...
Search
Close this search box.
زندگی در کانادا
آریانااپلای » بلاگ » اقامت » زندگی در کانادا

شرایط زندگی در کانادا

Living conditions in Canada

بیشتر افرادی که قصد مهاجرت دارند در جستجوی کشوری هستند که سطح کیفی زندگی شان را ارتقاء داده و در کنار آن آرامش و اطمینان به آینده را در آنها ایجاد نماید از این رو همواره کانادا بدلیل برخورداری از موقعیت های شغلی مناسب و همچنین بالا بودن سطح کیفیت زندگی در اولویت انتخاب های افراد بوده است.

کانادا از لحاظ وسعت دومین کشور جهان پس از روسیه است و در قاره آمریکای شمالی واقع شده است. کشور کانادا از 10 استان و 3 قلمرو تشکیل شده است و شهر اتاوا، پایتخت این کشور پهناور و سرد است. لازم به ذکر است که هر کدام از استانهای کانادا قوانین مختص به خود را داشته ولی قلمروها زیرنظر حکومت فدرال اداره می شوند. کشور کانادا دو زبانه بوده و زبانهای انگلیسی و فرانسه به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته می شوند.

برای تصمیم گیری پیرامون هر مسأله ای در درجه اول بایستی اطلاعات مفید و کامل جمع آوری نمود. از این رو شما هم اگر قصد مهاجرت دارید بایستی راجع به زندگی در کانادا و مزایا و معایب اقامت این کشور اطلاعات جامعی داشته و بر اساس آن انتخاب نمائید. گروه تحریریه موسسه آریانا پارس سعی کرده است در این مطلب کلیه مطالب ضروری و مورد نیاز زندگی در کانادا را در اختیارتان قرار دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کشور کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: آشنایی با کشور کانادا

متوسط هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا و شهرهای مختلف آن به نسبت بزرگی یا کوچکی شهر متغییر است ولی به طور کلی هزینه های زندگی در کانادا در مقایسه با کشورهای هم تراز همچون آمریکا، استرالیا و غیره بسیار پائین تر می باشد. هزینه های همچون هزینه مسکن و هزینه غذا در کشور کانادا بسیار کمتر از دیگر کشورهای بزرگ دنیا می باشد

بهترین شهرهای کانادا

شهرهای بزرگ کانادا با توجه به میزان جمعیت، کیفیت سطح زندگی، سیستم حمل و نقل، میزان فرصت های شغلی و غیره نقاط مشترک زیادی دارند و زندگی در همه این شهرها با سطح رفاه بالا و امنیت و آرامش همراه خواهد بود در اینجا مشهورترین شهرها برای کار و زندگی در کانادا را معرفی می نمائیم

تورنتو

تورنتو بزرگترین شهر کانادا و مرکز استان انتاریو است که در قسمت شمال غربی دریاچه انتاریو قرار دارد و این همجواری با دریاچه باعث ایجاد آب و هوای معتدل در تورنتو گردیده است. این شهر دارای تابستانهای گرم و مطلوب و زمستانهای سرد بوده به طوریکه تمام فصل زمستان پوشیده از برف است. نیمی از جمعیت شش میلیون نفری تورنتو را مهاجرین تشکیل می دهند و شهری چند فرهنگی با تنوع بسیار از لحاظ زبان، غذا، هنر و فرهنگ می باشد.

تورنتو به عنوان مرکز مهم اقتصادی کانادا و در واقع اصلی ترین مرکز تجمع مؤسسات مالی و تجاری این کشور است و بیشترین مراکز بورس و اوراق بهادار کانادا هم در این شهر مستقر هستند. تورنتو جزو 15 کشور برتر اقتصادی دنیا و از جمله کشورهای جی 7 با اقتصادی در حال رشد است همچنین موقعیت های شغلی زیادی در این شهر برای جویندگان کار مهیاست.

از لحاظ هزینه های زندگی این شهر جزو گرانترین شهرها از لحاظ اجاره بها می باشد که ممکن است چالشهای را برای مهاجرین بوجود بیاورد ولی برای تعدیل این قیمت ها، مسکن های دولتی در نظر گرفته شده است. سیستم حمل و نقل این شهر بسیار پیشرفته بوده و افراد حتی اگر وسیله نقلیه شخصی نداشته باشند برای تردد در این شهر مشکلی نخواهند داشت.

امکانات تفریحی و ورزشی تورنتو به خوبی جوابگوی نیازهای مردم بوده و از این لحاظ همیشه مراکزی متناسب با سلیقه های مختلف افراد فعالیت دارند که برای نمونه می توان به پارک های تفریحی اشاره نمود.

مونترال

مونترال با جمعیتی بیش از 4 میلیون نفر بعد از شهر تورنتو، بزرگترین شهر کاناداست و در استان کبک قرار گرفته است. زبان رسمی مورد استفاده این شهر زبان فرانسوی است و از این لحاظ با دیگر شهرهای کانادا متفاوت است. مونترال همچون گذشته در امور بازرگانی، هنر و معماری از مراکز عمده کانادا محسوب می شود.

مونترال کانادا

آب و هوای این شهر در فصل زمستان سرد و پر برف بوده و در تابستانها گرم است. مونترال به عنوان مرکز تجاری استان کبک شناخته شده و تنوع و گوناگونی فرهنگها در این شهر بسیار چشمگیر است. شهر مونترال مزیت بالای از لحاظ مسکن داشته و آن پایین بودن اجاره بهای مسکونی در این شهر به نسبت سایر شهرهای بزرگ کاناداست. یافتن شغل در مونترال برای کسانی که آشنایی کافی با زبان فرانسه داشته باشند بدلیل وجود وضعیت اقتصادی مطلوب، آسان خواهد بود.

ونکوور

ونکوور بزرگترین شهر ایالت بریتیش کلمبیا در سواحل غربی اقیانوس آرام قرار گرفته است دارای آّب و هوایی بسیار خوب با تابستانهای گرم و آفتابی و زمستانهای ملایم می باشد بطوریکه بارش برف در این شهر خیلی به ندرت اتفاق می افتد. بزرگترین بندر کانادا در ونکوور واقع شده است که بزرگترین بندر آمریکای شمالی است.

سیستم حمل و نقل در این شهر بسیار خوب است و از این لحاظ شهروندان مشکلی ندارند. ونکوور بدلیل شرایط خاص طبیعی و  محاصره شدن با کوهها و دریا دارای کمبود زمین های مسکونی مناسب ساخت و ساز بوده و این امر در قیمت خرید مسکن تأثیر قابل توجه ای داشته است از این رو بیشتر افراد ساکن در ونکوور زندگی در آپارتمان ها را ترجیح می دهند تا هزینه کمتری را متقبل شوند.

ونکور کانادا

شهر ونکور کانادا دارای آمار جرم و جنایت بسیار پائینی است و شهروندان ونکوور، طول عمر بیشتری نسبت به شهرهای دیگر کانادا دارند. گذشته از شرایط خوب زندگی در ونکوور، این شهر دارای اقتصادی پویا و گسترده ترین مراکز صنعتی در زمینه کامپیوتر، مواد، بیوتکنولوژی و غیره است و کسانی که در این شهر زندگی می کنند مطمئناً شغلی متناسب با تحصیلات و تخصص خود پیدا خواهند نمود.

همچنین بخاطر وجود مکان های دیدنی متنوعی همچون پل معلق کاپیلانو (Capilano)، استادیوم چندمنظوره با بزرگترین سقف جمع شونده دنیا، سواحل زیبا و … صنعت گردشگری در ونکوور از رونق خوبی برخوردار می باشد و افراد فعال در زمینه های توریسم و گردشگری موقعیت های خوب شغلی به دست خواهند آورد

مزایای زندگی در کانادا

اقامت کانادا دارای فواید بسیاری است که رضایت اکثر مهاجران به این کشور را به دنبال خواهد داشت و افراد با توجه به شرایط خود زمینه های مناسب کار و زندگی را برای خود و خانواده فراهم خواهند نمود. در ادامه مهمترین مزایای مهاجرت به کانادا را بر می شماریم.

شرایط مطلوب اقتصادی

کانادا از اقتصادی قوی و با ثبات برخوردار است و این شرایط حتی در دوران بحران اروپا و آمریکا در کشور کانادا ثابت بوده و تأثیری منفی بر اقتصاد این ابر قدرت اقتصادی نداشته است. اقتصاد کانادا تحت تأثیر منابع طبیعی این کشور و استفاده از نیروهای متخصص همواره رو به رشد و پیشرفت است.

کشاورزی در کانادا

همچنین کانادا بزرگ ترین تولید کننده محصولات کشاورزی همچون گندم و حبوبات است. تمامی این شرایط مطلوب اقتصادی در ایجاد فرصت های شغلی برای مهاجرین تأثیر داشته و تقریبا برای همه افراد با مهارت ها و رشته های تحصیلی متفاوت کار مهیا خواهد بود.

مهیا بودن شرایط تحصیلی مناسب

نظام تحصیلی کانادا امکان تحصیل برای همه افراد در کلیه مقاطع تحصیلی مهیا می سازد و از استانداردهای بالای برخوردار است به طوریکه فارغ التحصیلان مراکز تحصیلی این کشور برای پیدا کردن شغل مد نظر مشکلی نخواهند داشت.

برای اطلاع بیشتر درباره تحصیل در کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: تحصیل در کانادا

داشتن چهار فصل کامل

کشور کانادا چهار فصل را به طور کامل داشته و کسانی که در این کشور زندگی می کنند از تجربه همه فصلها لذت خواهند برد و از آنجائیکه تفریحات مناسب هر فصل مهیا شده است، افراد به راحتی می توانند با توجه به علایق خود از مراکز تفریحی عمومی بهره ببرند.

مزایای زندگی در کانادا

ارائه خدمات بیمه درمانی رایگان

کشور کانادا تقریبا برای همه افراد دارای اقامت دائم این کشور یا پاسپورت کانادا، خدمات بیمه ای رایگان ارائه می نماید. البته کانادا جزء کشورهای با کمترین احتمال تلفات ناشی از حوادث بوده و دارای بالاترین میزان امنیت می باشد.

نداشتن حس غربت در کانادا

کشور کانادا به دلیل مهاجرپذیر بودن دارای تعداد مهاجرین زیادی بوده  و تقریبا می توان گفت بیشتر از 20 درصد از جمعیت 35 میلیون نفری کانادا دارای پدر یا مادر خارجی هستند و این مسأله باعث شده که مردم کانادا نسبت به مهاجرین دید مثبتی داشته باشند. در برخی شهرهای کانادا ایرانی های بیشتری نسبت به شهرهای دیگر زندگی میکنند. مثلاً شهر تورنتو که نیمی از جمعیتش مهاجر هستند به خاطر داشتن بیشترین جمعیت ایرانی به تهرانتو معروف است.

 معایب زندگی در کانادا

زندگی در کانادا ممکن است برای برخی افراد همراه با چالش های باشد و نحوه برخورد افراد در رفع این چالشها و برخورد با مشکلات مطمئناً متفاوت است. در ادامه مطلب برخی از مواردی را که می توان به عنوان مشکلات زندگی در کانادا برشمرد، توضیح می دهیم .

آب وهوای بسیار سرد کانادا

کشور کانادا را همه با سرمایش می شناسند و این شرایط آب و هوایی برای برخی مهاجرین سختی های بوجود می آورد. آنهایی که از مناطق گرمسیری به این کشور مهاجرت می کنند تحمل زمستان های سرد و برفی کانادا در سالهای اول ورودشان بزرگترین چالش پیش روی آنها خواهد بود و تقریبا می توان گفت که 6/15 درصد مهاجرین به کانادا در اوایل مهاجرت این مشکل را دارند.

آب و هوای کانادا

هزینه بالای زندگی در شهرهای بزرگ

کیفیت بالای زندگی در کانادا بی هزینه نیست. شهرهای بزرگی همچون مونترال، تورنتو و ونکوور طبق مجله اکونومیست در سال 2019 در لیست صد شهر پرهزینه دنیا بوده اند و ساکنین این شهرها و دیگر شهرهای بزرگ کانادا همواره با چالش گران بودن هزینه های زندگی مواجه هستند.

صف طولانی خدمات درمانی رایگان

خدمات سلامت عمومی برای همه افراد دارای اقامت دائم یا شهروندی کانادا، رایگان می باشد ولی مدت زمان انتظار برای ویزیت شدن توسط یک پزشک خیلی طولانی بوده و در مواردی حتی تا 6 ماه هم طول خواهد کشید البته بیمارستانهای خصوصی نیز در کانادا در اختیار عموم قرار دارند که هزینه های درمانی بالاتری داشته و مطمئناً روی هزینه های زندگی یک خانواده تأثیر بسزایی خواهد داشت.

بالا بودن مالیات در کانادا

بسیاری از افرادی که زندگی در کانادا را تجربه کرده اند، همواره مشکل بالا بودن نرخ مالیات را داشته اند که این مشکل به نحوه زندگی افراد بر می گردد. اگر جزء تازه واردین این کشور محسوب می شوید حتماً از یک کارشناس حسابداری کمک بگیرید تا مواردی که ممکن است مالیات شما را افزایش دهد را حذف نماید.

تفاوت های زندگی در کانادا با ایران

عمده ترین تفاوت زندگی در کانادا با زندگی در ایران، به نحوه مدیریت کشور و قوانین حاکم در جامعه مربوط می شود. جامعه در کشور ما توسط دولت مرکزی یعنی دولت جمهوری اسلامی ایران اداره می گردد.

ولی در کانادا، هر ایالت به طور مستقل و با قوانین مرتبط به ایالت خود اداره می شود و در واقع قوانینی همچون قوانین قضایی، مالیاتی و اداری از ایالتی به ایالت دیگر متغییر است. به طور مثال قوانین مهاجرتی که در کبک کانادا وضع و اجراء می گردد با قوانین مهاجرت دولت فدرال متفاوت است.

همه ما در ایران در مقاطعی دنبال شغل بوده ایم و به این منظور به صفحه نیازمندهای روزنامه ها و سایتها مراجعه کرده تا شخصاً شغل مد نظر را بیابیم و با کارفرما تماس برقرار نمائیم ولی در کانادا اینطور نیست و همه این وظایف بر عهده مؤسسات کاریابی است و این مؤسسات تمام مراحل اولیه شغل جدید را طی نموده و شرایط ملاقات حضوری یا غیر حضوری شما با کارفرما را مهیا می سازند.

نحوه کاریابی و تنظیم رزومه شغلی در کانادا

البته داشتن رزومه ای به سبک کانادایی بیشترین تأثیر در پیدا کردن شغل را خواهد داشت. لازم به ذکر است که رزومه های کانادایی از لحاظ ترتیب سوابق کاری افراد با رزومه های سایر نقاط دنیا تفاوت دارند به این صورت که آخرین کار و پست شغلی شما در ابتدای لیست سوابق کاری رزومه و اولین کار شما در انتهای لیست ذکر می گردد.

معقول نبودن سپرده گذاری در بانک های کانادا

در ایران افراد زیادی هستند که سپرده های خود را در بانکهای دولتی یا خصوصی سرمایه گذاری می نمایند و از طرف بانکهای ایرانی هم استقبال خوبی در این زمینه صورت می پذیرد و حتی برخی بانکها تا 24 درصد به صورت سالانه حاضر به پرداخت سود به سپرده گذاران خود می باشند.

ولی این امر در بانک های کانادایی اقتصادی نیست چون بیشترین نرخ سود بانکی سالیانه که بانک های کانادایی برای سپرده گذاران خود در نظر می گیرند، کمتر از 3 درصد است و مطمئناً این روش سرمایه گذاری، معقول و منطقی نخواهد بود.

تجربه زندگی درکانادا

تجاربی که بواسطه زندگی افراد در کانادا بدست آمده است راهنمای خوبی است برای علاقندان به مهاجرت به این کشور و یا کسانی که به تازگی وارد کانادا شده اند تا بیشتر با فرهنگ و شرایط زندگی مردمان این کشور آشنا شوند.

مالیات های کانادا

اهمیت دادن کانادایی ها به اخبار هواشناسی

وقتی در کانادا زندگی می کنید همواره سردی هوا جزء دغدغه های روزمره شما بوده و هر روز قبل از مراجعه به محل کار یا تحصیل بایستی اطلاعات هواشناسی راجع به آن روز را کسب نمائید تا بر اثر عواملی همچون بارش برف در فصل زمستان در طی مسیر دچار مشکل نگردید. پس برای یک کانادایی چک کردن اخبار هواشناسی اولین فعالیت صبحگاه او خواهد بود.

دشواری جابجایی بین شهرهای کانادا

وسعت بسیار زیاد کشور کانادا و فاصله مابین شهرهای این کشور باعث گردیده که زندگی درهر کدام از شهرهای این کشور تفاوت اساسی با شهرهای دیگر کانادا داشته باشد تا جایی که فکر کنید این دو شهر از یک کشور نیستند.

مواردی همچون سیستم مالیات، نحوه انتخاب مسکن، نوع تفریحات و بسیاری از موارد دیگر مختص هر شهر بوده و در صورتی که مجبور به جابجایی شوید به اندازه جابجایی از یک کشور خارجی به کانادا دچار چالش خواهید شد پس تا جایی که امکان دارد شهر محل زندگی تان را عوض نکنید.

علاقه کانادایی ها به تماشای تلویزیون

کانادایی ها علاقه بسیار زیادی به تماشای تلویزیون دارند و در واقع از تفریحات مردم این کشور محسوب می گردد تا جائیکه تا 4 ساعت در روز هم به تماشای برنامه های تلویزیونی می پردازند همچنین بخاطر شرایط اقلیمی کشور کانادا، ورزش هاکی از ورزش های مورد علاقه کانادایی هاست که به صورت جمعی دنبال می کنند.

کانادایی های مؤدب و آرام

کانادا به داشتن مردمان صلح دوست و آرام همواره شهرت داشته است و کانادایی ها همواره رفتار مؤدبانه و توأم با احترامی با اطرافیان خود دارند و اگر شما فردی پر جنب و جوش هستید و علاقه دارید که اطرافیان شما هم خصلتهای اخلاقی مشابه شما داشته باشند بهتر است در انتخاب کانادا تجدید نظر کنید و به دنبال کشوری با محیط شهری پر تکاپو و جنب و جوش باشید.

گروه مشاورین متخصص آریانا پارس آماده راهنمایی شما جهت اقدامات لازم برای زندگی در کانادا هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا