مهاجرت تحصیلی یکی از ساده ترین و بهترین روش ها برای مهاجرت به کشورهای توسعه یافته و اخذ اقامت آن ها می باشد. مهاجرت تحصیلی در دنیای امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته و در سالیان اخیر توسعه، بهبود نظام های آموزشی عالی و بین المللی شدن آموزش به صورت چشمگیری افزایش یافته است به صورتی که این امر حتی در برخی کشورها یک تجارت پر سود به حساب می آید. با این شرایط متقاضیان مهاجرت تحصیلی روز به روز در حال افزایش بوده و هر سال بر تعداد داوطلبان مهاجرت تحصیلی افزوده می شود. افرادی که به دنبال مهاجرت تحصیلی هستند علاوه بر اینکه قصد دارن از بهترین سیستم های آموزشی دنیا استفاده نموده و مدرک معتبر بین المللی دریافت کنند، مهاجرت تحصیلی را به عنوان پلی برای اشتغال و کسب اقامت در کشورهای توسعه یافته جهان در نظر می گیرند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته با مشکلات جمعیتی مختلف از قبیل پیر شدن جمعیت، نرخ زاد و ولد منفی و در نتیجه کاهش نیروی کار روبرو هستند. در نتیجه مهاجرت تحصیلی و کسب مدرک بین المللی می تواند یک گزینه بسیار خوب برای آینده افراد باشد.
در نتیجه فرد باید پیش از مهاجرت کردن، ابتدا پذیرش تحصیلی برای خود در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور مورد نظر دریافت کند و نسبت به شرایط مختلف کشور مقصد آگاهی یابد. در این مقاله برآنیم تا مهاجرت تحصیلی را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

شرایط مهاجرت تحصیلی

شرایط مهاجرت تحصیلی

Educational migration conditions

مهاجرت تحصیلی به عوامل متعددی بستگی دارد. می توان از شرایط دانشگاه، شرایط سنی داوطلب، رزومه علمی، مقالات بین المللی، میزان تمکن مالی، انگیزه نامه و توصیه نامه و… به عنوان مهمترین شرایط مهاجرت تحصیلی نام برد. در نتیجه داوطلبان باید ابتدا کشور و دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کرده و سپس شرایط مهاجرت تحصیلی به آن کشور را فراهم نمایند.

برای فراهم نمودن شرایط مهاجرت تحصیلی، آگاهی کامل از هدف و برنامه ریزی برای آن می باشد و فرد باید بداند هدفش از تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت تحصیلی چیست.

 • آیا قصد فرد صرفا تحصیل و مراجعت به کشور خویش است؟
 • آیا فرد می خواهد اقامت کشور مقصد را کسب کند؟
 • آیا می خواهد ویزای شینگن دریافت کند؟
 • میزان تمکن مالی فرد و بودجه ای که برای تحصیل در کشور دیگر در نظر گرفته، چقدر است؟
 • کشور محل تحصیل و سطح کیفیت زندگی آن کشور برایتان در اولویت قرار دارد یا رشته تحصیلی و رتبه دانشگاه؟
 • آیا فرد می خواهد صرفا در کشور مورد نظر تحصیل کرده و به کشور خود برگردد یا می خواهد در کشور مقصد مشغول به کار شده و اقامت بگیرد؟

بنابراین با توجه به هر کدام از این جوانب می تواند مقصد فرد و شرایط مهاجرت تحصیلی وی متفاوت باشد.

تحصیل در آمریکا

چرا تحصیل در آمریکا ؟ Study in America تحصیل در آمریکا از دیرباز رویای بسیاری از افراد بوده و همواره نیز بر تعداد علاقه مندان و متقاضیان تحصیل در آمریکا افزوده می شود. اما به راستی چرا تحصیل در آمریکا؟ در نگاه اول می توان گفت یکی از دلایل می تواند گستردگی، میزان جمعیت و […]

کارشناسی ارشد در چک

تحصیل کارشناسی ارشد در چک Master in Czech تحصیل کارشناسی ارشد در چک به معنی در اختیار داشتن فرصتی بی نظیر برای تحصیل در دانشگاه هایی بوده که دارای پشتوانه تاریخی در راستای پیشبرد علم داشته و در عین حال رشته ها و برنامه هایی مدرن و نوین را برای مقطع ارشد ارائه می نمایند. […]

ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا Italian student visa شرایط و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به خاطر مزایای متعدد تحصیل در ایتالیا در سال های اخیر مورد سوال بسیاری از علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. سوال هایی مانند مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟ یا چگونه ویزای تحصیلی […]

ویزای تحصیلی انگلستان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان UK student visa شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان یکی از مسائلی بوده که به واسطه مزایای بسیار خوب تحصیل در انگلستان همواره مورد پرسش متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار داشته است. می توان گفت یکی از بهترین راه های مهاجرتی که شدنی تر، در بر گیرنده زمان کمتر و در نهایت […]

آزمون IMAT

آزمون IMAT ایتالیا چیست؟ What is the Italian IMAT test? آزمون IMAT ایتالیا چیست؟ قبولی در آزمون IMAT برای چه کسانی احتیاج هست؟ با دریافت چه نمره ای از آزمونIMAT برای دانشگاه مورد علاقه ام میتونم پذیرش بگیرم؟ اینها بخشی از سوالاتی است که به طور مکرر توسط دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی ایتالیا پرسیده شده […]

پزشکی در انگلستان

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان Medicine in the UK شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان نسبت به تحصیل در رشته های غیر پزشکی کاملا متفاوت بوده در نتیجه توصیه می شود متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان از آن آگاهی کامل و به روزی داشته باشند. رشته پزشکی در انگلستان جزو رشته هایی است که در سال […]

بورسیه ایتالیا

شرایط و نحوه دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا Italian Scholarship شرایط اخذ بورسیه ایتالیا و آگاهی یافتن در مورد آن مد نظر بسیاری از متقاضیان تحصیل در ایتالیا می باشد. اصلا می توان گفت بورسیه ایتالیا یکی از مهمترین دلایل افزایش روز افزون متقاضیان دریافت اقامت ایتالیا از طریق تحصیل بوده که موجب شده در سال […]

پزشکی ایتالیا

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا Medical education in Italy پزشکی ایتالیا در سال های اخیر متقاضیان فراوانی را جذب نموده و دانش آموزان از کشورهای مختلف دنیا به دنبال آگاهی از شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا هستند. شغل پزشکی به خاطر سطح بالای ارزش و اعتبار در جامعه، کسب درآمد خوب و آینده شغلی آن، […]

هوافضا در آمریکا

شرایط کار و تحصیل رشته هوافضا در آمریکا Study aerospace in the United States شرایط کار و تحصیل رشته هوافضا در آمریکا همواره مورد سوال بسیاری از دانش آموزان و دانشجویانی است که علاقه مند به تحصیل و شاغل شدن در این رشته می باشند. از فاکتورهای موثری که باعث شده بسیاری از این افراد […]

مهاجرت تحصیلی

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی برای هر فرد همچنان که گفته شد به عوامل متعددی بستگی دارد. به خصوص اعتبار دانشگاه، بودجه فرد و رشته مورد نظر نقش مهمی در انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی ایفا می کنند. در صورتی که متقاضی از نظر تامین هزینه ها مشکلی نداشته باشد، معمولا آمریکا، انگلستان، کانادا و استرالیا می توانند گزینه های مناسبی برای مهاجرت تحصیلی باشند.

همچنین کشورهای سوئد، سوئیس، دانمارک، فرانسه، فنلاند، هلند و بلژیک به عنوان بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی شناخته می شوند که تحصیل در آن ها مستلزم پرداخت هزینه می باشد.

با توجه به اینکه معمولا متقاضیان رتبه دانشگاه را به عنوان مهمترین فاکتور در نظر می گیرند، بر اساس آخرین رده بندی سایت معتبر QS برترین کشورها برای تحصیل در رشته های مهندسی عبارتند از:

 1. آمریکا
 2. انگلستان
 3. سوئیس
 4. سنگاپور
 5. ژاپن

همچنین برترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی از نظر اعتبار دانشگاه در حوزه رشته های پزشکی عبارتند از:

 1. آمریکا
 2. انگلستان
 3. سوئد
 4. کانادا
 5. استرالیا

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: تحصیل در استرالیا

مهاجرت تحصیلی

کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

قبل از معرفی کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی باید این نکته را یادآور شد که با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد تحصیل در برترین دانشگاه های با رتبه خوب معمولا نیازمند پرداخت شهریه می باشد. با توجه به رتبه بندی سایت معتبر QS برترین دانشگاه های دنیا به کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا تعلق دارند که در موضوع مهاجرت تحصیلی اصطلاحا به آن ها کشورهای انگلیسی زبان یا مستلزم پرداخت هزینه گفته می شود و معمولا دانشجو برای تحصیل در این کشورها باید هزینه های بالایی را پرداخت کند مگر اینکه با توجه به رزومه علمی بسیار قوی بتواند بورسیه تحصیلی دریافت کند.

تعدادی از کشورها هستند که هزینه های تحصیلی در آن ها بسیار ناچیز و اصطلاحا رایگان است. دسته ای از کشورها هستند که برآیند یا مجموع هزینه های تحصیل و زندگی در آن ها مبلغی در محدوده 8000 تا 12000 یورو می باشد که در موضوع مهاجرت تحصیلی اصطلاحا به آن ها کشورهای غیر انگلیسی زبان یا تحصیل رایگان گفته می شود.

کشورهایی مانند آلمان، اتریش، نروژ، ایتالیا، اسپانیا، لهستان و چک در این دسته قرار می گیرند. از بین این کشورها در دو کشور لهستان و چک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوره های تحصیلی بیشتری به زبان انگلیسی وجود دارد و در سال های اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است.

تحصیل به زبان انگلیسی

بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی

بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی را می توان از منظرهای مختلفی مورد بررسی قرار داد و همه این موضوعات به هدف فرد برای مهاجرت تحصیل بستگی دارد. چنانچه متقاضی بخواهد در کشورهای امریکایی تحصیل کند بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی آمریکا و کانادا می باشند. می توان گفت کشور آمریکا برترین و معتبرترین سیستم آموزشی دنیا را داشته و بیشترین دانشگاه های سطح بالا در سایت های معتبر را به خود اختصاص داده است.

پس از آمریکا کشور کانادا بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی در بین کشورهای آمریکایی می باشد. دانشگاه های با رتبه خوب، فضای کسب و کار و اشتغال مناسب برای افراد متخصص و مهاجر پذیر بودن این کشور همواره کانادا را در زمره بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی قرار داده است. همانطور که گفته شد تحصیل در این کشورها مستلزم پرداخت هزینه است مگر اینکه دانشجو بتواند بورسیه تحصیلی دریافت کند.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: تحصیل در کانادا

در قاره اروپا از نظر کیفیت نظام آموزشی و اعتبار دانشگاه ها کشور انگلیس جزو بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. با توجه به اینکه این کشور از اتحادیه اروپا خارج شده است و تا پایان سال 2020 میلادی نیروهای کاری عضو اتحادیه اروپا باید از این کشور خارج شوند، انگلیس می بایست نیروهای متخصص مورد نظر خود را از میان فارغ التحصیلان سایر کشورها انتخاب کند.

قطعا تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور می تواند فرصت های شغلی بسیار خوبی را پیش روی فارغ التحصیلان این کشور قرار دهد. از کشورهای دیگر انگلیسی زبان که در زمره بهترین کشورها برای تحصیل به زبان انگلیسی قرار می گیرند، می توان استرالیا را نام برد که مثل کشور انگلیس تحصیل در این کشور نیز مستلزم پرداخت هزینه های بالایی می باشد.

نتیجه گیری

با توجه به شرایط پیچیده و سخت اغلب کشورهای توسعه یافته برای دیگر روش های مهاجرت و اخذ اقامت مانند مهاجرت کاری و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری که مستلزم داشتن تمکن مالی بسیار خوبی نیز می باشند، می توان گفت مهاجرت تحصیلی در دسترس ترین، ساده ترین و ارزان ترین روش مهاجرت و کسب اقامت کشورهای مورد نظر می باشد.

علاوه بر این معمولا افرادی که به روش مهاجرت تحصیلی اقدام می کنند اجازه کار دانشجویی یا پاره وقت را به میزان مشخصی در هفته دارند و می توانند بخشی از هزینه های خود را تامین کنند. امتیاز دیگر مهاجرت تحصیلی اخذ مدرک بین المللی است. اگر فرد بخواهد همان کشوری که در آن تحصیل می کند را به عنوان محل اشتغال برگزیند قطعا با داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه های آن کشور شانس بسیار بالایی برای یافتن شغل مناسب دارد. در غیر اینصورت با توجه به رتبه خوب و کیفیت نظام آموزشی دانشگاه های کشورهای توسعه یافته، مدارک این دانشگاه ها در سطح بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار است و باز هم در یافتن شغل مناسب در اولویت قرار می گیرند.

به عنوان مثال مدرک تحصیلی دانشگاه های معتبر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سرتاسر این اتحادیه از اعتبار یکسانی برخوردار است. همچنین آموختن زبان جدید، آشنایی با فرهنگ و سنن سایر کشورها، امکان اخذ اقامت کشورهای توسعه یافته و داشتن امنیت و آرامش خاطر باعث شده مهاجرت تحصیلی امروزه مورد توجه بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا گردد. لازم به ذکر است با توجه به مسیر کوتاه تر، آسان تر و کم هزینه تر مهاجرت تحصیلی بیشتر ایرانیان نیز از این روش برای مهاجرت و کسب اقامت کشورهای پیشرفته استفاده می کنند.

با در نظر گرفتن همه مسائل ذکر شده، انتخاب بهترین کشور، دانشگاه و رشته تحصیلی بسته به هدف و شرایط فرد مهم ترین بخش مهاجرت تحصیلی می باشد. بنابرین لازم است افراد پیش از هرگونه اقدامی تحقیقات لازم را انجام داده و در صورت نیاز از افراد با تجربه و مشاورین متخصص بهره مند گردند.