اسکیلد ورکر استرالیا

خانه » مهاجرت کاری » اسکیلد ورکر استرالیا
اسکیلد ورکر استرالیا

شرایط اسکیلد ورکر استرالیا

Skilled Worker Australia

استرالیا به دلیل برخورداری از شرایط پیشرفته اقتصادی، آب و هوای خوب، سطح کیفی بالای زندگی همواره به عنوان اولین مقصد افراد متخصص و ماهر بوده است. افرادی که به واسطه تحصیلات و تخصصشان برای زندگی در یک کشور مدرن و با امکانات رفاهی مناسب تلاش می نمایند.

از آنجایی که استرالیا با کمبود نیروهای متخصص مواجه است همواره از پذیرش افراد متخصص و ماهر استقبال کرده و برای جذب این نیروها برنامه های جامعی تحت عنوان اسکیلد ورکر ارائه نموده است. اسکیلد ورکر ویزایی بر مبنای تخصص و مهارت است که برای دارندگان این نوع ویزا اقامت دائم استرالیا را به ارمغان خواهد آورد.

شرایط اسکیلد ورکر استرالیا

مهاجرت از طریق اسکیلد ورکر استرالیا بسیار کم هزینه و مناسب است و به همین دلیل متقاضیان بسیار زیادی از سراسر جهان دارد و حتی در سال های اخیر بسیاری از ایرانیان به مهاجرت از این طریق علاقمند شدند.

برای آشنایی با شرایط کار کردن در کشور استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: کار در استرالیا

سیستم اسکیلد ورکر استرالیا

اسکیلد ورکر استرالیا براساس سیستم امتیازبندی است و افراد متقاضی این برنامه بایستی حداقل امتیاز ۶۰ را بدست آورند تا بتوانند از طریق ویزای اسکیلد ورکر مهاجرت نمایند. در این سیستم استعدادها و سوابق کاری فرد برای ویزای اسکیلد ورکر بررسی شده و امتیاز فردی برای متقاضی لحاظ می گردد.

امتیاز متقاضیان براساس مواردی همچون سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی و مدرک زبان محاسبه می گردد لازم به ذکر است افرادی که متأهل باشند از شرایط همسر خود همچون مدرک تحصیلی و مدرک زبان امتیازات بیشتری دریافت می نمایند.

برای اخذ ویزای اسکیلد ورکر علاوه بر کسب امتیاز لازم توسط فرد متقاضی، حرفه او نیز بایستی در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا وجود داشته باشد. برنامه اسکیلد ورکر استرالیا شامل ویزاهای زیرمجموعه ۱۸۹، ۱۹۰ و ۴۹۱ می باشد که هر کدام از این ویزاها شرایط خاص خود را داشته و از برخی جهات متفاوتند.

سیستم اسکیلد ورکر استرالیا

برای ویزاهای زیرمجموعه ۱۸۹، ۱۹۰، ۴۹۱ سه نوع لیست موجود است. لیست بلندمدت MLTSSL، لیست کوتاه مدت STSOL و لیست منطقه ای ROL.

شغل های برگزیده توسط متقاضی بایستی با توجه به شرایط فرد بررسی گردد و از بین این مشاغل یک عنوان شغلی که شرایط ایده آل تری دارد برای آغاز پروسه مهاجرتی فرد انتخاب گردد.

برای آشنایی با شرایط زندگی در استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: زندگی در استرالیا

امتیازبندی اسکیلد ورکر استرالیا

برای مهاجرت به استرالیا از طریق اسکیلد ورکر همان گونه که بیان کردیم سه نوع ویزای متفاوت صادر می گردد. نحوه امتیازبندی هر کدام از این ویزاها متفاوت است. برای روشن تر شدن تفاوت ها یک نمونه امتیازبندی را برایتان تشریح می نماییم.

افرادی که جهت ویزای زیرمجموعه ۱۹۰ اقدام می نمایند در صورتیکه یک اسپانسر ایالتی یا فامیلی داشته باشند، ۵ امتیاز اضافه دریافت خواهند نمود یا در ویزای زیرمجموعه ۴۹۱ به فرد متقاضی ۱۰ امتیاز اضافه داده خواهد شد و در این صورت فرد می بایست به مدت ۳ سال در مناطق کم جمعیت مربوط به ایالتی که اسپانسر شده است، اقامت داشته باشد.

گفتنی است افرادی که در استرالیا برای مدتی مشغول به کار بوده اند یا در دانشگاه های استرالیا یک مقطع تحصیلی را به اتمام رسانده باشند از امتیازات خوبی برخوردار خواهند بود.

امتیازبندی اسکیلد ورکر استرالیا

امتیاز شرایط افراد برای اسکیلد ورکر استرالیا طبق جدول ذیل محاسبه می گردد.

شرایط حداقل امتیاز حداکثر امتیاز
سن ۴۰ تا ۴۴ سال – ۱۵ امتیاز ۲۵ تا ۳۲ سال – ۳۰ امتیاز
مدرک تحصیلی کاردانی – ۱۰ امتیاز دکترا – ۲۰ امتیاز
مدرک زبان آیلتس ۷ – ۱۰ امتیاز آیلتس ۸ – ۲۰ امتیاز
سابقه کار ۳ تا ۵ سال – ۵ امتیاز ۸ سال به بالا – ۱۵ امتیاز
امتیاز همسر حداقل ۰ امتیاز حداکثر ۱۰ امتیاز


مدت زمان بررسی پرونده اسکیلد ورکر استرالیا

مدت زمان بررسی و صدور ویزای اسکیلد ورکر استرالیا با توجه به نوع ویزای درخواستی و شرایط فردی متقاضی، متغیر است. سیستم بررسی در اسکیلد ورکر براساس اولویت بندی است از این رو برای متقاضیانی که از تحصیلات، پیشینه کاری و شرایط فردی بهتری برخوردار باشند، زمان بررسی انواع ویزای کار استرالیا کمتر از ۱ سال خواهد بود.

زمان مورد نیاز برای انواع ویزای اسکیلد ورکر استرالیا به شرح زیر می باشد:

نوع ویزا مدت زمان تقریبی
ویزای زیرمجموعه ۱۸۹ ( ویزای مهارت و مستقل) ۹ الی ۱۲ ماه
ویزای زیرمجموعه ۱۹۰ ( ویزای مهارت با اسپانسر ایالتی) ۹ الی ۱۲ ماه
ویزای زیرمجموعه ۴۹۱ (ویزای مهارت با اسپانسر مناطق کم جمعیت یا اسپانسر فامیلی) ۹ الی ۱۲ ماه

 

هزینه های ویزای اسکیلد ورکر استرالیا

برای صدور ویزای اسکیلد ورکر استرالیا ، متقاضیان بایستی هزینه های را پرداخت نمایند.اولین هزینه برای تأیید مدارک فرد متقاضی است که با توجه به مدارک و سازمان مسئول ارزیابی متفاوت می باشد.

هزینه های ویزای اسکیلد ورکر استرالیا

دومین هزینه مربوط به صدور ویزا برای خود متقاضی و خانواده وی خواهد بود. در جدول زیر هزینه های مربوط به دریافت ویزای اسکیلد ورکر استرالیا ذکر شده است:

نوع هزینه میزان هزینه
هزینه تأیید مدارک با توجه به سازمان مربوطه بررسی کننده ۵۰۰ الی ۱۱۰۰ دلار
هزینه صدور ویزا برای فرد متقاضی ۴۰۴۵ دلار
هزینه صدور ویزا برای همسر متقاضی ۲۰۲۵ دلار
هزینه صدور ویزا برای فرزند متقاضی ۱۰۱۰ دلار

امکان موفقیت در پرونده های اسکیلد ورکر استرالیا (مقایسه ۲۰۱۸ با ۲۰۱۹)

از آنجایی که موقعیت های شغلی در هر کشوری دارای محدودیت بوده و جذب افراد واجد شرایط با توجه به مشاغل مورد نیاز هر کشور دارای ظرفیت مختص به خود است، کشور استرالیا با برنامه اسکیلد ورکر قصد دارد افراد متخصص و ماهر را جذب نماید تا در مشاغل تخصصی به کار بگیرد.

استرالیا به دلیل مهاجر پذیر بودن و داشتن آب و هوا و شرایط زندگی عالی همواره مورد توجه افراد متخصص و ماهر بوده و از گذشته تاکنون فرآیند مهاجرت افراد متخصص و ماهر به این کشور ادامه دارد.

امکان موفقیت در پرونده های اسکیلد ورکر استرالیا

براساس آمارهای موجود، مهاجرت از طریق ویزای کاری در سال ۲۰۰۷ به اوج خود رسیده ولی بعد از سال ۲۰۰۹ قوانین سخت گیرانه تری برای مهاجرت کاری به استرالیا لحاظ گردید که این مسأله میزان مهاجرت از این طریق را کاهش داد و حتی در سال های بعدی هم شاهد این کاهش مهاجرت بوده ایم، هم اکنون تنها ۳۵ درصد مهاجران استرالیا از طریق ویزای اسکیلد ورکر وارد استرالیا شده اند.

به طور کلی موفقیت در پرونده های اسکیلد ورکر با توجه به نوع ویزای درخواستی متفاوت است. در ادامه شرایط و میزان موفقیت هر کدام از روش ها را بطور جداگانه بررسی می نمائیم:

ویزای Skilled Worker با زیر مجموعه ۱۸۹( ویزای مهارت و مستقل)

ویزای Skilled Worker با زیر مجموعه ۱۸۹ برترین نحوه ورود به کشور استرالیا از میان ویزاهای مهاجرتی است و حتماً بایستی کلیه شرایط ویزای اسکیل ورکر استرالیا در آن رعایت گردد. متقاضی ویزای ۱۸۹ از روز اول با اقامت دائم وارد خاک استرالیا شده و در هر کجای استرالیا که بخواهد می تواند اسکان یابد و کاملاً مستقل بوده و وابسته به هیچ ایالت یا سازمانی نیست.

ویزای skilled worker با زیر مجموعه 189( ویزای مهارت و مستقل)

فرد متقاضی ویزای زیر مجموعه ۱۸۹ بایستی امتیاز ۶۵ را کسب نماید تا موفق به اخذ این نوع ویزا گردد. ویزای زیرمجموعه ۱۸۹ برای افرادی که حرفه و شغل آنها در لیست اول مشاغل استرالیا یا همان MTLSSL باشد، اختصاص داده شده است.

مقدار ظرفیت تعیین شده ویزای زیرمجموعه ۱۸۹ برای سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ استرالیا، ۱۸۶۵۲ نفر می باشد و به این معنی است که حداکثر تا رقم ذکر شده برای افراد متقاضی در زمینه های شغلی مختلف ویزا صادر می گردد.

ویزای Skilled Worker با زیر مجموعه ۱۹۰(ویزای مهارت با اسپانسر ایالتی)

ویزای زیر مجموعه ۱۹۰ تقریبا شرایط برابر با ویزای زیرمجموعه ۱۸۹ دارد و تنها تفاوت این دو نوع ویزا، نیاز به اسپانسر ایالتی در ویزای زیرمجموعه ۱۹۰ می باشد. از آنجایی که کشور استرالیا با کمبود نیروی کار بومی در برخی ایالت ها مواجه است از طریق ویزای زیرمجموعه ۱۹۰ اقدام به جذب نیروی کار خارجی می نماید تا کمبودهای مورد نیاز برطرف گردد و به همین دلیل از متقاضی تعهد گرفته می شود که حداقل به مدت دو سال در ایالتی که اسپانسر فرد متقاضی شده است، اقامت داشته باشد.

در این نوع ویزا اگر متقاضی امتیاز ۶۰ را کسب نماید، برای رسیدن به حد نصاب ۶۵ امتیاز از اسپانسر ایالتی بهره می گیرد تا کمبود امتیاز را جبران نماید. برای متقاضیان این نوع ویزا امکان انتخاب بین هر دو لیست مشاغل MLTSSL و STSOL وجود خواهد داشت که از مزایای این نوع ویزا می باشد.

ویزای skilled worker با زیر مجموعه 190(ویزای مهارت با اسپانسر ایالتی)

زیرا در ویزای زیر مجموعه ۱۸۹ با این که متقاضی امتیاز بالاتری کسب می نماید ولی شغل او حتماً بایستی در لیست MLTSSL باشد. ظرفیت ویزای زیرمجموعه ۱۹۰ برای سال مالی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ استرالیا، معادل ۲۴۹۶۸ نفر تعیین گردیده است.

ویزای Skilled Worker با زیر مجموعه ۴۹۱ (ویزای مهارت با اسپانسر مناطق کم جمعیت یا اسپانسر فامیلی)

ویزای زیرمجموعه ۴۹۱ از جدیدترین ویزاهای استرالیا و به نوعی جایگزین ویزای ۴۸۹ می باشد با این تفاوت که مشاغل مورد نیاز این نوع ویزا بسیار بیشتر از ویزای قبلی است. این نوع ویزا ۵ ساله با اقامت موقت بوده و قابل تبدیل به ویزای دائم می باشد.

ویزای زیرمجموعه ۴۹۱ همانند ویزای زیرمجموعه ۱۹۰ نیازمند اسپانسر ایالتی است و متقاضیانی که امتیاز ۵۰ را کسب نمایند، می توانند برای این نوع ویزا اقدام نموده و ۱۵ امتیاز کمکی از اسپانسر ایالتی دریافت نمایند. لازم به ذکر است که در ویزای زیر مجموعه ۴۹۱ امکان کمک گرفتن از اسپانسر فامیلی نیز وجود دارد.

ویزای skilled worker با زیر مجموعه 491 (ویزای مهارت با اسپانسر مناطق کم جمعیت یا اسپانسر فامیلی)

متقاضیانی که موفق به اخذ ویزای زیرمجموعه ۴۹۱ می گردند در صورتی که به مدت ۳ سال در یکی از ایالت های کم جمعیت استرالیا اقامت داشته باشند و مشغول به کار با حداقل حقوق سالیانه ۵۳۹۰۰ دلار استرالیا باشند، می توانند برای ویزای دائم (ویزای زیرمجموعه ۱۹۱) اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که میزان حقوق ذکر شده، حداقل حقوق قانونی کار در کشور استرالیا می باشد همچنین متقاضیان ویزای زیر مجموعه ۴۹۱ استرالیا، امکان انتخاب شغل از لیست های STSOL، MLTSSL و Regional وجود خواهد داشت. حداکثر ظرفیت در نظر گرفته شده برای این نوع ویزا ۱۵۰۰۰ متقاضی در سال است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا