بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی

بهترین بورسیه های تحصیلی

بورس تحصیلی در اصل حمایت های مالی و کمک هزینه هایی است که معمولاً توسط دولت، دانشگاه ها، موسسات علمی و … در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. بورس تحصیلی معمولاً به 2 روش ارائه می گردد. به طور کلی بورس تحصیلی صرفاً به دانشجویان با استعداد که از رزومه تحصیلی قابل توجهی برخوردار می باشند تعلق خواهد گرفت. توجه داشته باشید میزان حمایت مالی از دانشجویانی که قصد دریافت بورس تحصیلی را دارند با توجه به شرایط دانشجو و قوانین دانشگاه ها متفاوت خواهد بود.

بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی عبارت است از کمک های مالی ای که از سوی دانشگاه ها، مراکز علمی-آموزشی و یا موسسات خیریه به دانشجویان واجد شرایط اعطا می شود و نیازی به بازپرداخت آن توسط دانشجو نمی باشد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه ایتالیا یکی از مهمترین دلایل افزایش متقاضیان دریافت اقامت تحصیلی ایتالیا بوده که موجب شده در سال های اخیر افراد بسیار زیادی حتی از کشورهای آمریکایی و اروپایی خواهان اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا باشند.

بورسیه تحصیلی انگلستان

بورسیه تحصیلی انگلستان به فرصت های تحصیلی و تحقیقاتی موجود در بریتانیا اشاره دارد و شامل دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، برنامه های تحقیقاتی و کمک هزینه تحصیلی است.

بورسیه تحصیلی طی سال های اخیر به عنوان یکی از موضوعات مورد توجه دانشجویان بین المللی مطرح بوده است. اما بورسیه تحصیلی چیست؟ چرا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

بورسیه تحصیلی با عناوین مختلفی نظیر Scholarship ،Fund و یا Financial Aid مطرح می شود. اما، پشت پرده همه انواع این بورسیه ها مفهوم مشترکی قرار دارد.

بورسیه تحصیلی

شرایط بورسیه تحصیلی

بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی معمولا در همه مقاطع تحصیلی وجود دارند. اما بسیاری از افراد بر این باور هستند که بورسیه تحصیلی تنها در مقطع دکتری قابل دسترس می باشد. حقیقت این است که تعداد مشخصی از بورسیه های تحصیلی برای همه مقاطع تحصیلی وجود دارند.

اما، با توجه به تعداد زیاد دانشجویان در مقاطعی مانند لیسانس و فوق لیسانس، شانس دریافت بورسیه با بالاتر رفتن مقطع تحصیلی افزایش می یابد. البته این نکته با توجه به شرایط و سیاست های کشور های گوناگون دستخوش تغییراتی نیز می گردد. بورسیه هایی نظیر کمک هزینه برای دانشجویان کشور های جهان سوم نیز در برخی از کشور ها در نظر گرفته می شود.

انواع بورسیه تحصیلی

عناوین مختلفی نیز برای بورسیه های تحصیلی وجود دارند که بنا بر ملیت، رزومه و یا دانشگاه به دانشجویان بین المللی اعطا می شوند. شماری از بورسیه های تحصیلی قبل از ورود به کشور مقصد به دانشجویان تعلق می گیرند. اما برخی دیگر از کمک هزینه های تحصیلی نیز بعد ورود دانشجویان و یا حتی پس از گذراندن یک ترم برای متقاضیان در نظر گرفته می شوند. معمولا بورسیه هایی که براساس ملیت دانشجویان فراهم شده اند، پس از ورود آنها و گذراندن مقداری از طول تحصیل به آنها اعطا می گردند.

در میان معروف ترین بورسیه های دنیا می توان از بورسیه DSU ایتالیا، بورسیه اراسموس ERASMUS اتحادیه اروپا و بورسیه 150 دلاری DTIPENIUM HUNGARICUM مجارستان نام برد. با در اختیار داشتن رزومه مناسب و ویژگی هایی که شما را در میان دیگر متقاضیان بورسیه برجسته سازد، می توانید به دریافت فاند یا کمک هزینه تحصیلی امیدوار باشید.

انواع بورسیه تحصیلی

تفاوت بورسیه تحصیلی با وام دانشجویی

بسیاری از کشور ها و دانشگاه های معتبر در کشور های مختلف اعتقاد چندانی به بورسیه تحصیلی و یا کمک هزینه هایی با عناوین مختلف ندارند. بلکه، این دانشگاه ها و مراکز به جای بورسیه تحصیلی از وام های دانشجویی استفاده می کنند. تفاوت عمده بورسیه های تحصیلی و وام های دانشجویی در لزوم بازپرداخت وام های دانشجویی پس از فارغ التحصیلی می باشد. اما برای بورسیه های تحصیلی نیازی به بازپرداخت میزان کمک هزینه تحصیلی نخواهد بود.

حتی برخی از دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی و بومی خود هر دو مورد وام و بورسیه را مهیا می کنند. هر کدام از این انواع کمک هزینه های تحصیلی نیز با توجه به شرایط مختلفی که در بالا ذکر شد قابل دستیابی هستند.

پیمایش به بالا