شهرهای ایتالیا

شهرهای ایتالیا

آشنایی با شهرهای ایتالیا

Cities of Italy

آشنایی به شهرهای ایتالیا برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. در سال های اخیر به دلایل متعدد تعداد متقاضیان مهاجرت به ایتالیا رو به افزایش بوده و همین موضوع اهمیت داشتن آگاهی در مورد شهرهای ایتالیا را نمایان می سازد. چرا که هر کدام از شهرهای ایتالیا ممکن است ویژگی های خاص خود را داشته و هر فردی بر مبنای ویژگی های شخصی و خانوادگی خود، مسیر و هدف خاصی را برای مهاجرت دنبال می کند.

راه های مختلفی برای اخذ اقامت ایتالیا و مهاجرت به این کشور وجود داشته که از جمله آن ها می توان به تحصیل در ایتالیا، مهاجرت کاری به ایتالیا، سرمایه گذاری در ایتالیا و یا مهاجرت از طریق ازدواج به ایتالیا اشاره کرد. یا حتی ممکن است شهرهای ایتالیا از منظر توریستی و گردشگری برای برخی متقاضیان سفر به این کشور دارای اهمیت باشد.

شهرهای ایتالیا

به ویژه اگر فردی قصد دارد برای اولین بار سفر به این کشور را تجربه کند، بر اساس دلیل و هدفش قطعا این سوال برای او پیش می آید که از بین شهرهای ایتالیا مناسب ترین برای هدف وی کدام است؟ به عنوان مثال فردی که قصد تحصیل در ایتالیا را داشته قطعا باید شهرهای دانشگاهی ایتالیا را مد نظر قرار دهد و یا فردی که قصد کار در این کشور را دارد باید روی شهرهای صنعتی و پر رونق از نظر اقتصادی و کسب و کار متمرکز شود. یا فردی که قصد سفر توریستی و گردشگری در این کشور را دارد بایستی با جاذبه های مختلف توریستی و گردشگری این کشور که اتفاقا بسیار پرشمارند آشنا شده و توریستی ترین شهرهای ایتالیا را بشناسد.

در ادامه شهرهای ایتالیا را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داده و پیش از آن آشنایی با کشور ایتالیا هم قطعا می تواند مفید و موثر باشد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

اگر قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید مقاله ی تخصصی تهیه شده در این زمینه اطلاعات کاملی به شما میدهد.

شهرهای ایتالیا

آشنایی با ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته جهان با تاریخ و فرهنگی غنی در اروپای جنوبی واقع شده و پایتخت آن شهر باستانی و با شکوه رم می باشد. این کشور در حال حاضر یکی از برترین قدرت های اقتصادی دنیا و عضو گروه G8 (هشت قدرت بزرگ اقتصادی دنیا) بوده و هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا در رتبه بندی تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان است. این کشور متشکل از شبه جزیره ایتالیا و جزایر سیسیل و ساردنی واقع در دریای مدیترانه بوده که محل تولد بسیاری از تمدن های دنیا می باشد.

به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی این کشور از آن به همراه یونان به عنوان دروازه ورود به اروپا نام برده شده و همچنین با القابی چون سرزمین باستان و سرزمین چکمه (اشاره به شکل نقشه جغرافیایی ایتالیا) شناخته می شود. ایتالیا دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی منحصر به فرد بسیاری بوده به گونه ای که بیشترین آثار ثبت شده در سازمان یونسکو از یک کشور متعلق به ایتالیاست.

شهرهای ایتالیا

ایتالیا با داشتن جمعیت بالغ بر حدود 61 میلیون نفر پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و چهارمین کشور پر جمعیت دنیا محسوب می شود. بیش از 90 درصد مردم این کشور مسیحی بوده و زبان رسمی این کشور ایتالیایی می باشد. ایتالیا دارای آی و هوای معتدل فصلی و مدیترانه ای بوده که با آب و هوای مناطق کوهستانی آن بسیار متفاوت است.

علاوه بر صنعت گردشگری و توریسم که سالانه حدود 20 میلیون نفر از این کشور بازدید نموده، صنایع مختلف دیگری مانند فلزکاری، ماشین آلات، شیمیایی، مواد غذایی و نوشیدنی، وسائل نقلیه، منسوجات و البسه، هواپیما و کشتی سازی، پتروشیمی، برق، اتمی و نظامی و انرژی های تجدیدپذیر پایه های اقتصاد این کشور را شکل داده اند. علاوه بر دلایل توریستی به واسطه وجود دانشگاه های معتبر و نظام آموزشی معتبر در مقایسه با هزینه های نسبتا پایین، بسیاری از افراد علاقه مندند تحصیل در این کشور را تجربه نمایند. در نتیجه برای آشنایی بیشتر با شهرهای ایتالیا تا این مطلب را تا پایان مطالعه فرمایید.

شهرهای ایتالیا

تقسیمات کشوری ایتالیا

کشور ایتالیا از منظر جغرافیایی و تقسیمات کشوری در ابتدا به 20 منطقه یا ناحیه کلی تقسیم شده که تعداد 5 تا از آن ها به شیوه ای از خودمختاری اداره شده و دولت ایتالیا رسیدگی به این نواحی را به وسیله منتخبین محلی مورد ارزیابی قرار می دهد. پس از این تقسیم بندی و به شکلی دیگر این کشور دارای 110 ایالت یا استان بوده که در همه آن ها حدود 8100 شهرداری وجود دارد. همچنین در سال 2009 میلادی تعداد 15 شهر از شهرهای ایتالیا لقب ابرشهر یا متروپولیس را دریافت نمودند که البته مراحل اجرایی این تقسیمات هنوز انجام شده است.

به طور کلی می توان شهرهای ایتالیا را به 2 گروه شمالی و جنوبی تقسیم نمود که هر کدام ویژگی ها و شرایط مخصوص به خود را دارند. مثلا شهرهای شمالی ایتالیا دارای ویژگی هایی چون تراکم جمعیت بالاتر، کیفیت و رفاه زندگی مناسب تر و قطعا هزینه های زندگی بیشتر بوده در حالی که این موضوع در شهرهای جنوبی ایتالیا کاملا برعکس می باشد.

شهرهای ایتالیا

برخی از مهمترین شهرهای ایتالیا عبارت اند از: رم، میلان، ناپل، تورین، پالرمو، جنوا، بولونیا، فلورانس، باری، کاتانیا، ونیز، ورونا، مسینا، پادوا، تریسته، تارانتو، برشا، پراتو، ریدجو کالابریا و مودنا.

شهرهای دیدنی ایتالیا

شهرهای دیدنی ایتالیا همان طور که اشاره شد و به واسطه صنعت توریسم و گردگشری این کشور اولین سوالی است که در ذهن متقاضیان سفر به این کشور نقش می بندد. ایتالیا با داشتن بیش از 50 اثر ثبت شده جهانی جزو کشورهایی است که هرساله جمعیت زیادی را به عنوان گردشگر در خود می بیند. کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که توانسته مثل ایتالیا تاریخ خود را محافظت نماید. در این کشور بناهای تاریخی فراوانی با شاهکارهای معماری قرون وسطایی، جاذبه های طبیعی بکر و زیبایی های هنری متعدد وجود داشته که به وسیله سیستم حمل و نقل ریلی به هم وصل شده اند.

تعداد مکان های دیدنی در شهرهای ایتالیا آن قدر زیاد است که حتی انتخاب نقطع شروع جهت بازدید از این کشور را مشکل می سازد. به عنوان نمونه حداقل یک هفته زمان صرفا جهت بازدید از شهر رم مورد نیاز می باشد چرا که این شهر بیشترین آثار ثبت شده در سازمان یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) را به خود اختصاص داده است. در ادامه با شهرهای دیدنی ایتالیا به طور جداگانه آشنا خواهیم شد.

شهرهای ایتالیا

رم، شهر ابدی

شهر رم (به ایتالیایی Roma) بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای ایتالیا با داشتن نزدیک به 3 میلیون نفر جمعیت، به عنوان پایتخت کشور ایتالیا شناخته می شود. این شهر همچنین با داشتن مساحت حدود 136 هزار کیلومتر مربع، گسترده ترین ناحیه شهری ایتالیا نیز به شمار می آید. این شهر جزء شهرهای مهم ایتالیا نیز محسوب شده و مقر اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی (فائو) می باشد. رم به بهره مندی از تاریخی سه هزار ساله، تعداد زیادی از آثار باستانی، کلیساهای قرون وسطایی، آب نماهای چشم نواز و زیبا، موزه ها و کاخ های سلطنتی دوران رنسانس چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

نکته بسیار جالب و قابل تامل با وجود گنجینه های تاریخی بسیار در مورد این شهر؛ زنده بودن، زندگی شبانه و پر از هیاهو بودن آن به عنوان شهری مدرن می باشد که امروزه در سراسر جهان شناخته شده، و از آن به نیکی یاد می شود.

شهرهای ایتالیا

کوچکترین کشور جهان با نام “واتیکان” در مرکز این شهر قرار داشته و محل اقامت پاپ در نظر گرفته شده است. بازدید از این شهر و آثاری چون میدان بیضی شکل “سن پیتر” و فواره های آن به همراه کشور واتیکان می تواند در کنار آب و هوای معتدل مدیترانه ای بسیار شیرین و لذت بخش باشد. آن قدر تعداد جاذبه های مختلف در این شهر زیاد است که معمولا حداقل بین 3 روز تا یک هفته زمان جهت یک بار دیدن آن ها مورد نیاز خواهد بود. در بین شهرهای ایتالیا معروف است که در این شهر نباید عجول بوده و آرام و با طمانینه گام بردارید چرا که به هر طرف چشم بیاندازید موردی برای دیدن، لذت بردن و دچار شگفتی شدن وجود دارد.

از مهمترین جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر رم که به شهر گلادیاتورها نیز شهرت دارد، می توان به موراد زیر اشاره نمود:

 • کولوسِئوم
 • میدان سِنت پیتِر
 • باسیلیکای سِنت پیتِر
 • معبد پانتِئون
 • آب‌‌نمای ترِوی
 • پله های اسپانیایی
 • انجمن رمی
 • کلیسای سیستین
 • مجموعه موزه های واتیکان
 • میدان ناوونا
 • قلعه سنت آنجلو
 • تپه پالاتین
 • گالری بورگزه
 • کلیسای دی سانتا ماریا مگیوره
 • باغ های ویلای بورگزه
 • محله ی قدیمی تراتستور
 • محراب وطن
 • پل سنت آنجلو
 • کاخ کوئیرینال
 • میدان دل پوپولو
 • طاق کنستانتین
 • باسیلیکای سِنت کلِمِنت
 • میدان وِنِتزیا
 • ویلای فارنِسینا
 • آب‌نمای دِی کواترو فیومی

شهرهای ایتالیا

فلورانس، آتن سده‌های میانه

فلورانس یکی دیگر از شهرهای ایتالیا بوده که جاذبه های تاریخی دیدنی فراوانی داشته و هر گردشگری را مسحور خود می کند. این شهر در حال حاضر مرکز ناحیه توسکانی ایتالیا بوده که علاوه بر جاذبه های تاریخی شهر فلورانس، از جاذبه های طبیعی بی نظیری نیز برخوردار است. شهر فلورانس ایتالیا حدود 400 هزار نفر جمعیت داشته و از مراکز اصلی تجارت اروپا در زمان های قدیم در بین شهرهای ایتالیا بوده و یکی از ثروتمندترین شهرهای آن زمان به شمار می رفته است.

شهر فلورانس پایتخت رنسانس، یکی از بزرگترین شهرهای هنری اروپا بوده که با نقاضی های دیواری و مجسمه های خاص همواره بینندگان این آثار را در شگفتی ها و زیبایی های فراوان غرق نموده است. علاوه بر این آثار موزه ها و کلیساهای فراوانی وجود داشته که گنبد آجری رنگ یکی از کلیساها به عنوان یکی از عظیم ترین گنبدهای آجری دنیا محسوب می شود.

شهرهای ایتالیا

همچنین گالری ها و آثار هنری فراوانی در این شهر به نمایش گذاشته شده که دیدن آن ها به همه افراد توصیه می شود. به عنوان نمونه گالری اوفیتزه یکی از قدیمی ترین و معروف ترین موزه های هنر نقاشی در سراسر دنیا بوده که مانند آن در هیچ جای دنیا یافت نمی شود. از دیگر مکان های دیدنی فلورانس، یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا، موزه آکادمیا بوده که مجسمه معروف داوود به عنوان یکی از شاهکارهای میکل آنژ در آن قرار داشته که همه گردشگران را مجذوب خود می نماید.

علوم هنری مختلف به ویژه معماری و مجسمه سازی در شهر فلورانس از جایگاه خاصی برخوردار بوده و همچنین این شهر محل سکونت 350 نفر از 1000 نفر، مهم ترین هنرمندان سال های هزار تا 2000 میلادی می باشد.

از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر فلورانس ایتالیا که دیدن آن ها به همه گردشگران این کشور توصیه می شود، می توان موارد زیر را نام برد:

 • کلیسای جامع سانتا ماریا
 • پل پونته وچیو
 • موزه سن مارکو
 • قلعه قدیمی فلورانس
 • رود آرنو
 • میدان سینیوریا
 • قصر مدیچی
 • پارک بوبولی
 • کلیسای سانتا ماریا نوولا
 • کلیسای سانتا کروسه
 • پل وکیو
 • کاخ و گالری اوفیتزی

شهرهای ایتالیا

ونیز، موزه ای در فضای باز

ونیز (به ایتالیایی Venezia)، شهر روی آب، شهر عشاق ایتالیا یکی از شهرهای ایتالیا بوده که در شمال شرقی این کشور واقع شده است. جزیره ونیز در خلیجی از تالاب ونتزیا در مجاورت دریای آدریاتیک قرار داشته و به شکل جزیره های کوچک می باشد. این جزایر از طریق کانال هایی از یکدیگر مجزا شده و عبور و مرور در آن توسط قایق صورت گرفته و می توان گفت تنها شهر از شهرهای ایتالیا در جهان است که اتوموبیل در آن یافت نمی شود.

این شهر به خاطر همین شرایط خاص و ویژه اش و وجود جاذبه های باستانی، معماری و هنری فراوان یکی از آثار ثبت شده ایتالیا در میراث جهانی یونسکو بوده و هر ساله میلیون ها نفر از تمام دنیا برای بازدید از این شهر به ایتالیا سفر می کنند. این شهر از شهرهای ایتالیا همچنین مرکز فعالیت های هنری در دوران معاصر بوده به صورتی که جشنواره های فراوانی در آن برگزار می شود.

شهرهای ایتالیا

معروفترین این جشنواره های دوسالانه، جشنواره هنر و معماری بوده که در ونیز برگزار شده و ارائه دهنده همه مواردی می باشد که در سطح دنیا انجام شده است. ساکنین این شهر حدودا 600 هزار نفری نیز، همواره در حفاظت از هنر و خلاقیت و آثار و هنری مشارکت بسیار خوبی داشته اند. از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان کلیسای جامع سن مارکو را نام برد. ونیز در میان شهرهای ایتالیا به شهر عابرین پیاده معروف بوده، که با داشتن کوچه های باریک که به عنوان کانال از آن ها استفاده می شده، برای پیاده روی و قدم زدن بسیار مناسب و لذتبخش می باشد.

یکی از ویژگی های بارز این شهر در میان سایر شهرهای ایتالیا که بر زیبایی های آن افزوده وجود پل های فراوان (417 پل) بوده که تا قرن شانزدهم پله نیز نداشتند. از جمله مهمترین صنایع این شهر می توان نقاشی و شیشه سازی را نام برد که از این طریق دنیا دیچه دیگری به روی صنعت دنیا گشود.

یکی از توصیه های مهم به افرادی که قصد سفر به شهرهای ایتالیا را دارند، بازدید از این شهر منحصر به فرد و خاص می باشد. از مهمترین جاذبه های دیدنی شهر ونیز ایتالیا بایستی موارد زیر را در نظر گرفت:

 • میدان و کلیسای سن مارکو
 • پل افسوس ها
 • گراند کانال
 • پل ریالتو
 • کلیسای سانتا ماریا دلا سالوت
 • آرسنال
 • ریوا دلی اسکیاوونه
 • کاخ سانتا سوفیا
 • مورانو
 • مجموعه پگی گوگنهایم
 • جزیره و کلیسای سن جورجو ماجوره
 • گالری آکادِمیا
 • لیدو
 • کاخ دوج ‌ها
 • گشت‌زنی در کانال بزرگ با واپورِتو
 • برج ناقوس سان مارکو
 • کلیسای سانتا ماریا آسونتا
 • جزیره‌ تورسِلو

میلان، پایتخت مد و فشن دنیا

میلان (به ایتالیایی Milano) دومین شهر پرجمعیت ایتالیا که از نظر وسعت نیز در همین جایگاه در میان شهرهای ایتالیا قرار دارد، در شمال کشور ایتالیا واقع شده است. این شهر مرکز ناحیه لومباردی بوده و یکی از پیشرو ترین شهرهای ایتالیا و جهان در حوزه های اقتصادی، هنری، مد، آموزش، حمل و نقل، سرگرمی، معماری و رسانه به شمار می رود. شهر میلان نزدیک به 5/1 میلیون نفر جمعیت داشته که اکثر آن ها پیرو مذهب کاتولیک مسیحیت بوده که به عنوان پنجمین شهر بزرگ قاره اروپا شناخته می شود.

شهر میلان یکی از 6 پایتخت مد جهان به شمار رفته و دفاتر مرکزی خانه های مد مطرحی همچون پرادا، آرمانی، ورساچه، دولچه اند گابانا، میسونی، موسکینو، ارمنجیلدوزنیا، کانالی، میومیو، اترو و شرکت لوکساتیکا به عنوان بزرگترین تولید کننده عینک دنیا در این شهر واقع شده است. هفته مد میلان یکی از 4 جشنواره برتر دنیا محسوب شده که از سال 1985 هر سال در این شهر برگزار می شود.

شهرهای ایتالیا

از میلان در بین شهرهای ایتالیا، به عنوان قطب مالی و تجاری ایتالیا نام برده شده که محل قرارگیری برترین بانک های این کشور و بورس ایتالیا نیز می باشد. می توان گفت که میلان در میان شهرهای ایتالیا یک شهر کاملا توریستی و گردشگری در نظر گرفته نشده و ممکن است بیشتر برای کار و فعالیت های اقتصادی مناسب باشد، اما به ویژه برای افرادی که رم و فلورانس را قبلا دیده اند، دیدن این شهر نیز زیبایی خاص خود را به همراه داشت. به خصوص می توان گفت از بین شهرهای ایتالیا، شهر میلان برای خرید هدایا و سوغات بسیار مناسب بوده و فروشگاه های لوکس متعددی در تمام نقاط شهر و به ویژه در منطقه Quadrilatero D ‘Oro وجود دارد.

شهرهای ایتالیا

میلان کوله باری مملو از فرهنگ و هنر را بر دوش داشته و اثر هنری نقاشی معروف لئوناردو داوینچی با عنوان شام آخر بر روی دیوار در این شهر قابل مشاهده می باشد. از سایر جاذبه های گردشگردی، فرهنگی و تاریخی این شهر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کلیسای جامع میلان
 • کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه
 • خانه اپرای لا اسکالا
 • قصر سفورزا
 • عمارت پیاتزا دی مرکانتی
 • کلیسای امبروز مقدس
 • گورستان منیومنتال
 • گالری ویتوریو امانوئل
 • محله ناویلی و کانال گرند ناویلی
 • موزه هنر پیناکوتکا دی بررا
 • ورزشگاه سن سیرو
 • پارک سمپیونه
 • محله بررا
 • موزه پلدی پتزولی
 • کتابخانه پیناکوتئا امبروسیانا
 • گالری هنر مدرن
 • خرابه‌های رومی سن لورنزو
 • موزه باگاتی والسچی
 • موزه ملی علوم و فناوری لئوناردو داوینچی
 • طاق صلح میلان
 • بنیاد پرادا
 • تاکستان لئوناردو
 • تئاتر پیکولو
 • کاخ سلطنتی میلان
 • موزه تاریخ طبیعی میلان
 • ایستگاه راه آهن مرکزی میلان

ناپل، رنگارنگ و اسرارآمیز

ناپل (به ایتالیایی Napoli) یکی از پر جنب و جوش ترین شهرهای ایتالیا به شمار می رود. این شهر ساحلی دارای حدود 1 میلیون نفر جمعیت بوده و سومین شهر بزرگ ایتالیا محسوب می شود. شهر ناپل مرکز ناحیه کامپانیا و استان ناپل در جنوب این کشور واقع شده و مهمترین شهر این منطقه در نظر گرفته می شود. در واقع می توان گفت ناپل قطب اقتصادی و فرهنگی جنوب ایتالیا بوده و از آن به عنوان شهر جنوبی ایتالیا که بهشت تابستانی گردشگران است، یاد می شود.

شهرهای ایتالیا-ناپل، رنگارنگ و اسرارآمیز

در درون ناحیه شهری ناپل بناها و آثار بسیار با ارزش تاریخی و معماری وجود داشته که به همین علت در سال 1995 میلادی، کل قسمت قدیمی شهر به در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. آتشفشان وزوو (به عنوان تنها آتشفشان فعال منطقه اروپا) که در قسمت شرقی شهر ناپل قرار گرفته از درون شهر قابل مشاهده می باشد. اصلی ترین بنای اقتصاد این شهر بر پایه صنعت توریسم استوار بوده و پس از آن صنایع کشتی سازی، مواد شیمیایی، مواد غذایی، دستکش، آهن، فولاد و ماشین سازی قرار می گیرد.

از مهمترین دلایل شهرت ناپل در دنیا به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا می توان زندگی رنگین خیابانی، غذاهای بی نظیر (محل تولد اسپاگتی و پیتزا)، ترانه های خاص سبک بل کانتو و موزه ملی آن را نام برد. این موزه به واسطه داشتن نقاشی های فراوان رومی و یونانی و همچنین تندیس های کشف شده از شهرهای پمپی، هرکولانیوم و حومه شهر در سطح دنیا شناخته شده است. در میان شهرهای ایتالیا شهر ناپل یک شهر باستانی و افسانه ای در قاره اروپا محسوب شده و آثار زندگی و وجود بشر در این شهر از زمان های نوسنگی یافت شده است.

شهرهای ایتالیا

در نتیجه واضح است که شهر ناپل پر از جاذبه های گردشگری بوده که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موزه ی باستان شناسی ملی ناپلی
 • خیابان سن جورجیو آرمنو
 • خیابان اسپاکاناپولی
 • کلیسای سانسورو
 • تفرجگاه ساحلی و قلعه ی دل اوو
 • تئاتر سان کارلو
 • پیتزا فروشی د میشل
 • قصر سلطنتی ناپل
 • گور دخمه های سن جنارو
 • کلیسای جامع ناپل
 • کاخ سلطنتی و موزه کاپودیمونته
 • تونل بوربون
 • قلعه‌ نُوو
 • صومعه و موزه سن مارتینو
 • کلیسای سن دومنیکو ماجوره
 • صومعه‌ی سانتا کیارا
 • محله‌ی سانتا لوچیا

  ورونا، شهر عشق

ورونا (به ایتالیایی Verona) شهری است در شمال ایتالیا که به واسطه وجود خانواده های رومئو و ژولیت، عاشقان سرشناس ایتالیایی در قلب این شهر و داستان عاشق شدن و مرگ آن ها در این منطقه؛ در بین شهرهای ایتالیا به عنوان شهر عشق در میان مردم ایتالیا شناخته می شود. خانه های تاریخی این عشاق مشهور در سطح جهان که داستان عشق آن ها نیز توسط نویسندگان مطرح از جمله دانته و شکسپیر روایت شده، همواره توسط گردشگران مختلف از گوشه و کنار جهان مورد بازدید قرار می گیرد.

شهرهای ایتالیا

داستان مورد نظر به صورت حکاکی بر روی تابلوهایی از سنگ در مکان مقبره ژولیت وجود داشته و توجه بسیاری از افراد را معطوف خود می سازد. شهر ورونا اصلی ترین شهر ناحیه ونتو ایتالیا بوده که به لحاظ موقعیت جغرافیایی خاص در میان شهرهای ایتالیا در شمال این کشور و نیز گذرگاه برنر به عنوان پل ارتباطی بین ایتالیا یا اروپای مرکزی، این شهر را به قطب تجاری و حمل و نقل ریلی این منطقه مبدل نموده است.

جمعیت این شهر در حال حاضر حدود 300 هزار نفر برآورد شده که رشد جمعیت آن حدود 3 درصد بوده است. هنر معماری در این شهر نیز مانند بسیاری از شهرهای ایتالیا بسیار درخشان ظاهر شده که آثار فوق العاده زیبایی را به نمایش گذاشته است. یکی دیگر از دلایل شهرت ورونا به خاطر وجود پل های متعدد و چشم نواز این شهر می باشد. ورونا شهری است که کوچه های تنگ و باریک روستایی، میدان های زیبا و جذاب و آثار تاریخی روم باستان به وفور در آن یافت شده و نکته جالب در مورد شهر این است که در اغلب نقاط شهر و بناهای آن رنگ صورتی خودنمایی کرده که همین موضوع زیبایی ها و جذابیت های این شهر را چند برابر کرده است. همچنین برخی از شهرت این شهر به واسطه داستان شکسپیر در سراسر جهان فراگیر شده است.

شهرهای ایتالیا

حال وقت آن رسیده که جاذبه های تاریخی، هنری و گردشگری این شهر را معرفی نماییم:

 • خانه ی رومئو و خانه ی ژولیت
 • قلعه ی وکیو
 • عمارت اسکالیجر
 • موزه ‌ی کاستل وکیو
 • میدان پیاتزا دل اربه
 • میدان پیاتزا دل اربه
 • آمفی تاتر رومی
 • کلیسای سن زنو ماجوره
 • میدان پیاتزا دی سینیوری
 • کلیسای سانتا ماریا آنتیکا
 • کلیسای جامع ورونا
 • کلیسای سنت آناستازیا
 • باغ و کاخ جوستی
 • هتل Gabbia D’oro

تورین، قطب صنعت اتومبیل سازی

تورین شهری در شمال غربی ایتالیا مهمترین شهر منطقه پیه مونته و همچنین مرکز استان تورینو می باشد. این شهر در بین سال های 1861 تا 1865 عنوان اولین پایتخت ایتالیا را به خود اختصاص داده و سومین شهر اقتصادی و همچنین چهرمین شهر پرجمعیت در میان شهرهای ایتالیا به شمار می رود. این شهر در محل تلاقی دو رودخانه پو و دورا ریپاریا و روی دشت پو جای داشته و علاوه بر رودخانه های ذکر شده، 2 رودخانه استورا دی لنزو و سنگونه نیز در این شهر جریان داشته و به همین واسطه شهر تورین به شهر چهار رودخانه مشهور شده است.

شهرهای ایتالیا

از مهمترین ویژگی های این شهر قرار داشتن در دامنه کوهپایه آلپ و عبور رودخانه پو از وسط شهر می باشد. بر اساس آخرین برآوردها این شهر حدود 1 میلیون نفر جمعیت داشته که حدود 8 درصد آن را مهاجرین تشکیل داده اند. در میان شهرهای ایتالیا تورین به عنوان قطب صنعت اتومبیل سازی این کشور شناخته شده و این صنعت پایه اصلی اقتصاد این شهر را تشکیل می دهد.
کارخانجات بزرگ و مطرح اتومبیل سازی فیات، ایویکو (کامیون و موتور دیزل)، کوماو (رباتیک و ماشین ابزار)، آلفا رومئو و لانچیا (اتومبیل سواری و سبک)، افپیتی (موتور و سیستم های انتقال قدرت) در این شهر وجود دارند. این کارخانجات تورین را به عنوان مرکز ثقل و یکی از اضلاع مثلث صنعتی معروف شمال ایتالیا در کنار شهرهای میلان و جنوا مطرح نموده اند. همچنین این شهر از سیستم حمل و نقل بسیار قدرتمندی بهره برده و سیستم کاملی از اتوبوس بین شهری و تراموا به همراه یک خط مترو در تورین قرار دارد.

شهرهای ایتالیا

به واسطه واقع شدن در منطقه کوهستانی آلپ ورزش های زمستانی از رونق فراوانی در این شهر برخوردار بوده و این شهر میزبان المپیک زمستانی سال 2006 به عنوان مهمترین رویداد ورزشی برگزار شده در این منطقه، بوده است. علاوه بر این موراد تورین نیز مانند اغلب شهرهای ایتالیا جاذبه های تاریخی، توریستی و هنری بسیاری را در خود جای داده که مهمترین آن ها عبارت اند از:

 • کلیسای جامع سن جووانی باتّیستا
 • اسلحه‌خانه آرمریا رئاله
 • کاخ ماداما
 • کاخ کارینیانو زادگاه ویتّوریو امانوئلّه دوم پادشاه ایتالیا
 • نیایشگاه لا موله آنتونلّیانابه عنوان پرستشگاه یهودیان و فرهنگستان علمی
 • لا باسیلیکا دی سوپرگا
 • میدان سن کارلو
 • میدان ویتوریو ونتو
 • میادین پیازا کاستلو
 • قلعه دل والنتینو
 • کلیسای کیه زا گران مادره دی دو
 • موزه مصر شناسی تورین
 • کاخ رئال
 • دروازه پالاتین
 • کاخ سلطنتی
 • گالری سابودا
 • موزه ملی اتومبیل
 • ‏روستای قرون وسطی و پارک ولنتینو

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید