...
Search
Close this search box.
سفارت چک
آریانااپلای » بلاگ » اقامت » سفارت چک

آشنایی با سفارت چک

Familiarity with the Czech Embassy

جمهوری چک ( Czech Republic) در مرکزاروپا و در همسایگی کشورهای آلمان، اتریش، مجارستان و اسلواکی قرارگرفته است. پایتخت کشور چک ، شهر پراگ بوده و زبان رسمی این کشور زبان چکی است. جمهوری چک علاوه بر جاذبه های معماری و ساختمانها و قلعه های تاریخی از طبیعت زیبا و بی مانندی برخوردار می باشد که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

جمهوری چک از سال 2004عضویت اتحادیه اروپا و از سال 2007 عضویت حوزه شینگن را داشته ولی هنوز واحد پولی مورد استفاده در معاملات این کشور، کرون است. کشور چک بعد از جدایی از اسلواکی پیشرفتهای زیادی در زمینه های صنعت و گردشگری داشته و هم اکنون نرخ بیکاری را تا 5/2 درصد کاهش داده که رقم بسیار پائینی است.

سفارت چک

کشور چک به دلیل کیفیت سیستم آموزشی و داشتن دانشگاههای با درجه رنکینگ خوب و رشته های متعدد تحصیلی همواره مورد توجه دانشجویان بین المللی بوده و تمامی این موارد باعث گردیده که در دهه های اخیر افراد زیادی برای ورود به این کشوردرخواست دهند. حتی هموطنان زیادی از ایران به قصد گردشگری، ادامه تحصیل، کار و اقامت دائم برای ویزای این کشور زیبا اقدام می نمایند. برای ورود به کشور چک اخذ ویزای این کشور که از ویزاهای شینگن بوده ضروری است. کلیه خدمات مربوط به صدور ویزا در تهران و در دفتر سفارت چک انجام می پذیرد.

برای آشنائی بیشتر با کشور چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : کشور چک 

نحوه گرفتن وقت سفارت چک 

سئوالی که در ابتدای مسیر برنامه ریزی متقاضیان برای مهاجرت به چک در ذهنشان تداعی می شود این است که چگونه وقت سفارت چک بگیریم؟ توضیحاتی که در ادامه ارائه شده پاسخ این سئوال مهم متقاضیان ویزای چک است. به طور کلی اولین مرحله در اخذ ویزای چک ، گرفتن وقت سفارت چک است که تاریخ و زمان دقیق حضور افراد در سفارت چک را مشخص می نماید. هدف از تعیین وقت سفارت برای متقاضیان ایجاد نظم در مراجعه متقاضیان به سفارت است.

 

وقت سفارت چک بنا بر هدف سفر فرد متقاضی در انواع مختلفی همچون کاری، توریستی، تحصیلی و … ارائه می گردد. برای دریافت وقت سفارت چک بایستی درخواست خود را به ایمیل دفتر کارگزاری VFSGlobal، ارائه دهنده خدمات ویزای شینگن جمهوری چک در ایران ارسال نمایند. وقت سفارت چک به دو صورت فوری و عادی ارائه می گردد. متقاضیانی که وقت فوری بخواهند در کمتر از دو هفته می توانند به سفارت چک مراجعه نمایند.

البته وقت فوری مناسب افرادی است که حتما در تاریخ مشخص و نزدیکی باید در کشور چک حضور یابند و این وقت فوری در دریافت ویزا و در نتیجه حضور سریعتر در چک، کمک بزرگی خواهد بود. وقت عادی سفارت هم به افراد فرصت بیشتری برای مراجعه به سفارت داده و در واقع متقاضی برای حضور در سفارت هیچگونه عجله ای ندارد.

سفارت چک-نحوه گرفتن وقت سفارت چک 

از آنجائیکه مصاحبه برای وقت سفارت چک در نظر گرفته نشده متقاضی بعد 2 یا 3 هفته برای انجام مراحل انگشت نگاری و تحویل مدارک بایستی در دفتر VFSGlobal حضور یاید تا بررسی مدارک متقاضی توسط افسر سفارت چک شروع شود. لازم به ذکر است که کلیه مدارک بایستی ترجمه شده و با مهر دارالترجمه رسمی باشد.

برای دانستن روشهای مهاجرت به چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : مهاجرت به چک 

مدارک مورد نیاز برای انواع ویزای تحصیلی، کاری، توریستی

ویزای شینگن چک با توجه به هدف متقاضی برای ورود و حضور در کشور چک به افراد دارای شرایط اعطاء می شود. ویزای چک از نوع شینگن بوده و به دو دسته ویزای شینگن بلندمدت و ویزای شینگن کوتاه مدت تقسیم می شود. برای اخذ ویزای کشور چک در انواع مختلف، فرد متقاضی بایستی مدارک خواسته شده زیر را در وقت سفارت تحویل نماید.

ارائه این مدارک برای آگهی یافتن سفارت چک از میزان تمکن مالی متقاضی، هدف سفر و … می باشد. در صورتی که هر کدام از مدارک مخدوش یا ناقص باشد امکان رد پرونده وجود داشته پس تمامی متقاضیان ویزا بایستی دقت کامل در ارائه مدارک به همراه ترجمه رسمی را مبذول نمایند. ویزاهای شینگن چک در انواع مختلف تحصیلی، کاری و توریستی صادر می گردند. هر کدام از این نوع ویزاها مدارک مختص به خود را می طلبند که در ادامه مدارک مورد نیاز خاص انواع ویزاهای چک را بر می شماریم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره اخذ ویزای چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ویزای چک 

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی چک 

متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور می توانند کشور چک را به عنوان مرکز تحصیلی خود برگزیده و در دانشگاههای معتبر و بین المللی این کشور به تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بپردازند. جمهوری چک با داشتن دانشگاههای معتبر و ارائه رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی است.

از آنجائیکه کشور چک جزو کشورهای تحصیل رایگان بوده هزینه تحصیل در این کشور به نسبت سایر کشورهای اروپائی بسیار کمتر می باشد همچنین هزینه های زندگی به نسبت سطح رفاهی این کشور تاریخی مقرون به صرفه است.برای دریافت ویزای تحصیلی چک در مرحله اول متقاضی باید اقدام به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاههای چک نماید و بعد آن برای ویزای تحصیلی چک درخواست داده و از سفارت وقت بگیرد تا در موعد مشخص مدارک مورد نیاز را به سفارت چک تحویل دهد.

سفارت چک - مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی چک 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی چک به شرح زیر می باشند.

• ترجمه شناسنامه
• سه قطعه عکس پرسنلی 3 در 4 با زمینه روشن
• اصل و کپی گذرنامه متقاضی با مدت اعتبار سه ماه پس از پایان اعتبار ویزای تحصیلی
• نامه پذیرش از یکی از دانشگاههای چک مبنی بر ثبت نام متقاضی و پرداخت شهریه دانشگاه
• مدارک مربوط به گردش حساب فرد متقاضی برای اثبات توانایی مالی
• ارائه مدارک مربوط به محل اقامت متقاضی در چک اعم از اجاره منزل، پانسیون یا خوابگاه و غیره
• گواهی عدم سوء پیشینه
• تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی چک
• مدارک تحصیلی
• ارائه نتایج آزمایش های پزشکی و تأدید سلامت

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ویزای تحصیلی چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ویزای تحصیلی چک

مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری چک

مهاجرت به چک از طریق ویزای کاری چک، بهترین روش مهاجرت به این کشور بوده و این روش درآمد زا، نسبتا کم ترین هزینه را برای متقاضی به دنبال خواهد داشت. افراد برای اخذ ویزای کاری از سفارت چک باید پیشنهاد شغلی (Job Offer ) و پیرو آن دعوت نامه شغلی از کارفرمای چکی داشته باشند. جمهوری چک نیز همانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا پایبند اصل حمایت از نیروی کار داخلی می باشد.

طبق قوانین اتحادیه اروپا تمامی کارفرمایان برای استخدام نیروی کار خود باید به مدت 3 ماه در کشور خود آگهی داده و در صورت عدم موفیت در جذب نیرو به مدت 3 ماه دیگر در کل اتحادیه اروپا آگهی چاپ نمایند و در صورت عدم موفقیت در جذب نیروی کار لازم، می توانند از نیروی کار خارجی دعوت به همکاری نمایند. به همین دلیل اخذ این نوع ویزا بسیار محدود بوده و به متقاضیان این روش پیشنهاد می شود که برای افزایش شانس کاریابی، حتما یک دوره تحصیلی را در این کشور بگذرانند و بعد برای ویزای کاری این کشور اقدام نمایند.

سفارت چک - مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری چک 

در صورتی که فردی موفق به دریافت دعوت نامه شغلی شده، می تواند با ارائه مدارک زیر به سفارت چک جهت اخذ ویزای کاری چک اقدام نماید.

• پرینت ایمیل مربوط به دعوت نامه شغلی از کارفرما
• مدارک شناسائی
• تکمیل فرم درخواست ویزای کاری چک
• عکس پرسنلی با زمینه سفید
• ارائه مدارک تحصیلی مرتبط با شغل( در صورتی که شغل مد نظر نیازمند تحصیلات خاص باشد مدرک فرد باید در کشور چک معادل سازی گردد)
• ارائه رزومه مرتبط با عنوان شغل پیشنهادی
• مدارک مربوط به سابقه کاری مرتبط
• پاسپورت با اعتبار حداقل 10 ماه
• ارائه مدارک مربوط به تمکن مالی به مبلغ 100 هزار یورو
• گواهی عدم سوء پیشینه
• ارائه بلیط پرواز
• ارائه نتایج آزمایش های پزشکی و گواهی سلامت
• داشتن حداقل سن 15 سال

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط کار در چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : کار در کشور چک

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی چک 

امروزه به دلیل گسترش ارتباطات و آشنایی افراد با نقاط دیدنی جهان، تمایل به گردشگری افزایش یافته است. کشور چک هم از جمله کشورهای است که به دلیل داشتن شرایط طبیعی خاص و معماری های قدیمی و منحصر به فرد همواره مورد توجه گردشگران بوده و سالانه افراد زیادی برای دیدن این زیبائیها، درخواست ویزای توریستی چک می دهند. از آنجائیکه ویزای چک از نوع ویزاهای شینگن بوده متقاضیان بایستی برای ویزای توریستی شینگن به سفارت چک در خواست دهند.

برای متقاضیان ویزای کوتاه مدت شینگن معمولاً ویزای با مدت اعتبار 90 روز صادر می گردد. دارنده این نوع ویزای مولتی ( چند بار ورود) در طی 180 روز می تواند به حوزه شینگن ورود و خروج داشته باشد ولی نباید مدت زمان حضورش در این حوزه بیشتر از 90 روز باشد و همواره باید در خروج از حوزه شینگن قبل از اتمام مهلت ویزا اقدام نماید. طبق قوانین حوزه شینگن اقامت فرد دارای ویزای توریستی شینگن نباید در طول 180 روز بیشتر از 90روز گردد و این قانون به نام قانون 180/90 حوزه شینگن شهرت دارد.

سفارت چک

برای محاسبه تعداد روزهای باقیمانده از مهلت 90 روزه می توان از مهرهای تاریخ ورود و خروج مندرج در پاسپورت استفاده کرد. در اینجا باید یادآوری کرد که معمولاً برای ایرانیان ویزای یک بار ورود با مدت زمان بین 1 هفته تا 15 روز و با توجه به تاریخ بلیط متقاضی صادر می گردد و فقط در برخی موارد به صلاح دید آفیسر امکان صدور ویزای توریستی شینگن چک با مدت اعتبار 90 روزه وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی از سفارت چک به شرح زیر می باشند.

• تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی چک
• دو قطعه عکس جدید و رنگی بیومتریک با پس زمینه سفید و ابعاد 3 در 4
• پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار از زمان ورود به حوزه شینگن و حداقل دو صفحه خالی( گذرنامه باید در 10 سال اخیر صادر شده باشد)
• ارائه Covering Letter توسط متقاضی ویزای توریستی مبنی بر تشریح هدف و برنامه سفر
• بیمه مسافرتی به قیمت 30000 یورو برای پوشش بیمه ای در چک و حوزه شینگن
• مدارک مربوط به سفر همچون واچر هتل در صورت نداشتن دعوت نامه، رزرو بلیط هواپیما، دعوت نامه
• ارائه مدارک مالی مربوط به گردش حساب بانکی در 6 ماه اخیر مبنی بر تمکن مالی به مبلغ 10 هزار یورو
• مدرک شغلی شامل گواهی اشتغال به کار یا نامه بازنشستگی یا پروانه کسب و غیره که اثبات نماید فرد متقاضی برای مدتی مشخصی قصد سفر دارد و پس از سفر به چک به کشور خود برخواهد گشت.
• فیش حقوقی مربوط به 6 ماه گذشته
• مدارک مربوط به اسناد و املاک
• کپی ویزاهای قبلی در صورت داشتن
• ارائه گواهی اشتغال به تحصیل یا کارت دانشجوئی در صورتیکه متقاضی دانشجو باشد
• ارائه فیش پرداخت هزینه بررسی درخواست ویزا

برای آشنائی با شهرهای زیبای چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : شهرهای چک 

خدمات سفارت چک

همانطور که گفته شد جمهوری چک از کشورهای است که مورد توجه بسیاری از علاقمندان به گردشگری، تجارت، تحصیل و … می باشد. موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن چک در مرکزیت اروپا وعضویت در اتحادیه اروپا از موارد مثبت این کشور است. کشور چک به خاطر داشتن پیشینه تاریخی و برخورداری از معماری خاص و چشمگیر در کنار مناظر طبیعی بی نظیر همواره مورد توجه گردشگران خارجی بوده و سالانه افراد زیادی به قصد بازدید تقاضای ویزای توریستی چک را دارند.

همچنین چک بخاطر داشتن دانشگاههای معتبر و مهمی مثل دانشگاه چارلز با سیستم آموزشی عالی همراه با هزینه های تحصیلی اندک دانشجویان بین المللی زیادی را از سراسر دنیا ترغیب به تحصیل در این کشور میکند. برای تمامی افرادی که خواهان ورود به کشور چک با اهداف و خواسته های متفاوت بوده، اخذ ویزای شینگن چک الزامی است. از این رو سفارت چک موظف به اخذ مدارک و بررسی درخواست های انواع ویزای متقاضیان ورود به این کشور می باشد. در صورتی که مدارک و درخواست متقاضی تائید شده، ویزای شینگن چک برای وی صادر می گردد و در غیر اینصورت دلیل ریجکتی پرونده به اطلاع متقاضی ورود به چک رسانده خواهد شود.

سفارت چک

فعالیت سفارت چک

براساس وب سایت VFSGlobal ، سفارت جمهوری چک در ایران در آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی( گلستان5)، مجتمع تجاری هروی سنتر، طبقه چهارم قرار دارد. روزهای کاری سفارت چک در تهران از روز یکشنبه تا پنج شنبه بوده و در طی ساعات 8 تا 17 عصر فعالیت می نمایند ولی تحویل مدارک تا ساعت 15 عصر بوده و بین ساعت15 تا 17 عصر جمع آوری پاسپورت انجام می پذیرد.

افراد متقاضی در صورت نیاز به کسب اطلاعات می توانند با شماره تلفنهای 85319453، 82805929 و ۹۷۱۴۲۰۵۵۷۲۸ + تماس گرفته یا با ایمیل info.czechrepubliciran@vfshelpline.com با Vfs ارتباط برقرار نمایند.
درخواست های ارسالی به VFSGlobal معمولاً بعد از یک روز کاری به سفارت چک ارسال می گردد. مدت زمان لازم برای بررسی پرونده 15 روز می باشد ولی برای برخی برخی امکان رسیدگی در زمان کمتر و یا حتی حداکثر تا 30 روز وجود دارد. از این رو متقاضیان ویزای چک و حوزه شینگن باید 90 رو ز قبل از تاریخ سفر برای اخذ وقت سفارت و درخواست ویزا اقدام نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ اقامت چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید :  اقامت چک 

هزینه های سفارت چک

هزینه های سفارت چک با توجه به نوع ویزا متفاوت بوده و عمدتا براساس هدف متقاضی از حضور در این کشور، مشخص می گردد. برای ویزای توریستی چک با توجه به سن افراد و داشتن یا نداشتن همراه هزینه ها متغییر است. از این رو هزینه های سفارت چک برای اخذ ویزای توریستی شینگن در وب سایت Vfs Global ، برای درخواست کنندگان بین 6 تا 12 سال 35 یورو و برای افراد بالای 12 سال 60 یورو اعلام گردیده که برای کودکان زیر 6 سال هم هیچ هزینه ای ندارد. برای هر درخواست مبلغ 12 یورو به عنوان هزینه خدمات سرویس Vfs Global هم اضافه می گردد.

کلیه هزینه های ویزا باید به صورت نقدی و به یورو پرداخته شود و به هیچ وجه قابل برگشت نیست. هزینه های اجرائی سفارت چک برای بقیه ویزاها، طبق جدول زیر دریافت می گردد همچنین لازم به ذکر است که متقاضیان ویزای بلند مدت تحصیلی در صورت بورسیه شدن، ملزم به پرداخت هزینه صدور ویزا نخواهند بود.

نوع ویزا هزینه
ویزای بلند مدت تجاری 5000 کرون ( 196 یورو )
ویزای بلند مدت تحصیلی 2500 کرون ( 98 یورو )
کارت کارمندی ( Employee Card  ) 5000 کرون ( 196 یورو )
کارت آبی 5000 کرون ( 196 یورو )
اقامت طولانی مدت 2500 کرون ( 98 یورو )

نتیجه گیری

کشور چک با نام رسمی جمهوری چک ( Czech Republic) در قلب اروپا قرار گرفته و عضویت در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن را دارد. چک در همسایگی کشورهای آلمان، اتریش، مجارستان و اسلواکی قرار گرفته و پایتخت این کشور، شهر پراگ است. جمهوری چک بعد از جدایی از اسلواکی پیشرفتهای زیادی در زمینه های صنعت و گردشگری داشته و نرخ بیکاری بسیار پائینی به نسبت سایر کشورهای اروپائی دارد.

جمهوری چک علاوه بر جاذبه های معماری از طبیعت زیبا و بی مانندی برخوردار است که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. کشور چک به دلیل داشتن دانشگاههای با درجه رنکینگ خوب و اجراء سیستم آموزشی با کیفیت و ارائه رشته های متعدد تحصیلی به زبان انگلیسی ، همواره مورد توجه دانشجویان بین المللی بوده است. همچنین برای جویندگان کار در این کشور در صورت داشتن پیشنهاد شغلی امکان کار و ایجاد درآمد مهیا می باشد.

سفارت چک

در حال حاضر هموطنان زیادی از ایران به قصد گردشگری، ادامه تحصیل، کار و … در خواست ویزای این کشور را می نمایند. برای حضور در جمهوری چک، اخذ ویزای این کشور که از ویزاهای شینگن بوده ضروری است و کلیه خدمات مربوط به صدور ویزای شینگن چک در دفتر سفارت چک ارائه می گردد. دفتر سفارت چک در ایران به آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی ( گلستان5)، مجتمع تجاری هروی سنتر، طبقه چهارم قرار گرفته و در طی ایام هفته از روز یکشنبه تا پنج شنبه و در طی ساعات 8 تا 17 عصر فعالیت می نمایند.

اقدام برای مهاجرت نیازمند دانش کافی ، آشنائی با روش های مهاجرتی و کسب اطلاعات از افراد فعال دراین حوزه می باشد. لذا مشاورین مجرب آریانا اپلای با تجربه چندین سال فعالیت در زمینه های مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی آمادگی ارائه خدمات مشاوره به تمامی متقاضیان گرامی را داشته و از ارائه خدمات به هم وطنان عزیز استقبال می نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا