...
Search
Close this search box.
تحصیل پزشکی در چک
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » شرایط تحصیل پزشکی در کشور چک

تحصیل پزشکی در چک

Medical education conditions in the Czech Republic

رشتۀ پزشکی از بهترین رشته های همۀ کشورها است و با درآمدهای بسیار بالاتر از میانگین جامعه از طرفی شرایط پذیرش و قبولی در این رشته ها متفاوت و قدری سخت تر می باشد از این رو با توجه به پذیرش های گسترده دانشگاه ها به بررسی تحصیل پزشکی در چک می پردازیم.

کشور چک یکی از کشورهای پیش گام در عرصۀ علم در سالهای اخیر بوده به طوری که سیاست های آموزشی و علمی این کشور در سالهای اخیر با رشد بسیار زیادی رو به پیشرفت می باشد. یکی از رشته های مهم و حساس که خود کشور چک نیز بر روی آن حساس می باشد و تلاش بر بهبود وضعیت آن می کند، پزشکی می باشد.

رشته های پزشکی از جمله خود پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی تقریباً مثل ایران دارای دوره های 5 تا 7 سال می باشند. برای ورود به این رشته ها نیز به گذراندن دورۀ پری مدیکال می باشید. دورۀ پری مدیکال یک دورۀ کوتاه مدت تقریباً 7 تا 8 ماه می باشد که دانشجو پس از گذراندن این دوره می بایست آزمونی را داده و پس از قبولی آن ادامۀ تحصیل خود را در دانشگاه داشته باشد.

منابع درسی این آزمون دروس پایه اعم از زیست، شیمی، زبان و … می باشد. چنانچه فردی نتواند در آزمون موفق شود می بایست مجدد از ابتدا اقدام نماید زیرا یک باره اجارۀ دادن آزمون را می دهند.

هزینه زندگی در کشور چک

هزینۀ زندگی در کشور چک متناسب با شهر محل زندگی متفاوت می باشد و هزینه ها از 6 هزار یورو تا 12 هزار یورو برای یک دانشجو متفاوت می باشد.چنانچه دانشجویی بخواهد برای تحصیل به این کشور اقدام نماید می بایست هزینۀ یکسال اول زندگی خود را به صورت کامل انتقال دهد. این حساب یا به حساب دانشگاه ریخته می شود و یا خود فرد حسابی باز کرده و داخل آن واریز می کند.

هزینه زندگی در کشور چک

دانشگاه ها در زمینه تحصیل پزشکی در چک در برخی موارد شهریه یکساله خود را از ابتدا از دانشجو دریافت می کنند و در برخی موارد به صورت مقطعی ولی دانشجو باید تمام هزینه های یکساله خود را مد نظر گرفته و اقدام به پذیرش کند.

یکی از مزیت های بسیار خوب دانشگاه های چک در برخی از موارد نیاز نداشتن به مدرک زبان است. همین که دانشجو تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشد در حد آیلتس 5 تا 6 می تواند برای دانشگاه اقدام نماید.

برترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در چک

دانشگاه چارلز در پایتخت، پراگ در زمینه های علمی و رشته های خاص مثل تحصیل پزشکی در چک پیشرفت بسیار چشم گیری داشته. این دانشگاه در آخرین رنکینگ جهانی بین 150 دانشگاه برتر جهان در رشته های پزشکی قرار گرفت که نشان از اعتبار بسیار بالای این دانشگاه دارد. این دانشگاه مورد تایید وزارت خانه های علوم و بهداشت می باشد و برای دانشجویانی که قصد بازگشتبه ایران را دارند بسیار مناسب می باشد. دانشگاه چارلز به دلیل قدمت و وسعت دارای چندین شعبه و دانشگاه در سطح کشور می باشد. البته هزینه های آن متفاوت می باشد.

برای مثال دانشگاه چارلز دارای 3 دانشکدۀ پزشکی مستقیم و دو دانشکده غیر مستقیم و وابسته دارد که دو لاین های آن نیز متفاوت است. دو لاین دانشکده های پزشکی از March شروع شده و تا May ادامه دارند که می توان با مراجعه به سایت از آنها مطلع شد. هزینه های رشته پزشکی در دانشگاه چارلز از600/9 یورو (دانشکده Pilsen) تا 300 /13 یورو در سال متغییر می باشد. دورۀ تحصیل پزشکی با احتساب دورۀ پری مدیکال 6 ساله می باشد و تماماً به زبان انگلیسی تدریس می گردد.

رشتۀ دندان پزشکی در کشور چک با احتساب دورۀ پری مدیکال 5 ساله می باشد و در دو دانشکده چارلز و Pilsen و کرالوو تدریس می گردد. دولاین رشته ی دندان پزشکی در ماه May می باشد هزینه های رشتۀ دندان پزشکی مانند ایران از پزشکی بالاتر می باشد و هزینه های سالیانه بین 11/800 یورو تا 13/300 یورو متفاوت می باشد.

رشتۀ داروسازی نیز 5 ساله و با هزینۀ تقریبی 7/500 یورو در دانشگاه چارلز تدریس می گردد و البته این مدت زمان با احتساب دوره پری مدیکال می باشد. تمامی رشته ها از مقطع لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می گردد که مزیت بسیار خوبی برای دانشجویان ایرانی محسوب می گردد.
دانشجویانی که بخواهند از طریق تحصیل برای مهاجرت به کشورهای درجۀ یک دنیا از جمله چک اقدام نمایند می توانند از طریق تماس با موسسه مهاجرتی آریانااپلای و مشاوره با مشاوران موسسه از اطلاعات بیشتر نوع مهاجرت برخوردار گردند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا