بورسیه تحصیلی طی سال های اخیر به عنوان یکی از موضوعات مورد توجه دانشجویان بین المللی مطرح بوده است. اما بورسیه تحصیلی چیست؟ چرا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

بورسیه تحصیلی با عناوین مختلفی نظیر Scholarship ،Fund و یا Financial Aid مطرح می شود. اما، پشت پرده همه انواع این بورسیه ها مفهوم مشترکی قرار دارد.

بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی به پشتیبانی مالی اطلاق می شود که بنا بر شرایط خاصی به متقاضیان تعلق می گیرد. کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه ها یا موسسات مختلف خصوصی و دولتی برای برخی از دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود. شرایط کشور ها، دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی مختلف نیز در اعطای بورسیه تحصیلی تاثیر چشمگیری دارند.

بورسیه تحصیلی

شرایط بورسیه تحصیلی

Scholarship conditions

بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی معمولا در همه مقاطع تحصیلی وجود دارند. اما بسیاری از افراد بر این باور هستند که بورسیه تحصیلی تنها در مقطع دکتری قابل دسترس می باشد. حقیقت این است که تعداد مشخصی از بورسیه های تحصیلی برای همه مقاطع تحصیلی وجود دارند.

اما، با توجه به تعداد زیاد دانشجویان در مقاطعی مانند لیسانس و فوق لیسانس، شانس دریافت بورسیه با بالاتر رفتن مقطع تحصیلی افزایش می یابد. البته این نکته با توجه به شرایط و سیاست های کشور های گوناگون دستخوش تغییراتی نیز می گردد. بورسیه هایی نظیر کمک هزینه برای دانشجویان کشور های جهان سوم نیز در برخی از کشور ها در نظر گرفته می شود.

دانشگاه مک گیل کانادا

در این مقاله سعی داریم که دانشگاه مک گیل کانادا را معرفی کنیم. آشنایی با دانشگاه مک گیل کانادا دانشگاه مک گیل کانادا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور کانادا واقع در شهر مونترال ایالت کبک می باشد. این دانشگاه در زمان استعمار انگلستان در سال 1821 میلادی و توسط تاجر متمول اسکاتلندی آقای […]

مدارس انگلستان

در این مقاله سعی داریم که مدارس انگلستان را معرفی کنیم و همچنین شرایط تحصیل در این مدارس را توضیح دهیم. شرایط تحصیل در مدارس انگلستان تحصیل در مدارس انگلستان به دلیل شرایط مناسب آموزشی و کیفیت بالای تدریس و امکانات، مورد توجه بسیاری از دانش آموزان و والدین می باشد. انگلستان یکی از کشورهای […]

دانشگاه های برتر دنیا برای تحصیل در رشته های پزشکی

رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان (QS) هر ساله منتشر می شود. این لیست شامل دانشگاه های برتر دنیا برای تحصیل در رشته های پزشکی نیز می شود که در آن 600 موسسه برتر آموزش عالی برای تحصیل در این رشته، دیده می شود. این رتبه بندی بر اساس چهار شاخص اعتبار علمی ، اعتبار […]

برترین دانشگاه های اروپا برای تحصیل

اروپا با اینکه قاره کوچکی است اما مملو از تعداد زیادی از بهترین موسسات آموزشی و دانشگاه هایی است که در جهان کم نظیر هستند. طبق آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهان (QS World University Rankings) در سال 2020 ، برترین دانشگاه های اروپا از جایگاه خاصی بهره مندند و در مجموع 381 دانشگاه اروپایی […]

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

چرا تحصیل در جمهوری چک Study in the Czech Republic کشور جمهوری چک با توجه به دارا بودن دانشگاه های با رتبه خوب، سیستم آموزشی با کیفیت بالا نسبت به هزینه های تحصیل و زندگی پایین، برخورداری از امکانات مناسب در سال های اخیر به یکی از جذاب ترین مقاصد دانشجویان بین المللی تبدیل شده […]

دانشگاه های جمهوری چک

شرایط تحصیل در دانشگاه های چک Study conditions at Czech universities کشور چک در قلب اروپا واقع شده و با توجه به کیفیت بالای آموزش، دانشگاه های جمهوری چک در کانون توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته اند. با توجه به کیفیت بالای آموزش و رتبه بندی بالای دانشگاه های چک، عده زیادی از دانشجویان […]

انواع بورسیه تحصیلی

عناوین مختلفی نیز برای بورسیه های تحصیلی وجود دارند که بنا بر ملیت، رزومه و یا دانشگاه به دانشجویان بین المللی اعطا می شوند. شماری از بورسیه های تحصیلی قبل از ورود به کشور مقصد به دانشجویان تعلق می گیرند. اما برخی دیگر از کمک هزینه های تحصیلی نیز بعد ورود دانشجویان و یا حتی پس از گذراندن یک ترم برای متقاضیان در نظر گرفته می شوند. معمولا بورسیه هایی که براساس ملیت دانشجویان فراهم شده اند، پس از ورود آنها و گذراندن مقداری از طول تحصیل به آنها اعطا می گردند.

در میان معروف ترین بورسیه های دنیا می توان از بورسیه DSU ایتالیا، بورسیه اراسموس ERASMUS اتحادیه اروپا و بورسیه 150 دلاری DTIPENIUM HUNGARICUM مجارستان نام برد. با در اختیار داشتن رزومه مناسب و ویژگی هایی که شما را در میان دیگر متقاضیان بورسیه برجسته سازد، می توانید به دریافت فاند یا کمک هزینه تحصیلی امیدوار باشید.

انواع بورسیه تحصیلی

تفاوت بورسیه تحصیلی با وام دانشجویی

بسیاری از کشور ها و دانشگاه های معتبر در کشور های مختلف اعتقاد چندانی به بورسیه تحصیلی و یا کمک هزینه هایی با عناوین مختلف ندارند. بلکه، این دانشگاه ها و مراکز به جای بورسیه تحصیلی از وام های دانشجویی استفاده می کنند. تفاوت عمده بورسیه های تحصیلی و وام های دانشجویی در لزوم بازپرداخت وام های دانشجویی پس از فارغ التحصیلی می باشد. اما برای بورسیه های تحصیلی نیازی به بازپرداخت میزان کمک هزینه تحصیلی نخواهد بود.

حتی برخی از دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی و بومی خود هر دو مورد وام و بورسیه را مهیا می کنند. هر کدام از این انواع کمک هزینه های تحصیلی نیز با توجه به شرایط مختلفی که در بالا ذکر شد قابل دستیابی هستند.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در خارج از کشور با کارشناسان آریانا اپلای تماس حاصل نمایید و از مشاور رایگان بهره مند شوید.