...
Search
Close this search box.
تحصیل در چک

شرایط تحصیل در چک

Studying in Czech

کشور چک به عنوان یک کشور اروپایی دارای شرایط مناسبی جهت زندگی، کار و تحصیل می باشد. به همین دلیل همه ساله افراد زیادی این کشور را به عنوان مقصد نهایی تحصیل خود استفاده می کنند. بیش از 300 هزار دانشجو در رشته ها و مقاطع مختلف از مدیریت و پزشکی در جمهوری چک تحصیل می کنند. در این میان بیش از 43 هزار نفر دانشجویان بین المللی از اقصی نقاط دنیا می باشند.

وجود دانشگاه های معتبر نیز یکی از فاکتورهایی بوده که تحصیل در چک را مطلوب دانشجویان بین المللی ساخته است. نکته جالب توجه بعدی عضویت چک در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن می باشد. این بدان معناست که برای موارد اقامتی و کاری از قوانین اروپایی پیروی می کند. این نکته نوید بخش وجود کیفیت بالای آموزش و برنامه های متعدد برای اقامت پس از تحصیل در چک می باشد.

تحصیل در جمهوری چک به مانند اکثر کشور های اروپایی در مقاطع قبل از دانشگاه و مقاطع سه گانه لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به همراه رشته های پزشکی برای دانشجویان بین المللی قابل دسترس می باشد. هر سال شامل 2 ترم دانشگاهی در کشور چک می باشد.

شرایط تحصیل در چک

وجود کیفیت آموزشی بالا، شرایط زندگی مناسب و امکانات رفاهی مناسب در شهر هایی نظیر پراگ، جمهوری چک را به کشوری مناسب برای بسیاری از دانشجویان بین المللی بدل کرده است.

مقاطع تحصیلی کشور چک

در میان بسیاری از کشور های اروپایی، جمهوری چک به عنوان یکی از پیشتازان علم و دانش و تحصیلات آکادمیک مطرح بوده است. مقاطع مختلفی نیز برای تحصیل در رشته های مختلف در کشور چک وجود داشته و دانش آموزان و دانش جویان بین المللی در تمامی این مقاطع قادر به تحصیل می باشند.

مدارس

نه تنها در کشور چک، بلکه در بسیاری از کشور های اروپایی تحصیل در مدارس به زبان رسمی همان کشور ها انجام می شود. به طور کلی تحصیل قبل از دانشگاه در چک از 6 سالگی آغاز شده و تا 19 سالگی ادامه پیدا می کند.

دراین بین تحصیلات تا 15 سالگی رایگان و اجباری می باشد. مدارس مختلفی نیز در جمهوری چک خدمات آموزشی متعددی را به دانش آموزان بین المللی ارائه می دهند. تعدادی از مدارس چک آمموزش های خود را به شکله دو زبانه ارائه می دهند.

سیستم آموزشی کشور چک نیز در برخی از رشته ها متاثر از بودجه بندی آموزشی انگلستان و ایالات متحده بوده و در برخی دیگر از رشته ها و مقاطع نیز تحت تاثیر فرانسه و آلمان می باشد.

تحصیل در مدارس چک

سال تحصیلی چک نیز در هفته نخست ماه سپتامبر آغاز و در هفته آخر ژوئن به پایان می رسد. ارزیابی دانش آموزان نیز بر مبنای امتیازبندی بر مبنای عدد 1 به معنی عالی تا امتیاز 5 به معنی افتضاح می باشد. برخی از مدارس کشور چک که برای دانش آموزان بین المللی مناسب هستند، به شرح زیر می باشند.

کالج

با توجه به کیفیت بالای آموزشی در جمهوری چک، افراد زیادی تحصیل در مقطع کالج را در کالج های برتر چک مانند کالج بانکداری چک و یا کالج های پراگ و یونیکورن در کانون توجه خود قرار می دهند. هدف نهایی آموزش در کالج های چک آماده سازی دانش جویان برای مهارت های تخصصی می باشد. در این میان حتی می توان از کالج های زبان انگلیسی، کالج های گرامر و یا کالج های پزشکی چک نیز نام برد.

کالج های چک

عدم وجود آزمون ورودی از جمله نکات برجسته کالج های چک می باشند. ازیابی ورود کالج های جمهوری چک بر اساس نمرات کسب شده در دوران دبیرستان می باشد. در میان برترین کالج های چک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. کالج بانک داری (College of Banking)
 2. کالج چک (Czech College)
 3. کالج پراگ
 4. کالج یونیکورن (Unicorn College)
 5. کالج نیوتون

کارشناسی

افرادی که قصد تحصیل در چک در مقطع لیسانس را دارند، بایستی در درجه اول آگاه باشند که دوره های لیسانس چک بین 3 الی 4 سال به طول می انجامد. ارائه مدارک تحصیلی مبنی بر 12 سال تحصیل قبل از دانشگاه برای مقطع کارشناسی در جمهوری چک الزامی است. این 12 سال برای دانشجویان ایرانی معادل ارائه مدارک تحصیلی تا دیپلم و یا مقطع پیش دانشگاهی می باشد. نکته بعدی وجود شرط معدل بالای 14 برای پذیرش در دانشگاه های چک می باشد.

کارشناسی در چک

قدم بعدی برای تحصیل در مقطع کارشناسی چک، دانش زبان انگلیسی است. بسیاری از دانشگاه های چک دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. به همین علت برای تحصیل در دوره لیسانس چک بایستی امتیاز 6 در آزمون آیلتس و یا معادل آن را ارائه دهید.

کارشناسی ارشد

برای دوره های کارشناسی ارشد در چک معمولا طول تحصیل دو ساله را متصور می شویم. برای بسیاری از دوره های فوق لیسانس چک به مانند ایران بایستی در پایان تحصیل پایان نامه ای ازائه شود. میزان بسیار زیادی از دوره های فوق لیسانس چک به زبان انگلیسی ارائه می شود. به همین علت ارائه نمره مناسب در آزمون هایی نظیر آیلتس یا معادل آنها برای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور چک الزامی می باشد.

رتبه بندی دانشگاه های چک نیز دز وضعیت مناسبی قرار دارند. حتی، 5 دانشگاه کشور چک در میان برترین دانشگاههای دنیا به چشم می خورند. وضعیت مناسب زندگی برای دانشجویان در محیطی بین المللی از دیگر نکات تحصیل در چک به شمار می رود. بسیاری از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در چک، شهر پراگ را انتخای می نمایند.

کارشناسی ارشد در چک

پراگ به عنوان یکی از توریست پذیر ترین شهر های دنیا با عنوان الماس اروپا شناخته شده و زیر ساخت های مناسبی برای افرادی از سایر کسور ها فراهم نموده است.

دکتری

یکی از نکات جالب توجه برای تحصیل دکتری چک، تحصیل رایگان برای دانشجویانی است که مقطع فوق لیسانس خود را در این کشور با موفقیت سپری کرده باشند. ولی به طور کلی، برای تحصیل مقطع دکتری چک در ابتدا بایستی از لحاظ سوابق تحصیلی، آکادمیک، پژوهشی و غیره نظر استاد راهنما یا سوپروایزر جلب شود. طول دوره های دکتری در کشور چک نیز معمولا بین 3 الی 5 سال خواهد بود.

تحصیل پزشکی

رشته های پزشکی نه تنها در چک بلکه در سایر نقاط دنیا به عنوان یکی از رشته های ایده آل به شمار می رود. موقعیت های شغلی مناسب و درآمد قابل توجه برای فارغ التحصیلان حوزه پزشکی از جمله مزایای تحصیل در این حوزه به شمار می آید. کشور چک نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

به همین علت برای بسیاری دانشگاه های دنیا در مقطع پزشکی شرایط ورود سختگیرانه ای در مقایسه با سایر رشته ها وجود دارند. برای تحصیل پزشکی در کشور چک نیازمند قبولی در آزمون ورودی می باشد. البته دوره های آمادگی آزمون ورودی پزشکی در چک نیز با عنوان دوره پری مدیکال وجود دارند. البته گذراندن این دوره اجباری نمی باشد بلکه نکته مهم قبولی در آزمون ورودی پزشکی چک می باشد.

متقاضیان ایرانی تحصیل پزشکی چک می توانند در کشورهای امارات و ترکیه در آزمون ورودی شرکت نمایند. پس از قبولی در آزمون پری مدیکال می توان برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های چک اقدام نمود. آزمون پری مدیکال چک به زبان انگلیسی برگزار شده و محدودیتی برای دفعات شرکت در آن وجود ندارد. بنابراین اگر متقاضیان برای بار نخست در این آزمون پذیرفته نشوند، امکان شرکت مجدد به دفعات برای آنها وجود دارد.

هزینه های تحصیلی کشور چک

هزینه های تحصیلی در کشور چک متناسب با رشته و مقاطع تحصیلی مشخص می شوند. البته هنگام صحبت از هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی جمهوری چک نباید از مواردی مانند حق کار دانشجویی، هزینه های زندگی و قوانین سفارت برای نمایش تمکن مالی نیز غافل شویم.

هزینه های تحصیل در چک

مقطع میانگین هزینه تحصیل
کارشناسی و کارشناسی ارشد 2 الی 3 هزار یورو
دکتری و تخصص 3 الی 4 هزار یورو
حوزه پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی  7 الی 13 هزار یورو

 

لازم به ذکر است که هزینه های فوق به شکل میانگین می باشد و به منظور اطلاع از هزینه های دقیق که با توجه به مقطع، رشته و دانشگاه انتخابی تان متفاوت می باشد، بایستی به وب سایت دانشگاه ها مراجعه نمایید.

مراحل و مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور چک

کشور چک طی سالهای اخیر با توجه به شرایط مناسب تحصیل از لحاظ هزینه و رتبه علمی و همچنین نکات مناسب برای زندگی از لحاظ اجتماعی جزو برترین مقاصد دانشجویان بین المللی بوده است.

همه ساله شمار زیادی از ویزاهای تحصیلی برای تحصیل در مقاطع مختلف کشور چک مورد بررسی قرار می گیرند. اما مراحل و مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور چک چه مواردی هستند؟ در ادامه به بیان پاسخی مناسب برای این سوال می پردازیم.

در مرحله اول بایستی با توجه به شرایط و مقطع مورد نظرتان، رشته مناسبی را انتخاب نمایید. بیش از 1000 رشته در مقاطع مختلف تحصیلی در چک به زبان اگلیسی ارائه شده اند که دانشجویان بین المللی از اقصی نقاط دنیا قادر به انتخاب آنها می باشند.

مدارک مختلفی برای اخذ پذیرش بر اساس رشته و مقطع انتخابی از متقاضیان تحصیل در چک مطالبه می شود. اما مواردی مانند مدارم تحصیلی و ریز نمرات، توصیه نامه، انگیزه نامه و مدرک دانش زبان انگلیسی میان همه دانشگاه های چک مشترک می باشد.

مراحل و مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور چک

شرایط و مدارک لازم برای ورود به دانشگاه های چک ممکن است متفاوت باشد. مواردی از قبیل شهریه، الزامات مدارک و یا ددلاین دانشگاه های چک با توجه به رشته و مقطع مورد نظر دارای تفاوت هایی هستند. بنابراین بایستی با توجه به گزینه های انتخابی تان، فرم های دانشگاه ها را به شکل آنلاین تکمیل نمایید. سپس این فرم ها را همراه با هزینه بررسی مدارک در قسمت ادمیشن و مدارک مورد نیاز دیگر برای دانشگاه ها به شکل آنلاین ارسال نمایید.

برخی از رشته ها و دانشگاه ها در کشور چک نیازمند شرکت در آزمون های ورودی مانند آزمون پری مدیکال برای تحصیل پزشکی چک می باشند. این مورد نیز بایستی مد نظر متقاضیان تحصیل در چک باشد.

پس از انجام مکاتبات با قسمت پذیرش دانشگاه ها، انجام بررسی های لازم، پرداخت شهریه ترم اول و اخذ پذیرش قطعی، نوبت به درخواست ویزای چک می رسد. البته فرآیند اخذ ویزای جمهوری چک ممکن است تا 60 روز به طول بیانجامد.

به همین علت زمانبندی دریافت پذیرش تحصیلی، اقدام برای ویزا و تاریخ شروع ترم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. به عبارت دیگر زمان بندی مناسب برای ورود به کشور چک با توجه با تاریخ های شروع ترم از مهمترین نکاتی است که هنگام در خواست ویزا بایستی بدان توجه ویژه ای شود.

مزایا و معایب تحصیل در چک

یقینا تحصیل در چک به عنوان یک گام بزرگ و تعیین کننده در زندگی متقاضیان با مزایا و معایبی همراه می باشد. کشور جمهوری چک در میان کشور های بلوک شرقی اروپا با توجه به شرایط اقتصادی، تجاری و صنعتی جزو کشور های برجسته به شمار می رود.

مواردی نظیر امنیت مناسب با توجه به ظرفیت پذیرش توریست در این کشور در زمره مزایای چک لحاظ می شوند. روش های مختلف مهاجرتی مانند تحصیل، سرمایه گذاری، کار، ازدواج و غیره خبر از پتانسیل بالای چک در جذب مهاجران از اقصی نقاط دنیا می دهد.

مزایا و معایب تحصیل در کشور چک

اما اگر قصدزندگی پس از تحصیل در چک را داشته باشید، بایستی با زبان چکی آشنا شوید. زبان چکی با توجه پیشینه تاریخی این کشور و موقعیت جغرافیایی آن شباهت بسیار زیادی با زبان اسلواکی دارد. طبیعتا برای موقعیت های شغلی و گذران زندگی روزمره زبان زندگی می تواند به عنوان فاکتوری تسهیل کننده به شمار رود.

برترین دانشگاه های کشور چک

دانشگاه های موجود در کشور چک دارای سیستم آموزشی با کیفیت آموزشی بالایی هستند. مدارک اخذ شده از اکثر دانشگاه های کشور چک در سایر کشور های دنیا مورد قبول بوده و از اعتبار بالایی برخوردارند. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه های چک خواهیم پرداخت.

بهترین ها از لحاظ علمی

موارد مختلفی نظیر رتبه بندی دانشگاه ها به شکل بین المللی، میزان جذب دانشجویان بین المللی، میزان مقالات و پژوهش های معتبر انجام شده در دانشگاه ها و نرخ پذیرش فارغ التحصیلان در بازار های کار بین المللی از جمله مواردی بوده که در تعیین بترین دانشگاه های چک تاثیر گذار می باشند.

 1. دانشگاه چارلز
 2. دانشگاه فنی – مهندسی چک
 3. دانشگاه صنعتی برنو
 4. دانشگاه پالاکی

کم هزینه ترین دانشگاه های چک

هزینه دانشگاه های کشور چک به موارد متعددی وابسته می باشد. مقطع مورد نظر، رشته و دانشگاه انتخابی، شهر محل تحصیل و زبان تحصیل از جمله موارد تاثیر گذار در میزان شهریه دانشجویان بین المللی می باشند. بنابراین، طیف وسیعی از شهریه ها در دانشگاه ها جمهوری چک وجود دارند. حتی عده ای زیادی از متقاضیان به امید تحصیل رایگان در چک اقدام به تحصیل می نمایند.

در ادامه به معرفی برخی از کم هزینه ترین دانشگاه های چک می پردازیم.

دانشگاه چارلز چک با شهریه هایی از قبیل 9700 دلار برای رشته فیزیوتراپی، 2300 دلار برای هنرهای لیبرال و علوم انسانی، 6200 دلار برای علوم کامپیوتر و 6800 دلار برای رشته روابط بین الملل در میان ارزانترین دانشگاه های چک به چشم می خورد.

دانشگاه پالاکی نیز در میان ارزانترین دانشگاه های کشور چک رده دوم را به خود اختصاص داده است. شهریه هایی مانند 2500 یورو برای رشته های حقوق، 3000 یورو برای رشته های شاخه علوم و 10500 یورو برای رشته های پزشکی در این دانشگاه به چشم می خورند.

رتبه سوم ارزانترین دانشگاه های چک از آن دانشگاه فنی مهندسی چک CTU می باشد. شهریه 4400 دلار برای مهندسی مکانیک، 4850 دلار برای معماری و 5650 دلار برای IT در میان شهریه های این دانشگاه به چشم می خورند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان تحصیل در چک، مورد قبول واقع شدن مدارک تحصیلی شان در ایران می باشد. عده زیادی از دانشجویان ایرانی پس از پایان تحصیل به ایران بازگشته و قصد ادامه کار یا تحصیل را دارند.

دانشگاه های چک

به همین دلیل دانشگاه های چک مورد تایید وزارت علوم برای دانشجویان ایرانی بسیار مهم هستند. دانشگاه های چک مورد تایید وزارت علوم ایران به مانند سایر دانشگاه ها در اقصی نقاط دنیا شامل سه دسته ممتاز، خوب و متوسط می باشند.

نام دانشگاه   دسته بندی وزارت علوم ایران

 • Charles University ممتاز (الف)
 • Czech University of Life Sciences خوب (ب)
 • Brno University of Technology خوب (ب)
 • Czech Technical University خوب (ب)
 • Masaryk University خوب (ب)
 • University of Economics خوب (ب)
 • Palacky University خوب (ب)
 • University of West Bohemia متوسط (ج)
 • Tomas Bata University متوسط (ج)
 • University of South Bohemia متوسط (ج)

شرایط دریافت اقامت کشور چک پس از تحصیل

کشور جمهوری چک نیز به مانند اکثر کشور های اروپایی شرایط اقامتی پس از تحصیل برای فارغ التحصیلان فراهم کرده است. پیش از آن دانشجویان در حین تحصیل از حق کار دانشجویی برخوردار هستند. ویزای تحصیلی قابل تبدیل به انواع دیگر ویزاها از جنس اقامتی می باشند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در مقاطع مختلف کشور چک می توانند از طریق کار، سرمایه گذاری و غیره نسبت به تمدید اقامت و یا دریافت اقامت دائم چک اقدام نمایند.

برای آشنایی با شهرهای کشور چک این مقاله را مطالعه نمایید: شهرهای چک

نتیجه گیری

کشور چک به عنوان یکی از کشور های مهم اروپا و حوزه شینگن با توجه به شرایط زندگی و کیفیت بالای تحصیل از دیرباز مد نظر دانشجویان بین المللی بوده است. شرایط تحصیل در چک نیز در میان سایرکشور های اروپایی برجسته است. رتبه بندی دانشگاه های چک نیز بسیار جالب توجه می باشد.

نام برخی از دانشگاه های کشور چک در میان برترین دانشگاه های دنیا به چشم می خورند. رشته ها و مقاطع مختلفی نیز از رشته های فنی و مهندسی گرفته تا پزشکی در کشور چک وجود دارند. جهت کسب اطاعات بیشتر می توانید از مشاوره های تخصصی موسسه آریانا پارس بهره مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا