...
Search
Close this search box.
دانشگاه های استرالیا
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » دانشگاه های استرالیا

شرایط تحصیل در دانشگاه های استرالیا

Study conditions at Australian universities

دانشگاه های استرالیا از لحاظ کیفیت آموزشی، رتبه بندی بین المللی و پذیرش بازار کار برای فارغ التحصیلان در سطح بسیار بالایی قرار دارند. همین امر موجب شده تا همه ساله عده زیادی از دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش دانشگاه های استرالیا اقدام نمایند. وجود نام استرالیا در بین 10 کشور برتر از لحاظ کیفیت و رفاه زندگی نیز این کشور را به آرزوی عده زیادی از افراد بدل کرده است.

 • اما چه شرایطی برای تحصیل در استرالیا وجود دارند؟
 • متقاضیان تحصیل در استرالیا با چه چالش هایی مواجه هستند؟

در ادامه، گروه تحریریه آریاناپارس به بیان این موارد خواهند پرداخت.

تنوع دانشگاه ها و رشته های ارائه شده از مقطع کارشناسی تا دکتری، انتخاب های متنوعی برای متقاضیان فراهم کرده که با توجه به شرایط و هزینه مورد نظر می توانند به تحصیل در این کشور بپردازند.

هنگامی که صحبت از شرایط تحصیل در استرالیا به میان می آید، مواردی مانند دانش زبان انگلیسی و سابقه آکادمیک به چشم می خورند.

زبان انگلیسی

دوره های آموزشی استرالیا تماما به زبان انگلیسی ارائه می شوند. در بسیاری از موارد برای اخذ پذیرش دانشگاه های استرالیا، ارائه امتیازی مشخص در آزمون های زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و یا PET الزامی است. البته ممکن است متقاضیان ایرانی تحصیل در استرالیا با نام آزمون PTE یا آزمون پیرسون زبان انگلیسی آشنا نباشند. این آزمون در حال حاضر مختص کشور استرالیا بوده ولی به سرعت در حال گسترش و اشاعه به دیگر کشور ها می باشد.

تحصیل در دانشگاه های استرالیا

هدف از ارائه امتیاز زبان انگلیسی حصول اطمینان از جانب دانشگاه به منظور وجود توانایی های زبان انگلیسی جهت تحصیل و فهم دروس در داتشگاه می باشد. سطح دانش زبان انگلیسی مورد نیاز برای دانشگاه ها و مقاطع مختلف متفاوت می باشد. به همین علت قبل از انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر با مراجعه به وب سایت دانشگاه از شرایط کلی مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز و یا جزئیات هر مهارت آن آگاه شوید. به طور کلی، متقاضیان تحصیل در استرالیا بایستی سطح زبان B2 زبان انگلیسی را مد نظر داشته باشند.

شرایط آکادمیک

الزامات و مدارک آکادمیک مورد نیاز برای تحصیل در استرالیا نیز با توجه به مقطع و رشته مد نظر متقاضیان متفاوت می باشد. می توان بیان نمود که مدارک و سابقه آکادمیک تحصیل در استرالیا از مقطع کارشناسی تا دکتری دشوارتر شده و از اهمیت بیشتری برخوردار می گردند.

هر کدام از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استرالیا مدارک و شرایط آکادمیک خاصی را طلب می کنند. بنابراین بایستی با مراجعه به وب سایت دانشگاه مورد نظر از شرایط کلی تحصیل و یا جزئیات مورد نیاز رشته و مقطع مد نظرتان آگاه شوید.

اما به طور کلی برای تحصیل در مقطع لیسانس استرالیا، بایستی مدرکی دال بر اتمام موفقیت آمیز 12 سال تحصیل در استرالیا یا معادل آن را ارائه نمایید. البته برای برخی از رشته های تحصیلی در استرالیا، رشته دیپلم و پیش دانشگاهی تان نیز نقش موثری در انتخاب رشته برای مقطع کارشناسی ایفا می کنند.

شرایط آکادمیک برای تحصیل در استرالیا

برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری استرالیا نیز نیازمند ارائه مدارک معتبر تحصیلی معتبر در مقاطع لیسانس و یا کارشناسی ارشد می باشید.

مواردی از قبیل، مدارک تحصیلی معتبر، ریز نمرات، توصیه نامه و یا سوابق پژوهشی و مقالات منتشر شده نیز از جمله الزامات آکادمیک برای تحصیل در مقاطع مختلف استرالیا می باشند.

برترین دانشگاه های استرالیا بر اساس رنکینگ جهانی

بر اساس آمار وب سایت های معتبر رتبه بندی جهانی دانشگاه از قبیل وب سایت QS ، 35 دانشگاه برتر در استرالیا وجود دارند. از این بین، 6 دانشگاه در میان رتبه های دو رقمی دانشگاه های دنیا می درخشند. بنابراین، هنگام انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظرتان، گزینه های زیادی را روی میز خواهید داشت. بهترین دانشگاه های استرالیا منوط به شهری خاص نبوده و در سرتاسر کشور گسترده شد اند.

برترین دانشگاه های استرالیا

بهترین دانشگاه استرالیا بر اساس رنکینگ جهانی دانشگاه ملبورن بوده که رتبه 32 را در میان دانشگاه های های جهان تصاحب کرده است. دانشگاه ملی استرالیا با رتبه 50، دانشگاه سیدنی با رتبه 60 و دانشگاه کوئینزلند با رتبه 66 جهانی پس از دانشگاه ملبورن به چشم می خورند.

10 دانشگاه برتراسترالیا به شرح زیر می باشند.

شهر رتبه در استراالیا رتبه جهانی 2020 نام دانشگاه
ملبورن 1 32 University of Melbourne
کانبرا 2 50 Australian National University
سیدنی 3 60 University of Sydney
بریزبان 4 66 University of Queensland
کنزینگتون 5 71 UNSW Sydney
ملبورن 6 75 Monash University
آدلاید 7 120 University of Adelaide
پرث 8 131 University of Western Australia
بریزبان 9 179 Queensland University of Technology
کانبرا 10 193 University of Canberra

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

یکی از دغدغه های دانشجویان رشته پزشکی، اعتبار سنجی و تایید مدرک تحصیلی شان توسط وزارت بهداشت ایران می باشد. وزارت بهداشت نیز لیستی از دانشگاه های مورد قبول خود را در میان دانشگاه های استرالیا منتشر کرده است. اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های استرالیا در رشته های حوزه پزشکی را دارید، بایستی هنگام انتخاب دانشگاهی مناسب ، لیست مورد تایید وزارت بهداشت ایران را نیز مد نظر قرار دهید.

20 مورد از دانشگاه های استرالیایی مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر هستند.

 1. Australian National university
 2. Central Queensland University
 3. Charles Darwin University
 4. Curtin University
 5. University of New South Wales
 6. University of Adelaide
 7. Edith Cowan University
 8. Flinders University
 9. James Cook University
 10. Monash University
 11. Queensland University of Technology
 12. RMIT University
 13. University of Melbourne
 14. University of Newcastle Australia
 15. University of Queensland
 16. University of Sydney
 17. University of Tasmania
 18. University of Wollongong
 19. Macquarie University
 20. Australian Catholic University

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

هنگام انتخاب دانشگاه مناسب برای ادامه تحصیل ، علاوه بر مواردی نظیر ددلاین دانشگاه های استرالیا و یا هزینه ها و شرایط هر یک، بایستی بدانید که کدام یک از دانشگاه های استرالیا مورد تایید و قبول وزارت علوم ایران می باشند. وزارت علوم ایران لیستی از دانشگاه های مورد تایید خود را در سه گروه الف یا ممتاز، ب یا خوب و ج یا متوسط ارائه کرده که در ادامه به بیان برخی از دانشگاه ها در هر دسته بندی خواهیم پرداخت.

دسته بندی وزارت علوم ایران نام دانشگاه
الف (ممتاز) Australian National University
الف (ممتاز) Monash University
الف (ممتاز) The University of New South Wales
الف (ممتاز) The University of Queensland
الف (ممتاز) The University of Sydney
الف (ممتاز) The University of Western Australia
الف (ممتاز) University of Adelaide
ب (خوب) Australian Maritime College
ب (خوب) Curtin University of Technology
ب (خوب) Deakin University
ب (خوب) Flinders University
ب (خوب) Griffith University
ب (خوب) James Cook University
ب (خوب) La Trobe University
ج (متوسط) Australian Catholic University
ج (متوسط) Australian Catholic University
ج (متوسط) Charles Sturt University
ج (متوسط) Edith Cowan University
ج (متوسط) Federation University
ج (متوسط) Northern Territory University
ج (متوسط) Southern Cross University

 

جهت مشاهده لیست کامل دانشگاه های استرالیا مورد تایید وزارت علوم در سه دسته بندی ممتاز، خوب و متوسط به وب سایت وزارت علوم مراجعه نموده تا علاوه بر مشاهده لیست معتبر، از آخرین تغییرات وضعیت دانشگاه های استرالیا در لیست این وزارت نیز مطلع شوید.

برترین دانشگاه های پزشکی استرالیا

رشته های پزشکی در استرالیا نیز با توجه به شرایط فوق العاده دانشگاه ها و کیفیت تحصیل بسیار بالا به عنوان مقصد نهایی بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در حوزه پزشکی تلقی می شوند. هنگام تصمیم گیری راجع به ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در استرالیا ، اطلاع از برترین دانشگاه ها در این حوزه به تصمیم گیری تان کمک بسزایی خواهد کرد. برترین دانشگاه های استرالیا در حوزه پزشکی استرالیا موارد زیر هستند.

 1. The Australian National University Medical School
 2. The University of Sydney
 3. University of Melbourne
 4. Monash University
 5. Flinders University
 6. Deakin University
 7. University of Tasmania
 8. University of Queensland
 9. University of Adelaide
 10. James Cook University Medical School

بدیهی است که نام این دانشگاه ها در حوزه برترین دانشگاه های استرالیا و دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز به چشم می خورند.

برترین دانشگاه های مهندسی استرالیا

دانشگاه هایی بسیار عالی در استرالیا برای رشته های فنی مهندسی و حوزه تکنولوژی در استرالیا وجود دارند. همچنین فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی در استرالیا نیز با بازار کار مناسبی در داخل و یا خارج از استرالیا مواجه هستند. بدین ترتیب از لحاظ مالی و حرفه ای، تحصیل در رشته های مهندسی در استرالیا اتفاقات خوبی را برای دانشجویان رقم خواهد زد.

دانشگاه ملبورن استرالیا

در ادامه برترین دانشگاه های مهندسی استرالیا را معرفی می کنیم. معیار معرفی این دانشگاه ها تعداد دانشجویانی است که موفق به اخذ پذیرش و تحصیل در رشته های مهندسی این دانشگاه های استرالیایی شده اند.

تعداد دانشجویان کلیه مقاطع نام دانشگاه
11290 University of New South Wales
8022 RMIT University
6148 Curtin University of Technology
6061 Monash University
5610 Swinburne University of Technology
5530 University of Queensland
4544 University of Technology Sydney

 

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا

عده زیادی از متقاضیان بین المللی تحصیل در استرالیا امیدوار به دریافت بورسیه هستند. بورسیه تحصیلی به کمک هزینه هایی گفته می شود که توسط دانشگاه ها، دولت، و یا موسسات مختلف خصوصی و دولتی به دانشجویان تحت شرایط خاصی اعطا می شود. این بورسیه یا کمک هزینه های تحصیلی می توانند تمامی هزینه های زندگی و تحصیل یا بخشی از آنها را پوشش دهند.

به طور کلی امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری بسیار بالاتر از مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در استرالیا می باشد. مدارکی مانند ریز نمرات و مدرک تحصیلی معتبر، مدرک زبان انگلیسی، و سابقه پژوهشی معتبر هنگام اقدام برای دریافت بورسیه تحصیلی مورد نیاز می باشند.

بورسیه تحصیلی استرالیا

یکی از مهمترین نکات هنگام دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا، پروپوزال می باشد. مکاتبه با اساتید و ارائه پروپوزال متناسب با چارچوب تحقیقاتی اساتید و دانشگاه مد نظر می تواند شانس دریافت بورسیه تحصیلی را افزایش دهد.

علاوه بر این، دانشجویان مقطع دکتری می توانند به عنوان دستیار استاد  یا TA و یا دستیار پژوهشی یا RA مشغول به کار شده و حقوق ماهیانه دریافت نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به بورسیه تحصیلی استرالیا به مقاله “بورسیه تحصیلی” در وب سایت آریاناپارس مراجعه نمایید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا با توجه به مقطع تحصیلی ، رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد. مثلا هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بسیار کم تر از کارشناسی ارشد در استرالیا خواهد بود.

به طور کلی، هزینه های رشته های فنی و مهندسی و حوزه پزشکی بالاتر از سایر رشته های تحصیلی استرالیا بوده و میزان آن با توجه به موارد فوق بین 22 الی 50 هزار دلار استرالیا می باشد.

هزینه های تحصیل در استرالیا

در مقطع کارشناسی استرالیا برای رشته هایی مانند اقتصاد و هنر که دارای واحد های آزمایشگاهی و پژوهشی کمتری هستند می توان هزینه 15 الی 30 هزار دلاری را متصور شد. این در حالی است که برای مقطع کارشناسی ارشد استرالیا می توان به طور کلی هزینه تحصیل را بین 20 تا 37 هزار دلار استرالیا در نظر گرفت. به منظور کسب اطلاعات دقیق راجع به شهریه و هزینه های تحصیل بایستی به وب سایت هر کدام از دانشگاه های استرالیایی مورد نظر مراجعه نمایید.

البته، هنگامی که صحبت از هزینه های تحصیل در استرالیا به میان می آید، نباید از حق کار دانشجویی و هزینه های زندگی نیز غافل شویم. در اختیار داشتن اطلاعات دقیق می تواند آمادگی مالی متقاضیان را برای ورود به عرصه ای جدید افزایش دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در استرالیا مقاله ای با همین عنوان در وب سایت آریانا اپلای را مطالعه نمایید: تحصیل در استرالیا

کم هزینه ترین دانشگاه های استرالیا

یکی از دغدغه های متقاضیان تحصیل در استرالیا، علی الخصوص متقاضیان ایرانی، یافتن کم هزینه ترین دانشگاه های استرالیا می باشد. طبیعتا تحصیل در کم هزینه ترین دانشگاه با کیفیت مطلوب و شرایط مناسب بعد از فارغ التحصیلی آرزوی همه متقاضیان تحصیل در استرالیا می باشد.

در ادامه برخی از کم هزینه ترین دانشگاه های استرالیا را در مقاطع مختلف معرفی می کنیم.

شهریه رشته های هنر شهریه رشته های علوم پایه شهریه رشته های Business نام دانشگاه ها – مقطع کارشناسی
$22,720 $22,936 $25,248 Australian Catholic University
$30,950 $27,600 $30,650 Edith Cowan University
$28,000 $28,000 $29,900 University of Notre Dame Australia
$28,250 $28,000 $32,580 University of Canberra
$23,200 $28,600 $23,200 University of the Sunshine Coast
$21,300 $28,800 $25,100 Federation University Australia

 

شهریه رشته های هنر شهریه رشته های علوم پایه شهریه MBA نام دانشگاه ها – مقطع ارشد
$25,600 $26,600 $26,600 University of the Sunshine Coast
$31,100 $31,850 $26,950 Edith Cowan University
$22,800 $29,520 $27,120 CQ University
$25,200 $30,800 $27,600 Southern Cross University
$22,720 $22,720 $27,960 Australian Catholic University

 

شرایط پذیرش و مدارک لازم برای دانشگاه های استرالیا

شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا ممکن است بنا به دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر متفاوت باشند. به عبارت دیگر، ممکن است هر دانشگاهی در استرالیا نیازمندی های خاص خود را نیز طلب کند. اما، به طور کلی مدارکی میان مقاطع و رشته های مختلف استرالیا مشترک می باشند. این مدارک به شرح زیر می باشند.

 • مدرک زبان انگلیسی
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • رزومه
 • توصیه و انگیزه نامه

بدیهی است که به منظور کسب اطلاعاتی دقیق نسبت به مدارک و شرایط مورد نیاز هر دانشگاه برای اعطای پذیرش به دانشجویان بین المللی بایستی به وب سایت دانشگاه ها مراجعه کرده و بر آن اساس در جهت فراهم کردن مدارک خود اقدام نمایید.

پذیرش دانشگاه های استرالیا در مقطع دکتری

موارد و نکات مختلفی هنگام اعطای پذیرش به دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری در استرالیا وجود دارند. در میان مهمترین این نکات می توان به در اختیار داشتن معدل بالای 16، مدرک زبان انگلیسی ، تایید استاد راهنما یا سوپروایزر و وجود سابقه پژوهشی در قالب مقالات ISI اشاره نمود.

ارائه پروپوزال مناسب برای تحصیل در مقطع دکتری و جلب نظر استاد رهنما نیز نقشی تعیین کننده در پذیرش دکتری در دانشگاه های استرالیا ایفا می کند. برخی از دانشگاه های حوزه هایی را برای تحقیقات مشخص کرده اند که متقاضیان بایستی پروپوزال خود را بر اساس این چارچوب ها تنظیم نماید. اما، برخی دیگر نسبت به انواع شاخه ها و متد های پژوهشی آغوش باز تری از خود نشان می دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پذیرش دانشگاه های استرالیا در مقطع دکتری مقاله با همین عنوان در سایت آریانااپلای مطالعه نمایید: دکتری در استرالیا

آزمون ورودی دانشگاه های استرالیا

همه متقاضیان تحصیل در استرالیا نام آزمون های مانند ACT و SAT را شنیده اند. این آزمون ها در اصل برای ورود به برخی مدارس استرالیایی تنظیم شده اند. اما، امروزه برخی از دانشگاه های استرالیا نیز این آزمون ها را هنگام پذیرش مد نظر قرار می دهند. این آزمون ها به ویژه در مقطع لیسانس در دانشگاه های استرالیا به چشم می خورند.

آزمون ورودی دانشگاه های استرالیا

هدف از آزمون های مانند SAT  و ACT ارزیابی میزان توانایی های فرد متقاضی به ویژه در حوزه تفکر بحرانی و چند منظوره می باشد.

علاوه بر موارد فوق، شرکت در آزمون هایی نظیر آیلتس، تافل، PTE و یا CAE نیز در کنار آزمون هایی نظیر GMAT برای رشته های مدیریتی و آزمون GRE نیز الزامی می باشد.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در استرالیا برای بررسی شرایط موجود می توانند با مشاورین موسسه مهاجرتی آریاناپارس در ارتباط بوده و از تجارب این عزیزان بهره مند شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا