تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

چرا تحصیل در آمریکا ؟

Study in America

تحصیل در آمریکا از دیرباز رویای بسیاری از افراد بوده و همواره نیز بر تعداد علاقه مندان و متقاضیان تحصیل در آمریکا افزوده می شود. اما به راستی چرا تحصیل در آمریکا؟ در نگاه اول می توان گفت یکی از دلایل می تواند گستردگی، میزان جمعیت و جایگاه این کشور در بین کشورهای دنیا از جنبه های گوناگون باشد.

آمریکا به عنوان سومین کشور وسیع و پرجمعیت دنیا در حال حاضر بزرگترین و قدرتمندترین اقتصاد دنیا را در اختیار داشته که طبعا از به روز ترین و برترین تکنولوژی های مختلف از جمله آموزشی نیز برخوردار خواهد بود. به همین علت دانشگاه و موسسات آموزشی فراوانی در این کشور وجود داشته که همواره در رتبه بندی های مختلف دانشگاه های دنیا، برترین و بیشترین تعداد دانشگاه با کیفیت را به خود اختصاص می دهند.

تحصیل در امریکا

از یک سو زبان تحصیل در این کشور زبان انگلیسی بوده که به عنوان یک زبان بین المللی در دنیا به رسمیت شناخته شده و در نظام آموزشی اکثر کشورهای دنیا تدریس می شود. از سوی دیگر با توجه به وجود دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فراوان گزینه های متنوع و فراوانی برای انتخاب رشته و دانشگاه پیش روی متقاضیان تحصیل در آمریکا قرار دارد. در نتیجه بعید نیست که این کشور نخستین گزینه دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف بوده به طوری که در حال حاضر حدود 1 میلیون دانشجوی بین المللی در آن مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر این ها حمایت های بسیاری از توسعه علم و دانش در این کشور انجام شده و وجود بورسیه های تحصیلی فراوان، تحصیل در آمریکا را برای بسیاری از افراد توجیه پذیر نموده است.

مقاطع تحصیلی در آمریکا

مقاطع تحصیلی در آمریکا و نظام آموزشی این کشور شامل 3 سطح کلی می شود: دوره اول یا مقطع دبستان (از 5 تا 11 یا 12 سالگی)، دوره دوم یا مقطع دبیرستان (عموما از 12 تا 18 سالگی) و سپس دوره سوم یا بعد از دبیرستان (پس از 18 سالگی). تحصیل در آمریکا برای شهروندان این کشور دست کم تا سن 16 سالگی اجباری بوده و همین موضوع باعث شده در حال حاضر بیش از 99 درصد جمعیت این کشور را افراد تحصیل کرده تشکیل دهند.

از این میزان حدود 85 درصد دارای مدرک دیپلم دبیرستان و حدود 27 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. همین آمار ارائه شده خود نشان دهنده اهمیت تحصیل در آمریکا و وجود امکانات متعدد آموزشی در همه سطوح و در تمام نقاط این کشور می باشد. در ادامه و به صورت کامل به بررسی شرایط تحصیل در آمریکا در مقاطع مختلف تحصیلی از زوایای مختلف می پردازیم. پس جهت آگاهی از آخرین ضوابط و قوانین مربوطه تا پایان این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان

تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان حتی به دلایل مختلف مورد درخواست بسیاری از دانش آموزان و والدین آن ها می باشد. نظام آموزشی آمریکا انتخاب های متعددی را با امکانات بی نظیر و منحصر به فرد برای تحصیل پیش روی علاقه مندان قرار داده تا دانش آموزان بین المللی نیز امکان اخذ بهترین تصمیم را داشته باشند.

همان طور که اشاره شد نظام آموزش و پرورش آمریکا از نکات مثبت فراوانی برخوردار بوده به طوری که امکان کشف پتانسیل واقعی هر دانش آموز و تعیین مسیر زندگی وی در مدارس این کشور فراهم می باشد. مجموع این عوامل باعث شده آمریکا به عنوان اولین گزینه حتی برای تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در دنیا مطرح شود.اما قطعا به منظور بهره مندی از این فرصت ها و امکانات، متقاضیان می بایست شرایطی داشته باشند که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

تحصیل در آمریکا- تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان

به منظور تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان دانش آموز بایستی ابتدا دوره 6 ساله دبستان که در این کشور با عناوین Elementary School یا Primary School شناخته می شود را با موفقیت گذرانده باشد. پس از آن به فرد مجوز تحصیل در مقطع دبیرستان یا Secondary School داده شده که این 2 دوره نیز حدود 6 سال به طول می انجامد. بنابراین متقاضیان تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا بایستی دوره دبستان را در این کشور یا کشورهای دیگر به خوبی طی کرده باشند.

پس از اینکه دانش آموزان تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان را با موفقیت پشت سر گذارند قطعا از شانس بالاتری برای حضور و تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دنیا به منظور ادامه تحصیل برخوردار خواهند بود. در ادامه شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان را به تفصیل مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان

شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان همان گونه که اشاره شد بدین صورت است که دانش آموز در ابتدا بایستی مدارکی ارائه دهد که مقطع دبستان را با موفقیت سپری نموده است. مقطع دبیرستان در آمریکا معمولا از سن 11 یا 12 سالگی شروع و تا 18 سالگی ادامه داشته که از دو دوره راهنمایی (Middle School) و متوسطه (High School) تشکیل می شود.

اغلب سال های تحصیل در این مدارس شامل 2 ترم بوده که در برخی مدارس ممکن است به صورت 3 ترم هم برگزار شود. نکته دیگر ارائه برنامه های آموزشی در این کشور به زبان انگلیسی می باشد. در صورتی که دانش آموز از مدرکی بهره مند بوده که نشان دهنده تسلط وی به زبان انگلیسی باشد، از شانس بسیار خوبی برای پذیرش در مدارس مقطع دبیرستان در آمریکا برخوردار خواهد بود.

تحصیل در انگلیس-شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان

حداقل داشتن سطح نسبتا متوسطی از زبان انگلیسی برای این منظور کفایت کرده در غیر این صورت متقاضیان می توانند در دوره های زبان پیش از مدارس ثبت نام شوند. موضوع مهم دیگر درمورد شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان تامین هزینه های تحصیل خواهد بود. در آمریکا نیز مانند اغلب کشورهای دنیا مدارس دولتی و مدارس خصوصی وجود داشته که برخی از آن ها امکانات شبانه روزی را نیز در خود دارند. به طور معمول ظرفیت پذیرش دانش آموزان بین المللی در مدارس دولتی محدود بوده (10 تا 30 درصد) و اصطلاحا شانس افراد برای تحصیل در این مدارس که هزینه های کمتری دارند، نسبتا پایین می باشد.

در جدول زیر حدود هزینه شهریه تحصیلی در مقطع دبیرستان در آمریکا قابل مشاهده می باشد.

ردیف نوع مدرسه شهریه سالیانه (دلار آمریکا)
1  مدارس دولتی از 13000 دلار به بالا
2 مدارس خصوصی از 20000 دلار به بالا
3  مدارس شبانه روزی  از 30000 دلار به بالا
 مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا از جمله مواردی است که متقاضیان بایستی از آن آگاهی کامل و به روزی داشته و نسبت به فراهم نمودن آن اقدام نمایند. آن دسته از دانش آموزانی می توانند برای تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان اقدام نمایند که دارای سن حداقل 14 سال تمام بوده و دوره راهنمایی را با موفقیت با معدل 12 به بالا و ترجیحا نمرات خوب گذرانده باشند.

واضح است هرچه نمرات دوره راهنمایی دانش آموز و سطح دانش زبان انگلیسی وی بهتر باشد از شانس بالاتری برای تحصیل در مدارس دولتی و کم هزینه تر برخوردار خواهد بود. چرا که بورسیه های تحصیلی دبیرستان های آمریکا برای دانش آموزان شهروند این کشور در نظر گرفته شده و دانش آموز برای بهره مندی از برخی کمک هزینه های تحصیلی در این مدارس بایستی در سال اول سابقه علمی بسیار خوبی ایجاد نماید.

تحصیل در آمریکا-  مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا

از مزایای تحصیل در این مقطع تا سن 18 سالگی امکان همراهی یکی از والدین دانش آموز وجود داشته که البته علاوه بر در نظر گرفتن شهریه تحصیلی مدارس، نیازمند ارائه تمکن مالی لازم برای هزینه های زندگی 2 نفر خواهد بود. به طور کلی مدارک زیر برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا مورد نیاز بوده و بایستی ارائه گردد :

• مدارک شخصی شامل شناسنامه و کارت ملی با حداقل 14 سال سن با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
• گذرنامه
• مدارک تحصیلی 3 سال قبل دانش آموز (دوره راهنمایی یا متوسطه اول) با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
• ریز نمرات 3 سال تحصیلی قبل دانش آموز با معدل حداقل 12 با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
• آشنایی و یا ارئه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی
• شرکت در تست های استاندارد ورودی برخی مدارس
• پرداخت شهریه ترم اول
• ارائه تمکن مالی لازم برای دریافت ویزا
• مدارک پدر یا مادر به عنوان همراه و یا تعیین قیم در کشور آمریکا
• انگیزه نامه تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا درمقطع لیسانس

تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس مانند اغلب کشورهای دنیا و ایران یک دوره 4 ساله را در بر می گیرد. البته تحصیل کارشناسی در آمریکا نیز به 2 صورت پیوسته و ناپیوسته امکان پذیر بوده، بدین صورت که دانش آموز می تواند ابتدا دوره 2 ساله کاردانی یا فوق دیپلم را پشت سر گذراده و سپس با گذراندن یک دوره 2 ساله مدرک کارشناسی ناپیوسته دریافت نماید.

تحصیل در آمریکا

روش دیگر نیز تحصیل به صورت پیوسته در یک دوره 4 ساله بوده که متقاضیان پس از گذراندن دروس مربوطه مدرک کارشناسی خود را در رشته مورد نظر اخذ می نمایند. از شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس داشتن گواهی پایان دوره تحصیلات 12 ساله دیپلم دبیرستان (پیش دانشگاهی در ایران) بوده که این افراد می توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی آمریکا برای رشته مورد نظر خود اقدام نمایند.

نکته دیگر برای تحصیل کارشناسی در آمریکا داشتن سطح خوبی از دانش زبان انگلیسی بوده که توصیه می شود متقاضیان مدرک زبان انگلیسی معتبر داشته باشند. معمولا در کشورهای آمریکایی مدرک زبان انگلیسی تافل (TOEFL) Test of English as a Foreign Language شناخته شده تر بوده اما مدارک زبان انگلیسی بین المللی مانند آیلتس با نمرات معادل مد نظر دانشگاه مربوطه نیز قابل قبول خواهد بود.

بدین منظور توصیه می شود متقاضیان پیش از هر گونه اقدامی به سایت دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر مراجعه نموده و یا با مشورت با افراد مجرب آخرین اطلاعات و شرایط مربوطه را دریافت نمایند. معمولا در ابتدای دوره کارشناسی در آمریکا دانشجویان دروس پایه ای مانند ادبیات، علوم، علوم اجتماعی، تاریخ، هنر، ریاضی و… فرا می گیرند تا برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود آمادگی های لازم را کسب نمایند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس از آن جهت حائز اهمیت است که متقاضیان بدون توجه به آن ها تصمیم گیری و اقدام ننموده تا متحمل از دست رفتن زمان و سرمایه خود نشوند. از اولین شرایط و مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در آمریکا داشتن سن حداقل 17 سال تمام و مدارک شناسایی شخصی متقاضی (شناسنامه و کارت ملی) با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی می باشد.

مدرک دیگر گواهی پایان دوره مبنی بر اتمام 12 سال تحصیل پیش از دانشگاه با موفقیت و ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و یا پیش دانشگاهی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی خواهد بود. به طور کلی معدل بالای 14 برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس در اغلب کشورهای دنیا مد نظر قرار دارد. در نتیجه ارائه ریز نمرات دوره متوسطه متقاضی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی از مدارک دیگر مورد نیاز در نظر گرفته شده است.

تحصیل در آمریکا - شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس

همان گونه که اشاره شد برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا با توجه به ارائه شدن برنامه های آموزشی، ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی مورد نیاز خواهد بود. برای تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی اکثر دانشگاه های آمریکا مدرک آزمون آمریکایی زبان انگلیسی (تافل) با حداقل نمره 60 معادل مدرک آیلتس با نمره 6 را مورد نیاز خواهند داشت.

دیگر مدرک مورد نیاز برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس ارائه گواهی بانک برای تکمن مالی به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی حداقل در سال اول می باشد. معمولا برای اخذ پذیرش تحصیلی در برخی دانشگاه های هزینه کامل شهریه ترم اول تحصیلی و در برخی دانشگاه های مبلغی به عنوان علی الحساب از متقاضیان اخذ می گردد. البته در صورتی که فرد موفق به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا نشود، همه هزینه مربوطه برگشت داده می شود.

برای آشنائی با شرایط تحصیل در رشته هوافضا در آمریکا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : هوافضا آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید