...
Search
Close this search box.
زندگی در استرالیا
آریانااپلای » بلاگ » اقامت » زندگی در استرالیا

شرایط زندگی در استرالیا

Living conditions in Australia

کشور استرالیا بدلیل داشتن شرایط عالی زندگی، انگلیسی زبان بودن و آب و هوای خوب همراه با فرصت های شغلی مناسب مهاجرین زیادی را بطور سالانه جذب می نماید و میزبان میلیونها مهاجر از سراسر جهان است. استرالیا هیچ مرز خشکی ندارد و دور تا دور آن را آّب فرا گرفته است و سواحلی رویایی و جذاب این کشور را منحصر به فرد نموده است.

استرالیا برای افرادی که در پی لذت بردن از زندگی هستند بی نظیر است چون با وجود برخورداری از طبیعت زیبا ، امکان زندگی با امکانات عالی در یک کشور پیشرفته را مهیا می نماید.

استرالیا کشور مهاجر پذیری بوده و نیمی از مردم استرالیا یا خارج از استرالیا متولد شده اند یا یکی از والدینشان ملیت غیراسترالیایی دارند و اداره مهاجرت استرالیا در بررسی پرونده ها هیچ تبعیضی بین افراد با ملیت های مختلف قائل نمی شوند که این خود مزیت بزرگی است.

هرساله مهاجرین زیادی برای ادامه تحصیل یا پیدا کردن شغل مورد نظر راهی استرالیا می شوند و رنج دوری مسافت را تحمل می کنند تا به آرزوهای خود جامه عمل بپوشانندو در این کشور به شیوه مدرن زندگی نمایند.

روش های مختلفی برای دریافت اقامت و زندگی در استرالیا وجود دارد. اقامت کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری از برجسته ترین انواع ویزاهای استرالیا هستند. البته انواع دیگری از ویزاها نیز برای مهاجرت به استرالیا وجود دارند که موسسه آریانااپلای به بررسی آنها پرداخته است.

وضعیت مسکن در استرالیا

اولین مرحله بعد از ورود به استرالیا، پیدا کردن مسکن مناسب برای زندگی است.  بنگاههای معاملات ملکی در این مورد می توانند به شما کمک کنند. هچنین سایت gumtree.com در زمینه مسکن در استرالیا کاربرد دارد و شما حتی قبل از رفتن به استرالیا می توانید منزل مورد نظر خود را با قیمت های مناسب تر از این سایت اجاره نمائید.

وضعیت مسکن در استرالیا

خانه ها در استرالیا به صورت آپارتمان یا ویلا می باشند و عموماً یا به صورت بدون اتاق خواب یا دارای یک یا چند اتاق خواب می باشند. مبالغ اجاره ها با توجه به شهر محل سکونت، نوع خانه و تعداد اتاق های خواب متغییر است.

آب و هوای استرالیا

آب و هوای استرالیا در بیشتر اوقات سال معتدل و مطبوع همگان است . شرایط آب و هوای استرالیا با توجه به وسعت این کشور در هر ایالت متفاوت است و به طور همزمان یک نوع شرایط فصلی در کل استرالیا مشاهده نمی شود و از این رو هر چه به ایالت های شمالی استرالیا نزدیک تر شویم شاهد آب و هوای گرم و شرجی و هرچه به طرف ایالتهای جنوبی برویم زمستان های سردتری را خواهیم دید.

کلیه ایالتهای استرالیا به جز ایالتهای شمالی هر چهار فصل را دارند ولی فصلهای کشور استرالیا بخاطر قرارگیری در نیمکره جنوبی کره زمین، با سایر کشورهای نیمکره شمالی هماهنگی ندارد مثلا فصل تابستان در شهرهای همچون سیدنی، ملبورن، پرت و آدلاید از اول تا آخر اسفند ماه می باشد که در مقایسه با کشوری همچون ایران مغایرت کامل فصلی وجود دارد.

آب و هوای استرالیا

استرالیا از لحاظ میزان بارش باران جزو کشورهای کم باران است و به همین دلیل مناطق خشک زیادی در این کشور وجود دارد و میزان بارانهای شهرهای مختلف متفاوت است مثلا سیدنی بارش باران سالانه بیشتری دارد.

برترین شهرهای زندگی در استرالیا(زندگی+کار)

شهرهای بزرگ استرالیا در امتداد سواحل قرار دارند. سیدنی، ملبورن، پرت و آدلاید جزو ده شهر برتر اول برای زندگی و کار طبق مجله اکونومیست هستند. البته انتخاب بهترین شهرها با توجه به علایق، زمینه شغلی، سبک و پیشینه زندگی افراد متغییر بوده و ممکن است کسی به شرایط خاصی عادت و علاقه داشته باشد ولی فردی دیگر اصلا نتواند آن شرایط را تحمل نماید از این رو دانستن در مورد خصوصیات هر شهر و روش های حمل و نقل و شرایط آب و هوای آن قبل از هر اقدامی برای مهاجرت، ضروری است و بدون شک روی زندگی افراد تأثیر خواهد داشت.

برای دریافت اطلاعات کار در استرالیا مقاله ای با همین عنوان را مطالعه نمایید: کار در استرالیا

سیدنی

سیدنی از قدیمی ترین و بزرگترین شهرهای استرالیا بوده و بیشترین جمعیت استرالیا در این شهر متمرکز هستند. این شهر از اصلی ترین مراکز تجاری کشور استرالیا بوده و ضمن اینکه پایین ترین نرخ بیکاری را دارد بهترین فرصت های شغلی و استخدامی را ارائه می نماید. شهر سیدنی همواره مورد توجه مهاجرین سراسر جهان برای داشتن یک زندگی ایده آل بوده است.

سیدنی استرالیا

هزینه های زندگی در سیدنی به دلیل کیفیت زندگی از شهرهای دیگر استرالیا بالاتر بوده ولی افرادی که به دنبال افزایش سطح زندگی خود و خانواده هستند به سوی این شهر جذب می شوند. بیشتر فارغ التحصیلان IT، امور مالی و ساخت و ساز در این شهر مشغول به کارند.

سیدنی دارای آب و هوای مدیترانه ای است و دارای تابستان های گرم و زمستانهای معتدل می باشد و معمولا در طول سال باراش باران یکنواخت دارد. کشور استرالیا منطقه مناسب برای تجارت بین الملل بوده و از بازار کار خوبی برخوردار می باشد و از آنجائیکه سیدنی به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای فعال اقتصادی در استرالیا مطرح است،  بیش از نیمی از شرکتهای معتبر استرالیایی را در خود جای داده است و موقعیت های شغلی مناسبی را برای افراد متخصص و ماهر فراهم می نماید.

ملبورن

ملبورن با جمعیت بیش از 5 میلیون نفر دومین شهر پر جمعیت استرالیا و مرکز ایالت ویکتوریا می باشد. ملبورن قبل از سال 1927 و انتخاب شهر کانبرا به عنوان پایتخت به مدت بیست و شش سال پایتخت استرالیا بوده است. این شهر در بین شهر های پرجمعیت دنیا از اقتصادی مستحکم برخوردار بوده و توانایی ایجاد فرصتهای شغلی و فراهم نمودن شرایط زندگی مناسب برای افراد را به اثبات رسانده است.

علاوه بر زبان رسمی انگلیسی که در ملبورن رایج است، بیش از 100 نوع تنوع زبانی در این شهر وجود دارد و معمولا افراد در منازل به زبانی غیر از انگلیسی تکلم می نمایند. ملبورن دارای آب و هوایی معتدل است و شهروندان تابستانی گرم و زمستانی سردتر به نسبت سیدنی در این شهر را تجربه می نمایند.

ملبورن استرالیا

ورزش برای مردم کل استرالیا جزء جدایی ناپذیر زندگی شان محسوب می شود اما اهمیت به ورزش در ملبورن بیش از همه نقاط استرالیا حتی جهان است تا جائیکه لقب پایتخت ورزشی جهان به شهر ملبورن داده شده است. هزینه زندگی در این شهر از سیدنی و پرت کمتر اما از هزینه زندگی در شهر آدلاید گران تر است همچنین ملبورن از بهترین حمل و نقل عمومی در بین شهرهای استرالیا برخوردار است.

پرت

شهر پرت چهارمین شهر بزرگ کشور استرالیا و یزرگترین شهر در قسمت استرالیای غربی است و به عنوان یکی از قطب های تجاری و جذب گردشگر استرالیا همواره مطرح بوده است و رقابتی تنگاتنگ با شهرهای سیدنی و ملبورن دارد همچنین از لحاظ کیفیت زندگی، رتبه سوم را در میان شهرهای استرالیا دارا می باشد.

موقعیت جغرافیایی شهر پرت به گونه ای است که برای رسیدن به نزدیکترین شهر که آدلاید نام دارد مسافرت هوایی با مدت زمان 3 ساعت را بایستی در نظر داشت. از لحاظ آب و هوایی این شهر آب و هوایی مدیترانه ای داشته و هر چهار فصل را دارد گفتنی است تابستان های این شهر گرم و خشک بوده و زمستان های سرد و بارانی دارد.

برخی از هزینه های زندگی در این شهر به دلیل دوری از شهرهای دیگر کمی بیشتر بوده ولی در کل شهر گرانی نیست و با قیمت مناسب می توان اقدام به اجازه مسکن نمود. شبکه حمل و نقل در سطح شهر پرت، سیستم گسترده ای متشکل از قطارهای شهری، اتوبوس و کشتی ها می باشد که امکان نقل و انتقال در کل شهر پرت را به راحتی مهیا می سازد.

شهر پرت استرالیا

بیشترین زمینه فعالیتی شهر پرت در زمینه های نفت، گاز، معدن و کشاورزی است و بازار کار شهر پرت به دلیل کوچکتر بودن این شهر نسبت به شهرهای دیگر همچون سیدنی کمتر بوده و شاید افراد به راحتی نتوانند شغل مورد نظر خود را بیایند ولی از لحاظ گردشگری بدلیل برخورداری از بهترین سواحل و رستورانها، رونق زیادی داشته و برای مشاغل زیر مجموعه گردشگری موقعیت های خوبی خواهد داشت.

آدلاید

آدلاید در مرکز استرالیا قرار گرفته و پایتخت قسمت جنوبی استرالیاست. زندگی در این شهر به دلیل امکانات رفاهی ساده کم هزینه تر از شهرهای دیگر استرالیاست و به همین دلیل مهاجرین زیادی برای تحصیل و کار به این شهر می آیند. آب و هوای این شهر مدیترانه ای و مطلوب است. آدلاید شهر بزرگی نبوده و به همین دلیل می توان خانه ها را به قیمتهای مناسب تری نسبت به شهرهای بزرگ اجاره نمود و بطور کلی هزینه زندگی در آدلاید بالا نیست.

شهر آدلاید استرالیا

حمل و نقل در آدلاید هم با وسایل نقلیه شخصی امکان پذیر بوده و هم وسایل نقلیه عمومی اعم از قطار و اتوبوس در دسترس است. شهر آدلاید پنجمین شهر استرالیا از لحاظ جمعیت است و بدلیل کم جمعیت بودن به نیروی کار ماهر در رشته های مختلف نیازمند است.

مزایای زندگی در استرالیا

زندگی در استرالیا برای افرادی که به دنبال رفاه هستند، قانع کننده و لذت بخش خواهد بود. استرالیا از زمانهای گذشه مهاجران بسیاری از تمام نقاط جهان داشته و  این کشور درخواست افرادی را که علاوه بر قصد مهاجرت شرایط عمومی مهاجرت به این کشور از طریق ویزاهای مختلف را دارا باشند، حتما در اسرع وقت و بدون هیچ تبعیضی پاسخ می دهد.   

تناسب درآمد با هزینه

هزینه های زندگی در استرالیا به نسبت سایر کشورهای جهان بیشتر است ولی به همین نسبت افراد از سطح حقوقی بالای برخوردارند و افراد حتی با کمترین درآمد می توانند زندگی با کیفیت بالا را تجربه کنند.

امکان تحصیل رایگان با روشهای مدرن برای دانش آموزان

براساس قوانین استرالیا، تحصیل تا کلاس 12 برای افرادی که اقامت استرالیا را اخذ نموده اند ، رایگان می باشد. البته این تحصیل رایگان مختص تحصیلات قبل از دانشگاه بوده و برای تحصیل درمقاطع دانشگاهی پرداخت هزینه های تحصیلی الزامی است. با این وجود به دلیل شهرت و اعتبار علمی دانشگاههای استرالیا، هرساله متقاضیان زیادی جهت تحصیل به این کشور زیبا مهاجرت می نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: تحصیل در استرالیا

تحصیل دانش آموزان در استرالیا

بیمه درمانی

تمامی کسانی که پاسپورت استرالیا را داشته باشند به طور رایگان تحت پوشش بیمه های درمانی قرار می گیرند. علاوه بر این بیمه های خصوصی هم هستند که با دریافت هزینه، خدمات بیشتری ارائه می دهند در این راستا  افراد با پرداخت مبلغ 2000 دلار استرالیا، می توانند از بیمه خصوصی با خدمات گسترده برخوردار گردند.

معایب زندگی در استرالیا

استرالیا کشوری مدرن همراه با امکانات رفاهی ایده آل برای زندگی است و در کنار طبیعت بی نظیرش بهترین شرایط را برای شهروندان خود فراهم نموده است اما همه افراد از این لحاظ اتفاق نظر نداشته و مواردی را به عنوان عیبهای زندگی در استرالیا بر می شمارند. برخی از معایب مطرح شده را در ادامه بررسی می نمائیم.

موقعیت جغرافیایی

وقتی در استرالیا زندگی می کنید برای مسافرت به هر کشوری بایستی ساعتها مسافرت هوایی را تحمل کنید حتی مسافرتهای درون مرزی هم بسیار دشوار است و برخی از شهر های استرالیا هم هنوز از لحاظ حمل و نقل عمومی وضعیت خوبی ندارند.

گران بودن هزینه زندگی

هزینه زندگی در استرالیا بالا بوده ومستقیماً از سبک زندگی فرد و شهری که در آن سکونت دارد ، تأثیر می پذیرد. زندگی در شهرهای بزرگی همچون ملبون و سیدنی به مراتب هزینه های بالاتری به نسبت شهرهای کوچکتر مثل آدلاید دارند.

شلوغی شهر های بزرگ

ازدحام جمعیت در چند شهر بزرگ استرالیا بسیار بیشتر از شهرهای کوچکتر است و اکثر مهاجرین  به دلیل وجود موقعیتهای شغلی و تحصیلی بهتر ملزم به سکونت در شهرهای بزرگ استرالیا می شوند.

شلوغی شهرهای بزرگ استرالیا

وجود حشرات به وفور

با زندگی در استرالیا بایستی به دیدن حشراتی مثل انواع سوسک، عنکبوت، مورچه عادت کرد چون گاها حتی با استفاده از سموم دفع حشرات باز هم در خانه یافت می شوند.

تفاوت های زندگی در استرالیا با ایران

نحوه زندگی در هر کشوری تحت تأثیر آداب و رسوم و فرهنگ آن کشور متفاوت است مطمئنا روش زندگی ما در ایران به عنوان یک جامعه سنتی تفاوتهای بسیاری با زندگی در استرالیا خواهد داشت در ادامه مطلب به چند نمونه از این تفاوتها اشاره خواهیم داشت.

اهمیت به ورزش

مردم استرالیا بسیار علاقمند به ورزش بوده و هر روزه می توان در سطح پارکها و سواحل افرادی از همه سنین را در حال ورزش دید. سرانه ورزش در میان مردم استرالیا برای افراد بالای 15 سال حداقل یک جلسه در هفته است ولی در ایران و طبق آمار وزارت ورزش، هر فرد ایرانی در سال کمتر از 16 دقیقه ورزش می نماید.

ورزش در استرالیا

وجود قوانین سفت و سخت محیط زیست

کشور استرالیا قوانین سختگیرانه ای نسبت به هر گونه آسیب رساندن به طبیعت را اعمال می نماید. شاید در ایران عدم تفکیک زباله ، روشن کردن آتش در طبیعت، ریختن زباله در غیر از محل های مشخص فقط یک رفتار ناپسند محسوب شود ولی در استرالیا با اینگونه افراد به طور قانونی برخورد خواهد شد و هر فردی که به طبیعت آسیب برساند مشمول پرداخت جریمه های سنگین خواهد بود.

عدم تمایل به پوشش رسمی

مردم استرالیا به طور کلی از منش رسمی فاصله می گیرند و حتی روسای شرکت و معلمین خود را به اسم کوچک صدا می کنند. این اخلاق روی لباس پوشیدنشان هم تأثیر داشته و حتی به کت و شلوار پوشیدن در جلسات و کراوات زدن در میهمانی ها علاقه نشان نمی دهند و عموما تمایل به راحتی دارند.

تجربه زندگی در استرالیا

همه افراد در طی مدت زمانی که در محلی زندگی می نمایند با اخلاق و عادتهای مردم منطقه به خوبی آشنا شده و برای تازه واردان راهنمای خوبی از این لحاظ خواهند بود تا افراد زودتر با محل زندگی جدید خود هماهنگ شوند از این رو مواردی که از تجربه زندگی افراد در استرالیا بدست آمده است را در اختیارتان می گذاریم.

استفاده از اتومبیل شخصی

در بیشتر شهرهای استرالیا تنها 10 تا 30 درصد مردم برای حمل و نقل در سطح شهر از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند مابقی افراد با وسایل نقلیه شخصی در سطح شهرها رفت و آمد می نمایند از این رو کسانی که قصد زندگی در استرالیا را دارند بایستی برای خرید یا اجاره اتومبیل شخصی اقدام نمایند.

خرید از فروشگاههای زنجیره ای

استرالیایی ها عموماً خریدهای خود را در هایپر استارها انجام داده و همواره در روزهای تعطیل ازدحام و صف های طولانی در جلوی این فروشگاهها بوجود می آید که چیز عادی است و از این لحاظ تا اندازه ای شبیه ایران هستند.

تفریح در سواحل زیبا و علاقمند به مهمانی

بخاطر شرایط آب و هوایی استرالیا ، مردم این کشور تمایل زیادی به حضور و تفریح در سواحل در زمانهای گرما دارند. مردم استرالیا همواره به تفریح و خوشگذرانی و میهمانی دادن علاقه بسیاری دارند.

تفریح در سواحل استرالیا

زندگی در استرالیا برای چه افرادی مناسب است ؟

برای همه افراد با هر سطح درآمدی زندگی در استرالیا توأم با لذت است به شرطی که بتوانند با شرایط خاصی که این کشور در مقایسه با کشورهای دیگر دارد، سازگار شوند. کسانی که استرالیا را به عنوان مقصد مهاجرت خود بر می گزینند بایستی این پیش بینی ها را داشته باشند که شاید در سال بیشتر از یک بار نتوانند مسافرت داشته باشند.

همچنین این را بایستی در نظر داشته باشند که اقوام و بستگان خارج از استرالیا را در فواصل زمانی طولانی تری دیدار میکنند. شاید استرالیا کشوری باشد که امکان کسب سرمایه بسیار در یک مدت زمان کوتاه را مهیا نسازد ولی برای افرادی که به لذت بردن از زندگی بیش از درآمد اهمیت می دهند بهترین نقطه دنیاست. مشخصه اصلی مردم استرالیا سادگی آنهاست و خوش مشرب بودن وجه تشابه آنها با مردم ایران است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا