مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

شرایط مهاجرت به ایتالیا

immigrating to italy

شرایط مهاجرت به ایتالیا در سال های اخیر مورد سوال بسیاری از علاقه مندان به امر مهاجرت قرار گرفته است. ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا کشوری است که در اروپای جنوبی قرار داشته و شهر باستانی رم پایتخت آن می باشد. این کشور یکی از مهمترین قدرت های اقتصادی دنیا محسوب شده و هم اکنون در جایگاه هشتم برترین قدرت های اقتصادی جهان قرار دارد. بسیاری از افراد به خاطر دلایل مختلف سودای مهاجرت به ایتالیا را در سر دارند.

از جمله مهمترین دلایل مهاجرت به ایتالیا توسط افراد مختلف می توان به جاذبه های تاریخی و توریستی ، دانشگاه های خوب و شرایط اقتصادی این کشور اشاره کرد. از جمله بهترین شهرهای توریستی ایتالیا می توان رم، ونیز، فلورانس، میلان، ناپل، ورونا، تورین، بولونیا، جنوا و پروجا را نام برد که هر ساله مقصد محبوب بسیاری از متقاضیان مهاجرت به ایتالیا هستند. به ویژه ناپل که به عنوان شهر جنوبی ایتالیا که بهشت تابستانی گردشگران است.

مهاجرت به ایتالیا

همان طور که اشاره شد پایتخت ایتالیا شهر باستانی رم بوده که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور و معمولا اولین مقصد متقاضیان مهاجرت به ایتالیا نیز می باشد. جمعیت ایتالیا طبق آخرین گزارش ها حدود 60 میلیون نفر برآورد شده که نزدیک به 3 میلیون نفر از آن در شهر رم زندگی می کنند. مقر اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی (فائو) در این شهر واقع شده است.

شرایط مهاجرت به ایتالیا بر اساس اینکه هر فرد چه شرایط و ویژگی هایی داشته و از چه راهی بخواهد برای مهاجرت به ایتالیا اقدام نماید متفاوت خواهد بود. باید این نکته را در نظر داشت که ایتالیا جزو کشورهای معاهده شینگن بوده و شرایط مهاجرت به ایتالیا تقریبا با شرایط اخذ ویزای شینگن و مهاجرت به این کشورها مشابه می باشد. در ادامه به بررسی راه های مهاجرت به ایتالیا خواهیم پرداخت.

پرچم ایتالیا

یکی از نکات جالب و مشابهت های کشور ایتالیا و ایران مشابهت رنگهای پرچم ایتالیا با رنگ های به کار رفته در پرچم ایران است. اما رنگ های سبز و سفید و سرخ در پرچم ایتالیا به صورت عمودی به کار رفته و تفسیرهای متفاوتی از آنها ارائه می شود. مثلا در برخی منابع مفاهیمی که به این رنگ ها نسبت داده شده، رنگ سبز را نماد دشت ها و تپه های سرسبز این کشور، رنگ سفید را نماد قله های پوشیده از برف رشته کوه آلپ در این کشور و رنگ سرخ را نماد خون های ریخته شده در جنگ های استقلال طلبانه ایتالیا دانسته اند. اما تعابیر مذهبی در مورد این رنگ ها رنگ سبز را سمبل امید، رنگ سفید را سمبل ایمان و رنگ سرخ را سمبل نیکوکاری که به عنوان سه ارزش الهی شناخته شده، تفسیر می کنند.

مهاجرت به ایتالیا - پرچم ایتالیا

راه های مهاجرت به ایتالیا

راه های مهاجرت به ایتالیا بر اساس هدف و شرایط هر متقاضی مهاجرت به این کشور متفاوت می باشد. از آنجایی که این کشور در کشورهای حوزه شینگن قرار داشته، برای مهاجرت به ایتالیا باید ویزای شینگن اخذ شود. دریافت ویزای شینگن امری سخت و پیچیده بوده اما نشدنی نمی باشد.

با توجه به وجود انواع راه های مهاجرت به ایتالیا، اگر متقاضیان بر اساس شرایط و هدف خود بهترین راه را انتخاب نموده و مدارک و پیش نیازهای لازم را به درستی فراهم کنند، اخذ ویزای شینگن و مهاجرت به ایتالیا دور از دسترس نخواهد بود. بنابراین بهترین راه های مهاجرت به ایتالیا برای هر فرد متفاوت خواهد بود. هر یک از راه های مهاجرت به ایتالیا ضوابط و قوانین مربوط به خود را داشته و مدارک مورد نیاز نیز برای هر روش متفاوت است.

از جمله مهمترین راه های مهاجرت به ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره نمود که در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

• مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل
• مهاجرت به ایتالیا از طریق کار
• مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری
• مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج
• مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل را شاید بتوان راحت ترین و شدنی ترین راه مهاجرت به ایتالیا به شمار آورد. در حال حاضر نیز در بین کشورهای جنوب اروپا دانشجویان زیادی از ایران وجود داشته که اقدام به مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل نموده اند. وجود دانشگاه های متعدد با رنکینگ خوب در سایت های معتبر، هزینه های زندگی و تحصیل مناسب و امکان اخذ بورسیه های تحصیلی از جذاب ترین دلایل مهاجرت تحصیلی ایتالیا محسوب می شود.

مهاجرت به ایتالیا-مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

در آخرین رده بندی برترین دانشگاه های جهان توسط سایت معتبر QS تعداد 12 دانشگاه این کشور در رتبه های زیر 500 دنیا قرار داشته و این موضوع موید سطح علمی بالای این دانشگاه ها، نظام و امکانات آموزشی با کیفیت و شرایط مناسب تحصیل برای دانشجویان می باشد. در نتیجه این کشور مهمترین پارامتر که همانا تحصیل در یک دانشگاه معتبر بین المللی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده را دارا می باشد.

از سوی دیگر ایتالیا جزو کشورهای اصطلاحا تحصیل رایگان محسوب شده به طوری که برآیند یا مجموع هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بر اساس دانشگاه مورد نظر و رشته منتخب، به میزان حدود 8 تا 12 هزار یورو در سال برآورد می گردد. همچنین مانند اغلب کشورهای دنیا که تحصیل به زبان رسمی شان رایگان بوده، تحصیل به زبان ایتالیایی در این کشور کاملا رایگان در نظر گرفته شده و علاوه بر آن وجود بورسیه های متعدد باعث شده شرایط مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل متقاضیان تسهیل گردد.

به عنوان نمونه در این کشور کمک هزینه تحصیلی با عنوان بورسیه استانی DSU تعریف شده که در اغلب دانشگاه های این کشور به دانشجویان کشورهایی که با مشکلات اقتصادی، جنگ و… رو به رو هستند، تعلق می گیرد. این کمک هزینه از اسکان و تغذیه رایگان تا مبلغ 5000 یورو در سال را بر اساس تعداد متقاضیان و شرایط آن ها پوشش می دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در ایتالیا، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : تحصیل در ایتالیا

شرایط مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل

شرایط مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل کاملا وابسته به دانشگاه انتخاب شده، مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر متقاضی خواهد بود. مثلا در ایتالیا مانند اکثر کشورهای دنیا برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان رسمی خود این کشور یعنی زبان ایتالیایی ارائه می گردد. در نتیجه متقاضیان برای تحصیل در این مقطع علاوه بر الزام داشتن سطح خوبی از زبان ایتالیایی می توانند از مزیت تحصیل کاملا رایگان نیز بهره مند شوند.

اما در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه شده و دانشجویان امکان بهره مندی از بورسیه استانی DSU و سایر بورسیه ها را نیز در صورت داشتن شرایط خواهند داشت. در همه مقاطع بر اساس برنامه تحصیلی امکان کار دانشجویی از 10 تا 30 ساعت در هفته و به صورت پاروه وقت برای دانشجویان مهیا بوده و می توان بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی را از این طریق تامین نمود.

مهاجرت به ایتالیا-شرایط مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل

علاوه بر این موارد مانند اغلب کشورهای اروپایی اجازه بردن همراه با سخت گیری هایی مواجه بوده و معمولا از مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر و بعد از یک ترم یا بیشتر فراهم خواهد بود. در نتیجه همان طور که مشاهده می شود تحصیل در ایتالیا می تواند یک روش مهاجرتی مناسب بوده چرا که یکی از گروه هایی که برای یافتن کار در هر کشور شانس بالایی دارند، فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور مربوطه می باشند. بنابراین مهاجرت تحصیلی ایتالیا در صورت داشتن شرایط مناسب دور از دسترس نخواهد بود.

بدین منظور متقاضیان باید موفق به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا شوند. اولین و مهمترین گام در برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، داشتن پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در این کشور خواهد بود. پس از آن متقاضیان می بایست با فراهم نمودن سایر مدارک مورد نیاز به سفارت ایتالیا مراجعه نموده و درخواست ویزای تحصیلی نمایند.

آموزش زبان ایتالیایی

آموزش زبان ایتالیایی از منظرهای گوناگون برای مهاجرت به ایتالیا مفید و موثر خواهد بود. برای مهاجرت و اقامت دائم به هر کشوری افراد نیازمند داشتن شغل و حضور در بازار کار آن کشور خواهند داشت. یکی از مهمترین فاکتورهای ورود به بازار کار هر کشور از جمله ایتالیا، آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم مردم آن و یادگیری زبان ایتالیایی خواهد بود.

علاوه بر موضوع یافتن شغل و ورود به بازار کار کشور این کشور، همان طور که اشاره شد ایتالیا جزو کشورهای اصطلاحا تحصیل رایگان محسوب شده و همچنین برنامه های تحصیلی در دوره کارشناسی در این کشور به زبان ایتالیایی ارائه می شوند. در نتیجه آن دسته از متقاضیانی که آموزش زبان ایتالیایی را دیده و به خصوص مدرک آن را اخذ نمایند، امکان تحصیل کاملا رایگان در این کشور برای آن ها میسر خواهد شد. مهاجرت به ایتالیا بدون مدرک زبان بسیار سخت بوده و افراد باید حداقل هایی از زبان ایتالیایی را فرا بگیرند.

مهاجرت به ایتالیا-آموزش زبان ایتالیایی

معتبرترین مرکز آموزش زبان ایتالیایی مدرسه ایتالیایی هاست که زیر نظر سفارت این کشور در تهران فعالیت می کند. نکته جالب توجه این است که زبان ایتالیایی صرفا زبان رسمی کشور ایتالیا نبوده و کشورهای ایتالیایی زبان متعددی در دنیا وجود داشته که زبان رسمی آن ها ایتالیایی بوده یا بخش اعظمی از مردم آن به زبان ایتالیایی تکلم می کنند. علاوه بر ایتالیا مناطقی که زبان رسمی آن ها ایتالیایی بوده شامل سوئیس، سان مارینو و شهر واتیکان هستند.

همچنین برخی از مناطق کشورهای کرواسی و اسلوونی نیز این زبان را به عنوان زبان رسمی خود معرفی نموده اند. جمعیت نسبتا قابل ملاحظه ای نیز در کشورهای آلبانی، آرژانتین، استرالیا، بلژیک، بوسنی و هرزگوین، برزیل، کانادا، کاستاریکا، کرواسی، مالتا، مصر، اریتره، فرانسه، آلمان، لیبی، لیختن‌اشتاین، لوکزامبورگ، پاراگوئه، فیلیپین، پورتوریکو، رومانی، عربستان سعودی، اسلوونی، تونس، امارات متحده‌ی عربی، بریتانیا، ایالات‌متحده و ونزوئلا ایتالیایی زبان هستند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار را می توان مانند بیشتر کشورها، مناسب ترین و کم هزینه ترین روش مهاجرت دانسته که مزیت های پرشماری نیز دارد. اما تنها راهی که برای مهاجرت کاری به ایتالیا وجود دارد، داشتن پیشنهاد شغلی (Job Offer) از یک کارفرمای معتبر ایتالیایی می باشد. البته این امر به واسطه قوانین خاصی که در مورد به کارگیری نیروهای مورد نیاز کارفرماها در کشورهای اتحادیه اروپا وضع شده، فرآیند مشکل و پیچیده ای به شمار می رود.

مهاجرت به ایتالیا-مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

عموما قانون جذب نیروی کار در ایتالیا همان قانون جذب نیروی کار در اتحادیه اروپا بوده و از این قرار است که کارفرما می بایست نیازمندی نیروی کاری خود را به مدت 3 هفته تا 3 ماه در مراکز و سایت های کاریابی معتبر اتحادیه اروپا آگهی نماید. اگر چنان چه فردی از شهروندان این کشور و یا سایر 28 کشور عضو اتحادیه اروپا متقاضی اخذ آن موقعیت شغلی نباشد، آنگاه اجازه بررسی پرونده متقاضیان سایر کشورها بررسی شده که معمولا ایرانی ها به دلایل مختلف از شانس پایین تری برخوردار هستند. اما در صورتی که متقاضی مهاجرت به ایتالیا برای کار این امکان را داشته باشد، می تواند از مزایای متعددی بهره مند شود که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود:

• کم هزینه ترین راه مهاجرت به ایتالیا (مانند روش تحصیلی نیاز به پرداخت هزینه ندارد)
• امکان دریافت حقوق و دستمزد مناسب
• امکان صدور ویزای برای متقاضی، همسر و فرزندان زیر 18 سال وی در کوتاه ترین زمان ممکن
• برخورداری از حقوق کامل شهروندی در ایتالیا برای فرد متقاضی و خانواده اش
• امکان اخذ اقامت دائم ایتالیا پس از 3 تا 5 سال کار مداوم و پرداخت حق بیمه و مالیات
• بهره مندی از خدمات درمانی ایتالیا با هزینه پایین برای فرد متقاضی و خانواده اش
• بهره مندی از مزایای ویزای شینگن و امکان رفت و آمد به سایر کشورهای عضو معاهده شینگن
• امکان بازدید از جاذبه های بی نظیر ایتالیا و سایر کشورهای عضو شینگن

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری یکی دیگر از روش های مهاجرت به ایتالیا بوده که بیشتر مناسب افرادی است که از تمکن مالی خوبی برای این کار برخوردار بوده و یا سابقه مدیریت اقتصادی و یا کارآفرینی داشته باشند. روش های متفاوتی برای سرمایه گذاری در ایتالیا وجود داشته که از آن جمله می توان روش سرمایه گذاری مستقیم (Investment) یا روش ثبت شرکت را نام برد.

همان طور که اشاره شد ایتالیا به عنوان هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا و عضو گروه جی 8 (8 کشور بزرگ صنعتی دنیا) می تواند زمینه ساز مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. اما در چندسال اخیر و با بحران مالی اروپا در سال 2008 این کشور نیز دچار مشکلات متعدد اقتصادی شده و بدنبال ایجاد فرصت های سرمایه گذاری مناسب و حساب شده برای اجرای برنامه های صحیح کارآفرینی و اقتصادی می باشد.

مهاجرت به ایتالیا-مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ایتالیا از روش سرمایه گذاری مستقیم شامل 3 نوع برنامه 2 میلیون یورویی در اوراق قرضه دولت ایتالیا، 2 میلیون یورویی در سهام شرکت های ایتالیایی و 1 میلیون یورویی در پروژه های منافع عمومی (غیر قابل بازگشت) می شود. در مورد مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک و یا مهاجرت به ایتالیا از طریق اجاره ملک باید به این موضوع واقف بوده که صرفا خرید ملک و یا اجاره آن منجر به دریافت اقامت حتی موقت و یا مهاجرت به ایتالیا نخواهد شد.

اما خرید ملک در ایتالیا می تواند مانند بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان یک راه سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. در صورتی که متقاضی مهاجرت به ایتالیا بخواهد با خرید ملک در این کشور سرمایه گذاری نماید، این امکان برای وی مهیاست و می بایست با ویزای توریستی وارد این کشور شده و برنامه مورد نظر را انجام دهد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به ایتالیا از طریق ثبت شرکت اما با هزینه های پایین تر نیز امکان پذیر می باشد. حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت 200 هزار یورو خواهد بود. به واسطه حمایت های مختلف دولت ایتالیا از سرمایه گذاران بین المللی مانند کاهش مالیات، ساده سازی فرآیند اداری و اخذ مجوزهای مربوطه بسیاری از شرکت های مختلف از کشورهای مختلف دنیا در این کشور کارآفرینی کرده و وارد بازار کسب و کار ایتالیا شده اند.

در این پروسه مانند سایر کشورهای اروپایی متقاضی مهاجرت به ایتالیا که سابقه مدیریت اقتصادی و کارآفرینی داشته می تواند با ارائه طرح توجیهی (Business Plan) مناسب و به کارگیری چند شهروند ایتالیایی، پرداخت حقوق و بیمه به آن ها مجوز ثبت شرکت خود و فعالیت در بازار این کشور را کسب نماید.

مهاجرت به ایتالیا - مهاجرت به ایتالیا از طریق ثبت شرکت

از جمله مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• سرمایه گذاری در یکی از قوی ترین اقتصادهای دنیا به ویژه در بخش صنعت و گردشگری
• دارای یک نظام صادرات قدرتمند و با تنوع
• برگزاری بسیاری از نمایشگاه های تجاری بزرگ دنیا
• داشتن زیرساخت های اقتصادی بسیار خوب
• وجود نیروهای کاری ماهر و مجرب در حوزه صنعت و گردشگری با حقوق پایین
• ایجاد فرصت های جدید اقتصادی با تغییر برنامه های دولت به دلیل رکود اقتصادی
• ایجاد اصلاحات در نظام بانکی و بازار کسب و کار و توسعه آن
• تسهیل شرایط و پایین آوردن هزینه ها برای شروع کسب و کار و سرمایه گذاری
• دریافت کمترین مالیات ها در حوزه کشورهای اروپایی برای شرکت های کارآفرین
• امکان دریافت اقامت دائم ایتالیا برای شخص اصلی و خانواده وی در صورت موفق بودن طرح

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج را می توان یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین راه های مهاجرت به ایتالیا در نظر گرفت. مانند بسیاری از کشورهای دنیا در صورتی که فردی بتواند با یک شهروند ایتالیایی یا شخصی که دارای تابعیت این کشور است ازدواج نماید، امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور برای وی مهیا خواهد بود.

اما نکته ای که در این روش وجود دارد و متقاضیان مهاجرت به ایتالیا باید آن را در نظر داشته باشند، سخت گیری هایی است که در سال های اخیر به واسطه سوء استفاده های متعدد و انجام ازدواج های صوری برای کسب اقامت بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مانند ایتالیا، در نظر گرفته شده است. در نتیجه اثبات امر ازدواج معمولا باید به تایید هر 2 کشور مبدا و مقصد برسد. در برخی کشورها جنسیت فردی که شهروند کشور مقصد بوده مهم است اما در ایتالیا این موضوع اهمیت چندانی ندارد.

شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

نکته مهم داشتن شرایط مناسب توسط این فرد بوده که بتواند هزینه های زندگی خود و همسرش را تامین نماید. همچنین اسناد و مدارک ازدواج 2 نفر بایستی حتما در یک دفترخانه رسمی ثبت شده و ازدواج آن ها کاملا واقعی باشد. اگر شخص متقاضی در ایتالیا سکونت داشته و با یک شهروند این کشور ازدواج نموده، پس از 6 ماه امکان اخذ تابعیت ایتالیا در صورت احراز شرایط برای وی ممکن خواهد بود.

مهاجرت به ایتالیا - شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

اما اگر متقاضی در خارج از این کشور بخواهد از این طریق مهاجرت به ایتالیا را داشته باشد، امکان درخواست تابعیت در صورت برقراری ازدواج پس از 3 سال مهیا خواهد بود. همچنین اگر زوجین دارای فرزند شده و یا کودکی را به عنوان فرزند خوانده بپذیرند، مدت زمان دریافت تابعیت ایتالیا به 5/1 سال کاهش می یابد. اگر متقاضی مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج در خارج از این کشور بخواهد درخواست خود را مطرح کند، بایستی مدارک ذیل را به سفارت این کشور ارائه نماید:

• مدارک شناسایی با ترجمه رسمی (شناسنامه، کارت ملی و…)
• گواهی عدم سوء پیشینه کیفری از مراجع ذیربط
• کپی کامل از همه صفحات گذرنامه دارای اعتبار متقاضی
• تکمیل فرم درخواست مهاجرت از طریق ازدواج و واریز مبلغ مورد نظر (200 یورو) برای بررسی پرونده
• گواهی ازدواج معتبر و ادامه داشتن رابطه تا پیش از صدور اقامت

مهاجرت به ایتالیا از طریق ورزش

مهاجرت به ایتالیا از طریق ورزش یکی دیگر از روش های مهاجرتی بوده که در سال های اخیر و به ویژه به خاطر افزایش قیمت ارز در کشور ما، روند رو به رشدی نیز داشته است. مهاجرت ورزشی عنوانی است که جهت آن دسته از ورزشکاران، مربیان، داوران و سایر افراد مرتبط با حوزه ورزشی که قصد فعالیت در خارج از کشور خود را دارند، به کار می رود.

تعداد زیادی از کشورهای توسعه یافته دنیا در قوانین مهاجرتی شان ضوابط و شرایطی برای این گروه از افراد در نظر گرفته اند. معمولا در تعاریف ذکر شده متقاضی مهاجرت ورزشی اصطلاحا باید ورزشکار یا فعال ورزشی خوداشتغال محسوب شده و در کشور مقصد به یک درآمد و ثبات مالی مناسبی از این طریق رسیده باشد.

مهاجرت به ایتالیا-مهاجرت به ایتالیا از طریق ورزش

از سایر شرایط حداقلی که متقاضی مهاجرت ورزشی باید داشته باشد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• حداقل 2 سال کامل در حوزه کاری خود فعالیت مداوم انجام داده باشد
• حداقل 2 سال فعالیت بین المللی در حوزه مربوطه داشته باشد
• حداقل 1 سال تمام خود اشتغالی در حوزه مورد نظر به همراه یک سال فعالیت بین المللی داشته باشد
• اثبات تصمیم متقاضی بر اینکه پس از حضور در کشور مقصد به دنبال فعالیت خود اشتغالی بوده و شرایط انجام آن را دارد

در کشور ایتالیا اما طرحی با عنوان خود اشتغالی وجود نداشته و مهاجرت به ایتالیا از طریق ورزش می تواند با در حوزه مهاجرت کاری به ایتالیا قرار گیرد. به این صورت که به عنوان مثال متقاضی سابقه دار در ورزش حرفه ای در سطح بین المللی با یک باشگاه ایتالیایی قرار داد منعقد نموده و به عنوان انجام فعالیت حرفه ای در حوزه ورزشی در این کشور مشغول به کار شوند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی یکی از پرریسک ترین راه های مهاجرت به ایتالیا بوده که مشکلات فراوانی در این مسیر وجود خواهد داشت. از آنجایی که ایتالیا یک کشور شبه جزیره ای در دریای مدیترانه بوده، همواره از این کشور در کنار یونان به عنوان راه ورود به قاره اروپا از مسیرهای غیرقانونی یاد می شود. در این مسیر بعضی پناهجویان ایتالیا را به عنوان مقصد و برخی آن را تنها مسیر ورود به اروپا در نظر می گیرند.

در هر صورت این موضوع شرایط نابسامانی را در امور پناهندگان در این کشور به وجود آورده و موجب شده سخت گیری ها و کنترل های بیشتری در حوزه امر پناهندگی صورت گیرد. در نتیجه با وجود آنکه کشور ایتالیا عضو کنوانسیون ژنو در زمینه حمایت از پناهندگان بوده، اغلب تقاضاهای پناهندگی در این کشور ریجکت شده و علاوه بر شرایط نامناسب اسکان و زندگی در اردوگاه های مختلف، این امر فشار روانی و روحی مضاعفی را به پناهجویان تحمیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید