...
Search
Close this search box.
دانشگاه های کانادا
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » دانشگاه های کانادا

آشنایی با دانشگاه های کانادا

Introduction to Canadian universities

یکی از متداول ترین روش های ورود به کشور کانادا، تحصیل در دانشگاه های کانادا می باشد. از همین رو در سال های گذشته، تعداد بیشماری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کشور کانادا اقدام نمودند. در لیست کشورهایی که بیشترین تعداد دانشجوی بین المللی را جذب می نمایند، کانادا در جایگاه هفتم قرار دارد.

سه استان اونتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا به عنوان مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی شناخته می شود و بیشتر دانشجویان این ایالت ها را برای تحصیل و زندگی انتخاب می نمایند. همچنین بهترین دانشگاه های کانادا از جمله دانشگاه های تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا در این ایالت ها واقع شده اند.

از دیگر مراکز آموزشی کشور کانادا می توان به کالج اشاره کرد که از حیث اختیارات، اختیار کمتری را نسبت به دانشگاه های کانادا دارند و به صورت معمول دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می کنند.

برای آشنایی درباره شرایط تحصیل در کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: تحصیل در کانادا

دانشگاه تورنتو

دانشگاه های کانادا به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شوند. در خصوص دانشجویان بین المللی تفاوت چندانی نمی کند و دانشجویان برای تحصیل در کانادا ملزم به پرداخت هزینه می باشند.

اعتبار دانشگاه های کانادا

در حال حاضر ۹۸ دانشگاه شناخته شده در کشور کانادا مشغول به فعالیت می باشند. سیستم آموزشی در کشور کانادا به صورت یکپارچه و با سطح کیفی بسیار بالایی به علاقه مندان سرویس می دهد.

لازم بذکر است که هر کدام از ایالت های کانادا، قوانین به خصوصی را برای سیستم آموزش دانشگاهی خود در نظر می گیرد. در همین راستا، بیشتر رشته های تحصیلی در دانشگاه های ایالت کبک به زبان فرانسوی ارائه می شوند و دانشجویان برای اخذ پذیرش ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان فرانسوی می باشند.

سه دانشگاه مک گیل، تورنتو و بریتیش کلمبیا در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. همچنین دانشگاه های کانادا طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را در بر می گیرند و دانشجویان قادر خواهند بود با توجه به رشته تحصیلی و علایق خود در کشور کانادا به تحصیل بپردازند.

بهترین دانشگاه ها

دانشگاه های کانادا در زمره بهترین دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان به شمار می روند. از همین رو سالانه تعداد بیشماری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا اقدام می نمایند. در ادامه به برترین دانشگاه های کانادا از دیدگاه، سایت QS، وزارت علوم و وزارت بهداشت اشاره می شود.

سایت QS

با توجه به رتبه بندی که از جانب سایت QS صورت می گیرد که در آن شاخص هایی نظیر کیفیت آموزشی، سطح علمی اساتید و رضایتمندی دانشجویان بین المللی مطرح است، بیست و شش دانشگاه کانادا را به عنوان برترین دانشگاه های دنیا رتبه بندی کرده است. در جدول زیر برترین دانشگاه های کانادا که در میان 250 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند، آمده است.

نام دانشگاه رتبه در سایت QS
University of Toronto 29
McGill University 35
University of British Columbia 51
University of Alberta 113
Université de Montréal 137
McMaster University 140
University of Waterloo 173
The University of Western Ontario 211
University of Calgary 239

وزارت علوم

اکثر دانشگاه های کانادا از منظر وزارت علوم ایران مورد تایید می باشند. از همین رو وزارت علوم ایران لیست دانشگاه های مورد تایید در کشور کانادا را منتشر کرده است. این لیست به صورت سالانه آپدیت می شود.

 • Dalhousie University
 • Laval University
 • McGill University
 • Queen’s University
 • Simon Fraser University
 • University of Alberta
 • University of Calgary
 • University of Waterloo
 • University of Victoria
 • Carleton University
 • Concordia University
 • The University of Western Ontario
 • University du Quebec a Montreal
 • University of Manitoba

وزارت بهداشت

علاقه مندان به ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و زیر گروه پیراپزشکی که قصد برگشت به ایران را دارند، می بایست برای دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت اقدام نمایند. از برترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • University of British Columbia
 • University of Toronto
 • McGill University
 • McMaster University
 • University of Montreal
 • Laval University
 • University of Calgary
 • Dalhousie University
 • University of Windsor
 • York university
 • University of Manitoba
 • University of Windsor
 • University of Regina
 • Western University

کم هزینه ترین دانشگاه های کانادا

هزینه های تحصیل به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار برای دانشجویان بین المللی تلقی می شود. رقابت برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ارزان بیشتر از سایر دانشگاه های کانادا می باشد.

بهترین دانشگاه های کانادا

در این بخش به معرفی برخی دانشگاه های ارزان کانادا می پردازیم:

Brandon University

دانشگاه براندون کم هزینه ترین دانشگاه کانادا برای دانشجویان بین المللی می باشد. به صورت میانگین دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه سالیانه ۷۲۰۰ دلار را پرداخت می نمایند. دانشگاه براندون در مانیتوبا واقع شده است و ارائه دهنده دوره های کارشناسی در زمینه های مختلف می باشد.

Université de Saint-Boniface

این دانشگاه در وینیپگ در ایالت مانیتوبا واقع شده است. دروس در این دانشگاه به زبان فرانسوی ارائه می شود و دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه، ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان فرانسوی می باشند.هزینه های تحصیل در این دانشگاه به ازای هر سال ۷٫۴۸۲ دلار تخمین زده می شود. از رشته های پر طرفدار این دانشگاه می توان به لیسانس هنر، پرستاری و رشته های علوم پایه اشاره کرد.

University of Guelph

علاقه مندان به زندگی در ایالت انتاریو، قادر خواهند بود برای تحصیل، دانشگاه گلف را انتخاب نمایند. هزینه های تحصیل در این دانشگاه سالیانه ۹۷۳۰ دلار در نظر گرفته می شود. دروس در دانشگاه گلف به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در صورت ارائه مدرک زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش از این دانشگاه اقدام نمایند.

Canadian Mennonite University

دانشگاه منونیت با هزینه سالیانه ۱۰ هزار دلار در این لیست قرار دارد. دانشجویان بین المللی می توانند برای بیش از ۱۹ رشته در مقطع کارشناسی در این دانشگاه اقدام نمایند. لازم بذکر است که هزینه های عنوان شده، به ازای یک سال تحصیل در دانشگاه منونیت می باشد.

Memorial University of Newfoundland

طیف وسیعی از برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه مموریال به صورت حضوری و آنلاین در اختیار دانشجویان بین المللی می باشد. دانشگاه مموریال به عنوان ارزان ترین دانشگاه کشور کانادا در مقطع کارشناسی ارشد به حساب می آید. هزینه های تحصیل در دانشگاه مموریال در شهر سنت جانز و ایالت نیوفانلند به صورت سالیانه بین ۵ تا ۷ هزار دلار می باشد.

نکات مهم اقدام برای تحصیل در کانادا

برای پذیرش در دانشگاه های کانادا مدارکی نظیر مدرک زبان، سوابق تحصیلی، توصیه نامه، استادی پلان و رزومه حائز اهمیت می باشد. از همین رو دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای تحصیل در دانشگاه های کانادا اقدام نمایند.

هر دانشگاه در کشور کانادا با توجه به نیازمندی خود لیست مدارکی را در وب سایت خود منتشر می کند. در ادامه به مهم ترین مدارک برای اقدام تحصیل در کانادا اشاره می نماییم.

مدرک زبان

یکی از مهم ترین نکات و مدارک برای پذیرش از دانشگاه های کانادا، مدرک زبان می باشد. دوره های آموزشی در کشور کانادا به زبان های انگلیسی و فرانسوی ارائه می شود.

دانشجویان برای اخذ پذیرش موظف به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان می باشند. در صورتی که دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود، به صورت معمول نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس کفایت می کند. دانشگاه های کانادا در صورت ارائه دوره تحصیلی به زبان فرانسوی از دانشجویان سطح B2 را طلب می نمایند.

بازه های ثبت نام دانشگاه

نکته ای که برای اقدام باید در نظر گرفت، بازه های زمانی ددلاین دانشگاه های کانادا می باشد. هر دانشگاه در وب سایت خود، بازه های زمانی اقدام برای پذیرش را قید کرده است. به صورت میانگین بازه زمانی اعلام شده برای دانشگاه های کانادا ۴ الی ۶ ماه قبل شروع کلاس ها می باشد. از همین رو برای ورودی ماه سپتامبر، دانشجویان تا پایان ماه آپریل فرصت دارند برای اخذ پذیرش اقدام نمایند.

هزینه های دانشگاه

تحصیل در کشور کانادا مستلزم پرداخت هزینه می باشد. دانشجویان با توجه به دانشگاه انتخابی از این هزینه ها آگاه می شوند. طبق قوانین موجود در کشور کانادا، بسیاری از دانشگاه های کانادا برای اعطا پذیرش، مبلغی را به عنوان پیش پرداخت دریافت می نمایند.

هزینه های دانشگاه های کانادا

پیش پرداخت دانشگاه های کانادا به صورت معمول هزینه یک ترم دانشگاه می باشد. به طور مثال برای تحصیل در دانشگاهی که هزینه های تحصیل در آن برابر ۱۵ هزار دلار می باشد، دانشجویان ملزم به پرداخت ۵ تا ۷ هزار دلار می باشند. لازم بذکر است، اگر موفق به دریافت ویزای تحصیلی کانادا نشوید، هزینه های پرداخت شده، عودت داده می شود.

توصیه نامه و انگیزه نامه

توصیه نامه به منظور تایید دانشجو از جانب یک یا دو استاد تهیه و تنظیم می شود. دانشجویان برای اخذ پذیرش موظف به ارائه توصیه نامه از دانشگاه مبدا خود می باشند.

در مبحث انگیزه نامه، دانشجویان دلایل خود را برای تحصیل در کانادا، رشته مورد نظر و دانشگاه انتخابی بیان می کنند. انگیزه نامه به عنوان یکی از مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا یه شمار می رود.

نمرات GRE و GMAT

مدارک GRE و GMAT شانس دانشجویان را برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری افزایش می دهد. لازم بذکر است، برخی از دانشگاه های کانادا برای اعطا پذیرش، نمرات مناسبی را در این آزمون ها از دانشجویان طلب می کنند.

آزمون های جی ار ای و جی مت نسبت به آزمون آیلتس دشوارتر می باشد و سوالاتی نظیر زبان، هوش و ریاضی در آن به چشم می خورد.

مزیت تحصیل در دانشگاه های کانادا

یکی از مهم ترین تصمیم های دانشجویان، انتخاب کشور مناسب برای ادامه تحصیل می باشد. کانادا به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا برای تحصیل و زندگی قلمداد می شود. به همین منظور به مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا می پردازیم.

مهاجر پذیر بودن

تعداد دانشجویان بین المللی در چند سال گذشته به وفور افزایش یافته است. از همین رو هر قومیت و ملیتی در کشور کانادا حضور دارند. تحصیل در کانادا فرصتی بسیار ایده آل برای کسب مهارت های زبانی و دسترسی به مشاغل مختلف را فراهم می آورد.

شرایط اقامتی پس از تحصیل

با توجه به قوانین موجود در کشور کانادا، دانشجویان پس از تحصیل در دانشگاه های کانادا، فرصت جستجوی کار به آنها تعلق می گیرد. بازه های زمانی تعیین گشته برای دانشجویان پس از تحصیل بین ۲ تا ۳ سال می باشد.. از همین رو دانشجویان به راحتی می توانند شرایط اقامتی خود را فراهم آورند.

برای آشنایی با شرایط اقامت در کشور کانادا مقاله ای با همین عنوان را مطالعه نمایید: اقامت کانادا

شرایط ایده آل زندگی

از حیث شاخص کیفیت زندگی، کانادا در میان سه کشور برتر جهان قرار دارد. شهرهای تورنتو، مونترال و وونکور در میان ۲۰ شهر برتر دانشجویی جهان قرار دارند. از همین رو سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های کانادا اقدام می نمایند تا شرایط زندگی ایده آل را در این کشور تجربه کنند.

مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا

بازار کار ایده آل

دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه ای کانادا قادر خواهند بود که به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه های جاری خود را پوشش دهند. با توجه به اداره آمار کشور کانادا، ۹۰ در صد از دانشجویان پس از ۶ ماه از فارغ التحصیلی خود در دانشگاه های کانادا مشغول به کار شده اند. بازار کار ایده آل یکی از برترین مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا می باشد.

مشاوران و متخصصان موسسه آریانا پارس قادر هستند، راهنمایی های لازم برای تحصیل در کانادا به شما بدهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا