بورسیه تحصیلی طی سال های اخیر به عنوان یکی از موضوعات مورد توجه دانشجویان بین المللی مطرح بوده است. اما بورسیه تحصیلی چیست؟ چرا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

بورسیه تحصیلی با عناوین مختلفی نظیر Scholarship ،Fund و یا Financial Aid مطرح می شود. اما، پشت پرده همه انواع این بورسیه ها مفهوم مشترکی قرار دارد.

بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی به پشتیبانی مالی اطلاق می شود که بنا بر شرایط خاصی به متقاضیان تعلق می گیرد. کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه ها یا موسسات مختلف خصوصی و دولتی برای برخی از دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود. شرایط کشور ها، دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی مختلف نیز در اعطای بورسیه تحصیلی تاثیر چشمگیری دارند.

بورسیه تحصیلی

شرایط بورسیه تحصیلی

Scholarship conditions

بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی معمولا در همه مقاطع تحصیلی وجود دارند. اما بسیاری از افراد بر این باور هستند که بورسیه تحصیلی تنها در مقطع دکتری قابل دسترس می باشد. حقیقت این است که تعداد مشخصی از بورسیه های تحصیلی برای همه مقاطع تحصیلی وجود دارند.

اما، با توجه به تعداد زیاد دانشجویان در مقاطعی مانند لیسانس و فوق لیسانس، شانس دریافت بورسیه با بالاتر رفتن مقطع تحصیلی افزایش می یابد. البته این نکته با توجه به شرایط و سیاست های کشور های گوناگون دستخوش تغییراتی نیز می گردد. بورسیه هایی نظیر کمک هزینه برای دانشجویان کشور های جهان سوم نیز در برخی از کشور ها در نظر گرفته می شود.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

چرا تحصیل در جمهوری چک Study in the Czech Republic کشور جمهوری چک با توجه به دارا بودن دانشگاه های با رتبه خوب، سیستم آموزشی با کیفیت بالا نسبت به هزینه های تحصیل و زندگی پایین، برخورداری از امکانات مناسب در سال های اخیر به یکی از جذاب ترین مقاصد دانشجویان بین المللی تبدیل شده […]

دانشگاه های جمهوری چک

شرایط تحصیل در دانشگاه های چک Study conditions at Czech universities کشور چک در قلب اروپا واقع شده و با توجه به کیفیت بالای آموزش، دانشگاه های جمهوری چک در کانون توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته اند. با توجه به کیفیت بالای آموزش و رتبه بندی بالای دانشگاه های چک، عده زیادی از دانشجویان […]

بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا Canadian Scholarship Conditions کانادا دارای یکی از برترین سیستم های آموزش عالی دنیا می باشد به همین دلیل سالیانه افراد زیادی از کشورهای مختلف متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا می باشند. بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی عبارت است از کمک های مالی ای که از سوی دانشگاه ها، مراکز علمی-آموزشی […]

بورسیه تحصیلی استرالیا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا Australian Scholarship Conditions شرایط دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا ، سؤالی است که ذهن بسیاری از متقاضیان تحصیل در استرالیا را درگیر خود کرده است. بسیاری از دانشجویان بین المللی علاقمند به مهاجرت تحصیلی به استرالیا بوده ولی توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی تقریبا گران مراکز علمی این کشور را ندارند. […]

کارشناسی در استرالیا

شرایط تحصیل کارشناسی در استرالیا Bachelor in Australia استرالیا به عنوان یک کشور انگلیسی زبان همه ساله میزبان عده ای زیادی از دانشجویان در مقاطع مختلف می باشد. شرایط اقامت پس از تحصیل نیز این کشور را به گزینه ای ایده آل بدل کرده است. از سوی دیگر، تعداد زیادی از دانشگاه های استرالیا در […]

انواع بورسیه تحصیلی

عناوین مختلفی نیز برای بورسیه های تحصیلی وجود دارند که بنا بر ملیت، رزومه و یا دانشگاه به دانشجویان بین المللی اعطا می شوند. شماری از بورسیه های تحصیلی قبل از ورود به کشور مقصد به دانشجویان تعلق می گیرند. اما برخی دیگر از کمک هزینه های تحصیلی نیز بعد ورود دانشجویان و یا حتی پس از گذراندن یک ترم برای متقاضیان در نظر گرفته می شوند. معمولا بورسیه هایی که براساس ملیت دانشجویان فراهم شده اند، پس از ورود آنها و گذراندن مقداری از طول تحصیل به آنها اعطا می گردند.

در میان معروف ترین بورسیه های دنیا می توان از بورسیه DSU ایتالیا، بورسیه اراسموس ERASMUS اتحادیه اروپا و بورسیه 150 دلاری DTIPENIUM HUNGARICUM مجارستان نام برد. با در اختیار داشتن رزومه مناسب و ویژگی هایی که شما را در میان دیگر متقاضیان بورسیه برجسته سازد، می توانید به دریافت فاند یا کمک هزینه تحصیلی امیدوار باشید.

انواع بورسیه تحصیلی

تفاوت بورسیه تحصیلی با وام دانشجویی

بسیاری از کشور ها و دانشگاه های معتبر در کشور های مختلف اعتقاد چندانی به بورسیه تحصیلی و یا کمک هزینه هایی با عناوین مختلف ندارند. بلکه، این دانشگاه ها و مراکز به جای بورسیه تحصیلی از وام های دانشجویی استفاده می کنند. تفاوت عمده بورسیه های تحصیلی و وام های دانشجویی در لزوم بازپرداخت وام های دانشجویی پس از فارغ التحصیلی می باشد. اما برای بورسیه های تحصیلی نیازی به بازپرداخت میزان کمک هزینه تحصیلی نخواهد بود.

حتی برخی از دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی و بومی خود هر دو مورد وام و بورسیه را مهیا می کنند. هر کدام از این انواع کمک هزینه های تحصیلی نیز با توجه به شرایط مختلفی که در بالا ذکر شد قابل دستیابی هستند.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در خارج از کشور با کارشناسان آریانا اپلای تماس حاصل نمایید و از مشاور رایگان بهره مند شوید.