...
Search
Close this search box.
ویزای تحصیلی چک
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » ویزای تحصیلی چک

شرایط ویزای تحصیلی جمهوری چک

Student visa requirements of the Czech Republic

کشور جمهوری چک طی سالهای اخیر با توجه به رشد چشمگیر اقتصادی و اجتماعی در کانون توجه مهاجران مختلف قرار گرفته است. شرایط تحصیلی مناسب در کنار شهریه مناسب برای دانشجویان بین المللی نیز بر مزایای تحصیل در چک افزوده است. بیش از 60 درصد مهاجرین چک به دانشجویان اختصاص پیدا کرده که حاکی از محبوبیت تحصیل در چک می باشد. لذا در این مقاله قصد داریم درباره اخذ ویزای تحصیلی چک توضیح دهیم.

علاوه بر موارد فوق، هنگام صحبت از تحصیل در چک طیف وسیعی از رشته های مختلف در مقاطع گوناگون از فنی مهندسی تا پزشکی در چک به چشم می خورند. برای دریافت پذیرش تحصیلی در کشور چک نیز نیازمند ارائه موارد و مدارک مختلفی مبنی بر تحصیل در مقاطع قبلی به شکل موفقیت آمیز می باشیم.

شرایط ویزای تحصیلی چک

به منظور اخذ ویزای تحصیلی چک، بایستی در ابتدا یکی از موسسات آکادمیک معتبر پذیرش دریافت کرده باشید. ممکن است برخی از دانشگاه ها، علی الخصوص در رشته پزشکی نیازمند قبولی در آزمون های ورودی باشند. آزمون هایی نظیر آزمون پری مدیکال برای تحصیل پزشکی چک در این دسته بندی قرار می گیرند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی چک و مهاجرت به این کشور فوق العاده را دارید، بایستی مراحل مختلفی طی نمایید. البته وجود این مراحل به معنی نشدنی بودن اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک نیست. نه تنها برای جمهوری چک بلکه برای تحصیل در سایر کشور ها نیز نیازمند سپری کردن این مراحل می باشید.

این مراحل با یافتن رشته مناسب در چک آغاز می شود. رشته های تحصیلی در جمهوری چک به زبان چکی و انگلیسی ارائه می شوند. سپس بایستی مدارک مقدماتی برای دانشگاه آماده کرده و ارسال نمایید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

مواردی مانند مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی از این دست می باشند. در مرحله بعدی بایستی به سراغ الزامات خاص دانشگاه و رشته مد نظرتان بروید. دد لاین های دانشگاه های چک و همچنین مواردی که ممکن است قسمت ادمیشن دانشگاه برای اعطای پذیرش طلب نماید بایستی هنگام بررسی گزینه ها مد نظر قرار گیرند.

پس از اخذ پذیرش که با توجه به شرایط خاص دانشگاه ها انجام می شود می توان برای ویزای تحصیلی چک اقدام نمود. به طور خلاصه ، مراحل اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک به شکل زیر می باشند.

 • انتخاب رشته و دانشگاه
 • آماده سازی مدارک عمومی و مدارک خاص
 • ثبت درخواست پذیرش
 • شرکت در آزمون ورودی (در صورت وجود)
 • اخذ پذیرش
 • ثبت درخواست ویزا
 • ورود به کشور جمهوری چک

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی جمهوری چک

با توجه به کشور مبدا، ممکن است الزامات دانشگاه ها قدری متفاوت باشند. اما به طور کلی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا الزام درخواست ویزای تحصیلی برای ورود به کشور چک و تحصیل در دانشگاه ها وجود دارد. اگر دانشجویان قصد اقامت بیش از سه ماه در چک را داشته باشند بایستی برای ویزای بلند مدت یا long-term visa اقدام نمایند. هنگام در خواست برای ویزای تحصیلی جمهوری چک بایستی موارد زیر را مهیا کرده باشید.

 1. فرم درخواست ویزای تحصیلی
 2. نامه پذیرش معتبر از دانشگاه های جمهوری چک
 3. پاسپورت معتبر به عنوان مدرک شناسایی
 4. نمایش تمکن مالی برای طول زندگی
 5. تاییدیه محل زندگی
 6. بیمه سلامت بین المللی معتبر
 7. عدم سوء پیشینه

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی جمهوری چک

البته ممکن است موارد دیگری نیز طی تغییرات پیش بینی نشده اعمال شوند. بنابراین توصیه می کنیم برای دریافت اطلاعات به روز شده به وب سایت سفارت چک مراجعه نمایید.

هزینه های ویزای تحصیلی جمهوری چک

به منظور افزایش شانس دریافت ویزای تحصیلی چک بایستی هنگام ثبت درخواست تمکن مالی مبنی بر توانایی پوشش یک سال زندگی و تحصیل در چک را ارائه نمایید. البته برای دانشجویان بین المللی حق کار دانشجویی نیز تعریف شده است.

در مرحله بعدی هزینه های تصیل به میان آمده که بین 2 الی 3 هزار یورو برایمقاطع لیسانس و فوق لیسانس، 3الی 4 هزار یورو برای دوره های تخحصص و PhD و 7 الی 13 هزار یورو برای رشته های حوزه پزشکی در چک می باشند.

برای زندگی در چک بایستی هزینه 300 الی 500 یورو را به شکل ماهیانه زندگی دانشجویی در نظر داشت. مسکن، خورد وخوراک و رفت و آمد از جمله برجسته ترین این هزینه ها می باشند.

هزینه های ویزای تحصیلی جمهوری چک

هزینه درخواست ویزای بلند مدت تحصیلی چک نیز 2500 کورون چک بوده که حدودا معادل 100 یورو می باشد. هنگام انتخاب کشور، دانشگاه و رشته برای مهاجرت، داشتن آگاهی کافی نسبت به موارد مالی به عنوان یکی از نکات غیر قابل جایگزین اهمیت بسیار زیادی برای اتخاذ تصمیمی منطقی دارد.

شرایط تمدید ویزای تحصیلی جمهوری چک

در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی امکان کار دانشجویی وجود دارد. این نکته کمک شایانی به یافتن شغلی مناسب پس از فارغ التحصیلی می نماید. در برنامه های تحصیلی کشور چک امکان تمدید اقامت از فارغ التحصیلی از طریق یافتن کار وجود دارد. در حین تحصیل نیز اگر نیازمند مدت بیشتری برای گذراندن واحد های درسی خود باشید بنا به نظر دانشگاه می توانید ویزای تحصیلی تان را تمدید نمایید.

شرایط تمدید ویزای تحصیلی جمهوری چک

البته با توجه به کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های کشور چک معمولا دانشجوین بین المللی تحصیل خود را در موعد مقرر به پایان می رسانند. به همین علت تمدید ویزای چک معمولا در زمینه یافتن شغل و تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری چک مطرح می گردد.

برای آشنایی جامع با شرایط تحصیل در چک مقاله ای با عنوان تحصیل در چک را به شما پیشنهاد می کنیم. مطالعه آنرا از دست ندهید: تحصیل در چک

شانس دریافت ویزای تحصیلی چک در سال 2020

طی سالهای گذشته، اداره مهاجرت چک شاهد روند رو به افزایش درخواست های ویزای تحصیلی چک بوده است. به عبارت دیگر، کشور چک در حال قرار گیری در میان برترین کشور های اروپایی برای تحصیل از دید دانشجویان بین المللی می باشد. شرایط مساعد دانشگاهی از لحاظ رتبه بندی بین المللی، کیفیت آموزشی و نرخ پذیرش فارغ التحصیلان در بازار کار کشور چک و سایر کشور های اتحادیه اروپا از جمله مواردی هستند که باعث مطلوبین فزاینده این کشور در پذیرش تحصیلی شده اند.

با توجه به موارد فوق دو سناریو کلی برای شانس دریافت ویزای تحصیلی چک در سال 2020وجود دارد. اول اینکه این کشور آغوش خود را به روی دانشجویان بین المللی گشوده است. وجود نرخ بالای 60 درصد مهاجران تحصیلی گواهی بر این مدعا می باشد. به همین علت پیش بینی می شود که نرخ ورود مهاجران به تحصیلی به چک که منجر به اخذ ویزای تحصیلی می شوند همین روند رو به رشد را طی کنند.

شرایط تمدید ویزای تحصیلی جمهوری چک

اما، سناریو دوم قدری متفاوت است. هنگامی که در برخی از کشور های اروپایی میزان تقاضای ویزای تحصیلی و یا انواع دیگر ویزاها افزایش پیدا کرده، سخت گیری هایی نیز در روند بررسی ویزاها پدید آمده اند. به همین علت ممکن است در روند غربالگری متقاضیان در چک سخت گیری هایی با توجه به زیر ساخت های این کشور اعمال شوند. البته احتمال به تحقق پیوستن این سناریو کمتر از سناریو اول می باشد.

در صورتی که می خواهید درباره شرایط زندگی در چک بیشتر بدانید، مقاله ای با عنوان زندگی در چک را مطالعه نمایید: زندگی در چک

نتیجه گیری

ویزای تحصیلی جمهوری چک طی چند سال اخیر بیش از قبل در راس توجه دانشجویان بین المللی قرار داشته است. مواردی نظیر رتبه بندی دانشگاه ها و کیفیت بالای آموزشی کشور چک سبب شده تا دانشجویان زیادی همه ساله اقدام به ثبت درخواست ویزای تحصیلی چک نمایند.

حق کار دانشجویی، شهریه های مناسب، امکان تحصیل به زبان چکی و انگلیسی و جذب بالا برای فارغ التحصیلان از جمله مواردی هستند که که هنگام انتخاب کشور چک به عنوان مقصد نهایی تحصیل به چشم می خورند.. در تمامی مراحل تصمیم گیری و اقدام برا ویزای تحصیلی چک می توانید از مشاورین مجرب موسسه آریاناپارس کمک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا