...
Search
Close this search box.
مهاجرت به کانادا از طریق PEQ
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت » مهاجرت به کانادا از طریق PEQ

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق PEQ

Immigration to Canada through PEQ

مهاجرت به کانادا متقاضیان بسیار زیادی را در دهه های اخیر به خود جذب کرده است. کشور کانادا با توجه به فرصت های کاری موجود و سطح بالای کیفیت زندگی همواره یکی از مقاصد محبوب مهاجرت در سالیان اخیر بوده است. روش های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که شامل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت سرمایه گذاری و مهاجرت کاری می باشند. برای مهاجرت کاری کشور کانادا یا ایالت های این کشور سیستم امتیاز بندی (اسکیلد ورکر فدرال، اسکیلد ورکر کبک و اکسپرس اینتری) در نظر گرفته اند که در سال های اخیر با رقابت شدید و طولانی شدن فرآیند آن همراه شده است.

مهاجرت به کانادا از طریق PEQ روشی است که ایالت کبک کانادا برای متقاضیان مهاجرت به این کشور در نظر گرفته است. مهاجرت به کانادا از طریق PEQ یکی از روش های استانی مهاجرت به کانادا است که در مدت زمان کوتاهتر می تواند منجر به اخذ اقامت دائم کانادا گردد. همانطور که گفته شد استان های مختلف کانادا برنامه های مهاجرتی متفاوتی برای دریافت اقامت دائم این کشور ارائه می کنند که هر کدام شرایط خاص خود را دارد.

مهاجرت به کانادا از طریق PEQ

مهاجرت به کانادا از طریق PEQ یک برنامه استانی است که فرآیند دریافت اقامت دائم کانادا را آسان تر نموده است. اما مهاجرت به کانادا از طریق PEQ چگونه است؟ چه کسانی واجد شرایط استفاده از مهاجرت به کانادا از طریق PEQ هستند؟ مراحل و مدارک لازم جهت مهاجرت به کانادا از طریق PEQ چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوالات در ادامه با ما همراه باشید.

اقامت کانادا از طریق تحصیل یا کار در ایالت کبک

همان طور که از نام روش(Programme de l’expérience Québécoise) PEQ مشخص است، این برنامه توسط ایالت کبک و برای افرادی که سابقه گذراندن یک دوره تحصیلی یا تجربه کار کردن در این ایالت را دارند، معرفی شده است. ایالت کبک کانادا بر اساس نیازهای خود و رشته هایی که هرساله اعلام می شوند به افرادی که متقاضی یافتن موقعیت شغلی در کبک باشند، با داشتن برخی شرایط اقامت کانادا را اعطا می نماید.

بنابراین مهاجرت به کانادا از طریق برنامه PEQ می تواند 2 گروه از افراد را پوشش دهد:

1) دانشجویان بین المللی که فارغ التحصیل یا در حال فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های کبک هستند.

2) افرادی که برای کار به صورت موقتی وارد کبک شده اند و دارای تخصص های شغلی مورد نظر هستند.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق PEQ با توجه به اینکه فرد در کدام یک از این دو گروه قرار داشته باشد متفاوت است که در ادامه به بیان شرایط و ویژگی های هر کدام می پردازیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط اقامت کانادا لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید: اقامت کانادا

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق PEQ برای دانشجویان بین المللی 

یکی از مزیت های تحصیل در کانادا امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور مهاجرپذیر است که مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی که این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند، قرار دارد. ورود به بازار کار کشور کانادا با داشتن مدرک تحصیلی دانشگاه های آن کشور و در نهایت دریافت اقامت دائم و بهره مندی از حقوق شهروندی کانادا از مزایای دیگر گذراندن یک دوره تحصیلی در این کشور خواهد بود.

مهاجرت به کانادا از طریق PEQ

ایالت های مختلف کانادا برنامه های خاص خود را برای اعطای اقامت به دانشجویان بین المللی دارند که یکی از معروف ترین آن ها، مهاجرت به ایالت کبک کانادا از طریق برنامه PEQ می باشد. برای این هدف لازم است داوطلبان این برنامه هنگام مطرح نمودن تقاضای خود برای دریافت گواهی CSQ همه شرایط لازم برنامه PEQ را داشته باشند که عبارت اند از:

• داشتن تصمیم اقامت در ایالت کبک برای یافتن فرصت شغلی
• حضور به صورت موقت در ایالت کبک و رعایت نمودن قوانین و ضوابط این ایالت
• سپری کردن دست کم نصف مدت زمان تحصیلات خویش در ایالت کبک
• داشتن مدرک تحصیلی مورد تایید از یکی از دانشگاه های ایالت کبک
• داشتن آگاهی نسبی از دانش زبان فرانسوی به صورت شفاهی
• داشتن تمکن مالی مورد نیاز (برای خود شخص یا در صورت داشتن برای همراهان فرد که در درخواست CSQ ذکر شده اند، دست کم برای مدت زمان 3 ماه)
• داشتن پاسپورت معتبر و سن حداقل 18 سال تمام
• ساکن بودن شخص متقاضی در ایالت کبک (در صورتی که فرم های درخواست از ایالت کبک فرستاده شوند.)

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق PEQ برای نیروهای کاری موقت

همان طور که گفته شد یکی دیگر از گروه های مد نظر برنامه مهاجرتی PEQ، افرادی هستند که سابقه کار موقت در ایالت کبک را داشته اند. در این صورت اگر این افراد تصمیم داشته باشند که ایالت کبک را برای محل کار و سکونت خود انتخاب نمایند، می توانند از این برنامه مهاجرتی استفاده کنند. بدین منظور متقاضیانی که سابقه کار موقت در ایالت کبک را دارند، باید دارای شرایط و ویژگی های لحاظ شده در این برنامه باشند.

مهاجرت به کانادا از طریق peq

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق PEQ برای نیروهای کار موقتی که در ایالت کبک مشغول به کار بوده اند، با افرادی که سابقه تحصیل در این ایالت را داشته اند، متفاوت است. بر این اساس افرادی که به صورت نیروی کار بین المللی موقت در ایالت کبک مشغول به کار هستند و تمایل دارند گواهی CSQ را دریافت نمایند، بایستی شرایط ذیل را دارا باشند:

• نیروهای کار موقت متقاضی در حال حاضر در مشاغلی فعالیت کنند که در لیست شغل های مورد نظر ایالت کبک قرار داشته باشد.
• چنانچه فرد در شغلی مشغول به فعالیت است که در لیست ملی مشاغل در رده های 0، A و B سطح تخصصی قرار دارد، آن موقعیت شغلی قطعا باید در لیست مورد نیاز ایالت کبک موجود بوده و متقاضی در طول 2 سال گذشته قبل از ارسال تقاضای خود دست کم 1 سال در شغل مورد نظر فعالیت داشته باشد.
• چنانچه فرد در شغلی مشغول به فعالیت است که در لیست ملی مشاغل در رده های C و D سطح تخصصی قرار دارد، آن موقعیت شغلی قطعا باید در لیست مورد نیاز ایالت کبک موجود بوده و متقاضی در طول 2 سال گذشته قبل از ارسال تقاضای خود دست کم 5/1 سال در شغل مورد نظر فعالیت داشته باشد.
• چنانچه فرد در شغلی مشغول به فعالیت است که به اجازه کار و گواهی اشتغال به کار نیاز دارد یا اصطلاحا در شغل های Regulated مشغول به فعالیت است، بایستی قوانین و ضوابط استخدام و کار را رعایت نموده باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق PEQ

شرایط دانش زبانی مورد نظر برای مهاجرت از طریق PEQ 

معمولا قوانین مهاجرتی هر ساله دستخوش تغییراتی می شوند و برنامه مهارجتی PEQ نیز از این قاعده مستثنی نیست. از ابتدای سال 2020 داوطلبان روش مهاجرت از طریق PEQ فقط با داشتن شرایط یکی از روش هایی که در ادامه می آیند، می بایست تسلط نسبی خود به زبان فرانسه را نشان دهند. اضافه بر این شرایط که ویژه خود فرد متقاضی است، از ابتدای سال 2020 در صورتی که فرد متاهل بوده و تقاضای اقامت دائم برای همسر خود نیز نموده باشد، همسر وی هم می بایست سطح نسبتا خوبی از زبان فرانسه بویژه در مهارت مکالمه، داشته باشد. می توان گفت داشتن نمره 7 یا 8 در آزمون CLB و آزمون مهارت های زبان فرانسه به خصوص مهارت شفاهی که مخصوص داوطلبان بزرگسال مهاجرت به ایالت کبک است، کفایت می نماید. روش هایی که متقاضیان می توانند از آن طریق تسلط نسبی خود به زبان فرانسه را اثبات نمایند عبارت اند از:

• سپری کردن یک دوره تحصیلی فول تایم به مدت 3 سال در زبان فرانسه (دبیرستان یا دانشگاه)
• ثبت نام کردن در یکی از آزمون های استاندارد زبان فرانسه و اخذ مدرک
• داشتن شرایط یک موسسه تخصصی

مراحل و مدارک لازم جهت مهاجرت از طریق PEQ

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق PEQ در 2 مرحله کلی انجام می پذیرد. در مرحله نخست فرد متقاضی می بایست به منظور اخذ گواهی CSQ (Certificat de Selection du Quebec) اقدام نماید. پس از اخذ گواهی ذکر شده، پرونده تکمیل شده درخواست مهاجرت از طریق PEQ را به اداره مهاجرت فدرال کانادا CIC فرستاده و در صورت داشتن شرایط، کارت اقامت دائم (PR) خود را دریافت نماید. واضح است در مرحله دوم مراحل بیومتریک و امنیتی نیز صورت خواهد گرفت.

مهاجرت به کانادا از طریق peq

در مورد مدارک لازم جهت مهاجرت از طریق PEQ تعدادی از مدارک به طور کلی در ادامه آورده می شود. شایان ذکر است این امکان وجود دارد که مدارک دیگری نیز لازم باشد که به نوع تقاضای اشخاص بر می گردد. اما به طور کلی می توان گفت برای مهاجرت از این روش مدارک زیر مورد نیاز خواهد بود:

• مدارک شناسایی (گذرنامه جدید و قدیمی شخص اصلی و همراهان وی، عکس جدید دارای زمینه سفید 5/3*5/4 از شخص اصلی و همراهان وی به صورتی که نام و تاریخ تولد هریک پشت عکس درج شده است، شناسنامه فرد اصلی و همراهان وی به همراه سند ازدواج در صورت تاهل)
• مدارک کاری و شغلی لازم مانند گواهی اشتغال به کار، سابقه کار، سابقه بیمه و…
• مدارک تحصیلی مورد نظر (در ادامه توضیح داده می شوند.)
• گواهی تمکن مالی مورد نظر
• فرم های تکمیل شده اطلاعات فردی شخص اصلی و همراهان وی در برگیرنده همه مشخصات آن ها
• گواهی سلامت پزشکی برای شخص متقاضی و همراهان وی
• گواهی عدم سو پیشینه برای شخص متقاضی و همراهان وی
• مدارک مربوط به انگشت نگاری فرد اصلی و همراهان وی
• کپی برابر اصل همه مدارک
• ترجمه رسمی و درست همه مدارک

هزینه های لازم و مدارک تحصیلی مورد قبول برای مهاجرت از طریق PEQ 

مانند همه روش های مهاجرتی، مهاجرت از طریق برنامه PEQ نیز مستلزم پرداخت هزینه هایی می باشد که بر اساس شرایط فرد متقاضی متفاوت است. برای بررسی پرونده شخص اصلی متقاضی باید 798 دلار کانادا واریز گردد. برای بررسی پرونده همسر فرد اصلی در صورت متاهل بودن و یا هزینه بررسی پرونده هر فرزند جداگانه مبلغ 171 دلار کانادا باید پرداخت شود. با توجه به اینکه اصلی ترین گروه هدف مهاجرت از طریق PEQ دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی هستند، مدارک تحصیلی مورد قبول در این روش در ذیل آورده می شوند.

مهاجرت به کانادا از طریق PEQ

نکته ای که درباره مدارک تحصیلی باید مد نظر قرار گیرد این است که مشاغل مرتبط با آن ها حتما باید در لیست مشاغل مورد نیاز و پرتقاضای ایالت کبک که هرساله به روزرسانی می شوند، قرار داشته باشند. دوره های آموزش فنی در ایالت کبک در بازه های زمانی 8 ماه تا بیش از 2 سال وجود دارند. داوطلبانی که می خواهند از روش مهاجرتی PEQ استفاده نمایند بایستی در دوره هایی ثبت نام کنند که 1800 ساعتی بوده و دست کم 900 ساعت آن را گذرانده باشند و پس از آن سابقه کار 6 ماهه تمام وقت مرتبط با مدرک خود، در ایالت کبک بعد از دوره تحصیلی ارائه نمایند. این مدارک عبارت اند از:

• مدرک کارشناسی
• مدرک کارشناسی ارشد (شامل MBA)
• مدرک دکتری
• مدرک دیپلم مطالعات دانشگاهی-کالج های فنی
• مدرک دیپلم فنی حرفه ای (که در طول دوره آن فرد متقاضی 900 ساعت کسب حرفه نموده باشد)
• گواهینامه دوره های مشاغلی که اثبات کند فرد متقاضی دست کم 900 ساعت تحصیل کرده است
• گواهینامه کالج هایی که فرد متقاضی دست کم 900 ساعت در آن ها تحصیل نموده است

تفاوت روش PEQ نسبت به سایر روش های اقامتی

روش های مختلفی به منظور مهاجرت به کشور کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور معرفی شده اند که هر یک ویژگی های مخصوص به خود را دارد. با توجه به اینکه تقاضای مهاجرت به کانادا همواره رو به افزایش است، برنامه های مهاجرتی نیز همواره توسط دولت کانادا مورد بازبینی قرار گرفته و شرایط آن ها معمولا سخت تر و پیچیده تر می شود.

اما روش PEQ از آن دسته برنامه های مهاجرتی با شانس بالا و گرفتن پاسخ در مدت زمان کم است که ایالت کبک برای داوطلبان این برنامه تسهیلات خوبی را در مد نظر قرار داده است. در این برنامه داوطلبان می توانند با شرایط راحت تر پس از حضور مدت زمان معین برای تحصیل یا کار موقت در ایالت کبک تقاضای دریافت اقامت دائم نمایند. همچنین چون این روش جزو روش های کاری محسوب می گردد علاوه بر دریافت اقامت دائم می تواند منجر به درآمد نیز برای متقاضیان شود.

در سایر روش های مهاجرتی به کشور کانادا الزام تحصیل در ایالت مورد نظر وجود ندارد اما چنانچه فرد یک دوره تحصیلی را در هر کدام از ایالت های این کشور بگذراند، قطعا شرایط بهتری برای دریافت اقامت خواهد داشت. اما در برنامه PEQ فرد حتما باید در دانشگاه ها و کالج های ایالت کبک در حال تحصیل بوده و یا فارغ التحصیل شده باشد. نکته مثبت این است که برای دریافت پذیرش تحصیلی در این برنامه نیازی به داشتن مدرک زبان فرانسوی نیست اما در سایر برنامه های مهاجرتی حتما می بایست مدرک زبان انگلیسی یا زبان فرانسه معتبر ارائه شود.

مزایا و معایب مهاجرت از طریق PEQ

مانند هر کار دیگری، فرد باید همه جوانب این کار را در نظر بگیرد تا بتواند با آگاهی کامل و در نظر گرفتن همه شرایط و ویژگی های شخصی خود بهترین تصمیم را اتخاذ کند. با توجه به اینکه بسیاری افراد این روزها به دنبال مهاجرت به کانادا و به خصوص دریافت اقامت دائم این کشور هستند، همواره به دنبال بررسی روش های مختلف و مزایا و معایب هر کدام از روش های مهاجرتی هستند.

مهاجرت به کانادا از طریق peq

به عنوان نمونه هزینه روش مهاجرتی که طول فرآیند بررسی و دریافت پاسخ آن همواره دغدغه متقاضیان مهاجرت بوده است. بر اساس این فاکتورها و سایر ویژگی های مربوط به هر روش مهاجرتی، هر کدام از آن ها مزایا و معایب مختص به خود را دارند. روش مهاجرت از طریق PEQ نیز این قاعده مستثنی نیست و مزایا و معایب مختص خود را دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود. مزایای مهاجرت از طریق PEQ عبارت اند از:

• کوتاه بودن طول پروسه دریافت پاسخ نسبت به بسیاری از روش های مهاجرتی
• ساده تر بودن این روش برای دریافت اقامت دائم کانادا با توجه به تسهیلات در نظر گرفته شده توسط ایالت کبک
• هزینه های کمتر تحصیل به زبان فرانسه در ایالت کبک در مقایسه با سایر ایالت های کشور کانادا
• فرصت های شغلی زیاد و مناسب موجود در ایالت کبک بعد از فارغ التحصیل شدن
• هزینه های پایین زندگی در ایالت کبک کانادا نسبت به سایر ایالت های این کشور
مانند هر موضوع دیگری در این روش نیز علاوه برا مزایای گفته شده، معایبی نیز وجود دارد. بهتر است علاقه مندان از معایب این روش نیز آگاهی یابند تا در صورت اقدام دچار مشکلات و چالش هایی در آن کشور نشوند. با توجه به اینکه قوانین مهاجرتی همواره در حال تغییر است، توصیه می شود متقاضیان مهاجرت از هر روش و برنامه ای، همواره آگاهی های لازم نسبت به قوانین، مزایا و معایب روش مورد نظر خود را داشته باشند. البته در مقایسه با مهمترین ویژگی های مثبت این روش که همان زمان کوتاه فرآیند بررسی و دریافت پاسخ در کنار هزینه های نسبتا پایین این روش است، معایب آن چندان مشکل ساز نخواهند شد. اما از آنجایی که خصوصیات و ویژگی های هر فردی متفاوت بوده و امکان انتخاب مهیاست به ذکر معایب این روش می پردازیم. در کنار مزایای ذکر شده، این روش معایبی نیز دارد که مهمترین آن عبارت اند از:
• لزوم یادگیری زبان فرانسه که داشتن یک سطح خوب از آن الزامی است
• مشکلات برقراری ارتباط و یافتن شغل در محیطی بیگانه به زبان فرانسوی
• شرایط آب و هوایی خاص ایالت کبک نسبت به سایر ایالت های کانادا (ساکنان این ایالت کمتر از نور آفتاب بهره مند هستند و این موضوع ممکن است برای برخی افراد مهم باشد)
• توانایی هماهنگ شدن با فرهنگ، آداب و سنت های فرانسوی

چه افرادی نمی توانند از طریق PEQ اقدام کنند؟

بعد از آگاه شدن نسبت به این روش، این سوال برای اغلب متقاضیان مهاجرت پیش می آید که آیا هر فردی که در ایالت کبک تحصیل نموده و یا تجربه کار موقت در ایالت را داشته باشد، می تواند از این روش برای مهاجرت به کانادا استفاده نماید؟ بر خلاف تصور اینکه همه افراد محصل یا فارغ التحصیل ایالت کبک یا نیروهای کار موقت این ایالت می توانند از این روش برای دریافت اقامت دائم کانادا استفاده کنند، تعدادی از افراد هستند که نمی توانند از طریق برنامه PEQ اقدام نمایند.

مهاجرت به کانادا از طریق PEQ

این دسته افراد می توانند با آگاهی و تحقیق و گرفتن مشاوره درست از سایر روش های قانونی مهاجرتی موجود بر اساس شرایط خود استفاده نمایند. اما چه افرادی نمی توانند از طریق PEQ اقدام کنند؟ افرادی که در گروه های زیر قرار بگیرند نمی توانند از این روش بهره مند گردند:

• افرادی که برای تحصیل از بورسیه ای استفاده کرده اند که نیاز به بازگشت به کشور خود دارند.
• افرادی که شروع به تحصیل در رشته دیگری کرده باشند.
• بیش از 3 سال از فارغ التحصیلی آن ها در یالت کبک گذشته باشد.
• افرادی که دوره های گذرانده دیپلم فنی آن ها کمتر از 1800 ساعت بوده است.
• افرادی که دست کم نصف دوره تحصیلی خود را در ایالت کبک سپری نکرده اند.

نتیجه گیری

در سال های اخیر به خاطر کیفیت بالای زندگی و وجود فرصت های شغلی مناسب، تعداد متقاضیان مهاجرت به کانادا همواره رو به افزایش بوده است. از آنجایی که روش مهاجرت کاری کم هزینه ترین روش مهاجرت می باشد بیشتر افراد تمایل دارند از این روش به کانادا مهاجرت نمایند.

روش های متفاوتی برای مهاجرت کاری به این کشور وجود دارند که هر کدام پیچیدگی ها و سختی های مخصوص به خود را دارند که مهم ترین آن ها سیستم امتیاز بندی فدرال، ایالتی و اکسپرس اینتری هستند که هرساله نیز سطح امتیازات آن ها افزایش می یابد. در کانادا گاهی اوقات ایالت ها به صورت جدا به دنبال جذب نیروی کار هستند.

یکی از این برنامه ها مهاجرت به کانادا از طریق PEQ هست که مختص ایالت کبک می باشد. در این برنامه ایالت کبک برای افراد خارجی که یک دوره تحصیلی را در این ایالت گذرانده باشند یا نیروی کار موقت خارجی این ایالت بوده اند تسهیلاتی را در نظر گرفته است که بتوانند اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند. از جمله مهم ترین مزایای این روش کوتاه بودن طول فرآیند آن و کم هزینه بودن آن است. در این نوشتار سعی شد مهم ترین ویژگی های مهاجرت به کانادا از طریق PEQ مورد بررسی قرار گیرد. با توجه به اینکه قوانین مهاجرتی همواره در حال تغییر هستند، متقاضیان بهتر است قبل از هر گونه اقدامی با افراد مجرب و مشاورین متخصص مشورت نمایند. موسسه “آریانا اپلای” این افتخار را دارد با بهره مندی از مشاورین خبره و به روز، همواره خدمتگزار متقاضیان مهاجرت و اعزام نیروی کار خارج از کشور باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا