورسیه ایتالیا - بورسیه پزشکی ایتالیا

در برخی از دانشگاه ها بورسیه پزشکی ایتالیا و یا بورسیه دندانپزشکی ایتالیا ممکن است حین تحصیل و به دانشجویانی که سطح علمی بالایی نشان دهند، تعلق گرفته و در نتیجه موفقیت در برنامه های آموزشی و اخذ رتبه های برتر در دوره مربوطه نیز می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. بنابراین هر کدام از دانشگاه های ایتالیا قوانین و مقررات خاص خود را برای اعطای بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی داشته و توصیه می شود متقاضیان تحصیل پزشکی ایتالیا پیش از هرگونه اقدامی در مورد اعتبار دانشگاه و شرایط اعطای بورسیه آن با مراجعه به سایت دانشگاه اطلاعات به روز و کامل را کسب نمایند.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه آزمون IMAT  مقاله تنظیم شده در این زمینه را مطالعه فرمایید.

بورسیه ایتالیا بدون مدرک زبان

بورسیه ایتالیا بدون مدرک زبان می توان گفت موضوعی بسیار دور از دسترس خواهد بود. چرا که یکی از مهمترین و اولین اقدامات متقاضی برای دریافت یکی از انواع بورسیه ایتالیا، اخذ پذیرش تحصیلی و ثبت نام کامل در یکی از دانشگاه ها و یا موسسات آموزشی معتبر این کشور می باشد. اما همواره هستند متقاضیانی که باز هم در مورد تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان تحقیق نموده و سوالات فراوانی در این حوزه مطرح می کنند. به طور کلی می توان گفت برنامه های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی شامل رشته های پزشکی و غیر پزشکی عموما در ایتالیا و سایر کشورهای توسعه یافته دنیا به زبان رسمی آن کشور و یا زبان انگلیسی ارائه می شود. بنابراین جدای از لزوم ارائه مدرک زبان معتبر برای اخذ پذیرش تحصیلی در برخی مقاطع و رشته ها، بهتر است متقاضی تحصیل و حضور در کشور دیگر سطح دانش خوبی از زبان رسمی کشور مورد نظر و یا زبان انگلیسی داشته باشد.

چرا که این موضوع هم برای یاد گرفتن مواد درسی و گذراندن دوره تحصیلی با موفقیت و هم برای حضور در جامعه، ارتباط با شهروندان و به ویژه فعالیت در بازار کار کشور خارجی بسیار حائز اهمیت می باشد. چون قرن 21 به عنوان قرن ارتباطات شناخته شده و می توان گفت توانایی در برقراری ارتباط سازنده، پویا و موثر یکی از اولین گام های موفقیت در هر کشور خواهد بود. به ویژه اگر فرد به دنبال بورسیه تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان باشد، باید بداند علاوه بر شرط پذیرش دانشگاه، بسیاری از انواع بورسیه های تحصیلی در این کشور چون از نوع رقابتی بوده، در انتخاب افراد برتر از دانشجویان بین المللی برای اعطای بورسیه، داشتن مدرک زبان ایتالیایی و یا انگلیسی را جزو ملاک های موثر قرار می دهند.

تحصیل رایگان در ایتالیا 

تحصیل رایگان در ایتالیا و یا سایر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا، به واسطه تجربه لذت زندگی با کیفیت و استاندارد و آموزش در معتبرترین دانشگاه های دنیا بدون شک آرزوی دیرینه بسیاری از افراد بوده، هست و خواهد بود. کشور ایتالیا یکی از معدود کشورهای اروپایی و یا حتی در سطح دنیا بوده که برنامه های حمایتی متعددی با اعطای انواع بورسیه ایتالیا جهت دانشجویان شهروند این کشور و دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. با اینکه هزینه های تحصیل در ایتالیا بسیار مناسب بوده و این کشور جزو کشورهای اصطلاحا تحصیل رایگان قرار گرفته، اما حتی تامین هزینه های زندگی در این کشورها (8 تا 10 هزار یورو در سال) نیز از عهده همه افراد ساخته نخواهد بود. البته در این کشورها تحصیل به زبان رسمی آن ها کاملا رایگان بوده و متقاضی تنها باید هزینه های زندگی خود را تامین نماید. اما در صورت داشتن برخی شرایط و استفاده از یکی از انواع بورسیه ایتالیا و همچنین به دلیل داشتن اجازه کار دانشجویی، متقاضیان تحصیل در ایتالیا می توانند به رویای تحصیل رایگان خود جامه عمل بپوشانند.

بورسیه ایتالیا-تحصیل رایگان در ایتالیا 

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا به خاطر وجود بورسیه های متعدد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و همچنین اجازه کار دانشجویی در مقاطع مختلف از 10 تا 30 ساعت (بر اساس مقطع تحصیلی و برنامه آموزشی) امکان پذیر خواهد بود. چرا که حداقل میزان دستمزد برای هر ساعت کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا حدود 8 تا 12 یورو در ساعت بوده و در نتیجه دانشجویان در صورت داشتن تخصص، مهارت و دانش زبان بسیار خوب می توانند با کار پاره وقت لذت تحصیل رایگان در ایتالیا را تجربه کنند. همچنین در برخی دانشگاه ها امکان کار دانشجویی مانند کار در کتابخانه، مرکز اینترنت و… نیز وجود داشته که در صورت رقابت بین دانشجویان بر اساس معدل تحصیلی و شرایط علمی به افراد برتر متقاضی اختصاص می یابد. همین موضوع در کنار اجازه تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته های پزشکی و رشته های مقطع کارشناسی باعث شده است حتی از کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس متقاضیان زیادی برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایند.

نتیجه گیری

بورسیه ایتالیا، شرایط و نحوه دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا، انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا، مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی ایتالیا و سایر جنبه های بورسیه ایتالیا در این مطلب مورد بررسی و شرح کامل قرار گرفت. از آنجا که تحصیل در کشورهای توسعه یافته دنیا و دانشگاه های معتبرشان مستلزم پرداخت هزینه های بالایی بوده، بسیاری از متقاضیان تحصیل در این کشورها به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستند. کشور ایتالیا که خود از گروه کشورهای اصطلاحا تحصیل رایگان بوده، بورسیه های متعددی برای دانشجویان در مقاطع مختلف و رشته های متعدد ارائه می نماید. حتی برخی از این بورسیه ها در سطح دنیا شناخته شده بوده و مختص دانشجویانی است که خانواده و یا کشورشان شرایط اقتصادی مناسبی نداشته و در تامین همه هزینه های خود مشکل دارند. سایر انواع بورسیه ایتالیا مانند اغلب کشورها و دانشگاه های معتبر دنیا بر اساس صلاحیت و شایستگی دانشجویان متقاضی اعطا می شود.

در نتیجه داشتن رزومه علمی قوی، مقالات معتبر بین المللی مانند ISI و مدرک زبان معتبر ایتالیایی یا انگلیسی، می تواند شانس متقاضیان را برای دریاف بورسیه های رقابتی افزایش دهد. بنا براین توصیه می شود متقاضیان تحصیل در ایتالیا که به دنبال بورسیه هستند پیش از هر گونه اقدامی اطلاعات لازم و کافی را در این حوزه کسب نموده و با در نظر گرفتن همه شرایط بهترین تصمیم ممکن را اخذ نمایند. موسسه “آریانا اپلای” با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرتی و مشاورین متخصص و مجرب داشتن و با همزمان دو مجوز کاریابی بین المللی جهت اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو به خارج از کشور از وزارت علوم، مفتخر است آمادگی خود را برای هر گونه همکاری در انواع پروسه های مهاجرتی با متقاضیان عزیز امر مهاجرت اعلام نماید.

پیمایش به بالا