...
Search
Close this search box.
آریانااپلای » بلاگ » بورسیه تحصیلی » بورسیه تحصیلی جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

Study in the Czech Republic

کشور جمهوری چک با توجه به دارا بودن دانشگاه های با رتبه خوب، سیستم آموزشی با کیفیت بالا نسبت به هزینه های تحصیل و زندگی پایین، برخورداری از امکانات مناسب در سال های اخیر به یکی از جذاب ترین مقاصد دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. علاوه بر این موارد وجود بورسیه های تحصیلی جمهوری چک به ویژه در مقاطع فوق لیسانس و دکتری، متقاضیان زیادی مشتاق اخذ بورسیه تحصیلی کشور چک می باشند.

بورسیه تحصیلی به مبالغ مشخصی گفته می شود که معمولا از طرف موسسات آموزشی، دانشگاه ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و در برخی موارد دولت های مختلف به افراد مستعد داده می شود و الزامی برای بازپرداخت آن وجود ندارد. با توجه به کشور مربوطه و میزان بورسیه ممکن است هزینه زندگی فرد هم پوشش داده شود.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

همان گونه که ذکر شد تعداد بورسیه های تحصیلی در مقطع لیسانس نسبت به مقاطع فوق لیسانس و دکتری کمتر است. دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک نیازمند داشتن شرایط مختلفی از جمله سوابق علمی خوب، معدل بالا، دانش زبان و…می باشد. در این مقاله قصد داریم بورسیه تحصیلی جمهوری چک را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار داده و ویژگی های مختلف بورسیه تحصیلی چک را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

برای دانستن شرایط اخذ ویزای تحصیلی چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : ویزای تحصیلی چک 

شرایط بورسیه تحصیلی جمهوری چک

به طور کلی اولین و مهمترین شرط اخذ بورسیه تحصیلی جمهوری چک مانند سایر کشورهای دنیا داشتن سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی پربار می باشد. فعالیت هایی نظیر چاپ کتاب و مقالات معتبر علمی در رشته مورد نظر، انجام طرح ها و پروژه های تحقیقاتی، ثبت اختراع بین المللی، داشتن معدل بالا در مقاطع قبلی و دانش زبانی خوب می باشد. علاوه بر این شرایط کلی بسته به کشورهای مختلف و نوع بورسیه و دانشگاه مورد نظر ممکن است شرایط خاصی برای اعطای بورسیه در نظر گرفته شود.

بورسیه تحصیلی کشور چک بر اساس رشته های تحصیلی مختلف اعطا می شود که معمولا بر اساس نیازهای کشور چک و اجرای پروژه های مختلف هر ساله به روز رسانی می گردد. همچنین تعداد بورسیه های تحصیلی کشور چک برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت می باشد که در ادامه به ذکر جزئیات بیشتری از شرایط بورسیه تحصیلی جمهوری چک با توجه به مقاطع مختلف خواهیم پرداخت.

انواع بورسیه تحصیلی جمهوری چک

در کشور جمهوری چک بورسیه های تحصیلی مختلفی به متقاضیان و دانشجویان مستعد اعطا می گردد. انواع بورسیه های تحصیلی جمهوری چک به طور کلی به دو دسته بورسیه های تحصیلی دولت چک (کمک هزینه های دولت چک) و بورسیه های تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور چک تقسیم بندی می شوند. هر یک از انواع بورسیه های تحصیلی جمهوری چک شامل گزینه های مختلفی می باشد که می تواند پرداخت هزینه غذا، هزینه اسکان، بخشی از شهریه دانشگاه و یا همه آن را در بر گیرد.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک - انواع بورسیه تحصیلی جمهوری چک

در کشور جمهوری چک نیز مانند بیشتر کشورهای دنیا دانشجویان اجازه کار پاره وقت یا دانشجویی را به میزان 10 الی 30 ساعت در هفته داشته و می توانند بخشی از هزینه های خود را از این طریق تامین نمایند.

در این قسمت بعضی از مهم ترین انواع بورسیه های تحصیلی دولت جمهوری چک معرفی می گردد :

کمک هزینه تحصیلی دولت چک

یکی از انواع بورسیه های تحصیلی جمهوری چک با نام “کمک هزینه دولت چک” شناخته می شود. دولت جمهوری چک هر سال مبالغی را جهت گسترش کمک های خارجی کشور چک برای سایر کشورها در نظر می گیرد. نکته حائز اهمیت این است که دولت چک این نوع کمک هزینه های تحصیلی خود را هم به زبان چکی (دوره های لیسانس و فوق لیسانس) و همچنین به زبان انگلیسی (دوره های فوق لیسانس و دکتری) ارائه می کند.

بورسیه های تحصیلی دولت چک که به زبان چکی ارائه می شوند هر سال با توجه به شرایط ، پروژه ها و نیازهای دولت چک تغییر می کند. بنابراین دانشجویان باید با بررسی های جامع و فراهم نمودن شرایط لازم مانند رزومه علمی قوی بتوانند از این بورسیه بهره مند گردند.

بورسیه تحصیلی با نام “توافق نامه دوجانبه بین المللی”

یکی از انواع بورسیه های تحصیلی جمهوری چک می باشد که از طرف وزارت ورزش و جوانان و وزارت آموزش پرورش جمهوری چک از طریق موافقت نامه ای که میان بعضی کشورها و دولت چک قرار دارد، در دوره فوق لیسانس به فارغ التحصیلان و در دوره دکتری به دانشجویان به مدت 2 الی 10 ماه تا یک سال کمک هزینه تحصیلی اعطا می نماید.

نکته حائز اهمیت در این بورسیه تحصیلی جمهوری چک که از نوع دولتی بوده این است که کشور دانشجوی متقاضی این نوع بورسیه باید موافق نامه مورد نظر را با دولت جمهوری چک امضا نموده باشد. همچنین این نوع بورسیه تحصیلی جمهوری چک صرفا برای یک بار و یک سال تحصیلی به متقاضیان داده شده و در صورت بالا بودن تعداد متقاضیان شرایط دانشجویان برای اعطای این بورسیه در نظر گرفته خواهد شد.

بورسیه تحصیلی دولتی

دولت چک در راستای یاری رساندن به دانشجویان بین المللی کسانی که در دبیرستان های چک تحصیل کرده باشند، به منظور حمایت کردن از تحصیل، پژوهش ها و تحقیقات آن ها بورسیه های یکساله ای اعطا می کند. چنانچه متقاضیانی باشند که دوره تحصیلی دبیرستان خود را در کشور جمهوری چک نگذرانده باشند، باید در آزمون های موسسات آموزشی ثبت نام کرده و در صورت اخذ قبولی با درجه عالی برای اخذ این نوع بورسیه درخواست دهند.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک-بورسیه تحصیلی دولتی

در نتیجه نکته مهم در این نوع بورسیه تحصیلی گذراندن دوره تحصیلی دبیرستان در کشور جمهوری چک و یا سطح علمی بسیار خوب برای قبولی در آزمون ورودی موسسات آموزشی با درجه عالی خواهد بود. از آنجایی که تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در اغلب کشورهای دنیا به زبان همان کشور ارائه می گردد، دانستن زبان چکی برای تحصیل در مدارس چک الزامی است.

بورسیه صندوق بین المللی ویشگرد (IVF)

کشورهای جمهوری چک، لهستان، مجارستان و اسلواکی که اعضای صندوق بین المللی ویشگرد می باشند، در سال 2000 میلادی برای دوره های تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر از فوق لیسانس، مصوب کردند که هر ساله بورسیه های تحصیلی را به مدت 1 یا 2 ترم تحصیلی به افراد درخواست کننده اعطا کند.

نکته قابل ذکر در مورد این نوع بورسیه این است که فقط متقاضیانی که شهروند کشورهایی مانند اوکراین، صربستان، مولداوی، مونته نگرو، روسیه، کوزوو، مقدونیه، گرجستان، بوسنی هرزگوین، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و آلبانی باشند، می توانند این نوع بورسیه را اخذ کنند. در این نوع بورسیه نیز به واسطه متقاضیان فراوانی که از این کشورها وجود دارند، دانشجویان با سطح علمی بالا و رزومه خوب در اولویت خواهند بود.

کمک هزینه تحصیلی مرکز موراویا جنوبی برای تحرک بین المللی

این نوع کمک هزینه تحصیلی به منظور پژوهش ها و تحقیقات دوره دکتری، به دانشجویان خارجی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشند، تعلق می گیرد. این بورسیه تحصیلی جمهوری چک به وسیله سازمان غیر انتفاعی تخصصی جنوب موراویا به دانشجویان مستعد اعطا می گردد.

افرادی می توانند از این نوع بورسیه تحصیلی جمهوری چک بهره مند گردند که تصمیم تحصیل نمودن در منطقه موراویا جنوبی داشته باشند. به عنوان نمونه از دانشگاه های با اعتبار بین المللی بالا در کشور جمهوری چک، دانشگاه برنو در حوزه های مختلف رشته های علوم طبیعی و فنی برنامه های آموزشی متفاوتی را ارئه می نماید که دانشجویان آن ها می توانند از این نوع بورسیه تحصیلی جمهوری چک استفاده نمایند. نکته حائز اهمیت در این نوع بورسیه بهره مندی از دانش زبانی خوب متقاضیان آن می باشد.

اسکالرشیپ جهت دانشجویان دانشگاه های بین المللی

این نوع بورسیه هزینه های متقاضی را تا حدود 250 یورو در هر ماه تامین می کند. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در دوره دکتری کشور چک بوده و همچنین خارج از اتحادیه اروپا باشند، می توانند از این نوع بورسیه بهره مند گردند. این نوع بورسیه تحصیلی جمهوری چک به وسیله دانشگاه های مختلف این کشور و به متقاضیانی اعطا می شود که دارای نمرات بسیار خوب و یا شرایط زندگی سخت و میزان درآمد پایین باشند.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک-اسکالرشیپ جهت دانشجویان دانشگاه های بین المللی

نکته ای که در مورد این نوع بورسیه تحصیلی جمهوری چک باید در نظر گرفت این است که کمک هزینه هایی از این دست صرفا به دانشجویانی اعطا می شود که هم اکنون در دانشگاه های مختلف این کشور در حال تحصیل باشند. متقاضیان گرامی می توانند برای اطلاع از بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های مختلف جمهوری چک، به وبسایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایند.

بورسیه تحصیلی اراسموس پلاس

این نوع بورسیه، یک طرح اتحادیه اروپا جهت مورد حمایت قرار دادن آموزش و پرورش، ورزش و جوانان در اروپا بوده که برای دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستند و قصد ادامه تحصیل در کشورهای عضو این اتحادیه و سایر کشورهای شریک را دارند، ایجاد شده است. بورسیه تحصیلی اراسموس پلاس به دانشجویان هر 3 دوره تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در صورت داشتن شرایط مورد نظر اعطا می گردد.

متقاضیانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی کشور چک را دارند نیز می توانند جهت این نوع بورسیه اقدام کنند. داشتن سابقه علمی قوی و معدل بالا برای اخذ این نوع بورسیه تحصیلی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. نکته منفی این روش این است که صرفا شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند از آن بهره مند گردند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ماساریک جهت دانشجویان هنر خارجی

در دانشگاه ماساریک جمهوری چک، مدیریت دانشکده هنر 6 جایزه و دپارتمان هنر 3 کمک هزینه 3 ماهه جهت دانشجویان بین المللی به مبلغ حدود 310 یورو جهت هر ماه، به دانشجویان گزینش شده بین المللی که شرایط اخذ این نوع بورسیه را داشته باشند در رشته های مطالعات زبان، ادبیات و فرهنگ جمهوری چک اعطا می کند. این نوع بورسیه تحصیلی از ماه اکتبر تا ماه دسامبر هر سال تحصیلی به منتخبین داده می شود و بیشتر برای دانشجویان بین المللی می باشد که تصمیم به ادامه تحصیل در رشته مطالعات چک را دارند.

 

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

افرادی که مایل به اخذ این بورسیه می باشند، باید از دانش زبان چکی در حد خوب برخوردار باشند تا توانایی استفاده از درس هایی که به این زبان ارائه می شوند را دارا باشند و خودشان توانایی برگزاری سمینار به زبان چکی را نیز داشته باشند. گاهی اوقات در شرایط خاص ممکن است این نوع بورسیه به دانشجویانی که در رشته های دیگر مانند زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات آلمانی، روانشناسی و تاریخ هنر مشغول به تحصیل هستند نیز تعلق بگیرد. این بورسیه شامل بیمه سلامت نمی شود اما افرادی که این نوع بورسیه را داشته باشند امکان استفاده از خوابگاه و غذای دانشگاه را دارند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : تحصیل در چک 

بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف کشور چک

با توجه به اینکه مخارج زندگی در برخی کشورهای اروپایی مانند جمهوری چک نسبتا پایین است، در نتیجه دانشجویان بین المللی زیادی از تمام جهان متقاضی تحصیل در این کشور می باشند. همچنین دانشگاه های جمهوری چک غیر از موارد کم شماری هزینه زیادی برای تحصیل دریافت نمی کنند اما در هر صورت افراد باید هزینه زندگی خود را تامین کنند.

با توجه به نرخ بیکاری نسبتا بالای کشور چک و اینکه فرد برای یافتن شغل مناسب باید زبان چکی را به خوبی مسلط باشد، عموما متقاضیان تحصیل در این کشور به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستند. انواع بورسیه های تحصیلی در دوره های مختلف تحصیلی در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند:

بورسیه تحصیلی دانش آموزی

بورسیه تحصیلی دانش آموزی نیز یکی از مواردی است که در کشورهای توسعه یافته مانند جمهوری چک برای متقاضیان تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در نظر گرفته شده است. بورسیه تحصیلی دانش آموزی انواع مختلفی داشته که هر کدام شرایط مختص به خود را دارند و در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد. اما نکته ای که در این نوع بورسیه ها باید به آن توجه شود، سطح علمی دانش آموز، خلاق بودن فرد و دانش زبانی او خواهد بود.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

معمولا این نوع بورسیه ها به دانش آموزانی اعطا می شود که توانایی های مختلف آن ها اثبات شود. فاکتورهایی مانند معدل، ریز نمرات سال های قبل، توانایی تحلیل و حل مساله، توانایی نگارش مقاله و دانش زبانی دانش آموز در اخذ این نوع بورسیه ها بسیار تاثیر گذار است. هرچند بورسیه هایی نیز وجود دارند که بر اساس شرایط زندگی دانش آموز به وی تعلق می گیرد که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند.

• بورسیه تحصیلی Brandon Goodma به دانش آموزانی تعلق می گیرد که از نظر شرایط معدل بتوانند حداقل معدل (GPA) 2 را داشته باشند و بتوانند یک مقاله با حداقل 250 کلمه درباره هدف های خود از تحصیل و خدمت کردن به جامعه خود به رشته تحریر درآورند. میزان این نوع بورسیه تحصیلی 300 دلار به صورت ماهیانه می باشد.

• مورد دیگر کمک هزینه تحصیلی تحت عنوان Define Yourself، می باشد که شامل حال دانش آموزان سال آخر دبیرستان می شود که تصمیم دارند سال بعد به دانشگاه بروند. اعطای این کمک هزینه بر اساس ریز نمرات و معدل نمی باشد اما داوطلبان باید شرایط و مشخصات خود را در سایت GoEnnounce بارگذاری نمایند. این نوع بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان تا هنگامی مد نظر قرار می گیرد که شرایط و مشخصات خویش را در سایت فوق همواره به روز رسانی نمایند. میزان این کمک هزینه تحصیلی 500 دلار و به صورت ماهیانه است.

• طرح AFS یا همان خدمات رشته ای آمریکا که به صورت کمک هزینه تحصیلی برنامه های AFS دوره دبیرستان را در خارج از این کشور حمایت می کند. در این روش سالیانه مبالغ بالایی جهت بورس و یا کمک هزینه تحصیلی به کشورهای مختلف ارائه می گردد. برای آگاهی از جزئیات این طرح می توانید به سایت آن مراجعه کنید.

• برای افرادی که نخستین بار سفر می کنند و قصد تحصیل در دوره دبیرستان در خارج از کشور خود را دارند، کمپانی Greenheart Travel گاهی اوقات کمک هزینه تحصیلی ارائه می دهد. این کمپانی هر ساله برنامه هایی جهت گذراندن دوره تحصیلی دبیرستان در خارج، آموزش زبان خارجی و…ارائه می دهد. میزان این کمک هزینه معمولا سالیانه 4000 دلار می باشد که به دانش آموزانی اعطا می شود که برای نخستین بار سفر کرده و در برنامه کمپانی Greenheart Travel ثبت نام کرده باشند و واجد شرایط لازم تشخیص داده شوند.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

• نوع دیگری از بورس برای دانش آموزان دبیرستانی کمک هزینه تحصیلی تجربه تحصیل و یا زندگی بین المللی SIT نام دارد که بر اساس شایستگی و نیاز دانش آموزان دوره دبیرستان به افرادی اعطا می شود که در این برنامه ثبت نام می کنند. شرایط دریافت این کمک هزینه به عوامل مختلفی از قبیل: محل زندگی، عموامل جمعیتی، معدل و… بستگی دارد. میزان این کمک هزینه تحصیلی با توجه به شرایط افراد متفاوت بوده و معمولا سالیانه می باشد.

• سیستم SYA برنامه دیگر ارائه خدمات به منظور تحصیل دوره دبیرستان در خارج می باشد. این برنامه نیز به دانش آموزانی که در طرح مربوطه ثبت نام نموده و شرایط مورد نظر را دارا باشند کمک هزینه تحصیلی ارائه می دهد. نوع عالی این کمک هزینه تحصیلی می تواند بسیار مفید باشد اگرچه این برنامه نیز بر اساس کارنامه تحصیلی افراد و روشی که متقاضی انتخاب می کند، بورسیه های متفاوتی را اعطا می کند. مقدار این کمک هزینه تحصیلی بسته به شرایط افراد متفاوت است و عموما به صورت سالیانه می باشد.

بورسیه تحصیلی در دوره کارشناسی

معمولا بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی جمهوری چک مثل اغلب کشورها بسیار محدود است و شانس دریافت بوریه تحصیلی دوره کارشناسی در چک نسبت به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، کمتر است. طول مقطع کارشناسی در این کشور 3 تا 4 ساله است. با توجه به اینکه کشور چک دانشگاه های بین المللی با رتبه بندی خوب در خود جای داده است، رشته های بسیار مختلف و متنوعی را جهت تحصیل پیش روی متقاضیان قرار داده است.

داوطلبانی که گواهی دوره 12 سال تحصیلی داشته باشند و همچنین از سابقه علمی خوب با معدل عالی برخوردار باشند می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی جمهوری چک و تحصیل در این کشور اقدام نمایند. با توجه به محدود بودن تعداد بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی معمولا این بورسیه ها به مستعدترین افراد اعطا می شود. همچنین داشتن مقاله علمی و حضور و کسب رتبه در مسابقات علمی و المپیادها می تواند امتیاز مثبت برای دریافت این بورسیه را به همراه داشته باشد.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک - بورسیه تحصیلی در دوره کارشناسی

مشهورترین بورسیه های تحصیلی دوره کارشناسی جمهوری چک عبارتند از:

بورسیه تحصیلی نسل بعدی : میزان این بورسیه به نحوی است که تا سقف 30% از هزینه های تحصیلی را مورد پوشش قرار می دهد. این نوع بورسیه علاوه بر دوره کارشناسی برای دوره کارشناسی ارشد نیز وجود دارد.

بورسیه تحصیلی سالانه کالج Hach & Rose LLP : مقدار این بورسیه حداکثر 5000 دلار در سال بوده و علاوه بر مقطع کارشناسی شامل مقطع کارشناسی ارشد نیز می گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تحصیل کارشناسی در چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : کارشناسی در چک 

بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی ارشد

شانس گرفتن بورسیه تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد نیز مانند دوره کارشناسی پایین است. به دلیل اینکه تعداد بورسیه ها در دوره های قبل از دکتری بسیار محدود بوده و از طرف دیگر متقاضیان زیادی از سراسر دنیا مایل به اخذ این بورسیه ها هستند. در نتیجه بورسیه های تحصیلی دوره کارشناسی کشور چک به افرادی تعلق می گیرد که از نظر علمی، پژوهشی، مقالات بین المللی، معدل و دانش زبانی در سطح بالایی قرار داشته باشند. به عنوان نمونه یکی از مهمترین فاکتورهای موثر بر دریافت بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی ارشد جمهوری چک، داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا یا تافل معادل آن می باشد.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک-بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی ارشد

در دوره کارشناسی ارشد بورسیه های مختلفی از طرف دولت جمهوری چک و موسسات مختلف وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

کمک هزینه تحصیلی Servicescape : حداکثر میزان این بورس 1000 دلار می باشد و گاهی به ندرت به دانشجویان مقطع کارشناسی نیز تعلق می گیرد. یکی از مهمترین شروط دریافت این بورس داشتن مقالات بین المللی معتبر است.
بورسیه تحصیلی Photo : این بورسیه به صورت سالانه بوده و حداکثر میزان آن 1500 دلار است. این بورسیه نیز گاها برای دانشجویان مقطع کارشناسی نیز قابل دریافت می باشد.
کمک هزینه تحصیلی IBG-2019 : بیشترین میزان این بورسیه تحصیلی 2999 دلار در سال است که متقاضیان می توانند از طریق سایت دانشگاه های مختلف در صورت ارائه، اقدام به درخواست آن نمایند. یکی از ملزومات دریافت این بورسیه تحصیلی نیز داشتن مقاله معتبر بین المللی می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تحصیل کارشناسی ارشد در چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : کارشناسی ارشد در چک

بورسیه تحصیلی دوره دکتری

بورسیه تحصیلی دوره دکتری جمهوری چک مانند بسیاری دیگر از کشورها متنوع تر بوده و قابل دسترس تر است. اما افرادی که داوطلب دریافت بورسیه تحصیلی دوره دکتری هستند و تصمیم به ادامه تحصیل در این دوره دارند باید از سابقه علمی پژوهشی خوبی برخوردار باشند. داشتن مقالات بین المللی و همچنین مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس 7 و معادل تافل آن برای اخذ بورسیه تحصیلی دوره دکتری بسیار حائز اهمیت می باشد. علاوه بر این داوطلب باید یک استاد راهنما در دانشگاه موردنظر در حوزه تحقیقاتی خود پیدا کرده و ارتباط مناسبی با وی برقرار کند. در نهایت با در نظر داشتن مجموع این شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دوره دکتری به رزومه داوطلب، تاییدیه استاد راهنما و نظر دانشگاه مقصد بستگی دارد.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک - بورسیه تحصیلی دوره دکتری

مهمترین بورسیه های تحصیلی دوره دکتری جمهوری چک عبارتند از :

بورسیه تحصیلی آینده Com: داوطلبان برای اخذ این بورسیه باید دارای رزومه علمی و کاری پربار در زمینه های حسابداری، بیزینس و یا ریاضیات باشد. اثبات پویایی و فعال بودن در زمینه های ذکر شده فاکتور مهمی برای اخذ این بورسیه یه حساب می آید. این بورسیه علاوه بر دوره دکتری ممکن است به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و کارشناسی نیز داده شود. میزان این بورسیه 1000 دلار است.

کمک هزینه تحصیلی DAAD Germany : این بورسیه شامل پرداخت مبلغ خاصی به دانشجو نمی شود اما گیرنده بورسیه می تواند از کتاب های آموزشی رایگان، آزمون های رایگان و کلا آموزش رایگان در رشته مورد نظر بهره مند گردد. این نوع بورسیه نیز می تواند به همه دوره های تحصیلی دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی تعلق گیرد.

بورسیه تحصیلی Com : حداکثر میزان این بورسیه 2000 دلار می باشد که صرفا جهت هزینه های تحصیلی به دانشجویان منتخب پرداخت می گردد. این بورسیه نیز شامل دوره های دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی می گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تحصیل دکتری در جمهوری چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : دکتری در جمهوری چک

بورسیه تحصیلی دوره های پزشکی

یکی از حوزه هایی که در دانشگاه های جمهوری چک بسیار شناخته شده و در سطوح بین المللی معتبر است، حوزه علوم پزشکی می باشد. به همین دلیل در سال های اخیر متقاضیان پرشماری از سراسر دنیا خواهان تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های جمهوری چک بوده اند. بورسیه تحصیلی دوره های پزشکی یکی دیگر از انواع بورسیه های تحصیلی جمهوری چک می باشد که به متقاضیانی که شرایط مورد نظر را داشته باشند اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی دوره های پزشکی در دانشگاه های جمهوری چک عموما به داوطلبان با سوابق علمی بالا تعلق می گیرد. اگر داوطلب بتواند در هر کدام از دانشگاه های چک بورسیه دریافت کند، تقریبا شرایط تحصیل رایگان برای او مهیا می شود چرا که هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نسبتا پایین است.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک - بورسیه تحصیلی دوره های پزشکی

تعدادی از بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته شده برای رشته های پزشکی را در زیر مشاهده می کنید :

بورس تحصیلی  Novus Biologicals : این بورسیه تحصیلی به مبلغ 1500 دلار بوده و به دانشجویان برگزیده اعطا می گردد.
بورس تحصیلی بنیاد امید دیابتی : میزان این بورسیه 2500 دلار می باشد.
بورس تحصیلی بین المللی برای تحقیق در مورد خروپف اولیه: مبلغ این بورسیه 2800 دلار است.
کمک هزینه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان ملی و بین المللی : در این نوع بورسیه تحصیلی مبلغی به دانشجویان اعطا نمی شود اما شامل تحصیل رایگان، کتاب های درسی رایگان و آزمون های بدون هزینه می گردد.
بورس تحصیلی برای زنان 2019 : این بورس نیز صرفا شامل تحصیل رایگان، کتاب های درسی آموزشی رایگان و آزمون بدون هزینه می شود.
بورس روتاری 5450: این بورسیه تحصیلی به مبلغ 30،000 دلار به دانشجویان فعال و با رزومه علمی قوی تعلق می گیرد.
کمک هزینه تحصیلی تحقیق / PHD برای دانش آموزان با استعداد : در این نوع بورسیه تحصیلی نیز مبلغی به دانشجو پرداخت نمی شود اما کلیه هزینه های تحصیلی یک سال دانشجو تامین میگردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل پزشکی در چک، لطفا این مقاله را مطالعه فرمائید : پزشکی در چک 

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی جمهوری چک

اخذ بورسیه تحصیلی جمهوری چک و سایر کشورها مستلزم ارائه مدارک مختلف و دارای اعتبار می باشد. شکل ارائه مدارک و نوع مدارکی که داوطلبان ارائه می دهند، تاثیر بسیاری بر اخذ بورسیه تحصیلی دارد. اگر فرد بخواهد از طریق دانشگاه اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی نماید باید مدارک خویش را مستقیما به دانشگاه ارائه نماید تا در صورتی که شرایط و الزامات مورد نظر را داشته باشند بتوانند بورسیه را دریافت نمایند.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک-مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی جمهوری چک

در صورتی که فرد بتواند از طریق استاد راهنما بورسیه را دریافت کند می بایستی مدارک خود را برای استاد راهنما ارسال کند. همانگونه که بیان شد دارا بودن سابقه علمی پربار یکی از مهم ترین شروط دریافت بورسیه تحصیلی می باشد. مواردی از قبیل: داشتن مقالات معتبر بین المللی، فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی و همچنین معدل خوب.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک عبارت اند از:

• گواهی مدارک تحصیلی و ریز نمرات
• تاییدیه دانشگاه و یا استاد راهنما
• مقالات و سوابق علمی تحقیقاتی معتبر
• مدرک زبان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه های جمهوری چک لطفا کلیک نمائید.

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک زیاد است. با توجه به داشتن دانشگاه های با رتبه خوب در سایت های معتبر و همچنین نظام آموزشی با کیفیت و هوشمند نسبت به هزینه های پایین تر در مقایسه با برخی کشورهای پیشرفته دنیا، کشور چک مزایای دیگری نیز برای تحصیل و به ویژه در صورت دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دارد.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک-مزایای دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک

با توجه به اینکه کشور جمهوری چک در مرکز اروپا واقع است و عضو پیمان شنگن می باشد فردی که ویزای این کشور را داشته باشد می تواند به همه کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کند و از جاذبه های دیدنی و توریستی آن ها دیدن نماید. با توجه به هزینه تحصیلی ناچیز در کشور جمهوری چک در صورت دریافت بورسیه بخشی از هزینه های زندگی دانشجو نیز تامین شده که می تواند بسیار مطلوب باشد. سایر مزیت های دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک عبارتند از:

• مهیا بودن شرایط برای تحصیل به زبان انگلیسی و چکی
• تحصیل کاملا رایگان به زبان چکی
• هزینه زندگی مقرون به صرفه و پایین
• برخورداری از سیستم آموزشی هوشمند و با کیفیت
• امکان داشتن کار دانشجویی به میزان مشخص
• امکان برقراری ارتباط با مردم به زبان انگلیسی
• سازگارپذیری خوب مردم چک (عدم وجود نژاد پرستی)
• امنیت بالای کشور جمهوری چک
• وجود دانشگاه های مختلف با برنامه های تحصیلی منحصر به فرد
• تنوع و غنای فرهنگی

اقدامات لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی جمهوری چک

اقدامات لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی جمهوری چک به واسطه نوع بورسیه تحصیلی و مرکز ارائه دهنده آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در برخی موارد ریز نمرات و معدل، در برخی شرایط زندگی و میزان درآمد فرد و در برخی سطح دانش زبانی متقاضی در دریافت بورسیه تحصیلی چک موثر است در نتیجه متقاضیان هر کدام از این نوع بورسیه ها، باید مدارک مربوطه برای اثبات شایستگی دریافت بورسیه مورد نظر را ارائه نمایند.

در صورتی که داوطلب بخواهد بورسیه تحصیلی را از طریق دانشگاه اخذ کند باید مدارک مورد نظر دانشگاه را فراهم و برای دانشگاه مورد نظر ارسال کند. چنانچه دانشجو از طریق استاد راهنما موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شود باید مدارک ذکر شده را برای استاد مربوطه ارسال و با تایید دانشگاه موفق به اخذ دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی شوند. پس از دریافت پذیرش تحصیلی و با در نظر گرفتن شرایط بورسیه مورد نظر باید جهت درخواست ویزای تحصیلی اقدام نمایند.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

مهمترین مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک عبارتند از:

• کپی و اصل مدارک شناسایی دارای اعتبار (شناسنامه و پاسپورت)
• عکس
• پذیرش دانشگاه
• مدارک اثبات تمکن مالی برای هزینه های زندگی سال اول
• گواهی عدم سوپیشینه
• گواهی سلامت پزشکی

نتیجه گیری

جمهورری چک در مرکز اروپا یکی از بهترین گزینه های مورد نظر جهت تحصیل برای دانشجویان بین المللی می باشد. داشتن دانشگاه های با رتبه خوب، نظام آموزشی با کیفیت و هوشمند، هزینه های پایین و داشتن ویزای شنگن از مهمترین مزایای تحصیل در این کشور می باشد. علاوه بر این موارد یکی از مهمترین دلایل استقبال دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور وجود بورسیه های تحصیلی جمهوری چک می باشد که به آن اشاره شد. در صورتی که داوطلب بتواند شرایط مورد نظر را احراز نموده و بورسیه تحصیلی جمهوری چک را اخذ نماید، از مزایای بسیاری بهره مند می گردد. متقاضیان گرامی باید این نکته را مدنظر قرار دهند، برای گرفتن بهترین تصمیم پیش از هر گونه اقدامی با مشاورین متخصص و مجرب مشورت نمایند.

موسسه “آریانا اپلای” با داشتن مجوز اعزام دانشجو به خارج از کشور از وزارت علوم در کنار مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار و بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرتی و همچنین مشاورین متخصص و مجرب، همواره افتخار خدمتگزاری متقاضیان انواع روش های مهاجرتی را دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا