...
Search
Close this search box.
دانشگاه چارلز چک
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » دانشگاه چارلز چک

در مورد دانشگاه چارلز چک، چه می دانید؟

Charles Czech University

در سال های اخیر متقاضیان تحصیل در چک به خصوص در رشته های علوم پزشکی رو به افزایش بوده که یکی از دلایل آن وجود دانشگاه های معتبر در سطح دنیا مانند دانشگاه چارلز چک می باشد. دانشگاه چارلز چک یکی از قدیمی ترین، بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های اروپا و جهان به ویژه در حوزه علوم پزشکی قلمداد می شود. با توجه به اینکه این روزها تمایل به تحصیل در رشته علوم تجربی بسیار افزایش یافته و بسیاری از افراد خواهان تحصیل پزشکی در دانشگاه های بین المللی هستند، دانشگاه چارلز چک می تواند گزینه بسیار خوبی باشد.

در آخرین رتبه بندی سایت معتبر QS دانشگاه چارلز چک عنوان بهترین دانشگاه این کشور را به خود اختصاص داده و در جایگاه 291 دنیا قرار گرفته است. البته این رتبه بندی به صورت کلی بوده و در برخی رشته ها مانند جغرافیا و فلسفه در رده زیر 100 دنیا نیز جای می گیرد. از سایر رشته های مطرح دانشگاه چارلز چک می توان به پزشکی و دندانپزشکی اشاره نمود. در این نوشتار قصد داریم دانشگاه پرطرفدار چارلز چک را معرفی نماییم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

دانشگاه چارلز چک

معرفی دانشگاه چارلز چک

دانشگاه چارلز چک اولین دانشگاه در مرکز اروپاست که در سال 1348 میلادی همزمان با حکمرانی چارلز چهارم در شهر پراگ پایه گذاری شد. در ابتدا به آن دانشگاه پراگ گفته می شد و امروزه با نام دانشگاه کارلف، دانشگاه چارلز در پراگ و دانشگاه چارلز چک شناخته می شود. تدریس و پژوهش دانشمند بزرگ آلبرت اینشتین در دانشگاه چارلز باعث شده است تا نام این دانشگاه بیش از پیش بر سر زبان ها جاری شود.

دانشگاه چارلز همواره بر امور پژوهش و تحقیق تاکید نموده و اصرار بر آزادی آموزش، پژوهش، وحدت و استقلال هومبولتیان داشته و این اصل را در حوزه های گسترده ای از علوم مختلف مانند علوم اجتماعی، علوم طبیعی و علوم پزشکی مد نظر قرار می دهد. دانشگاه چارلز اعتقاد دارد نظام آموزش و پرورش علاوه بر آگاهی از مباحث علمی باید بر تحقیق و پژوهش استوار باشد و به گونه ای دانشجویان را تحت آموزش های جامع قرار می دهد که همواره در شغل خود موفق باشند.

همین ایدئولوژی باعث شده است که مدارک این دانشگاه نه تنها در اتحادیه اروپا بلکه در کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا و انگلیس نیز مورد تایید باشد. یکی از دلایل این امر این است که نظام آموزشی و روش های اجرا شده در دانشگاه های این کشور، برگرفته از نظام آموزشی و روش های دانشگاه های کشور آمریکاست.

شرایط تحصیل در دانشگاه چارلز چک

شرایط تحصیل در دانشگاه چارلز چک با توجه به رشته مورد نظر و دانش زبانی افراد متفاوت است. از آنجا که کشور چک جزو کشورهای تحصیل رایگان به حساب می آید، تحصیل به زبان چکی در دانشگاه های این کشور رایگان است. اما نکته مثبت این است که در دانشگاه چارلز و سایر دانشگاه های کشور چک برنامه های متعددی برای آموزش به زبان انگلیسی نیز وجود دارند. برای استفاده از این برنامه ها در دانشگاه چارلز چک، متقاضیان باید مدرک زبان معتبر معادل آیلتس حداقل 5/5 ارائه دهند.

دانشگاه چارلز چک-شرایط تحصیل در دانشگاه چارلز چک

دانشگاه چارلز چک هم مانند بسیاری از دانشگاه های دنیا، 2 بار در سال پذیرش دارند و متقاضیان باید به مهلت درخواست پذیرش تحصیلی برای ترم مورد نظر توجه نمایند. طول دوره های تحصیلی معمولا در دانشگاه چارلز چک در دوره کارشناسی 3 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری 3 سال می باشد.

از بهترین رشته های دانشگاه چارلز چک رشته های علوم پزشکی است چرا که این دانشگاه دارای 5 دانشکده علوم پزشکی بوده که همه آن ها مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند. تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه چارلز چک به صورت پیوسته است. البته لازم است که داوطلبان تحصیل در دوره پزشکی دانشگاه چارلز چک ابتدا دوره پیش پزشکی را بگذرانند و سپس در آزمون ورودی پزشکی شرکت نمایند.

به طور کلی شرایط تحصیل دانشجویان مستعد و توانمند در دانشگاه چارلز چک مهیاست. همچنین این دانشگاه از بسیاری از توانمندترین اساتید و محققین این کشور و سایر کشورهای دنیا بهره می برد. می توان گفت بیشتر فعالیت های دانشگاه چارلز چک بر برنامه های آموزشی دوره های فوق لیسانس و دکتری متمرکز بوده و دستاوردها و موفقیت های علمی پژوهشی این دانشگاه موید این مطلب است.

برای آشنائی با شرایط تحصیل در کشور چک، لطفا مقاله تهیه شده در این زمینه را مطالعه فرمائید.

هزینه تحصیل در دانشگاه چارلز چک

هزینه تحصیل در دانشگاه چارلز چک به رشته مورد نظر افراد و دانش زبانی آن ها بستگی دارد. همانطور که پیشتر اشاره شد کشور چک جزو کشورهای تحصیل رایگان محسوب شده و تحصیل به زبان چکی در دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه چارلز چک، کاملا رایگان است. البته اگر دانشجویی نتواند دوره تحصیلی خود را طبق استانداردهای تعریف شده سپری نماید، تا 7 سال اجازه بهره مندی از آموزش کاملا رایگان را دارد.

در غیر اینصورت حتی در دوره هایی که به زبان چکی ارائه می شوند فرد ملزم به پرداخت هزینه خواهد شد. اما دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باشند، باید بر اساس رشته مورد نظر خود شهریه پرداخت نمایند. هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه چارلز چک در محدوده 500 تا 15000 یورو به صورت سالیانه گزارش شده است که ارتباط زیادی به نوع رشته مورد نظر و برنامه تحصیلی انتخاب شده خواهد داشت. به عنوان مثال هزینه های تحصیلی در رشته های علوم پزشکی مانند بیشتر کشورهای دنیا بالاتر از سایر دوره ها خواهد بود.

برای آشنائی با شرایط بورسیه تحصیلی جمهوری چک، لطفا مقاله تهیه شده در این زمینه را مطالعه فرمائید.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه چارلز چک

عموما متقاضیانی که برای تحصیل در کشور چک وجود دارند افرادی هستند که خواهان گذراندن دوره های دانشگاهی هستند نه مقاطع پیش از دانشگاه. اولین مرحله برای اخذ پذیرش از دانشگاه چارلز چک انتخاب رشته مورد نظر می باشد. به خصوص اینکه روش دریافت پذیرش تحصیلی در حوزه های علوم پزشکی با رشته های غیر پزشکی بسیار متفاوت بوده که قبلا به آن اشاره شد. مرحله بعدی برای اخذ پذیرش بالا بردن مهارت زبان خارجی برای تحصیل در دانشگاه چارلز چک است.

دانشگاه چارلز چک

اگر فرد به زبان چکی مسلط باشد به مدرک زبان معتبر بین المللی برای تحصیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود نداشته و تحصیل وی رایگان خواهد بود. در غیر این صورت باید مدرک زبان معتبر بین المللی مانند آیلتس با حداقل نمره 5/5 یا معادل تافل آن را ارئه نماید. در گام سوم متقاضی می بایست شرایط پذیرش دانشگاه چارلز در رشته مورد نظر خود را با مراجعه به سایت دانشگاه، مدنظر قرار دهد.

برخی از این شرایط عبارت اند از: حضور در آزمون ورودی و کسب حد نصاب لازم برای قبولی در برخی رشته ها، داشتن مقالات معتبر ISI به خصوص برای دریافت بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، دانلود فرم درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه چارلز و تکمیل آن، ارسال فرم تکمیل شده به همراه مدارک و مستندات لازم برای دانشگاه. قدم بعدی برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه چارلز چک، ارائه مدارک مقطع قبلی تحصیلی و شرکت در آزمون و مصاحبه های لازم بر اساس نوع دوره و رشته مورد نظر می باشد.

به عنوان مثال برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری معمولا با دانشجویان مصاحبه علمی صورت گرفته و فرد باید حد نصاب لازم برای پذیرش را کسب نماید. نکته مهمی که باید متقاضیان مد نظر قرار دهند این است که تمامی این مراحل باید قبل از مهلت زمانی تعیین شده توسط دانشگاه چک انجام شوند.

برای آشنائی با شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در چک، لطفا مقاله تهیه شده در این زمینه را مطالعه فرمائید .

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه چارلز چک

مرحله بعدی برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه چارلز چک ارائه مدارک مورد نیاز و پیگیری درخواست متقاضی می باشد. بدین منظور متقاضی بایستی بر اساس مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی مورد نظر خود و موارد ذکر شده در سایت دانشگاه چک، مدارک لازم را فراهم کرده و به همراه درخواست خود ارسال نماید. همان گونه که قبلا اشاره شد بیشترین شهرت و اعتبار دانشگاه چارلز چک به دلیل اعتبار بالای مدارک حوزه پزشکی این دانشگاه است.

برای دریافت پذیرش تحصیلی در این رشته ها متقاضی باید مدرک دیپلم با نمره A داشته و همچنین بر اساس رشته انتخابی خود، مدرک زبان بین المللی معتبر معادل آیلتس 5/5 به بالا ارائه نماید. پس از این مرحله متقاضیان می بایست در آزمونی با نام SAT که به نوعی آزمون ورودی دانشگاه چارلز چک می باشد، شرکت نموده و با کسب نمره حداقل 2100 مجاز به پذیرش در این دانشگاه شوند. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار شده در نتیجه داشتن تسلط کافی به این زبان لازم است. منابع امتحانی آزمون ورودی دانشگاه چارلز چک شامل درس های شیمی، زیست شناسی و ریاضیات هستند. در نهایت نیز معمولا از دانشجویان مصاحبه شده و پذیرش صورت می گیرد.

دانشگاه چارلز چک

بنابراین به طور کلی می توان گفت مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه چارلز چک عبارت اند از:

 • مدارک تحصیلی مقطع قبلی (که ترجمه رسمی شده اند)
 • ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی (که ترجمه رسمی شده اند)
 • قبولی در آزمون ورودی در صورت نیاز
 • مدرک زبان معتبر در صورت لزوم
 • پذیرش در مصاحبه انجام شده
 • رسید واریز شهریه ترم اول
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی تاییدیه سلامت
 • کپی پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه بیشتر از مدت اقامت مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی چک

مرحله بعدی برای تحصیل در دانشگاه چارلز چک اجازه ورود و حضور در کشور چک یا همان ویزای تحصیلی این کشور می باشد. پس از اینکه متقاضی توانست نامه رسمی پذیرش تحصیلی از دانشگاه چارلز چک را دریافت نماید، می بایست برای دریافت ویزای تحصیلی چک اقدام کند. از آنجا که ویزای کشور چک از نوع شینگن بوده و شرایط خاص خود را دارد، مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی چک همان مدارم مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی شینگن است.

اولین و مهمترین مدرک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی هر کشوری از جمله چک، نامه پذیرش رسمی برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر می باشد. در این گام به واسطه اینکه هر ساله قوانین و ضوابط مهاجرت به چک همچون کشورهای مختلف تغییر می کند، توصیه می شود متقاضیان درخواست ویزا با مراجعه به سایت سفارت کشور چک، نسبت به آن ها آگاهی کامل داشته باشند. علاوه بر آن از آنجایی که پروسه دریافت ویزا خصوصا از نوع شینگن طولانی است، افراد باید برنامه ریزی لازم برای جلوگیری از دست دادن ترم تحصیلی را انجام دهند. بدین منظور بهتر است متقاضیان برای صادر شدن ویزای تحصیلی چک خود، ابتدا مدارک لازم را به صورت کامل فراهم نموده و پس از گرفتن وقت سفارت چک، به سفارت این کشور تحویل نمایند.

دانشگاه چارلز چک

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی چک شامل موارد زیر می شوند :

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه چارلز
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی مقطع قبلی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه کشور مبدا
 • ترجمه ریز نمرات مقطع قبلی فرد متقاضی
 • مدارک شناسایی شامل گذرنامه دارای اعتبار، شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک زبان مورد نظر
 • گواهی سلامت پزشکی
 • اصل و کپی گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تمکن مالی مورد نیاز از بانک
 • کپی پرینت واریز شهریه ترم اول دانشگاه
 • شش قطعه عکس
 • اصل و کپی رزرو یا اجاره نامه مکان سکونت متقاضی مانند پذیرش از خوابگاه دانشجویی
 • فرم تکمیل شده و تایید شده درخواست ویزا با امضای فرد متقاضی

برای کسب اطلاعات درباره ویزای تحصیلی چک، لطفا مقاله تهیه شده در این زمینه را مطالعه فرمائید.

دانشکده های دانشگاه چارلز چک

دانشگاه چارلز چک به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های اروپا، گستره وسیعی از علوم مختلف را ارائه می دهد. در ابتدا چهار دانشکده اصلی دانشگاه چارلز چک عبارت بودند از: دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشگاه هنر و فلسفه و دانشکده کلام (الهیات کاتولیک). در حال حاضر این دانشگاه از 17 دانشکده، 4 موسسه آموزشی و 4 مرکز تحقیقاتی تشکیل می شود. بیشترین تعداد دانشکده های این دانشگاه، در حوزه های علوم پزشکی فعال هستند.

از برترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه می توان رشته های پزشکی، جغرافیا، زبان های پیشرفته، فلسفه، ادبیات، زبان انگلیسی پزشکی، داروسازی، داروشناسی، تاریخ، زبان شناسی، ریاضی، مطالعات محیطی، فیزیک، نجوم، اقتصاد، علوم کامپیوتر، زیست شناسی و شیمی را نام برد که در رنکینگ های بین المللی از جایگاه خوبی برخوردار هستند. در سال 1389 شمسی، رشته ایران شناسی نیز در این دانشگاه تاسیس گردید.

دانشگاه چارلز چک

دانشکده های دانشگاه چارلز چک عبارت اند از:

 • دانشکده الهیات کاتولیک
 • دانشکده الهیات پروتستان
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده های پزشکی و داروسازی (6 مورد)
 • دانشکده هنر
 • دانشکده علوم
 • دانشکده فیزیک و ریاضیات
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم انسانی

برای آشنائی با شرایط تحصیل پزشکی در چک، لطفا مقاله تهیه شده در این زمینه را مطالعه فرمائید.

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه چارلز چک

تحصیل در دانشگاه چارلز چک دارای مزایای مختلفی بوده که به خاطر موقعیت جغرافیایی کشور چک، نوع ویزای این کشور، سطح بالای کیفیت زندگی و آموزش در مقایسه با هزینه های مورد نظر، فراهم می گردد. یکی از مهمترین مزیت های تحصیل در دانشگاه چارلز چک اعتبار مدرک این دانشگاه در جوامع بین المللی به منظور ادامه تحصیل و کار کردن می باشد. کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و انگلیس اعتبار مدارک دانشگاه چارلز چک را مورد تایید قرار داده اند. در نتیجه متقاضیان می توانند با هزینه مناسب و بهره مندی از کیفیت بالای آموزش این دانشگاه، پس از اخذ مدرک وارد بازار کار کشورهای ذکر شده شوند. استفاده از ویزای شینگن و امکان سفرهای توریستی و گردشگری و آشنایی با تاریخ و فرهنگ کشورهای حوزه شینگن از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه چارلز چک می باشد. به طور خلاصه می توان گفت مزایای تحصیل در دانشگاه چارلز چک شامل موارد زیر خواهد بود:

 • تحصیل رایگان به زبان چکی
 • ارائه برنامه های متعدد آموزشی به زبان انگلیسی
 • مهیا بودن اخذ بورسیه برای دانشجویان بین المللی در صورت داشتن شرایط مورد نظر
 • امکان سپری نمودن دوره های آموزشی زبان چکی پیش از ورود به دانشگاه
 • هزینه تحصیل و زندگی مناسب در مقایسه با کیفیت سطح آموزش و زندگی
 • بهره مندی از مزایای ویزای شینگن در دوران تحصیل
 • بهره مندی از نظام آموزشی با کیفیت و پیشرفته
 • مورد تایید بودن دانشگاه چارلز چک توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران
 • اجازه کار دانشجویی از 10 تا 30 ساعت در هفته بر اساس مقطع تحصیلی
 • آشنایی بیشتر مردم کشور چک با زبان انگلیسی
 • عدم وجود نژاد پرستی در کشور چک
 • دریافت مدرک معتبر در کشورهای آمریکا، انگلیس و کانادا و حضور در بازار کار این کشورها
 • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی در برخی رشته ها در ابتدای ورود به دانشگاه
 • امکان دریافت اقامت دائم کشور چک یا سایر کشورهای معتبر پس از مشغول به کار شدن در آن ها

دانشگاه چارلز چک

در کنار مزایای ذکر شده مانند هر موضوع دیگری تحصیل در دانشگاه چارلز کشور چک معایبی نیز خواهد داشت. یکی از بارزترین آن ها بی نظم و انضباط بودن مردم کشور است که بیش از حد به خوردن و آشامیدن اهمیت داده و سالیانه جشن های زیادی به خاطر مراسم مختلف برگزار می کنند. نکته دیگر هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور می باشد. با وجود اینکه در مقایسه با بسیاری از کشورها هزینه ها نسبتا پایین است اما تامین این هزینه ها هم برای همه افراد ممکن نیست. یکی دیگر از معایب تحصیل در دانشگاه چارلز چک، مشکل بودن یادگیری زبان چکی است چرا که برای ورود به بازار کار هر کشور داشتن تسلط نسبی به زبان رسمی آن کشور لازم است.

نکته دیگر از معایب تحصیل در دانشگاه چارلز چک مشکل بودن دریافت پذیرش از این دانشگاه است و بیشتر دانشجویان با استعداد می توانند وارد این دانشگاه شوند. حتی گذراندن دوره زبان چکی که تحصیل رایگان را نیز میسر می کند به منزله ورود به دانشگاه چارلز نبوده و متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت نمایند. در نهایت یکی دیگر از معایب تحصیل در دانشگاه چارلز چک، پروسه دریافت ویزای تحصیلی از نوع شینگن می باشد چرا که در سال های اخیر، تعداد ریجکتی های ویزای شینگن افزایش یافته است.

نتیجه گیری

دانشگاه چارلز چک از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های اتحادیه اروپا به حساب می آید. این دانشگاه به واسطه ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت بر گرفته از نظام آموزشی دانشگاه های آمریکا به ویژه در حوزه علوم پزشکی شهرت جهانی یافته است. همچنین امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی (با پرداخت هزینه) و چکی (به صورت رایگان) در دانشگاه چارلز چک مهیا می باشد. این دانشگاه علاوه بر آموزش تاکید بسیار زیادی بر حوزه تحقیق و پژوهش داشته و همواره از اساتید و دانشمندان برتر چک و سایر کشورها بهره برده است. دستاوردهای علمی بسیار مهمی نیز به ویژه در حوزه پزشکی و سلامت توسط این دانشگاه حاصل شده و ادامه دارد. نکته حائز اهمیت این است که تحصیل در دانشگاه چارلز چک مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشد. دانشگاه چارلز چک دارای 17 دانشکده بوده و رشته های پزشکی، جغرافیا، زبان های پیشرفته، فلسفه، ادبیات، زبان انگلیسی پزشکی، داروسازی، داروشناسی، تاریخ، زبان شناسی، ریاضی، مطالعات محیطی، فیزیک، نجوم، اقتصاد، علوم کامپیوتر، زیست شناسی و شیمی از برترین رشته های این دانشگاه به حساب می آیند.

در این مطلب دانشگاه چارلز چک از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته، چگونگی دریافت پذیرش، هزینه ها و مدارک لازم برای تحصیل در این دانشگاه ارائه گردید. با توجه به تغییر نمودن قوانین مهاجرتی و داشتن اطمینان خاطر و اعتماد در مراحل مختلف اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، توصیه می شود متقاضیان گرامی پیش از هرگونه اقدامی به سایت دانشگاه مربوطه و همچنین سفارت کشور چک مراجعه و یا با افراد مجرب و مشاورین متخصص مشورت نمایند. موسسه “آریانا اپلای” مفتخر است با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرتی و سوابق درخشان چندین ساله در حوزه مهاجرت، با داشتن مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، خدمتگزار متقاضیان عزیز باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و ارزیابی شرایط خود در زمینه انواع راه های مختلف مهاجرت، می توانید همواره با مشاورین موسسه مهاجرتی “آریانا اپلای” در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا