...
Search
Close this search box.
پزشکی در انگلستان
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » پزشکی در انگلستان

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان

Medical education requirements in the UK

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان نسبت به تحصیل در رشته های غیر پزشکی کاملا متفاوت بوده در نتیجه توصیه می شود متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان از آن آگاهی کامل و به روزی داشته باشند. رشته پزشکی در انگلستان جزو رشته هایی است که در سال های اخیر متقاضیان بسیار زیادی داشته و به واسطه جمعیت زیاد و سبک زندگی شهروندان این کشور، از بازار کار بسیار خوبی نیز برخوردار است. از جمله شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان مانند اغلب کشورهای دنیا شرکت در دوره های پیش پزشکی و ثبت نام در آزمون های مربوطه (UKCAT یا BMAT) و اخذ نمره قبولی می باشد. متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان که در سال های اخیر تعداد آن ها با نرخ بالایی رو به افزایش است، باید ابتدا در دوره های در نظر گرفته شده مانند A-Level و یا Foundation شرکت نموده و با نمره عالی آن ها را بگذرانند.

پزشکی در انگلستان

به ویژه لازم است داوطلبان تحصیل دندانپزشکی در انگلستان مانند رشته پزشکی علاوه بر شرکت در این دوره ها، نمره های بسیار خوبی در دروس شیمی و زیست شناسی کسب نمایند. از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان می توان به داشتن سطح خوبی از دانش زبان انگلیسی اشاره نمود که با توجه به رقابت بسیار شدیدی که برای اخذ پذیرش این رشته ها وجود دارد، داشتن مدرک زبان انگلیس معتبر مانند آیلتس 5/6 به بالا و یا معادل آن مورد نیاز خواهد بود. از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان که باید مد نظر قرار گیرد، داشتن تمکن مالی لازم بوده چرا که هزینه های تحصیل در انگلستان مانند دیگر کشورهای انگلیسی زبان بالا بوده و این موضوع در رشته های حوزه پزشکی مانند همه کشورهای دنیا، نمود بیشتری پیدا می کند. در ادامه جنبه های مختلف تحصیل پزشکی در انگلستان مورد بررسی کامل و جامع قرار گرفته، بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه تحصیل در انگلستان مقاله تنظیم شده در زمینه را مطالعه بفرمایید.

پزشکی در انگلستان چند سال است؟

دوره های تحصیلی پزشکی در انگلستان چند سال است؟ این سوال برای علاقه مندان به تحصیل پزشکی در انگلستان همواره مورد سوال بوده چرا که طول دوره تحصیلی بر جنبه های مختلف تاثیر گذارده که مهمترین آن ها را می توان هزینه های تحصیل دانست. اتفاقا طول دوره پزشکی در انگلستان نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا و کانادا کوتاه تر بوده و یکی از مزیت های آن محسوب می شود. به طور کلی تحصیل پزشکی در انگلستان حدود 4 تا 6 سال به طول می انجامد. البته در صورتی که داوطلب کمتر از 17 سال سن داشته باشد باید در دوره GCSE شرکت نموده و داوطلبان بالاتر از این سن (17 تا 21 سال) لازم است در دوره های A-Level و یا Foundation شرکت کرده و آن ها را با موفقیت پشت سر بگذارند. طول دوره A-Level حدود 2 سال و طول دوره Foundation حدود 1 سال (سه ترم) خواهد بود.

پزشکی در انگلستان

پذیرش پزشکی در انگلستان

پذیرش پزشکی در انگلستان برای تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور امری رقابتی و نسبتا سخت بوده چرا که ظرفیت پذیرش پزشکی در این کشور برای دانشجویان بین المللی محدود می باشد. در نتیجه متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان می بایست از رزومه علمی بسیار خوبی برخوردار بوده و بتوانند انگیزه نامه (SOP) مناسبی با دلایل قوی و منطقی برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های این کشور ارائه نمایند. در کنار این فاکتور سطح دانش زبان انگلیسی افراد و تمکن مالی آن ها نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود. به منظور حضور در کشور انگلیس جهت تحصیل، متقاضیان باید ویزای تحصیلی انگلستان دریافت نموده و یکی از مهمترین مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور داشتن نامه رسمی پذیرش پزشکی در انگلستان از دانشگاه مورد نظر می باشد. در نتیجه لازم است متقاضیان همه مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی پزشکی در انگلستان را فراهم نموده تا شانس خود را برای این منظور افزایش دهند.

همان طور که اشاره شد متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان ابتدا بایستی یکی از دوره های A-Level و یا Foundation را با موفقیت گذرانده تا بتوانند پذیرش پزشکی در انگلستان را اخذ نمایند. دانش آموزانی که سال دهم متوسطه را گذرانده باشند، امکان حضور در دوره های فوق را خواهند داشت. هر کدام از این دوره ها شرایط مخصوص به خود را دارند که متقاضی باید آن ها را در نظر داشته باشد. به عنوان مثال هزینه های این دوره ها تقریبا مشابه هم بوده اما طول دوره Foundation از دوره A-Level کوتاه تر بوده و همچنین راحت تر از آن می باشد. ولی در عوض بسیاری از دانشگاه های معتبر پزشکی در انگلستان، مدرک A-Level را به عنوان مجوز ورود معتبر دانسته، در نتیجه داوطلب انتخاب های بهتر و بیشتری برای گزینش دانشگاه خواهد داشت. سایر مدارکی که برای دریافت پذیرش پزشکی در انگلستان مورد نیاز خواهد بود شامل موارد زیر می شوند:

 • مدارک شخصی شامل شناسنامه، کارت ملی و… با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • گذرنامه دارای اعتبار
 • اصل مدرک 12 ساله دیپلم (علوم تجربی یا ریاضی) با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی یا سوابق تحصیلی تا کلاس دهم متوسطه
 • ریز نمرات مقطع دیپلم یا سوابق تحصیلی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس با نمره حداقل 5/5 و بالاتر یا معادل آن
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی تاییدیه سلامت
پزشکی در انگلستان

اگر قصد آشنایی با تمامی روش های مهاجرت به انگلستان را دارید مقاله نگارش شده در این زمینه را مطالعه بفرمایید.

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان مانند اغلب کشورهای دنیا بیشتر از رشته های غیر پزشکی می باشد. علاوه بر اینکه به طور کلی هزینه های تحصیل در انگلستان مانند اغلب کشورهای انگلیسی زبان نسبتا قابل ملاحظه تر بوده، بالا بودن نرخ تبدیل ارز این کشور (پوند انگلیس) معمولا چالش های سنگینی را برای افراد به وجود می آورد. هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان شامل هزینه های شهریه دانشگاه و هزینه زندگی متقاضی خواهد شد. هزینه زندگی یک فرد در کشور انگلستان به طور متوسط از 600 تا 1200 پوند در ماه متفاوت بوده که این موضوع وابستگی مستقیمی با سبک و شیوه زندگی متقاضی و شهر محل سکونت وی خواهد داشت. از آنجایی که یکی از مهمترین مزیت های تحصیل در انگلستان اجازه بردن همراه از ابتدا می باشد، در صورتی که متقاضی اصلی چند همراه (همسر و فرزندان زیر 18 سال) داشته باشد به طور حتم هزینه های زندگی برای آن ها چند برابر نخواهد شد.

زیرا مهمترین هزینه که مانند اغلب کشورها هزینه مسکن بوده بین افراد تقسیم شده و نهایتا 30 الی 40 درصد به ازای هر نفر به هزینه های زندگی فوق اضافه خواهد شد. هزینه لازم برای موسسات آموزشی به منظور تحصیل پزشکی در انگلستان شامل 2 بخش می باشد. اول بایستی به هزینه دوره های A-Level و Foundation اشاره نمود که حدودا 10 تا 15 هزار پوند را در بر خواهد گرفت. هزینه های شهریه دانشگاه برای تحصیل در دوره های پزشکی در انگلستان معمولا از 20 هزار پوند در سال شروع شده و بر اساس رشته مورد نظر و دانشگاه انتخاب شده متفاوت خواهد بود. به منظور دریافت ویزای تحصیلی انگلستان یکی از مهمترین مدارکی که افراد باید ارائه دهند گواهی تمکن مالی از بانک خواهد بود که تمکن ارائه شده باید تامین کننده هزینه های زندگی و تحصیل فرد متقاضی و همراهیان وی باشد.

بورسیه پزشکی در انگلستان

بورسیه پزشکی در انگلستان برای تحصیل رایگان پزشکی در این کشور از جمله مواردی است که افراد همواره به دنبال آن هستند. دلیل این امر همان طور که پیش تر نیز اشاره گردید، بالا بودن هزینه های تحصیل در انگلستان به طور کلی و به خصوص هزینه های تحصیل پزشکی در انگلستان می باشد. از سوی دیگر نرخ تبدیل ارز به واسطه عدم ثبات و افزایش چشمگیر در سال های اخیر، به یک معضل جدی برای دانشجویان بین المللی و به ویژه ایرانیان تبدیل شده است. در نتیجه بسیاری از متقاضیان به فکر تحصیل رایگان پزشکی در انگلستان هستند. اما باید این نکته را در نظر داشت که کشور انگلستان مانند سایر کشورهای انگلیسی زبان (آمریکا، کانادا و استرالیا) در مقوله مهاجرت تحصیلی، جزو کشورهای مستلزم پرداخت هزینه بوده که معمولا نیز تمکن بالایی برای این منظور مورد نیاز می باشد.

پزشکی در انگلستان

در نتیجه موردی با عنوان تحصیل رایگان در این کشورها موضوعیت نداشته و تنها راه تحصیل با هزینه های بسیار کم و در برخی موراد رایگان، استفاده از بورسیه های تحصیلی مختلفی است که در این کشورها وجود دارد. برای این مقصود فرد بایستی از رزومه علمی قوی، مدرک زبان خوب و مقالات معتبر بین المللی برخوردار بوده که بیشتر مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد. در مورد تحصیل پزشکی در انگلستان در برخی از دانشگاه ها در صورتی که فرد در 2 تا 3 سال اول تحصیل از نظر معدل و رتبه شرایط مناسبی داشته باشد، امکان بهره مندی از کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه را خواهد داشت. علاوه بر این دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی بر اساس مقطع تحصیلی، برنامه درسی و شرایط موسسه آموزشی اجازه کار دانشجویی و پاره وقت از 10 تا 30 ساعت در هفته با حقوق حداقل 8 تا 12 پوند در هر ساعت را دارند. قطعا داشتن تخصص و مهارت و به ویژه دانش زبان انگلیسی موجب خواهد شد، متقاضیان تحصیل در انگلستان بتوانند از این طریق بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند.

شرایط ادامه تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان

ادامه تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان معمولا مورد توجه افرادی است که دوره تحصیلی پزشکی عمومی را در این کشور یا سایر کشورهای دنیا به اتمام رسانده اند. از آنجایی که تعداد پزشکان عمومی در هر جامعه ای معمولا فراوان بوده و اصطلاحا بازار کار آن ها اشباع شده، فارغ التحصیلان این رشته معمولا به دنبال این هستند تا در زمینه مورد علاقه خود ادامه تحصیل داده و با دریافت تخصص در یکی از رشته های پزشکی، فرصت های شغلی و درآمد خود را افزایش دهند. انگلستان از دانشگاه های بسیار معتبری در این حوزه برخوردار بوده به طوری که می توان انگلستان را به عنوان معتبرترین قطب تحصیل رشته های پزشکی در قاره اروپا به شمار آورد. با توجه به همین موضوع بسیاری از افراد به دنبال گذراندن دوره تخصص پزشکی در انگلستان هستند تا مدرک آن ها در سرتاسر دنیا دارای اعتبار بوده و بتوانند با آن مشغول به کار شوند.

پزشکی در انگلستان

طول دوره تخصص پزشکی در انگلستان کاملا به زمینه مورد علاقه فرد بستگی داشته و از 3 تا 8 سال متغیر می باشد. این زمان در بر گیرنده دوره عملی آموزشی عمومی (GP) به مدت 2 سال و دوره آموزش تخصصی و پیشرفته 3 تا 4 ساله خواهد بود. این دوره ها که با عنوان رزیدنتی پزشکی در انگلستان نیز شناخته می شود، متقاضیان بسیار زیادی داشته و با توجه به ظرفیت محدود برای دانشجویان بین المللی، افراد بایستی از رزومه علمی قوی و سطح دانش زبان انگلیسی بسیار عالی برای دریافت پذیرش تحصیلی آن ها برخوردار باشند. داوطلبان تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان در صورت سپری کردن این دوره ها با موفقیت، می توانند گواهینامه (GMC) را دریافت نموده و عضو شورای متخصصان پزشکی انگلستان (CCT) شوند. پس از این مرحله متقاضیان امکان حضور در دوره های فوق تخصص پزشکی در انگلستان را نیز خواهند داشت. هم اکنون طول دوره زمانی برخی دوره های تخصصی به شرح ذیل می باشد:

 • تخصص پزشکی (قلب، مغز و اعصاب، گوارش و…): دوره 5 تا 6 ساله
 • تخصص دندانپزشکی: دوره 5 تا 6 ساله
 • تخصص داروسازی: دوره 5 تا 6 ساله
 • تخصص فیزیوتراپی: دوره 3 تا 4 ساله
 • تخصص پرستاری: دوره 3 تا 4 ساله
 • دامپزشکی: دوره 6 ساله

مهاجرت پزشکان به انگلستان

مهاجرت پزشکان به انگلستان مانند سایر داوطلبان می تواند از راه های متفاوتی امکان پذیر باشد. به عنوان نمونه روش هایی مانند سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری و ازدواج مسیرهایی هستند که پزشکان می توانند از طریق آن ها اقدام به مهاجرت نمایند. در نتیجه هر یک از متقاضیان گرامی امکان انتخاب یک روش بر اساس شرایط شخصی، علاقه مندی ها و فاکتورهای مربوط به هر کدام را خواهند داشت. همانند بسیاری از کشورهای دنیا پزشکی در انگلستان نیز جزو بهترین رشته ها و مشاغل به شمار آمده و فرد می تواند حقوق و دستمزد بسیار خوبی در این حوزه برای خود متصور باشد. اتفاقا به دلایلی همچون سبک ناسالم زندگی شهروندان انگلیسی و همچنین تراکم جمعیتی نسبتا بالا در این کشور در مقایسه با مساحت آن، شرایط کسب و کار رشته های پزشکی در این کشور بسیار خوب بوده و از پتانسیل بالایی برخوردار است.

پزشکی در انگلستان - مهاجرت پزشکان به انگلستان

راه دیگر مهاجرت پزشکان به انگلستان در صورت داشتن تمکن مالی خوب، روش سرمایه گذاری در این کشور می باشد. پزشکان محترم متقاضی مهاجرت به انگلستان می توانند از طریق سرمایه گذاری مستقیم که البته سرمایه بسیار بالایی را می طلبد و یا ثبت شرکت مجوز اقامت در این کشور را دریافت نمایند. روش دیگر یافتن گزینه مناسب ازدواج از شهروندان انگلیسی و یا افراد دارای اقامت دائم این کشور می باشد که شرایط خاص خود را داشته و علاقه مندان می توانند با مطالعه مطلب مهاجرت به انگلستان با جزئیات آن آشنا شوند. در نهایت آسان ترین، شدنی ترین و سریعترین راه مهاجرت پزشکان به انگلستان اخذ ویزای تحصیلی این کشور و گذراندن دوره های مختلف پزشکی در انگلستان می باشد. البته به منظور مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی پزشکان به انگلستان، متقاضیان بایستی مراحل مختلفی را طی نموده و شرایط و ویژگی های خاصی داشته باشند که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

مهاجرت تحصیلی پزشکان به انگلستان

مهاجرت تحصیلی پزشکان به انگلستان از آن جهت بسیار حائز اهمیت است که این روش جزو بهترین مسیرهای مهاجرت به انگلستان بوده و می تواند مزایای فراوانی برای پزشکان محترم به همراه داشته باشد. البته به منظور صدور مجوز فعالیت و یا تحصیل پزشکان عزیز در انگلستان مانند اغلب کشورهای دنیا، در مرحله اول بایستی شرایط داوطلبان مورد ارزیابی قرار گرفته و آن ها بتوانند شایستگی ها، علم، تخصص و توانمندی های خود را اثبات نمایند. برای انجام این کار در کشورهای مختلف راه های متفاوتی وجود داشته که برای متقاضیان فعالیت و تحصیل پزشکی در انگلستان مسیر آن شرکت و قبولی در آزمون های تخصصی این حوزه با عنوان PLAB (Professional and Linguistic Assessments Board) می باشد.

پزشکی در انگلستان

این آزمون دارای 2 مرحله با عنوان های PLAB1 و PLAB2 بوده که آن دسته از پزشکان متقاضی که آزمون اول را با موفقیت پشت سر گذراده اند، امکان ثبت نام و حضور در آزمون مرحله دوم را خواهند داشت. از شروط لازم برای شرکت در این آزمون ها داشتن مدرک پزشکی از یک دانشگاه مورد تایید و ارائه مدرک زبان معتبر مبنی بر سطح دانش زبان انگلیسی متقاضی مانند آیلتس با نمره 7 و بالاتر یا معادل آن می باشد. داوطلبانی که موفق شوند آزمون PLAB را با کسب حد نصاب لازم برای قبولی طی کنند، اجازه ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پزشکی در انگلستان مانند دوره های تخصص، فلوشیپ و فوق تخصص را خواهند داشت.

مهاجرت کاری پزشکان به انگلستان

مهاجرت کاری پزشکان به انگلستان تفاوت هایی با روش مهاجرت تحصیلی خواهد داشت. آن دسته از متقاضیان محترمی که آزمون PLAB را با موفقیت پشت سر گذارده و موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های کشور انگلستان شده اند؛ امکان انجام اقدامات لازم برای دریافت مجوز فعالیت طبابت در انگلیس در حین تحصیل را به منظور مهاجرت به انگلستان از طریق کاری خواهند داشت، تا بتوانند در این کشور فعالیت نمایند. چرا که صرف موفقیت در آزمون PLAB مجوزی برای فعالیت پزشکان در انگلیس نبوده و داوطلبان می بایست جهت انجام امور پزشکی مانند طبابت، نوشتن نسخه های دارویی، معاینه بیماران، صدور گواهی های پزشکی و سایر موارد، مجوزهای لازم را کسب کنند.

برای نائل شدن به این هدف لازم است متقاضیان درخواست های خود را به همراه مدارک تحصیلی، مدرک زبان ذکر شده و گواهی قبولی در آزمون PLAB را به شورای عمومی پزشکی در انگلستان (GMC) ارائه دهند. در صورت تایید مدارک افراد که گاها ممکن است با مصاحبه های تئوری، عملی و یا گذراندن دوره کارآموزی نیز همراه باشد، مجوز کار به آن ها اعطا شده و پزشکان می توانند با دریافت ویزای کاری این کشور به هدف خود که همان مهاجرت به انگلستان بوده، دست پیدا کنند.

پزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی در انگلستان برای پناهندگان

تحصیل پزشکی در انگلستان برای پناهندگان جزو آن دسته از مواردی است که بسیار دور از دسترس خواهد بود. به طور کلی پناهندگی انگلستان جزو راه های مهاجرتی بوده که به هیچ عنوان توصیه نشده و معمولا با ریسک ها و مخاطرات فراوان روحی و جسمی برای افراد همراه خواهد بود. لازم به ذکر است که موسسه “آریانا اپلای” هیچ گونه فعالیتی در این زمینه نداشته و راه های جایگزین قانونی و بدون ریسک را به متقاضیان مهاجرت به انگلستان پیشنهاد می دهد. همان طور که اشاره شد ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته های پزشکی بسیار محدود بوده و افراد بایستی از شرایط و رزومه علمی بسیار خوبی برخوردار باشند تا امکان تحصیل پزشکی در انگلستان برای آن ها فراهم شود. همچنین داشتن مدرک زبان و تمکن مالی لازم نیز جزو الزامات تحصیل پزشکی در انگلستان می باشد.

در نتیجه اگر مقصود از تحصیل پزشکی در انگلستان برای پناهندگان، تحصیل خود فردی باشد که از این راه پرخطر اقدام نموده، توصیه می شود از ابتدا از راه مهاجرت تحصیلی به انگلستان اقدام نماید. اما اگر منظور اجازه تحصیل پزشکی در انگلستان برای فرزندان پناهندگان باشد، در صورتی که درخواست پناهندگی فرد تایید شود، وی می تواند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به همراه داشته و فرزندانش اجازه تحصیل در این کشور را خواهند داشت. هر چند پروسه و فرآیند تایید تقاضای پناهندگی انگلستان در سال های اخیر و با خروج این کشور از اتحادیه اروپا بسیار سخت تر و پیچیده تر شده و پناهجویان ممکن است شرایط نامساعدی را تجربه نمایند. در نتیجه توصیه می شود با توجه به وجود راه های متعدد برای مهاجرت به انگلستان، هر کدام از اشخاص با توجه به ویژگی های شخصی و خانوادگی خود راه مناسب را یافته و از آن طریق اقدام نمایند.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه پناهندگی انگلستان، مقاله تنظیم شده در این زمینه را مطالعه بفرمایید.

برترین دانشگاه های پزشکی در انگلستان

برترین دانشگاه های پزشکی در انگلستان را می توان معتبرترین و بهترین آن ها در قاره اروپا و یا حتی در سطح دنیا دانست. چرا که نظام آموزشی انگلستان جزو قدیمی ترین و بهترین نظام های آموزشی دنیا بوده که قدمت آن به حدود یک قرن می رسد. اخذ مدارک معتبر این دانشگاه ها کار افراد را برای یافتن شغل در این کشور و سایر کشورهای دنیا بسیار راحت می نماید. همواره در رده بندی برترین دانشگاه های دنیا که توسط سایت های مراکز معتبری همچون QS، TIMES، US News و Shanghai منتشر می شود، کشور انگلستان در کنار آمریکا بیشترین تعداد دانشگاه های برتر را به خود اختصاص می دهند.

این رتبه بندی ها از سوی هر مرکزی بر اساس فاکتورها و پارامترهای خاصی آنجام شده که برخی از آن ها شامل شناخته شده بودن دانشگاه، ارزیابی و نظرات دانشجویان، تعداد عضو هیئت علمی در مقایسه با آمار دانشجویان، تعداد استناد ها به انتشارات دانشگاه، وجود بورسیه های تحصیلی، تعداد دانشجویان بین المللی و تعداد اعضای هیئت علمی بین المللی می باشند. یکی از معتبرترین لیست های اعلام شده در مورد برترین دانشگاه های دنیا هر ساله توسط سایت QS منتشر شده و به منظور رفاه حال متقاضیان عزیز، تعدادی از برترین دانشگاه های پزشکی انگلستان در جدول زیر قابل مشاهده می باشند.

QS World University ranking/ 2021UniversityNo
5University of Oxford1
7University of Cambridge2
8Imperial College London3
10UCL4
20The University of Edinburgh5
27The University of Manchester6
31Kings College London7
58University of Bristol8
62The University of Warwick9
77University of Glasgow10
86Durham University11
87University of Birmingham12
90University of Southampton13
91University of Leeds14
93The University of Sheffield15
96University of St Andrews16
99University of Nottingham17
114Queen Mary University of London18
135Lancaster University19
152Newcastle University20
159Cardiff University21
164The University of Exeter22
173University of Bath23
181University of Liverpool24
205University of Reading25
207University of Aberdeen26
209Queens University Belfast27
226Loughborough University28
242University of Leicester29
246University of Sussex30
267University of Surrey31
300University of Strathclyde32
308Royal Holloway University of London33
319University of Dundee34
333University of East Anglia (UEA)35
344Birkbeck, University of London36
350City, University of London37
368Brunel University London38
383Oxford Brookes University39
411University of Essex40
474Swansea University41

 

دانشگاه های پزشکی در انگلستان مورد تایید وزارت علوم

دانشگاه های پزشکی در انگلستان مورد تایید وزارت علوم از آن جهت حائز اهمیت است که این امکان وجود دارد برخی از متقاضیان بنا به دلایلی بعد از فارغ التحصیل شدن قصد بازگشت به کشور خود و استفاده از مدرک تحصیلی اخذ شده جهت ورود به بازار کسب و کار را داشته باشند. از آنجا که نظام آموزشی کشورها ممکن است با هم تفاوت هایی داشته باشد و همچنین برخی موسسات غیر مجاز با کلاهبرداری به دنبال سواستفاده از علاقه افراد به تحصیل در خارج از کشور باشند، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هر ساله لیست دانشگاه های مورد تایید خود را در کشورهای مختلف منتشر می نماید. این امر باعث می شود متقاضیان تحصیل در خارج از کشور با اطمینان بیشتری دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر خود را انتخاب نموده و از ضایع شدن زمان و هزینه های آن ها جلوگیری شود.

پزشکی انگلیس-دانشگاه های پزشکی در انگلستان مورد تایید وزارت علوم

از آنجایی که این لیست هر ساله به روز رسانی می شود، بهتر است متقاضیان قبل از انتخاب دانشگاه و موسسه آموزشی با مراجعه به سایت این وزارت خانه از آخرین تغییرات آن باخبر شوند. عموما در لیست وزارت علوم دانشگاه و موسسات آموزشی در همه حوزه ها (اعم از پزشکی و غیر پزشکی) قرار داشته و در سه سطح گروه الف (ممتاز)، گروه ب (خوب) و گروه ج (متوسط) دسته بندی می شوند. معمولا همراه با انتشار این لیست اطلاعیه هایی هم مبنی بر مقطع تحصیلی معتبر و یا رشته های مورد نظر در دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلف اعلام شده که توصیه می شود داوطلبان تحصیل در انگلستان به آن ها توجه نمایند.

با استناد به جدیدترین لیست منتشر شده در سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها و موسسات آموزشی رشته های پزشکی در انگلستان که تحصیل در آن ها مورد تایید خواهد بود، به قرار جدول زیر می باشند:

درجه کیفیUniversityNo.
الف (ممتاز)Aston University1
الف (ممتاز)Bangor University2
الف (ممتاز)Brunel University3
الف (ممتاز)Cardiff University4
الف (ممتاز)Durham University5
الف (ممتاز)Imperial College London6
الف (ممتاز)Keele University7
الف (ممتاز)King’s College London (University of London)8
الف (ممتاز)Lancaster University9
الف (ممتاز)Newcastle University10
الف (ممتاز)Northumbria  University (University of Northumbria at Newcastle)11
الف (ممتاز)Oxford Brookes University12
الف (ممتاز)Queen Mary, University of London13
الف (ممتاز)Queen’s University Belfast14
الف (ممتاز)St George’s, University of London15
الف (ممتاز)Swansea University16
الف (ممتاز)The University of Edinburgh17
الف (ممتاز)The University of Manchester18
الف (ممتاز)The University of Sheffield19
الف (ممتاز)The University of Warwick20
الف (ممتاز)UCL – London’s Global University (University College London)21
الف (ممتاز)University of Aberdeen22
الف (ممتاز)University of Bath23
الف (ممتاز)University of Birmingham24
الف (ممتاز)University of Bristol25
الف (ممتاز)University of Cambridge26
الف (ممتاز)University of Dundee27
الف (ممتاز)University of East Anglia (UEA)28
الف (ممتاز)University of Essex29
الف (ممتاز)University of Exeter30
الف (ممتاز)University of Glasgow31
الف (ممتاز)University of Kent32
الف (ممتاز)University of Leeds33
الف (ممتاز)University of Leicester34
الف (ممتاز)University of Liverpool35
الف (ممتاز)University of Nottingham36
الف (ممتاز)University of Oxford37
الف (ممتاز)University of Plymouth38
الف (ممتاز)University of Portsmouth39
الف (ممتاز)University of Reading40
الف (ممتاز)University of Southampton41
الف (ممتاز)University of St. Andrews42
الف (ممتاز)University of Stirling43
الف (ممتاز)University of Strathclyde Glasgow44
الف (ممتاز)University of Surrey45
الف (ممتاز)University of Sussex46
الف (ممتاز)University of York47
ب (خوب)Robert Gordon University Aberdeen48
ب (خوب)University of Bradford49
ب (خوب)University of Brighton50
ب (خوب)University of Ulster51
ب (خوب)University of Central Lancashire52
ب (خوب)University of Hull53
ب (خوب)University of Hertfordshire54
ب (خوب)Liverpool John Moores University55
ب (خوب)University of Greenwich56
ج (متوسط)Liverpool School of Tropical Medicine  صرفاً در رشته های مرتبط با وزارت علوم57

دانشگاه های پزشکی در انگلستان مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های پزشکی در انگلستان مورد تایید وزارت بهداشت لیست دیگری است که هر ساله توسط این وزارتخانه منتشر می شود. دلیل این امر از یک سو متفاوت بودن نظام آموزشی کشورها با یکدیگر بوده و ممکن است در برخی مقاطع و رشته ها، تعداد سال های تحصیل و مواد درسی با هم اختلاف داشته باشد. در نتیجه عموما در کشورهای مختلف این اختلاف به روش های متفاوتی بر طرف شده که از جمله آن ها می توان آزمون های آنلاین، کلاس های تئوری و عملی و یا گذراندن دوره کارآموزی در کشور مقصد را نام برد. از سوی دیگر به واسطه حساسیت های بیشتری که در همه کشورها از جمله ایران روی نظام بهداشت و سلامت که مستقیم با شهروندان یک کشور در ارتباط بوده، وجود دارد لازم است در همه این کشورها متقاضیانی که به دنبال مجوز فعالیت و کسب وکار هستند، مدارک تحصیلی آن ها ارزیابی شود.

شهرهای ایتالیا-دانشگاه های پزشکی در انگلستان مورد تایید وزارت بهداشت

در نتیجه جدای از وزارت علوم که دانشگاه های مورد تایید خود را به صورت کلی اعلام می نماید، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز هر ساله لیست دانشگاه های پزشکی در انگلستان و سایر کشورها که مورد تایید این وزارتخانه بوده را منتشر و به روز رسانی می کند. در نتیجه توصیه می شود متقاضیانی که به خصوص بعد از فارغ التحصیلی قصد بازگشت به وطن و بهره برداری از مدرک تحصیلی خود را دارند، حتما پیش از انتخاب دانشگاه یا موسسه آموزشی خود به آخرین لیست منتشر شده در سایت وزارت بهداشت مراجعه نمایند.

جهت رفاه حال متقاضیان گرامی تحصیل پزشکی در انگلستان، آخرین لیست منتشر شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد دانشگاه ها و موسسات آموزشی برتر رشته های حوزه پزشکی در انگلستان، در ادامه آورده می شود:

 • King’s College London
 • UCL(University College London)
 • University of Birmingham
 • The University of Manchester
 • Newcastle University
 • University of Bristol
 • University of Oxford
 • University of Cambridge
 • Liverpool School of Tropical Medicine
 • Imperial College London
 • University of Edinburgh
 • London School of Hygiene and Tropical Medicine
 • University of Nottingham
 • University of Glasgow
 • University of Liverpool
 • University of Southampton
 • Cardiff University
 • The University of Sheffield
 • University of Dundee
 • University of Leeds
 • Queen’s University Belfast
 • The University of Warwick
 • University of Aberdeen
 • University of Leicester
 • St George’s University of London
 • University of East Anglia(UEA)
 • University of York
 • Durham University
 • The University of Exeter
 • Keele University
 • University of Bath
 • University of Andrews
 • Brighton and Sussex Medical school
 • University of Sussex
 • Ulster University
 • University of Surrey
 • University of Strathclyde
 • Robert Gordon University
 • University of Bradford
 • Queen Mary University of London
 • Bangor University
 • University of Essex
 • Plymouth University
 • University Portsmouth
 • University of Hull
 • University of Central Lancashire
 • Anglia Ruskin University
 • University of Stirling
 • Swansea University
 • Aston University
 • Oxford Brookes University
 • University of Hertfordshire
 • Liverpool John Moores University
 • University of Brighton
 • University of Greenwich
 • Northumbria University
 • University of Reading
 • Brunel University London
 • Lancaster University
 • University Kent

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه ویزای تحصیلی انگلستان مقاله تنظیم شده در زمینه را مطالعه بفرمایید.

مزایا و معایب پزشکی در انگلستان

مزایا و معایب پزشکی در انگلستان به این دلیل مهم است که متقاضیان گرامی تحصیل در این کشور بایستی همه جوانب این امر را با هم در نظر گرفته و با ملاک قرار دادن ویژگی های شخصی و خانوادگی خود، بهترین روش مهاجرت به انگلستان را انتخاب نمایند. موضوع تحصیل پزشکی در انگلستان مانند هر موضوع دیگری نسبی بوده و قطعا دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. اما مزایا و معایب تحصیل پزشکی در انگلستان چیست؟ از مهمترین مزایای تحصیل پزشکی در انگلستان می توان به نظام آموزشی این کشور اشاره کرد. همان طور که پیش تر مختصرا بیان شد، نظام آموزشی انگلستان جزو پیشروترین نظام های آموزشی دنیا بوده و مدارس، دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور از اعتبار بسیار خوبی در مجامع علمی بین المللی برخوردارند.

پزشکی انگلستان-مزایا و معایب پزشکی در انگلستان

همواره در لیست های مختلفی که از سوی موسسات مختلف در مورد برترین دانشگاه های دنیا منتشر می شود، کشور انگلیس در کنار آمریکا بیشترین تعداد دانشگاه های برتر را به خود اختصاص می دهند. به عنوان نمونه همان طور که در جدول برترین دانشگاه های پزشکی در انگلستان قابل مشاهده می باشد، حدود 17 دانشگاه و موسسه آموزشی این کشور دارای رتبه های زیر 100 در لیست برترین دانشگاه های دنیا که از سایت معتبر QS منتشر شده، می باشند. در نتیجه تحصیل در یک دانشگاه معتبر و اخذ مدرک آن، علاوه بر افزایش سطح علم و دانش فرد و یادگیری مسائل روز علمی دنیا، فرصت های شغلی خوبی را در انگلستان و سایر کشورهای پیشرفته دنیا برای وی فراهم خواهد کرد. در نتیجه متقاضی از شانس بالایی برای دریافت اقامت انگلستان و یا سایر کشورهای توسعه یافته دنیا برخوردار خواهد بود. در ادامه به صورت کامل تر به بررسی مزایا و معایب تحصیل پزشکی در انگلستان می پردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل پزشکی در انگلستان

مزایای تحصیل پزشکی در انگلستان تنها به نظام آموزشی استاندارد و با کیفیت این کشور محدود نمی شود. مزیت دیگر تحصیل پزشکی در این کشور، ارائه همه برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی بوده چرا که اغلب کشورهای دنیا این زبان را به عنوان زبان بین المللی دنیا و دوم خود به رسمیت شناخته و آموزش و اخذ مدارک معتبر آن در بسیاری از کشورها بسیار راحت تر از زبان های خاص (آلمانی، ایتالیایی، اسپانیولی، فرانسوی و…) خواهد بود. چرا که در این کشور ها معمولا زبان انگلیسی از مقطع دبستان و بالاتر جزو برنامه های آموزشی مدارس می باشد. مزیت دیگر تحصیل پزشکی در انگلستان برای متقاضی امکان یافتن شغل و اخذ درآمدهای بسیار خوب و ساختن آینده ای درخشان برای خود و خانواده اش خواهد بود. چرا که به خاطر بالابودن تراکم جمعیتی این کشور و سبک ناسالم زندگی، فرصت های شغلی فراوانی در حوزه پزشکی در انگلستان با حقوق و مزایای عالی در این کشور یافت می شوند.

به ویژه با خروج این کشور از اتحادیه اروپا بسیاری از افرادی که از این کشورها در انگلیس مشغول با کار بودند، بایستی این کشور را ترک نموده و با اخذ ویزای کار وارد آن شوند. در نتیجه در این کشور یک خلا بازار کار به وجود آمده که دولت انگلیس به دنبال پر کردن آن خواهد بود. به همین منظور افرادی که یک دوره تحصیلی را در انگلستان بگذرانند، از شانس بالایی برای یافتن شغل، کسب اقامت و حصول درآمد بالا برخوردار خواهند بود. به همین دلیل در چند ماه گذشته مصوب شده افرادی که از سال تحصیلی 2021-2020 یک دوره تحصیلی را در انگلستان بگذرانند، می توانند ویزای خود را برای جستجوی کار از 2 ماه تا 2 سال تمدید نمایند. در نتیجه فرصت بسیار مناسبی برای بهره مندی از این شرایط برای فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلیس فراهم خواهد بود. سایر مزایای تحصیل پزشکی در انگلستان عبارت اند از:

 •  طول کوتاه تر دوره های تحصیلی در انگلستان (این امر موجب صرفه جویی در زمان و هزینه های متقاضیان می گردد)
 • بهره مندی از اساتید خبره و با دانش بین المللی
 • وجود دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فراوان با برنامه آموزشی متعدد به زبان انگلیسی ( این موضوع انتخاب رشته و دانشگاه را برای متقاضیان راحت می سازد)
 • تجربه تحصیل و زندگی با کیفیت در یکی از بهترین کشورهای دنیا
 • آب و هوای معتدل و بسیار خوب کشور انگلیس
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی در انگلستان به منظور تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی
 • اجازه همراهی اعضای خانواد متقاضی (همسر و فرزندان زیر 18 سال) از ابتدای دوره تحصیلی با امکان اخذ اجازه کار رسمی و تمام وقت برای همسر متقاضی
 • امکان تحصیل فرزندان متقاضی با هزینه های ناچیز و حتی نزدیک به رایگان در مدارس دولتی پیشرفته این کشور
 • تجربه آشنایی با فرهنگ های مختلف از اقوام گوناگون در این کشور
 • پایین تر بودن هزینه های تحصیل پزشکی در انگلستان نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا و کانادا و استرالیا
 • امکان سفر به کشورهای اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی با ویزای انگلیس
 • بهره مندی از برترین سیستم های حمل و نقل داخلی و بین المللی دنیا
 • عدم وجود نژاد پرستی در این کشور به واسطه وجود قومیت های مختلف
 • وجود دانشگاه های متعدد حوزه پزشکی در انگلستان مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت
 • نزدیکتر بودن کشور انگلستان از نظر مسافت در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، کانادا و استرالیا و در نتیجه کاهش هزینه های رفت و آمد
 • بهره مندی دانشجویان رشته های علوم پزشکی در انگلستان از خدمات بیمه و بهداشت رایگان بعد از گذشت 6 ماه
 • بهبود مهارت های زبان انگلیسی متقاضیان به صورت اصولی در مهد زبان انگلیسی دنیا
پزشکی انگلستان

معایب تحصیل پزشکی در انگلستان

معایب تحصیل پزشکی در انگلستان بایستی در کنار مزایای تحصیل پزشکی در این کشور به صورت آگاهانه و دقیق در نظر گرفته شده تا متقاضی در این کشور دچار چالش های مختلف که اغلب روحی و فکری بوده نشود. از اولین و مهمترین معایب تحصیل پزشکی در انگلستان می توان بالا بودن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور و به طور کلی سایر کشورهای انگلیسی زبان در مقایسه با برخی کشورهای اروپایی را نام برد. با اینکه در این کشور نیز دانشجویان اجازه کار دانشجویی دارند اما هم هزینه شهریه تحصیلی دانشگاه و هم هزینه زندگی و هم نرخ تبدیل ارز این کشور آن قدر بالاست که ممکن است همه افراد قادر به تامین تمکن مالی لازم برای تحصیل در انگلستان نشوند. به ویژه که تحصیل در رشته های پزشکی در انگلستان مثل اغلب کشورهای دنیا هم طولانی تر از رشته های غیر پزشکی بوده و هم شهریه تحصیلی دانشگاه های این رشته ها بیشتر است.

چرا که به هزینه های تحصیل و زندگی برای رشته های پزشکی در انگلستان بایستی هزینه های تحصیل و زندگی دوره های A-Level یا Foundation را نیز اضافه کرد. از معایب دیگر تحصیل پزشکی در این کشور می توان به گذراندن دوره های پیش پزشکی و کسب نمره قبولی لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی اشاره نمود. با اینکه این دوره ها و آزمون ها در اغلب کشورهای دنیا وجود دارد اما رقابت بالا در کنار محدودیت سنی در انگلیس باعث می شود فقط متقاضیان مستعد و کوشا بتوانند از این مرحله عبور کنند. در نتیجه اصطلاحا شانس قبولی در آزمون های UKCAT و یا BMAT نسبت به آزمون های ورودی پزشکی بعضی از کشورها پایین تر بوده و متقاضی بایستی تلاش دوچندانی بدین منظور ارائه نماید. از دیگر معایب تحصیل پزشکی در انگلستان می توان به لزوم ارائه مدرک زبان معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس و یا معادل آن اشاره نمود. از سایر معایب تحصیل پزشکی در انگلستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• رو به رو شدن با فرهنگ، آداب و رسوم جدید در این کشور
• دور بودن از خانواده و دوستان و تحمل غربت، تنهایی و دلتنگی
• خونسرد بودن شهروندان انگلیسی
• وجود خانه های بسیار کوچک در این کشور
• مشکل بودن یافتن شغل پاره وقت و غیر تخصصی در این کشور
• مالیات های سنگین وضع شده در این کشور

نتیجه گیری

پزشکی در انگلستان از جنبه های مختلف در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته و آخرین اطلاعات موجود در این حوزه برای علاقه مندان گردآوری شده است. مواردی مانند شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان، چگونگی پذیرش تحصیلی پزشکی در انگلستان، هزینه ها و بورسیه های موجود برای تحصیل پزشکی در انگلستان، شرایط کار و مهاجرت پزشکان به انگلستان و مزایا و معایب تحصیل پزشکی در انگلستان به طور کامل تحلیل و ارزیابی شد. مانند اکثر کشورهای پیشرفته دنیا به منظور تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور نیز گذراندن دوره های پیش پزشکی (A-Level یا Foundation) و شرکت و قبولی در آزمون های پذیرش پزشکی در انگلستان مانند UKCAT یا BMAT برای ورود به دانشگاه های پزشکی لازم است. نظام آموزشی انگلستان یکی از اولین و پیشروترین نظام های آموزشی دنیا بوده که تحصیل در این کشور و اخذ مدرک دانشگاه های پیشرفته آن از اعتبار بالایی در مجامع علمی سرتاسر دنیا برخوردار می باشد.

پزشکی در انگلستان

مزیت دیگر تحصیل پزشکی در انگلستان زبان رسمی این کشور بوده که به همین واسطه برنامه های متعددی به زبان انگلیسی ارائه شده و انتخاب رشته و دانشگاه برای متقاضی را تسهیل می نماید. اما از معایب تحصیل پزشکی در انگلستان می توان به بالا بودن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور اشاره کرد که در مقایسه با کیفیت دانشگاه ها و اعتبار جهانی آن ها چندان غیر معقول نمی باشد. در نهایت توصیه می شود متقاضیان گرامی پیش از هر گونه اقدامی با آگاهی کامل و در نظر گرفتن همه جوانب امر، اقدام به اخذ تصمیم مناسب نمایند. موسسه “آریانا اپلای” مفتخر است با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرتی، مشاورین متخصص و مجرب و دارا بودن 2 مجوز همزمان کاریابی بین المللی جهت اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو به خارج از کشور از وزارت علوم، همواره در انواع امور مهاجرتی خدمتگزار متقاضیان عزیز باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا