...
Search
Close this search box.
سرمایه گذاری در کشور چک
آریانااپلای » بلاگ » سرمایه گذاری » سرمایه گذاری در کشور چک

شرایط سرمایه گذاری در کشور چک

Investment conditions in the Czech Republic

شرایط سرمایه گذاری در کشور چک و تمامی موارد مربوط به این روش در این مطلب بررسی شده و توضیحات لازم را در اختیار متقاضیان قرار خواهیم داد. در صورت سرمایه گذاری در کشور چک به افراد سرمایه گذار ویزایی با نام ویزای سرمایه گذاری اعطاء می گردد که می توانند تحت شرایط خاصی به کشور چک مهاجرت نمایند و حتی در آینده برای اقامت دائم این کشور نیز اقدام نمایند. جمهوری چک با جمعیت بالغ بر11 میلیون نفر در قلب اروپا و در همسایگی کشورهای آلمان، اتریش، لهستان و اسلواکی قرار گرفته است.

شرایط جغرافیای چک برای این کشور فواید زیادی را به همراه داشته است چرا که به عنوان مرکز مراوادات تجاری کشورهای اروپایی همیشه مورد توجه بوده و بسیاری از شرکتهای موفق و مطرح اروپا تمایل به ایجاد شعباتی در این کشور برای ارتباط آسانتر با بقیه کشورهای اتحادیه اروپا دارند. کشور چک از لحاظ جذب مستقیم سرمایه گذاری خارجی در بین کشورهای اروپای شرقی و مرکزی رتبه برتر را به خود اختصاص داده است.

سرمایه گذاری در کشور چک

جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا بوده ولی خارج از حوزه شینگن است و واحد پول این کشور کرونای چک (CZK) است و در داد و ستد ها از این واحد پولی استفاده می گردد. همجواری با کشورهای پیشرفته صنعتی همچون آلمان و اتریش هم در پیشرفت چک تأثیر بسزایی داشته است. در حالی که نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا 4/6 درصد است، کشور چک پائین ترین نرخ بیکاری اتحادیه اروپا و در حدود 5/2 درصد را به خود اختصاص داده است.

عواملی همچون همسایگی با کشورهای آلمان و اتریش، شرایط اقتصادی مطلوب، نرخ پائین بیکاری و نرخ تقریباً پایین پرداخت حقوق در این کشور توجه سرمایه گذاران جهانی را جلب نموده است تا کسب و کار تجاری خود را در جمهوری چک ادامه دهند. بیشترین استقبال سرمایه گذاری در جمهوری چک در زمینه های ساخت و ساز، خدمات مالی، تولیدی، گردشگری و مخابرات است.

برای آشنایی بیشتر با کشور چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : کشور چک 

روش های سرمایه گذاری در کشور چک

سرمایه گذاری در کشور چک بدلیل موقعیت جغرافیای این کشور و قرار گرفتن در مرکزیت اروپا همواره مورد توجه سرمایه گذاران بوده است. با این وجود بعد از اینکه در سال 2004 کشور چک به اتحادیه اروپا پیوست، تمایل سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در این کشور افزایش چشمگیری پیدا کرد.

کشور چک با ارائه طرح های ارزان سرمایه گذاری با آغوش باز به استقبال سرمایه گذاران شتافته و در جذب سرمایه خارجی بدلیل همین طرحها و زیرساختها بسیار موفق بوده است. کشور چک از جمله کشورهای عضو CEE است که در اصطلاح به کشورهای واقع در اروپای مرکزی و شرقی اطلاق می شود. کشور چک در جذب مستقیم سرمایه گذاران خارجی برترین کشور در میان کشورهای CEE است. روشهای سرمایه گذری در کشور چک متفاوتند و به طور کلی به دو روش سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک و مستغلات انجام می گیرند.

سرمایه گذاری کشور چک از طریق ثبت شرکت

یکی از روشهای سرمایه گذاری درکشور چک از طریق ثبت شرکت است. ثبت شرکت در کشور چک انواع مختلفی دارد که محبوبترین نوع آن در میان سرمایه گذاران خارجی روش ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. به این صورت که فرد سرمایه گذار به تنهایی یا به همراه شریک، شرکتی را برای شروع کسب و کار به ثبت رسانده و از این طریق مجوز ورود به کشور چک و اقامت در این کشور را دریافت می نماید و بعد از ورود به جمهوری چک این فرصت را خواهد داشت که برنامه تجاری خود را اجراء نماید.

سرمایه گذاری در کشور چک- ثبت شرکت در چک

حداقل سرمایه مورد نیاز برای این روش 82000 یورو می باشد. برای اخذ این نوع ویزا هیچ شرطی از لحاظ سن، سابقه کسب وکار و یا حتی مدرک زبان تعیین نشده است ولی با این حال داشتن سابقه کاری در زمینه کسب وکار و تسلط به زبان انگلیسی یا چکی در افزایش شانس اخذ ویزای سرمایه گذاری کشور چک مؤثر خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت شرکت در چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ثبت شرکت در چک 

سرمایه گذاری درکشور چک از طریق خرید ملک و مستغلات

روش دیگر سرمایه گذاری در کشور چک خرید املاک و مستغلات بوده که این روش از روشهای جذاب برای سرمایه گذاران به حساب می آید.. خرید ملک در این کشور منحصر به شهروندان اتحادیه اروپا نیست و متقاضیان این روش سرمایه گذاری می توانند با خریدن املاک و مستغلات مسکونی یا تجاری ( آپارتمان، ویلا، دفتر تجاری، شرکت، استودیو، رستوران و …) در کشور چک سرمایه گذاری نمایند با این مزیت که مالیات در این روش در حداقل خواهد بود.

لازم به یادآوری است که خرید املاک و مستغلات در اخذ اقامت این کشور هیچ تأثیری ندارد و برای کسانی که قصد دارند از این راه به اقامت برسند اصلاً مناسب نیست ولی افرادی که بواسطه روشهای دیگر، اقامت کشور چک را به دست آورده اند می توانند در صورت تمایل اقدام به سرمایه گذاری در این بخش نمایند.

مراحل و مدارک لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذاری چک

برای دریافت ویزای سرمایه گذاری چک، متقاضی بایستی درخواست این نوع ویرا به همراه مدارک مورد نیاز را تحویل سفارت چک دهد. اخد ویزای سرمایه گذاری چک دارای دو مرحله است.

در مرحله اول جمهوری چک بعد از بررسی تقاضای فرد سرمایه گذار ، اجازه ی اقامت موقت بلند مدت را صادر می نماید. البته تقاضای سرمایه گذار بایستی به خوبی بیانگر هدف سرمایه گذار در کشور چک، نوع تجارت و خدمات و کارهای تجاری مورد نظر باشد.

سرمایه گذاری در کشور چک- مراحل و مدارک ویزای سرمایه گذاری در چک

در مرحله دوم و بعد از بررسی مدارک و تأیید تقاضا، ویزای موقت بلند مدت شش ماهه صادر می گردد. در صورتیکه فرد بخواهد بیش از یکسال در کشور چک بماند و به فعالیتهای تجاری ادامه دهد بایستی برای اخذ مجوز اقامت بلند مدت تقاضا بدهد و به همراه درخواست خود مدارکی ارائه نماید که نشان دهد توانایی حمایت مالی خانواده را دارد و در ضمن تمامی مالیاتهای مربوط به خود و شرکت را پرداخت نموده است.

فرد سرمایه گذار تقاضای اقامت بلند مدت را باید نود روز پس از تاریخ اولین ورود خود به کشور چک و 14روز قبل از اتمام اعتبار ویزای بلند مدت به جمهوری چک ارائه نماید. در صورت تأیید درخواست، اقامت بلند مدت با اعتبار دو ساله صادر خواهد شد که تا چندین بار قابل تمدید است. مدارک لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذاری چک عبارتند از :

– مدارک مربوط به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کشور چک و ارائه فرم های تکمیل شده
– مشخص نمودن محل اقامت فرد سرمایه کذار در کشور چک با ارائه مدارک مربوط به اجاره ( اجاره دو ماه قبل از ویزا بایستی پرداخت شده باشد)
– ارائه مدارک مربوط به توانایی فرد متقاضی برای پرداخت هزینه های خود و خانواده(همسر و فرزندان زیر 18 سال)
– خرید بیمه درمانی به مبلغ 60000 یورو در جمهوری چک

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ ویزای چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ویزای چک 

قوانین سرمایه گذاری در چک

قوانین سرمایه گذاری در چک برای کاستن وابستگی بازار این کشور به کشورهای اروپایی همچون آلمان و اصلاح سیستم بازار صادرات و سیستم اقتصادی کشور چک تعیین گردیده است. از این رو مؤسسه توسعه سرمایه گذاری جمهوری چک و وزارت صنعت و معدن جمهوری چک اقدام به تشویق سرمایه گذاری خارجی در کشور چک همراه با دریافت اقامت نمودند که در جذب سرمایه گذار هم موفقیت چشم گیری را بدست آوردند چون برای بسیاری از سرمایه گذاران این نکته حائژ اهمیت که کشور مقصد برای سرمایه گذاری چه برخورد قضائی با سرمایه گذار خواهد داشت.

سرمایه گذاری در کشور چک-قوانین سرمایه گذاری در چک

جمهوری چک از جمله کشورهای است که از سیستم قضائی خوبی برخوردار است و هیچگونه تبعیضی بین شهروندان کشور خود و اشخاص خارجی قائل نمی شود از این رو ریسک سرمایه گذاری در این کشور بسیار پایین است و مطمئناً سرمایه گذاری در این کشور امنیت بالایی خواهد داشت. سرمایه گذاری که با ثبت شرکت و یا خرید املاک و مستغلات در کشور چک امکان پذیر است یکی از راههای مهاجرت به این کشور بوده و برای فرد سرمایه گذار اقامت این کشور را در پی خواهد داشت. جمهوری چک با داشتن دیدگاه توسعه محور، سرمایه های خارجی را با نظر مثبت پذیرفته و از این روش استقبال می نماید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در چک

س از جدایی چک از اسلواکی و اعلام استقلال این کشور، درب های کشور چک به روی اقتصاد آزاد باز شد که عضویت جمهوری چک در اتحادیه اروپا و پیمان شینگن بیش از پیش توانست به موفقیت در دنیای تجارت و جذب سرمایه گذاری خارجی کمک نماید. برنامه های که این کشور در جذب سرمایه اجرا نمود، کشور چک را در لیست برترین کشورهای هم تراز خود در جذب سرمایه قرار داد.

پیشرفت های کشور چک بیشتر از همه عوامل مرهون موقعیت جغرافیایی این کشور بوده چونکه جایگیری در مرکز اروپا و گرفتن عنوان قلب اروپا، اکثر شرکتهای مطرح و موفق جهان را ترغیب به ایجاد دفتر و سرمایه گذاری در این کشور می نماید. سرمایه گذاری در چک همچون سایر روشهای مهاجرتی دارای مزایا و معایبی است.

مزایای سرمایه گذاری در چک عبارتند از :

– موقعیت عالی جغرافیایی در مرکزیت اروپا
– عضویت در اتحادیه اروپا
– قابلیت دسترسی به نیروی کار با قیمت مناسب
– وجود زمینه های امن برای سرمایه گذاری در این کشور
– هزینه های عمومی در حد قابل قبول و کنترل شده
– پائین بودن نرخ بیکاری
– نرخ رشد اقتصادی مطلوب
– برخورداری از سیستم مالی و اداری شفاف و نظام بانکی با ثبات
– وجود برنامه های تحقیق و توسعه و پیشینه طولانی در صنعت
– وجود فرهنگ مشابه زندگی غربی در این کشور
– امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد سرمایه گذار
– مجوز اقامت بلند مدت بعد از 90 روز
– دریافت اقامت اتحادیه اروپا بعد از 5 سال اقامت در چک
– امکان درخواست شهروندی جمهوری چک بعد از 10 سال اقامت

سرمایه گذاری در کشور چک-مزایا و معایب سرمایه گذاری در چک

معایب سرمایه گذاری در چک 

همانطور که گفته شد سرمایه گذاری در چک از روشهای پرطرفدار برای ورود به کشور چک و حوزه شینگن است. سالانه سرمایه گذاران خارجی زیادی به منظور کسب ویزای سرمایه گذاری چک و برخورداری از منافع آن اقدام می نمایند. کسانی که به مدت 5 سال در این کشور با استفاده از ویزای سرمایه گذاری اقامت داشته باشند امکان درخواست برای اقامت دائم خواهند داشت و بعد از 10 سال اقامت برای شهروندی کشور چک درخواست خواهند داد. در کنار تمامی مزایای که برای روش سرمایه گذاری در چک برشمردیم این روش خالی از عیب هم نیست و همانند بقیه روشهای مهاجرتی دارای معایب محدودی بوده که لازم است در اینجا برای اطلاع بیشتر و بررسی علاقمندان به سرمایه گذاری در این کشور مطرح گردد.

معایب سرمایه گذاری در چک عبارتند از :

– عدم استفاده از یورو، واحد پولی مشترک اروپا یکی از نقص های اقتصادی این کشور است که امکان دارد برخی از سرمایه گذاران اروپائی را دلسرد کرده و کشور را از حالت رقابتی دور نماید.
– وابستگی جمهوری چک به صادرات و میزان سرمایه گذاری خارجی مطمئناً این کشور را در زمان بحران به چالش خواهد کشید.
– کهنسالی جمعیت این کشور وکمبود نیروی کار در برطرف کردن نیازهای تولید و صنعت تأثیر منفی خواهد داشت.

شرایط دریافت اقامت چک از طریق سرمایه گذاری در سال 2023

همانطور که گفته شد برای اخذ اقامت بلند مدت جمهوری چک، فرد متقاضی که می تواند مدیر یا کارفرما باشد باید در این کشور سرمایه گذاری نماید. شرایط دریافت اقامت چک از طریق سرمایه گذاری در سال 2023 اینطور است که جمهوری چک برای سرمایه گذاران خارجی، ویزای بلند مدت 6 ماهه صادر می نماید و بعد از اتمام این 6 ماه به مدت 2 سال دیگر نیز تمدید شده و برای سالهای بعدی هر ساله تمدید می گردد. البته این نوع ویزا علاوه بر فرد سرمایه گذار به خانواده هایشان شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز تعلق می گیرد.

فرد سرمایه گذار با کسب این نوع ویزا می تواند در کشورهای عضو پیمان شینگن تردد یا زندگی نماید و حداکثر 3 تا 6 ماه اقامت داشته باشد. در صورتیکه فرد سرمایه گذار به مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته باشد برای اخذ اقامت دائم کشور چک می تواند اقدام نماید. لازم به ذکر است که حق شهروندی کشور چک برای فرد سرمایه گذار بعد از ده سال قابل دستیابی است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط اقامت چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : اقامت چک 

مدارک لازم برای دریافت اقامت جمهوری چک

کشور چک به دلیل برخورداری از شرایط اقتصادی مطلوب، نرخ پایین بیکاری، زیر ساختهای مناسب همواره مورد توجه سرمایه گذاران بوده و شاید بیشتر تلاشهای این افراد برای سرمایه گذاری در این کشور جهت بدست آوردن اقامت دائم و در نهایت حق شهروندی کشور چک است. در صورتیکه فرد سرمایه گذار به مدت 5 سال در کشور چک اقامت داشته می تواند برای اقامت دائم این کشور اقدام نماید. برای اقامت دائم چک علاوه بر درخواست اقامت، ارائه مدارک مورد نیاز الزامی بوده تا با بررسی مدارک برای صدور اقامت دائم متقاضی تصمیم گیری گردد.

سرمایه گذاری در کشور چک-مدارک لازم برای دریافت اقامت جمهوری چک

همچنین برای صدور اقامت دائم برای فرد سرمایه گذار ، مواردی توسط جمهوری چک بررسی می گردد و در صورتی که تمامی این موارد تأیید شود، اقامت فرد سرمایه گذار صادر می گردد. بررسی سوابق کیفری فرد سرمایه گذار جهت اطمینان از نداشتن سابقه جرم و حکم کیفری، بررسی پرداخت تمامی هزینه های مربوط به بیمه، مالیات و سایر هزینه ها از جمله این موارد هستند و حتی در مرحله آخر یکی از کارمندان دولتی جمهوری چک با فرد سرمایه گذار مصاحبه می نماید که از تسلط کافی بر زبان چکی اطمینان یابند.

مدارک لازم برای دریافت اقامت جمهوری چک عبارتند از :

– گذرنامه
– یک قطعه عکس گذرنامه
– مدارک مربوط به دلیل اقامت در چک
– اجاره نامه یا سند مالکیت مسکن در چک
– مدارک مربوط به بیمه در چک

نتیجه گیری

کشور چک با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد در قلب اروپا و شرایط مطلوب اقتصادی و نرخ پائین بیکاری همواره گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری و کسب وکار است. سرمایه گذاری در کشور چک با توجه به نرخ تولید ناخالص داخلی این کشور در سالهای اخیر، نسبتاً سود آور است و دولت چک هم بنا بر سیاستهای اقتصادی خود برای جذب سرمایه گذاری خارجی شرایط خوبی را فراهم آورده است از این رو کشور چک بسیار مورد توجه سرمایه گذاران خارجی بوده تا از این طریق تجارت خود را رونق دهند.

زمینه های مختلفی برای سرمایه گذاری در کشور چک وجود دارد که از برترین آنها می توان به سرمایه گذاری در زمینه های ساخت و ساز، خدمات مالی، تولیدی، گردشگری و مخابرات اشاره کرد. روشهای سرمایه گذاری در جمهوری چک به دو روش ثبت شرکت و خرید املاک و مستغلات انجام می پذیرد.

ویزای سرمایه گذاری جمهوری چک 6 ماهه بوده که قابل تمدید تا 2 سال است و بعد از آن هرساله تمدید می گردد. سرمایه گذار بعد از 5 سال کسب و کار و اقامت در این کشور می تواند برای دریافت اقامت دائم درخواست دهد. سرمایه گذاری در چک مزایای فراوانی دارد که حق همراهی خانواده از همان اول را می توان به عنوان مهمترین مزیت این روش دانست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا