...
Search
Close this search box.
canadian multiple entry visa
آریانااپلای » بلاگ » اقامت » ویزای مولتیپل کانادا

ویزای مولتیپل کانادا چیست؟ شرایط و روش دریافت ویزای مولتیپل کانادا چگونه است؟ مدارک لازم برای گرفتن ویزای مولتیپل کانادا چه چیزهایی هستند و آیا همه افراد می توانند ویزای مولتیپل کانادا بگیرند؟ در این نوشتار برآنیم تا به این سوال ها و سایر سوال های مهم که معمولا در ذهن متقاضیان ویزای مولتیپل کانادا شکل می گیرد پاسخ دهیم. اما در ابتدا بهتر است با ویزای مولتیپل کانادا آشنا شده و از ماهیت آن با خبر شویم.

ویزای مولتیپل کانادا جزو زیر گروه اقامت موقت کانادا محسوب می شود و این امکان برای دارندگان آن مهیاست که از زمان صدور ویزای مولتیپل کانادا تا 5 سال و هربار در یک بازه زمانی 6 ماهه به این کشور وارد شده و در آن اقامت داشته باشند. فرق بین ویزای مولتیپل کانادا و ویزای توریستی کانادا این است که تا وقتی پاسپورت فرد اعتبار داشته باشد نیازی به تمدید ویزای مولتیپل کانادا نیست. بنابراین فرد دارنده این ویزا می تواند بدون هیچ گونه محدودیتی و نیاز به تمدید ویزا به کشور کانادا وارد شود.

ویزای مولتتیپل کانادا

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اقامت کانادا اینجا کلیک نمایید. 

در اصل اعتبار ویزای مولتیپل کانادا 10 سال است اما به دلیل اینکه پاسپورت شهروندان ایرانی نهایتا 5 سال اعتبار دارد، بیشتر ایرانی ها این نوع ویزا را با نام ویزای 5 ساله کانادا هم می شناسند. با ویزای مولتیپل کانادا افراد صرفا مجوز ورود و اقامت موقت در این کشور را داشته و شرایط و حقوق یک تبعه کانادایی را ندارند.

نحوه اخذ ویزای مولتیپل کانادا

how to get a canadian multiple entry visa

متقاضیان باید به منظور تقاضا برای ویزای مولتیپل کانادا فرم های موجود در این زمینه را تکمیل کرده، مدارک و مستندات مربوطه و حامی تقاضای خود را به آن ها افزوده و هزینه های مراحل مختلف دریافت ویزا را به سفارت کشور کانادا بپردازند. علاوه بر این انجام موارد زیر ضروری است:

 •  انجام معاینات پزشکی مورد نظر و دریافت گواهی سلامت در صورت نیاز و تقاضای سفارت
 • انجام فرآیند انگشت نگاری و گرفتن عکس بیومتریک در صورت لزوم
 •  انجام اقدام برای اخذ ویزای مولتیپل کانادا از خارج کشور کانادا (تقاضای ویزای مولتیپل کانادا بعد از ورود به این کشور امکان پذیر نمی باشد)
 •  اگر برخی افراد می خواهند به صورت خانوادگی ویزای مولتیپل کانادا را درخواست دهند، می بایست فرم های تقاضا را برای هر فرد به صورت جداگانه تکمیل نمایند. البته این امکان وجود دارد که همه تقاضا ها در یک ایمیل ارسال شده و هزینه ها نیز به صورت یک جا پرداخت شود.
 •  با توجه به این موضوع که سفارت کشور کانادا در ایران فعالیتی ندارد، داوطلبان ایرانی ویزای مولتیپل کانادا باید از طریق سفارت کانادا در کشورهای دیگر مانند ترکیه، امارات متحده عربی و ارمنستان اقدام نمایند.
 •  معمول ترین روش تقاضا و اخذ انواع ویزای کشور کانادا به شکل آنلاین و با مراجعه به سایت سفارت کانادا و ثبت تقاضای شخص می باشد.

ثبت نام آنلاین ویزای مولتیپل کانادا

به صورت کلی فرآیند آنلاین ثبت نام و تقاضای ویزای مولتیپل کانادا به شکل زیر می باشد:

 • ساخت حساب کاربری در اولین گام
 •  پر کردن فرم تقاضای ویزای مولتیپل
 •  آپلود مدارک لازم برای ویزای مولتیپل
 •  واریز هزینه های صدور ویزای مولتیپل و بیومتریک به صورت آنلاین
 •  اخذ تاییدیه تقاضای ویزای مولتیپل کانادا به همراه شماره رهگیری
 •  اخذ نامه وقت انگشت نگاری سفارت
 •  مراجعه به سفارت کانادا جهت انجام مصاحبه و انگشت نگاری
 •  تحویل اصل مدارک لازم برای ویزای مولتیپل کانادا جهت ارزیابی
 •  حضور مجدد در سفارت کانادا برای اخذ پاسپورت و پاسخ ویزای مولتیپل

البته در صورتی که افراد مایل باشند به صورت حضور فیزیکی و اصطلاحا On paper اقدام به تقاضای اخذ ویزای مولتیپل کانادا نمایند، می توانند حتی بدون گرفتن وقت سفارت به برخی مراکز موجود (VAC) در کشورهای نزدیک مراجعه نموده و به شکل حضوری تمامی مراحل فوق ذکر شده را انجام دهند.

ولی چون با داشتن کد رهگیری امکان بررسی مراحل دریافت ویزای کانادا و پاسخ آن به وسیله حساب کاربری بسیار ساده تر از ایمیل بوده، و از بین رفتن مدارک آپلود شده نیز بعید به نظر می رسد، تقاضای درخواست ویزای مولتیپل کانادا به روش آنلاین و ساخت حساب کاربری بسیار بهتر است.

شرایط اخذ ویزای مولتیپل کانادا

از آنجا که ویزای مولتیپل کانادا جزو زیر گروه ویزاهای موقت کاناداست و تقریبا شبیه ویزای توریستی کانادا می باشد بر اساس قوانین و مقررات اداره مهاجرت کانادا، متقاضیان می بایست داشتن شرایط مورد نظر که در ذیل به آن ها اشاره شده است را برای آفیسر پرونده در سفارت کانادا اثبات نمایند:

 •  اثبات تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های سفر شخص متقاضی و یا افراد همراه شامل هزینه های رفت، اقامت در کشور کانادا و برگشت به کشور خود
 •  ارائه یک سری دلایل محکم بازگشت قبل از مهلت زمانی 6 ماهه ویزای مولتیپل مانند گواهی اشتغال به کار، سند ملکی، گواهی اشتغال به تحصیل، خانواده و فرزندان و…
 •  اثبات این نکته که شخص هیچ گونه تصمیمی مبنی بر کار رسمی و یا تحصیل در کاندا ندارد
 •  نداشتن سوابق مجرمانه و کیفری و عدم رعایت قوانین و مقررات
 •  نداشتن مشکلات امنیتی
 •  داشتن همه مدارک لازم برای دریافت ویزای مولتیپل کانادا و ارائه آن ها به آفیسر سفارت
 •  برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی

به طور کلی دو فاکتور بسیار تاثیر گذار در دریافت ویزای مولتیپل کانادا وجود دارند که عبارت اند از: 1) عدم وجود نقص در ارائه مدارک و داشتن تقاضای واضح، درست و کامل ویزای مولتیپل کانادا 2) اقناع آفیسر پرونده متقاضی.

هزینه دریافت ویزای مولتیپل کانادا

هزینه دریافت ویزای مولتیپل کانادا شامل برآیند یا مجموع هزینه های اخذ و ارزیابی مدارک متقاضی، انگشت نگاری و بیومتریک می شود که متقاضی می بایست به حساب سفارت کشور کانادا واریز نماید. البته قطعا هزینه هایی مانند رزرو هتل، دریافت بیمه نامه سفر، بلیط هواپیما و… به هزینه های افراد افزوده می گردد. به خصوص در شرایط کشوری مانند ایران که سفارت کانادا در آن فعالیتی ندارد، هزینه رفت و آمد به کشور های همسایه را نیز باید جزو هزینه های دریافت ویزای مولتیپل کانادا محسوب کرد.

بر اساس قوانین موجود چنانچه متقاضی بخواهد به صورت شخصی برای دریافت ویزا اقدام نماید، هزینه دریافت و بررسی پرونده متقاضی 100 دلار و هزینه های بیومتریک و انگشت نگاری 85 دلار اعلام شده است که لازم است به روش اینترنتی و آنلاین و با استفاده از کارت های اعتباری بین المللی به حساب سفارت کشور کانادا واریز گردد.

ولی با توجه به اینکه بسیاری از ایرانی ها به مسایل مربوط به مهاجرت و تقاضای ویزا مانند روش درست تکمیل مدارک، آپلود کردن و ترجمه رسمی مدارک آشنایی کافی نداشته و همچنین دارای کارت های اعتباری بین المللی نباشند، توصیه می شود از کارشناسان و مشاوران مجرب استفاده نمایند که هزینه وکیل مهاجرت نیز به هزینه های فوق اضافه می شود که مقدار آن در موسسات مختلف متفاوت است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای مولتیپل کانادا

با توجه به اینکه روند مراحل دریافت مدارک متقاضی و ارزیابی آن و درنهایت اعطای ویزای مولتیپل کانادا به وسیله سفارت این کشور حدود 14 تا 90 روز کاری زمان می برد، متقاضیان باید گذرنامه ای را داشته باشند که حداقل دارای 1 سال اعتبار باشد. مدارک لازم برای اخذ ویزای مولتیپل کانادا به چند دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 • مدارک شناسایی افراد: گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی، فرم های تکمیل شده سفارت، چند قطعه عکس، سند ازدواج در صورت تاهل، سوابق سفر خوب به خصوص داشتن دست کم دو ویزای شینگن
 •  مدارک مربوط به اثبات بازگشت: سند ملکی (منزل مسکونی، زمین ملکی یا مغازه)، گواهی اشتغال به کار فرد متقاضی یا همسر، فیش حقوقی، نامه مرخصی با سربرگ محل کار، گواهی اشتغال به تحصیل، جواز کسب یا کارخانه و…
 • مدارک مربوط به اقامت و سفر: محل اقامت، رزرو هتل، رزرو بلیط رفت و برگشت، بیمه نامه سفر، دعوت نامه رسمی در صورت داشتن دعوت نامه
 •  مدارک مربوط به تمکن مالی: گواهی حساب بانکی با موجودی لازم برای سفر (دست کم 100 میلیون تومان) به همراه گردش 3 تا 6 ماهه حساب که بیانگر تمکن مالی فرد خواهد بود

تفاوت ویزای سینگل و ویزای مولتیپل کانادا

همان طور که گفته شد ویزای مولتیپل کانادا شرایط چند بار ورود به این کشور و اقامت به صورت موقت را تا سقف 6 ماه برای دارنده آن مهیا می کند. اما ویزای سینگل کانادا فرد تنها امکان یک مرتبه ورود و سفر به کشور کانادا برای یک سفر کوتاه گردشگری، شکرت در رویداد علمی و… را دارد و پس از خروج از کشور کانادا برای اینکه بخواهد دوباره وارد شود باید تقاضای دریافت ویزا نماید.

در نتیجه تفاوت اصلی ویزای سینگل و مولتیپل کانادا این است که در ویزای مولتیپل کانادا فرد اجازه چند بار ورود به این کشور را دارد در حالی که در ویزای سینگل کانادا فرد تنها اجازه یک بار ورود به این کشور را داشته و برای ورود مجدد نیاز به اخذ ویزا خواهد داشت.

در حال حاضر داوطلب اخذ ویزای کانادا لزومی برای تعیین نوع ویزا (مولتیپل یا سینگل) ندارد چرا که به طور کلی همه افراد داوطلب اخذ ویزای مولتیپل کانادا در نظر گرفته می شوند. سفارت کانادا پس از بررسی تقاضا ها در صورتی که فرد واجد شرایط دریافت ویزای مولتیپل کانادا باشد این ویزا و در غیر این صورت در صورتی که واجد شرایط دریافت ویزای سینگل کانادا باشد آن را برای وی صادر می نماید. امکان صدور هر دو نوع این ویزاها با توجه به هدف فرد متقاضی، شرایط وی و مهم تر از همه تشخیص آفیسر پرونده سفارت خواهد بود.

 

نتیجه گیری

طبق قوانین جدید مهاجرتی کشور کانادا، زین پس در عوض ویزای سینگل یا یک بار ورود فقط ویزای مولتیپل یا 5 ساله کانادا به شهروندان ایرانی داده خواهد شد و ویزای سینگل کانادا یا ویزای دو بار ورود کانادا صرفا در شرایط و موارد خاص برای متقاضیان واجد شرایط صادر خواهد شد. در این نوشتار سعی شد به جوانب اصلی ویزای مولتیپل کانادا پرداخته شود.

با توجه به اینکه سفارت کشور کانادا در ایران هیچ گونه فعالیتی ندارد و همواره قوانین مهاجرتی دستخوش تغییرات هستند، بهتر است متقاضیان قبل از هرگونه اقدامی با مراجعه به سایت اداره مهاجرت کشور کانادا از دارا بودن همه شرایط و مدارک مورد نظر برای اخذ ویزای مولتیپل کانادا مطلع گردند. علاوه بر این متقاضیان می توانند پیش از هرگونه اقدامی با افراد دارای صلاحیت و تجربه کافی که برای این امر اقدام نموده اند، یا موسسات معتبر و مشاورین متخصص آن ها مشورت نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا