...
Search
Close this search box.
ویزای توریستی چک
آریانااپلای » بلاگ » ویزای توریستی » اخذ ویزای توریستی چک

شرایط دریافت ویزای توریستی چک

Conditions for obtaining a Czech tourist visa

جمهوری چک (Czech Republic) در مرکزی ترین قسمت اروپا قرار گرفته و کاملاً محصور با مرزهای خشکی و کوههاست. همسایگان این کشور از سمت شمال، لهستان از سمت جنوب، اتریش از سمت غرب، آلمان و از سمت جنوب شرقی، اسلواکی هستند. جمهوری چک در سال 1993 و با تقسیم کشور چک اسلواکی به وجود آمد پایتخت این کشور شهر پراگ است که از بزرگترین شهرهای چک محسوب می گردد.

فرهنگ مردم چک، آلمانی و اسلاوی است و زبانشان چکی بوده که از زبان های اسلاوی است همچنین از لحاظ مذهبی مردمی با کمترین گرایش های مذهبی دارد. جمهوری چک از لحاظ اقتصادی از بهترین کشورهای اروپائی بوده و همچنان از نرخ رشد اقتصادی بالایی برخوردار است.شرایط دریافت ویزای توریستی چک

کشور چک بدلیل جاذبه های گردشگری مختلف از لحاظ تاریخی و معماری بسیار مورد علاقه گردشگران بوده و علاوه بر پایتخت در شهرهای دیگر کشور چک آثار تاریخی و قرون وسطایی و مناظر طبیعی زیبای وجود دارد که سالانه گردشگران ماجراجو زیادی را جذب نموده که تمایل سفر به این کشور یادآور قرون وسطایی را دارند تا جائیکه مردم چک به حضور گردشگران و افراد خارجی در کشورشان کاملاً عادت کرده اند.

از این رو ویزای توریستی چک از بین انواع ویزاهای دیگر همچون ویزای مهاجرتی، تحصیلی، تجاری و غیره تقاضای بیشتری دارد. دریافت ویزای توریستی چک دارای شرایطی است که گروه تحریریه آریانا پارس در این مطلب به طور کامل توضیح می دهد.

انواع ویزای توریستی چک (یک بار ورود+چند بار ورود)

ویزای توریستی چک با توجه به اهداف سفری مختلف فرد متقاضی، مانند بازدید از افراد خانواده، گردشگری، شرکت در همایش ها و سمینارها، دلایل تجاری و بازرگانی صادر می گردد. فرد متقاضی ویزای توریستی چک در صورت داشتن دعوتنامه از شانس بیشتری برای دریافت ویزا برخوردار خواهد بود. از آنجائیکه کشور چک عضو اتحادیه اروپا می باشد برای ورود به این کشور بایستی جهت اخذ ویزای شینگن اقدام نمود.

برای این منظور متقاضیان با مراجعه به سفارت چک درخواست ویزا شینگن داده و با استفاده از این نوع ویزا به کشور چک و سایر کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر می نمایند البته کسانی که ویزای یکی از کشورهای عضو شینگن را داشته باشند، نیازی به اخذ ویزا ندارند و بدون ویزا می توانند از کشور چک دیدن نمایند. ویزای توریستی جمهوری چک از نوع ویزای C شینگن و ویزای کوتاه مدت می باشد.

انواع ویزای توریستی چک (یک بار ورود+چند بار ورود)

انواع ویزای توریستی چک عبارتند از:

 • ویزای یک بار ورود یا ویزای سینگل ( Single Entry):

ویزای یک بار ورود برای ورود فرد به یکی از کشورهای حوزه شینگن صادر می گردد و پس از خروج فرد از حوزه شینگن، اعتبار آن تمام شده و دیگر حق ورود مجدد به کشورهای عضو شینگن را ندارد حتی اگر از لحاظ زمانی اعتبارش تمام نشده باشد و در صورت تمایل فرد به سفر مجدد به این کشورها بایستی دوباره درخواست ویزا بدهد.

 • دو بار ورود ( Doble Entry):

ویزای دوبار ورود از بعضی جهات با ویزای یک بار ورود شباهتهای دارد ولی در این نوع ویزا ، شخص می تواند در مدت زمان اعتبار ویزا دو بار به کشورهای حوزه شینگن مراجعه نماید البته برای این دو بار ورود هم محدودیت های لحاظ گردیده است.

 • چند بار ورود یا ویزای مولتی (Multiple Entry):

ویزای چند بار ورود برای دارنده خود این امکان را فراهم می نماید که بدون محدودیت و به تعداد دفعات مکرر در کشورهای حوزه شینگن رفت و آمد داشته باشد البته در طول دوره زمانی 6 ماه نبایستی بیش از 90 روز در کشور چک یا کشورهای حوزه شینگن حضور داشته باشد. این نوع ویزا معمولاً برای اولین درخواست ویزا صادر نمی گردد. ولی برای کسانی که برای چندمین بار درخواست ویزای توریستی می دهند، ویزای توریستی مولتی صادر می گردد که بلند مدت است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی چک

برای دریافت ویزای توریستی چک مدارکی لازم است که بایستی به سفارت چک ارائه گردد در صورتیکه این مدارک اشتباه یا ناقص باشد امکان ریجکتی پرونده وجود دارد و در سابقه سفر فرد متقاضی تأثیر منفی خواهد داشت از این رو دقت کافی در تهیه مدارک ضروری است.

البته لازم به ذکر است متقاضی در مرحله اول با مراجعه به سایت رسمی سفارت چک و تکمیل فرم تقاضای ویزای توریستی چک و پرداخت هزینه های آن برای دریافت وقت سفارت اقدام می نماید و در زمان مقرر کلیه مدارک ترجمه شده با تأیید دادگشتری و وزارت امور خارجه را تحویل می دهد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی چک که تحویل آنها الزامی است عبارتند از:

 1. فرم درخواست ویزا که بایستی به طور دقیق توسط متقاضی تکمیل گردد
 2. 2 قطعه عکس پرسنلی
 3. اصل پاسپورت با حداقل سه ماه اعتبار
 4. کپی ویزاهای قبلی دارای اعتبار در صورت داشتن
 5. ارائه کپی مربوط به رزرو بلیط پروازهای رفت و برگشت به کشور چک با تاریخ دقیق ورود و خروج
 6. تعیین محل اسکان در کشور چک با ارائه مدارک مربوط به رزرو هتل یا غیره
 7. ارائه مدارک مبنی بر وضعیت تأهل فرد متقاضی همچون سند ازدواج و شناسنامه برای همسر و شناسنامه فرزندان در صورت داشتن فرزند
 8. ارائه مدارک گردش حساب بانکی و تمکن مالی
 9. بیمه پزشکی تا سقف 30 هزار یورو و معتبر در کشور چک و سایر کشورهای حوزه شینگن
 10. گواهی عدم سوء پیشینه

البته علاوه بر این مدارکی که حتما بایستی به سفارت جمهوری چک تحویل گردد، فرد متقاضی مدارک دیگری دال بر اثبات وابستگیهای شغلی و تحصیلی در کشور خود می تواند ارائه نماید تا سفارت چک را قانع نماید که قصد بازگشت به کشور خود پس از پایان مدت ویزای توریستی را دارد. مدارکی همچون گواهی اشتغال به تحصیل یا کار، فیش حقوقی، اسناد مربوط به املاک و غیره از این نظر بسیار سودمند خواهد بود و تا حدودی ضمانت برگشت شخص متقاضی ویزای توریستی است.

لازم به ذکر است که داشتن دعوت نامه از شخص مقیم کشور چک یا موسسات و نهادهای دیگر هم در اخذ ویزای توریستی چک تأثیر مثبت دارد خصوصا کسانی که برای اولین بار درخواست ویزای توریستی شینگن میکنند. در صورتیکه فرد متقاضی درخواست دعوتنامه از موسسات و وکلا داشته باشد می بایست مبلغی توافقی رابه عنوان وثیقه به موسسه مربوطه به عنوان تضمین بازگشت به کشور پرداخت نماید تا دعوتنامه صادر گردد.

هزینه ها و مدت زمان پاسخگویی سفارت چک

با داشتن ویزای شینگن از هر کدام از اعضاء این حوزه امکان تردد بین کشورهای عضو برای دارندگان این نوع ویزا فراهم می گردد از این رو قوانین و شرایط اخذ این ویزا و همچنین هزینه های مربوط به صدور در کلیه کشورهای عضو، هماهنگ و یکسان می باشد. هزینه صدور ویزای توریستی شینگن برای بزرگسالان 80 یورو و برای کودکان بین 6 تا 12 سال 35 یورو و برای کودکان زیر شش سال رایگان است.

هزینه ها و مدت زمان پاسخگویی سفارت چک

مدت زمان بررسی اولیه این نوع ویزا دو هفته بوده ولی امکان دارد که طولانی تر هم بشود و توصیه می گردد بمنظور اطمینان از سفر، متقاضیان چند هفته زودتر اقدام نمایند. سفارت چک معمولاً تا 6 هفته بعد از تحویل مدارک به شخص متقاضی پاسخ می دهد و در صورت واجد شرایط بودن موفق به دریافت این نوع ویزا می گردند.

جاذبه های گردشگری جمهوری چک

جمهوری چک از سال 2000 به 13 ناحیه تقسیم شده است و بدلیل داشتن معماریهای تاریخی و قدیمی که در طول جنگ های جهانی هم محفوظ مانده، بسیار مورد توجه گردشگران علاقمند قرار دارد. فرهنگ جمهوری چک به دلیل تحت تأثیر قرار نگرفتن از ملل مختلف حکمران در این کشور در هزاره ی گذشته و همچنین از حضور گردشگران خارجی همواره دارای هویتی اصیل و جذاب می باشد. مهمترین شهرهای دارای جاذبه های گردشگری این کشور می توان به شهرهای زیر اشاره کرد:

پراگ:

شهر پراگ، به عنوان بزرگترین شهر و پایتخت جمهوری چک دارای بناها، کلیساها، برج های قدیمی بسیاری است که به خوبی نشانگر اروپای قدیمی است و یکی از ده شهر شناخته شده برای گردشگری در اروپا بشمار می آید. جاذبه های گردشگری شهر پراگ بسیار زیاد هستند. قلعه پراگ از دیدنی های شهر پراگ در ذهن همه گردشگران این کشور به عنوان اولین مقصد نقش میبندد. این قلعه در سال 880 میلادی ساخته شده و محوطه ای در حدود 70000 متر مربع را در اختیار داشته و به بزرگترین قلعه باستانی دنیا شهرت دارد.

جاذبه های گردشگری جمهوری چک

قلعه پراگ در داستانهای فرانتس کافکا نویسنده مشهور پراگ نیز آمده و حتی این نویسنده مدتی را در این قلعه زندگی نموده است. در قرن دهم میلادی این قلعه به عنوان مرکز حکومت پادشاهان چک مورد استفاده قرار می گرفت. از دیگر جاذبه های دیدنی شهر پراگ میدان قدیمی این شهر است که با ساختمانهای زیبا و کلیساها احاطه شده و از میادین خاص اروپایی است. کلیسای بانوی ما قبل از تین، ساعت نجومی، کلیسای جامع سنت ویتوس، پل چارلز، رودخانه ولتاوا، میدان ونس سالز، خانه رقصان و خیلی از آثار و ابنیه تاریخی دیگر از دیدنیهای این شهر محسوب می گردند.

چسکی کروملوف:

چسکی کروملوف شهر کوچکی است که در جنوب کشور چک واقع شده است و دارای دومین قلعه بزرگ چک بعد از قلعه پراگ است . با اینکه در طول سالیان تغییراتی در ساخت و سازهای شهر رخ داده ولی نمای این شهر هنوز حال و هوای قرن هیجدهمی خود را حفظ کرده است و مطمئناً هر گردشگری با قدم زدن بر روی سنگفرشهای منحنی خیابانهای شهر چسکی کروملوف و دیدن مناظر ساختمانهای منحصر به فرد در کنار قلعه بزرگ شهر، خود را در دوران کیمیاگران تصور خواهد نمود. یکی از برجسته ترین جاذبه های گردشگری این شهر، صومعه مایناریتی که در قرن چهاردهم و به سبک گوتیک ساخته شده است.

کوتناهورا:

کوتناهورا شهر کوچکی است که در جنوب شرقی شهر پراگ قرار گرفته است و مرکز تاریخی این شهر بواسطه داشتن اماکن تاریخی منحصر به فرد در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است . در قرن دوازده این شهر به دلیل داشتن معادن نقره پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و از هر لحاظ با شهر پراگ در رقابت بوده است. کلیسای جامع پنج رواق، کلیسای سنت بارباراس، موزه استون هاوس از دیدنیهای این شهر هستند همچنین استودن که مکانی برای نگهداری استخوانهای مردگان است بسیار مورد توجه ماجراجویان است.

کارلاوی واری:

یکی از شهرهای مشهور کشور چک ، کارلاوی واری است و در قسمت غربی این کشور واقع شده است و توسط شاه چارلز پنجم در قرن 14 میلادی بواسطه بهره برداری از خاصیت درمانی چشمه های آبگرم این منطقه ساخته شده است. هر ساله گردشگران زیادی از کشورهای مختلف و خصوصاً اروپا به این منطقه سفر می کنند.

تِلک:

شهر بندری تلک در جنوب شهر موراویا برای تجارت آسانتر مابین اتریش، شهر بوهمیا و موراویا در قرن چهارده میلادی بنا گردید. این شهر بخوبی نشانگر معماری رنسانس بوده و در هر گوشه شهر مکانهای دیدنی و مناظر زیبا به چشم میخورد. کلیسای روح القدس و کلیسای محلی یسوعیون همواره از طرف گردشگران و علاقمندان معماری مورد توجه قرار می گیرد.

برای آشنایی بیشتر درباره شهرهای چک و جاذبه های گردشگری کشور چک این مقاله را مطالعه نمایید: شهرهای چک

نتیجه گیری

جمهوری چک (Czech Republic) در مرکز اروپا قرار گرفته و کشوری است با پیشینه هزار ساله که در طول دورانهای گذشته توسط ملل مختلف حکمرانی شده است. در طی هر دوره معماریهای به سبک های مختلف توسط حکمرانان اضافه گردیده که نه تنها در طول سالیان تخریب نشدند بلکه همواره بازسازی و مرمت گشته و حتی در دوران جنگ سرد هم محفوظ مانده است.

شرایط اخذ ویزای توریستی چک

بعد از دهه 90 این کشور بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفت و هر ساله افراد زیادی تقاضای ویزای توریستی چک دارند تا از این کشور با قلعه های اسرارآمیز و معماریهای بی نظیر و مناظر طبیعی زیبا دیدار کنند. جمهوری چک جزو کشورهای توافقنامه شینگن بوده و قوانین صدور ویزای همانند بقیه کشورهای این حوزه دارد. ویزای توریستی چک از نوع C شینگن و ویزای کوتاه مدت است و درانواع یک بار ورود، دوبار ورود و چند بار ورود با توجه به هدف سفر و سابقه ویزاهای شینگن متقاضی صادر می گردد. ویزای توریستی چک علاوه بر حق ورود به جمهوری چک برای سفر به سایر کشورهای حوزه شینگن محدودیتی برای صاحب ویزا ایجاد نمی نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا