...
Search
Close this search box.
scholarships in canada
آریانااپلای » بلاگ » بورسیه تحصیلی » بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

Canadian Scholarship Conditions

کانادا دارای یکی از برترین سیستم های آموزش عالی دنیا می باشد. به همین دلیل سالیانه افراد زیادی از کشورهای مختلف متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا می باشند.

بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی عبارت است از کمک های مالی ای که از سوی دانشگاه ها، مراکز علمی-آموزشی و یا موسسات خیریه به دانشجویان واجد شرایط اعطا می شود. و نیازی به بازپرداخت آن توسط دانشجو نمی باشد. در واقع دانشگاه یا موسسه هزینه های دانشجو را (بسته به مقدار بورس) به عهده می گیرد و هزینه ای از وی اخذ نمی کند.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

باتوجه به محدودیت ظرفیت های بورسیه تحصیلی کانادا، فرد باید شرایط بورسیه تحصیلی کانادا را دارا بوده تا دانشگاه مورد نظر به وی بورسیه تحصیلی اعطا نماید. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با توجه به رشته تحصیلی، دانشگاه مورد تقاضا، گروه تحصیلی مرتبط، انواع کمک هزینه‌های موجود دانشگاه و شرایط فرد متفاوت است.

عموما بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نسبت به مقطع کارشناسی بیشتر است. و معمولا اخذ این بورسیه ها مستلزم دارا بودن شرایط زیر می باشد:

 • معدل خوب در دوره های قبل
 • داشتن مقاله های بین المللی معتبر (ISI)
 • اخذ مدرک زبان انگلیسی یا GRE با درجه مطلوب
 • دستاوردهای فوق برنامه و یا مهارت‌های خلاقانه فردی

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا شامل انواع مختلفی می باشد که ابتدا به صورت کوتاه آنها را معرفی و سپس در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا
 1. بورسیه تحصیلی یا گرنت ( Bursaries, Grants): مهمترین فاکتور برای گرفتن این نوع بورسیه شرایط مالی متقاضی می باشد. که عموما به دانشجویان سایر کشورها تعلق نمی گیرد.
 2.  اسکولارشیپ یا فاند (Scholarship, Fund): این نوع بورسیه به واسطه رزومه علمی، فعالیت های تحقیقاتی پژوهشی و سوابق کاری متقاضیان به افراد واجد شرایط اعطا می گردد. گاهی در برخی دانشگاه ها و موسسات علمی این نوع بورسیه را فلوشیپ (Fellowship) می نامند.
 3. وام دانشجویی (Loan): وام دانشجویی معمولا کمک هزینه ای می باشد که در صورت داشتن شرایط مورد نظر به دانشجو داده می شود. تفاوت آن با بورسیه این است که باید بازپرداخت شود.
 4. دستیار استاد (Teaching Assistant): در صورتی که متقاضیان تحصیل در مقاطع دکتری و پسادکتری ارتباط قوی با یک استاد راهنما (Supervisor) داشته باشند، می توانند با تدریس در مقاطع پایین تر و کسب درآمد هزینه های خود را کاهش دهند.
 5. دستیار تحقیقاتی (Research Assistant): متقاضیانی که رزومه قوی در زمینه های پژوهشی، آزمایشگاهی و مقاله نویسی داشته باشند و از تایید یک استاد راهنما برخوردار باشند، می توانند امکان فعالیت به عنوان دستیار تحقیقاتی را دریافت و بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند.
  دریافت بورسیه تحصیلی کانادا علاوه بر پوشش هزینه های فرد می¬تواند به عنوان اثبات تمکن مالی استفاده شده و شانس اخذ ویزای تحصیلی را افزایش دهد.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا

 • کامل کردن فرم های تقاضای بورسیه تحصیلی کانادا
 • کپی اسناد هویتی شامل پاسپورت و کارت ملی
 • رزومه (Curriculum Vitae) و سوابق تحصیلی که ترجمه شده و کپی آن ها برابر اصل شده باشد
 • مدرک زبان
 • رزومه کاری که نشان دهنده توانایی ها و تسلط فرد در رشته مورد نظر می باشد
 • داشتن مقاله های بین المللی و پروپوزال قوی و ارتباط پویا با اساتید به خصوص برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا

تفاوت بورسیه تحصیلی با وام دانشجویی کانادا

بورسیه تحصیلی معمولا شامل افرادی می شود که قادر به پرداخت هزینه تحصیل خود نیستند. در نتیجه دانشجو باید بتواند ثابت کند که نیازمند کمک مالی می باشد. عموما متقاضیانی که به طور ناگهانی دچار مشکلات جدی می شوند امکان استفاده از بورسیه تحصیلی را دارند. (به عنوان مثال آغاز جنگ در کشور متقاضی یا از دست دادن حامی مالی.)

اسکولارشیپ، فاند یا کمک هزینه عموما به دانشجویانی اعطا می شود که از نظر علمی بسیار قوی باشند و توانایی های علمی و تحقیقاتی و تجارب خویش را با دانشگاه به اشتراک می گذارند.

تفاوت بورسیه تحصیلی با وام دانشجویی کانادا

وام دانشجویی راه دیگری است که دانشجویان بین المللی در صورتی که قادر نباشند از بورسیه یا فاند بهره مند شوند. امکان اخذ وام های دانشجویی با همان بهره در نظرگرفته شده برای دانشجویان کانادایی را دارند. تفاوت وام دانشجویی با بورسیه تحصیلی یا فاند اینست که دانشجو وام دانشجویی باید با شرایط موسسه وام دهنده بعد از فارغ التحصیلی بازپرداخت شود. اما بورسیه و فاند نیاز به بازپرداخت ندارند.

اگر قصد تحصیل در کشور کانادا را دارید باید درباره شرایط تحصیل در کشور کانادا بطور جامع آشنا شوید: تحصیل در کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا برای بورسیه

در میان برترین دانشگاه های کانادا، دانشگاه های تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا بر اساس رتبه بندی 2020 سایت معتبر QS در رتبه های اول تا سوم قرار دارند. که هر 3 دانشگاه ذکر شده دارای رتبه های زیر 100 در دنیا می باشند.

این نکته نشان می دهد انتشارات علمی و تحقیقات کاربردی انجام شده در این دانشگاه ها دارای نتایج مفید و علمی بسیاری بوده که باعث کسب اعتبار و احترام بین المللی در جهان علم و پژوهش شده است.

بهترین دانشگاه های کانادا برای بورسیه

با توجه به اظهارنظرهای دانشجویان بین المللی حدود 90 درصد از آنها رضایت خود مبنی بر تحصیل در این کشور را ابراز نموده اند. همچنین 95 درصد تحصیل در این کشور را به سایر متقاضیان پیشنهاد کرده اند. در ادامه این مطلب به معرفی برترین دانشگاه های کانادا می پردازیم.

دانشگاه تورنتو

اولین دانشگاهی که در قسمت شمال کانادا با الگو گرفتن از معتبرترین دانشگاه های انگلستان ساخته شد، دانشگاه تورنتو است که دارای چندین کالج تخصصی می باشد. اولین نامی که در بین برترین دانشگاه های کانادا جلب توجه می کند دانشگاه تورنتو می باشد. موفقیت های متعددی در زمینه های مختلف علمی آموزشی و پژوهشی تحت نام دانشگاه تورنتو به ثبت رسیده است.

دانشگاه مک گیل

ایالت کبک کانادا دارای فقط 3 دانشگاه انگلیسی زبان می باشد که دانشگاه مک گیل معتبرترین آن است. اولین دانشکده پزشکی در کشور کانادا در این دانشگاه تاسیس شد. این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه های کانادا، برنامه های جدی تری برای ارائه تسهیلات به دانشجویان بین المللی دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

قدیمی ترین دانشگاه ایالت بریتیش کلمبیا می باشد که همواره در ردیف معتبرترین دانشگاه های دنیا قرار دارد. نکته بارز دیگر درباره این دانشگاه این است که همواره کمک مالی برای بورسیه تحصیلی دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال دانشجویانی که کشورشان به نوعی درگیر جنگ می باشد میتوانند از تسهیلات این دانشگاه استفاده نمایند.

دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه در شهر ادمونتون (مرکز ایالت آلبرتا) است. در صورتی که دانشجویان بین المللی بخواهند با فرهنگ، تاریخ، شرایط اقلیمی و جغرافیایی کانادا بهتر آشنا شوند، می توانند در رشته های بومی مخصوص کانادا که در این دانشگاه ارائه می شود تحصیل نمایند.

دانشگاه مونترال

تنها دانشگاهی که در بین 5 دانشگاه معتبر کانادا فرانسوی زبان می باشد دانشگاه مونترال است. این دانشگاه از نظر تعداد دانشجو در میان دانشگاه های کانادا در رتبه دوم قرار دارد. که حدود 25 درصد آنها را دانشجویان بین المللی در بر می گیرد. در این دانشگاه ، امور پژوهشی اهمیت ویژه ای دارد.

دانشگاه مونترال

دانشگاه مک مستر

این دانشگاه در ایالت انتاریو قرار دارد. در بین دانشگاه های کانادا، دانشکده پزشکی مک مستر بسیار مشهور می باشد و موفقیت های بین المللی فراوانی به نام این دانشگاه ثبت گردیده است. از مهمترین اهداف این دانشگاه توجه به انجام پژوهش های مربوط با ضرورت های جامعه است. ویزگی بارز دیگر این دانشگاه داشتن مشارکت بین المللی با دانشگاه های دیگر در نقاط مختلف دنیا می باشد.

دانشگاه واترلو

یکی از دانشگاه های نسبتا نوظهور کشور کاناداست. علی رغم اینکه حدود 50 سال از شروع به فعالیت این دانشگاه می گذرد، در همین زمان به یکی از دانشگاه های جامع کشور کانادا مبدل شده است. نکته بارز درباره فعالیت های این دانشگاه همکاری با موسسات علمی و ارگان های سایر نقاط دنیا برای تحقق هدفهای مربوطه در زمینه های مختلف می باشد.

با توجه به سرعت پیشرفت این دانشگاه، به زودی تبدیل به یکی از معتبرترین دانشگاه های دنیا خواهد شد. زیرا کارهای مختلف پژوهشی مبتنی بر نیازهای دنیا و یافتن راه حل شایسته در دستور کار آن قرار دارد.

دانشگاه وسترن انتاریو

این دانشگاه در سال 1878 آغاز به کار نموده است. از اهداف مهم این دانشگاه توجه خاص به انجام فعالیت های پژوهشی می باشد و مهمترین فاکتور موثر در اعتبار این دانشگاه دستاوردهای علمی و برنامه های پژوهشی آن می باشد. بنابراین افرادی که می خواهند پذیرش تحصیلی دریافت کنند می توانند این دانشگاه را مدنظر قرار دهند.

دانشگاه کلگری

این دانشگاه در شهر کلگری ایالت آلبرتا است. حدود 10 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی شامل می شوند، که با اخذ پذیرش تحصیلی کانادا موفق به اخذ ویزا شده اند. تفاوت این دانشگاه با دیگر دانشگاه های کشور کانادا به برنامه مطالعات خارجی این دانشگاه بر میگردد، که هر سال حدود 1100 دانشجو را به منظور تعاملات علمی و پژوهشی به قسمت های مختلف دنیا روانه می کند.

دانشگاه کوئینز

این دانشگاه با 175 سال تجربه دارای مزایای آموزشی و پژوهشی متعددی می باشد. ولی ویژگی بارز این دانشگاه فراتر از هر موضوعی دانشجویان و کارمندان می باشد. اغلب این افراد دارای نگرش والایی بوده و به دنبال خلق ایده هایی هستند تا بتوانند در دنیا منحصر به فرد باشند. مزیت این دانشگاه در دوره های مختلف آموزشی پویایی محیط آن می باشد.

برای آشنایی بیشتر و جامع تر درباره دانشگاه های کانادا مقاله دانشگاه های کانادا آریانا اپلای را از دست ندهید: دانشگاه های کانادا

رنکینگ 10 دانشگاه برتر کانادا در سال 2020

ردیفنام دانشگاهرتبه
1دانشگاه تورنتوUniversity of Toronto29
2دانشگاه مک گیلMcGill University35
3دانشگاه بریتیش کلمبیاUniversity of British Columbia51
4دانشگاه آلبرتاUniversity of Alberta113
5دانشگاه مونترالUniversité de Montréal137
6دانشگاه مک مسترMcMaster University140
7دانشگاه واترلوMcMaster University173
8دانشگاه وسترن انتاریوUniversity of Waterloo211
9دانشگاه کلگریUniversity of Western Ontario233
10دانشگاه کوئینزQueen’s University239
پیمایش به بالا