مهاجرت تحصیلی یکی از ساده ترین و بهترین روش ها برای مهاجرت به کشورهای توسعه یافته و اخذ اقامت آن ها می باشد. مهاجرت تحصیلی در دنیای امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته و در سالیان اخیر توسعه، بهبود نظام های آموزشی عالی و بین المللی شدن آموزش به صورت چشمگیری افزایش یافته است به صورتی که این امر حتی در برخی کشورها یک تجارت پر سود به حساب می آید. با این شرایط متقاضیان مهاجرت تحصیلی روز به روز در حال افزایش بوده و هر سال بر تعداد داوطلبان مهاجرت تحصیلی افزوده می شود. افرادی که به دنبال مهاجرت تحصیلی هستند علاوه بر اینکه قصد دارن از بهترین سیستم های آموزشی دنیا استفاده نموده و مدرک معتبر بین المللی دریافت کنند، مهاجرت تحصیلی را به عنوان پلی برای اشتغال و کسب اقامت در کشورهای توسعه یافته جهان در نظر می گیرند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته با مشکلات جمعیتی مختلف از قبیل پیر شدن جمعیت، نرخ زاد و ولد منفی و در نتیجه کاهش نیروی کار روبرو هستند. در نتیجه مهاجرت تحصیلی و کسب مدرک بین المللی می تواند یک گزینه بسیار خوب برای آینده افراد باشد.
در نتیجه فرد باید پیش از مهاجرت کردن، ابتدا پذیرش تحصیلی برای خود در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور مورد نظر دریافت کند و نسبت به شرایط مختلف کشور مقصد آگاهی یابد. در این مقاله برآنیم تا مهاجرت تحصیلی را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

شرایط مهاجرت تحصیلی

شرایط مهاجرت تحصیلی

Educational migration conditions

مهاجرت تحصیلی به عوامل متعددی بستگی دارد. می توان از شرایط دانشگاه، شرایط سنی داوطلب، رزومه علمی، مقالات بین المللی، میزان تمکن مالی، انگیزه نامه و توصیه نامه و… به عنوان مهمترین شرایط مهاجرت تحصیلی نام برد. در نتیجه داوطلبان باید ابتدا کشور و دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کرده و سپس شرایط مهاجرت تحصیلی به آن کشور را فراهم نمایند.

برای فراهم نمودن شرایط مهاجرت تحصیلی، آگاهی کامل از هدف و برنامه ریزی برای آن می باشد و فرد باید بداند هدفش از تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت تحصیلی چیست.

 • آیا قصد فرد صرفا تحصیل و مراجعت به کشور خویش است؟
 • آیا فرد می خواهد اقامت کشور مقصد را کسب کند؟
 • آیا می خواهد ویزای شینگن دریافت کند؟
 • میزان تمکن مالی فرد و بودجه ای که برای تحصیل در کشور دیگر در نظر گرفته، چقدر است؟
 • کشور محل تحصیل و سطح کیفیت زندگی آن کشور برایتان در اولویت قرار دارد یا رشته تحصیلی و رتبه دانشگاه؟
 • آیا فرد می خواهد صرفا در کشور مورد نظر تحصیل کرده و به کشور خود برگردد یا می خواهد در کشور مقصد مشغول به کار شده و اقامت بگیرد؟

بنابراین با توجه به هر کدام از این جوانب می تواند مقصد فرد و شرایط مهاجرت تحصیلی وی متفاوت باشد.

تحصیل کارشناسی در آمریکا

شرایط تحصیل کارشناسی در آمریکا Undergraduate study conditions in the United States تحصیل در ایالات متحده آمریکا به خاطر داشتن بهترین سیستم آموزشی و دانشگاه های با رتبه برتر در جهان، همواره جزو آرزوهای دانشجویان بین المللی بوده است. تحصیل کارشناسی در آمریکا و همچنین تحصیل مقاطع بالاتر در این کشور طرفداران زیادی داشته و […]

رشته حقوق در انگلستان

تحصیل رشته حقوق در انگلستان Study law in the UK رشته حقوق از گذشته تا کنون از رشته های پرطرفدار علوم انسانی بوده و هرساله افراد زیادی به شوق وکالت شروع به تحصیل در رشته حقوق می نمایند. دانشکده های حقوق انگلستان از شهرت جهانی و نیروهای برجسته دانشگاهی برخوردار بوده و تحصیل رشته حقوق […]

مهندسی برق در لهستان

چرا مهندسی برق در لهستان؟ Why electrical engineering in Poland? تحصیل و کار مهندسی برق در لهستان، چرا و چگونه؟ سوالی است که ممکن است در ذهن بسیاری از افراد به ویژه مخاطبان رشته برق که قصد تحصیل در کشورهای دیگر را داشته، شکل بگیرد. بازار کسب و کار رشته مهندسی برق در لهستان به […]

کارشناسی در لهستان

تحصیل کارشناسی در لهستان Undergraduate study in Poland کشور لهستان یکی از اعضای اتحادیه اروپا بوده که در عضویت پیمان شینگن نیز قرار دارد. این کشور در مرکز اروپا واقع شده و پایتخت آن شهر زیبای ورشو می باشد. لهستان جزو کشورهایی به شمار می رود که بر اساس گزارش بانک جهانی در زمره کشورهای […]

تحصیل رشته روانشناسی در انگلستان

شرایط تحصیل رشته روانشناسی در انگلستان Conditions for studying psychology in the UK تحصیل رشته روانشناسی در انگلستان بسیار پر طرفدار بوده و متقاضیان زیادی هرساله برای اخذ پذیرش تحصیل رشته روانشناسی در انگلستان اقدام می نمایند. رشته روانشناسی ( psychology ) رشته ای کاربردی است که به بررسی تمامی جوانب زندگی انسان و به […]

تحصیل در کبک

آشنایی با تحصیل در کبک  Introduction to studying in Quebec همه افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند حتما با عنوان تحصیل در کبک به عنوان استانی فرانسوی زبان در کانادا آشنا هستند. تحصیل در کبک مزیت زندگی در شرایط یک استان دو زبانه را برای متقاضیان فراهم می کند. دانشگاه های کبک نیز […]

نقاشی در ایتالیا

تحصیل رشته نقاشی در ایتالیا Studied painting in Italy هنر نقاشی به تصویر درآوردن ذهنیت یا واقعه ای رخ داده با استفاده از رنگ ها بر روی سطوح بوده و نقاشان با استفاده از این هنر ارزشمند همواره در طول حیات بشری نقش بسزایی در آموزش انسان ها ایفا نموده اند. بدون شک با شنیدن […]

مهندسی کشاورزی در نیوزلند

مهندسی کشاورزی در نیوزلند، چرا؟ Study Agricultural Engineering in New Zealand تحصیل و کار مهندسی کشاورزی در نیوزلند، چرا؟ سوالی است که ممکن است در ذهن بسیاری از افراد به ویژه مخاطبان رشته کشاورزی که قصد تحصیل در کشورهای دیگر را داشته، شکل بگیرد. کشور نیوزلند از آن دسته از کشورهایی بوده که در سالیان […]

مدیریت در انگلستان

رشته مدیریت در انگلستان Study Management in the UK رشته مدیریت در انگلستان و اغلب کشورهای دنیا متقاضیان فراوانی داشته و با توجه به لزوم اداره امور هر مجموعه یا سازمان، از مشاغلی است که بازار کار نسبتا خوبی برای آن در همه کشورهای دنیا وجود دارد. از انگلستان به عنوان مهد مدیریت و اقتصاد […]

مهاجرت تحصیلی

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی برای هر فرد همچنان که گفته شد به عوامل متعددی بستگی دارد. به خصوص اعتبار دانشگاه، بودجه فرد و رشته مورد نظر نقش مهمی در انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی ایفا می کنند. در صورتی که متقاضی از نظر تامین هزینه ها مشکلی نداشته باشد، معمولا آمریکا، انگلستان، کانادا و استرالیا می توانند گزینه های مناسبی برای مهاجرت تحصیلی باشند.

همچنین کشورهای سوئد، سوئیس، دانمارک، فرانسه، فنلاند، هلند و بلژیک به عنوان بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی شناخته می شوند که تحصیل در آن ها مستلزم پرداخت هزینه می باشد.

با توجه به اینکه معمولا متقاضیان رتبه دانشگاه را به عنوان مهمترین فاکتور در نظر می گیرند، بر اساس آخرین رده بندی سایت معتبر QS برترین کشورها برای تحصیل در رشته های مهندسی عبارتند از:

 1. آمریکا
 2. انگلستان
 3. سوئیس
 4. سنگاپور
 5. ژاپن

همچنین برترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی از نظر اعتبار دانشگاه در حوزه رشته های پزشکی عبارتند از:

 1. آمریکا
 2. انگلستان
 3. سوئد
 4. کانادا
 5. استرالیا

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: تحصیل در استرالیا

مهاجرت تحصیلی

کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

قبل از معرفی کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی باید این نکته را یادآور شد که با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد تحصیل در برترین دانشگاه های با رتبه خوب معمولا نیازمند پرداخت شهریه می باشد. با توجه به رتبه بندی سایت معتبر QS برترین دانشگاه های دنیا به کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا تعلق دارند که در موضوع مهاجرت تحصیلی اصطلاحا به آن ها کشورهای انگلیسی زبان یا مستلزم پرداخت هزینه گفته می شود و معمولا دانشجو برای تحصیل در این کشورها باید هزینه های بالایی را پرداخت کند مگر اینکه با توجه به رزومه علمی بسیار قوی بتواند بورسیه تحصیلی دریافت کند.

تعدادی از کشورها هستند که هزینه های تحصیلی در آن ها بسیار ناچیز و اصطلاحا رایگان است. دسته ای از کشورها هستند که برآیند یا مجموع هزینه های تحصیل و زندگی در آن ها مبلغی در محدوده 8000 تا 12000 یورو می باشد که در موضوع مهاجرت تحصیلی اصطلاحا به آن ها کشورهای غیر انگلیسی زبان یا تحصیل رایگان گفته می شود.

کشورهایی مانند آلمان، اتریش، نروژ، ایتالیا، اسپانیا، لهستان و چک در این دسته قرار می گیرند. از بین این کشورها در دو کشور لهستان و چک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوره های تحصیلی بیشتری به زبان انگلیسی وجود دارد و در سال های اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است.

تحصیل به زبان انگلیسی

بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی

بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی را می توان از منظرهای مختلفی مورد بررسی قرار داد و همه این موضوعات به هدف فرد برای مهاجرت تحصیل بستگی دارد. چنانچه متقاضی بخواهد در کشورهای امریکایی تحصیل کند بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی آمریکا و کانادا می باشند. می توان گفت کشور آمریکا برترین و معتبرترین سیستم آموزشی دنیا را داشته و بیشترین دانشگاه های سطح بالا در سایت های معتبر را به خود اختصاص داده است.

پس از آمریکا کشور کانادا بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی در بین کشورهای آمریکایی می باشد. دانشگاه های با رتبه خوب، فضای کسب و کار و اشتغال مناسب برای افراد متخصص و مهاجر پذیر بودن این کشور همواره کانادا را در زمره بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی قرار داده است. همانطور که گفته شد تحصیل در این کشورها مستلزم پرداخت هزینه است مگر اینکه دانشجو بتواند بورسیه تحصیلی دریافت کند.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: تحصیل در کانادا

در قاره اروپا از نظر کیفیت نظام آموزشی و اعتبار دانشگاه ها کشور انگلیس جزو بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. با توجه به اینکه این کشور از اتحادیه اروپا خارج شده است و تا پایان سال 2020 میلادی نیروهای کاری عضو اتحادیه اروپا باید از این کشور خارج شوند، انگلیس می بایست نیروهای متخصص مورد نظر خود را از میان فارغ التحصیلان سایر کشورها انتخاب کند.

قطعا تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور می تواند فرصت های شغلی بسیار خوبی را پیش روی فارغ التحصیلان این کشور قرار دهد. از کشورهای دیگر انگلیسی زبان که در زمره بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی قرار می گیرند، می توان استرالیا را نام برد که مثل کشور انگلیس تحصیل در این کشور نیز مستلزم پرداخت هزینه های بالایی می باشد.

نتیجه گیری

با توجه به شرایط پیچیده و سخت اغلب کشورهای توسعه یافته برای دیگر روش های مهاجرت و اخذ اقامت مانند مهاجرت کاری و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری که مستلزم داشتن تمکن مالی بسیار خوبی نیز می باشند، می توان گفت مهاجرت تحصیلی در دسترس ترین، ساده ترین و ارزان ترین روش مهاجرت و کسب اقامت کشورهای مورد نظر می باشد.

علاوه بر این معمولا افرادی که به روش مهاجرت تحصیلی اقدام می کنند اجازه کار دانشجویی یا پاره وقت را به میزان مشخصی در هفته دارند و می توانند بخشی از هزینه های خود را تامین کنند. امتیاز دیگر مهاجرت تحصیلی اخذ مدرک بین المللی است. اگر فرد بخواهد همان کشوری که در آن تحصیل می کند را به عنوان محل اشتغال برگزیند قطعا با داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه های آن کشور شانس بسیار بالایی برای یافتن شغل مناسب دارد. در غیر اینصورت با توجه به رتبه خوب و کیفیت نظام آموزشی دانشگاه های کشورهای توسعه یافته، مدارک این دانشگاه ها در سطح بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار است و باز هم در یافتن شغل مناسب در اولویت قرار می گیرند.

به عنوان مثال مدرک تحصیلی دانشگاه های معتبر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سرتاسر این اتحادیه از اعتبار یکسانی برخوردار است. همچنین آموختن زبان جدید، آشنایی با فرهنگ و سنن سایر کشورها، امکان اخذ اقامت کشورهای توسعه یافته و داشتن امنیت و آرامش خاطر باعث شده مهاجرت تحصیلی امروزه مورد توجه بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا گردد. لازم به ذکر است با توجه به مسیر کوتاه تر، آسان تر و کم هزینه تر مهاجرت تحصیلی بیشتر ایرانیان نیز از این روش برای مهاجرت و کسب اقامت کشورهای پیشرفته استفاده می کنند.

با در نظر گرفتن همه مسائل ذکر شده، انتخاب بهترین کشور، دانشگاه و رشته تحصیلی بسته به هدف و شرایط فرد مهم ترین بخش مهاجرت تحصیلی می باشد. بنابرین لازم است افراد پیش از هرگونه اقدامی تحقیقات لازم را انجام داده و در صورت نیاز از افراد با تجربه و مشاورین متخصص بهره مند گردند.