مهاجرت

پدیده مهاجرت از هزاران سال پیش رواج داشته است، معنای اصلی مهاجرت تغییر محل زندگی به مقصد دیگری می باشد، معمولاً افرادی که اقدام به مهاجرت می کنند به 2 دسته تقسیم می شوند، دسته اول افرادی هستند که به دلایل مختلفی نظیر شرایط نا مساعد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، بیکاری، جنگ و … مهاجرت می کنند و دسته دوم افرادی هستند که برای استفاده از امکانات، شرایط و استانداردهای بالاتر زندگی به کشورهای مطرح جهان مهاجرت می نمایند.
مهاجرت یک تصمیم بسیار مهم در زندگی می باشد و می تواند سرنوشت و مسیر زندگی افراد را به طور کلی تغیر دهد، از این رو کسب اطلاعات کامل در ارتباط با مقصد مورد نظر و روش های مهاجرت نکته بسیار حائز اهمیتی خواهد بود. در حال حاضر روش های مهاجرتی متعددی وجود دارد که هر یک از این روش ها شرایط و قوانین مربوط به خود را خواهد داشت.

مهاجرت بین المللی عبارت است از عبور از مرزهای ملی و حضور در سایر کشورها و ماندن در کشور مورد نظر برای حداقل بیش از 6 ماه. این امر به دلایل زیادی انجام می شود. اغلب افراد به دلایل مختلفی در ارتباط با کار، خانواده و تحصیل در سطح بین المللی مهاجرت می کنند که معمولا شامل فرآیندهایی می شود که بدون مشکل اساسی افراد وارد کشور مورد نظر می شوند.

گاهی نیز افرادی وطن و منزل خود را به دلایل منطقی و گاه غم انگیزی همچون جنگ، فاجعه و بلایای طبیعی ترک می کنند که معمولا آوارگان و پناهندگان بخش کمی از کل مهاجران را تشکیل می دهند. این افراد اغلب به کمک و پشتیبانی و حمایت بیشترین نیاز را دارند.

پس می توان به طور کلی در یک دسته بندی روش های مهاجرت را شامل: تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و از طریق پناهندگی دانست. بنابراین هر فردی با توجه به ویژگی های شخصیتی، توانایی ها، علاقه مندی ها و شرایط خانوادگی می تواند به یکی از این روش ها اقدام کند. همانطور که گفته شد روش های متفاوتی برای مهاجرت وجود دارد که در این مقاله به آن ها پرداخته می شود.

شرایط مهاجرت

آشنایی با روش های مهاجرتی

حداقل شرایط مورد نیاز برای مهاجرت بسته به کشور مقصد و روش مهاجرتی مورد نظر متفاوت است. به عنوان مثال در روش تحصیلی بسته به هر مقطع شرایط متفاوتی مورد نیاز می باشد یا برای روش مهاجرتی سرمایه گذاری میزان سرمایه که البته در هر کشور متفاوت است جزو مهمترین شرایط تاثیر گذار می باشد.

اما در روش های قانونی می توان گفت داشتن دانش زبانی خوب، عدم سوپیشینه، گواهی سلامت، سوابق کاری، رزومه تحصیلی و داشتن تمکن مالی مورد نظر سفارت کشور مورد نظر که بسته به هر روش متفاوت است جزو شرایط حداقلی مورد نیاز برای مهاجرت می باشد. در ادامه و بررسی هر روش به طور دقیق تر به شرایط مورد نیاز هر روش مهاجرتی خواهیم پرداخت.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی در میان انواع روش های مهاجرتی یکی از بهترین و آسان ترین راه ها به شمار می آید که افراد می توانند بر اساس رشته تحصیلی و سایر شرایط لازم، اقدام به مهاجرت تحصیلی نمایند. بین المللی شدن علم و دانش، سطح بالای کیفیت زندگی در کشورهای پیشرفته، امکان بهره مندی از امکانات و تجهیزات پیشرفته آموزشی، اخذ مدرک تحصیلی معتبر و تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا عواملی هستند که امروزه متقاضیان روش مهاجرت تحصیلی را بسیار افزایش داده است.

همچنین امکان کار دانشجویی در بسیاری از کشورها و کسب تجربه بین المللی به همراه یافتن شغل مناسب و پس از آن اخذ اقامت کشور مورد نظر از دیگر ویژگی های این روش می باشد. آگاهی از شرایط مهاجرت تحصیلی پیش از هر گونه اقدامی برای اخذ پذیرش تحصیلی از بهترین کشورها، می تواند به متقاضیان کمک شایانی را برای گرفتن تصمیم درست بنماید.

روش تحصیلی یکی از محبوب ترین روش های مهاجرتی به خصوص به کشورهای اروپایی در بین دانشجویان است. از شرایط کلی این روش می توان به سن، مدرک تحصیلی، دانش زبان خارجی، رزومه تحصیلی و میزان تمکن مالی اشاره کرد. دریافت ویزای تحصیلی در اروپا نسبت به کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا بیشتر امکان پذیر بوده و همچنین هزینه های تحصیل و زندگی نیز در کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است.

مهاجرت کاری

مهاجرت کاری

به صورت کلی بسیاری از افراد که اقدام به مهاجرت می کنند، هدف نهایی آن ها یافتن شغل بهتر، درآمد بیشتر، امنیت شغلی، کیفیت زندگی بهتر و رفاه اجتماعی است. با توجه به هزینه های بالای در روش های سرمایه گذاری و تحصیلی، امروزه بیشتر افراد به دنبال مهاجرت کاری هستند. در نتیجه اگر فردی شرایط مورد نظر برای مهاجرت کاری را داشته باشد و از ابتدا برای این روش اقدام کند، در بازه زمانی کوتاه تری می تواند به هدف های مد نظر خود برسد.

بنابراین می توان گفت مهاجرت کاری نیز در کنار روش تحصیلی یکی از بهترین روش های مهاجرتی می باشد. این امر به روش های مختلفی امکان پذیر بوده که هر کدام شرایط مخصوص به خود را دارند. در کل می توان گفت این روش ها عبارت اند از:

  • دعوتنامه کاری (Job Offer)
  • نیروی کار متخصص (Skilled Worker)
  • جستجوی کار (Job Seeker)
روش سرمایه گذاری و کارآفرینی

مهاجرت سرمایه گذاری

یکی از روش های مهاجرت به کشورهای پیشرفته و توسعه یافته روش سرمایه گذاری می باشد. شرایط روش سرمایه گذاری در کشورهای مختلف متفاوت بوده و برنامه های متعددی برای این منظور در هر کشور وجود دارد. هر فرد می تواند براساس میزان سرمایه خود، ویژگی های شخصی و کشور مورد نظر برای برنامه های متنوع سرمایه گذاری اقدام نماید که این روش ها عبارت اند از:

  • کارآفرینی
  • ثبت شرکت
  • استارت آپ
  • خرید ملک
  • تمکن مالی

مهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت و پناهندگی دو مقوله ی بسیار متفاوت اند که بیشتر اوقات بسیاری از افراد این دو مقوله را شبیه به هم دانسته یا با هم اشتباه می گیرند. مهاجرت معمولا به فرآیندی اطلاق می شود که فرد به منظور دستیابی به یک موقعیت بهتر و شرایط مناسب تر سرمایه گذاری، کاری، تحصیلی و زندگی طی فرآیند های قانونی و روش های رسمی موجود در کشورهای مختلف، به کشور مورد نظر خود رفته و تمام مسیر را به صورت قانونی انجام می دهد در حالی که مسئله پناهندگی تفاوت های اساسی با مهاجرت دارد.

به عبارت دیگر می توان گفت مسئله مهاجرت یک اقدام با میل شخصی و خواست فرد همراه بوده در حالیکه در اکثر مواقع مسئله پناهندگی تحت تاثیر عوامل مختلف در کشور مبدا به افراد تحمیل می شود و افراد ناخواسته و اجبارا مجبور به ترک وطن خود می شوند.

تعریف پناهندگی

پناهندگی چیست و یا پناهنده کیست؟ در فرهنگ لغت زبان انگلیسی عبارت Asylum seeker برای متقاضی پناهندگی در نظر گرفته شده و به فردی گفته می شود که وطن اصلی و اول خود را که دارای تابعیت آن کشور می باشد تحت تاثیر علل مختلف ترک نموده و از یک کشور دیگر تحت شرایط استفاده از حقوق بین المللی شهروندی درخواست پناهندگی نماید.

از دلایل اصلی درخواست پناهندگی می توان به ترس از تعقیب سیاسی، داشتن عقاید مذهبی خاص، تعلق داشتن به اقلیت های مذهبی، جنگ، بیکاری، شرایط نابسامان اقتصادی و بلایای طبیعی اشاره کرد.

ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج

شرایط کلی مهاجرت از طریق ازدواج به این صورت است که ثبت ازدواج متقاضی باید صورت گرفته باشد و همسر فرد متقاضی و تبعه کشور مقصد باید اثبات کند از درآمد خوبی برای تامین هزینه های زندگی هر 2 نفر در کشور مقصد برخوردار است. فرد متقاضی باید دانش زبانی متوسط را ارائه دهد. در صورت داشتن مدارک مورد نیاز فرد به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کرده و درخواست ویزای ازدواج می نماید.

در صورت بررسی و تایید اصالت مدارک و محرز شدن توانایی مالی همسر برای تامین هزینه ها، ویزای ازدواج برای فرد صادر می گردد. مدت زمان اعتبار ویزای ازدواج 1 سال بوده و در صورتی که ازدواج پابرجا مانده و در درستی آن تردیدی ایجاد نشود تمدید می گردد. پس از 3 سال تمدید ویزای ازدواج فرد می تواند درخواست تابعیت خود را مطرح کند. در صورتی که افراد قبل از 2 سال از یکدیگر جدا شوند ویزای فرد باطل شده و باید از کشور مقصد خارج شود.

بهترین کشورها برای مهاجرت

بر اساس گزارش های جهانی توسعه انسانی سازمان ملل و سایت معتبر US News، بهترین کشورها برای مهاجرت بر اساس عملکرد و رتبه بندی آن ها بر اساس کیفیت زندگی و میزان امید به زندگی عبارتند از: کانادا، سوئیس، سوئد، استرالیا، آلمان، آمریکا، نروژ، دانمارک، هلند، فنلاند، فرانسه و انگلیس.

مهاجرت به کانادا

کانادا همواره جزو 10 کشور برتر دنیا برای مهاجرت افراد از کشورهای مختلف و به خصوص ایرانیان بوده است. کشور کانادا قوانین مناسبی را برای دریافت اقامت دائم در نظر گرفته است و این جنبه این کشور را گزینه بهتری برای متقاضیان مهاجرت قرار داده است.

مهاجرت به سوئیس

این کشور همواره جزو برترین کشورهای جهان از نظر رفاهی، امنیتی و اقتصادی قرار می گیرد. در سال 2018 رتبه اول بهترین کشور جهان، رتبه 2 در شهروندی، رتبه 2 در تجارت آزاد و رتبه 5 در حوزه کارآفرینی را به خود اختصاص داده است.

مهاجرت به سوئد

کشور سوئد در شمال اروپا قرار دارد و یکی از پیشرفته ترین کشورهای اتحادیه اروپا به حساب می آید. این کشور از نظر مساحت در رتبه چهارم کشورهای اروپایی قرار دارد. با توجه به سطح بالای کیفیت زندگی همواره در میان یکی از مقاصد مهاجران از کشورهای دیگر می باشد.

مهاجرت به استرالیا

استرالیا به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان، دارای کیفیت زندگی خوب، فرصت هایی برای برنامه های مهاجرتی نیروی متخصص، ثبات اقتصادی و مالی، جمعیت عظیم انگلیسی زبان، محیط امن، حقوق شهروندی محکم و ملتی ثروتمند با اقتصاد مبتنی بر بازار همواره مورد توجه مهاجران زیادی از کشورهای مختلف دنیا بوده است. این کشور عضو سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، کشورهای مشترک المنافع و ساطمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه می باشد.

جهت اطلاع از شرایط مهاجرتی کشور استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: مهاجرت به استرالیا

نتیجه گیری

همان طور که در مطلب اشاره شد روش های متفاوتی برای مهاجرت به کشورهای مختلف وجود دارد. هر یک از این روش ها ویژگی های خاص خود را داشته و شرایط متفاوتی طلب می کند. افراد می توانند با توجه به هدف، ویژگی های شخصی و خانوادگی، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، میزان تمکن مالی و کشور مورد علاقه خود یکی از این روش ها را برای مهاجرت برگزینند.

با توجه به شرایط خاص هر روش و الزامات مورد نظر کشور ها که بعضی اوقات هر ساله دچار تغییر می شوند می بایست قبل از هرگونه اقدامی نسبت به آگاهی از روش و شرایط کشور مقصد اهتمام ورزند. مشاوره با افرادی که این روش ها را تجربه نموده یا مشاورین متخصص با تجربه کاری بالا در این زمینه می تواند راه گشا باشد.

بهترین کشور برای مهاجرت از طریق ازدواج

بهترین کشور برای مهاجرت از طریق ازدواج

بهترین کشور برای مهاجرت از طریق ازدواج را می توان کشوری دانست که پروسه اخذ اقامت در آن چندان دشوار نباشد و افراد به راحتی بتوانند شهروند آن کشور شناخته…
بهترین کشور برای پناهندگی

بهترین کشور برای پناهندگی

بهترین کشور برای پناهندگی متقاضیان، کشوری است که شانس اخذ اقامت در آن بیشتر بوده و از امنیت بالایی نیز برخوردار باشد. علت اینکه در این باره از شانس و…
مزایای پناهندگی در انگلستان

مزایای پناهندگی در انگلستان

مزایای پناهندگی در انگلستان بر کسی که این کشور را برای اقامت و مقیم شدن دائمی خود انتخاب کرده است پوشیده و پنهان نیست. زندگی در انگلستان امروزه از آرزوها…
حداقل شرایط برای مهاجرت چیست ؟

حداقل شرایط برای مهاجرت چیست ؟

حداقل شرایط برای مهاجرت برای ایرانیان در تمامی روش های مهاجرتی شامل موارد عمومی و ویژه می باشد که بصورت غیر مستقیم در تمامی روش های مهاجرتی یکسان می باشد.…
واجدین شرایط مهاجرت به اروپا

واجدین شرایط مهاجرت به اروپا

واجدین شرایط مهاجرت به اروپا افرادی هستند که دارای شرایط لازم جهت اخذ اقامت کشورهای مختلف این قاره می باشند. البته قطع به یقین قوانین مهاجرتی کشورها با یکدیگر متفاوت…
مهاجرت و اخذ اقامت کانادا

مهاجرت و اخذ اقامت کانادا

مهاجرت و اخذ اقامت کانادا با توجه به امنیت و همچنین وضعیت اقتصادی عالی این کشور، دارای متقاضیان زیادی است و سالانه افراد بسیاری سعی دارند به طرق گوناگون زندگی…
جاب آفر کانادا

جاب آفر کانادا

ویزای جاب آفر کانادا یکی از راه هایی است که می تواند مهاجرت و زندگی در این کشور را ممکن نماید. چند سالی است که کانادا مورد توجه افراد زیادی…
مهاجرت به دانمارک و بررسی شرایط آن

مهاجرت به دانمارک و بررسی شرایط آن

مهاجرت به دانمارک و گرفتن تابعیت این کشور به روش های مختلفی قابل انجام است. در صورتی که تمایل به مهاجرت به دانمارک را دشته باشید با سوالاتی از قبیل…
روش های مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان

روش های مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان

ایالات متحده بهترین مقصد برای بسیاری از مردم در سراسر جهان است. از این رو روش های مهاجرت به آمریکا کم نیست. به سختی می توان کشور دیگری را یافت…
مهاجرت به ساسکاچوان

مهاجرت به ساسکاچوان

شرایط مهاجرت به ساسکاچوان چگونه است؟ مهاجرت به ساسکاچوان به معنی مهاجرت به کانادا به عنوان سرزمین بهشت مهاجران می باشد و داوطلبان مهاجرت به این استان کانادا پس از…
دکمه بازگشت به بالا