...
Search
Close this search box.
ویزای تحصیلی انگلستان
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت تحصیلی » ویزای تحصیلی انگلستان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان

UK student visa Conditions

شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان یکی از مسائلی بوده که به واسطه مزایای بسیار خوب تحصیل در انگلستان همواره مورد پرسش متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار داشته است. می توان گفت یکی از بهترین راه های مهاجرتی که شدنی تر، در بر گیرنده زمان کمتر و در نهایت منجر به نتایج بسیار خوبی برای متقاضیان امر مهاجرت گشته، راه مهاجرت تحصیلی می باشد. اما برای حضور در کشور انگلستان برای هر دوره تحصیلی افراد نیاز به اخذ ویزای تحصیلی انگلستان دارند.

در نتیجه کسب اطلاعات کافی در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان، مدارک مورد نیاز و قوانین وضع شده در این حوزه می تواند برای افراد متقاضی بسیار مثمر ثمر باشد. کشور انگلستان به خاطر داشتن نظام آموزشی یکپارچه و هوشمند، دانشگاه های با رنکینگ بسیار خوب و نیز امکانات آموزشی پژوهشی فراوان و زبان رسمی انگلیسی از ابتدا همیشه جزو محبوب ترین مقاصد دانش آموزان و دانشجویان بین المللی قرار داشته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره  تحصیل در انگلستان لطفا کلیک نمایید.

ویزای تحصیلی انگلستان

چرا تحصیل در انگلستان؟

به جز موارد گفته شده در مورد قدمت و اعتبار نظام آموزشی این کشور، اخذ ویزای تحصیلی انگلستان و گذراندن یک دوره تحصیلی در این کشور مزایای بسیاری داشته و می تواند تضمین کننده آینده درخشان و موفقیت افراد باشد. چرا که انگلستان در کنار آلمان به عنوان برترین قدرت های اقتصادی ناحیه اروپا شناخته شده و همواره جزو 10 کشور اول بزرگ اقتصادی دنیا قرار داشته است.

از سوی دیگر بسیاری از شرکت های معتبر در این کشور نمایندگی داشته و سیاست های اشتغال زایی مناسب این کشور باعث شده نرخ بیکاری در انگلیس کاهش یافته و از اقتصاد پایداری برخوردار شود. بنابراین متقاضیان مهاجرت تحصیلی می توانند با اخذ ویزای تحصیلی انگلستان و گذراندن یک دوره تحصیلی در این کشور از شانس بالایی برای یافتن شغل و اقامت پس از تحصیل برخوردار شوند. حتی در سال های اخیر به واسطه خروج این کشور از اتحادیه اروپا نیروهای کاری اروپایی باید از این کشور خارج شده و با دریافت ویزای کاری وارد شوند.

در نتیجه کشور انگلستان با یک خلا نیروی کار مواجه شده و باید نیروهای کاری مورد نیاز خود را از بین فارغ التحصیلان خود و یا سایر کشورها تامین نماید. بنابراین قطعا افرادی که یک دوره تحصیلی را در انگلستان گذرانده باشند از شانس خوبی برای یافتن شغل و اقامت دائم این کشور برخوردار خواهند بود. به همین واسطه مصوب شده کسانی که از سال تحصیلی 2021-2020 با ویزای تحصیلی انگلستان وارد این کشور شده و یک دوره تحصیلی را بگذرانند، ویزای آن ها برای جستجوی کار از 2 ماه تا 2 سال قابل تمدید خواهد بود.

برای آشنائی با شرایط تحصیل در رشته هوا فضا در انگلستان لطفا کلیک نمایید. 

انواع ویزای تحصیلی انگلستان

انواع ویزای تحصیلی انگلستان به طور کلی بر اساس مدت زمان و نوع مقطع تحصیلی افراد دسته بندی می شود. ویزای تحصیلی انگلستان که خود با نام ویزای Tier 4 انگلیس شناخته می شود را می توان در 3 دسته کلی جای داد. اگر سن فرد متقاضی زیر 16 سال بوده (بین 4 تا 16 سال) و هدف گذراندن دوره تحصیلی در مدارس انگلیس باشد، ویزای دانش آموزی یا ویزای کودکان (Tier 4 Child study visa) به فرد تعلق می گیرد. از شرایط ویزای دانش آموزی انگلستان این است که متقاضی می تواند یکی از والدین را به همراه خود در این کشور داشته باشد. از دیگر ویژگی های این نوع ویزا این است که متقاضی برای دریافت آن نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نخواهد داشت اما برای ویزای تحصیلی عمومی ویژه مقطع دانشگاهی و بالاتر، افراد ملزم به ارئه مدرک زبان بر اساس مقطع تحصیلی خواهند بود.

ویزای تحصیلی انگلستان

در صورتی که سن فرد بالای 16 سال باشد و هدف گذراندن یک دوره تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی تحصیلات عالیه کشور انگلستان بوده، ویزای تحصیلی عمومی (Tier 4 General study visa) برای این متقاضی مورد نیاز خواهد بود. این نوع ویزای تحصیلی انگلستان برای دارندگان مدرک دیپلم وبالاتر و به منظور تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صادر شده و معمولا تا هنگام اتمام دوره تحصیلی مورد نظر دارای اعتبار می باشد.

دارندگان این نوع ویزای تحصیلی انگلستان این اجازه را دارند تا حدود 1 ماه پیش از شروع ترم تحصیلی مورد نظر در این کشور حضور داشته باشند. در نهایت ممکن است برخی افراد مایل به گذراندن یک دوره تحصیلی کوتاه مدت (کمتر از 6 ماه) مانند دوره های کالج زبان در این کشور باشند که در این صورت می توانند برای ویزای کوتاه مدت تحصیلی (Tier 4 Short term study visa) انگلستان اقدام نمایند. دارندگان این نوع ویزای تحصیلی انگلستان مجوز ورود به این کشور از 7 روز پیش از شروع دوره مورد نظر را خواهند داشت. در جدول زیر به صورت خلاصه انواع ویزای تحصیلی انگلستان آورده شده است :

ردیفانواع ویزای تحصیلی انگلستان (Tier 4) دوره تحصیلی مربوطه مدت زمان اعتبار ویزا
1ویزای تحصیلی دانش آموزیاز پیش دبستانی تا دانشگاه یک ساله و قابل تمدید
2ویزای تحصیلی عمومی مقاطع مختلف دانشگاهیبیشتر از 6 ماه تا پایان دوره تحصیلی
3ویزای تحصیلی کوتاه مدتدوره های کوتاه مدت (آموزش زبان)کمتر از 6 ماه تا پایان دوره آموزشی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی انگلستان

مراحل اخذ ویزای تحصیلی انگلستان چیست؟ چگونه ویزای تحصیلی انگلیس بگیریم؟ معمولا این موراد جزو مهمترین سوالاتی است که ذهن متقاضیان تحصیل در انگلستان را به خود مشغول می سازد. می توان گفت به صورت کلی 2 مرحله اصلی برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان باید در نظر گرفته شود.

قدم اول گرفتن نامه رسمی پذیرش تحصیلی (Confirmation of Acceptance of Studies) معروف به CAS بوده که به عنوان مرحله اصلی دریافت ویزای تحصیلی انگلستان به شمار می آید. جهت اخذ نامه رسمی پذیرش تحصیلی متقاضیان باید بر اساس مقطع، رشته و پیش نیازهای مدرسه، دانشگاه یا موسسه آموزشی بهترین گزینه را انتخاب نموده و پس از واریز مبلغی به عنوان شهریه ترم اول و یا پیش پرداخت نامه پذیرش تحصیلی را دریافت نمایند. در نتیجه یکی از مهمترین نکاتی که در دریافت ویزای تحصیلی انگلستان حائز اهمیت خواهد بود، میزان تمکن مالی افراد است.

ویزای تحصیلی انگلستان

گام بعدی مراجعه به سفارت این کشور و دریافت ویزای تحصیلی انگلستان خواهد بود. بدین منظور شخص باید ابتدا درخواست خود را به صورت آنلاین در آدرس (https://visas-immigration.service.gov.uk/apply-visa-type/tier4) ثبت نماید. ابتدا متقاضی می بایست یکی از انواع ویزاهای تحصیلی را برگزیده و کشور مبدا را که از آن می خواهد برای دریافت ویزا اقدام نموده، تعیین کند. پس از آن برای هر متقاضی یک حساب کاربری شخصی ایجاد شده و افراد می توانند تا زمان حضور در سفارت و انجام امور مربوط به اخذ ویزا، مراحل کار خود را از آن طریق پیگیری نمایند.

در نهایت پس از در دست داشتن نامه پذیرش تحصیلی از یک مدرسه و دانشگاه معتبر، پس از جمع آوری مدارک مورد نیاز و تعیین وقت، به سفارت کشور انگلیس مراجعه کنند. می توان گفت دریافت ویزای تحصیلی انگلستان دارای یک سیستم امتیاز بندی است بدین صورت که متقاضیان باید حداقل 40 امتیاز را کسب نمایند. مهمترین موارد برای کسب امتیاز داشتن نامه پذیرش تحصیلی (30 امتیاز) و ارائه تمکن مالی مورد نظر (10 امتیاز) خواهد بود.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان یکی از مهمترین نکات اخذ این ویزاست. چرا که معمولا بیشتر ریجکتی مربوط به ویزای تحصیلی انگلستان به واسطه نقص در پرونده و عدم ارائه مدارک کافی می باشد. به این معنی که معمولا اگر فرد پذیرش تحصیلی را اخذ و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان بدون هیچ گونه نقصی ارائه نموده، مشکلی برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان نخواهد داشت. اما مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان را نیز می توان در 2 گروه کلی قرار داد.

در وهله اول مدارکی مورد نیاز است که فرد می بایست برای دریافت پذیرش تحصیلی ارائه دهد. این مدارک به صورت مستقیم وابسته به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه مورد تقاضای فرد خواهد بود. به عنوان مثال همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، معمولا برای مقاطع قبل از دانشگاه دانش زبان انگلیسی کفایت کرده و نیازی به ارائه مدرک زبان بین المللی نخواهد بود.
اما در صورتی که متقاضی بخواهد برای دوره های دانشگاهی و بالاتر به خصوص از دانشگاه های معتبر اقدام نماید، عموما ارائه مدرک زبان انگلیسی بین المللی مانند آیلتس (6 به بالا) و یا معادل آن ضروری است. البته برای مقطع کارشناسی در صورتی که افراد مدرک زبان آیلتس 5/5 و یا معادل آن را داشته باشند،

ویزای تحصیلی انگلستان

این امکان برای آن ها مهیاست تا با گذراندن یک دوره پیش نیاز زبان انگلیسی، دوره تحصیلی خود را شروع کنند. حتی ممکن است دانشگاه هایی باشند که بتوان برای متقاضیان پذیرش مشروط به اخذ مدرک زبان انگلیسی اخذ نمود. اما از آنجایی که جنس موسسه “آریانا اپلای” مشاوره ای بوده و همواره سعی ما بر این است که بهترین و کم هزینه ترین راه ها را برای رسیدن به مقصد به مراجعان محترم خود معرفی نماییم، توصیه اکید این است که افراد به واسطه عدم از دست دادن زمان و هزینه های گزاف در انگلستان ترجیحا مدرک زبان را از کشور خود دریافت نمایند.

مگر اینکه متقاضی نسبت به سطح دانش زبانی خود اطمینان داشته و بتواند با کمترین هزینه در طول مدت زمان کوتاه مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه مورد نظر را اخذ نماید. به طور کلی می توان گفت مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی شامل موارد زیر بوده که متقاضی باید بر اساس ویژگی های خود و مقطع مورد نظر نسبت به تهیه و ارائه آن ها به سفارت اقدام نماید:

 • نامه پذیرش رسمی و معتبر بدون شرط از مدرسه، دانشگاه یا موسسات آموزش عالی (CAS)
 • پرینت فرم تکمیل شده تقاضای ویزای تحصیلی انگلستان از سایت مربوطه
 • گذرنامه جدید دارای حداقل 6 ماه اعتبار (بر اساس دوره تحصیلی) به همراه گذرنامه های قبلی در صورت وجود
 • پرینت حساب بانکی از6 ماه گذشته
 • گواهی تمکن مالی از بانک
 • ارائه اصل سند ازدواج با ترجمه رسمی (اگر متقاضی متاهل باشد)
 • رزرو هتل یا پانسیون دانشجویی در صورت نداشتن دعوتنامه از اقوام و دوستان
 • رضایت نامه و اطلاعات شخصی یکی از والدین و یا قیم
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت نیاز
 • دو قطعه عکس گذرنامه ای
 • گواهی معاینات پزشکی و بیومتریک
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • Study Plan در صورت نیاز (مخصوص مقاطع تحصیلات تکمیلی)
 • تاییدیه یک استاد راهنما (برای دوره های دکتری و بالاتر)
 • توصیه نامه اساتید در صورت نیاز (مخصوص مقاطع تحصیلات تکمیلی)البته باید این نکته را در نظر داشت برای اخذ پذیرش تحصیلی مدارک تحصیلی مقطع قبلی مانند ریز نمرات و خود مدرک تحصیلی به همراه معدل با ترجمه رسمی مورد نیاز خواهد بود.
ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلیس تضمینی

ویزای تحصیلی انگلیس تضمینی معمولا شعاری است که برخی از موسسات و افراد فرصت طلب برای جلب مشتری آن را وسیله رسیدن به اهداف خود قرار می دهند. در صورتی که هیچ فردی به جز آفیسر سفارت در مورد پذیرش و یا رد ویزای تحصیلی انگلستان نمی تواند نظر داده و یا تصمیم گیری نماید. بنابراین توصیه ما این است که متقاضیان محترم پیش از هرگونه اقدامی از صلاحیت و مجوزهای موسسات اینچنینی اطمینان حاصل نموده و حتما ضمانت های مورد نظر را از راه های مطمئن در قرار داد خود قید نمایند.

موسسه “آریانا اپلای” دارای مجوز رسمی از وزارت علوم برای اعزام دانشجو به خارج از کشور، با بیش از یک دهه سابقه درخشان در امور مهاجرتی پکیج های تحصیلی خود شامل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی را به صورت تضمینی ارائه می نماید. این تضمین به معنای دریافت صد در صدی ویزا نبوده و به این صورت است که اگر چنانچه به هر دلیل هر کدام از مراحل در صورت قصور موسسه با عدم موفقیت همراه شود، به جز مبلغ ناچیزی از قرارداد (شامل هزینه های اجرایی) مابقی مبلغ به صورت کامل به متقاضی محترم برگشت داده خواهد شد.

ویزای تحصیلی انگلستان بدون مدرک زبان

ویزای تحصیلی انگلستان بدون مدرک زبان مورد سوال بسیاری از متقاضیان تحصیل در انگلستان می باشد. معمولا یکی از شرایط و مدارک لازم برای تحصیل به عنوان دانشجوی بین المللی به خصوص در کشورهای پیشرفته و دانشگاه های معتبر دنیا، داشتن مدرک زبان معتبر و بین المللی می باشد. این موضوع در کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، کانادا، استرالیا و به ویژه انگلستان از اهمیت بالاتری نیز برخوردار است. معروف ترین آزمون ها و مدارک زبان بین المللی که در سطح دنیا وجود داشته و برگزار می شوند، آزمون های آیلتس و تافل هستند.

مدرک زبان تافل عموما بیشتر در کشورهای آمریکایی مانند کانادا و به ویژه آمریکا مد نظر قرار داشته و مدرک زبان آیلتس در اغلب کشورهای دنیا به خصوص کشورهای اروپایی از اقبال بیشتری بهره مند خواهد بود. می توان گفت یکی از مهم ترین موانعی که بیشتر متقاضیان تحصیل در خارج از کشور با آن رو به رو هستند، داشتن مدرک زبان معتبر بوده است. به ویژه متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی انگلستان به واسطه نظام آموزشی برتر و پیشرفته این کشور معمولا نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس می باشند. به همین دلیل برخی متقاضیان تحصیل در انگلستان به دنبال شرایط دریافت ویزای تحصیلی انگلستان بدون مدرک زبان هستند. آیا این امر امکان پذیر است؟ برای یافتن پاسخ با ما همراه باشید.

ویزای تحصیلی انگلستان

از آنجایی که زبان رسمی کشور انگلستان زبان انگلیسی بوده، تقریبا همه برنامه ها و دوره های تحصیلی در این کشور به این زبان ارائه می شود. در نتیجه بر اساس مقطع تحصیلی و دانشگاه یا رشته مورد نظر، داشتن سطحی از دانش زبان انگلیسی و یا تسلط به زبان انگلیسی با ارائه مدرک معتبر زبان بین المللی مانند آیلتس در اغلب موارد لازم است. به عنوان نمونه متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی برای تحصیل در مدارس انگلستان نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نداشته و مثلا برای تحصیل در مقطع دبیرستان داشتن سطح خوبی از دانش زبان انگلیسی کفایت می کند.

اما عموما برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی ارائه مدرک زبان در بیشتر دانشگاه های انگلیس الزامی است. به این صورت که برای تحصیل در مقطع کارشناسی انگلستان آیلتس 6 به بالا یا معادل آن، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انگلستان 5/6 به بالا یا معادل آن و تحصیل در مقطع دکتری انگلستان و بالاتر آیلتس 7 به بالا و یا معادل آن مورد نیاز خواهد بود. اما در مقطع کارشناسی در صورتی که فرد آیلتس 5/5 اخذ نموده می تواند به شرکت در دوره پیش نیاز زبان انگلیسی و گذراندن آن در دانشگاه مربوطه دوره تحصیلی خود را آغاز کند.

ارزیابی تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان

برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی نیز در انگلستان وجود دارند که امکان ارائه پذیرش تحصیلی مشروط (Conditional) را برای متقاضیان تحصیل در انگلستان فراهم می کنند. البته از آنجایی که ماهیت موسسه “آریانا اپلای” مشاوره ای بوده و همواره قصد دارد بهترین و کم هزینه ترین راه ها به مراجعین محترم خود پیشنهاد داده، توصیه می کنیم متقاضیان تحصیل در انگلستان در صورت نیاز به ارائه مدرک زبان معتبر بین المللی برای اخذ پذیرش تحصیلی، آن را در کشور خود اخذ نمایند. چرا که پذیرش مشروط تحصیلی با ریسک از دست دادن زمان و هزینه های زندگی در انگلستان همراه بوده و ممکن است فرد نتواند در گرفتن مدرک زبان موفق عمل نماید.

مگر افرادی که از سطح بالایی از دانش زبان برخوردارند و اصطلاحا از قبولی در آزمون و گرفتن نمره مورد نیاز زبان توسط خود مطمئن هستند. همچنین تعداد محدودی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی انگلستان شرایط ادامه تحصیل بدون نیاز به ارائه مدرک زبان را فراهم کرده اند. البته سطح دانش زبان انگلیسی متقاضیان تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان بر اساس پارامترها و فاکتورهای دیگری مورد بررسی قرار خواهد گرفت که افراد باید میزان دانش و سطح تسلط خود به زبان انگلیسی را از این راه ها اثبات نمایند. مثلا ممکن است مصاحبه آنلاین یا بررسی سوابق تحصیلی فرد به زبان انگلیسی در مورد این دسته از متقاضیان صورت پذیرد.

ویزای تحصیلی انگلستان

برخی از دانشگاه ها در کشور انگلستان سطح دانش زبان انگلیسی متقاضی تحصیل در آن دانشگاه را به واسطه نمرات اخذ شده در مقطع متوسطه مورد بررسی قرار می دهند. به عنوان مثال دانش آموزانی که در سال های پایانی تحصیل مقطع متوسطه در درس زبان انگلیسی نمره 60 و بالاتر اخذ نموده باشند، می توانند مجوز تحصیل در برخی دانشگاه های انگلستان را دریافت نمایند. در این روش عموما نمره زبان آخرین سال تحصیلی پیش از ورود به دانشگاه مد نظر قرار می گیرد.

همچنین اگر فردی دوره های تحصیلی پیش از دانشگاه خود را در مدارسی گذرانده باشد که ارائه همه برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی بوده و وی در اغلب دروس موفق به اخذ نمرات عالی شده، می تواند با نظر مسئولان پذیرش بعضی از دانشگاه ها بدون ارائه مدرک زبان معتبر بین المللی در آن دانشگاه مشغول به تحصیل شود. برخی از دانشگاه های انگلستان که در رشته های خاص امکان تحصیل بدون مدرک زبان در آن ها فراهم بوده، شامل موارد زیر می باشند:

 • دانشگاه شهر بیرمنگام
 • دانشگاه بریستول
 • دانشگاه هالام شفیلد
 • دانشگاه نورثامبریا
 • دانشگاه بولتون
 • دانشگاه رابرت گوردون

مقاطع تحصیلی در انگلستان

مقاطع تحصیلی در انگلستان بر اساس معیارهای مختلفی قابل تقسیم بندی هستند. همان طور که گفته شد نظام آموزشی انگلستان را می توان با قدمت ترین نظام آموزشی دنیا دانسته و همواره در کنار نظام آموزشی آمریکا به عنوان برترین نظام های آموزشی جهان شناخته می شوند. مثلا هرساله در رده بندی برترین دانشگاه های دنیا که توسط سایت های معتبر منتشر شده، انگلستان در کنار آمریکا بیشترین تعداد دانشگاه با رتبه زیر 100 را به خود اختصاص داده و حدود 20 دانشگاه و موسسه آموزشی انگلستان در این رتبه ها جای دارند.

این مورد در کنار شرایط اقتصادی نسبتا پایدار، اشتغال و بازار کار این کشور به همراه زبان انگلیسی که زبان رسمی این کشور و زبان دوم بسیاری از کشورهای جهان می باشد، باعث شده علاقه مندان زیادی برای تحصیل در انگلستان ابراز تمایل نمایند. در نتیجه خیلی از افراد مایلند در مورد مقاطع تحصیلی در انگلستان آگاهی داشته باشند. در یک نگاه مقاطع تحصیلی در انگلستان در جدول زیر قابل مشاهده بوده و در ادامه به بررسی کامل این مقاطع و جزئیات آن ها خواهیم پرداخت.

ردیفمقطع تحصیلیبازه سنیطول دوره
1پیش دبستانی3 الی 5 سالگی2 سال
2دبستان5 الی 11 سالگی6 سال
3دبیرستان11 تا 16 سالگی5 سال
4دوره A-Level16 تا 18 سالگی2 سال
4دوره Foundationبالای 17 سالگی1 سال
5دوره های دانشگاهیبالای 18 سالبر اساس مقطع تحصیلی

مقاطع تحصیلی پیش از دانشگاه

تحصیل در انگلستان از مقطع پیش دبستانی و سن 3 سالگی آغاز می شود. افراد باید در این کشور از 3 سالگی تا 16 سالگی تحصیل نمایند. معمولا دوره پیش دبستانی 2 سال به طول می انجامد. بعد از سپری کردن دوره پیش دبستانی، کودکان به مدت 6 سال می بایست مقطع تحصیلی دبستان را با موفقیت پشت سر بگذرانند. در مرحله بعد دوره تحصیلی دبیرستان قرار داشته که در آن دانش آموزان یک پروسه 5 ساله را پشت سر خواهند گذاشت.

در سال های پایانی مقطع متوسطه (دهم و یازدهم) در سنین 14 تا 16 سالگی دانش آموزان باید برای اخذ مدرک General Certificate of Secondary Education (GCSE) یا همان گواهی عمومی آموزش متوسطه اقدام نمایند. می توان گفت سال آخر دوره متوسطه مهمترین سال دوره های تحصیلی پیش از دانشگاه خواهد بود. پس از آن به منظور تحصیل در رشته های دانشگاهی و به خصوص پزشکی دانش آموزان بایستی دوره تحصیلی 2 ساله A-Level را با موفقیت بگذرانند.

ویزای تحصیلی انگلستان-مقاطع تحصیلی پیش از دانشگاه

در این دوره آموزش ها و امتحاناتی در چند موضوع اصلی و پایه برای دانش آموزان ارئه می شود که افراد می توانند بر اساس رشته در نظر گرفته شده برای تحصیل در دانشگاه برخی از آن ها را انتخاب نمایند. سطح علمی این دوره ها در جهان منحصر به فرد بوده و معمولا معادل سال اول کارشناسی در بسیاری از کشورهای جهان در نظر گرفته می شود. پس از این مرحله دانش آموزان برای رویارویی با تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا آماده شده و می توانند بر اساس نمرات کسب شده وارد دانشگاه و رشته مورد نظر خود شوند.

دوره دیگری با نام Foundation نیز مشابه دوره A-Level برای آماده سازی دانش آموزان به منظور ورود به برترین دانشگاه های انگلستان وجود دارد. مدت زمان این دوره یک سال و در بر گیرنده سه ترم تحصیلی چهار ماهه بوده که سپتامبر و ژانویه هر سال آغاز می گردد. تفاوت های دوره Foundation با دوره A-Level در سطح تحصیلات مقطع متوسطه و سن متقاضی خلاصه می شود.

متقاضی باید برای شرکت در دوره Foundation حداقل 17 سال تمام، دیپلم سه ساله متوسطه و مدرک زبان آیلتس 5 و بالاتر یا معادل آن داشته باشد. معمولا در ترم های اول و دوم دروسی مانند زبان انگلیسی و علوم کامپیوتر ارائه شده و ترم سوم شامل چهار عنوان از دروس تخصصی بر اساس رشته تحصیلی مدنظر دانش آموز در دانشگاه خواهد بود.

پس از قبولی در آزمون های پایان دوره متقاضیانی که موفق به کسب حد نصاب های لازم شده باشند مجوز ورود به دانشگاه های انگلستان را دریافت خواهند نمود. دوره های تحصیلی در دانشگاه های انگلستان کوتاه تر از سایر کشورهای جهان بوده و به خصوص در مقطع کارشناسی ارشد اصطلاحا نصف کشورهای دیگر دنیاست. در ادامه به بررسی مقاطع مختلف تحصیلی در دوره های پس از دبیرستان و دانشگاه ها خواهیم پرداخت.

مقطع تحصیلی کارشناسی در انگلستان

مقطع کارشناسی در کشور انگلستان یک دوره 3 ساله بوده با وجود اینکه در بیشتر کشورهای دنیا این پروسه حداقل 4 ساله خواهد بود. در نتیجه در کنار سایر مزایای تحصیل در انگلستان این موضوع از نظر صرفه جویی در هزینه های تحصیلی بسیار مورد توجه علاقه مندان ویزای تحصیلی انگلستان قرار می گیرد.

ویزای تحصیلی انگلستان-مقطع تحصیلی کارشناسی در انگلستان

متقاضیان تحصیل دوره کارشناسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معمولا باید دارای مدرک دیپلم 12 ساله پیش از دانشگاه مورد تایید این کشور بوده و همچنین مدرک زبان معتبر بین المللی آیلتس با نمره 5/5 و بالاتر و یا معادل آن و گواهی تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع، ارائه نمایند. اما همان طور که قبلا اشاره شد در برخی دانشگاه با داشتن مدرک آیلتس 5 و بالاتر یا معادل آن اجازه تحصیل با گذراندن پیش نیاز دروس انگلیسی امکان پذیر خواهد بود. نکته دیگری که باید متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی انگلستان در نظر داشته باشند، عدم اجازه بردن همراه در این مقطع می باشد.

بیش از صدها برنامه آموزشی در انواع دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پیشرفته کشور انگلستان، در برگیرنده حوزه های مختلف علمی موجود بوده که از این منظر دانش آموزان انتخاب گسترده ای بر اساس علاقه، مهارت و بازار کار رشته مورد نظر خود خواهند داشت. در نتیجه یکی از مهمترین مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور انگلستان بهره مندی از دوره های مختلف و متعدد در رشته های گوناگون به زبان انگلیسی به شمار آمده چرا که در اکثر کشورهای دنیا برنامه های مقطع تحصیلی کارشناسی به زبان همان کشور ارائه می شود.

اما مقطع تحصیلی کارشناسی در انگلستان چه حوزه هایی از علوم مختلف و رشته های زیر مجموعه آن را در بر می گیرد؟ متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید بدانند به صورت کلی برنامه های آموزشی در این دوره به چهار گروه تقسیم می شود:

 • لیسانس مهندسی (.B.Eng) یا Bachelor of Engineering
 • لیسانس علوم (.B.Sc) یا Bachelor of Science
 • لیسانس هنر (BA) یا Bachelor of Arts
 • لیسانس آموزش (B.Ed.) یا Bachelor of Education

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در انگلستان

مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان را می توان از منظرهای گوناگون به عنوان یکی از بهترین راه ها برای ورود به یک کشور سطح بالای انگلیسی زبان و ساختن آینده ای درخشان و توام با موفقیت عنوان کرد. همان طور که اشاره شد دوره های تحصیلی در انگلستان کوتاه تر از اغلب کشورهای دنیاست و این ویژگی در مقطع کارشناسی ارشد انگلستان بسیار برجسته تر است. چرا که بر خلاف اکثر کشورهای دنیا که معمولا دوره تحصیلی کارشناسی ارشد 2 ساله بوده، مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان 1 سال به طول انجامیده و به همین دلیل بسیاری از متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان در این گروه قرار دارند.

ویزای تحصیلی انگلستان

به واسطه نظام آموزشی بی نظیر این کشور و اعتبار دانشگاه های انگلیس در سطح بین المللی، افرادی که موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در انگلستان شوند، از شانس بسیار خوبی برای یافتن شغل در این کشور و یا سایر کشورهای پیشرفته دنیا برخوردار شده و با حصول درآمد بسیار امکان ساختن آینده ای روشن برای خود و فرزندان و کسب اقامت دائم این کشورها را خواهند داشت.

متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان برای حضور در مقطع کارشناسی ارشد باید دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مورد تایید این کشور بوده و مدرک زبان معتبر بین المللی مانند آیلتس با نمره حداقل 6 و بالاتر یا معادل آن را ارائه نموده و تمکن مالی لازم برای گذرندان دوره تحصیلی مورد نظر خود را فراهم کنند. اما افرادی که مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 5/5 و معادل آن را داشته باشند، می توانند با گذراندن دوره های Pre-master یا Pre-sessional که معمولا با مدت زمان 6 ماهه ارائه شده، دوره تحصیلی اصلی خود در مقطع فوق لیسانس را آغاز نمایند.

از دیگر مزایای بسیار مهم متقاضیان تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان در صورت اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی انگلستان، اجازه بردن همراه (همسر و فرزندان زیر 18 سال) از ابتدای ورود به این کشور می باشد. حتی ویزایی که موسسه “آریانا اپلای” در این شرایط برای همراه فرد اصلی پرونده اخذ می نماید، ویزای با اجازه کار (Work Permit) بوده، به طوری که همراه فرد اجازه کار رسمی و تمام وقت داشته و می تواند در تامین بخش مهمی از هزینه ها نقش آفرینی نماید. پر واضح است که یافتن شغل در کشورهای پیشرفته دنیا بر اساس تخصص، دانش، تجربه و سطح دانش زبان رسمی کشور مورد نظر بوده و کاملا به خود شخص بستگی خواهد داشت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روش های اقامت در انگلستان لطفا کلیک نمایید.

مقطع تحصیلی دکتری در انگلستان

مقطع تحصیلی دکتری در انگلستان به مانند بیشتر کشورهای دنیا بیشتر شامل پروژه های تحقیقاتی شده و معمولا با دریافت بورسیه و حق الزحمه همراه است. بنابراین متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان برای حضور در مقطع دکتری مانند همه کشورهای درجه یک و دانشگاه های معتبرشان، باید از رزومه علمی قوی و سطح زبان بسیار خوب برخوردار باشند.

به ویژه آن دسته از متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان که برای تحصیل در مقطع دکتری در جستجوی بورسیه و فاند هستند، حتما باید از شرایطی مانند معدل سطح الف (بالای 17)، داشتن چند مقاله معتبر در ژورنال های بین المللی ISI، نگارش و تالیف کتاب، ثبت اختراع و انجام طرح های پژوهشی برخوردار باشند. علاوه بر این موارد نکته ای که در اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری و بالاتر بسیار اثر گذار است، داشتن ارتباط پویا و سازنده با یک استاد راهنما (Supervisor) و یا شرکت در مصاحبه علمی و جلب نظر اساتید مربوطه می باشد.

ویزای تحصیلی انگلستان

همچنین داشتن ایده جدید و یا پروپوزال قوی می تواند فاکتور تعیین کننده ای به شمار آید. طول مقطع تحصیلی دکتری در انگلستان نیز مانند سایر مقاطع کمتر از اغلب کشورهای دنیاست. جایی که مدت زمان این دوره در بسیاری از کشورها 4 الی 5 ساله بوده در حالی که به واسطه نظام آموزشی خاص موجود در انگلیس، طول این مقطع تحصیلی 5/2 الی 3 سال خواهد بود. همه افرادی که در انگلستان و یا سایر کشورهای دنیا مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ نموده و مورد تایید این کشور قرار گرفته باشد، امکان تحصیل در مقطع دکتری را دارا هستند. حداقل مدرک زبان لازم برای ارائه به منظور تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان آیلتس 5/6 تا 7 و بالاتر و یا معادل آن می باشد.

دوره های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

دوره های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان مانند همه کشورهای دنیا با دوره های غیر پزشکی از لحاظ گوناگونی فرق می کند. این موارد شامل هزینه های دوره تحصیلی، نحوه اخذ پذیرش تحصیلی و مدرک زبان انگلیسی معتبر می باشد. به صورت کلی به دلیل ارتباط مستقیم رشته های پزشکی با بهداشت و سلامت شهروندان در کشورهای مختلف، به ویژه در کشورهای پیشرفته دنیا حساسیت ها و سخت گیری های خاصی از ابتدای نحوه پذیرش و دوره تحصیلی رشته های پزشکی وجود دارد.

به عنوان نمونه در بیشتر کشورهای درجه یک دنیا عموما دوره ها و آزمون هایی با عنوان پیش پزشکی برگزار شده که شامل دروس اصلی این حوزه می شود. افرادی که بتوانند این دوره ها را با موفقیت پشت سر گذاشته اجازه تحصیل در رشته های پزشکی خواهند داشت. به ویژه متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی حتما باید سطح بالایی را در این دوره ها از خود نشان دهند.

ویزای تحصیلی انگلستان-دوره های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

کشور انگلیس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اتفاقا به واسطه نظام آموزشی پیشرفته و برتر ملزومات بیشتری در این حوزه در نظر گرفته است. بنابراین متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی انگلستان برای اخذ پذیرش تحصیلی جهت ورود به این کشور به منظور تحصیل در این رشته ها، می بایست ابتدا حتما دوره A-Level را با موفقیت بگذرانند. پس از این دوره بر اساس دانشگاه مورد نظر متقاضی، فرد باید در یکی از آزمون های UKCAT یا BMAT شرکت نموده و با اخذ نمره قبولی مجاز به تحصیل در رشته های پزشکی گردد.

آن دسته از متقاضیانی که مایل به گذرندان دوره A-Level برای تحصیل پزشکی در انگلستان هستند، حداقل باید دارای سن 16 سال تمام بوده و مدرک دوم دبیرستان را اخذ نموده باشند. اگر فرد در شرایط سنی زیر 17 سال قرار داشته باشد نیازی به ارائه مدرک بین المللی زبان انگلیسی نبوده و باید از دانش کافی زبان انگلیسی برخوردار باشد. متقاضیانی که سن آنها بالای 17 سال باشد می بایست مدرک زبان معتبر آیلتس با نمره حداقل 5/5 و یا معادل آن ارائه نمایند. محدوده سنی مجاز برای شرکت در دوره های A-Level نهایتا 21 الی 22 سال می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره پزشکی در انگلستان لطفا کلیک نمایید. 

دوره تحصیلی Pre-PhD در انگلستان

دوره تحصیلی Pre-PhD در انگلستان مخصوص کسانی است که مدرک کارشناسی ارشد داشته و متقاضی تحصیل در دوره دکتری در انگلستان یا هر جای دیگر دنیا هستند. مدت زمان این دوره نهایتا 6 ماهه بوده و در طول آن در موضوعاتی مانند پروپوزال نویسی و مقاله نویسی آموزش های بسیار مفیدی ارائه می گردد. به خصوص افرادی که تا قبل از آن تجربه نگارش پروپوزال، پایان نامه و مقاله را نداشته و خواهان ادامه تحصیل در مقطع دکتری باشند، می توانند اطلاعات بسیار مفیدی را در این دوره کسب نموده و دوره تحصیلی دکتری در انگلستان را به بهترین شکل ممکن بگذرانند.

ویزای تحصیلی انگلستان

متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان که خواهان گذراندن دوره تحصیلی دکتری در این کشور هستند مجوز کار پاره وقت یا دانشجویی به میزان 30 ساعت در هفته را داشته و این امکان برای آن ها مهیاست تا از این طریق بخش قابل توجهی از هزینه های خود را تامین نمایند. از این نظر حتی خود دوره دکتری می تواند مانند یک موقعیت کاری بوده و به وسیله ارتباط خوب و سازنده با اساتید، دانشجو می تواند این دوره را مانند یک شغل پشت سر بگذارد. مشابه مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در انگلستان، متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان نیز از ابتدا مجوز بردن همراه (همسر و فرزندان زیر 18 سال) را داشته و همسر فرد نیز اجازه کار رسمی و تمام وقت را خواهد داشت. فرزندان متقاضی نیز می توانند از نظام آموزشی بی نظیر انگلستان بهره مند شده و در آن به تحصیل بپردازند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی لطفا کلیک نمایید. 

ویزای دانشجویی انگلستان

ویزای دانشجویی انگلستان همان گونه که قبلا اشاره شد به ویزای آن دسته از متقاضیان تحصیل در انگلستان گفته می شود که معمولا بالاتر از 18 سال سن داشته و قصد تحصیل در دوره های دانشگاهی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را دارند. عموما متقاضیان باید پیش از شروع دوره تحصیلی خود برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمایند. توصیه می شود به واسطه زمان بر بودن فرایند صدور ویزا افراد حداقل 3 تا 6 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی خود اقدام به اخذ ویزای دانشجویی انگلستان نمایند.

به صورت کلی واکسیناسیون جزو الزامات اخذ ویزای دانشجویی نبوده ولی این احتمال وجود دارد که این موضوع جزو شرایط اساسی بعضی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باشد. در برخی موارد بر اساس اینکه فرد متقاضی از کدام کشور برای ویزای دانشجویی اقدام نموده، این احتمال وجود دارد که اموری مانند آزمایش های پزشکی، اسکن قفسه سینه و … صورت پذیرد.

ویزای تحصیلی انگلستان

مهمترین مواردی که برای اخذ ویزای دانشجویی انگلستان بر اساس رشته تحصیلی مورد نیاز است عبارت اند از:

 • مدارک شخصی (شناسنامه و کارت ملی و گذرنامه)
 • مدارک تحصیلی مقطع قبلی به صورت ترجمه شده
 • ریز نمرات مقطع قبلی
 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه یا موسسه آموزشی
 • تسلط به زبان انگلیسی به اندازه کافی و یا ارائه مدرک زبان معتبر در صورت نیاز
 • ارائه گواهی تمکن مالی از بانک های مورد تایید حداقل به میزان تامین هزینه های تحصیل و زندگی سال اول
 • گواهی تاییدیه سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه

ویزای همراه دانشجویی انگلستان

ویزای همراه دانشجویی انگلستان یکی از سوالاتی است که همواره در ذهن مخاطبان ویزای تحصیلی انگلستان جهت اقامت با اعضای خانواده در این کشور، نقش می بندد. به خصوص همراهی والدین با دانش آموزان در ویزای دانش آموزی و همراهی نامزد، همسر و فرزندان در ویزاهای دانشجویی اهمیت ویژه ای برای متقاضیان دارد. در این مورد شرایط برای دو نوع ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی متفاوت است.

در ویزای دانش آموزی انگلستان معمولا یکی از والدین تا سن 13 سالگی می تواند دانش آموز را همراهی نموده و فرد دیگر با اخذ ویزای توریستی به این کشور رفت و آمد نماید. اما همراه دانش آموز اجازه کار رسمی نداشته و هنگام ارائه تمکن مالی باید هزینه های زندگی همراه نیز در نظر گرفته شود. اما در مورد ویزای همراه دانشجویی انگلستان شرایط بر اساس مقطع تحصیلی افراد متفاوت خواهد بود.

ویزای تحصیلی انگلستان

متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان باید به این نکته توجه نمایند که در مقطع کارشناسی فرد اجازه بردن همراه به کشور انگلیس را نخواهد داشت. اما ویزای همراه دانشجویی برای متقاضیان تحصیل مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از ابتدا می تواند برای همسر و فرزندان فرد اصلی صادر گردد. موضوعی که واضح است اینکه در این صورت فرد باید تمکن مالی لازم برای صدور ویزای افراد همراه خود نیز ارائه نماید.

اما خبر خوش آن که ویزای همراه در کشور انگلستان با مجوز کار رسمی و تمام وقت بوده که در این صورت همراه فرد اصلی بر اساس تخصص، دانش، تجربه و سطح دانش زبانی خود می تواند مشغول به کار شده و برخی از هزینه ها را تامین نماید. این موضوع خود یکی از مهمترین مزایای ویزای همراه دانشجویی انگلستان برای آن دسته از متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان به شمار آمده که در مقاطع بالاتر از کارشناسی مایل به گذرندان دوره تحصیلی خود بوده، متاهل و دارای خانواده هستند.

ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان

ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان معمولا به ویزای دانش آموزانی گفته می شود که زیر 12 سال سن داشته و متقاضی تحصیل در یکی از مدارس انگلستان هستند. از آنجایی که این دسته از متقاضیان حتما می بایست برای پیگیری امور خود یک سرپرست معرفی نمایند، ویزای گاردین انگلستان جهت همراهی یکی از والدین دانش آموز با وی در طول تحصیل معرفی شده است. بنا براین ویزای گاردین انگلستان مختص پدر یا مادر دانش آموزانی است که سن آن ها زیر 12 سال بوده و می خواهند در انگلستان تحصیل کنند.

ویزای تحصیلی انگلستان

فرد دیگر (پدر یا مادر) می تواند از آن ها دعوت نامه دریافت نموده و از طریق ویزای توریستی با آن ها دیدار داشته باشد. معمولا در این گونه موارد سخت گیری زیادی برای صدور ویزای توریستی صورت نمی گیرد. از ویژگی های این نوع ویزای تحصیلی انگلستان این است که خود کودک و حتی والدین وی نیازی به ارائه مدرک زبان نداشته و همراه کودک اجازه حق کار به صورت رسمی نخواهد داشت.

قطعا در این نوع ویزا هم تمکن مالی برای تحصیل و زندگی کودک و زندگی همراه وی مورد نیاز خواهد بود. البته در صورتی که والدین کودک به هر دلیلی نتوانند به عنوان سرپرست وی در کشور انگلیس حضور داشته باشند، می توانند فردی را که به وی اطمینان دارند به عنوان قیم فرزند خود معرفی نمایند. این فرد باید از امکانات مالی و شغل خوبی برخوردار بوده و بتواند پیگیر امور آموزشی و مدرسه مربوط به کودک باشد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان به همراه ویزای گاردین انگلستان 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان به همراه ویزای گاردین انگلستان حتما باید توسط دارالترجمه رسمی، ترجمه شده و به سفارت این کشور ارائه گردد. متقاضیان گرامی این نوع ویزای تحصیلی انگلستان باید این نکته را مد نظر داشته باشند که ویزای گاردین انگلستان صرفا برای والدین قانونی و رسمی کودک صادر شده و آن ها برای اخذ این ویزا و همراهی فرزندشان در این کشور هیچ گونه محدودیتی نخواهند نداشت.

ویزای تحصیلی انگلستان

معمولا طول فرآیند صدور ویزای گاردین انگلستان ویژه کودکان زیر 12 سال از 8 تا 10 ماه بوده است. بدین صورت که ابتدا برای کودک جهت ویزای تحصیلی انگلیس برای کودکان اقدام شده و پس از اخذ پذیرش تحصیلی برای یکی از والدین به منظور اخذ ویزای گاردین انگلستان می توان کارهای لازم را انجام داد. از مهمترین مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کودکان انگلیس و ویزای گاردین انگلستان می توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • مدرک تحصیلی سال قبل (کودک)
 • پذیرش مدرسه یا موسسه آموزشی (کودک)
 • پذیرش مدسه یا موسسه آموزشی (کودک)
 • مدارک شخصی مانند گذرنامه معتبر، شناسنامه و کارت ملی (کودک و یکی از والدین)
 • سند ازدواج (والدین)

هزینه تحصیل در انگلستان 

هزینه تحصیل در انگلستان یا همان تمکن مالی ویزای تحصیلی انگلیس کاملا به مقطع تحصیلی، دانشگاه مورد نظر، رشته انتخابی، شهر محل سکونت و سبک زندگی فرد متقاضی بستگی خواهد داشت. به طور کلی می توان هزینه تحصیل در انگلستان را به دو گروه مقاطع قبل از دانشگاه و بعد از ورود به دانشگاه تقسیم نمود. مدارس در انگلستان مانند بیشتر کشورهای دنیا به 2 گروه عمده مدارس دولتی یا عمومی و مدارس خصوصی تقسیم بندی می شوند. البته متقاضیان ویزای تحصیل در انگلستان برای تحصیل در مدارس این کشور باید این نکته را مدنظر داشته باشند که مدارس دولتی یا عمومی انگلیس ظرفیت محدودی برای پذیرش دانش آموزان بین المللی داشته و تعدادی از مدارس عمومی این کشور 20 تا 30 درصد ظرفیت خود را به این امر اختصاص می دهند.

ویزای تحصیلی انگلستان

بنابراین بیشتر دانش آموزان بین المللی می بایست برای تحصیل در انگلستان مدارس خصوصی را در نظر داشته و تمکن مالی لازم برای هزینه آن ها را ارائه نمایند. هزینه تحصیل در مدارس عمومی یا دولتی انگلستان از 11 تا 18 هزار پوند انگلستان به صورت سالیانه متفاوت بوده و این هزینه برای مدارس خصوصی انگلستان از 16 تا 30 هزار پوند انگلستان در هر سال متغیر خواهد بود. البته اگر یکی از والدین کودک ویزای دانشجویی انگلستان داشته باشند این امکان برای آن ها مهیاست تا فرزندشان در برخی مدارس انگلستان با هزینه بسیار ناچیز و یا حتی رایگان تحصیل نماید.

تمکن مالی ویزای دانشجویی انگلستان 

تمکن مالی ویزای دانشجویی انگلستان عبارت است از مجموع هزینه دوره تحصیلی مورد نظر فرد به همراه هزینه های زندگی متقاضی در این کشور. هزینه دوره های تحصیلی دانشگاهی در انگلستان با هزینه مدارس این کشور متفاوت بوده و ارتباط زیادی به دانشگاه مورد نظر و رشته انتخاب شده توسط متقاضی خواهد داشت. به طور کلی دوره های تحصیلی دانشگاهی در انگلستان از 7 یا 8 هزار پوند در سال شروع شده و بر اساس رشته و دانشگاه تغییر خواهد نمود. به عنوان مثال مانند اکثر کشورهای دنیا هزینه دوره های تحصیلی رشته های علوم پزشکی به خصوص در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بیشتر از سایر رشته ها خواهد بود. تا اینجای مطلب در مورد هزینه های تحصیل در انگلستان چه در مدارس و چه در دانشگاه های این کشور بررسی کامل صورت گرفت. اما برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان و تمکن مالی لازم برای این مورد، نکته دیگر مربوط به هزینه های زندگی در این کشور خواهد بود.

هزینه های زندگی در کشور انگلستان از 600 تا 1200 پوند در ماه متغیر بوده و ارتباط مستقیمی با شهر محل سکونت و سبک زندگی افراد خواهد داشت. قطعا وقتی افراد به صورت همراه و یا خانوادگی به صورت چند نفره در این کشور حضور داشته باشند، هزینه های زندگی چند برابر نخواهد شد. چرا که مانند اغلب کشورهای دنیا مهمترین هزینه زندگی در انگلیس هم به محل سکونت اختصاص داشته که بین افراد تقسیم می شود. نهایتا به ازای هر فرد علاوه بر فرد اصلی مبلغ 30 تا 40 درصد به مبلغ اشاره شده (600 تا 1200 پوند در ماه) اضافه خواهد شد.

از آنجایی که یکی از مهمترین عوامل موثر در صدور هر نوع ویزا مانند ویزای تحصیلی انگلستان ارائه تمکن مالی مورد نیاز برای حضور در کشور مقصد خواهد بود، متقاضیان تحصیل در انگلستان چه در مدارس و چه در دانشگاه ها باید حداقل هزینه تحصیل و زندگی سال اول خود را به صورت گواهی بانکی به سفارت این کشور ارائه نمایند. البته این مبلغ بلوکه نشده و بعد از اخذ ویزا متقاضیان اجازه استفاده از آن را خواهند داشت. همچنین دانشجویان با انجام کار دانشجویی به میزان 10 تا 30 ساعت در هفته و حداقل دستمزد 8 الی 12 پوند در هر ساعت و همراه آنان با داشتن ویزای با مجوز کار رسمی و فول تایم می توانند از این راه ها بخش زیادی از هزینه تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند.

ویزای تحصیلی انگلستان

مزایا ی تحصیل در انگلستان 

مزایای تحصیل در انگلستان یکی از مهمترین موضوعاتی است که می تواند کمک شایانی به متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی انگلستان برای تصمیم گیری در این موضوع نماید. واضح است که مزایای تحصیل در انگلستان بسیار بیشتر از معایب آن بوده و در صورت داشتن تمکن مالی لازم و یا اخذ بورسیه قطعا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل و زندگی کشور انگلیس خواهد بود. می توان گفت انگلیسی زبان بودن این کشور اولین و مهمترین مزیت تحصیل در انگلستان به شمار می رود.

چرا که از مهمترین مولفه ها برای حضور در بازار کار هر کشور توانایی برقراری ارتباط می باشد. از آنجایی که زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی شناخته شده و در بسیاری از کشورها به عنوان زبان دوم محسوب و آموزش داده می شود، بنابراین ارائه همه دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی و امکان ورود به بازار کار این کشور از این طریق را می توان اولین و مهمترین مزایای تحصیل در انگلستان دانست. از دیگر مزایای تحصیل در انگلستان موارد ذیل قابل بررسی هستند.

نظام آموزشی برتر، بی نظیر و دانشگاه های معتبر

نظام آموزشی انگلستان قدمتی طولانی به درازای یک قرن داشته و می توان گفت همه استانداردهای لازم برای یک نظام آموزشی پیشرفته را دارد. به گونه ای که امروزه بسیاری از کشورهای جهان از نظام آموزشی این کشور الگو می گیرند. نکته دیگر وجود مدارس و دانشگاه های بسیار معتبر با رنکینگ جهانی عالی در سطح دنیاست که مدارک تحصیلی آن ها در همه جای دنیا معتبر بوده و می تواند برای یافتن شغل و ادامه تحصیل بسیار موثر واقع شود. بیشترین تعداد دانشگاه های دارای رتبه زیر 100 در دنیا به همراه کشور آمریکا از مزایای ویزای تحصیلی انگلستان به شمار می آید.

ویزای تحصیلی انگلستان-نظام آموزشی برتر، بی نظیر و دانشگاه های معتبر

در این حوزه ارائه برنامه های متعدد آموزشی به زبان انگلیسی در دوره های دانشگاهی که در برگیرنده رشته های مختلف هستند می توانند علاقه ی بسیاری از افراد را تامین نماید. علاوه بر برنامه های آموزشی در حوزه رشته مربوطه، مهارت های دیگر بسیاری مانند تفکر انتقادی و خلاقانه، تجزیه و تحلیل مسائل و خواندن و تفکر مستقل که مورد نظر بسیاری از کارفرماها در سطح دنیاست، در دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور آموزش داده می شود.

امکان دریافت بورسیه، هزینه های تحصیل و زندگی

امکان دریافت بورسیه برای تامین قسمتی یا همه هزینه های تحصیل و زندگی در انگلیس، از دیگر مزایای تحصیل در انگلستان به شمار می رود. از آنجایی که تامین هزینه های تحصیل و زندگی در خارج از کشور همواره مشکل و دغدغه بسیاری از افراد بوده، در نتیجه می توان با ایجاد رزومه علمی قوی، مدرک زبان معتبر و آگاهی های لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمود. در کشور انگلیس بورسیه های تحصیلی متفاوتی توسط دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و برخی سازمان های دولتی با شرایط و ضوابط خاص ارائه می گردد.

البته هزینه های تحصیل در انگلستان در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، استرالیا و کانادا به صرفه تر است. به عنوان مثال شهریه سالیانه برخی از دوره های آموزشی در آمریکا از 25 هزار دلار آمریکا شروع شده در حالی که دوره های مشابه در بیشتر موسسات آموزشی انگلستان از 7 یا 8 هزار پوند در سال شروع می شود. علاوه بر این نکته نظام آموزشی خاص این کشور که در آن دوره های تحصیلی در مقاطع دانشگاهی کوتاه تر و حتی نصف سایر کشورهای دنیاست، می تواند از نظر صرفه جویی درهزینه ها برای متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان بسیار موثر واقع شود. هزینه های زندگی نیز در مقایسه با استاندارهای زندگی و امکانات موجود نسبتا قابل قبول بوده و به خصوص در شهرهای کوچک می توان با کار دانشجویی و مدیریت هزینه ها آن ها را تامین نمود.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه مهاجرت به انگلستان مقاله تنظیم شده در این زمینه را مطالعه فرمایید.

همراهی سایر افراد خانواده

همراهی سایر افراد خانواده یکی از دیگر از مزایای مهم تحصیل در انگلستان است که اتفاقا دغدغه و مورد سوال بسیاری از خانواده ها و متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان می باشد. برای متقاضیان تحصیل انگلستان در مدارس این کشور، برای سنین 3 تا 13 سال، اجازه همراهی یک نفر از والدین دانش آموز صادر می شود. فرد دیگر نیز می تواند به واسطه دریافت دعوت نامه از آن ها با ویزای توریستی رفت و آمد داشته باشد. این موضوع می تواند نگرانی بسیاری از خانواده ها را بر طرف نموده تا آن ها بتوانند فرزند خود را در هنگام تحصیل همراهی نمایند. واضح است که در این صورت تمکن مالی مورد نیاز برای ارائه به سفارت شامل هزینه های زندگی همراه نیز خواهد شد.

ویزای تحصیلی انگلستان

برای دانشجویان بالای 18 سال نیز امکان صدور ویزای همراه ویژه اعضای خانواده فرد (همسر و فرزندان زیر 18 سال) وجود دارد. البته معمولا در مقطع کارشناسی افراد شانس کمی برای همراهی دانشجو داشته و ممکن است بعد از یک ترم یا یک سال این موضوع محقق شود. اما در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر خانواده فرد اصلی از ابتدا می توانند به همراه وی در انگلیس حضور داشته باشند. در این روش نیز تمکن مالی لازم برای ارائه به سفارت بر اساس تعداد افراد متفاوت خواهد بود. تفاوتی که در ویزای همراه دانش آموزی و ویزای همراه دانشجویی انگلستان وجود دارد این نکته است که شخص همراه در ویزای دانش آموزی اجازه کار رسمی ندارد. اما این مجوز برای شخص همراه ویزای دانشجویی موجود بوده و علاوه بر دانشجو که خود اجازه کار پاره وقت دانشجویی داشته، همسر وی نیز می تواند بر اساس تخصص، دانش، تجربه و سطح زبان انگلیسی خود به صورت رسمی و تمام وقت مشغول به کار شده و از این طریق بخش اعظمی از هزینه های تحصیل و زندگی افراد تامین شود.

شرایط کار و اشتغال در انگلیس

شرایط کار و اشتغال در انگلیس یکی دیگر از مزایای تحصیل در انگلستان به حساب می آید. اقتصاد قدرتمند و نسبتا با ثبات این کشور موجب می شود که افرد از نظر کاری و شغلی امنیت نسبتا خوبی داشته باشند. این کشور در کنار آلمان قوی ترین اقتصاد های اروپا محسوب شده و انگلیس همواره جزو 10 اقتصاد بزرگ دنیا قرار داشته است. بسیاری از شرکت های معتبر دنیا به خصوص در حوزه های مالی و حسابداری، بیمه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات در این کشور نمایندگی داشته و فعالیت می نمایند. البته پیدا کردن شغل در کشورهای درجه یک دنیا مانند انگلیس کار بسیار سختی بوده و کاملا به تخصص، دانش، تجربه و سطح زبان انگلیسی فرد برای برقراری ارتباط بستگی دارد. بنابراین متقاضیان کار در این کشور باید شرایط خود را برای جلب نظر کارفرماها بهبود بخشند. یکی از این راه ها می تواند گذرندان یک دوره تحصیلی در انگلیس باشد.

بنابراین به خصوص برای افرادی که قصد مهاجرت به انگلستان را از روش تحصیلی دارند، قطعا گذراندن دوره تحصیلی کمک شایانی برای یافتن شغل در این کشور خواهد کرد. چرا که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، نیروهای کاری اتحادیه اروپا بایستی از این کشور خارج شده و با ویزای کار وارد آن شوند. در نتیجه این کشور با یک خلا نیروی کاری مواجه شده و مجبور است نیروهای کاری مورد نیاز خود را از بین فارغ التحصیلان خود و یا سایر کشورها تامین نماید. به همین واسطه اخیرا طرحی در این کشور مصوب شده با این مضمون که از سال تحصیلی 2021-2020 افرادی که یک دوره تحصیلی را در انگلستان بگذرانند، از 2 ماه تا 2 سال ویزای آن ها برای جستجوی کار تمدید خواهد شد. علاوه بر اینکه خود دانشجویان هم در دوران دانشجویی بر اساس مقطع تحصیلی و برنامه دروس خود از 10 تا 30 ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت را دارا هستند.

تجربه زندگی در انگلیس

تجربه زندگی در انگلیس یکی از لذتبخش ترین مزایای تحصیل در انگلستان بوده که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. گذراندن بهترین سال های عمر یک فرد در کشوری با فرهنگ های مختلف، عقاید و مذهب های گوناگون، مدرن و پیشرفته، برخوردار از کیفیت و استانداردهای بالای زندگی و دارای تفریحات و سرگرمی های فراوان و جذاب؛ قطعا می تواند بسیار خوشایند متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی انگلستان باشد. وجود اقوام گوناگون از کشورهای مختلف، موجب خواهد شد افراد امکان ملاقات و آموزش از فرهنگ های مختلف را داشته و بسیار بیشتر از آنکه در کشور خود تجربه کسب کنند؛ در این کشور خواهند آموخت. کشور انگلیس در حوزه برابری جنسیتی و ادیان و مذاهب جزو پیشروترین کشورهای دنیا بوده و نیز نرخ فقر و تنگدستی در این کشور بسیار پایین می باشد. علاوه بر آن می توان گفته همه هزینه های مراقبت های بهداشتی و پزشکی افراد در این کشور به وسیله دولت پرداخت می گردد.

ویزای تحصیلی انگلستان-تجربه زندگی در انگلیس

همچنین در این کشور و به خصوص شهر لندن کارهای مختلفی برای انجام دادن وجود دارد. بنابراین متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان از نظر تجربه های مختلف زندگی در اروپا و به ویژه کشور انگلیس و شهر لندن می توانند بیشترین بهره برداری را داشته باشند. از جمله تجارت که بسیار در لندن رونق داشته، وجود زندگی شبانه، سینما، تئاتر و گالری های مختلف هنری، کنسرتهای فراوان موسیقی، بازارهای آزاد مختلف با معتبرترین برندهای موجود در دنیا و کافه های متنوع که همه این موارد باعث خواهد شد فرد هیچ گاه از تحصیل در انگلستان خسته نشود. در پژوهش هایی که اخیرا در مورد کیفیت زندگی کشورهای مختلف جهان منتشر شده، کشور انگلیس رتبه پنجم را در میان همه کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است. کسب این مقام به واسطه دلایلی همچون هزینه های زندگی، تمیزی محیط و آب و هوای شهرها، میزان سرعت اینترنت و بسیاری از عوامل دیگر حاصل شده است. علاوه بر این موارد مطالعات مذکور گزارش می دهد حکومت انگلستان میزان زیادی از تولید ناخالص داخلی این کشور را برای تفریحات و فرهنگ شهروندان خود هزینه کرده است. بنابراین تجربه یک زندگی با کیفیت یکی از مزایای تحصیل در انگلستان محسوب خواهد شد.

امکان سفر به سایر کشورهای اروپایی

امکان سفر به سایر کشورهای اروپایی برای متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان نیز یکی از مزایای منحصر به فرد تحصیل در انگلستان محسوب می شود. تنها دارندگان ویزای کشور انگلیس اجازه سفر به کشورهای اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی را داشته و می توانند از سفر به این کشورها بهره مند شوند. همچنین شرایط فوق العاده سازمان حمل و نقل داخلی و بین المللی کشور انگلیس باعث می شود دارندگان ویزای تحصیلی انگلستان علاوه بر سفر با هزینه کم در خود کشور انگلستان، بتوانند با هزینه های نسبتا مناسب به سایر کشورهای اروپایی سفر نموده و در مدت زمان کوتاه به مقصد مورد نظر خود برسند. داشتن مسیر های متعدد دریایی، هوایی، زمینی با قطارهای سریع السیر از مزایای سیستم حمل و نقل کشور انگلیس می باشد. به عنوان مثال اگر دانشجویی در شهرهای لندن و منچستر تحصیل نموده و مایل باشد تعطیلات آخر هفته خود را در ایتالیا سپری کند، این امکان برای وی مهیاست تا با پروازهای مستقیم تقریبا 2 ساعته و هزینه حدود 30 تا 100 پوندی به هدف خود برسد.

معایب تحصیل در انگلستان

معایب تحصیل در انگلستان در کنار مزایای آن مانند هر موضوع دیگری بهتر است توسط متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان مد نظر قرار گرفته و آن ها با در نظر گرفتن شرایط شخصی و خانوادگی خود و هر نظر موضوع تحصیل در انگلستان، با آگاهی کامل نسبت به این امر اقدام نمایند. یکی از مهمترین موضوعات برای مهاجرت به خارج از کشور بحث هزینه بوده و از این نظر کشور انگلیس جزو کشورهای گران دنیا محسوب می شود. به خصوص افرادی که به دنبال تحصیل و زندگی در شهر لندن هستند باید این نکته را مد نظر قرار دهند. چرا که هزینه ها در شهر لندن بیشتر از هر نقطه از انگلیس بالا بوده و معمولا تامین آن ها کار دشواری خواهد بود. البته این هزینه ها در مقایسه با سطح کیفی زندگی و استانداردهای نظام آموزشی این کشور تا حدی معقول به نظر می رسد.

ویزای تحصیلی انگلستان

از معایب دیگر تحصیل در انگلستان مواجهه با فرهنگ، آداب و رسوم این کشور می باشد. مردم انگلیس اغلب به عنوان مردمی خونسرد شناخته شده و کمتر با غریبه ها به راحتی همراه می شوند. البته از آنجایی که در این کشور مهاجران فراوانی از اقصی نقاط دنیا حضور داشته، افراد تازه وارد می توانند با مهاجرین این کشورها ارتباط بر قرار کرده تا به تدریج فرهنگ، آداب و رسوم شهروندان انگلیسی را فرا بگیرند. مشکل دیگر وجود خانه های کوچک در کشور انگلیس می باشد. یافتن کار هم در انگلستان به خصوص برای افراد تازه وارد و بدون تخصص کار دشواری خواهد بود. در نهایت مالیات زیاد این کشور یکی از مواردی است که باعث شده بسیاری از افراد انگلیس را ترک نمایند. همچنین ممکن است آب و هوای این کشور به ویژه برای آن دسته افراد که پیش از این در مناطق گرمسیری سکونت داشته اند، غیر قابل تحمل باشد.

نتیجه گیری

در این مطلب، ویزای تحصیلی انگلستان از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. اشاره شد که کشور انگلیس به واسطه زبان رسمی این کشور که همان زبان انگلیسی بوده و همچنین داشتن اولین نظام آموزشی در دنیا که امروزه از امکانات، کیفیت و استاندارد بسیار بالایی برخوردار است، همواره مقصد مورد علاقه دانش آموزان و دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور بوده است. از مزایای تحصیل در انگلستان علاوه بر زبان انگلیسی و اعتبار دانشگاه ها و مدارک آن درعرصه بین المللی، می توان به بودن همراه در کنار فرد اصلی به ویژه در سنین 3 تا 13 سال و مقاطع بالاتر از کارشناسی اشاره نمود. این موضوع می تواند دغدغه بسیاری از والدین و افراد متاهل را بر طرف نماید.

شرایط، مدارک و هزینه های لازم برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان بر اساس نوع ویزا، ویژگی های شخصی و خانوادگی فرد، دانشگاه، موسسه آموزشی و رشته مورد نظر متفاوت خواهد بود. در نتیجه توصیه می شود متقاضیان تحصیل در انگلستان پیش از هر گونه اقدامی آگاهی های لازم و جامع را نسبت به این موضوع به دست آورده و با افراد دارای تجربه و آگاه مشورت نمایند. موسسه “آریانا اپلای” مفتخر است با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرتی، مشاورین متخصص و مجرب و دارا بودن 2 مجوز همزمان کاریابی بین المللی جهت اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو به خارج از کشور از وزارت علوم، همواره در انواع امور مهاجرتی خدمتگزار متقاضیان عزیز باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا