اقامت در کشور های مختلف برای افراد خارجی به معنی اعطای اجازه زندگی، کار و یا تحصیل به افرادی بوده که در حال حاضر شهروند آن کشور نمی باشند. انواع اقامت کشور ها برای افراد خارجی شامل اقامت دائم و اقامت موقت می باشند. منظور از اقامت موقت اجازه زندگی، کار و یا تحصیل در مدتی مشخص در کشور مد نظر می باشد.

ویزای تحصیلی، ویزای کاری و یا ثبت شرکت در برخی از کشور ها از انواع اقامت موقت به حساب می آیند. البته اقامت موقت در بسیاری از کشور ها می تواند منجر به اخذ اقامت دائم و یا شهروندی آن کشور گردد.

شرایط اخذ اقامت

شرایط اخذ اقامت

Permeanent resident

شرایط اخذ اقامت با توجه به کشور های مختلف موارد گوناگونی می باشند. هر کدام از کشور ها شرایط بخصوصی را برای اعطای این موضوع وضع نموده و نیازمندی های به خصوصی را از متقاضیان طلب می نمایند. بسیاری از کشور ها با توجه به شرایط متقاضیان، دریافت اقامت را منوط به شرایطی نظیر گذراندن تحصیل و یا تحصیل و کار و یا مواردی از این دست می نماید. به عبارت دیگر، برخی از کشور ها اقامت دائم را به یکباره به متقاضیان اعطا نمی کنند. اما برخی از کشور ها از طرق مختلفی امکان اخذ آن را برای متقاضان فراهم نموده اند. مواردی نظیر شرط سنی، دانش زبان انگلیسی، مدرک تحصیلی و از این دست برای کشور های مختلف حائز اهمیت می باشد.

بهترین کشور برای مهاجرت از طریق ازدواج

بهترین کشور برای مهاجرت از طریق ازدواج را می توان کشوری دانست که پروسه اخذ اقامت در آن چندان دشوار نباشد و افراد به راحتی بتوانند شهروند آن کشور شناخته شوند. معمولا در اکثر کشورها، پس از ثبت رسمی ازدواج و ارائه درخواست جهت دریافت ویزای الحاقی، اخذ اقامت همسر امکان پذیر می شود. اما ممکن […]

بهترین کشور برای پناهندگی

بهترین کشور برای پناهندگی متقاضیان، کشوری است که شانس اخذ اقامت در آن بیشتر بوده و از امنیت بالایی نیز برخوردار باشد. علت اینکه در این باره از شانس و احتمالات صحبت می کنیم، غیرقانونی بودن این شیوه مهاجرت است که موجب دردسرها و خطرات بسیاری برای افرادی می شود که به این شکل قصد […]

چگونه می توان اقامت ترکیه را گرفت؟

اقامت ترکیه از جمله موضوعاتی است که بسیاری از هموطنان ما پرسش ها و ابهامات زیادی در رابطه با آن دارند. پیش از هر چیز باید بدانید که اخذ اقامت از این کشور نیز همانند مهاجرت به سایر کشورهای دنیا به روش های مختلفی امکانپذیر بوده که از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت اخذ اقامت […]

گرفتن اقامت دائم کانادا

گرفتن اقامت دائم کانادا از روش ها و راه های گوناگونی ممکن است که با اقامت موقت تفاوت هایی در نوع ویزا نیز دارد. اگر قصد دارید در کانادا که کشوری با وسعت زیاد است و رتبه چهار را در بین کشورهای پهناور با وسعت 9/98 میلیون متر مربع قرار دارد، اقامت داشته باشید و […]

راهنمای جامع اخذ پاسپورت ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا به معنای درخواست اقامت ایتالیا قبل از اخذ تابعیت این کشور است. اگر علاقه مند به مهاجرت به ایتالیا هستید و می خواهید برای دریافت یکی از ویزاهای موجود  اقدام کنید، این مقاله می تواند راهنمای جامع اخذ پاسپورت ایتالیا برای شما باشد. راهنمای اخذ پاسپورت ایتالیا : انواع و روش های […]

اقامت انگلستان

شرایط اخذ اقامت انگلستان UK Residence Conditions اقامت انگلستان به واسطه داشتن اقتصاد پویا و قدرتمند، نرخ بیکاری پایین و زبان رسمی این کشور که انگلیسی بوده، همواره مورد توجه افراد زیادی از سراسر جهان قرار گرفته است. اما چه راه هایی برای اخذ اقامت انگلستان وجود دارد؟ آیا هر فردی می تواند اقامت انگلستان […]

چه روش هایی برای اقامت وجود دارد؟

اقامت در کشور های مختلف، با توجه به شرایط همان کشور و همچنین میزان تقاضا در طی سال های مختلف، اشکال گوناگونی را به خود دیده است. به طور کلی، انواع روش ها در کشور های مختلف را می توان تابعی از قوانین و مناسبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن کشور ها دانست. روش های نظیر اقامت تحصیلی و کاری، اقامت سرمایه گذاری و تمکن مالی که با عنوان اقامت خود حمایتی نیز شناخته می شود، اقامت از طریق برنامه های امتیاز بندی و نیروی کار متخصص نیز در کنار روش های غیر قانونی، گزینه هایی اند که همیشه روی میز وجود داشته و هر کدام بنا بر مقاطع زمانی مختلف در کشور ها قابل اجرا هستند.

اقامت تحصیلی و کاری

به عنوان مثال، برای فرآیند تحصیل در بسیاری از کشور های اروپایی ، ویزای تحصیلی یا study permit صادر می گردد. دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی و در صورت یافتن شغلی مناسب می توانند اقامت موقت تحصیلی را به کاری تبدیل نمایند. در این صورت پس از سپری کردن مدت زمان مشخصی از کار و تبعیت از قوانین آن کشور می توانند اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کرده و شهروندی آن کشور را احراز نمایند.

اقامت سرمایه گذاری و تمکن مالی

یکی دیگر روش های اقامتی مورد علاقه کشور ها، روش سرمایه گذاری و یا انتقال پول می باشد. این روش اقامتی برای برخی از کشور های اروپایی و کشور هایی نظیر کانادا و استرالیا بسیار برجسته می باشد. در روش اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، فرد متقاضی بایستی میزان مشخصی از سرمایه را به شکل نقدی در قالب انتقال وجه، خرید ملک، خرید بنگاه اقتصادی و یا ارائه تمکن مالی به کشور مد نظر منتقل نمایند. قوانین کشور های مختلف برای این روش اعطای اقامت با توجه به شرایط حاکم بر آن کشور متفاوت می باشند.

اقامت از طریق برنامه های امتیاز بندی

سیستم امتیاز بندی نیز به عنوان یکی دیگر از روش های موجود برای برخی از برترین کشور های دنیا به حساب می آید. در میان کشورهایی که امکان اقامت را از طریق سیستم امتیاز بندی فراهم نموده اند، نام کشور های کانادا، استرالیا و نیوزلند به چشم می خورند. فاکتور های متعددی برای دریافت اقامت از طریق سیستم امتیاز بندی وجود داشته که بر اساس هر کدام امتیاز معینی در مراحل مختلف به متقاضیان تعلق می گیرد.

اقامت از طریق پناهندگی

پناهندگی نیز یکی از روش هایی بوده که طی سالهای اخیر مد نظر افراد زیادی از جمله مهاجرین ایرانی بوده است. کشور هایی نظیر استرالیا، ایالات متحده و برخی از کشور های اروپایی نیز به عنوان اهداف مهاجرین برای روش پناهندگی طی سالهای اخیر معرفی شده اند. اما، پناهندگی یعنی قرارگیری در پایین ترین سطح شهروندی یک کشور که طبیعتا امکانات چندانی برای فرد متقاضی این روش مهاجرت غیر قانونی به ارمغان نخواهد آورد. به همین علت، آریانا اپلای هیچ گونه خدماتی در رابطه با روش های غیر قانونی مهاجرتی ارائه نداده و توصیه ای در به کار گیری این روش ها نیز نخواهد داشت.

شرایط تمدید 

تمدید اقامت نیز یکی از چالش های پیش روی افراد مختلف می باشد. تمدید در درجه نخست وابستگی زیادی به روش اقامتی اخذ شده خواهد داشت. راحت ترین برنامه های اقامتی برای تمدید روش های تحصیلی و کاری هستند. قوانین کشور ها نیز برای تمدید اقامت نقش بسزایی ایفا می کنند. به همین علت کشور هایی که دارای ثبات اقتصادی نبوده و یا وابستگی های سیاسی و اقتصادی خاصی را برگزیده اند برای این منظور توصیه نمی شوند. به طور کلی برای تمدید بایستی به اداره مهاجرت به شکل حضوری و یا آنلاین مراجعه نموده و درخواست تمدید اقامت را ثبت نمایند. علت درخواست تمدید نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

جهت اطلاع از شرایط و روش های دریافت اقامت کشورهای مختلف نظیر استرالیا، کانادا، چک و … به مقالات مرتبط در وب سایت آریانااپلای مراجعه نمایید.