...
Search
Close this search box.
مهاجرت به چک از طریق ازدواج
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت » مهاجرت به چک از طریق ازدواج

شرایط مهاجرت به چک از طریق ازدواج

Conditions for migrating to the Czech Republic through marriage

مهاجرت به چک روش های گوناگونی دارد ولی از میان راه های همچون ویزای سرمایه گذاری ، ویزای کاری، ویزای تحصیلی و غیره مهاجرت به چک از طریق ازدواج راحت ترین روش است که منتهی به اقامت دائم هم می شود. بواسطه قانونی که در سال 1993 در مجلس شورای ملی جمهوری چک تصویب شد هر فردی که با شهروند چکی ازدواج کند تابعیت این کشور را کسب می نماید.

با اینکه این روش آسان ترین روش مهاجرت به چک است ولی قوانین خاص خود را دارد. کسانی که قصد استفاده از این روش مهاجرتی را دارند بایستی اثبات نمایند که از مدت ها قبل با شهروند چکی که به عنوان نامزد یا همسر انتخاب کردند در رابطه هستند. درصورتیکه اتباع کشورهای دیگر با زن یا مرد شهروند چک ازدواج نمایند و به تمامی قوانین مهاجرتی پایبند باشند بعد از 2 سال می توانند برای اقامت دائم این کشور درخواست بدهند البته بایستی مدارکی توسط هر دو طرف ارائه گردد که ثابت نماید ازدواجشان واقعی است و جنبه سوری ندارد.

مهاجرت به چک از طریق ازدواج

برای اخذ ویزای ازدواج همانند اکثر کشورهای اروپایی ، همسر متقاضی مهاجرت به چک از طریق ازدواج علاوه بر اعلام وضعیت شهروندی خود باید با ارائه مدارک مالی اثبات نماید که از متقاضی مهاجرت به چک حمایت مالی نموده و هزینه های زندگی فرد را می پردازد و تمکن مالی یکسال اول را بر طبق اسناد بانکی خواهد داشت. به طور کلی شرایط مهاجرت به چک از طریق ازدواج را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • اثبات ازدواج
 • داشتن تابعیت کشور چک ( یکی از ذوجین)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • انجام آزمایشات پزشکی قبل از ورود به چک
 • ارائه اطلاعات صحیح توسط ذوجین
 • داشتن سن بالای 21 سال برای هر دو نفر
 • نداشتن همسر در چک
 • تحویل یک فقره چک توسط همسر دارای تبعیت چک
 • ارائه کلیه اطلاعات و آدرس فرد وارد شده از طریق ازدواج به چک به شهرداری مربوطه
 • شروع به زندگی در چک در اسرع وقت

مهاجرت به چک از طریق ازدواج ، روش سریع و کم هزینه ای برای اخذ اقامت این کشور است و فرد پس از اقامت موقت در جمهوری چک اگر قصد زندگی مشترک با شهروند چک را داشته باشد، برای اقامت دائم درخواست می دهد در صورتیکه شهروند جمهوری چک مقیم دائمی این کشور باشد، موفق به اخذ اقامت دائم این کشور خواهد شد. البته برای ازدواج در چک افراد باید نیازمندی ها و مدارک مورد نیاز را قبل از ازدواج فراهم نمایند.

اگر قصد مهاجرت به چک را دارید حتما باید از شرایط زندگی در چک که در این مقاله آمده، مطلع باشید. پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید: زندگی در چک

قوانین ازدواج در جمهوری چک

برای ازدواج در هر کشوری دانستن قوانین مربوط به ازدواج آن کشور به متقاضی کمک می نماید تا نظر اداره مهاجرت را با توجه به قوانین مربوطه و شرایط عرف کشور جلب نماید. ازدواج در جمهوری چک می تواند از نوع ازدواج مدنی یا ازدواج مذهبی باشد و هر کدام از این ازدواجها مدارک مخصوص به خود را دارند. کسانی که ازدواج مدنی را انتخاب می نمایند بایستی بصورت رسمی ازدواج نموده و حتماً ازدواج خود را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانند ولی ازدواج های مذهبی در کلیسا صورت گرفته و افراد از این طریق زندگی خود را شروع می نمایند.

ازدواج بایستی آزادانه و با رضایت کامل زن و مرد باشد و این رضایت در طی یک بیانیه عمومی در مراسم ازدواج در حضور دو شاهد اعلام گردد. بر طبق قوانین جمهوری چک هیچ شخصی حق داشتن دو همسر یا بیشتر بصورت همزمان را ندارد از این رو فردی که قبلاً ازدواج داشته برای ازدواج مجدد بایستی از همسر سابق خود به طور قانونی جدا شده باشد یا همسر قبلی فوت کرده باشد تا شرایط ازدواج مجدد مهیا گردد در غیر اینصورت ازدواج شخص برای بار دوم امکان پذیر نیست.

قوانین ازدواج در چک

اگر جدایی از همسر قبلی در کشور چک صورت گرفته باشد، شرایط آسان تر بوده و برای ازدواج مجدد مشکلی نیست. لازم به ذکر است که گواهی فوت یا طلاق از همسر سابق بایستی 7 روز قبل از ازدواج به تأیید پلیس خارجه چک رسیده باشد تا فرد بتواند در جمهوری چک به صورت قانونی بماند. بعد از ازدواج، گواهی ازدواج برای فرد ارسال می گردد و او موظف است تغییر وضعیت خود را به سفارت کشور خود در جمهوری چک اطلاع دهد. همچنین آندسته از خانمهای که علاقمند به تغییر نام خانوادگی خود به نام فامیلی همسر هستند بایستی برای صدور مدارک جدید همراه با مدارک ازدواج به سفارت کشور خود مراجعه نمایند.

مراحل و مدارک لازم برای مهاجرت به چک از طریق ازدواج

بر اساس قوانین جمهوری چک، زن و مرد هر دو بایستی بالای 21 سال سن داشته باشند و آزمایشات پزشکی مبنی بر سلامت جسمانی را ارائه نمایند و حتماً باید یکی از ذوجین تابعیت چک را داشته و یک فقره چک به عنوان ضمانت بدهد. همچنین برای مهاجرت به چک از طریق ازدواج ارائه مدارک مبنی بر ازدواج فرد متقاضی با فردی از تبعه جمهوری چک الزامی است و بایستی کپی سند ازدواج به همراه ترجمه سند به سفارت تحویل گردد.

شهروندان خارجی که شرایط ذکر شده برای ازدواج طبق قوانین چک را دارا هستن و قصد ازدواج با شهروند چکی را دارند باید با مراجعه به سفارت چک و تکمیل فرم درخواست، ازدواج با یک شهروند چکی را اعلام نمایند. برای تکمیل درخواست مدارک زیر را نیز باید به سفارت جمهوری چک تحویل دهند:

 1. ارائه گواهی تولد
 2. ارائه پاسپورت یا هر سند مسافرتی معتبر دیگر جهت اثبات تابعیت
 3. ارائه مدارک وضعیت شخصی و اقامت
 4. ارائه گواهی تأییدیه قانونی برای صلاحیت در ازدواج
 5. ارائه حکم قطعی قضایی مبنی بر طلاق از همسر سابق در صورتی که سابقه ازدواج داشته باشند.
 6. ارائه گواهی اقامت قانونی در کشور چک که توسط پلیس خارجه این کشور صادر شده باشد.

مراحل و مدارک لازم برای مهاجرت به چک از طریق ازدواج

همچنین براساس قوانین مربوط به سازمان ثبت احوال جمهوری چک، فرد معرفی شده برای ازدواج که تابعیت جمهوری چک را دارد می بایست مدارک زیر را تحویل نماید:

 • ارائه گواهی تولد
 • ارائه مدارک مربوط به تابعیت کشور چک
 • ارائه حکم نهایی مبنی بر جدایی از همسر قبلی یا گواهی فوت همسر قبلی در صورت داشتن سابقه ازدواج
 • استعلام مربوط به محل اقامت دائمی فرد از سیستم اطلاعات سوابق سکونت
 • استعلام مربوط به وضعیت شخصی فرد از سیستم اطلاعات سوابق سکونت

هزینه های مهاجرت به چک از طریق ازدواج

بر طبق قانون، هزینه ها باید به صورت نقدی یا از طریق چک پستی قبل از تاریخ مشخص شده برای ازدواج پرداخت شود. لیست هزینه ها از این قرارند:

شرایط هزینه ها
ازدواج بین دو نفر در صورتیکه هیچکدام تبعه جمهوری چک نباشند 3000 CZK
ازدواج بین دو نفر در صورتیکه یک نفر از ذوجین تابعیت چک را داشته باشد 2000 CZK
اجازه ازدواج در خارج از وقت اداری و یا در یک دفتر رسمی ازدواج 1000 CZK
هزینه صدور گواهی صلاحیت قانونی برای ازدواج 500 CZK

 

بر طبق قوانین چک برای ازدواج شرط آشنایی دو ساله در نظر گرفته شده است ولی در مواردی این قضیه به خاطر مسائل فرهنگی ملیتهای مختلف چشم پوشی می شود و گاهی این تفسیرهای قانونی به متقاضیان مهاجرت از طریق ازدواج کمک شایانی می نماید تا موفق به مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت گردند.

مزایای مهاجرت به چک از طریق ازدواج

اشخاص بواسطه ازدواج با شهروند جمهوری چک و مهاجرت به این کشور علاوه بر زندگی در کنار همسر خود به مزایای دست می یابند که عبارتند از:

 1. دریافت اقامت دائم بعد از 2 سال
 2. اخذ مجوز کار و زندگی در کشور چک
 3. اخذ مجوز راه اندازی کسب و کار تجاری
 4. امکان ادامه تحصیل رایگان
 5. برخورداری از بیمه های درمانی
 6. امکان دریافت پاسپورت

مزایای مهاجرت به چک از طریق ازدواج

نکته ای که شاید برای برخی اهمیت داشته باشد این است که کشور چک بناهای تاریخی زیبا و قلعه های رویایی و باشکوهی خصوصا در شهر پراگ دارد که معمولاً برای مراسمهای ازدواج پیشنهاد می شوند و برای کسانی که قصد برگزاری مراسم خاص ازدواج را دارند، بسیار مناسب است.

معایب مهاجرت به چک از طریق ازدواج

کشور چک پس از جدایی از چکسلواکی در سال 1993 در زمینه های اقتصادی و صنعتی پیشرفت های زیادی داشته و به همین دلیل میزان مهاجرت به این کشور رشد داشته است. علاوه بر مزایای مهاجرت به چک ، معایبی نیز دارد که بایستی این موارد را در نظر داشت تا افراد در صورت مهاجرت به این کشور دچار مشکلات احتمالی نگردند.

اولین مورد به زبان این کشور مربوط می شود، زبان چکی ریشه در زبان اسلاوی دارد و این بدلیل ادغام این کشور در گذشته با کشور اسلواکی بوده است. بدون شک افرادی که در یک کشور زندگی می کنند برای کسب موقعیت های شغلی مناسب و ارتباطات اجتماعی روزمره نیازمند دانستن زبان آن کشور هستند.

معایب مهاجرت به چک از طریق ازدواج

سختی یادگیری زبان چکی برای افراد خارجی مشکلی است که از طرف خیلی از مهاجران مطرح می گردد. دومین مورد از سختی های مهاجرت به چک برای افرادی است که در این کشور مشغول به کار می شوند و مطمئناً در اوایل مسائلی همچون آشنایی با قوانین کسب و کار و قوانین مالیاتی برای این افراد مشکل خواهد بود.

اگر این راه برای مهاجرت به چک برای شما غیرقابل انجام است، ما راه دیگری به شما پیشنهاد می دهیم. چطوره درباره شرایط مهاجرت به چک از طریق تحصیل که در این مقاله اومده، اطلاعات بیشتری کسب کنید: تحصیل در چک

نتیجه گیری

جمهوری چک در اروپای مرکزی قرار گرفته و از لحاظ صنعتی و اقتصادی پیشرفت های قابل ملاحظه ای را بعد از جدایی از اسلواکی بدست آورده است. برای مهاجرت به این کشور، روش های مختلفی وجود دارد که مهاجرت از طریق ازدواج به چک آسان ترین راه است ولی تابع قوانین و شرایطی است که فرد متقاضی بایستی آنها را در نظر داشته باشد.

ازدواج در کشور چک به دو نوع ازدواج مدنی و ازدواج مذهبی صورت می گیرد که ازدواج مدنی به صورت رسمی انجام می پذیرد ودر دفاتر اسناد رسمی به ثبت می رسد ولی ازدواج مذهبی در کلیسا انجام می گیرد. افراد بواسطه هر دو نوع ازدواج، امکان اخذ اقامت موقت این کشور را پیدا می کنند در صورت پایبندی به تعهدات مهاجرت، پس از 2 سال می توانند برای اقامت دائم درخواست بدهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا