...
Search
Close this search box.
تحصیل پزشکی در کانادا
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » تحصیل پزشکی در کانادا

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

Conditions for studying medicine in Canada

یکی از راحت ترین راه های مهاجرت به کشور های پیشرفته، مهاجرت تحصیلی است. در سالیان اخیر به واسطه بازار کار و میزان درآمد رشته های پزشکی، بیشتر دانش آموزان به سمت این رشته ها گرایش پیدا کرده اند. در همین راستا متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور های پیشرفته مانند کانادا رو به افزایش است. تحصیل پزشکی در کانادا به واسطه انگلیسی زبان بودن این کشور، مدرن و پیشرفته بودن آن و سطح علمی بالای دانشگاه های کانادا، از سراسر دنیا متقاضیان زیادی دارد.

کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای وسیع دنیا بوده و نظام آموزشی بسیار پیشرفته و استانداردی دارد و تحصیل پزشکی در کانادا و داشتن مدرک معتبر از دانشگاه های این کشور، می تواند فرصت های کاری بسیار خوبی در سرتاسر دنیا برای دانش آموختگان این رشته به همراه داشته باشد.

تحصیل پزشکی در کانادا

از سوی دیگر هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به سایر کشور های انگلیسی زبان پیشرفته مانند آمریکا و انگلیس نسبتا کمتر بوده و همین امر باعث شده است بسیاری از افراد به منظور مهاجرت به این کشور از روش تحصیل پزشکی در کانادا استفاده نمایند. هدف این افراد این است که پس از اخذ پذیرش تحصیلی و فارغ التحصیل شدن بتوانند با یافتن شغل مناسب برای دریافت اقامت دائم یا تابعیت کشور کانادا درخواست دهند. اما تحصیل پزشکی در کانادا چگونه است؟ شرایط تحصیل پزشکی در کانادا چیست و مدارک مورد نیاز آن کدام است؟ در این نوشتار سعی داریم به جنبه های مختلف تحصیل پزشکی در کانادا بپردازیم. پس برای یافتن پاسخ سوالات خود، با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ویزای تحصیلی کانادا

شرایط پذیرش در رشته پزشکی در کانادا

برای تحصیل پزشکی در کانادا، در این کشور تقریبا 17 دانشگاه در حوزه های علوم پزشکی وجود دارد اما تعداد کمی از دانشگاه اقدام به پذیرش دانشجویان بین المللی در این رشته ها می کنند و سایر دانشگاه ها در صورت داشتن ظرفیت مازاد دانشجوی بین المللی متقاضی تحصیل پزشکی در کانادا می پذیرند.

در نتیجه با توجه به متقاضیان بسیار از سراسر دنیا و رقابت شدید، داشتن معدل بالا در مقاطع متوسطه و پیش دانشگاهی و دانش زبانی خوب یا مدرک زبان معتبر می تواند موجب بالا رفتن احتمال اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کانادا توسط متقاضیان گردد. امکان پذیرش به صورت مستقیم برای تحصیل پزشکی در کانادا وجود ندارد بدین معنی که صرفا پس از پایان دوره متوسطه امکان ورود به دانشگاه برای تحصیل در رشته پزشکی میسر نیست.

بنابراین از شرایط پذیرش در رشته پزشکی در کانادا می توان داشتن مدرک دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی با معدل بالای 15 را نام برد. علاوه بر این برای دانشجویان بین المللی داشتن مدرک زبان معتبر مثل آیلتس با نمره 6 یا معادل آن در برخی دانشگاه ها ضروری است و بعضی دانشگاه ها هم با پذیرش مشروط به گرفتن مدرک زبان در کالج های زبان موافقت می کنند.

تحصیل پزشکی در کانادا

شرط مهم دیگر برای تحصیل پزشکی در کانادا شرکت در دوره پیش پزشکی (Pre Medicine) به مدت 2 الی 4 سال و دریافت مدرک کارشناسی در یکی از رشته های مربوط به علوم پزشکی می باشد. اما برای دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه ها متقاضیان باید در آزمون سراسری پزشکی (MCAT) شرکت نموده و حد نصاب قبولی در آزمون را کسب نمایند. در نهایت داشتن تمکن مالی لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا نیز جزو شرایط ضروری می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در کانادا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : تحصیل در کانادا

مراحل تحصیل پزشکی در کانادا

مراحل تحصیل پزشکی در کانادا بدین صورت است که همانطور که ذکر شد متقاضیان ابتدا باید یک دوره تحصیلی پیش پزشکی 2 تا 4 ساله را در یکی از رشته های مرتبط با پزشکی مانند علوم تجربی، زیست شناسی و… بگذرانند تا مدرک کارشناسی یا MD را کسب کنند.

از سال دوم به بعد داوطلبان تحصیل پزشکی در کانادا می توانند برای ورود به دانشگاه در آزمون MCAT (Medical College Admission Test) شرکت کرده و پذیرفته شوند که با توجه به رقابت بسیار شدیدی که وجود دارند سالانه حدود 15% برای تحصیل در رشته پزشکی در این آزمون حد نصاب قبولی را به دست می آورند.

تحصیل پزشکی در کانادا

پس از این مرحله فرد می تواند در صورت قبولی در آزمون MCAT برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا پذیرش بگیرد. طول دوره تحصیل در رشته های پزشکی بین 4 تا 7 سال بر اساس شرایط دانشجو و نوع دانشگاه متفاوت است. دانشجویان پزشکی کانادا در سال پایانی تحصیل خود وارد دوره های رزیدنتی با عنوان CARMS شده و عموما پذیرش این دوره چند ماه قبل از پایان تحصیل شخص صورت می گیرد. مدت زمان این دوره ها بر اساس تخصص مورد علاقه فرد متغیر است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در رشته داروسازی در کانادا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : داروسازی در کانادا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا

مانند هر کشور دیگری، مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا شامل دو دسته اصلی مدارک مورد نیاز دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی از سفارت کشور مورد نظر می شود. مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا بر اساس رشته مورد نظر و دانشگاه انتخاب شده متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال از آنجایی که دوره های کارشناسی معمولا به زبان رسمی هر ایالت برگزار می شود، برای دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ایالت کبک برای دوره کارشناسی، نیاز به ارائه مدرک زبان فرانسوی خواهد بود. به طور کلی می توان گفت، بهتر است متقاضیان تحصیل در دانشگاه های مختلف کانادا، قبل از تهیه مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش، به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه نموده و از آخرین تغییرات انجام شده آگاه شوند.

عموما مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی از دانشگاه های کشور کانادا عبارت اند از:

• مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل بالای 15 برای ورود به دوره علوم پایه
• مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 یا تافل معادل آن در صورت الزام دانشگاه
• مدرک کارشناسی علوم پایه
• مدرک قبولی در آزمون MCAT
• انگیزه نامه شخصی
• سوابق علمی
• توصیه نامه در صورت وجود

تحصیل پزشکی در کانادا

پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر فرد باید برای حضور و اقامت در کشور کانادا ویزای تحصیلی درخواست کند. باید به این نکته توجه داشت که مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا تا حدودی با مدارکی که برای دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه های این کشور لازم است، متفاوت می باشد.

در این مرحله به متقاضیان توصیه می شود حتما بر اساس مدت زمان مورد نیاز برای اخذ ویزا و مهلت زمانی دانشگاه مورد نظر خود، برنامه ریزی های لازم را انجام داده تا فرصت را از دست ندهند. همچنین به خاطر تغییرات مداوم قوانین و ضوابط مهاجرتی در سال های اخیر، بهتر است افراد برای اطمینان از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به سایت سفارت این کشور مراجعه نموده یا در صورت امکان تماس حاصل نمایند.

به صورت کلی مدارک مورد نیاز به منظور اخذ ویزای تحصیلی از سفارت کانادا عبارت اند از:

• نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
• تکمیل فرم های درخواست ویزا با ثبت نام و ایجاد پروفایل در سایت اداره مهاجرت کانادا CIC
• مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت، شناسنامه
• گواهی تمکن مالی از بانک
• دو قطعه عکس جدید
• ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan)
• رسید پرداخت هزینه تقاضای صدور ویزا به مبلغ حدود 235 دلار
• ترجمه رسمی همه مدارک به زبان انگلیسی
• گواهی سلامت
• گواهی عدم سوء پیشینه
• مدارک انگشت نگاری و تایید هویت

دانشگاه های پزشکی در کانادا

برای تحصیل پزشکی در کانادا این کشور از 18 دانشگاه علوم پزشکی بهره می برد که در ایالت های مختلف این کشور واقع شده اند. هر ایالت بر اساس جمعیت و تعداد فارغ التحصیلان پزشکی مورد نیاز، امکانات آموزشی و میزان منابع مالی خود، تعدادی دانشگاه پزشکی را به منظور تحصیل پزشکی در کانادا مدیریت می کند. همان گونه که اشاره شد دانشگاه های متعددی در کانادا دوره های آموزشی پزشکی را ارئه می دهند که بیشتر آن ها از اعتبار بین المللی و سطح علمی بسیار خوبی برخوردارند. همین امر موجب شده است دارندگان مدارک تحصیل پزشکی در کانادا، در همه دنیا برای اخذ فرصت های شغلی در صدر قرار گیرند.

تحصیل پزشکی در کانادا

دانشگاه های پزشکی در کانادا نیز با ارائه آموزش سطح بالا و امکانات به روز و پیشرفته آموزشی فراوان، محیط علمی بسیار پویا و خوبی را برای دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در کانادا فراهم می کنند. در ادامه به منظور تحصیل پزشکی در کانادا، تحت سه عنوان به معرفی برترین دانشگاه های پزشکی در کانادا می پردازیم.

برترین دانشگاه های پزشکی در کانادا

به منظور تحصیل پزشکی در کانادا، دانشگاه های پزشکی در کانادا به صورت کامل زیر نظر دولت های ایالتی این کشور فعالیت نموده، در نتیجه بیشتر ظرفیت پذیرش تحصیل پزشکی در کانادا برای هر دانشگاه به افرادی تعلق گرفته که جزو ساکنین دائمی آن ایالت محسوب می شوند. بنابراین میزان پذیرش دانشجوی بین المللی برای تحصیل پزشکی در کانادا در دانشگاه های پزشکی کانادا محدود بوده و متقاضیان همواره به دنبال تحصیل در برترین دانشگاه های پزشکی کانادا هستند. هر ساله معمولا رده بندی برترین دانشگاه های جهان بر اساس پارامتر های متفاوتی به وسیله سایت های مختلف منتشر می شود.

از جمله پارامترهای موثر بر رده بندی برترین دانشگاه های جهان می توان آمارهای تجربی، کیفیت اساتید، تعداد بورسیه های در نظر گرفته شده، تعداد دانشجویان دانشگاه، میزان تحقیقات علمی و مقالات منتشر شده معتبر، امکانات آموزشی و تحقیقاتی، را نام برد. بر پایه جدیدترین لیست برترین دانشگاه های جهان که در سایت معتبر QS بارگذاری شده است، دانشگاه های پزشکی کانادا که بهترین رتبه ها را در میان دانشگاه های دنیا به خود اختصاص داده اند، به شرح زیر می باشند :

QS World University ranking 2020 University .No
29 University of Toronto 1
35 McGill University 2
51 University of British Columbia 3
113 University of Alberta 4
137 University de montreal 5
140 McMaster University 6
211 Western University 7
233 University of Calgary 8
239 Queen’s University At Kingston 9
280 Dalhousie University 10
281 University of Ottawa 11
314 Simon Fraser University 12
416 Universite Laval 13
439 University of Saskatchewan 14
601-650 University of Manitoba 15
651-700 Carleton University 16
651-700 Universite De Sherbrooke 17
701-750 Memorial University of Newfoundland 18

 

دانشگاه های پزشکی کانادا مورد تایید وزارت بهداشت

به طور کلی برای شاغل شدن در یک کشور با مدرک تحصیلی کشور های دیگر، عموما مدارک تحصیلی مورد ارزیابی و سنجش اعتبار قرار می گیرند. در رشته های پزشکی و زمینه های مربوط به بهداشت و سلامت مردم، به جز وزارت علوم ایران که هر ساله لیست دانشگاه های دارای اعتبار را منتشر می کند، وزارت بهداشت هم لیست جداگانه دانشگاه های مورد تایید خود را به طور سالیانه اعلام می نماید. در صورتی که متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا قصد بازگشت به ایران و استفاده از مدرک تحصیلی خود را دارند، توصیه می شود حتما قبل از انتخاب دانشگاه شرایط و قوانین وزارت بهداشت را درباره تحصیل در این کشور مطالعه نمایند.

برای تحصیل پزشکی در کانادا، دانشگاه های رشته پزشکی این کشور که از نظر وزارت بهداشت ایران مدارک آن ها مورد تایید قرار خواهد گرفت در لیست زیر مشخص شده اند.

 • University of British Columbia
 • University of Toronto
 • McGill University
 • McMaster University
 • University de Montreal
 • University of Alberta
 • University of Calgary
 • University of Ottawa
 • The University of Western Ontario
 • Queen’s University at Kingston
 • Dalhousie University
 • Laval University
 • University of Manitoba
 • Universite de Sherbrooke
 • Memorial University of Newfoundland
 • University of Saskatchewan
 • University of Victoria
 • University of Windsor
 • York University
 • University de Quebec a Montreal
 • University of Regina
 • Western University
 • University Guelph
 • University Waterloo
 • Simon Fraser University
 • University of Northern British Columbia

تحصیل پزشکی در کانادا

دانشگاه های پزشکی کانادا مورد تایید وزارت علوم

همان گونه که اشاره شد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نیز پس از بررسی دانشگاه های کشور های مختلف به صورت سالانه لیست دانشگاه های مورد تایید خود را در همه رشته ها منتشر می کند. این لیست اعلام شده از آن جهت حائز اهمیت است که ممکن است برخی از افرادی که اقدام به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور می نمایند، بنا به دلایلی خواهان بازگشت و فعالیت در کشور ایران با مدرک تحصیلی اخذ شده باشند.

برای جلوگیری از اتلاف وقت و سرمایه این دسته افراد، بهتر است هر متقاضی تحصیل در دانشگاه های بین المللی قبل از انتخاب دانشگاه خود، از آخرین تغییرات صورت گرفته در این لیست مطلع باشد. در لیست وزارت علوم عموما دانشگاه ها در سه رتبه گروه الف (ممتاز)، گروه ب (خوب) و گروه ج (متوسط) تقسیم بندی می شوند. بر اساس آخرین لیست منتشر شده به وسیره وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه های رشته پزشکی در کانادا که مدرک آن ها از نظر این وزارتخانه معتبر است، به شکل ذیل اعلام شده اند.

درجه کیفی University .No
الف (ممتاز) University of Toronto 1
الف (ممتاز) McGill University 2
الف (ممتاز) University of British Columbia 3
الف (ممتاز) University of Alberta 4
الف (ممتاز) University de Montreal 5
الف (ممتاز) McMaster University 6
الف (ممتاز) Western University 7
الف (ممتاز) University of Calgary 8
الف (ممتاز) Queen’s University At Kingston 9
الف (ممتاز) Dalhousie University 10
الف (ممتاز) University of Ottawa 11
الف (ممتاز) Simon Fraser University 12
الف (ممتاز) Universite Laval 13
الف (ممتاز) University of Saskatchewan 14
الف (ممتاز) University of Manitoba 15
الف (ممتاز) Memorial University of Newfoundland 16
الف (ممتاز) University of Guelph 17
الف (ممتاز) University of Victoria 18
الف (ممتاز) University of Waterloo 19
الف (ممتاز) University of Windsor 20
الف (ممتاز) York University 21
ب (خوب) Universite De Sherbrooke 22
ب (خوب) University of Regina 23
ب (خوب) Université du Québec à Montréal 24
ب (خوب) University of Northern British Colombia 25

 

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی درکانادا

به صورت کلی باید گفت هزینه تحصیل و آموزش در کشور کانادا با توجه به سطح علمی بالای دانشگاه ها و کیفیت زندگی فوق العاده این کشور، در مقایسه با سایر کشور های مطرح انگلیسی زبان پایین تر است اما متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا باید شهریه بپردازند. به منظور دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل پزشکی در کانادا، متقاضی باید تمکن مالی لازم را به سفارت این کشور ارئه دهد.

تحصیل پزشکی در کانادا

تمکن مالی لازم برای گذراندن دوره تحصیلی رشته پزشکی در کانادا، شامل هزینه شهریه دانشگاه و هزینه زندگی می باشد. شهریه دوره های تحصیل پزشکی در کانادا، بر اساس نوع دانشگاه، تعداد واحد و نوع دروس انتخابی متفاوت است. اما به صورت متوسط هزینه شهریه تحصیلات برای دانشجویان خارجی به میزان تقریبی 12000 تا 30000 دلار کانادا در هر سال برآورد شده است.

در جدول زیر شهریه تقریبی برخی از دانشگاه های کانادا برای تحصیل پزشکی در کانادا مقایسه شده است:

ردیف نام دانشگاه میزان شهریه
1 تورنتو 28000 دلار کانادا
2 بریتیش کلمبیا 18000 دلار کانادا
3 آلبرتا 12000 دلار کانادا
4 کلگری 16000 دلار کانادا
5 دالهاوسی 18000 دلار کانادا
6 ساسکاچوان 16500 دلار کانادا
7 شربروک 12600 دلار کانادا
8 کوئین 24000 دلار کانادا
9 اتاوا 22500 دلار کانادا
10 مموریال نیو فاندلند 30000 دلار کانادا
11 مونترال 14500 دلار کانادا
12 مک گیل 37500 دلار کانادا

 

برای تحصیل پزشکی در کانادا لازم است متقاضیان از هزینه های زندگی در این کشور آگاهی داشته باشند. هزینه های زندگی در کشور کانادا مثل هر کشور دیگری در جهان بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله شهر محل سکونت و سبک زندگی شخصی افراد متغیر است. با این وجود می توان به صورت تقریبی و متوسط طبق آخرین گزارش های منتشر شده در سال های گذشته، گستره هزینه های زندگی برای یک نفر در کانادا به صورت ماهیانه بین 800 تا 1200 دلار کانادا در نظر گرفت.

بنابراین متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا باید در نظر داشته باشند که مجموع هزینه های زندگی سالیانه یک نفر در کشور کانادا تقریبا 10000 تا 12000 دلار کانادا برآورد می شود. البته نکته مثبت این است که دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در کانادا نیز در طول دوره تحصیلی اجازه کار پاره وقت دانشجویی به میزان 10 الی 30 ساعت در هفته با درآمد حدودی 8 تا 12 دلار کانادا در ساعت را دارند و از این طریق می توانند بخشی از هزینه های تحصیلی و زندگی خود را تامین نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط مهاجرت تحصیلی، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : مهاجرت تحصیلی

مزایا و معایب تحصیل رشته پزشکی در کانادا

اما مزایا و معایب تحصیل رشته پزشکی در کانادا چیست؟ با توجه به رتبه بسیار خوب دانشگاه های کانادا و کیفیت سطح آموزشی و زندگی در این کشور، واضح است افراد بسیاری در سراسر دنیا متقاضی تحصیل در این کشور باشند. چرا که داشتن مدرک معتبر بین المللی نقش بسزایی در پیشرفت و آینده کاری افراد ایفا خواهد نمود.

با این وجود تحصیل رشته پزشکی در کانادا مانند هر مقوله دیگری دارای مزایا و معایبی بوده که متقاضیان بایستی بر اساس ویژگی های شخصی و خانوادگی خود آن ها را در نظر گرفته تا در این کشور دچارچالش نشوند. قطعا از آنجا که کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای مهاجرت می باشد مزایای تحصیل رشته پزشکی در کانادا بیشتر از معایب آن خواهد بود.

تحصیل پزشکی در کانادا

برخی از مهمترین مزایای تحصیل رشته پزشکی در کانادا را می توان به صورت زیر بر شمرد:

• تحصیل به زبان انگلیسی در بیشتر دانشگاه های کشور کانادا به جز دانشگاه های ایالت کبک
• داشتن فرصت های شغلی فراوان و درآمد بالا به واسطه پایه های اقتصادی قوی
• اجازه بردن همراه از ابتدای دوره تحصیلی و اجازه کار رسمی و تمام وقت همراه
• پایین بودن هزینه های تحصیل در مقایسه با سایر کشور های انگلیسی زبان
• وجود بورسیه های دولتی و دانشگاهی
• اجازه کار دانشجویی همزمان با تحصیل
• دارا بودن تعداد زیادی دانشگاه معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران
• امکان دریافت اقامت دائم پس از فارغ التحصیل شدن و مشغول به کار شدن
• وجود خوابگاه های دانشجویی و امکان بهره مندی از آن ها
• اخذ مدرک معتبر بین المللی و بهره مندی از مزایای آن
• هزینه زندگی پایین در مقایسه با کیفیت بالای سطح زندگی
• تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا و بهره مندی از امکانات آموزشی به روز و پیشرفته

معایب تحصیل رشته پزشکی در کانادا

در کنار مزایای فراوان تحصیل رشته پزشکی در کانادا، متقاضیان باید با آگاهی همه موارد موجود و برخی معایب تحصیل و زندگی در این کشور را نیز در نظر بگیرند، زیرا سلایق افراد با هم متفاوت است و نگرش افراد در مواجهه با مشکلات قطعا متغیر خواهد بود. در نتیجه بهتر است مزایا و معایب این امر با هم مورد ملاحظه قرار گیرد.

تحصیل پزشکی در کانادا

به عنوان مثال بسیاری از افراد ممکن است نتوانند با آب و هوای خاص این کشور کنار آمده و همیشه دچار چالش خواهند بود. یا در صورتی که ممکن است متقاضیان بخواهند چند بار در طول سال به کشور رفت و آمد داشته باشند، مشکل دوری مسیر و هزینه های گزاف از مهمترین چالش هایی است که با آن رو به رو می شوند.

بنابراین برخی از مهم ترین معایب تحصیل پزشکی در کانادا عبارت اند از:

• آب و هوای سرد و خشک قطبی و تعداد روزهای آفتابی بسیار کم در طول سال
• ضعف خدمات بیمه درمانی در کشور کانادا به ویژه برای دانشجویان بین المللی در مقایسه با کشورهای اروپایی
• مدت زمان طولانی فرآیند تحصیل در رشته های پزشکی با توجه به الزام گذرندان دوره علوم پایه
• مسافت طولانی این کشور برای رفت و آمد
• تامین هزینه های زندگی و تحصیل
• نیاز به مدرک زبان معتبر آیلتس 6 به بالا یا معادل آن
• مانوس شدن با فرهنگ جدید
• مشکلاتی نظیر تنهایی و انزوا

نتیجه گیری

بر اساس مطالب مطرح شده، کشور کانادا گزینه بسیار مناسب و یکی از بهترین کشور های جهان برای تحصیل پزشکی به شمار می آید. در صورتی که افراد شرایط و مدارک خواسته شده را داشته باشند می توانند به منظور تحصیل پزشکی در کانادا اقدام کنند. فرصت های شغلی مناسب در کنار درآمد بیشتر از متوسط درآمد این کشور بیانگر این نکته است که پزشکان دورنمای شغلی بسیار روشن و میزان حقوق بسیار مناسبی در کشور کانادا تجربه خواهند نمود.

تحصیل پزشکی در کانادا

علاوه بر این موارد تحصیل به زبان انگلیسی، اجازه بردن همراه از ابتدا و هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در مقایسه با کشورهای مطرح انگلیسی زبان از سایر مزایای تحصیل پزشکی در کانادا خواهند بود.
البته باید به این نکته توجه داشت طولانی بودن فرآیند تحصیل بواسطه الزام به گذراندن دوره پیش پزشکی برای متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا و قبولی در آزمون MCAT از مهمترین موانع تحصیل پزشکی در کانادا به شمار می آیند. چرا که طول دوره علوم پایه 2 تا 4 سال بوده و همچنین درصد قبولی آزمون MCAT نسبتا پایین است و متقاضیان باید از دانش علمی بسیار خوبی در کنار سطح زبان انگلیسی مناسب برخوردار باشند.

در این مطلب سعی شد جوانب مختلف تحصیل پزشکی در کانادا مورد بررسی کامل قرار گیرد اما قوانین مهاجرتی و حتی پیش نیاز های تحصیلی دانشگاه های مختلف دنیا همواره در حال تغییر است. از آنجایی که این تصمیم یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر فردی است، توصیه می شود داوطلبان تحصیل پزشکی در کانادا پیش از هر گونه اقدامی با افراد مجرب، آگاه و مشاورین متخصص مشورت نمایند و با آگاهی کامل از شرایط به روز این موضوع، اقدامات لازم را انجام دهند. موسسه “آریانا اپلای” با داشتن مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم مفتخر است با چندین سال سابقه درخشان در امر مهاجرت، همواره توسط مشاورین خبره پاسخگوی متقاضیان عزیز باشد.

پیمایش به بالا