...
Search
Close this search box.
پزشکی در استرالیا
آریانااپلای » بلاگ » اقامت » پزشکی در استرالیا

استرالیا ششمین کشور جهان از لحاظ وسعت می باشد. شهر کانبرا،  پایتخت این کشور بوده و زبان رسمی استرالیا انگلیسی است. کشور استرالیا با داشتن 23 میلیون جمعیت شادترین مردم دنیا را به خاطرکیفیت زندگی به خود اختصاص داده است. آموزش و سطح بالای علمی دانشگاههای استرالیا هر ساله دانشجویان زیادی را راهی این کشور زیبا می نماید.

رشته پزشکی نیز از جمله رشته های محبوب دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های استرالیاست. تحصیل در دانشگاه های این کشور دغدغه مورد تأیید بودن مدرک پزشکی فارغ التحصیلان را در کشورهای دیگر از بین می برد زیرا با اتمام تحصیلات، امکان فعالیت در رشته پزشکی را چه در استرالیا و چه در وطن خود خواهند داشت. از این رو استرالیا برای بسیاری از علاقمندان به تحصیل در رشته پزشکی هدف اول به حساب می آید.

برای آشنایی با کشور استرالیا اینجا کلیک کنید.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

Conditions for studying medicine in Australia

استرالیا در زمره گران ترین شهرهای دنیا قرار دارد ولی تحصیل در رشته پزشکی این کشور به دلیل داشتن دانشگاههای با سطح رنکینگ بالا و کیفیت عالی آموزش از پرطرفدارترین رشته ها است. پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی استرالیا بسیار پر رقابت بوده و متقاضیان بایستی سطح  علمی مد نظر دانشگاه هابرآورده شوند. دانشجویان با توجه به شرایط زندگی در استرالیا ، سطح بالای رفاه اجتماعی و آب و هوای عالی این کشور تمایل زیادی به تحصیل و بعد آن کار در این کشور دارند. البته، حقوق ماهیانه بالایی که برای پزشکان این کشور در نظر گرفته شده است در ترغیب دانشجویان بی تأثیر نیست.

پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می گردد. دانشجویان پزشکی که در مقطع کارشناسی تحصیل کنند با مدرک لیسانس پزشکی یا لیسانس جراحی فارغ التحصیل می شوند و به دانشجویانی که از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند، مدرک دکترای پزشکی اعطاء می گردد. دانشگاه های استرالیا از لحاظ ارائه این مقاطع متفاوت بوده و برخی از دانشگاههای پزشکی استرالیا فقط دوره کارشناسی و برخی فقط دوره کارشناسی ارشد و تعدادی از دانشگاهها هم هر دو مقطع را ارائه می نمایند.

فارغ التحصیلان رشته های پزشکی استرالیا، قبل از شروع به کار باید دوره یکساله  Internship را در یکی از بیمارستان های استرالیا بگذرانند. انجمن پزشکان ایالت های استرالیا مسئول ثبت نام از فارغ التحصیلان پزشکی برای گذراندن دوره است ، ولی متأسفانه در سالهای اخیر به علت افزایش تقاضا از طرف دانشجویان استرالیایی برای دانشجویان بین المللی این دوره به ندرت ارائه می شود.

مراحل تحصیل پزشکی در استرالیا 

steps in studying medicine in Australia

ورود به دانشگاههای پزشکی استرالیا و ادامه تحصیل در رشته پزشکی از دو طریق امکان پذیر است:

1- ورود مستقیم برای تحصیل پزشکی در استرالیا

به طور کلی ورود به رشته پزشکی با مدرک دیپلم یا پایان پیش دانشگاهی امکان پذیر نیست ولی در صورتی که فرد دارای معدل بالا در درس های شیمی، زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و زبان در حد نمره 96 ATAR بوده و همچنین در آزمون پذیرش پزشکی UMAT  یا ISAT پذیرفته شده باشد، برای مصاحبه دعوت خواهد شد. در صورتی که مصاحبه را با موفقیت پشت سر گذارد پذیرش مستقیم پزشکی استرالیا را به دست خواهد آورد. لازم به ذکر است که آزمون UMAT  برای دانش آموزان استرالیایی بوده و آزمون ISAT ویژه دانش آموزان بین المللی است که سال آخر دبیرستان را می گذرانند و برای ورود به رشته پزشکی اقدام کرده اند.

اخذ پذیرش رشته پزشکی از روش ورود مستقیم به دلیل فضای رقابتی موجود بسیار مشکل است از این رو به افراد علاقمند به استفاده از این روش توصیه می شود که در ابتدا یک دوره Foundation  را در استرالیا گذرانده و بعد برای تحصیل در مقطع پزشکی اقدام نمایند.

2 – ورود غیرمستقیم برای تحصیل پزشکی در استرالیا

برای تحصیل پزشکی دراسترالیا از روش غیر مستقیم متقاضی بایستی مدرک کارشناسی در یکی از رشته های علوم پایه را با معدل حداقل 5/5  اخذ نموده باشد و همچنین نمره حداقل 50 را در آزمون GAMSAT داشته باشید. گفتنی است که آزمون GAMSAT یا MCAT ویژه فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی بوده که برای ورود به رشته پزشکی اقدام می کنند.

در واقع از طریق این آزمونها دانش افراد متقاضی مورد ارزیابی قرار می گیرد. آزمون GAMSAT معمولاً دو بار در سال و به صورت حضوری در ماههای مارس و سپتامبر برگزار می شود.

دانشجویانی که شرایط ذکر شده را داشته باشند می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ( Doctor of Medicine ) یا MD اقدام نمایند. متقاضیان بر اساس نمرات کسب شده برای مصاحبه دعوت شده و در صورت موفقیت در مصاحبه برای دوره کارشناسی ارشد پزشکی پذیرفته می شوند.

پزشکی در استرالیا

البته مدرک MD توسط همه دانشگاهها به فارغ التحصیلان پزشکی غیر مستقیم ارائه نمی شود و اکثر دانشگاه ها مدرک MBBS به فارغ التحصیلان پزشکی اعطاء می کنند.

طول دوره کارشناسی پزشکی، 5 تا 6 ساله بوده و بعد این مرحله،  دوره 4 ساله دکترای پزشکی یا MD ارائه می گردد. فارغ التحصیلان MD در صورتی که به اخذ تخصص علاقمند باشند بعد از دوره MD  به مدت 5 تا 7 سال دیگر تحصیل نمایند تا به عنوان متخصص فارغ التحصیل شوند.

مدارک مورد نیاز تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

documents needed for studying medicine in Australia

متقاضیان اخذ ویزای پزشکی استرالیا بایستی مدارک اعلام شده توسط سفارت را به طور کامل تهیه و ارائه نمایند. مدارک به شرح زیر می باشند:

  • تکمیل فرم های درخواست ویزای تحصیلی برای دانشجو و اعضا خانواده
  • رسید پرداخت هزینه های مربوط به بررسی پرونده
  • مدارک شناسایی
  • پاسپورت
  • مدارک مربوط به پذیرش تحصیلی
  • مدارک تحصیلی
  • مدرک زبان انگلیسی
  • مدارک مالی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • عکس پرسنلی

هزینه درخواست ویزای تحصیلی استرالیا در حدود 550 دلار استرالیا است. مدت زمان لازم برای صدور ویزای تحصیلی 4 هفته بوده و اگر بیشتر از این زمان صرف شود می تواند به دلایلی همچون نقص مدارک، درخواست مدارک بیشتر یا درخواست انگشت نگاری و آزمایشات پزشکی باشد.

دانشگاه های پزشکی در استرالیا 

universities for medicine in Australia

مهمترین نکته در انتخاب دانشگاه برای تحصیل، توجه به مورد تأیید بودن مدرک دانشگاه مد نظر در کشور است. دانشجویان ایرانی که برای تحصیل پزشکی در استرالیا اقدام می کنند در درجه اول این سوال در ذهنشان تداعی می گردد که آیا مدرک پزشکی شان مورد تأئید وزارت علوم یا وزارت بهداشت و درمان ایران قرار خواهد گرفت یا خیر؟

در جواب این سؤال باید گفت تمامی دانشگاههای که در استرالیا رشته پزشکی را ارائه می دهند، تحت نظارت شورای پزشکی استرالیا (AMC) بوده و از این رو اکثر دانشگاههای پزشکی استرالیا مورد تأیید هستند البته برای اطمینان بیشتر لازم است که هر ساله لیست دانشگاههای مورد تأئید وزارت بهداشت و وزارت علوم بررسی شده و بعد اقدام به پذیرش از دانشگاه گردد.

 برترین دانشگاه های پزشکی استرالیا

دانشگاه های پزشکی استرالیا عموماً رده های بالای جدول رتبه بندی دانشگاه های جهان را به خود اختصاص داده و هر ساله تعداد معینی از متقاضیان بین المللی را پذیرش می کنند. برای برترین دانشگاه های پزشکی استرالیا می توان دانشگاههای زیر را معرفی کرد:

                Australian National university

                University of Melbourne

                University of Sydney

                Monash University

                Flinders University

                University of Adelaide

                University of Tasmania

                Curtin University

                University of Queensland

                James Cook University

                University of New South Wales

دانشگاه های استرالیا

 دانشگاه های پزشکی مورد تائید وزارت بهداشت در استرالیا

لیست دانشگاه های استرالیایی مورد تأئید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ورودیهای  2021-2020 طبق رأی شورایعالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور در رشته های مرتبط با علوم پزشکی به شرح زیر می باشد:

Australian Catholic University

Australian National university

Bond University

Central Queensland University

Charles Darwin University

Curtin University

Deakin University

Edith Cowan University

Flinders University

Griffith University

James Cook University

La Trobe University

Macquarie University

Monash University

Murdoch University

Queensland University of Technology

RMIT University

Southern Cross University

Swinburne University Technology

University of Adelaide

University of Canberra

University of Melbourne

University of New England Australia

University of New South Wales

University of Newcastle Australia

University of Queensland

University of South Australia

University of Southern Queensland

University of Sydney

University of Tasmania

University of Technology Sydney

University of the Sunshine Coast

University of Western Australia

University of Wollongong

UNSW Sydney

Victoria University

Western Sydney University

 لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم در استرالیا

لیست دانشگاه های مورد تأئید وزارت علوم به طور سالانه ویرایش می شود و از همان سال تحصیلی فقط دانشگاه های که در لیست مذکور قرار دارند برای ادامه تحصیل مورد قبول وزارت علوم هستند. در ادامه لیست دانشگاه های استرالیایی مورد تایید وزارت علوم برای سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ ارائه می گردد.

Australian National University

Monash University

The University of New South Wales

The University of Sydney

The University of Queensland

The University of Western Australia

University of Adelaide

University of Melbourne

Australian Maritime College

Macquarie University

Bond University

Flinders University

Curtin University of Technology

Deakin University

Murdoch University

Griffith University

James Cook University

La Trobe University

RMIT University

Queensland University of Technology

Swinburne University of Technology

University of Canberra

 University of Tasmania

University of Newcastle

University of South Australia

University of Technology, Sydney

University of Wollongong

University of Western Sydney

University of New England

Victoria University

Australian Catholic University

Central Queensland University

Charles Sturt University

Edith Cowan University

University of Southern Queensland

Southern Cross University

Northern Territory University

University of the Sunshine Coast

 هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت بوده و معمولاً بر مبنای VOC معین می گردد. همچنین هزینه های تحصیل در پزشکی به طور سالانه افزایش داشته و دانشجویان می بایست شهریه تحصیلی را با توجه به نرخ مصوب همان سالی که ثبت نام کرده اند، پرداخت نمایند. این هزینه ها تا حدودی از کشورهای هم سطح بالاتر است ولی با در نظر گرفتن هزینه های زندگی در کشور استرالیا، قابل قبول است. چون هزینه های زندگی در این کشور به نسبت کشورهای چون آمریکا و کانادا، پائینتر است.

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا برای دوره های کارشناسی پزشکی و کارشناسی جراحی بین 55000 تا 71000 دلار استرالیا برآورد می شود و لازم به ذکر است که برای هیچکدام از مقاطع پزشکی بورسیه ای برای دانشجویان بین المللی از طرف دولت یا دانشگاه های استرالیا در نظر گرفته نشده است و تمامی هزینه ها بر عهده خود دانشجو است.

هزینه های تحصیل پزشکی استرالیا

مزایا و معایب تحصیل رشته پزشکی در استرالیا

advantages and disadvantages for studying medicine in Australia 

تحصیل پزشکی در استرالیا فواید زیادی برای فارغ التحصیلان این رشته دارد که مهمترین آن اخذ مدرک قابل قبول و معتبر در تمامی کشورهای جهان است و مطمئناً پزشکان فارغ التحصیل از دانشگاههای استرالیا با مشکل اشتغال و عدم پذیرش مدرک مواجه نخواهند بود. پزشکی در استرالیا از مشاغل پردرآمد محسوب می گردد و پزشکان دراین کشور درآمدی معادل 200 تا 300 هزار دلار در سال دارند.

علاوه بر آن در طی تحصیل برای دانشجویان شرایط عالی تحصیلی مهیا می گردد و دانشجویان با برخورداری از رفاه و سطح کیفی عالی زندگی با قیمت مناسب در این کشور به تحصیل می پردازند. تحصیل در دانشگاه های پزشکی استرالیا که در رده های بالای رنکینگ دانشگاه های جهانی اند، بهترین کیفیت آموزشی را برای دانشجویان به همراه خواهد داشت.

advantages and disadvantages for studying medicine in Australia

از میان 100 دانشگاه برتر جهان، هفت دانشگاه برتر در استرالیا قرا دارند. از این رو پیشرفت های علمی دانشجویان و محققان این کشور بسیار چشمگیر است و برای نمونه می توان به اکتشافات مربوط به پنی سیلین، سونوگرافی، واکسن سرطان دهانه رحم و WiFi اشاره کرد. همچنین استرالیا 15 برنده جایزه نوبل را در کارنامه خود دارد.

علاوه بر مزایای ذکر شده برای تحصیل پزشکی در استرالیا، باید معایب آن را نیز بیان کرد تا متقاضیان با در نظر گرفتن تمامی شرایط اقدام به تصمیم گیری نمایند. از جمله معایب تحصیل پزشکی در استرالیا می توان به طولانی بودن تحصیل در پزشکی همراه با هزینه های بالای تحصیلی اشاره کرد. تحصیل در این رشته در استرالیا زمان بر و طولانی بوده و دانشجویان باید از توان مالی شان جهت برآوردن هزینه های تحصیلی اطمینان کسب نمایند.

نتیجه گیری:

پزشکی در استرالیا از رشته هایی است که متقاضیان زیادی داشته و هر ساله تعداد معینی از این متقاضیان  در یک فضای رقابتی شدید موفق به اخذ پذیرش می شوند. پزشکی در استرالیا در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. به فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مدرک کارشناسی پزشکی یا کارشناسی جراحی و به فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، مدرک دکترای پزشکی (MD) اعطاء می گردد.

ورود به دانشگاه های پزشکی استرالیا با دو روش مستقیم و غیر مستقیم امکان پذیر است. روش مستقیم برای دارندگان دیپلم با معدل بالا در حد نمره 96 ATAR و همچنین قبولی در آزمون پزشکی UMAT (ویژه دانش آموزان استرالیایی) یا ISAT ( ویژه دانش آموزان بین المللی ) می باشد.

روش غیر مسقیم هم برای دارندگان مدرک کارشناسی در یکی از رشته های علوم پایه با معدل حداقل 5/5 و همچنین قبولی در آزمون GAMSAT در نظر گرفته شده است. در هر دو روش متقاضیان بر حسب نمرات کسب شده برای مصاحبه دعوت می شوند و بعد از موفقیت در مصاحبه برای تحصیل در پزشکی پذیرفته خواهند شد.

دوره کارشناسی پزشکی 5 تا 6 ساله و دوره دکترای پزشکی( MD )   4ساله می باشد. دانشگاههای که در استرالیا رشته پزشکی را ارائه می دهند تحت نظارت شورای پزشکی استرالیا ( AMC) می باشند و از جمله برترین دانشگاههای پزشکی استرالیا می توان به دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی و دانشگاه موناش اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا