...
Search
Close this search box.
کارشناسی در چک
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » کارشناسی در چک

آشنایی با کشور جمهوری چک

Familiarity with the Czech Republic

کشور جمهوری چک یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که عضو پیمان شینگن نیز می باشد. این کشور در مرکز اروپا واقع شده است و پایتخت آن شهر زیبای پراگ می باشد. جمهوری چک نخستین کشوری است که بر اساس گزارش بانک جهانی در زمره کشورهای توسعه یافته قرار گرفته است. علاوه بر این کشور جمهوری چک در بین کشورهای اروپای مرکزی و اروپای شرقی بالاترین شاخص توسعه انسانی را به خود اختصاص داده است. همچنین کشور چک در بین همه کشورهای دنیا از منظر امنیت رده ششم را کسب کرده است. همچنین با توجه به کیفیت زندگی و آموزش در این کشور، هزینه تحصیل در کشور چک بسیار پایین بوده و برای متقاضیان تحصیل کارشناسی در چک نیز مقرون به صرفه است.

کارشناسی در چک

سیستم آموزشی چک یک سیستم با کیفیت و هوشمند می باشد که با توجه با داشتن موسسات آموزشی مختلف و دانشگاه های با رتبه خوب در سایت QS همواره مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. در حال حاضر نزدیک به 40000 نفر دانشجوی بین المللی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند. با توجه به وجود برنامه های متععد و منحصر به فرد تحصیلی در چک و همچنین ارائه این برنامه ها به زبان انگلیسی، تحصیل دوره کارشناسی در چک در سالیان اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین متقاضیان تحصیل کارشناسی در چک باید این نکته را مدنظر قرار بدهند که بر اساس پیمان بولونیا، تحصیل در کشور چک همسان با همه کشورهای معاهده شینگن اروپاست و از همان اعتبار و کیفیت برخوردار است. در این نوشته قصد داریم به موضوع تحصیل کارشناسی در کشور چک بپردازیم و متقاضیان تحصیل دوره کارشناسی در چک می توانند از این مقاله بهره مند شوند.

شرایط تحصیل کارشناسی در چک

تحصیل کارشناسی در چک به صورت عادی حدود 3 تا 4 سال طول می کشد. امکان تحصیل کارشناسی در کشور چک به هر 2 زبان چکی و انگلیسی فراهم می باشد که معمولا تحصیل به زبان چکی کاملا رایگان است. بنابراین اگر متقاضی مایل به یادگیری زبان چکی باشد می تواند این زبان را در یکی از کالج های کشور چک آموخته و پس از آن به تحصیل در رشته مورد نظر خود بپردازد و از مزایای تحصیل رایگان بهره مند گردد.

کارشناسی در چک

برای تحصیل کارشناسی در چک داوطلب باید مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی با شرط معدل بالای 14 داشته باشد. در دوره کارشناسی شرایط سنی در نظر گرفته می شود و معمولا باید متقاضی بین 18 تا 25 ساله باشد. در صورتی که متقاضی دارای مدرک فوق دیپلم و کارشناسی معادل بوده و تصمیم به تحصیل در دوره کارشناسی چک را دارد تا 28 سالگی نیز می تواند برای گرفتن پذیرش تحصیلی اقدام کند. تحصیل کارشناسی در چک نیازمند قبولی در آزمون ورودی می باشد.

در صورتی که دانشجو متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باشد باید دارای مدرک زبان بین المللی آیلتس 6 و یا تافل معادل آن بوده و همچنین هزینه تحصیل را بپردازد. دوره کارشناسی در کشور چک اغلب به صورت پژوهش محور ارائه می شود و دانشجویان عموما تعداد واحدهای کمتری را در مقایسه با کشور های دیگر می گذرانند. در پایان دوره کارشناسی در چک نیز دانشجویان باید از پایان نامه خویش دفاع نمایند. در این دوره دانشجویان اجازه کار دانشجویی به میزان 10 تا 20 ساعت در هفته دارند و عموما دانشگاه ها به افراد متقاضی خوابگاه، امکان استفاده از خوابگاه را می دهند. به طور کلی بورسیه های تحصیلی بسیار محدودی برای دوره کارشناسی در کشور چک وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه های چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : دانشگاه های جمهوری چک 

هزینه های تحصیل کارشناسی در چک

حدود 70 دانشگاه و موسسه آموزشی در کشور چک وجود دارد که برنامه های آموزشی مختلفی در رشته های مختلف به زبان های چکی و انگلیسی ارائه می دهند. همانطور که ذکر شد در صورتی که متقاضی به زبان چکی مسلط بوده و بخواهد به زبان چکی تحصیل کند، هزینه تحصیلات رایگان است. اما در صورتی که فرد متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باشد باید هزینه هایی حدود 2 هزار یورو به بالا (بسته به نوع دانشگاه متفاوت است) بپردازد.

کارشناسی در چک

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بورسیه های تحصیلی بسیار محدودی در دوره کارشناسی وجود دارد که در صورتی که داوطلب بتواند شرایط اخذ بورسیه را داشته باشد می تواند برای تامین هزینه های خود از آن ها استفاده کند. اما به طور کلی با توجه به دانشگاه های سطح بالا با رتبه بندی خوب و کیفیت زندگی در کشور چک، هزینه تحصیلات در مقایسه با بعضی کشور ها بسیار ناچیز می باشد.

شرایط دریافت پذیرش کارشناسی در چک و اخذ ویزای تحصیلی چک

مهمترین مدرک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک، دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی این کشور می باشد. ممکن است دریافت پذیرش تحصیلی کارشناسی در چک از هر کدام از دانشگاه های معتبر چک کمی سخت باشد در نتیجه همواره متقاضیان به دنبال روش های راحت تری برای اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی در چک خواهند بود.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد به روش های دیگری نیز می توان پذیرش تحصیلی کارشناسی در چک را دریافت کرد که در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد. در نهایت به دلیل اینکه همواره شرایط و قوانین پذیرش تحصیلی در دانشگاه و موسسات مختلف آموزشی در حال تغییر است، توصیه می شود متقاضیان پیش از هر گونه اقدامی با مراجعه به سایت دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر از آخرین تغییرات صورت گرفته مطلع شوند.

کارشناسی در چک

• آموختن زبان انگلیسی: جهت دریافت پذیرش کارشناسی در چک متقاضی باید سطح بالایی از زبان انگلیسی را داشته باشد. البته در بعضی دانشگاه ها دانشتن زبان چکی الزامی است اما بقیه دانشگاه ها داشتن تسلط به زیان انگلیسی را جزو ملزومات خود قرار داده اند. دوره های آموزش زبان انگلیسی متقاضیان را برای آزمون های انگلیسی مورد نیاز دانشگاه ها مهیا می کنند.

• طی کردن دوره های آمادگی: این دوره ها به متقاضیان این امکان را می دهد که قبل از آغاز مقطع کارشناسی، میزان دانش و معلومات خود را بالا برده و شانس خود برای دریافت پذیرش تحصیلی کارشناسی چک افزایش دهند.

• یکی دیگر از مدارک مورد نیاز پذیرش کارشناسی درچک داشتن مدرک زبان بین المللی است. معمولا مدرک آیلتس و یا معادل تافل آن مورد پذیرش اکثر دانشگاه های کشور چک می باشند. علاوه بر این دو برخی دانشگاه ها مدارک CAE و CPE را نیز قبول می کنند.

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی کارشناسی در چک

مرحله بعدی برای تحصیل دوره کارشناسی در چک و حضور در این کشور اخذ ویزای تحصیلی می باشد. به منظور اخذ ویزای تحصیلی ابتدا دانشجو باید دانشگاه مورد نظر را انتخاب کرده، برای یکی از رشته ها و برنامه های دانشگاه تقاضای خود را به همراه مدارک لازم ارسال کند. دانشگاه های مختلف پروسه مشخصی برای اعطای پذیرش دارند و ممکن است برنامه هر دانشگاه با دیگری متفاوت باشد.

کارشناسی در چک

با توجه به سیستم آموزشی هوشمند جمهوری چک معمولا بیشتر فرآیندهای مهم در دانشگاه های کشور چک بوسیله سیستم اینترنتی آنلاین صورت می گیرد. متقاضی باید فرم هایی را که معمولا در سایت های دانشگاه ها وجود دارد پر کرده و هزینه های مورد نظر را پرداخت کند. سپس همه مدارک خود را به همراه فرم های درخواست به دانشگاه ارسال نماید.

لازم به ذکر است ورود به برخی رشته ها و گاها بعضی دانشگاه ها مستلزم قبولی در آزمون ورودی می باشد. به عنوان مثال افرادی که متقاضی تحصیل پزشکی در جمهوری چک می باشند ابتدا باید دوره Pre-Medical را با موفقیت بگذرانند و سپس در آزمون پزشکی پذیرفته شوند تا اجازه تحصیل در دانشگاه به آن ها داده شود و پذیرش تحصیلی دریافت نمایند. پس از کسب پذیرش در دانشگاه معمولا از دانشجویان درخواست می شود شهریه تحصیلی اولین ترم تحصیلی را واریز نمایند.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک

قدم بعدی پس از دریافت پذیرش تحصیلی اخذ ویزای جمهوری چک برای ورود به این کشور است. با توجه به طولانی بودن فرآیند اخذ ویزا دانشجویان باید با برنامه ریزی درست در سریع ترین زمان ممکن پروسه دریافت ویزای تحصیلی را شروع کنند. با توجه به اینکه کشور جمهوری چک عضو اتحادیه اروپاست، به همین دلیل دانشجویان سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل و زندگی در جمهوری چک نیازی به ویزا ندارند. اما دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند می بایست ویزای تحصیلی اخذ نمایند.

کارشناسی در چک

از جمله مهم ترین مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی می توان به پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی ترجمه شده، نامه پذیرش دانشگاه، گواهی تمکن مالی، گواهی پزشکی و گواهی عدم سوپیشینه فرد اشاره کرد. بنابراین پیش از رفتن به سفارت متقاضی تحصیل کارشناسی در چک بایستی همه مدارک لازم را فراهم نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ ویزای تحصیلی چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ویزای تحصیلی چک 

مزایا و معایب تحصیل کارشناسی در چک

یکی از مهمترین مزایای تحصیل کارشناسی در چک به ویژه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و پیمان شنگن این نکته است که با توجه به عضویت چک در اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شنگن و همچنین واقع شدن کشور چک در مرکز اروپا، دانشجویان می توانند در دوران تحصیل خود به همه کشورهای عضو شنگن سفر کرده و از جاذبه های توریستی، تاریخی و گردشگری کشورهای مختلف دیدن نمایند. مزیت دیگر این کشور برای تحصیل کارشناسی در چک، داشتن یکی از بهترین نظام های آموزشی اروپاست. به خصوص در رشته های پزشکی، علوم و مهندسی کیفیت نظام آموزشی و پژوهشی کشور چک در دنیا کاملا مورد تایید می باشد. همچنین داشتن دانشگاه های سطح بالا با رتبه خوب در سایت معتبر QS از دیگر مزایای تحصیل کارشناسی در چک به شمار می آید.

هزینه های مناسب تحصیل کارشناسی در چک

یکی دیگر از مزایای تحصیل کارشناسی در چک امکان تحصیل رایگان به زبان چکی در این کشور است. افراد می توانند جدای از ملیتشان بدون پرداخت هزینه تحصیل، در برخی دانشگاه های دولتی جمهوری چک یک دوره آموزشی کامل را بگذرانند. با توجه به قوانین موجود کشور چک متقاضیان فقط باید هزینه ثبت نام را واریز کنند به جز در شرایطی که بنا به دلایلی طول دوره تحصیلی از میزان تعیین شده افزایش یابد. مزیت دیگر تحصیل کارشناسی در چک، به طور کلی پایین بودن هزینه ها نسبت به کیفیت نظام آموزشی این کشور می باشد.

کارشناسی در چک

با توجه به رتبه های خوب دانشگاه های چک در سایت QS حتی اگر فرد در دانشگاه های خصوصی تحصیل کند، مقدار هزینه های تحصیلی نسبت به سایر کشورها و با همان کیفیت پایین تر است. همچنین هزینه های زندگی در چک نیز نسبت به سایر کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، آلمان و فرانسه بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. افراد دارای کارت دانشجویی بین المللی (ISIC) امکان بهره مندی از تخفیف های مختلف را دارا هستند. همچنین دانشجویان امکان داشتن کار دانشجویی و پاره وقت به مدت 10 الی 30 ساعت در هفته را دارند.

وجود برنامه های متعدد آموزشی به زبان انگلیسی

علاوه بر این، گستردگی برنامه های آموزشی و وجود دوره های متنوع در رشته های مختلف، از دیگر مزایای تحصیل کارشناسی در چک محسوب می شود. نزدیک به 70 دانشگاه و موسسه آموزشی کشور چک دوره های مختلفی را به زبان های چکی و انگلیسی در حوزه های مختلف برگزار می کنند که حتی بعضی از آن ها منحصر به فرد بوده و ممکن است به آسانی در کشورهای دیگر یافت نشوند.

غنای فرهنگی و سازگاری مردم چک با شهروندان سایر کشورها از نکات مثبت تحصیل در چک به حساب می آید. بیشتر مردم چک از دانش زبان انگلیسی نیز بهره مند هستند و این مساله امکان برقراری ارتباط راحت تر را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. همچنین امنیت کشور چک بسیار بالا بوده و همواره رتبه خوبی در بین امن ترین کشورهای دنیا به خود اختصاص داده است.

معایب تحصیل کارشناسی در جمهوری چک

در کنار مزایای پرشمار کشور چک برای تحصیل، این کشور معایبی نیز دارد. یکی از نگرانی های افراد پس از ورود به هر کشور یافتن شغل مورد نظرشان می باشد. یکی از معایب کشور جمهوری چک، سخت بودن آشنایی و آگاهی از نظام مالیاتی این کشور و قوانین مربوطه و نیز ویژگی های بازار کسب و کار این کشور است. قطعا این مورد ممکن است منجر به ایجاد شرایط سخت اقتصادی و تنگناهای مالی جهت مهاجرانی شود که برای اولین بار وارد این کشور می شوند.

کارشناسی در چک

یکی دیگر از معایب کشور جمهوری چک بی نظم و انضباط بودن شهروندان این کشور است. همچنین اهمیت بالای مردم کشور چک به خوردن و آشامیدن به دلیل جشن های متعددی که در این کشور برگزار می شود از معایب این کشور ذکر شده است. مردم چک بسیار خوشگذران هستند و این ویژگی ها ممکن است برای برخی افراد قابل تحمل نباشد.

برترین دانشگاه های چک برای تحصیل کارشناسی

همانطور که گفته شد کشور جمهوری چک دانشگاه های متعددی در خود جای داده است. حدود 70 دانشگاه و موسسه آموزشی در این کشور وجود دارد. دانشگاه های چک اغلب به صورت خصوصی اداره می شوند به طوری که تنها یک سوم دانشگاه های چک ملی و دولتی و بقیه دانشگاه های چک خصوصی می باشند.

فعالیت دانشگاه های ملی و خصوصی زیر نظر وزارت آموزش، ورزش و جوانان صورت می پذیرد اما دانشگاه های دولتی زیر نظر وزارت کشور و وزارت دفاع جمهوری چک فعالیت می نمایند. تحصیل در دانشگاه های دولتی و ملی به زبان چکی رایگان است اما به زبان انگلیسی شهریه دریافت می شود. نزدیک به 26 دانشگاه ملی و 2 دانشگاه دولتی (دانشگاه پلیس و آکادمی دفاع) در کشور چک وجود دارد و سایر دانشگاه و موسسات آموزشی خصوصی هستند.

کارشناسی در چک

بر اساس رتبه بندی 2020 سایت معتبر QS برترین دانشگاه های کشور چک که دارای رتبه زیر 1000 هستند عبارتند از:

  • دانشگاه چارلز
  • دانشگاه شیمی و فناوری پراگ
  • دانشگاه فنی چک در پراگ
  • دانشگاه ماساریک
  • دانشگاه علوم پزشکی الوموک
  • دانشگاه فناوری برنو
  • دانشگاه فنی Liberec
  • دانشگاه علوم زندگی چک در پراگ
  • دانشگاه Ostravaنتیجه گیری

با توجه به این نکته که اغلب دوره های تحصیلی کارشناسی در همه کشورهای دنیا به زبان همان کشور برگزار می گردد، کشور چک جزو استثنائاتی است که دوره های تحصیلی کارشناسی در چک به زبان انگلیسی نیز ارایه می گردد. این نکته باعث شده در سال های اخیر این کشور بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار بگیرد.

علاوه بر این شرایط جغرافیایی و داشتن ویزای شینگن، امنیت کم نظیر و سطح بالای کیفیت زندگی در برابر هزینه های پایین، نظام آموزشی پیشرفته و توسعه یافته و هوشمند، وجود برنامه های تحصیلی مختلف کارشناسی در چک در حوزه های گوناگون به زبان انگلیسی و دانشگاه های معتبر با رتبه خوب همگی باعث شده این کشور یک مقصد جذاب برای دانشجویان سایر کشور ها باشد. همچنین غنای فرهنگی و سازگارپذیری مردم چک و دانش زبان انگلیسی بالای آن ها از نکات مثبت دیگر برای تحصیل کارشناسی در کشور چک می باشد.

کارشناسی در چک

علی رغم همه موراد ذکر شده، افراد متقاضی پیش از هرگونه اقدامی بهتر از با افراد متخصص و مشاورین معتبر در زمینه اعزام دانشجو مشورت نمایند تا با توجه به شرایط مختلف، فرد بتواند بهترین تصمیم را برای زندگی خویش اخذ کند. موسسه “آریانا اپلای” مفتخر است با چندین سال سابقه درخشان در امور مهاجرتی، داشتن مجوزهای کاریابی بین المللی و اعزام دانشجو به خارج از کشور و بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرتی و مشاورین متخصص و مجرب، همواره در خدمت متقاضیان گرامی امور مهاجرتی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا