...
Search
Close this search box.
کار در کشور چک
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت کاری » مهاجرت کاری به کشور چک

شرایط کار در کشور چک

Working conditions in the Czech Republic

قبل از تصمیم گیری و مهاجرت به کشور چک بهتر است شرایط کار در کشور چک را بدانید و با توجه به شرایط خودتان بهترین انتخاب را داشته باشید. پیرامون کار در چک معمولاً کم صحبت شده و اطلاعات در این زمینه محدود است در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات کاملی ارائه نمائیم.

جمهوری چک در مرکز اروپا قرار گرفته و با کشورهای آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان هم مرز است. جمعیت چک بالغ بر 11 میلیون نفر بوده و پایتخت این کشور شهر پراگ است. جمهوری چک یکی از اعضای اتحادیه اروپا بوده که نرخ بیکاری بسیار اندک در حدود 5/2 درصد دارد که نرخ بسیار پائینی نسبت به بقیه کشورهای جهان حتی کشورهای پیشرفته است.

چک به خاطر موقعیت جغرافیایی و مرکزی آن در اروپا و بدلیل ثبات اقتصادی همواره مورد توجه شرکت ها بوده و موسسات زیادی تمایل به ایجاد دفتر در این کشور خصوصا شهر پراگ دارند و این شرایط برای متخصصان حوزه امور بانکی و مدیریتی امکان اشتغال مناسبی را ایجاد می نمایند.

شرایط کار در چک

همچنین جمهوری چک به خاطر مناظر طبیعی و خصوصاً آثار تاریخی که با معماری خاص ساختمانها درکنار قلعه های عظیم قرون وسطایی همراه است بیانگر حس و حال اروپای قدیمی واقعی است و از این رو بسیار مورد توجه گردشگران بین المللی قرار گرفته است. بدون شک افرادی که در حوزه گردشگری فعالیت می نمایند و مسلط به چند زبان یا حداقل زبان انگلیسی باشند برای کاریابی شانس بالایی خواهند داشت.

البته زبان اصلی این کشور، چکی است و دانستن زبان چکی برای کار در کشور چک از نقاط مثبت متقاضیان کاریابی است هرچند که مناطقی در چک هستند که به زبان آلمانی یا انگلیسی صحبت می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط زندگی در کشور چک این مقاله را از دست ندهید: زندگی در چک

قوانین کار در کشور چک

علاوه بر قوانین کاری اتحادیه اروپا که در همه کشورهای عضو این حوزه مشترک است، یکسری از قوانین کار در کشور چک مختص همین کشور است و از آنجائیکه کشور چک جزء کشورهای صنعتی و پیشرفته اروپاست و سالانه مهاجرین زیادی برای کار روانه این کشور می گردند باید به قوانین کاری کشور چک اشراف کامل داشته باشند تا دچار مشکل نگردند.

قوانین کلی کار در کشور چک 

افرادی که به منظور کار وارد کشور چک می شوند، با داشتن کارت اطلاعاتی که توسط کارفرما برای اداره کار ارسال می گردد، بدون هیچ مانعی مشغول به کار می شوند. البته این امر برای اتباع کشورهای اتحادیه اروپاست و برای افراد غیر اتباع اروپا شرایط سخت تر بوده و بایستی علاوه بر ویزای کار، مجوز کاری برای برعهده گرفتن شغل مد نظر را اخذ نمایند.

قوانین کار در کشور چک

همچنین مدرک تحصیلی مورد نیاز برای آن شغل بایستی ارائه گردد تا توسط وزارت آموزش و پرورش چک بررسی و تأیید شود. برای اخذ ویزای کاری چک یک پیشنهاد کاری از کارفرما در کشور چک مورد نیاز است. داشتن مجوز کاری که تأیید کننده صلاحیت فردی و شغلی متقاضی می باشد، برای کار کردن در جمهوری چک الزامی است البته گروههای همچون شهروندان اتحادیه اروپا، فارغ التحصیلان دانشگاهها و دبیرستانها، افراد خارجی دارای اقامت دائم و پناهندگان از این قاعده مستثنی هستند.

ساعت کار و تعطیلی های رسمی در چک

متوسط زمان کار در جمهوری چک همانند کشورهای دیگر حدود 40 ساعت در هفته است ولی در طی سال علاوه بر 20روز که در همه کشورها تعطیل است 11 روز تعطیلی بیشتری برای کارکنان در نظر گرفته شده است. بر طبق قانون کار جمهوری چک افراد زیر 18 سال حق کار بیش از 30 ساعت در هفته را ندارند.

میزان حقوق و دستمزد در چک 

در جمهوری چک میزان حقوق و دستمزد بر اساس مشاغل و تخصص افراد متفاوت است و البته مشاغل موجود در شهر پراگ دستمزدهای بیشتر از میانگین حقوق پرداخت می نمایند و این اختلاف پرداخت در مواقعی حتی به 30 درصد هم می رسد.

برنامه های حمایتی و اجتماعی جمهوری چک

جمهوری چک برای شهروندان خود برنامه های حمایتی را در نظر گرفته است که بر اساس این قوانین افراد از حق بیمه اجتماعی اجباری، حمایت دولتی و کمک اجتماعی برخوردار خواهند بود. بیمه اجتماعی برای متقاضیان بیمه های درمانی، بیکاری و بازنشستگی بوده و طرح حمایت دولتی برای برطرف کردن هزینه های زندگی مربوط به خانواده ها و کودکان است و در آخر کمک های اجتماعی هم فقط برای افراد نیازمند می باشد.

انواع ویزای کار در کشور چک

برای اخذ ویزای کار در کشور چک ، متقاضی می بایست یک دعوتنامه کاری یا پیشنهاد شغلی که اصطلاحاً Job ofeer خوانده می شود از کارفرمایان کشور چک دریافت نماید. به طور کلی سیستم کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر این اساس است که درخواست نیروی کار توسط کارفرما به مدت سه هفته تا سه ماه درکشور چک و به مدت 3ماه در اتحادیه اروپا آگهی می گردد و در صورتی که شخصی مورد نظر پیدا نشود، از نیروی کار خارجی دعوت به کار می گردد.

انواع ویزای کار در کشور چک

در صورتی که کارفرما و متقاضی شغل در مورد مواردی همچون حقوق و دستمزد به توافق برسند کارفرما به عنوان اسپانسر از فرد متقاضی شغل دعوت به کار می نماید. در این صورت است که فرد خارجی برای اخذ ویزای کاری جمهوری چک اقدام می نماید. لازم به ذکر است که افراد خارج از اتحادیه اروپا برای کار در جمهوری چک علاوه بر ویزای کاری بایستی برای اخذ مجوز اقامت بلند مدت نیز اقدام نمایند.

انواع مجوزهای کاری بلند مدت

مجوز های کاری در دو نوع Blue card و Employee card صادر می شوند که Blue card برای مشاغل نیازمند به مدارک تحصیلی عالی و Employee card برای مشاغلی که نیاز به مدرک تحصیلی ندارند، در نظر گرفته شده است. این مجوزها علاوه بر اینکه اجازه کار در کشور چک را برای دارندگان خود مهیا می شازد بلکه اجازه اقامت نیز هستند.

کلیه افراد خارج از اتحادیه اروپا در صورتی که قصد دارند بیشتر از سه ماه در این کشور اقامت داشته باشند بایستی برای ویزای بلند مدت اقدام نمایند ولی شهروندان اتحادیه اروپا نیازی به انجام این مراحل نداشته و فقط مراجعه به اداره پلیس کافی است.

مراحل و مدارک دریافت ویزا کاری کشور چک

مراحل و مدارک دریافت ویزای کاری کشور چک تقریباً مشابه کشورهای اروپایی بوده و به این صورت است که متقاضی در ابتدا درخواست شغلی خود را ارسال می نماید و در صورت مورد تأئید بودن برای او دعوت نامه شغلی با رعایت قوانین مهاجرتی از طرف کارفرما فرستاده می شود. فرد براساس این دعوتنامه قادر به دریافت ویزای کاری چک بوده و برای متقاضیانی که دعوت نامه شغلی از کارفرما نداشته باشند این امکان وجود نخواهد داشت.

مدارک لازم برای کار در چک

لازم به ذکر است که این روش آسانی نیست زیرا قوانین اتحادیه اروپا برای استخدام نیروی متخصص و ماهر به این نحو است که به مدت سه ماه در کشور اصلی و سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی گردد و اگر نتیجه نداد، کارفرما اجازه دعوت از نیروی کار خارجی را خواهد داشت پر واضح است که این روش در عمل برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا بسیار مشکل خواهد بود. در صورتیکه افراد بتواند مرحله کاریابی و دریافت دعوت نامه را پشت سر گذارند برای دریافت ویزای کاری کشور چک باید مدارک مورد نیاز را به سفارت چک تحویل نمایند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری کشور چک

  1. فرم پر شده درخواست ویزا
  2. 2 قطعه عکس جدید
  3. گذرنامه
  4. گواهی عدم سوء پیشینه
  5. ارائه مدارک تحصیلی و حرفه ای متناسب با شغل
  6. قرارداد کاری که کارفرما و متقاضی ویزای کاری با هم بسته اند و کلیه اطلاعات مربوط به کارفرما همچنین تاریخ شروع و خاتمه کار، میزان حقوق و دستمزد، عنوان شغلی و .. در قرارداد ذکر شده باشد.
  7. ارائه گواهی سلامت جسمی
  8. مدرک زبان
  9. ارائه مدارک تمکن مالی و بیمه درمانی

مزایا و معایب کار در کشور چک

متقاضیان کار در چک بایستی با مزایا و معایب کار در کشور چک آشنا باشند تا تصمیم مناسبی در این زمینه اتخاذ نمایند. برخی از مهمترین این موارد را در ادامه بیان می نمائیم.

مزایای کار در کشور چک

از برترین مزایای ویزای کار در چک امکان درخواست اقامت است و در واقع برای افرادی که بواسطه کار یا روشهای قانونی دیگر به مدت 4 سال در چک زندگی کرده باشند این امکان را بوجود می آورد که برای دریافت اقامت این کشور اقدام نمایند. همچنین همراهی همسر و فرزند زیر 18 سال با فرد متقاضی از نکات مثبت این نوع ویزا است و می توان گفت تنها روشی است که برای افراد این فرصت را ایجاد می نماید که خانواده شامل همسر و فرزندان را با خود ببرند.

مزایای کار در کشور چک

از مزایای دیگر ویزای کار چک کم هزینه بودن این روش است و متقاضیان بدون پرداخت هزینه ای می توانند در این کشور زندگی نمایند و پس از مدت زمان مشخص شده و شرایط مد نظر دولت چک ، اقامت جمهوری چک را کسب می نمایند. همچنین افرادی که به کار در چک مشغول می شوند از تسهیلات رایگان دولتی برای درمان و بهداشت برخوردار خواهند بود. سیستم حمل و نقل نیز در این کشور از سطح کیفی بالای برخوردار است و وسایل نقلیه عمومی اعم از مترو، قطار، تراموا و اتوبوس برای حمل و نقل شهروندان فعال هستند.

برای آشنایی با انواع شهرهای چک برای مهاجرت و زندگی بهتر در این کشور این مقاله را مطالعه نمایید: شهرهای چک

معایب کار در کشور چک

از جمله معایب کار در کشور چک که بر سر راه افراد جویای کار در این کشور قرار دارد می توان به چند مورد اشاره کرد. بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، در صورتی که در این اتحادیه نیروی کار متناسب با درخواست کارفرمایان وجود داشته باشد، اولویت استخدام با نیروی کاری کشور مدنظر یا شهروندان اتحادیه اروپاست که این قانون، کاریابی برای مهاجران را مشکل نموده و به همین دلیل افراد با استفاده از روشهای دیگر مهاجرتی به چک مهاجرت می نمایند و بعد از آن اقدام به تبدیل ویزا می نمایند.

معایب کار در کشور چک

یکی از این روش ها روش تحصیلی است و در این روش متقاضی به عنوان دانشجو وارد کشور می گردد و پس از پایان تحصیلات یا در حین تحصیل شغل مدنظر را یافته و از این طریق اقامت کاری را کسب می نماید بعد از سپری شدن 4 سال و در صورتیکه مالیات پرداخته باشد و هیچ گونه جرمی از طرف متقاضی واقع نشده باشد قادر خواهد بود که برای اخذ اقامت دائم جمهوری چک اقدام نماید. و بعد از اخذ اقامت دائم در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن اجازه سفر داشته و برای اخذ ویزای کشورهای همچون استرالیا، آمریکا، کانادا و نیوزیلند شانس بیشتری خواهند داشت.

مشاغل مورد نیاز کشور چک در سال 2020

هرساله مشاغل مورد نیاز کشور چک توسط دولت اعلام می شود که متقاضیان کار و اشتغال در چک برای دسترسی و اطلاع از رشته ها می توانند به لیست مشاغل مورد نیاز کشور چک در سال 2020 مراجعه نمایند. به طور کلی رشته های مورد نیاز این کشور بیشتر در شاخه های الکترونیک، مدیران کسب وکار، مهندسی اطلاعات، مدیران مالی، داروسازی، تولیدات صنعتی و شیمیایی است. البته لازم به ذکر است با رشد روز افزون صنعت گردشگری در کشور چک فرصتهای شغلی مناسبی در زمینه گردشگری و خدمات مرتبط با آن برای علاقمندان و فعالین در این زمینه ها مهیا است.

نتیجه گیری

جمهوری چک در مرکز اروپا واقع شده و جزو کشورهای پیشرفته و صنعتی اروپا است. با توجه به اقتصاد قوی و پیشرفت این کشور در زمینه های الکترونیک، علوم کامپیوتر ، تولیدات شیمیایی و همچنین صنعت گردشگری برای نیروی کار شانسهای شغلی مناسبی داشته تا جایی که در حال حاضر به نرخ بیکاری 5/2 درصد تنزل پیدا کرده است و در مقایسه با کشورهای دیگر جهان این نرخ بسیار پایین است.

افراد برای اخذ ویزای کار از این کشور همچون بقیه های کشورهای اتحادیه اروپا نیازمند دعوت نامه کاری از کارفرما هستند که بر اساس آن ویزای کاری دریافت نموده و بعد از 4 سال کار و اقامت در کشور چک می توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایند و پس از آن برای سفر در حوزه شینگن مانعی نخواهند داشت و از شانس بیشتری برای اخذ ویزای کار کشورهای همچون استرالیا، آمریکا، کانادا و نیوزیلند برخوردار خواهند بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا