...
Search
Close this search box.
مهاجرت کاری
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت » مهاجرت کاری

شرایط مهاجرت کاری

Work migration conditions

مهاجرت کاری یکی از روش های مهاجرت بوده که در سالیان اخیر بسیار مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته است. هزینه های مورد نیاز روش های مهاجرت سرمایه گذاری و روش مهاجرت تحصیلی از یک سو و یافتن شغل مناسب با درآمد بالا و رسیدن به کیفیت زندگی مطلوب در کشورهای توسعه یافته از سوی دیگر، مهاجرت کاری را در بین پر مخاطب ترین روش های مهاجرت قرار می دهد.

مهاجرت کاری به روش های مختلفی امکان پذیر می باشد که هر کدام شرایط و ضوابط مخصوص به خود را دارند. در نتیجه متقاضیان روش مهاجرت کاری باید بر مبنای کشور مورد نظر و ملزومات در نظر گرفته شده و همچنین توانمندی ها و ویژگی های خودشان اقدام به مهاجرت از این طریق نمایند. در این مطلباز جنبه های مختلف روش مهاجرت کاری را مورد بررسی قرار می دهیم.در این مطلب از جنبه های مختلف روش مهاجرت کاری را مورد بررسی قرار می دهیم.

مهاجرت کاری

روشهای مهاجرت کاری

ویزای کاری به 3 زیردسته کلی تقسیم بندی می شود که شرایط و نتایج هر کدام با دیگری متفاوت است. این 3 دسته عبارتند از داشتن دعوت نامه کاری یا Job Offer، ویزای نیروی متخصص یا Skilled Worker و ویزای نیروی جستجوی کار یا Job Seeker. به صورت کلی برای یافتن شغل مناسب در هر کجای دنیا و به خصوص کشورهای توسعه یافته و پیشرفته، فرد باید دارای توانمندی های بسیار خوبی بوده، از نظر سنی و جسمی در شرایط مناسبی قرار داشته و از سوابق علمی، کاری و سطح دانش زبان های خارجی بالایی برخوردار باشد. در هر سه روش ذکر شده ابتدا به فرد اقامت موقت داده می شود و معمولا پس از 3 تا 5 سال کار کردن در کشور مورد نظر و پرداخت مالیات اقامت دائم و پس از آن در صورت احراز شرایط شهروندی، تابعیت آن کشور اعطا می گردد.

روش داشتن دعوت نامه کاری (Job Offer)

در این روش متقاضی در صورت داشتن دعوت نامه کاری رسمی از یک کارفرما در کشور مورد نظر می تواند برای دریافت ویزای کار اقدام نماید. در حالی که یافتن و داشتن دعوت نامه کاری بزرگترین مشکل این روش محسوب می شود. اغلب کارفرماها در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته موظف اند نیروهای کاری مورد نیاز خود را از فارغ التحصیلان و بیکاران کشور خود تامین نمایند و برای این موضوع می بایست به دولت و کشور خود پاسخگو باشند.

مهاجرت کاری

در مورد کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا شرایط سخت تر نیز می شود. بدین صورت که کارفرما ابتدا باید تقاضای خود را به مدت 3 هفته تا 3 ماه آگهی نموده، در صورتی که ابتدا از خود کشور مورد نظر و سپس کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیروی کار مورد نظر وجود نداشته باشد، پرونده متقاضیان سایر کشورها بررسی می شود. در نتیجه فرد باید از توانمندی های بسیار بالا و سطح دانش زبانی خوبی برخوردار باشد تا بتواند کارفرما را برای اخذ دعوت نامه کاری متقاعد کند.

روش نیروی متخصص کاری (Skilled Worker)

در این روش در صورتی که کشورهای پیشرو تشخیص دهند فردی در زمینه مورد نظر آن ها واقعا متخصص است از ابتدا به وی اقامت دائم داده و ازتوانایی وی استفاده می کنند. اعطای این نوع ویزا یک سیستم امتیاز بندی دارد که در حال حاضر در کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند موجود بوده و شرایط هر کشور با دیگری متفاوت است. در این سیستم امتیاز بندی بر اساس فاکتورهای مختلفی از قبیل سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک زبان و شرایط خانوادگی متقاضیان به کسانی که حد نصاب امتیاز مورد نظر هر کشور را اخذ کنند، ویزای کار داده می شود.

با توجه به اینکه هر ساله متقاضیان بسیار زیادی برای این روش از سراسر دنیا اقدام می کنند و یک سیستم رقابت گونه می باشد حد نصاب امتیاز برای پذیرش مدام در حال افزایش است. داوطلبان این روش می توانند با مراجعه به صفحه امتیازبندی اسکیلدورکر و ثبت مشخصات خود از امتیاز تعلق گرفته به آن ها مطلع شوند.

مهاجرت کاری

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره سیستم امتیازبندی نیروی متخصص کاری در کانادا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : اکسپرس انتری کانادا

روش نیروی جستجوی کار (Job Seeker)

سومین روش دریافت ویزای کار با نام نیروی جستجوی کار شناخته می شود. اخیرا این روش در کشورهای آلمان و افریقای جنوبی ارائه می گردد. در این روش نیز بر اساس فاکتورهای سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و سابقه کاری به افراد متقاضی ویزای جستجوی کار اعطا می کنند و فرد متقاضی باید در مدت زمان معینی که در هر کشور متفاوت است شغل مورد نظر خود را پیدا کند. مدت زمان در نظر گرفته شده در کشور آلمان 6 ماه و در کشور افریقای جنوبی از یک تا سه سال می باشد. در صورتی که متقاضی نتواند در مدت زمان تعیین شده کار مورد نظر خود را پیدا نکنند به کشور مبدا بازگردانده خواهند شد.

مهاجرت کاری

در این روش نیز رقابت بسیار شدیدی بین متقاضیان وجود دارد و داشتن شرایط مناسب تر در دریافت این نوع ویزا تاثیر گذار است. نکته قابل ذکر اینکه در این روش برای کشور آلمان متقاضی باید حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح B1 را داشته باشد اما برای کشور افریقای جنوبی نیازی به مدرک زبان انگلیسی نیست و دانش زبان انگلیسی کفایت می کند.

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری با کمترین هزینه

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار در انتخاب هر مقوله ای میزان هزینه مورد نیاز است. معمولا افراد همواره برای هر اقدامی به دنبال روش های کم هزینه هستند. از مهمترین سوالاتی که متقاضیان همواره به دنبال یافتن پاسخ آن هستند این است: بهترین کشورها برای مهاجرت کاری با کمترین هزینه کدام کشورها هستند؟ به طور کلی روش مهاجرت کاری یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت است اما در عین حال این روش از پیچیدگی های خاصی برخوردار است و اخذ ویزای کار دشوار می باشد.

با این وجود داشتن ویزای کار به خصوص در کشورهای اروپایی بسیار تاثیر گذار است چرا که این نوع ویزا از یک سو معمولا منجر به اقامت دائم و پس از آن دریافت تابعیت می گردد و از سوی دیگر فرد می تواند از امکانات کاری و حضور در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن بهره مند گردد. اما در صورت داشتن توانمندی های بالا، شرایط لازم و یا دعوت نامه کاری، بهترین کشورها برای مهاجرت کاری با کمترین هزینه کدام اند؟ در این قسمت به چند کشور برتر برای مهاجرت کاری اشاره می شود.

انگلیس

کشور انگلیس دارای یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا و همچنین بازار کار بسیار خوب می باشد. با توجه به رابطه سیاسی نزدیک انگلیس و آمریکا بیشتر شرکت های بزرگ دنیا در این کشور نمایندگی دارند و در نتیجه اقتصاد این کشور را رونق بخشیده اند. همچنین با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تمامی نیروهای کاری اتحادیه اروپا تا مدت زمان معینی باید به تدریج از این کشور خارج شوند، بنابراین این کشور باید نیروی کار خود را از کشور خود و سایر کشور ها تامین کند.

مهاجرت کاری

نکته مثبت دیگر زبان رسمی این کشور است که همه مردم آن به زبان انگلیسی صحبت می کنند. کیفیت زندگی نیز در انگلیس بالا بوده و یکی از برترین نظام ها آموزشی دنیا را دارا می باشد. اخذ ویزای کار در این کشور هزینه پایینی دارد اما بسیار مشکل می باشد. البته با توجه به خروج نیروهای کاری اتحادیه اروپا به نظر می رسد در سال های پیش رو شرایط بهتری برای جذب نیروی کاهر داشته باشد. در حال حاضر بهترین راه مهاجرت به انگلستان از طریق ویزای کاری داشتن دعوت نامه کاری از یک کارفرما در این کشور می باشد.

آلمان

یکی از برترین کشور های اتحادیه اروپا برای کار و اقامت آلمان است. این کشور دارای برترین اقتصاد در دنیا و کشور صنعتی پیشرو اتحادیه اروپا می باشد. با توجه به اقتصاد و صنعت این کشور مشاغل بسیار زیاد و متنوعی در این کشور وجود دارد و همواره در این کشور استارت آپ ها و شرکت های بین المللی فراوانی دیده می شود.

مهاجرت کاری

نکته مهم در این کشور زبان این کشور است که بسیار برای شهروندان آلمانی حائز اهمیت بوده و تعصب خاصی به آن دارند. بنابراین برای دریافت ویزای کاری علاوه بر داشتن توانمندی های بالا دانستن زبان آلمانی می تواند بسیار کمک کننده باشد. علاوه بر روش داشتن دعوت نامه کاری کشور آلمان برای افراد متخصص و دارای ویژگی های مورد نظر ویزای جستجوی کار 6 ماهه صادر می کند که متقاضی می تواند موقتا وارد این کشور شده و در محیط کسب و کار آن کارفرما و شغل مورد نظر خود را یافته و شاغل گردد، در غیر اینصورت پس از مدت زمان ذکر شده باید این کشور را ترک نماید.

کانادا

کشور کانادا به عنوان مهاجر پذیرترین کشور دنیا شناخته می شود و مقصد مورد علاقه بسیار از مهاجرین دنیا به خصوص ایرانی ها می باشد. با توجه به وسعت سرزمینی زیادو جمعیت کم، این کشور نیاز خود به نیروهای کاری متخصص و ماهر را از سایر کشورها برآورده می سازد. به همین منظور روش های مختلفی برای دریافت ویزای کار کانادا وجود دارند که عبارتند از دریافت دعوت نامه کاری، نیروی کار متخصص و برنامه خود اشتغالی.

مهاجرت کاری

در صورتی که فرد دارای تخصص، مهارت و توانمندیهای بالایی در کار خود بوده و بتواند شرایط مورد نظر کارفرما یا دولت کانادا را کسب کند، امکان اخذ اقامت موقت به راحتی برای وی مهیا بوده و بعد از گذشت 3 الی 5 سال می تواند اقامت دائم خود را دریافت نماید. نکته مثبت این کشور زبان رسمی آن می باشد که بیشتر مردم آن به زبان انگلیسی صحبت می کنند. زبان دوم این کشور فرانسوی است و در برخی ایالت ها مانند کبک دانستن زبان فرانسوی برای دریافت ویزای کار پوئن بسار مثبتی به حساب می آید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط  کار در کانادا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : کار در کانادا

سوئیس

در رده بندی بهترین کشورهای اروپایی برای کار و زندگی در سال 2018 این کشور رتبه نخست را به خود اختصاص داد. میزان در آمد در این کشور بسیار بالا بوده و تقریبا 3 برابر کشور هایی چون آلمان و فرانسه می باشد و در عین حال مالیات ها نیز نسبتا پایین هستند. اما با توجه به کیفیت بالای زندگی در این کشور هزینه های زندگی بسیار بالا بوده و یکی از نکات قابل تامل می باشد. سوئیس چند زبان رسمی پذیرفته شده دارد که بیشتر مردم آن به زبان آلمانی صحبت می کنند.

مهاجرت کاری

تعداد انواع مشاغل در این کشور مانند آلمان بسیار بالا نیست اما در مقابل نرخ بیکاری افراد بسیار پایین است و در زمینه های داروسازی، مراقبت های پزشکی، مشاغل مهندسی و شرکت های کامپیوتری و نرم افزاری فرصت های شغلی خوبی در این کشور وجود دارد. راه دریافت ویزای کاری برای سوئیس محدود و تنها داشتن دعوت نامه کاری از یک کارفرما می باشد که روند مهاجرت به این کشور از روش کاری را مشکل می سازد.

آسان ترین کشورها برای مهاجرت کاری

بیشتر افراد همواره به دنبال راحت ترین روش ها برای انجام کارها و رسیدن به اهداف خود هستند. مهاجرت کاری نیز از این قاعده پیروی می کند. با توجه به شرایط سخت سیستم های مختلف دریافت ویزای کار مانند سیستم امتیاز بندی یا داشتن دعوت نامه به خصوص در کشورها بسیار پیشرفته، گاهی اوقات متقاضیان به دنیال آسان ترین کشورها برای مهاجرت کاری می گردند.

مهاجرت کاری

با توجه به اینکه اهداف افراد از مهاجرت کردن متفاوت بوده و هر شخص ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد؛ در این بخش به معرفی آسان ترین کشور ها برای مهاجرت کاری می پردازیم. این کشور ها به راحتی ویزای کار صادر نموده و افراد می توانند یک تجربه شغلی جدید و منحصر به فرد در زندگی خود داشته باشند. در نتیجه، هیچوقت برای انجام مهاجرت دیر نیست و تنها افراد باید بر اساس ویژگی ها و توانمندی های خود و یک برنامه ریزی درست و اصولی قبل از اینکه کار خود در کشور مبدا را رها کنند، بهترین تصمیم را اخذ نمایند.

کامبوج

یکی از کشورهایی که همواره یک مقصد متفاوت برای افرادی است که تمایل دارند زندگی متفاوتی را تجربه کنند کشور کامبوج می باشد. این کشور یکی از راحت ترین کشورهای دنیا جهت یافتن شغل و دریافت ویزای کار بوده و شرایط مهاجرت کاری را برای همه افراد راحت کرده است. این کشور دارای تاریخ غنی بوده و صنعت گردشگری آن حرف اول در حوزه اقتصاد را می زند. اصلی ترین ویزای کشور کامبوج ویزای کار می باشد که به صورت نامحدود نیز تمدید شده و حتی نیازی به دعوت نامه کاری از یک کارفرمای کامبوجی هم نیست. تنها فرد باید برای انجام شغل به صورت قانونی اجازه کار داشته باشد که به این منظور هم سخت گیری خاصی وجود ندارد. بنابراین افرادی که به دنبال راحت ترین راه ها جهت دریافت ویزای کار و مهاجرت کاری به کشوری غیر از کشور خود هستند، می توانند کشور کامبوج را برای مهاجرت کاری انتخاب نمایند.

چین

یکی دیگر از کشورهایی که آسان ترین روش ها برای مهاجرت کاری فراهم کرده است، کشور چین می باشد. با وجود اینکه چین یکی از پرجمعیت ترین کشورهای دنیاست همواره جزو 5 اقتصاد بزرگ دنیا بوده و درسال 2019 رتبه دوم برترین اقتصاهای دنیا را به خود اختصاص داده است. میزان نرخ بیکاری در این کشور نزدیک به 4% گزارش شده که در مقایسه با جمعیت این کشور، نشان دهنده بازار کار فعال و پویای چین می باشد.

مهاجرت کاری

در این کشور همواره فرصت های کاری تدریس زبان های خارجی با توجه به جمعیت بسیار زیادش فراهم بوده است و علاوه بر آن نیز موقعیت های کاری دیگری هم موجود است. بعد از یافتن کار مورد نظر تنها عمل باقیمانده دریافت ویزا می باشد که فقط کمی زمان بر است اما با توجه به اینکه شما کار داشته باشید و کارفرماها هم در این کشور معمولا از درخواست ویزا پشتیبانی می کنند، اخذ ویزا معمولا انجام شدنی است.

سنگاپور

همانند بسیاری از کشورهای حوزه شرق آسیا، در کشور سنگاپور نیز فرصت های زیاد و بی نظیری برای افرادی مهیاست که تمایل دارند در خارج از کشور خود کار کرده و زندگی نمایند. در این کشور طرحی با نام تعطیلات کاری وجود دارد که مدت زمان آن 6 ماه است و دانشجویان و فارغ التحصیلان امکان بهره مندی از آن را دارند.

با توجه به اینکه سنگاپور یکی از بزرگترین مراکز مالی دنیا می باشد داشتن این فرصت هر چند کوتاه بسیار مغتنم است. افراد می توانند در این مدت زمان شغل مورد نظر خود را یافته یا به دنبال بهبود مهارت هایشان باشند. نکته حائز اهمیت اینکه حتی می توان بعد از این مدت برای مهاجرت به سایر کشورها اقدام نمود. در کشور سنگاپور حدود یک سوم جمعیت آن را مهاجران در بر می گیرد و این نشان دهنده فراهم بودن بازار کار در این کشور است.

نیوزلند

نیوزلند یکی از کشورهایی است که زبان رسمی و رایج آن انگلیسی بوده و از اقتصاد پیشرفته و رو به رشدی بهره می برد. در سال 2013 از منظر شاخص توسعه انسانی رتبه هفتم را در میان کشورهای دنیا به خود اختصاص داده و بیشتر اقتصاد آن بر پایه صادرات محصولات کشاورزی و دامی استوار است.

مهاجرت کاری

با توجه به پایین بودن جمعیت کشور نیوزلند در سال های اخیر این کشور برای تامین نیروی کاری مورد نیاز و تکمیل نمودن فرصت های شغلی موجود، دچار چالش است. در نتیجه نیوزلند به فارغ التحصیلان و افراد جویای کار جوان یک فرصت 12 ماهه به نام تعطیلات کاری ارائه می دهد تا افراد بتوانند در این کشور اقامت داشته و نسبت به فرصت های کاری و امکانات آن بهتر شناخت حاصل نمایند. پس اگر متقاضیان مایل باشند در زمینه هایی که کشور نیوزلند نیاز دارد مشغول به کار شوند، این کشور یکی از آسان ترین کشورها برای مهاجرت محسوب می شود.

آلمان

در صورتی که افراد به دنبال یک کشور اروپایی جهت مهاجرت کاری هستند، آلمان بهترین کشور بوده و ساده ترین مسیر را پیش روی متقاضیان قرار داده است. این کشور به عنوان قدرتمندترین اقتصاد اروپا همواره در میان 5 اقتصاد بزرگ دنیا قرار داشته است. حتی با وجود رکود اقتصادی عظیم سال 2008، کشور آلمان توانسته با تکیه بر نیروهای کاری متخصص و پایه های اقتصاد خود، همچنان بزرگترین اقتصاد ناحیه یورو و اروپا محسوب می گردد. نکته حائز اهمیت این است که فرد باید به زبان آلمانی مسلط باشد و حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح B1 را داشته باشد. در این صورت اگر در راستای نیازمندی های کشور آلمان شرایط فرد ارزیابی شود یک فرصت 6 ماهه با عنوان ویزای جستجوی کار به فرد داده می شود تا شغل مورد نظر خود را یافته و اقامت موقت دریافت کند. در غیر این صورت بعد از مدت زمان مورد نظر باید این کشور را ترک کند.

حداقل شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری کشورهای برتر جهان

کار کردن در یک شغل خوب با حقوق بالا همواره یکی از موارد مورد نظر بیشتر افراد می باشد. تقاضایی که با وجود اینکه جزو نیازهای اولیه هر شخص می باشد، در اغلب کشورهای جهان به یک رویا تبدیل می شود. خیلی از افراد داوطلب پیدا کردن یک شغل متناسب با دانش، تخصص و توانمندی های خود هستند تا حداقل نگرانی های اقتصادی شان را بر طرف کند. از سوی دیگر معمولا افراد به دنبال کار کردن در کشوری با شرایط اقتصادی پایدار و سطح زندگی خوب بوده و در نتیجه به دنبال مهاجرت کاری هستند.

مهاجرت کاری

از آنجا معمولا روش مهاجرت کاری منجر به اقامت دائم افراد در کشور مورد نظر می گردد و با توجه به هزینه های بالای روش های دیگر مهاجرت مانند مهاجرت تحصیلی و مهاجرت به روش سرمایه گذاری، معمولا افراد به دنبال این هستند تا حداقل شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری کشورهای برتر جهان را بدانند تا بتوانند بر اساس ویژگی ها و شرایط خود بهترین انتخاب ممکن را داشته باشند.باید این نکته را در نظر داشت که شرایط لازم برای انواع روش های مهاجرتی هر سال ممکن است از طرف کشور مقصد دچار تغییراتی شود. در این قسمت حداقل شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری کشورهای برتر جهان را مورد بررسی قرار می دهیم.

کانادا

یکی از محبوبترین مقصد مهاجران دنیا کشور کانادا است که سالیانه پذیرای مهاجران بسیاری می باشد. با توجه به جمعیت نسبتا کم این کشور در برابر مساحت بسیار زیاد و وجود منابع طبیعی فراوان و اقتصاد پویا و رو به رشد، کانادا روش های مختلفی برای اخذ ویزای کار واقامت این کشور قرار داده است. موردی که باید در نظر گرفته شود این است که متقاضی می خواهد برای کدام ایالت این کشور اقدام کند. به عنوان نمونه در صورتی اکه فرد بخواهد برای ویزای کار ایالت کبک اقدام نماید علاوه بر تسلط به زبان فرانسوی و داشتن مدرک آن، سایر مدارک خود را نیز باید به زبان فرانسوی ترجمه کند.

مهاجرت کاری

ساده ترین روش در هر کشور داشتن دعوت نامه کاری است که کانادا نیز از این قاعده مستثنئ نمی باشد. علاوه بر آن ای کشور به روش نیروی متخصص که قبلا توضیح داده شد ویزای کاری صادر می کند. روش نیروی متخصص کانادا به 2 صورت اکسپرس اینتری و استانی ارائه می شود. برای روش اکسپرس اینتری معمولا سن زیر 30 سال، مدرک تحصیلی فوق لیسانس، سابقه کار حداقل 3 سال و مدرک زبان آیلتس با نمره 5/7 به بالا از شانس بسیار خوبی برای اخذ این نوع ویزا برخوردار است.

در روش استانی معمولا سن زیر 36 سال، مدرک تحصیلی فوق لیسانس، سابقه کاری 6 سال به بالا و مدرک زبان آیلتس با نمره 5/6 به بالا می تواند شانس خوبی را برای دریافت این نوع ویزا برای افراد مهیا کند. در صورت دریافت این ویزا فرد باید دست کم 2 سال اول را در ایالت مورد نظر کار کند.

استرالیا

در کنار کانادا کشور استرالیا از کشورهایی است که در اعطای ویزای کاری به نیروهای متخصص بسیار فعال بوده و با وجود اینکه شرایط جذب نیروی متخصص در این کشور همواره تغییر می کند، اما هنوز هم یکی از کشورهایی است که بیشترین مهاجران را می پذیرد. نکته ای که در مورد استرالیا وجود دارد این است که حتما باید رشته تخصصی فرد در لیست مورد نظر این کشور وجود داشته باشد. این کشور نیز بر اساس فاکتورهای موثر در روش نیروی متخصص اقدام به جذب افراد توانمند و مورد نیاز خود می نماید.

در صورتی که فرد زیر 35 سال بوده، دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس باشد، حداقل 5 سال سابقه کار تخصصی در راستای مدرک تحصیلی خود داشته باشد و بتواند مدرک زبان آیلتس 5/7 به بالا ارائه دهد از شانس بالایی برای دریافت این نوع ویزای استرالیا برخوردار خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در باره سیستم امتیازبندی نیروهای متخصص کاری استرالیا لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : اسکیلد ورکر استرالیا 

آلمان

همانطور که پیشتر اشاره شد در بین کشورهای اروپایی آلمان بهترین شرایط را برای جذب نیروی کار دارا می باشد. با توجه به نرخ پایین بیکاری در این کشور و دارا بودن برترین اقتصاد دنیا همواره فرصت های شغلی مناسبی در این کشور وجود دارد. کشور آلمان به افرادی که متقاضی کار در این کشور باشند، با توجه به شرایط و توانمندی هایشان یک ویزای 6 ماهه جستجوی کار می دهد تا فرد در این مدت شغل مورد نظر خود را بیابد.

مهاجرت کاری

حداقل شرایط لازم برای این منظور داشتن سن زیر 40 سال، مدرک تحصیلی لیسانس، مدرک زبان آلمانی حداقل B1 و سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی حدود 5 سال است. نکته مهم این است که در صورتی که فرد نتواند در مدت زمان تعیین شده شغل مورد نظر خود را بیابد به کشور مبدا برگردانده خواهد شد.

نیوزلند

کشور نیوزلند از جهت شرایط امنیت شغلی، پیشرفت تخصصی، مقدار افزایش حقوق و توان کار و زندگی رتبه های بسیار خوبی را در دنیا به خود اختصاص داده است. این کشور جزو کشورهای انگلیسی زبان می باشد که یک سیستم امتیاز بندی مخصوص به خود برای ورود مهاجران کاری به روش نیروی متخصص ارائه نموده است.

در صورتی که متقاضی در رشته های مورد نیاز این کشور تحصیل نموده و دارای سن زیر 40 سال، مدرک تحصیلی حداقل فوق لیسانس، سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی بالای 8 سال و مدرک زبان آیلتس 5/6 به بالا باشد از شانس بالایی برای دریافت این نوع ویزا برخوردار است. نکته مهم در این روش سوابق کاری متقاضی است که حتما باید معتبر، تمام وقت، قابل ترجمه و ترجیحا با سابقه بیمه ارائه شوند.

بیشترین مشاغل مورد نیاز کشورهای برتر جهان برای مهاجرت کاری

معمولا کشورهای برتر جهان به کسانی ویزای کاری می دهند که بتوانند فرصت های شغلی مورد نیاز آن ها را تامین نمایند. هر کشور بر مبنای جمعیت، فارغ التحصیلان، صنایع و نیروی کار موجود در آن کشور هر ساله بر اساس یک لیست اقدام به جذب نیروهای مورد نیاز خود از سایر کشورها می نماید. روش های مختلفی برای دریافت ویزای کاری کشورهای برتر جهان وجود داشته که بواسطه شرایط کشور مورد نظر متفاوت است.

مهاجرت کاری

روش امتیازبندی یا نیروی متخصص، روش جستجوی کار و در نهایت روش داشتن دعوت نامه کاری اصلی ترین روش های مهاجرت کاری به کشورهای برتر جهان محسوب می شوند. عموما انتخاب برترین کشورهای جهان به منظور مهاجرت کاری بر اساس پارامترهای مختلفی مانند امنیت شغلی، تعادل زندگی و کار، رضایت از شغل، میزان فرصت های شغلی، دورنمای اقتصادی، میزان حقوق، هزینه زندگی و میزان رفاه اجتماعی تعیین می شوند. در این قسمت بیشترین مشاغل مورد نیاز کشورهای برتر جهان را بر اساس صنایع موجود در آن کشور و اعلام نیاز آن ها معرفی میکنیم.

کانادا

در کشور کانادا فرصت های متعددی برای داوطلبان مهاجرت به این کشور از طریق نیروی متخصص وجود دارد. در این روش که با سیستم امتیازبندی نیز شناخته می شود، دولت فدرال و ایالت های کانادا بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی و شرایط خانوادگی متقاضیان به افرادی که حد نصاب لازم امتیازات را کسب نموده، اقامت موقت این کشور را اعطا می کنند.

با توجه به نرخ پایین فرزندآوری در این کشور و جمعیت این کشور که به سمت افزایش سالمندان پیش می رود، در نتیجه نیروی کار کافی برای بازار کار این کشور مهیا نیست. بیشترین مشاغلی که در این کشور مورد نیاز است عبارتند از: راننده، دستیار فروش، جوشکار، کارمند اداری، طراح و توسعه دهنده وب، پرستار، مربی کالج، مسئول پذیرش، صندوق دار، داروساز،مدیر پروژه، کارگر ساده، دستیار فیزیوتراپ، مهندس هوا فضا، خلبان، روانشناس، ناظر ساختمان، حسابدار، لوله کش، مکانیک دستگاه های بخار، مهندس الکترونیک.

انگلیس

کشور انگلیس با داشتن مزایای مختلف می تواند به عنوان یک پله ترقی در زندگی و کار افراد به شمار آید. ویژگی هایی مانند میزان بیکاری پایین، قوانین و شرایط کاری مناسب، کار کردن در یک کشور ثروتمند و صنعتی، کار در محیطی با مهم ترین زبان جهان، اشتغال و زندگی در یک فضای چند فرهنگی، پیشرفت و رونق بازار کار و تولید، حصول درآمد بر اساس ارزشمندترین واحد پول دنیا و در نهایت وجود نمایندگی بزرگترین شرکت های دنیا شرایط کسب و کار بسیار ایده آلی را در این کشور فراهم می سازد.

نکته مهم این است که برای کار در این کشور فرد باید دعوت نامه کاری از یک کارفرما داشته باشد. از جمله مهمترین مشاغل مورد نیاز کشور انگلیس حسابداری می باشد. از جمله سایر فرصت های شغلی موجود در این کشور می توان به حوزه های بهداشت و درمان، علوم کامپیوتر و IT خصوصا برنامه نویسی، حوزه رستوران و آشپزی، امنیت فضای مجازی، مهندسی محیط زیست و مهندس عمران اشاره کرد. از جمله پردرآمد ترین مشاغل افراد مهاجر در این کشور بر اساس رده بندی منتشر شده می توان کارگزاران بورس، مدیران ارشد، مدیران بازاریابی، خلبانان، مدیران مالی، وکلا، کنترلر ترافیک هوایی، پزشکان، مدیران حوزه IT و مدیران موسسه های مالی را نام برد.

استرالیا

یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا استرالیا بوده و روش های مختلفی نیز برای دریافت ویزای کاری ارائه نموده است. معمولا اداره مشاغل و کسب وکارهای کوچک استرالیا این وظیفه را بر عهده دارد که هر 6 ماه یک مرتبه، لیست پیشین شغل های مورد نیاز در این کشور را ارزیابی نموده و بعد از هماهنگی و صحبت با کارفرمایان مختلف، سازمان های موردنظر، انجمن های صنفی و سایر سازمان های مسئول، بر اساس تغییرات صورت گرفته و نیازمندی های فضای کسب و کار این کشور، لیست تغییرات و مشاغل جدید مورد نیاز استرالیا را در اختیار اداره مهاجرت این کشور قرار داده تا برای اعطای ویزای کاری مورد نظر قرار گیرد.

مهاجرت کاری

بر اساس آخرین لیست منتشر شده مشاغل متعددی در حوزه های مهندسی و فنی حرفه ای، حوزه امور مالی، مدیریت بازاریابی و حسابداری، حوزه هنر و ادبیات، حوزه آموزش و پرورش، حوزه سلامت و بهداشت، حوزه حقوق و مشاوره، حوزه علوم پایه و حوزه خدمات و متفرقه برای متقاضیان وجود دارد که در صورت داشتن شرایط مورد نظر می توانند برای این مشاغل اقدام نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط دریافت اقامت استرالیا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : اقامت استرالیا 

آلمان

کشور آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد ناحیه یورو و اروپا و یکی از قوی ترین اقتصادهای دنیا، همراه با صنعت فوق العاده پیشرو همواره یکی از محبوب ترین مقاصد متقاضیان برای دریافت ویزای کار بوده است. این کشور نیز علاوه بر داشتن دعوت نامه کاری روش های دیگری مانند ویزای جستجوی کار آلمان را برای متقاضیان قرار داده است که قبلا توضیح داده شد.

افراد در صورت داشتن دعوت نامه کاری یا شرایط ویزای جستجوی کار می توانند برای مشاغل مورد نیاز آلمان اقدام نمایند. متقاضیان باید این نکته را در نظر داشته باشند که یافتن کار در کشوری پیشرفته مانندد آلمان به خاطر قوانین کاری حاکم بر این کشور، امر ساده ای نخواهد بود. در آخرین لیست منتشر شده فرصت های کاری در حوزه های مهندسی، جوش و فلزات، حوزه های پزشکی، حوزه صنعت خودرو و حوزه علوم کامپیوتر و فناوری بیشترین نیازمندی ها را به خود اختصاص داده اند.

مهاجرت کاری

نیوزلند

با توجه به روند کاهش نرخ بیکاری کشور نیوزلند و شرایط بسیار خوب این کشور از نظر میزان درآمد و سطح رفاهی زندگی داشتن کار و زندگی در این کشور بسیار مطلوب است. کشور نیوزلند نیز علاوه بر روش دعوت نامه کاری یک سیستم امتیاز بندی جهت دادن ویزای کاری به افراد متخصص ارائه داده است. در صورتی که افراد دارای دعوت نامه کاری از یک کارفرما در این کشور بوده و یا امتیازات و مورد نیاز را کسب کنند می توانند در مشاغل مورد نیاز این کشور مشغول به فعالیت شوند.

در کشور نیوزلند یک سری زمینه های در حال رشد نیز وجود دارد که عبارتند از بیوتکنولوژی، فناوری اطلاعات و IT، صنعت تبلیغات و بازاریابی، خدمات حسابداری، حوزه نرم افزار، انتشارات، رادیو و تلویزیون، معماری، طراحی، طراحی مد، تئاتر وموسیقی و هنرهای تجسمی. مشاغل مورد نیاز عبارتند از: حوزه مهندسی (مهندس شیمی، مهندس مواد، مهندس پروژه، مهندس الکترونیک، مهندس صنایع، مهندس نرم افزار، مهندس عمران، مهندس برق مخابرات)، حوزه های مشاوره و روانشناسی، حوزه پزشکی (رادیولوژی، علوم آزمایشگاهی، سونوگرافی، جراح عمومی)، حوزه محیط زیست و خدماتی مانند آشپز.

مزایا و معایب مهاجرت کاری

مانند هر موضوع دیگری مقوله مهاجرت کاری نیز مزایا و معایب خودش را دارد. متقاضیان باید با در نظر داشتن شرایط شخصی خود و خانواده شان اقدام به مهاجرت کاری با روش مناسب نمایند. در مورد مزایای مهاجرت کاری می توان به هزینه های پایین روش مهاجرت کاری، اخذ اقامت از روش مهاجرت کاری، شاغل بودن در یک کشور پیشرفته با درآمد خوب، تجربه زندگی در یک کشور پیشرفته و ایجاد رزومه کاری قوی در شرکت های معتبر جهان اشاره کرد.

مهاجرت کاری

از جمله معایب این روش نیز می توان محدود بودن دعوت نامه کاری در بسیاری از کشورها، بالا رفتن حد نصاب امتیاز در روش های امتیاز بندی با توجه به رقابت شدید متقاضیان، مشکل بودن اخذ امتیاز لازم در سیستم های امتیاز بندی، مدت زمان زیاد فرآیند نیروی کار متخصص، محدود بودن تعداد مشاغل مورد نیاز، عدم تمدیدویزای جستجوی کار، نداشتن امکان تحصیل با ویزای کار و تجربه زندگی در یک فرهنگ جدید و نا آشنا را نام برد.

نتیجه گیری

با توجه به بالا بودن هزینه های روش های سرمایه گذاری و تحصیلی در کشورهای توسعه یافته، یکی از بهترین روش های مهاجرت روش مهاجرت کاری می باشد که علاوه بر هزینه های پایین منجر به دریافت اقامت و زندگی در این کشورها و کسب درآمد خوب نیز می گردد. روش های متعددی برای اقدام به روش مهاجرت کاری وجود دارد که در کشور های مختلف متفاوت بوده و معمولا براساس نیازمندی های بازار کار این کشور ها ارائه می گردد. در صورت داشتن دعوت نامه کاری و یا شرایط مورد نظر هر یک از روش های مختلف ذکر شده افراد می توانند برای اخذ ویزای کاری اقدام نمایند.

با توجه به گسترده بودن این روش ها توصیه می شود متقاضیان قبل از هر گونه اقدامی با افراد با تجربه و مشاورین متخصص مشورت نمایند. موسسه “آریانا اپلای” مفتخر است با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در حوزه مهاجرت، مشاورین خبره و مسلط و داشتن مجوزهای کاریابی بین المللی از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، همواره همراه متقاضیان عزیز در امور مهاجرتی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا