...
Search
Close this search box.
پرستاری در چک
آریانااپلای » بلاگ » اقامت » پرستاری در چک

شرایط تحصیل پرستاری در چک

conditions for studying nursing in czech republic

رشته پرستاری در چک با توجه به شرایط بسیار مناسب این کشور و فاکتورهایی نظیر وجود دانشگاه های معتبر، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و همچنین هزینه های تحصیل و زندگی مناسب، مورد توجه دانشجویان بین المللی از اقصی نقاط دنیا می باشد. رشته پرستاری نیز به نوبه خود دارای بازار کار مناسبی بوده و همچنین دارای مسیری مشخص برای ادامه تحصیلات آکادمیک در کشور چک یا سایر کشور کشور ها می باشد. به همین علت، فارغ التحصیلان رشته پرستاری جمهوری چک آینده ای درخشان را پیش روی خود متصور می شوند. اما، شرایط تحصیل پرستاری در چک چه مواردی هستند ؟ چه مراحلی پیش روی متقاضیان تحصیل در رشته پرستاری جمهوری چک وجود دارند ؟ در ادامه به بیان برخی از مهم ترین نکات در راستای تحصیل پرستاری در چک می پردازیم.

پرستاری در جک

تحصیل پرستاری در مقطع لیسانس در همه دانشگاه های کشور چک به مدت سه سال به طول می انجامد. تقریبا نیمی از این زمان نیز صرف آموزش های عملی و میدانی در کلینیک ها و بیمارستان های کشور چک خواهد شد. سیستم آموزشی کشور چک نیز با سایر دانشگاه های اروپایی هم سو بوده و از استاندارد های آموزشی یکسانی تبعیت می کند. از آنجایی که زبان رسمی این کشور زبان چکی می باشد، تحصیل نیز به زبان چکی انجام می شود. برای بسیاری از رشته ها و دانشگاه ها نیز تحصیل به زبان چکی رایگان می باشد.

البته برای برخی از رشته ها و دانشگاه ها، امکان تحصیل رایگان به زبان چکی تنها برای افراد این کشور میسر می باشد. اما، یکی از ویژگی های کشور جمهوری چک امکان تحصیل در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی می باشد. بدین ترتیب، متقاضیان تحصیل پرستاری در چک امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در برخی از برترین دانشگاه های دنیا را خواهند داشت. همچنین، امکان تحصیل رشته پرستاری در جمهوری چک در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری وجود دارد.

برای کسی اطلاعات بیشتر درباره روش های مهاجرت به چک لطفا کلیک نمایید.

مراحل ومدارک دریافت پذیرش پرستاری در چک

در درجه اول، متقاضیان تحصیل پرستاری در چک در مقطع کارشناسی بایستی تحصیلات متوسطه خود را با موفقیت به پایان رسانده باشند. متقاضیان در ابتدا بایستی دانشگاه مد نظر خود را با توجه به شرایط مختلف موجود در کشور چک از لحاظ میزان شهریه و مواردی از این دست انتخاب کنند. معمولا دانشگاه های چارلز و ماساریک به عنوان برترین دانشگاه های جمهوری چک و اروپا مد نظر متقاضیان تحصیل رشته پرستاری در مقاطع مختلف می باشند.

در مرحله بعدی، با توجه به شرایط و ضوابط پذیرش دانشگاه مد نظرتان نسبت به جمع آوری مدارک و ارائه آن ها اقدام نمایید. مواردی نظیر مدارک شناسایی معتبر ، فرم پذیرش دانشگاه به شکل تکمیل و امضا شده، مدارک تحصیلی ترجمه شده به زبان چکی، رسید پرداخت هزینه قسمت پذیرش جهت بررسی مدارک، رزومه و انگیزه نامه در میان اکثر دانشگاه های کشور چک مشترک می باشند.

پرستاری در چک آریانا اپلای

ممکن است برخی از دانشگاه های چک نیاز به حصول اطمینان از وضعیت حساب بانکی تان نیز داشته باشند. علاوه بر موارد فوق، ارائه مدرکی دال بر دانش و مهارت در زبان انگلیسی نظیر آیلتس نیز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پرستاری در چک الزامی می باشد.

در صورتی که تمامی شرایط لازم را احراز نموده و همچنین تمامی مدارک را به شکل کامل و صحیح ارسال کرده باشید، دانشگاه پذیرش موقت را به شما اعطا می نماید. در مرحله بعدی بایستی پیش پرداخت یا deposit مد نظر دانشگاه را که میزان آن در نامه پذیرش موقت ذکر شده، و معمولا معادل شهریه ترم اول پرستاری در چک می باشد، را پرداخت نموده و رسید آن را برای دانشگاه ارسال نمایید. در این صورت، دانشگاه نامه پذیرش قطعی را صادر کرده و متقاضیان می توانند با دردست داشتن این نامه و تهیه مدارک مورد نیاز جهت اخذ وقت سفارت چک و درخواست ویزا اقدام نمایند.

دانشگاه های معتبر پرستاری در چک

دانشگاه های متعددی در کشور جمهوری چک وجود داشته که هر کدام رشته های مختلفی نظیر پرستاری را با توجه به شرایط مختلف ارائه می کنند. با توجه به مواردی نظیر کیفیت آموزشی، میزان مقالات و پژوهش های منتشر شده، نرخ جذب فارغ التحصیلان در بازار کار و مقاطع بالاتر دانشگاهی و میزان پذیرش دانشجویان بین المللی، دانشگاه های چک دارای رتبه بندی مختلفی هستند. این رتبه ها گاها برای برخی از رشته ها در یک دانشگاه نیز متفاوت می باشند. به همین علت، به منظور اطلاع دقیق از رتبه بندی دانشگاه ها می توانید به وب سایت رتبه بندی بین المللی QS مراجعه نمایید.

برترین دانشگاه های پرستاری چک

دانشگاه های جمهوری چک دارای قدمت زیادی بوده و در عین حال خدمات آموزشی با کیفیتی را ارائه می کنند. وجود بیش از 43 هزار دانشجوی بین المللی و نرخ بالای درخواست برای اخذ پذیرش در مقاطع مختلف آکامیک چک نیز گواهی بر این مدعا می باشد. کشور چک طی سال های اخیر در زمینه علم پیش گام بوده است، به طوری که سیاست ها و مراحل آموزشی و علمی چک در سال های اخیر با رشد بسیار زیادی مواجه شده و این پیشرفت همچنان ادامه دارد.

دانشگاه چارلز چک

جمهوری چک با توجه به عضویت در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن بایستی از قوانین این اتحادیه پیروی کند. به عبارت دیگر، افراد در صورت فارغ التحصیلی از دانشگاه های چک می توانند شانس خود را برای یافتن موقعیت های کاری در این کشور بهبود داده و سرانجام موفق به اخذ اقامت کشور چک شوند. برترین دانشگاه های کشور چک در رشته پرستاری موارد زیر می باشند.

  • Charles University in Prague
  • Masaryk University
  • University of South Bohemia
  • University of Pardubice
  • CULS Prague

دانشگاه های چک مورد تایید وزارت بهداشت

یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان ایرانی تحصیل پرستاری در چک، مورد تایید بودن دانشگاه انتخابی شان در کشور چک می باشد. بسیاری از فارغ التحصیلان چرستاری در جمهوری چک گزینه بازگشت به ایران و مشغول به کار شدن در کشور خود را بسیار جدی می دانند. به همین علت، مورد تایید واقع شدن دانشگاه های جمهوری چک توسط وزارت بهداشت ایران از اهمیت زیادی برخوردار است. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کشور چک موارد زیر هستند.

  • Charles University
  • Palaky University
  • Masaryk University Brno

دانشگاه های چک مورد تایید وزارت علوم

علاوه بر رتبه بندی بین المللی که تاثیر زیادی در انتخاب دانشگاه دارد، مورد تایید بودن دانشگاه ها از دیدگاه وزارت علوم نیز نقشی تعیین کننده در این راستا خواهد داشت. عده زیادی از افراد پس از فارغ التحصیلی به موارد آکادمیک در ایران روی می آورند. وزارت علوم ایران نیز دانشگاه هایی را در جمهوری چک به مانند سایر کشور ها در لیست موردتایید خود قرار داده است. نکته مهم این است که وزارت علوم ایران دانشگاه های بین المللی را به سه دسته ممتاز، خوب و متوسط تقسیم بندی می نماید.

دانشگاه های کشور چک نیز از دیدگاه وزارت علوم ایران از این قاعده مستثنی نیستند. طبق دسته بندی وزارت علوم ایران، دانشگاه های ورد تایید در جمهوری چک موارد زیر می باشند.

درجه کیفی اسامی دانشگاه ها
ممتاز (الف) Charles University in Prague
خوب (ب) Masaryk University
خوب (ب) Palacky University in Olomoue
متوسط (ج) University of West Bohemia
متوسط (ج) University of South Bohemia

 

در لیست فوق تنها دانشگاه هایی ذکر شده اند که رشته پرستاری را در مقاطع مختلفی ارائه می کنند و از بیان دانشگاه هایی که فاقد رشته پرستاری هستند اجتناب شده است.

هزینه های تحصیل رشته پرستاری در چک

هزینه های تحصیل پرستاری در چک بستگی زیادی به زبان تحصیل متقاضیان خواهد داشت. تحصیل پرستاری در چک به زبان چکی رایگان خواهد بود ولی با توجه به وجود متقاضیان بین المللی، شهریه ها بایستی بر اساس وب سایت رسمی دانشگاه ها بررسی شوند. اما ، همانطور که در بالا ذکر شد، امکان تحصیل پرستاری به زبان انگلیسی نیز در کشور چک وجود دارد. بدین منظور، هزینه ای بین 4500 الی 5000 یورو در سال را برای تحصیل پرستاران متصور می شویم که در مقایسه با شهریه سایر رشته های دانشگاهی چک قدری گران به نظر می رسد.

ممکن است در نگاه اول شهریه تحصیل پرستاری در چک قدری گران باشد ، اما بایستی هزینه های زندگی در چک را نیز مد نظر قرار دهید که در مقایسه با سایر شهر های اروپایی به طرز قابل توجهی کمتر می باشد. برای هزینه های زندگی در کشور چک می توان میزان بین 350 الی 750 یورو در ماه را متصور شویم. البته این هزینه بستگی زیادی به تعیین سبک زندگی دانشجویان در چک خواهد داشت. بابت هزینه های دانشگاه ها نیز ، مبلغ اعلام شده به شکل متوسط سالیانه می باشد. به همین علت، برای کسب اطلاع دقیق از میزان شهریه ها در مقاطع و دانشگاه های مختلف بایستی به وب سایت رسمی دانشگاه ها مراجعه نمایید.

آیا مایل به کسب اطلاعات بیشتر  هستید؟ شرایط زندگی در چک  را مطالعه نمایید

شرایط کار پرستاری در چک

امکان کار حین تحصیل برای پرستاران در جمهوری چک وجود دارد. میزان کار دانشجویی در کشور چک تا 40 ساعت در هفته می باشد. مشاغل پاره وقت نیز دردسترس دانشجویان بوده و حتی دانشگاه ها نیز پیشنهاداتی در این زمینه ارائه می کنند. یکی از نکات قابل توجه برای کار دانشجویی در کشور چک آشنایی با زبان چکی بوده که باعث افزایش موقعیت های شغلی می گردد. برای فارغ التحصیلان رشته پرستاری در چک نیز امکان تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری وجود دارد. بدین منظور، فارغ التحصیلان بایستی پیشنهاد شغلی معتبری را به اداره مهاجرت چک ارائه دهند.

معمولا مشاغلی نظیر پرستاری در حوزه های مختلف، توانبخشی برای خانواده ها و یا پرستار کودک برای فارغ التحصیلان رشته پرستاری در چک قابل دسترسی هستند. بدین ترتیب، امکان اقامت کشور چک پس از پایان تحصیل نیز برای دانشجویان بین المللی فراهم می باشد. حقوق پرستاری در چک نیز یکی از فاکتور هایی بوده که با توجه به موقعیت شغلی اراده شده تعیین می شود.

قصد مهاجرت به جمهوری چک را دارید؟ شرایط مهاجرت کاری به چک  را مطالعه نمایید

مزایا و معایب تحصیل رشته پرستاری در چک

تحصیل در رشته پرستاری در چک به مانند هر روش مهاجرتی دیگری دارای معایب و مزایای مختلفی می باشد. یکی از اصلی ترین مزایای تحصیل در کشور چک امنیت بالا این کشور برای دانشجویان بین المللی است. میزان جرم و جنایت در چک بسیار پایین بوده و به همین دلیل توریست های زیادی نیز همه ساله از شهر های چک نظیر پراک دیدن می نمایند. یکی دیگر از مزایای تحصیل پرستاری در چک آشنایی با زبان پکی بوده که می تواند موقعیت های شغلی متعددی را برای فارغ التحصیلان به ارمغان بیاورد.

از سوی دیگر، شرایط بین المللی کشور چک برای متقاضیان ایرانی نیز در ابتدای مهاجرت ممکن است باعث ایجاد خلا فرهنگی شود. اما همه دانشجویان بین المللی به علت وجود جامعه ای با آغوش باز در کشور چک، با فرهنگ مردم آشنا شده و جزئی از آن ها خواهند شد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز یکی از مواردی است که کشور چک را در میان سایر کشور های اروپایی برجسته می سازد. علاوه بر شهریه های مناسب ، کیفیت بالا در آموزش آکادمیک نیز از جمله فاکتورهایی است که همه ساله دانشجویان بین المللی زیادی را برای تحصیل به کشور چک می کشاند.

نتیجه گیری

رشته پرستاری در کشور چک از جمله حوزه هایی است که علاوه بر کیفیت آموزشی بالا، موقعیت های کاری مناسبی را نیز به فارغ التحصیلان ارائه می نماید. به همین علت، همه ساله عده زیادی از متقاضیان تحصیل پرستاری درخواست های خود را به دانشگاه ها ارائه می نمایند. امکان تحصیل به زبان انگلیسی ، وجود اجازه کار دانشجویی، عضویت در حوزه شینگن و همچنین امکان تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری و دریافت اقامت چک از جمله نکاتی است که هنگام بررسی گزینه تحصیل پرستاری در چک مد نظر متقاضیان می باشد. وجود دانشگاه هایی با رتبه بین المللی بالا و همچنین مورد تایید واقع شدن آنها توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز از جمله مواردی است که منجر به فراهم شدن امکان تحصیل با هزینه پایین در دانشگاه های با کیفیت دنیا گشته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا