مهاجرت تحصیلی

تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

Study conditions in Canada

سالانه بیش از ۲۰۰ هزار دانشجوی بین المللی با هدف تحصیل در کانادا برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور اقدام می نمایند. اما چرا کانادا تبدیل به مقصد و انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی شده است؟

سطح بالای کیفیت آموزشی، ارزشمند بودن مدارک تحصیلی و معقول بودن هزینه ها، مهمترین دلایل شکل گیری تصمیم ادامه تحصیل در کشور کانادا هستند.

مشاوران و متخصصان موسسه آریانااپلای قادر هستند، راهنمایی های لازم برای تحصیل در کانادا به شما بدهند.

دلایل تحصیل در کشور کانادا

با توجه به سطح بالای سیستم آموزشی در کشور کانادا و شرایط اقامتی مناسب پس از تحصیل همواره افراد بی شماری برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام می نمایند ولی اساسی ترین دلیل برای تحصیل در کانادا عبارتند از:

کیفیت آموزشی بالا

حضور سه دانشگاه برتر این کشور در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان خود گواه بر این مساله است.
این دانشگاه ها عبارتند از: دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو، دانشگاه برتیش کلمبیا.

ناگفته نماند دانشگاه آلبرتا با رتبه ۱۰۹ و همچنین سایر دانشگاه های این کشور نیز از رتبه های بسیار عالی برخوردارند و به اعتبار سیستم آموزشی کانادا می افزایند.

مدرک تحصیلی معتبر در سراسر دنیا

استانداردهای بالای آموزشی دانشگاه های کانادا باعث شده مدارک اخذ شده از آن ها در تمامی کشورهای دنیا معتبر باشند و فرصت های شغلی زیادی ، پیش روی فارغ التحصیلان آن ها قرار بگیرد.

مدرک تحصیلی معتبر دانشگاه های کانادا

مدارک دانشگاه های این کشور به راحتی در آمریکا و سایر کشورها معادل سازی شده و معتبر هستند. لازم بذکر است در صورت شرکت در دوره های کمتر از ۶ ماه، ویزای تحصیلی برای متقاضیان صادر نمی شود و به منظور سپری کردن دوره مورد نظر ملزم به دریافت ویزای توریستی می باشند. فلذا در صورت انتخاب دوره هایی با مدت زمان بیش از ۶ ماه، درخواست ویزای تحصیلی کانادا مورد بررسی قرار می گیرد.

روش های مهاجرت تحصیلی به کانادا

با توجه به شرایط آموزشی موجود در کشور کانادا، افراد از سن ۶ سال می توانند برای تحصیل در کانادا اقدام نمایند. در این بخش به شرایط تحصیل در مقاطع دبیرستان و دوره های دانشگاهی این کشور می پردازیم:

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

مدارس متوسطه در کانادا تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش کانادا قرار دارند. بسیاری از مدارس متوسطه عمومی در کانادا، فعالانه دانشجویان بین المللی را از سراسر جهان جذب می کنند.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

مدارس دولتی در کشور کانادا مزایای تحصیلی به خصوصی را به دانش آموزان ارائه می دهند.

زبان اصلی آموزش در مدارس متوسطه کانادایی به استثنای کبک که به زبان فرانسوی است، انگلیسی می باشد. در بسیاری از مدارس، زبان انگلیسی زبان اول و همچنین زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود و دوره های زبان های دیگر مانند اسپانیایی، آلمانی، و … در دسترس است.

مدارس متوسطه بین المللی یکی از اقتصادی ترین گزینه ها برای دانش آموزان بین المللی  که قصد تحصیل در کانادا را دارند، هستند. هزینه های تحصیل در مدارس دولتی بین ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار در سال تعیین گشته است.

دوره لیسانس در کانادا Bachelor’s

دوره لیسانس در کانادا یا همان undergraduate degree در تمامی استان ها به جز استان کبک پس از سال ۱۲ دبیرستان آغاز می شود. دوره لیسانس در کانادا معمولا ۴ سال به طول می انجامد. در استان کبک پس از سال ۱۱ دبیرستان، دانشجو می تواند وارد دوره کالج شود یا در دوره پیش دانشگاهی دو ساله شرکت کرده و سپس وارد دوره لیسانس ۴ ساله شود.

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند، باید به این نکته توجه داشته باشند که کسب مدرک پیش ‌دانشگاهی و معدل دیپلم بالای ۱۴ ضروری است. برخی دانشگاه‌‌ها داشتن نمره آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۸۰ را جزء شروط ورودی خود اعلام می‌ کنند.

دوره فوق لیسانس در کانادا Master’s

دوره فوق لیسانس در کانادا یا همان‌ graduate degree معمولا ۱ تا ۲ سال بوده و به ۲ صورت ارائه می شود که شامل کورس یا ریسرچ است. در دوره های course-based دانشجو با شرکت در کلاس و گذراندن واحد های درسی مدرک فوق لیسانس خود را دریافت می کند.

در دوره های فوق لیسانس research-based دانشجو باید با کمک استاد راهنمای خود بر روی موضوعی تحقیق کرده و پایان نامه ارائه بدهد. برخی از دوره های فوق لیسانس نیز شامل کورس و ریسرچ می شوند. دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا ملزم به پرداخت هزینه می باشند که این هزینه به عوامل زیادی همچون رشته انتخابی، دانشگاه و ایالت مورد نظر بستگی دارد.

تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

بصورت معمول هزینه یکسال تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد بین ۱۲ تا ۱۸ هزار دلار کانادا می باشد. هزینه های ذکر شده، متوسط پرداخت دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا می باشد.

دوره دکتری در کانادا Doctoral degree

دوره دکتری در کانادا ۴ تا ۶ سال  به طول می انجامد. این دوره شامل فعالیت های پژوهشی می باشد. به طور معمول شرکت های بزرگ این پروژه های پژوهشی را حمایت می کنند و به همین دلیل بیشتر اساتید در دوره دکتری به دانشجویان بورسیه یا کمک  هزینه تحصیلی اعطا می کنند.

شهریه دوره دکتری در کانادا براساس نوع دانشگاه و دوره های ارائه شده، متفاوت می باشد. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این مقطع تقریبا دو برابر شهریه دانشجویان کانادایی خواهد بود. به صورت کلی هزینه دکتری در کانادا از حدود ۱۰ هزار دلار در سال به بالاست.

البته لازم به ذکر است هر دانشگاهی شرایط و هزینه های مختص به خود را دارد و برای اطلاعات دقیق تر می بایست به سایت دانشگاه ها مراجعه فرمایید.

تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

ارائه مدرک لیسانس و  فوق لیسانس با معدل بالای ۱۴ و مدرک آیلتس ۶ یا ۶.۵. الزامیست. پذیرش دوره دکتری در کانادا نیازمند رزومه علمی قوی می باشد. در صورتی که سطح زبان انگلیسی و فرانسوی ضعیف دارید و رزومه علمی مناسبی ندارید (مقالات معتبر)، امکان پذیرش دوره دکتری در کانادا برای شما وجود نخواهد داشت.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل همسر

سالانه نزدیک به یکصد هزار نفر دانشجویان بین المللی جهت تحصیلات عالی و دریافت مدارک معتبر دوره پس از دبیرستان، از سراسر جهان به کانادا مهاجرت می کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل همسر

سیاست های مهاجرتی سخاوتمندانه کانادا این اجازه را به دانشجویان بین المللی می دهد تا همسر و فرزندان کوچکتر از سن قانونی یعنی ۱۸ سال خود را جهت کار یا تحصیل در کانادا به همراه بیاورند. همسر و یا شریک قانونی دانشجوی بین المللی می تواند برای اجازه کار آزاد درخواست دهد.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند

تحصیل فرزند در مدارس کانادا یکی از فرصت هایی است که والدین می توانند از این طریق به کانادا مهاجرت نمایند. دولت کانادا همواره از متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا که شرایط لازم برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا را دارند استقبال می نماید.

در حال حاضر یکی از آسان ترین و سریع ترین راه های ورود به کانادا ثبت نام فرزندان در مدارس و اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزندان می باشد. البته ثبت نام فرزندان در مدارس کانادا بخودی خود منجر به اقامت دائم برای والدین نمی گردد و این راه تنها دروازه ورود به خاک کاناداست.

در این روش والدین دانش آموزان توسط ویزای گاردین (ویزای همراه) وارد خاک کانادا می شوند و پس از اخذ مدرک زبان می توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاههای کانادا برای خود اقدام نمایند.

والدینی که موفق به اخذ ویزای دانشجویی برای خود شوند هزینه تحصیل فرزند آنها رایگان می شود و می توانند برای همسر خود نیز درخواست ویزای کار Open work permit نمایند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند

در نهایت دانشجویان بین المللی کانادا بعد از تحصیل اجازه کار در کانادا را خواهند داشت و به این ترتیب فرصت و امتیاز لازم برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه های مهاجرتی برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است.

در تمام طول این مسیر مشاوران و وکلای مجرب آریانااپلای آماده هستند تا شما را یاری نمایند. آریانااپلای با داشتن چندین پرونده موفق در زمینه تحصیل در کانادا بهترین مشاور شما در این زمینه خواهد بود.

مهاجرت به کانادا از طریق کالج

دوره کالج در کانادا به متقاضیانی توصیه می شود که قصد ورود سریع به بازار کار را دارند و به دنبال شغل هایی با درآمد متوسط و کاربرد زیاد هستند. کالج ها در کشور کانادا به دو صورت کالج های دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که دانشجویان با توجه به شرایط مورد نظر می توانند برای اخذ پذیرش اقدام نمایند.

دوره های کالج در کانادا به شرح زیر می باشد:

Academic Upgrading

دوره عنوان شده برای ارتقاء آکادمیک دانشجویان برای ورود به دانشگاه تنظیم و برنامه ریزی شده است. دوره Academic Upgrading بصورت تمام وقت و نیمه وقت برای آمادگی دانشجویان ارائه می شود.

Language Training

در دوره های آموزشی زبان، افراد قادر خواهند بود برای آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی وارد کشور کانادا شده و از خدمات این کالج ها بهره مند گردند. بصورت معمول دانشجویانی که برای تحصیل در کانادا اقدام می نمایند. قبل از دوره های دانشگاهی، دوره زبان را برای ارتقاء کیفیت زبان سپری نمایند.

Apprentlceship Training

این دوره شامل آموزش های شغلی و تحصیلی است که برای ارتقاء مهارت های لازم برای انجام کارهای تخصصی در بازار کار آینده می باشد. به صورت معمول این دوره ۴ سال به طول می انجامد.

Certificate

پیش نیاز این دوره ها دوره دیپلم می باشد. بطور معمول دوره های Certificate در حدود ۶ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد.در این دوره دانشجویان قادر خواهند بود که در مدت زمان کوتاهی توانایی ورود به بازار کار را داشته باشند.

Diploma

پیش نیاز این دوره دیپلم و پیش دانشگاهی می باشد. Diploma از اعتبار بیشتری نسبت به certificate برخوردار است و افراد قادر خواهند بود با اخذ این مدرک شانس بیشتری برای ورود به بازار کار را داشته باشند. دوره های diploma در حدود ۲ تا ۳ ماه به طول می انجامد . در این دوره آموزش های تحصیلی و شغلی بصورت ترکیبی ارائه می گردد.

شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا به عنوان مهاجر پذیرترین کشور شناخته شده است از این حیث دانشجوهای بسیاری از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می نمایند. نرخ پذیرش دانشجویان بین المللی در کانادا از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ در پذیرش دانشجویان بین المللی ۷۳ درصد می باشد.

برای اطلاع درباره شرایط اخذ ویزای تحصیلی در کانادا مقاله ای با همین عنوان را در سایت آریانااپلای مطالعه نمایید: ویزای تحصیلی کانادا

مقایسه آمار مهاجران

در کشور کانادا شهرهایی همانند مونترال، ونکوور و تورنتو درصد بیشتری از پذیرش دانشجویان ایرانی را که برای ادامه تحصیل کشور کانادا را به عنوان مقصد برگزیده اند به خود اختصاص داده اند.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

بیشترین دانشجویان کشور کانادا هندی می باشند که در رتبه نخست قرار دارند. دانشجویان ایرانی با حدود ۱۱۰۰۰ دانشجو در رتبه نهم جای دارند. با توجه به بررسی های صورت گرفته توسط IRCC سی و نه درصد از ویزاهای تحصیلی برای کشور کانادا با جواب منفی از سوی سفارت کانادا مواجه می شوند. آمار مهاجرت به کشور کانادا در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

از همین رو دانشجویان در صورت ارائه مدارک کامل که در مقاله های بعدی به صورت کامل شرح داده می شود به سفارت کانادا از شانس بالایی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا برخوردار می گردند.

همچنین برای آشنایی بیشتر درباره کشور کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: آشنایی با کشور کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا