...
Search
Close this search box.
زندگی دانشجویی در کانادا
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » زندگی دانشجویی در کانادا

شرایط زندگی دانشجویی در کانادا

Student living conditions in Canada

کشور کانادا از منظرهای مختلف، کشوری پیشرفته، مدرن و توسعه یافته محسوب می شود. به همین دلیل، همواره متقاضیان بسیاری برای مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت آن وجود داشته است. راه های مختلفی برای ورود به کانادا و اخذ اقامت آن وجود دارد که هر کدام دارای شرایط و پیچیدگی های مخصوص به خود بوده و گاهی با از دست دادن مدت زمان بسیار همراه است.

یکی از بهترین روش های مهاجرت به کانادا روش مهاجرت تحصیلی و تجربه زندگی دانشجویی در این کشور می باشد. زندگی دانشجویی در کانادا با توجه به امکانات و سطح بالای دانشگاه های آن یک تجربه شگفت انگیز بوده و تحصیل در این کشور می تواند همراه با یافتن شغل و دریافت اقامت کانادا همراه باشد. قطعا زندگی دانشجویی در کانادا علاوه بر افزایش سطح علمی دانشجو، فرصت بهره مندی از امکانات یک کشور توسعه یافته با نظام آموزشی هوشمند را برای افراد فراهم می آورد.

زندگی دانشجویی در کانادا

کانادا در کنار سطح رفاهی و توسعه بسیار خوب از نظر استاندارد های تحصیلی و نظام آموزشی نیز شرایط بسیار خوبی را به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرین رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا 2 دانشگاه این کشور (دانشگاه تورنتو و دانشگاه مک گیل) در بین 50 دانشگاه اول دنیا و 10 دانشگاه کانادا در میان 300 دانشگاه اول دنیا جای دارند. علاوه بر این طبق رده بندی کشورهای برتر دنیا از نظر سیستم آموزشی و تحصیلی کانادا رتبه سوم دنیا را تصاحب کرده است.

همچنین در این کشور شرایط بسیار خوبی برای دانشجویان خارجی فراهم شده که از مهم ترین آن ها می توان به اخذ اقامت کانادا بعد از تحصیل در صورت یافتن شغل اشاره کرد. همچنین دو زبانه بودن این کشور امکان تحصیل به زبان های انگلیسی و فرانسه را فراهم نموده و دانشجویان اجازه کار دانشجویی دارند. اغلب مهاجران این کشور را دانشجویان تشکیل داده اند که بیان کننده حمایت دولت کانادا از متقاضیانی است که با تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور در آینده بتوانند تاثیرات مثبتی در پیشرفت های این کشور بر جای گذارند. در ادامه به مولفه های مختلف زندگی دانشجویی در کانادا می پردازیم.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا شامل مجموع هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می شود. هزینه های تحصیلی در کانادا از برخی کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلیس، استرالیا و نیوزلند کم تر است. همچنین بورسیه هایی نیز جهت اعطا به دانشجویان برتر در این کشور در نظر گرفته شده که بیشتر مربوط به دوره های کارشناسی ارشد و دکتری هستند و می توانند کمک مناسبی برای تامین هزینه های زندگی دانشجویی در نظر گرفته شوند.

زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه های دوره های تحصیلی در کانادا بر اساس رشته، دانشگاه و شرایط دانشجو برای دریافت بورسیه متفاوت بوده اما به طور کلی معمولا بین 15000 تا 25000 دلار کانادا در سال برای شهریه دانشگاه دانشجویان بین المللی باید در نظر گرفت. هزینه های زندگی در کانادا نیز با توجه به شهر مورد نظر و سبک زندگی افراد متفاوت بوده و به طور میانگین ماهیانه بین 800-1200 دلار کانادا را می توان برای این منظور در نظر گرفت.

کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا می تواند بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا را تامین نماید. مثل اغلب کشور های دنیا اجازه کار دانشجویی در کانادا نیز وجود دارد. معمولا میزان کار دانشجویی بر اساس مقطع تحصیلی از 10 تا 30 ساعت در هفته متفاوت است. میزان در آمد کار دانشجویی کانادا به طور معمول حدود 8 تا 12 دلار کانادا در هر ساعت می باشد و در این کشور امکان تامین برخی از هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا به وسیله کار دانشجویی فراهم شده است.

کار دانشجویی در کانادا به صورت کلی به 3 نوع متفاوت تقسیم بندی می شود که عبارتند از: کار در دانشگاه، کارآموزی و کار آزاد. کار در دانشگاه عموما شامل برنامه های مختلف دانشگاه، کتابخانه، سایت، فعالیت های پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی و… بوده که در صورت وجود متقاضیان زیاد به دانشجویانی که سوابق علمی و تحصیلی بهتری دارند تعلق می گیرد.

زندگی دانشجویی در کانادا

کار به صورت کارآموزی در صورتی امکان پذیر است که یرنامه کارآموزی جزو برنامه تحصیلی متقاضی باشد. علاوه بر اینکه این روش موجب آشنایی دانشجو با محیط کسب و کار می شود، معمولا برای دانشجویان حقوق و مزایای دیگری نیز به همراه دارد. کار آزاد عموما به مشاغل آزاد خارج از فضای دانشگاه گفته شده و دانشجویان می توانند بر اساس توانمندی ها، استعداد و قابلیت ها و سطح دانش زبانی خود نزد یک کارفرما مشغول به کار شده و بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا را تامین نمایند. گاهی اوقات نیز در برخی دانشگاه ممکن است موسسات کاریابی وجود داشته باشد که کارفرمایان نیازهای خود را به آن ها ارائه دهند. در زمان تعطیلی دانشگاه ها امکان کار تمام وقت نیز برای دانشجویان فراهم خواهد بود.

تجربه زندگی دانشجویی در کانادا

تجربه زندگی دانشجویی در کانادا در کنار تحصیل در یک دانشگاه سطح بالا و دریافت مدرک معتبر بین المللی می تواند بسیار هیجان انگیز و رویایی باشد. بر اساس آمارهای منتشر شده، کانادا تحصیل کرده ترین کشور دنیاست و اغلب شهروندان این کشور مدرک دانشگاهی دارند. همچنین تجربه زندگی در کشوری که همواره از سوی سازمان ملل به عنوان یکی از 10 کشور برتر از نظر کیفیت زندگی معرفی می شود؛ بسیار خوشایند است.

زندگی دانشجویی در کانادا

علاوه بر آن، در جدیدترین مطالعه موسسه مطالعاتی اقتصاد و صلح با موضوع شاخص جهانی صلح، کشور کانادا در میان مهربان ترین کشورهای جهان رده هفتم را به خود اختصاص داده است. همانطور که قبلا گفته شد، تجربه زندگی دانشجویی در یکی از بهترین کشورهای دنیا می تواند در صورت یافتن شغل منجر به اخذ اقامت کانادا شود که یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت تحصیلی به این کشور نیز می باشد.

چالش های زندگی دانشجویی در کانادا

در کنار مزایای متعدد، زندگی دانشجویی در کانادا با مشکلاتی نیز همراه است. با اینکه در این کشور دانشجویانی از همه کشورهای دنیا وجود دارند و کانادا را به یک کشور چند فرهنگی تبدیل نموده اند، چالش های زندگی دانشجویی در کانادا همواره در برابر دانشجویان قرار دارد. البته معمولا دولت کانادا و سازمان ها و انجمن هایی هستند که وظیفه حمایت از دانشجویان بین المللی را بر عهده دارند اما همواره حضور در یک کشور جدید با سختی هایی همراه می شود.

دانشجویان خارجی که کانادا را برای تحصیل انتخاب کرده و در دانشگاه ها و کالج های این کشور ثبت نام می نمایند، بسیار خوشبین و امیدوار هستند که بتوانند به راحتی دوران تحصیل را پشت سر گذارده و وارد بازار کار کانادا شده، در نهایت اقامت این کشور را اخذ نمایند. اما معمولا همه مسائل آن طور که دلخواه افراد هستند پیش نمی رود و در طول مسیر چالش هایی وجود خواهد داشت.

مهمترین این چالش ها عبارتند از:

• هزینه بالای تحصیل و زندگی در این کشور
• احساس غربت و بیگانگی به ویژه در ابتدای ورود
• توانایی یافتن شغل
• توانایی برقراری ارتباط و تعامل با افراد مختلف
• تفاوت های فرهنگی و تطابق با آن
• دوری مسافت این کشور
• مشکل اسکان و اقامت دانشجویان

زندگی دانشجویی در کانادا

نتیجه گیری

یکی از راحت ترین روش های مهاجرت، مهاجرت تحصیلی می باشد. کشور کانادا با توجه به شرایط بسیار خوبی که دارد یکی از مقاصد محبوب دانشجویان از سرتاسر دنیا جهت تحصیل و تجربه زندگی دانشجویی می باشد. این کشور علاوه بر داشتن دانشگاه های بسیار خوب از کیفیت زندگی بالایی برخوردار است. تجربه زندگی دانشجویی در کنار اخذ مدرک بین المللی معتبر می تواند برای بسیاری از افراد ارزشمند تلقی شود.

در کنار این مزایا زندگی دانشجویی همراه با سختی ها و مشکلاتی نیز روبرو است که می توان هزینه بالای تحصیل و زندگی، شوک های فرهنگی، احساس غربت و بیگانگی و مسافت بسیار طولانی این کشور است. بنابراین قبل از هرگونه اقدامی آشنایی کامل با این کشور و مشورت با افرادی که تجربه زندگی دانشجویی در کانادا را دارند، و مشاورین مجرب می تواند بسیار مفید واقع شود. مجموعه “آریانا اپلای” با داشتن چندین سال سابقه درخشان در زمینه مهاجرت، توسط مشاورین خبره همواره در کنار متقاضیان عزیز مهاجرت خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا