...
Search
Close this search box.
طراحی مد و لباس در ایتالیا
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » طراحی مد و لباس در ایتالیا

طراحی مد و لباس در ایتالیا، چرا؟

Study fashion and clothing design in Italy

طراحی مد و لباس در ایتالیا از جمله رشته هایی است که در این کشور بسیار مورد توجه بوده و تحصیل و یا کار در این رشته در کشور ایتالیا، جزو سوابق بسیار قوی در مجامع بین المللی شناخته می شود. چرا که رشته های هنری مانند طراحی مد و لباس در ایتالیا، از حمایت های بسیار خوبی در این کشور برخوردار بوده و همچنین یکی از پایه های اقتصادی این کشور به عنوان هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا می باشد. از سوی دیگر ایتالیا جزو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان بوده و با وجود بورسیه های متعدد در این کشور و همچنین اجازه کار دانشجویی، امکان تحصیل در رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا به صورت کاملا رایگان برای متقاضیان فراهم خواهد بود. به همین دلایل در سال های اخیر تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا به یکی از محبوب ترین و پرتقاضا ترین حوزه های تحصیلی مبدل گشته و افراد بسیاری از سراسر دنیا به دنبال تحصیل و کار در رشته طراحی و مد و لباس در ایتالیا هستند.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

در اهمیت این حوزه در این کشور همین بس که همواره شهر میلان ایتالیا در بین 5 شهر برتر مد و طراحی لباس دنیا قرار داشته و علاوه بر این شهر، شهرهای رم، فلورانس و ونیز هم در بین شهرهای مهم دنیا در زمینه طراحی مد و لباس در ایتالیا شناخته می شوند. در نتیجه در این کشور مدارس کاملا تخصصی علاوه بر دوره های دانشگاهی موجود، در زمینه طراحی مد و لباس در ایتالیا ایجاد شده و در بازار کار جهانی مدارک آن ها از اعتبار بسیار بالایی برخوردارند. در نتیجه می توان گفت علاقه مندان به هنر در زمینه طراحی و مد لباس می توانند ایتالیا را به عنوان یکی از اولین مقاصد تحصیلی خود انتخاب نموده و از مزایای فراوان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بهره مند شوند.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه تحصیل در ایتالیا، مقاله تنظیم شده در زمینه را مطالعه بفرمایید.

آشنایی با رشته طراحی مد و لباس

در مورد آشنایی با رشته طراحی مد و لباس در یک جمله می توان گفت به طور کلی طراحی مد و لباس همان هنر استفاده از خلاقیت، زیبایی شناسی و نوآوری در تولید پارچه، پوشاک، کیف، کفش، زیور آلات و مواردی از این دست می باشد. طراحی مد و لباس در ایتالیا یا هر کدام از کشورهای دنیا عموما تحت تاثیر فرهنگ، آداب و سنن، رسوم و ویژگی های هر جامعه قرار داشته و در نتیجه از تفاوت ها و گستردگی فراوانی برخوردار خواهد بود. تاریخچه این صنعت به اوایل قرن نوزدهم و زمانی بر می گردد که اشراف و شاهزادگان برای لباس های خود به دنبال طرح های جدید بوده و طراحانی را برای طراحی البسه خود استفاده می کردند. به آن دسته از هنرمندانی که به وسیله نوآوری، ابتکار و خلاقیت و هنر زیبای خود تاثیرات شگرفی در صنعت مد و پوشاک در دوران های مختلف داشته اند، طراح مد و لباس گفته می شود.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

طراحی مد و لباس در ایتالیا یا سایر کشورهای دنیا فرآیندی است که در آن طراحان مدل های جدیدی از لباس ها، کفش ها، کیف ها و… را طراحی نموده که این طرح ها معمولا یا جدید و کاملا نو بوده و یا از تغییرات خاص و منحصر به فرد بهبود دهنده در طرح های موجود در بازار ایجاد شده است. عموما افرادی که به صورت حرفه ای در زمینه طراحی مد و لباس در ایتالیا یا سایر نقاط دنیا مشغول به فعالیت هستند، هر یک در گروه خاصی از لباس ها یا پوشاک مانند لباس های زنانه، لباس های مردانه، لباس های بچه گانه، لباس های ورزشی، لباس های مجلسی و… تخصص داشته و در آن زمینه به فعالیت می پردازد. طراحی مد و لباس در ایران متاسفانه به خوبی تعریف نشده و مورد حمایت قرار نگرفته اما در کشورهای توسعه یافته دنیا، فعالیت در این حوزه یکی از مهمترین و پر درآمدترین مشاغل محسوب می شود.

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا و دانشگاه های این کشور مشابه با دیگر رشته های ارائه شده در آن و بیشتر کشورهای جهان در هر 3 دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهیا می باشد. اما یقینا شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در سطوح ذکر شده دارای مغایرت هایی بوده و حتی این امکان وجود داشته که دانشگاه ها و موسسات آموزشی گوناگون این کشور از قوانین و مقررات متفاوتی برای دادن پذیرش تحصیلی به داوطلبان برخوردار باشند. همان گونه که برنامه های آموزشی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در بیشتر کشورهای دنیا حدودا 4 سال و به زبان رسمی همان کشور ارائه می شود؛ تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی نیز مانند سایر رشته ها در مقطع کارشناسی بین 3 تا 4 سال به طول انجامیده و اغلب دوره ها نیز به زبان ایتالیایی ارائه می گردد.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

بنابراین متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بایستی دارای سطح خوبی از دانش زبان ایتالیایی بوده و در صورت لزوم بتوانند این مهارت را با ارائه مدرک معتبر اثبات نمایند. همچنین به این دلیل که یکی از مهمترین پارامتر های یافتن شغل و کسب در آمد در هر کشوری تسلط به زبان رسمی آن کشور بوده، و عموما دانشجویان نیز به خاطر تامین هزینه های زندگی خود در جستجوی یافتن کار پاره وقت و یا دانشجویی هستند، داشتن مهارت نسبتا خوبی از زبان ایتالیایی می تواند برای متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس بسیار موثر باشد. از سوی دیگر از آنجایی که برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا و حضور در این کشور، اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا جزو الزامات بوده، در نتیجه داشتن مدرک زبان ایتالیایی شانس متقاضیان را برای دریافت ویزای مورد نظر افزایش می دهد.

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی در برگیرنده نکاتی است که متقاضیان این رشته بایستی مد نظر قرار داده تا شانس خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی افزایش دهند. تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا و همچنین سایر رشته های موجود، در مقطع کارشناسی با نام دوره Laureaشناخته شده و علاوه بر مدارک تحصیلی دیپلم 12 ساله و ریز نمرات مربوطه، متقاضی بایستی از سطح خوبی از دانش زبان ایتالیایی برخوردار بوده و ترجیحا مدرک زبان ایتالیایی ارائه نماید.

این موضوع نه تنها به بالا رفتن شانس اخذ پذیرش تحصیلی و یافتن شغل در این کشور کمک نموده، بلکه موجب رایگان شدن تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا برای متقاضی می گردد. هر چند بورسیه های متعدد تحصیلی برای همه دانشجویان در این کشور موجود بوده که شناخته شده ترین بورسیه ایتالیا همان بورسیه استانی یا DSU می باشد.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

همچنین از دیگر شرایط تحصیل طراحی و مد در ایتالیا در مقطع کارشناسی، امکان انجام کار پاره وقت یا دانشجویی به میزان حداقل 10 ساعت در هفته با توجه به برنامه آموزشی فرد خواهد بود. در این حالت دانشجو تنها بایستی به فکر تامین هزینه های زندگی خود باشد. به طور کلی و ترجیحا متقاضی تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بایستی دارای مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 و یا حداقل B1 باشد. هر چند ممکن است در برخی دانشگاه ها و یا مدارس مد ایتالیا دوره هایی به زبان انگلیسی با ظرفیت محدود نیز ارائه شده که برای آن ها نیاز به مدرک زبان انگلیسی معتبر می باشد. اما شانس اخذ پذیرش در این دوره ها بسیار پایین بوده چرا که به واسطه کیفیت نظام آموزشی این کشور و هزینه های بسیار مناسب تحصیل در ایتالیا، متقاضیانی از کشورهای انگلیسی زبان نیز برای تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا اقدام می کنند.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه ویزای توریستی ایتالیا مقاله تنظیم شده در زمینه را مطالعه فرمایید.

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد شرایط متفاوتی نسبت به مقطع کارشناسی خواهد داشت. از جنبه های گوناگونی مانند شرایط سنی متقاضی، زبان برنامه های تحصیلی، شرایط بورسیه های تحصیلی در این مقطع، چگونگی اخذ پذیرش تحصیلی و همچنین مدت زمان مجاز کار دانشجویی یا پاروه وقت شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در مقطع کارشناسی ارشد، تفاوت هایی با مقطع کارشناسی وجود دارد.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دیگر رشته های این مقطع با نام Laurea Magistrale شناخته شده و معمولا 2 سال و یا بیشتر زمان می برند. در این مقطع برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی نیز ارائه شده و در نتیجه امکان تحصیل به زبان انگلیسی با داشتن سطح کافی از دانش زبان انگلیسی و ارائه مدرک زبان معتبر بین المللی مانند آیلتس با نمره دست کم 6 و بالاتر یا معادل آن، برای متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا وجود دارد.

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

از شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد این است که به طور کلی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد طراحی مد و لباس در ایتالیا یا سایر رشته ها برای فارغ التحصیل شدن و دریافت مدرک تحصیلی، بایستی حدود 120 واحد درسی را با موفقیت پشت سر بگذراند. همچنین آن ها بایستی یک پروژه علمی خوب که معمولا در رشته های هنری مانند طراحی مد و لباس در ایتالیا ممکن است یک نمونه کار باشد، ارائه نموده و از آن دفاع کنند. در هر حال همواره از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چه در رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا و یا هر رشته ای در هر کشوری، به عنوان بهترین و طلایی ترین دوران تحصیل به ویژه به عنوان دانشجوی بین المللی در کشورهای توسعه یافته دنیا نامبرده می شود.

طراحی مد و لباس در ایتالیاچرا که هم طول این دوره کوتاه تر است و هم فرصت های شغلی متعددی برای افراد مهیا می باشد. مدت زمان مجاز کار پاره وقت و یا دانشجویی در این مقطع برای متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا حدود 20 ساعت در هفته می باشد. همچنین از نکات مثبت این مقطع می توان به امکان اخذ بورسیه تحصیلی و همچنین کمتر بودن هزینه های تحصیل و زندگی به واسطه کوتاه بودن این دوره اشاره کرد. با توجه به اینکه قوانین آموزشی و پذیرش دانشگاه ها و همچنین قوانین مهاجرتی کشور ایتالیا هر ساله دستخوش تغییرات شده، توصیه می شود متقاضیان با در نظر گرفتن جدیدترین شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند. چرا که علایق، خصوصیات شخص و ویژگی های خانوادگی هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و ممکن است برخی مسائل در یک کشور جدید افراد را دچار مشکلات مختلفی نماید.

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع دکتری

تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع دکتری دوره تحصیلی است که برنامه های آموزشی در آن هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی ارائه می شود. طول مدت زمان این دوره عموما بین 3 تا 5 سال بوده و معمولا دانشجویان در این دوره بیشتر زمان خود را مشغول به کار بر روی پروژه و یا رساله دکتری هستند. برنامه های آموزشی در رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا و یا سایر رشته ها در این کشور در مقطع دکتری با عنوان Dottorato di Ricerca شناخته می شود.

طراحی مد و لباس در ایتالیا

همچنین اغلب بورسیه های تحصیلی در ایتالیا مانند سایر کشورهای دنیا در مقطع دکتری ارائه شده و متقاضیان واجد شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا امکان بهره مندی از آن ها را دارند. در واقع از آنجایی که اکثر پروژه های این دوره بر اساس نیاز واقعی و با همکاری صنعت و دانشگاه تعریف می شود، تحصیل در ایتالیا یا هر کشور دیگری در مقطع دکتری را می توان نوعی شغل محسوب کرد.

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع دکتری

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع دکتری با مقاطع دیگر تحصیلی تا حد زیادی متفاوت است. هر چند اخذ پذیرش تحصیلی همراه با بورسیه در مقطع دکتری رشته های مختلف از جمله طراحی مد و لباس در ایتالیا به راحتی امکان پذیر نبوده و متقاضیان بایستی از شرایط بسیار خوبی در این زمینه برخوردار باشند. نکاتی از قبیل داشتن رزومه علمی بسیار قوی، نگارش مقالات بین المللی سطح بالا مانند ISI، اخذ مدرک زبان انگلیسی معتبر آیلتس با نمره بالای 6.5 و بالاتر یا معادل آن، داشتن توصیه نامه از اساتید مطرح در سطح بین الملل و همچنین انگیزه نامه شخصی و پروپوزال خوب با موضوع به روز در دریافت بورسیه تحصیلی مقطع دکتری بسیار موثر هستند. البته در رشته های هنری همچون طراحی مد و لباس در ایتالیا علاوه بر این موارد، داشتن پرونده کاری قوی یا همان پورتفولیو نیز مد نظر قرار می گیرد.

دانشجویان در مقطع دکتری طراحی مد و لباس در ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای دیگر اجازه کار پاره وقت و دانشجویی حدود 30 ساعت در هفته را داشته و با اخذ بورسیه های تحصیلی امکان تجربه لذت تحصیل در ایتالیا به صورت کاملا رایگان را خواهند داشت. در نتیجه توصیه می شود متقاضیان تحصیل دوره دکتری طراحی مد و لباس در ایتالیا یا سایر رشته ها در دانشگاه های معتبر دنیا، از ابتدای دوره کارشناسی ارشد به دنبال ساختن رزومه قوی به همراه اخذ مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس با نمره خوب باشند. همچنین ایجاد یک رابطه پویا و سازنده با یکی از اساتید مطرح در دانشگاه مورد نظر می تواند شناخت بسیار خوبی از متقاضی ایجاد نموده و اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری را آسان نماید. این موارد شانس آن ها را به منظور اخذ بورسیه های مختلف تحصیلی که به صورت رقابتی در اغلب دانشگاه های معتبر دنیا ارائه شده، افزایش خواهد داد.

طراحی مد و لباس در ایتالیا-شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقطع دکتری

برترین دانشگاه ها برای تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا

به طور کلی افراد علاقه مند هستند تا در برترین دانشگاه ها برای تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا آموزش دیده و مدرک مورد نظر خود را اخذ نمایند. این موضوع از این نظر مهم بوده و مد نظر بسیاری از متقاضیان قرار می گیرد که داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر در سطح بین المللی با رنکینگ بسیار خوب، علاوه بر افزایش دانش و مهارت افراد، چشم انداز شغلی بسیار مناسب و روشنی را در ایتالیا و یا سایر کشورهای دنیا برای آن ها فراهم می کند. جدای از این موضوع نیز سیستم آموزشی کشور ایتالیا در بین کشورهای دنیا بسیار معتبر بوده و این نکته موید پیشرفته و به روز بودن استاندارد ها و امکانات آموزشی دانشگاه ها، موسسات آموزشی و مدارس این کشور می باشد. این موضوع یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا بوده که در کنار موارد دیگر موجب افزایش بیش از پیش علاقه مندان مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل شده است.

به عنوان مثال در بسیاری از محافل علمی، دانشگاه بولونیا ایتالیا به عنوان قدیمی ترین دانشگاه دنیا به شمار آمده که همواره امکانات و تسهیلات آموزشی خود را گسترش و پیشرفت داده و در حال حاضر هم در زمره برترین دانشگاه های ایتالیا و جهان قرار دارد. ولی در مورد برترین دانشگاه های تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا، همه ساله و به وسیله موسسات معتبری، لیست برترین دانشگاه های جهان بر اساس پارامترهای مختلفی از قبیل تعداد دانشجوی بین المللی، تعداد هیئت علمی بین المللی، وجود بورسیه های تحصیلی، نسبت استاد به دانشجو، انتشار کتب و مقالات علمی و… در دسترس عموم قرار می گیرد. بر اساس آخرین لیست منتشر شده توسط وبسایت معتبر QS برترین دانشگاه های این کشور به منظور تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.

QS World University ranking 2021UniversityNo.
137Politecnico di Milano1
171Sapienza University of Rome2
301University of Milan3
308Politecnico di Torino4
383University of Pisa5
392University of Naples – Federico II6
432University of Florence7

هزینه های تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا

هزینه های تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا از مجموع هزینه های شهریه تحصیل در دانشگاه و هزینه های معمول زندگی مانند مسکن، خورد و خوراک و رفت و آمد تشکیل می شود. برآیند این هزینه ها معمولا به عنوان یکی از مهمترین دلایلی است که برای مهاجرت به این کشور، دریافت ویزا و اقامت ایتالیا شناخته شده و از آن با عنوان تمکن مالی نام برده می شود. به طور کلی افراد از هر طریقی که خواهان مجوز حضور و اقامت در یک کشور باشند، بایستی تمکن مالی لازم و متناسب با آن روش را برای بالا بردن شانس دریافت ویزای خود ارائه نمایند. متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

طراحی مد و لباس در ایتالیا-هزینه های تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا

همان طور که اشاره شد، ایتالیا جزو کشورهای به اصطلاح تحصیل رایگان به شمار می رود که برآیند یا مجموع هزینه تحصیل و زندگی برای یک سال تقریبا در بازه 8 هزار تا 12 هزار یورو در سال برآورد می شود. متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا و یا سایر رشته های موجود در این کشور بایستی این نکته را مد نظر قرار دهند که به طور حتم می توان با توجه به سطح نظام آموزشی ایتالیا، هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه های این کشور را ناچیز دانست. قسمت عمده این هزینه ها شامل همان هزینه های جاری یک فرد مانند مسکن، خورد و خوراک و رفت و آمد می شود. به عنوان نمونه میزان شهریه دانشگاه ها به منظور تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا از 500 تا 5000 یورو در هر سال متغیر بوده و هزینه های زندگی ماهیانه برای یک نفر در این کشور در محدوده 600 تا 1000 یورو متفاوت خواهد بود.

امکان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا به صورت کاملا رایگان

همان طور که پیش تر گفته شد، امکان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا به صورت کاملا رایگان مهیا بوده و برای دانشجو در صورت داشتن شرایطی، امکان بهره مندی از لذت تحصیل کاملا رایگان در یک دانشگاه معتبر بین المللی وجود خواهد داشت. قبلا اشاره شد که به منظور اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بایستی داشتن تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های شهریه دانشگاه و زندگی حداقل برای سال اول را به آفیسر سفارت اثبات نمایند. هر چند بر خلاف تصور رایج این مبلغ در حساب بانکی فرد بلوکه نشده و متقاضی پس از اخذ ویزای تحصیلی این کشور به منظور تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا امکان استفاده از آن را خواهد داشت. البته هزینه های زندگی هر متقاضی تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا، ارتباط بسیار زیادی به سبک زندگی فرد و شهر محل سکونت وی خواهد داشت.

طراحی مد و لباس در ایتالیا-امکان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا به صورت کاملا رایگان

اما می توان گفت در صورت داشتن شرایط مناسب، حتی امکان تحصیل کاملا رایگان برای متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا وجود داشته که در ادامه به آن پرداخته می شود. به منظور تامین هزینه های تحصیل طراحی مد و لباس این امکان برای متقاضیان وجود داشته تا با بهره مندی از یکی از انواع بورسیه ایتالیا مثل بورسیه استانی یا DSU بخش زیادی از هزینه های تحصیل خود را تامین نمایند. از سوی دیگر با توجه به امکان کار دانشجویی به میزان 10 تا 30 ساعت در هفته با توجه به مقطع تحصیلی متقاضی و برنامه آموزشی وی، امکان تحصیل کاملا رایگان طراحی مد و لباس در ایتالیا برای دانشجویان کوشا وجود خواهد داشت. بنابراین می توان این توصیه را به متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا داشت که با فراهم نمودن رزومه علمی بسیار خوب و مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی معتبر، شانس خود را برای اخذ بورسیه های تحصیلی ایتالیا افزایش دهند.

مزایای تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا

مزایای تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا آن قدر زیاد است که حتی افرادی از کشورهای آمریکا و کانادا جهت تحصیل در این کشور اقدام می کنند. همین موضوعات باعث شده که تحصیل در ایتالیا به خصوص در رشته طراحی مد و لباس متقاضیان فراوانی از سراسر دنیا داشته باشد. این افراد بایستی مزایای تحصیل طراحی مد ولباس در ایتالیا را در کنار معایب آن و با توجه به شرایط و ویژگی های شخصی و خانوادگی خود در نظر گرفته و مناسب ترین تصمیم را انتخاب نمایند. از آنجا که آسان ترین راه مهاجرت به کشورهای خوب دنیا از جمله ایتالیا مهاجرت تحصیلی می باشد، از جنبه نظام آموزشی و کیفیت آموزشی، این کشور دارای بهترین استانداردهای روز دنیا بوده و دانشگاه های معتبر با رنکینگ بسیار خوب در ایتالیا فراوان یافت می شود.

همان طور که ملاحظه شد 7 دانشگاه از دانشگاه های این کشور بر مبنای آخرین رتبه بندی سایت معتبر QS، در رتبه های زیر 500 دنیا در زمینه طراحی مد و لباس در ایتالیا قرار گرفته اند. تجربه تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا از یک سو و ساختن پشتوانه علمی قوی و چشم انداز روشن شغلی و کاری از سوی دیگر از مهمترین مزایای تحصیل طراحی مد ولباس در ایتالیا خواهد بود. نکته دیگر اینکه طراحی مد و لباس در ایتالیا جزو رشته های پر اهمیت بوده و این کشور به نوعی از مهمترین پایتخت های مد و لباس دنیا به شمار می رود. وجود جشنواره ها و بازار های فراوان در کنار مدارس مختلف طراحی مد و لباس، بازار کار بسیار پر رونقی را در این حوزه در ایتالیا ایجاد می نماید.

طراحی مد و لباس در ایتالیا-مزایای تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا

از سایر مزایای تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مناسب بودن هزینه های تحصیل و زندگی در مقایسه با کیفیت ارائه شده و اعتبار مدرک تحصیلی
 • امکان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا به صورت کاملا رایگان با وجود بورسیه های تحصیلی متعدد
 • امکان بهره مندی از کار پاره وقت یا دانشجویی به میزان مشخص جهت تامین بخشی از هزینه های متقاضی
 • تحصیل طراحی مد ولباس در ایتالیا به عنوان قطب شناخته شده این رشته در سطح جهانی
 • بهره مندی از حضور در شهرهای میلان، رم، فلورانس و ونیز به عنوان پایتخت های مد در ایتالیا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • امکان دریافت اقامت ایتالیا و یا سایر کشورهای پیشرفته دنیا
 • اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و بهره مندی از مزایای ویزای شینگن
 • سفر و بازدید از کشور ایتالیا به عنوان موزه زنده دنیا
 • بهره مندی از سیستم حمل و نقل بسیار خوب این کشور به منظور سفر به نقاط مختلف این کشور و اروپا
 • وجود اشتراکات تاریخی و فرهنگی فراوان میان 2 کشور ایتالیا و ایران
 • اجتماعی و خونگرم بودن شهروندان ایتالیایی

معایب تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا

معایب تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بایستی در کنار مزایای آن توسط متقاضیان عزیز مورد توجه قرار گرفته تا این موارد مشکلات و چالش هایی را برای آن ها به همراه نداشته باشد. هر چند معایب تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بسیار کمتر از مزایای آن بوده اما عدم آگاهی نسبت به آن ها قطعا افراد را با مشکلات متعددی که اغلب فکری و روحی هستند روبرو خواهد کرد. به عنوان نمونه یکی از مهمترین معایب تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا، شرایط نابسامان اقتصادی این کشور بوده که به ویژه پس از بحران اقتصادی بزرگ اروپا در سال 2008 بسیار آسیب دید. هر چند در زمینه طراحی مد و لباس در ایتالیا شرایط کسب و کار و بازار آن رونق بهتری داشته اما در مجموع حال و روز اقتصاد این کشور و نرخ بیکاری آن چندان مساعد نیست. از دیگر معایب تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا می توان به نداشتن مجوز همراهی همسر و فرزندان متقاضی به ویژه در مقطع کارشناسی اشاره نمود.

هر چند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز همراه فرد پس از یک تا 12 ماه اجازه همراهی وی را کسب می نماید. هر چند بعد از این مدت نیز اجازه کار رسمی در این کشور را نخواهد داشت. از معایب دیگر تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا به ویژه در مقطع کارشناسی و برای حضور در بازار کار این کشور می توان به یادگیری زبان ایتالیایی اشاره کرد. هر چند برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز داشتن مدرک زبان انگلیسی مورد نظر الزامی خواهد بود. در نهایت می توان دوری ازخانواده و دوستان، دلتنگی و غربت و مواجهه با فرهنگ نامانوس و جدید را ازدیگر معایب تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا بر شمرد. بنابراین همان طور که ملاحظه می شود تحصیل در یک کشور توسعه یافته از جمله تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا یک موضوع آسان، راحت و بدون چالش نبوده و با توجه به روز شدن هر ساله قوانین آموزشی و مهاجرتی، توصیه می شود متقاضیان عزیز آگاهی های لازم را کسب نمایند.

طراحی مد و لباس در ایتالیا-معایب تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا

نتیجه گیری

طراحی مد و لباس در ایتالیا یکی از مهمترین رشته ها محسوب شده و در سال های اخیر طرفداران بسیاری نیز در بین متقاضیان تحصیل در ایتالیا پیدا کرده است. به ویژه که شهر میلان به عنوان یکی از پایتخت های مهم مد در جهان شناخته شده و شهرهای رم، فلورانس و ونیز هم این شهر را دنبال می کنند. در نتیجه برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های مد متعدد در این کشور و وجود مدرسه های طراحی مد و لباس در ایتالیا به تعداد فراوان، بازار کار نسبتا مناسبی نیز برای این حوزه در این کشور ایجاد نموده است. در کنار این موارد برخورداری از یک نظام آموزشی استاندارد در سطح بین المللی به همراه دانشگاه های معتبر با رنکینگ بسیار خوب، موجب افزایش تقاضای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و مهاجرت به این کشور شده است. نکته مثبت دیگر هزینه های بسیار مناسب زندگی و تحصیل در مقایسه با کیفیت ارائه شده و در کنار آن وجود انواع بورسیه ایتالیا از جمله بورسیه استانی یا DSU حتی امکان تحصیل کاملا رایگان را برای متقاضیان تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا امکان پذیر می نماید.

شرایط تحصیل طراحی مد و لباس در ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت بوده و متقاضیان برای هر مقطع بایستی شرایط مورد نظر آن را داشته باشند. به عنوان نمونه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا مانند اغلب کشورها به زبان همین کشور یعنی زبان ایتالیایی امکان پذیر بوده اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. موسسه “آریانا اپلای” این افتخار را دارد که با داشتن مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار در کنار مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین مجرب در امور مهاجرت و چندین سال سابقه درخشان در حوزه های مهاجرتی، همواره در خدمت متقاضیان عزیز باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا